Na de herindeling meer kans op voortbestaan van kleine schollen Synodeleden willen eigen identiteit graag behouden C S 1 SCHOUWEN-DUIVELAND GRATIS ADVERTENTIE Acht maanden geëist voor poging doodslag UW KRANT VAN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 O 3 5 9 Inbraak vakantiewoningen dé krant van schouwen - duiveland! W4S' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GS GEBOORTE, HUWELIJKSJUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie tussen 1 oktober en 31 december 1995 deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten iri de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 0111-416551 VRIJDAG 10 NOVEMBER 1995 152e JAARGANG NR 25873 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Gemeentebestuur krijgt meer invloed op aantal schoolgebouwen en leerkrachten ZIERIKZEE - „Ik denk dat de kleine openbare basisscholen op Schouwen-Duiveland na de ge meentelijke herindeling meer kans maken om te kunnen voortbestaan, ook wanneer zij wei nig leerlingen hebben." De Zierikzeese wethou der van onderwijs, D. van der Wekken baseert zijn optimisme over de toekomst van de kleine openbare basisscholen na 1 januari 1997 op het feit dat het nieuwe gemeentebestuur meer mo gelijkheden krijgt om te bepalen hoeveel schoolgebouwen op Schouwen-Duiveland wor den gebruikt en hoeveel leerkrachten daarbij worden ingezet. „Wanneer de financiële midde len, die de rijksoverheid be schikbaar stelt voor het onder wijs op Schouwen-Duiveland, bij één gemeente terecht ko men, kunnen ze beter worden verdeeld over de openbare ba sisscholen. Zeker wanneer de gemeente bereid is om zelf wat extra geld in het onderwijs te steken." Op dit moment is dat laatste reeds mogelijk wat be treft de inzet van leerkrachten. Zo betaalt de gemeente Zierik zee uit eigen zak evenveel geld aan vak-leerkrachten (hand vaardigheid- en gymnastiekle raren) als men daarvoor ont vangt van het rijk. Binnenkort krijgen de ge meenten ook de mogelijkheid om zelf te bepalen hoeveel ge bouwen worden gebruikt voor onderwijs in hun gebied. „Op die manier ontstaat de moge lijkheid meer dependances te realiseren. Voorwaarde daar bij is dat een gemeente kiest voor basisonderwijs in haar kleine kernen en daar wat ex tra geld voor over heeft." Dat laatste is volgens Van der Wek ken een kwestie van prioritei ten stellen. Door de gemeentelijke herin deling komen de openbare basisscholen op Schouwen- Duiveland en de regionale scholengemeenschap Profes sor Zeeman onder één school bestuur. In principe is dat de nieuwe gemeenteraad van Schouwen-Duiveland. Maar de herindeling valt samen met een besluit van de rijksover heid, waardoor een keuze ge maakt kan worden uit ver schillende bestuursvormen. Het is mogelijk dat het ge meentebestuur, zo nu het geval is in de huidige zes gemeenten op Schouwen-Duiveland, heel direct is betrokken bij het be stuur van haar basisscholen. Ze moet dan haar fiat geven aan elke set leermiddelen die wordt aangeschaft. Door de nieuwe wet kan een gemeente bestuur er ook voor kiezen om die eindverantwoordelijkheid meer op afstand te dragen. Dan stelt ze een commissie in, be staande uit ouders en deskun digen op het gebied van onder wijs en bijvoorbeeld financiën en gebouwen (aannemer). Die commissie houdt zich dan di rect bezig met het bestuur van de basisscholen. De Zierikzeese wethouder van onderwijs, D. van der Wekken: ,,De werkzaamheden die schooldirecteuren naast het lesgeven moeten doen kunnen heel belastend zijn. "(Foto: Joop van Houdt) De voorkeur van Van der Wek ken gaat uit naar een mogelij ke derde bestuursvorm, waar over de Kamer nog moet beslissen, maar waarmee wel reeds wordt geëxperimen teerd. Daarbij wordt door het gemeentebestuur een centrale directie ingesteld. Voor een ge bied ter grootte van Schou wen-Duiveland bestaat zo'n di rectie uit een of twee managers, die het beheer van de openbare basisscholen op zich nemen. Daarbij voeren zij onder meer het overgrote deel van de taken uit, die de school directeuren nu uitvoeren naast het les geven. Bijvoorbeeld administratieve werkzaamheden en het regelen van de medezeggenschaps raad. De centrale directie zou, in plaats van wat de gemeente ambtenaren nu doen, de sala risadministratie van het onderwijspersoneel kunnen regelen en rechtpositionele za ken. Het maken van een leer plan blijft een taak van de on derwijzers, maar de centrale directie zou dat proces wel kunnen bewaken door er op toe te zien dat de leerplannen tijdig worden ingediend. Volgens Van der Wekken is het via deze bestuursvorm moge lijk om de huidige (te) zware taak van de schooldirecteuren te verlichten. „Ik zou dat een goede ontwikkeling