'Ruud Lubbers heeft een slechte indruk gemaakt in Washington' waterstanden Negatief effect enquête op werk politie onvermijdelijk Rechter: Eurobsgame is een verboden kansspel Biologen willen verdere beperking van visvangst Kosto nieuwe voorzitter van Buro slachtofferhulp Arafat bezoekt weduwe Rabin Jodiumpil ook in Dodewaard ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitspraak Casinoclub Hulst MIDDELBURG (ANP) - Het omstreden Eurobsgame is een kansspel en geen behendigheidsspel. Gelegen heid geven om het te spelen is strafbaar. Dat heeft de rechtbank in Middelburg donderdag bepaald in de zaak tegen de casinoclub Hulst en enkele medewer kers. De rechtbank legde boetes op van 2500 tot 25.000 gulden. Het was de eerste keer dat een rechtbank mensen veroordeelt in verband met het spelen van het spel. Eurobsgame is een variant op het eerder verboden Golden Ten. Bij het spel gooit een me dewerker van het casino een balletje in een stilstaande roulette-schaal. De deelnemers moeten raden in welk vakje het balletje terecht komt. Volgens sommigen gaat het om een be hendigheidsspel omdat op den duur, na veel oefening, te zien is in welk vakje het balletje zal vallen. De rechtbank ging echter met die redenering niet mee. In haar vonnis oordeelt zij dat slechts een zeer kleine groep mensen in staat zal zijn op ba sis van behendigheid het Eu robsgame te spelen. Voor de meesten blijft het een gok. Boetes De eigenaar van casinoclub Hulst, een 50-jarige man uit uit Munster, de 38-jarige Antwerp se voorzitter van de club en een 35jarige medewerker kregen boetes van respectievelijk 25.000, 25.000 en 2500 gulden. Officier van justitie mr. T. de Jong had het dubbele geëist. Weinig haring, schol en makreel DEN HAAG (ANP) - De stand van haring, schol en makreel in de Noordzee is zo mager dat de vangsten volgend jaar fors moeten worden verminderd. Dat adviseren biologen van de Internationale Raad voor Onderzoek der Zee aan de Europese Unie. Als de. vangstquota niet wor den aangepast komt het voort bestaan van de vissoorten in gevaar. Naast de drie soorten zouden ook kabeljauw en tong moeten worden ontzien, aldus de deskundigen. De visserijministers van de Eu ropese Unie stellen jaarlijks het totale Europese vangstquo tum per vissoort vast. Daarna verdelen de lidstaten die quota onder elkaar. De biologen van de verzamelde visserij instituten, zoals het Rijksinsti tuut voor Visserijonderzoek in Ijmuiden, adviseren de minis ters over het Europees quotum op basis van de visstand. Voor 1996 bepleiten de biolo gen voor schol een vangstver mindering ten opzichte van 1994 van 40 procent, voor ha ring 50 procent en voor ma kreel 60 procent. Voor kabel jauw zou de vangst 20 procent naar beneden moeten. Opvolgen Overigens staat nog helemaal niet vast dat de visserijmi nisters de adviezen van de bio logen opvolgen. In het verleden hebben de ministers hogere quota vastgesteld dan de vis- deskundigen bepleitten. Ex-minister vandaag geïnstalleerd" AMERSFOORT (ANP) - Oud-staatssecretaris en ex- minister van justitie Aad Kosto is vrijdag in Amers foort geïnstalleerd als voorzitter van de vereniging Landelijke Organisatie Slachtofferhulp. Hij heeft het voorzitterschap overgenomen van prof.mr. M. Groenhuijsen. Groenhuijsen heeft gedurende acht jaar zijn veréniging zien uitgroeien tot een organisatie met 75 Buro's Slachtofferhulp met ruim 1400 vrijwilligers en 200 betaalde medewerkers. In die periode is het aantal slachtoffers dat door de bu reau's werd geholpen toegeno men van 5500 in 1987 naar 105.000 in 1994. In heel het land zijn nu Buro's Slachtofferhulp gevestigd. Op juridisch gebied zijn er on der Groenhuijsen veel verbete ringen voor slachtoffers be werkstelligd. Vooral de Wet Terwee die op 1 april inging, is een aanzienlijke verbetering van de positie van het slachtof fer, aldus de organisatie. Groenhuijsen is in het dage lijks leven hoogleraar Straf-en Strafprocesrecht aan de Katho lieke Universiteit Brabant. Hij is en blijft ook voorzitter van het European Forum for Vic tim Services (platform van Eu ropese