Werk aan de Middelplaathaven Brouwersdam op oor na gevild GOED Tets mooiers dam tekenen van boom kan ik me niet voorstellen' Man drinkt vijf keer te veel Frontale aanrijding Goese toezichthouders in centrum mishandeld Inbraak bungalows Van Hoften en Quist bij Desudé Inbraak ZUURKOOL Expositie ziekenhuis Goes Uitvoering Nu met Hope 4 4 MAANDAG 13 NOVEMBER 1995 NR 25874 3 ROTTERDAM - De rechtbank in Rotterdam heeft maandag twee mannen uit Den Haag conform de eis veroordeeld tot 18 maanden cel wegens ontvoe ring van een Vlaardingse sou teneur. Het slachtoffer had eer der dit jaar twee prostituées uit Oost-Europa van een ande re souteneur „gepikt". SEROOSKERKE - Een 53-jari- ge inwoner van Rockanje bleek in de nacht van vrijdag op zaterdag een auto te bestu ren met vijf keer de toegestane hoeveelheid alcohol achter zijn kiezen. Na zijn aanhouding in Serooskerke kreeg hij een rij verbod van veertien uur opge legd. Tevens werd zijn rijbe wijs ingenomen. De man werd aangehouden op de Stoofweg. Het resultaat van de ademanalyse was 1.100 ug/1. Hij zal zich binnenkort voor de rechter moeten verantwoor den. In Zierikzee werd zaterdag een 32-jarige inwoner van Goede reede betrapt op het besturen van een auto met te veel alco hol op. De ademanalyse wees uit dat hij 465 microgram alco hol per liter bloed in zijn li chaam had. Ook hij kreeg een dagvaarding uitgereikt. BRUINISSE - Op de Grevelin- gendam is vrijdagavond een 23-jarige inwoner van Zierik zee frontaal op de auto gereden van een 52-jarige inwoner van het Duitse Oberhausen. De Zierikzeeënaar reed in de richting van zijn woonplaats. Door nog onbekende oorzaak kwam hij op de linkerweghelft terecht waar hij frontaal op de auto van de Duitser botste. Beide auto's werden hierbij to taal vernield. Zondagmiddag reden op de kruising van de parallelweg en de hoofdrijbaan van de Greve- lingendam twee auto's op el kaar. Een 51-jarige inwoner van Woerden verleende bij het oprijden van de hoofdrijbaan geen voorrang aan een 28-jari- ge inwoner van Steenbergen. Beide voertuigen raakten zwaar beschadigd. Eén voer tuig moest worden wegge sleept. Plaats voor vijftig schepen perkte ligplaatscapaciteit om de eenvoudige reden dat er in de haven al een restaurant en een zee-aquarium ligt. Er zijn plannen om het restaurant op de wal te plaatsen waardoor extra ligplaatsen beschikbaar komen. Door enkele steigers bij te bouwen kunnen nog eens 20 ligplaatsen gecreëerd wor den. Voor de bevolking van Middel- harnis is een eenvoudige dag recreatievoorziening gepland aan het Strand Battenoord. Het terrein wordt ontsloten door een kleischelpenpad over de onderberm van de dijk. Mosselbank Verder is het de bedoeling dat de ligplaatscapaciteit van wa tersporteiland De Mosselbank bij Bruinisse met 60 ligplaat sen in de zogenaamde 'anker baai' van het oostelijke eiland van de Mosselbank. Bij de aan leg van het watersporteiland in 1990 was al rekening gehou den met deze uitbreiding. Ook watersporteiland De Os- sehoek krijgt er ligplaatsen bij. Veertig stuks om precies te zijn. Om dat te kunnen realise ren is aan de noord-oostzijde een extra havenkom ontwor pen. De daar aanwezige strandjes worden volgens het Grevelingenschap niet of nau welijks gebruikt en er zijn ook geen extra toilet- en afvalvoor- zieningen nodig. Grotere schepen Voor grotere schepen is het vinden van een geschikte lig plaats in het Grevelingenge- bied vaak een probleem. De bestaande steigers en loswal- len liggen vol met kleinere jachten waar deze schepen door hun grootte en massa niet tegen af kunnen meren. Om dat probleem op te lossen ko men er afmeerpalen in het Springersdiep