vinden, omdat de werkzaamheden die schooldirecteuren naast het les geven moeten doen heel belas tend kunnen zijn. Het leidt ze ook af van hetgeen waarvoor ze zijn opgeleid: les geven. Het zou een vooruitgang zijn wan neer al die andere taken voor alle openbare scholen samen worden uitgevoerd door pro fessionele krachten." Om uit te kienen hoe het open baar onderwijs op Schouwen- Duiveland na de gemeentelij-' ke herindeling het beste kan worden georganiseerd is een Werkgroep Onderwijs inge-, steld, waarin onderwijsambte- naren uit de diverse gemeen ten zitten. Daarnaast is het, aan de Vereniging van Neder landse Gemeenten gelieerde, organisatie- en adviesbureau ODRP ingeschakeld om de be stuurlijke en organisatorische aspecten op een rijtje te zetten. De schoolbegeleidingsdienst RPCZ heeft opdracht gekregen uit te kienen op welke wijze onderwijs-inhoudelijke sa menwerking mogelijk is. Naar verwachting worden de resultaten van al dit onder zoek voor de zomer van 1996 bekend, zodat er in het school jaar 1996/1997 reeds op kan worden ingespeeld. Vanaf het schooljaar 1997/1998 worden de openbare scholen op Schou wen-Duiveland op de nieuwe wijze bestuurd. ZIERIKZEE - De Synode van de Christelijke Gereformeerde Kerk wil duidelijk de eigen identi teit behouden. Woordvoerder ds. P. den Butter stelde aan het eind van de kerkvergadering vast, dat de gemeenschappelijke geloofsbelijdenis de grond blijft waarop deze kerk haar fundamenten legt. Een inhoudelijke discussie over de vrouw in het ambt zal pas over drie jaar, in de volgende Synode, plaats vinden. De leden, die drie nieuwe hoogleraren benoemden aan de Theologische Universiteit in Apeldoorn menen daarmee het geestelijk erfgoed veilig gesteld te hebben. De Synode van de Christelijke Gereformeerde Kerk is aan de afronding toe. De Synode, die in de Nieuwe Kerk in Zierikzee werd gehouden in een terugke rende cyclus van 4 dagen in de maanden september, oktober en november die vandaag, vrij dagmiddag 10 november wordt afgesloten. De zendingsvelden werden uitgebreid in Zuidelijk Afrika, Mozambique en Brazi lië. De zendingskerk in Indo nesië heeft zich ontwikkeld tot een zelfstandige kerk. Verschillen Voor een buitenstaander is het impH wellicht moeilijk om inzicht te krijgen in alle verschillende kerkgenootschappen in Neder land. De Christelijke Gerefor meerde Kerkleden willen de wereld graag laten zien wie ze zijn en het eigen standpunt huldigen. Woordvoerder ds. P den Butter vertelt, dat er bin nen de gereformeerde kerken vooral na de oorlog verschil in inzicht is ontstaan over het be lijden van het geloof. Vorige week verbrak de Synode de banden met de Noord-Ameri- kaanse zusterkerk, de Chris tian Reformed Church. Niet al leen omdat deze de vrouw in het predikambt toelaat, maar ook om de banden die ze heeft met de synodale Gereformeer de Kerk in Nederland. Deze kerk is in het Samen-op-Weg proces verwikkeld met de her vormden en de lutheranen. Ds. Den Butter licht toe, dat de kloof tussen deze gereformeer den en de christelijke gerefor meerden schijnbaar onover brugbaar is geworden. „Deze kloof is net na de oorlog ont staan. De theologen in de ge wone Gereformeerde Kerk zijn toen begonnen om de Bijbel als een menselijk document te zien. Er waren grote twijfels aan het gezag van de Schrift. Het Schriftgezag werd opzij geschoven. Hun theologen gin gen voorop en de kerkmensen De Christelijke Gereformeerde Synode in de Nieuwe Kerk in Zierikzee wordt vanmiddag vrijdag, afgesloten. Vierde van rechts aan de voorste tafel: ds. J. Oosterbroek van de roepende kerk 1995 uit Zierikzee. gingen mee. Daardoor was er een ontwikkeling van vrijzin nigheid binnen die kerk. Dat is voor ons ondenkbaar." De woordvoerder van de Syno de: „Bij onj is de kerkelijke in richting schriftuurlijk, confes sioneel gebonden. Wij willen ons aan de Schrift (de Bijbel) houden. De Belijdenis van de protestantse kerken is de zelf de, die is gemeenschappelijk. Wij willen onze geloofsbelijde nis echter niet als een museum stuk laten functioneren, maar die dagelijks in de praktijk brengen." Doop Bij de doop is het ideale uit gangspunt dat beide ouders tot de Christelijke Gereformeerde Gemeente behoren, maar do minee Den Butter vertelt, dat er tegenwoordig vaak gemeng de huwelijken voorkomen. Als een van de ouders dan het kind wil laten dopen, zal de Christe lijke Kerk daar toestemming voor geven. De andere ouder moet dan alleen wel beloven mee te werken aan de belofte die de doopouder geeft en de christelijk opvoeding niet in de weg te staan. De relatie met de Gereformeer de Kerken Vrijgemaakt is goed te noemen. De Synode heeft dan ook het plan om een