slachtofferhulp-organi saties) en zet zich in voor een internationaal handvest over slachtofferrechten. Prijs Vrijdagmiddag presenteerde de organisatie als eerbetoon aan de oud-voorzitter de Stich ting Mare Groenhuijsen Prijs. rijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteoecntrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN WEMELDINGE Datum Hoogw lijd 11 november 05.35 18.00 12 november 06.05 18.30 13 november 06.35 18.55 11 november 04.00 16.20 12 november 04.40 17.00 13 november 05.15 17.35 11 november 05.30 17.50 12 november 06.00 18.30 13 november 06.30 19.05 11 november 05.35 17.55 12 november 06.10 18.30 13 november 06.35 19.05 ater stand 164 169 155 160 146 150 169 175 158 162 146 148 171 176 165 169 156 159 170 175 163 167 153 157 Laagwater lijd stand 11.40 23.50 12.15 -132 -114 -129 00.20 12.40 10.30 22.35 11.00 23.10 11.30 23.40 11.40 23.55 12.10 00.25 12.40 11.45 23.55 12.15 00.20 12.45 -107 -126 -127 -110 -123 -102 -118 - 96 -141 -122 -137 -132 -137 -119 -134 -112 -130 Volgens bronnen op NAVO-hoofdktvartier in Brussel DEN HAAG (ANP) - Oud-premier Ruud Lubbers heeft een slechte indruk ge maakt in Washington „omdat hij niet voldoende op de hoogte was van de poli tiek met betrekking tot de NAVO, vooral de taak in Bosnië". Dit schrijft het Amerikaanse dagblad International Herald Tribune vandaag, onder aanhaling van bronnen op het NAVO-hoofdkwartier in .Brussel. De krant zegt dat Europese di plomaten berichten van gelijke strekking hebben gekregen van Amerikaanse functionaris sen. ,,Hij was slecht geïnfor meerd voor hij ging, of anders is hij zijn scherpte verloren .na enige jaren1 in de academische wereld", aldus een diplomaat. De krant laat anonieme diplo maten verder zeggen dat er geen tekenen zijn dat Washing ton zijn standpunt zal verzach ten. Hierdoor is de procedure voor het vinden van een opvol ger van Willy Claes als secretaris-generaal van de NA VO in een impasse geraakt. Frankrijk heeft al te kennen gegeven een veto te zullen uit spreken over.de andere kandi daat in de race, de Deen Ellemann- Jensen. Het ministerie van buitenland se zaken in Den Haag be schouwt berichten als zouden de Verenigde Staten tegen oud premier Lubbers als NAVO- secretaris-generaal zijn als spe culaties. ,,Het is bekend dat er nog geen consensus is over de opvolging van Willy Claes", al dus een woordvoerder van het ministerie. De woordvoerder reageerde daarmee op berichten van het Franse persbureau AFP, als zou Washington zijn veto uit spreken tegen een benoeming van Lubbers. Het persbureau baseerde zich op de uitlating van woordvoerder Michael McCurry van het Witte Huis, die gisteren zei dat ,,er nog geen consensus" is onder de zestien lidstaten over de toe komstige NAVO-chef. Op de vraag of hij daarmee be doelde dat de kandidatuur van Lubbers nu hopeloos was, her haalde McCurry slechts: ,,De heer Lubbers heeft hier met ho ge functionarissen van onze re gering gesproken, en er is geen consensus". De ambassadeurs van de NAVO komen vanmiddag in Brussel bijeen om hun standpunten over de ópvolgingskwesties te vergelijken. Tot dusver zijn en kel Lubbers en de Deen Uffe Ellemann-Jensen als officiële kandidaten voorgedragen. De Amerikaanse minister van defensie William Perry bena drukte woensdag nog dat er nog geen opvolger voor de Belg Willy Claes is gevonden. ,,Wat ons betreft is de post nog niet ingevuld. We onderzoeken de kandidaten en zullen wellicht ook andèïen in overweging ne- Minimum De zestien NAVO-lidstaten zul len er vandaag in Brussel naar alle waarschijnlijkheid niet in slagen overeenstemming te be reiken over de nieuwe secretaris-generaal voor het militaire bondgenootschap. De kans dat de Nederlandse oud premier Lubbers wordt be noemd tot hoogste baas van de NAVO is tot een minimum geslonken. De ambassadeurs van de NA VO voor de tweede maal deze week bijeen om de opvolging van de Belg Willy Claes te be spreken. De Verenigde Staten lijken vast te houden aan hun weigering in te stemmen met de kandidatuur van Lubbers. Volgens het Franse persbureau AFP heeft het Witte Huis