en aan de Mid- delplaathaven. In totaal ko men er zeven ligplaatsen voor grotere schepen. BROUWERSDAM - Eind deze maand wordt de Middelplaathaven aan de Brouwersdam opge leverd. De haven biedt plaats aan vijftig sche pen. De aanleg van de haven - a raison van ne gen ton - is in zijn geheel betaald door het ministerie van landbouw, natuurbeheer en vis serij. Beheer, onderhoud en exploitatie wordt door Natuur- en Recreatieschap De Grevelin- gen ter hand genomen. De aanleg van de haven is on derdeel van de basisinrichting van het Grevelingengebied. Eerder dit jaar werd het Surf- gebied Kabbelaarsbank offi cieel in gebruik genomen. Zo als.al gemeld biedt de haven plaats aan- 50 schepen. Dit jaar kan de pleziervaart nog gratis gebruik maken van de lig plaatsen, maar vanaf 1 januari 1996 moet er liggeld betaald worden. Binnenkort komt in het alge meen bestuur van het Greve lingenschap een voorstel van het dagelijks bestuur over de hoogte van de te hanteren ta rieven aan de orde. In dat voor stel wordt uitgegaan van een bedrag van 80 gulden voor een seizoenkaart en 20 gulden voor een zevendagenkaart. „Nu komt het vaak voor dat men sen in de buurt van een eiland je voor anker gaan en dat kan wel eens precies in een broed gebied voor vogels zijn", aldus J. Lodders, directeur van het Grevelingenschap. Door elders wel ligplaatsen te bieden hoopt men bezoekers uit kwetsbare gebieden van daan te kunnen houden. Lod ders tekent er meteen bij aan dat de 50 plaatsen in de Mid delplaathaven op geen stuk ken na voldoende zijn om aan de vraag te voldoen.,In het zo merseizoen zijn er 1000 sche pen meer dan er ligplaatsen zijn". Het blijft dus niet bij de Mid delplaathaven alleen. Er staan in het kader van de basisinrichting van het Greve lingengebied nog zeven projec ten op stapel. Voor de bevol king van Brouwershaven wordt een strandje aangelegd direct naast de haveningang. Meteen wordt van de gelegen heid gebruik gemaakt om te kijken of de haveningang ver beterd kan worden. Een ander plan is dat voor het haventje West-Repart. Dat ha ventje heeft »nu een zeer be- Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de Middelplaathaven. Er is ruimte voor 50 schepen (Foto: Marijke Folkertsma) GOES - In het centrum van Goes zijn zaterdag middag twee toezichthouders mishandeld. Op de Grote Markt spraken de geüniformeerde toezichthou ders twee jongens uit Goes aan, die zich verdacht ophiel den. De Goesenaren bleken er duidelijk moeite mee te heb ben dat ze werden aangespro ken. Eén van de toezichthouders werd over zijn neus gelikt en kreeg direct daarop enkele ra ke klappen in zijn gezicht. Toen zijn collega de Goesenaar probeerde te kalmeren, kreeg ook hij een paar klappen in het gezicht. Uiteindelijk lukte het om met behulp van toevallig passeren de politieagenten uit Brabant en van Walcheren die vrij wa ren, de agressieve jongeren aan te houden. Het gaat om twee 19-jarige inwoners van Goes. Ze werden overgebracht naar het politiebureau voor nader onderzoek en na ver hoor, de volgende dag weer vrijgelaten. DEN OSSE - Nabij Den Osse is in de nacht van donderdag op vrijdag ingebroken in twee re creatie-bungalows. Uit een van de woningen werd een kleurentelevisie ont vreemd. Uit de andere wordt niets vermist. De inbraken werden ontdekt door de 38-ja- rige beheerster van de wonin gen. UDENHOUT - Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan houdt Gallery Desudé uit Udenhout een jubileumtentoonstelling. Op deze tentoonstelling is on der meer werk te zien van Teja van Hoften uit Burgh-Haam- stede en Leen Quist uit Middel burg. De kunstenaars die een plaats krijgen in de