samenwerkingsverband aan te gaan. Ook is er sprake van om de overeenkomsten met de Ge reformeerde Bond binnen de Hervormde Kerk bespreek baar te maken en de banden met deze richting nauwer aan te halen. De Synode werd geleid door het moderamen met als prae- ses ds. M. C. Tanis, scriba ds. J Westerink, tweede scriba ds. D. Quant en assessor ds. P den Butter. Vrouw Een moeilijk punt was toch nog steeds de rol van de vrouw binnen de kerk en dat lokte nogal wat discussie uit. De Sy node nam in haar overwegin gen mee: dat de vragen rondom de vrouw in het ambt een zaak is, die het geheel van de kerken aangaat; dat het kerkelijk standpunt, dat in de kerken steeds als het schriftuurlijke heeft gegolden niet met een schriftuurlijke onderbouwing is vastgelegd in een uitspraak van de Generale Synode, ter wijl dit wel gewenst en dien stig kan zijn; dat de vraag inza ke de vrouw in het ambt binnen de kerken en in de sa- mensprekingen en in de corre spondentie met andere kerken van gereformeerde belijdenis steeds weer aan de orde komt om welke reden het nodig is dat er een schriftuurlijke - ge fundeerde - verantwoording gegeven wordt ten aanzien van de vrouw in het ambt zoals dit functioneert in de kerken die de gereformeerde belijdenis handhaven. Er werd dan ook besloten om een commissie te benoemen, die de opdracht heeft schrifte lijk en gefundeerd een mening en verantwoording te geven over het standpunt ten aanzien van de vrouw in het ambt. Vooral de Synodeleden van het Westen en het Noorden dron gen aan op een gefundeerd standpunt. De commissie zal rapport uit moeten brengen aan de Generale Synode van 1998 en pas dan begint de in houdelijke discussie over de vrouw in het ambt.. Dit besluit werd unaniem aangenomen. De Synode van Zierikzee loopt op zijn eind. In de praktijk van alledag betekent dat, dat er al weer dingen in de uitverkoop zijn. Alle zaken, die aange schaft moesten worden om de kerkvergadering op rolletjes te laten verlopen worden bin nenkort overbodig en daarom van de hand gedaan. Op vrij dagmiddag sluit de praeses ds M. C. Tanis de Synode van de Christelijke Gereformeerde Kerken 1995, die in de Nieuwe Kerk in Zierikzee werd gehou den. Optimisme is het geloof dat tot succes leidt. Af en toe zon a HET WEER Wolkenvelden, ook af en toe zon en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur omstreeks 6, middagtemperatuur ongeveer v 12 graden. Matige zuidoostenwind, kracht 4. LUBBERS Lubbers maakt slechte indruk in Washington als kandidaat secretaris-generaal NAVO. DOL-FIJN Zwembad Nieuwerkerk mag van PvdA geen finan ciële last worden. SAMENWERKING Waterschap onderhandelt verder met Deltan over samenwerking. SCHIETEN Schietsportvereniging Schouwen-Duiveland wil alleen gemotiveerde leden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. MIDDELBURG - Acht maanden waarvan drie voorwaardelijk wegens poging tot doodslag eis te de officier van justitie gisteren voor de Mid delburgse rechtbank tegen een 47-jarige inwo ner van Delden. De voormalige inwoner van Burgh-Haamstede had in augustus vorig jaar een plaatsg-c.i t; t met een mes bedreigd. Het draaide allemaal om een fiets. De verdachte, op dat mo ment woonachtig in het Asiel zoekerscentrum, had zijn fiets uitgeleend aan een landgenoot. Deze bleek de fiets te hebben doorverkocht. Dat was niet naar de zin van de verdachte. Hij eiste zijn fiets terug of geld. Tevergeefs bleek, want hij werd slechts uitgelachen en beschimpt. De man werd hierop zo woe dend dat hij een mes trok, waarmee hij stekende bewe gingen mee maakte.. ,-,Om er mee te dreigen, zodat hij geld zou geven", verweerde hij zich gisteren op de zitting. De land genoot probeerde het mes af handig te maken. Bij de scher mutseling die toen ontstond liep deze snijwonden op aan arm, borst en gezicht. De man werd door de politie in de kraag gevat en door de di rectie van het Asielzoekerscen trum overgeplaatst naar een ander centrum. De rechtbank doet over veer tien dagen uitspraak. HAAMSTEDE - Twee vakan tiewoningen aan de Dalebouts- weg in Haamstede zijn afgelo pen nacht doelwit geweest van inbraak. Uit de woning van een 64-jari- ge inwoonster van het Belgi sche Calonne werden goede ren, geld en waardepapieren weggenomen. De buit bij de andere inbraak bestond uit een brillenketting. Een 29-jarige inwoner van Burgh-Haamste de deed aangifte van de in braak. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 □jaarabonnement met autom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode;plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2S Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, (391 Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1