don derdag impliciet aangegeven de Nederlandse oud-politicus niet te zien zitten. De Deen Ellemann-Jensen geniet eerder de voorkeur. Desnoods' wil Washington op 'zoek naar een derde kandidaat. Daarmee dreigt de speurtocht naar de nieuwe secretaris generaal van de NAVO te ont aarden in een ordinaire ruzie tussen de Verenigde Staten en hun belangrijkste Europese bondgenoten. Frankrijk, Groot-Brittannie en Duitsland hebben immers openlijk hun steun uitgesproken voor Lub bers. De Amerikaanse blokkade plaatst Den Haag inmiddels voor grote problemen. De vraag is óf Nederland de kan didatuur van Lubbers kan handhaven nü steeds duidelij ker wordt dat er geen consen sus te bereiken is. Parijs, Lon den en Berlijn zullen er niet openlijk op aandringen dat Den Haag Lubbers terugtrekt. Dat zou gezichtsverlies beteke nen tegenover de VS en ver: raad richting Nederland. Ze la ten het derhalve aan Den Haag zelf over om de juiste conclusie te trekken. Doodtij: 17 november Actuele informatie over afwijkingen 06-1 WASHINGTON - Wetenschap pers uit Australië hebben een type hiv ontdekt dat mensen infecteert maar waarschijnlijk niet ziek maakt. TEL AVIV (RTR/AFP) - De Pa lestijnse leider Yasser Arafat heeft donderdagavond onver wacht een condoléance-bezoek gebracht aan de weduwe van de zaterdag doodgeschoten Is raëlische premier Rabin. PLO-chef Arafat was negentig minuten bij Leah Rabin in haar zwaar bewaakte apparte ment in TfeLAviv. Het was het eerste openlijke bezoek van Arafat aan Israël. De PLO-voorman was naar ei gen zeggen in de jaren 1967 en 1968 in het geheim in Oost- Jeruzalem. Om „veiligheidsre denen" was Arafat maandag niet aanwezig op de begrafenis van Rabin. DODEWAARD (ANP) - In na volging van de gemeente Bor- sele stelt ook Dodewaard de omwonenden van de kerncen trale in de gelegenheid jodi umpillen af te halen. Het is een zuiver preventieve maatregel, benadrukt burge meester A. Harinck. Volgens hem is de kerncentrale een van de veiligste in Europa. Strengere veiligheidsmaatre gelen zijn de reden dat vier ge meenten in een straal van vier kilometer rond de centrale jo- diumtabletten op gaan slaan in het gemeentehuis. Het ministe rie van binnenlandse zaken heeft daartoe besloten. Minister Dijkstal voor commissie Van Traa: DEN HAAG (ANP) - Het was onvermijdelijk dat de parlementaire enquête een negatieve weerslag' zou hebben op de politie. Het is ech ter ook in het belang van dezelfde politie dat zij in de toekomst weet wat wel en wat niet binnen haar verregaande bevoegdheden valt. Daarom moet de politie op korte ter mijn de schade maar voor lief nemen opdat zij op de langere termijn beter kan functio neren. Dat zei minister Dijkstal van binnenlandse zaken don derdag tijdens het laatste openbare verhoor van de parlementaire enquêtecom missie opsporingsmethoden politie en justitie. Dijkstal gaf vorig jaar als woordvoer der van de WD tijdens de IRT-debatten de aanzet tot het instellen van de enquête commissie. Tijdens zijn getuigenis om zeilde de minister op zijn geheel eigen wijze enkele prangende vragen van de commissie. Waarbij de door gewinterde politicus over een opvallend, al dan niet ge speeld, gebrek aan dossie rkennis bleek te beschikken. De enquêtecommissie slaag de er daardoor nauwelijks in Dijkstal heldere antwoor den te ontlokken. Dijkstal erkende dat hij de brief aan de Tweede Kamer waarin de speciale afvloei ingsregeling met de Amster damse procureur-generaal Van Randwijck uit de doe ken werd gedaan, niet heeft ondertekend. Secretaris-ge neraal Suyver van het minis terie van justitie legde hem die brief voor omdat Dijk stal de in Indonesië vertoe vende minister Sorgdrager verving. ,,Zo'n brief teken ik niet", aldus Dijkstal, die de brief wel van commentaar voorzag: „Lijkt me niet ver standig." De brief bereikte uiteindelijk de Kamer met daaronder slechts de handte kening van Suyver. Dijkstal ontkende bij de commissie dat hij medio dit jaar tegen de Amsterdamse burgemeester Patijn heeft gezegd dat commissaris Van Riessen nog steeds geen en kele bemoeienis mag hebben met een IRT. Eerder