jubileumtentoon stelling behoren tot de groep keramisten die in de afgelopen vijf jaar bij Gallery Desudé geëxposeerd hebben. Desudé is de bedrijfsgalerie van Bak steengroep Desimpel Neder land. De galerie is van het be gin af aan onderdeel geweest van de Baksteengroep. Van daar dat het jubileum geza menlijk gevierd wordt met de. opening van de expositie op donderdag 23 november. BRUINISSE - In de haven van Aquadelta in Bruinisse is bij een inbraak in een boot nauti sche apparatuur gestolen. De inbraak is gepleegd tussen 5 en 11 november. De waarde van de gestolen apparatuur be draagt ongeveer 15.000 gulden. "Vers uit het vat" 500 gram Aanbieding geldig van ma 13 november t/m wo 15 november 1995. A&P Services B.V. tel. 035-5483333. ELKE DAG GOED NIEUWS Vrijwilligers knotten zeven wilgen bij Dreischor plek waarvan je denkt dat de werkgroep er werk kan ver richten. Vaak is het echter een heel gezoek wie de eigenaar van het stuk land is. Want alles gebeurt natuurlijk in over leg", aldus Henk Dalebout, coördinator van de werkgroep. De locatie waar de werkgroep zaterdag zeven wilgen onder handen nam, was uitgekozen door de SLZ. Van deze stich ting was Harry Verkaart aan wezig. Niét alleen om toezicht te houden op het werk, maar ook om de vrijwilligers var. ad viezen te voorzien en uitleg te geven wanneer dat nodig is. Verkaart is een echte 'bomen- man'. Al behoort hij volgens eigen zeggen nog niet tot dat soort mensen dat ook in dia loog gaat met de bomen. Tekenen Onder de dertien vrijwilligers, die zaterdag aan het werk wa ren, bleken mensen te zitten die een flinke boom op kunnen zetten over de natuur. Een van hen, een man op leeftijd, zegt zelfs zijn verdere leven wel te willen wijden aan het tekenen van een oude iep, die aan de an dere kant van de dijk staat. „En dan uit alle hoeken en in alle jaargetijden. Iets mooiers kan ik me niet voorstellen", zegt hij pathetisch. Zaterdag moest hij echter ge noegen nemen met het knotten van zeven wilgen. Een oud ge bruik dat gedaan wordt om de boom een langer leven te ge ven. Daarnaast geven de wil gen minder schaduw als ze ge knot zijn. Dit kan volgens Dalebout voor een boer ook een reden zijn om te (laten) knotten. Sapstroom In verband met het warme zo merweer zitten de bomen nog steeds in het blad. Voor de vrij willigers maakt dit het werk er niet gemakkelijker op. Dat het knotten pas gebeurt wan neer de bladeren van de bomen zijn heeft volgens Verkaart te maken met de sapstroom. „Wanneer de bladeren van de bomen vallen is dat een teken dat er geen sapstroom meer is. Je kan dat ook aan het hout merken. In het voorjaar voelt dat nat aan, terwijl het nu droog is." Het was zaterdag de derde keer dat de Werkgroep Actief Terreinbeheer aan het werk was. De dertien mensen die ge hoor hadden gegeven aan de oproep om te helpen zijn alle maal bekenden van de werk groep. Volgens Dalebout is er dit jaar sprake van veel animo voor de projecten. Iedere keer melden zich voldoende vrijwil- gers om het karwei te klaren, r volgen tot aan de zomer van 1996 nog zes projecten. Vervol gens ligt het terreinbeheer een tijdje stil. In september pakt men de draad vervolgens weer op. GOES - Voor de vijfde keer wordt in het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes een verkoop expositie gehouden. Tot begin januari zijn er in de Expogang van het ziekenhuis zo'n 125 werken te zien. Aan de expositie nemen zo'n 25 Zeeuwse kunstenaars deel. Het aanbod van kunstwerken is zeer verschillend. De ver koopprijs bedraagt maximaal 250 gulden. De expositie loopt tot 26 januari en is dagelijks te bezoeken. De kunstenaars die deelnemen zijn: Kees Bruynes, Ch. van den Berge-Weeenink, Linda Beuman, Fons de Brouwer, Co Copoolse, Gera Dauvillier, Ch ris Debets, Nelly den Engels- man-Korsuize, Jannie van Ha- negem-van de Hagen, Cock Hazelager, Kara Jansen, Wen dy Jonkman, Truike van Mau- rik, Anke van Meer, Reynier de Munck, Annette Mussers, Gerard Menken, Vera Niede- rer. G. van Rossum, Ton en Ans Rijkers, J. W. C. Sanderse, Ashot Safian, Willem Vader, Phia Verstraete en J. P. A. de Witte-de Regt. Jong en oud zetten zich in voor het project in Dreischor waarbij knotwilgen worden onderhouden. (Foto: Marijke Folkertsma) DREISCHOR - De akkers rond Dreischor zijn twee knotwilgen rijker. Zaterdag voegden vrij willigers van de Werkgroep Actief Terreinbe heer de twee nieuwe exemplaren toe aan het to taal op de kruising van de Sasdijk en de Bettewaartsedijk, tussen Dreischor en Schud- debeurs. In totaal nam de werkgroep zeven wil gen onder handen. Van september tot en met mei is de werkgroep maandelijks actief op een locatie op Schou- wen-Duiveland. De projecten worden uitgekozen door de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) en vervolgens voorgedragen aan de werk groep. Daarnaast kan de werk groep zelf projecten aandra gen. „Wanneer je over het eiland rijdt, zie je wel eens een WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht z.west 5 Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 60% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht noord 4 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht noord 4 ZON- EN MAANSTANDEN 14nov. Zon op 07.58, onder 16.49 Maan op 23.13, onder 13.00 Laatste Kwartier: 15 nov. (12.41) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het hele land krijgt de ko mende dagen te maken met een for se temperatuurdaling. Aan het einde van de week wordt het een graad of 5 en 's nachts vriest het licht. Het eerste teken van die kou was giste ren en vandaag in het noordoosten al merkbaar: bewolking en koude lucht lieten het kwik 's middags niet veel hoger komen dan 6 graden. Morgen zet de overgang naar kou der weer in het hele land door. Dit gaat gepaard met veel bewolking, mogelijk ook wat regen. Slechts hier en daar kan de zon nog even door komen. Gemiddeld wordt het 9 gra den, dit betekent in het zuidwesten een graad of 11in het noordoosten 7. De overwegend matige wind zoekt de westhoek op om in de loop van de week door te gaan naar het noorden. De koude lucht die dan wordt aangevoerd, zorgt er ook voor dat de kans op een bui met een win ters karakter toeneemt. HAAMSTEDE - Gemengd koor Nu met Hope geeft, vrijdag 24 november zijn jaarlijkse uit voering in dorpshuis De Schut- se in Haamstede. De avond heeft als thema Toen en nu. Voor de pauze wordt muziek uitgevoerd van toen, die door de leden van het koor zelf is uitgezocht. Na de pauze staat het programma in het teken van het heden. Het koor, onder leiding van E. Vos-Simons, wordt op piano begeleid door W. Boer. Aan de uitvoering wordt me dewerking verleend door het damessalonorkest Bon Ton. Dit ensemble geeft optredens in binnen- en buitenland. Het bestaat uit vijf beroepsmusici: Jacqueline Wezenberg (viool), Brigitte de Groot (cello), Frie da Offerhaus (piano), Anita Battelie (klarinet) en Anne- mieke de Valk (dwarsfluit). De uitvoering in De Schutse begint om 19.45 uur. ZIERIKZEESCHEÜ NIEUWSBODE® Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zienkzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111-417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) d. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen Per kwartaal f -51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3