verklaarde Van Ries sen dat tijdèns zijn getuige nis. „Ik heb me niet bemoeid met Van Riessen", aldus Dijkstal. Hij kondigde, op nadrukkelijk verzoek van de enquêtecommissie, aan op zijn departement na te gaan of een hoge ambtenaar die boodschap namens hem aan Patijn, dan wel rechtstreeks aan Van Riessen heeft laten uitgaan. Criminalisering Opmerkelijk was ook dat volgens Dijkstal nooit apart is gesproken met de Haar lemse korpschef Strayer over de criminalisering van diens korps. Volgens de ver klaring van Straver zouden Dijkstal en directeur-gene- .raal Borghouts van het mi nisterie van binnenlandse zaken tijdens dat onderhoud met hem hebben gezegd dat de voormalige chef van de criminele inlichtingendienst (CID) Kennemerland Lan- gendoen „koosjer" is. En dat de Haarlemse korpschef te recht achter zijn eigen men sen blijft staan zo lang het onderzoek van de rijksre cherche nog niet is afgerond. Nooit apart Dijkstal: „Kort voor het be gin van de enquête hebben collega Sorgdrager en ik alle korpsbeheerders en korps chefs bij elkaar geroepen. Daarbij is in algemene zin gesproken over de komende verhoren. Ik heb verder ech ter nooit apart gepraat met Straver." De enquêtecommissie gaat uitzoeken welke lezing nu precies klopt: die van Dijk stal of die van Straver. Suske en Wiske HET KOSTBARE KADER' door Willy Vandersteen Oef! Quelle iheme'.Jk vond het buisje no} Us sen diepuinhoop logt me u helpen, don. non!.Liisse moi. 'al wel l deen, het pit niet! Het kader vin m 'n fiets is doormidden tlnr jij hebt het juiste maternal bij je. tie ik. Heef hier donneef ren us i tout de suite Vrijdag 10 november Zierikzee Concert Astrid Seriese in de Concertzaal. 20.00 uur. Oosterland Concert Oosterlands Fanfare. Oosterhof. 19.30 uur. Zaterdag 11 november Zierikzee Rommelmarkt/bazar in de za- len van de Christelijke Gere formeerde kerk aan de Zeven- getijstraat. Van 10.00 tot 15.00 uur. Dromenworkshop. De Licht boei. Multifunctioneel Cen trum. 10.00-16.00 uur. Poppentheater Hazen Bazen Wagen. MFC. 13.30-15.45 uur. Concert Magie Frankie en Suitcase full of blues. Brogum 22.00 uur. Schuddebeurs Werkgroep Actief Terreinbe heer houdt werkdag. 09.00 uur. Burgh-Haamstede Open klaverjaswedstrijd. De Schutse. Vanaf 19.30 uur. Ellemeet Toneeluitvoering komische thriller Ajakkes. Durpsuus. Met bal na. 20.00 uur. Zondag 12 november Brouwershaven Jazzmiddag in 't Swarte Schaep met Storyville Jass- band. 15.00 uur. Maandag 13 november Zierikzee Begrotingsraadsvergadering gemeente Zierikzee in het stad huis. 13.30 uur. Burgh-Haamstede Begrotingsraadsvergadering in het gemeentehuis. 13.30 uur. Lezing over kunst door Elly Mes. De Schutse. 14.00 tot 16.00 Zonnemaire Verkoping handwerkartikelen Welfare Rode Kruis. Consisto rie Nederlandse Hervormde kerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. Dinsdag 14 november Zierikzee Start cursus creatieve ideeën met de videocamera. RSG Pro fessor Zeeman. 19.00 tot 21.00 uur. Bijeenkomst In Perspectief. Hervormd Kerkcentrum. 19.45 Start gespreksgroep voor vrouwen van 60 RIAGG-ge- bouw, Nieuwe Haven 2. 15.00 Lezing Wat betekent het voor de omgeving als iemand psy chisch ziek is. Hervormd Kerk centrum. 19.45 uur. FNV-bijeenkomst over Ar beidstijdenwet. MFC-gebouw. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Lezing door ISD bij NVvH. De Schutse. 14.00 uur. Dreischor Verkoping handwerkartikelen Welfare Rode Kruis. Vereni gingsgebouw. Van 14.00 tot 16.00 uur. Woensdag 15 november Kerkwerve Bijeenkomst NCVB in Dorps- huuis 't Zuudènde met mode show. 19.45 uur. Brouwershaven Bingo in Woonzorgcentrum Poortershof. 14.00 uur. Sirjansland Vergadering Reformatorisch Contact Schouwen-Duiveland in de Nederlandse Hervormde- kerk. 19.45 uur. Donderdag 16 november Zierikzee Vergadering Streekarchief commissie in de raadzaal van het stadhuis. 14.00 uur. Presentatie papierbehouds- project streekarchivariaat in de raadzaal van het stadhuis. 14.00 uur. Wijkavond sociale vernieu wing Malta. MFC-gebouw. 19.30 uur. INSTALLATIEBEDRIJF A A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2