oh UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Halve eeuw Zeeuwse Volksuniversiteit gevierd met toneel en lezing in RSG WAAROM WIJ mm BESti ZIJN 'Jonge moeders worden eigenlijk zomaar in het diepe gegooid' r ZIERIKZEESCHE# NIEUWSBODE SSf Cabaretier Marcel Verreck komt m jeugdsoos Brogum U o z dé krant van schouwen - duiveland! EuROPflTuir NIEUWSBODE EXTRA deurloo Schuitaven 2-4 Werkgroep Zierikzee ook bijna vijftig jaar actief ZIERIKZEE - „Het brengen van de beste voort brengselen van kunst, wetenschap en cultuur onder brede lagen van de bevolking." Met deze doelstelling werd vijftig jaar geleden in Mid delburg de Zeeuwse Volksuniversiteit opge richt. De werkgroep Schouwen-Duiveland van de ZVU vierde deze mijlpaal afgelopen vrijdag- met een feestelijke culturele bijeenkomst in de aula van de RSG Professor Zeeman in Zierik zee. Al vanaf mei dit jaar wordt op diverse plaatsen in Zeeland op passende wijze aandacht be steed aan het jubileum. De werkgroep Schouwen-Duive land koos voor een toneelvoor stelling, een lezing en een mu zikaal intermezzo op piano door Jan Jongschaap. De le zing werd verzorgd door dr. J. A. Brandenbarg, doctor in de Nederlandse letteren, oud-le raar Nederlands van de RSG en sinds vier jaar directeur van het Meermanno-Westreenia- nummuseum in Den Haag. Dit museum is in 1848 opgericht en is één van de oudste en kleinste rijksmusea in Nederland. De collectie geeft een overzicht van alles wat met boekkunst en vormgeving te maken heeft, gedrukt en geschreven. Bran denbarg: „Een groot verschil dus met het Letterkundig Mu seum in Den Haag dat zich op de inhoud van het boek richt. Wij bezitten als enig museum in Nederland éen overzicht van de geschiedenis van het hand geschreven en het gedrukte boek in de westerse wereld van ongeveer de zesde eeuw tot he den." De lezing van Brandenbarg, getiteld 'Een knipoog in de marge. Uitdagende randver- sierselen in een middeleeuws handschrift', handelde over een klein maar belangrijk on derdeel van het museum: de verzameling middeleeuwse handschriften. In 1964 kwam het museum in het bezit van één van de mooiste handschrif ten uit het midden van de vijf tiende eeuw: het getijdenboek van de familie van Lochorst, een rijke en machtige Utrecht se familie. Dit gebedenboek is gemaakt in het atelier van de Meester van Catharina van Kleef in Utrecht. Deze vreem de naam is ontstaan omdat, zo als vaak het geval is met mid deleeuwse kunst, de echte naam niet bekend is. Getijdenboek De oud-leraar wist het publiek te boeien met zijn verhaal en dia's over de prachtige versie ringen en miniaturen die in dit boek, dat zelden doorgebla derd kan worden, voorkomen. Het boek bevat prachtige af beeldingen van onder meer Maria met kind, het laatste oordeel en het lijden en sterven van Christus. Brandenbarg: „Hoe mooi die miniaturen ook zijn, het meest karakteristieke van dit getijdenboek zijn ech ter de randversieringen. Bij de afbeeldingen bij de verschil lende vaste onderdelen van het getijdenboek was de kunste naar gebonden aan vaste the ma's, maar in de marge had hij meer vrijheid in uitbeelding. De kern van de afbeeldingen wordt bepaald door bloemen, ranken en vruchten, maar daar zijn op speelse wijze dierlijke, menselijke en fantasiefiguren doorheen geweven met verwij zingen naar het leven van alle dag. Te zien zijn bijvoorbeeld afbeeldingen van de bakker, de mandenmaker en een vrouw aan de karnton." „Maar het meest fascinerend," vindt Brandenbarg, „zijn de satirische voorstellingen die je niet in een gebedenboek zou verwachten. Zeker niet als het gaat om duivels en demonen, een aap met een fluit in zijn achterste en een pollepel in zijn mond of een uitdagende jonge vrouw rijdend op een varken (de uitdrukking van vraatzucht en wellust). Een groter contrast met de verhe ven onderwerpen in de hoofd tekst is nauwelijks denk baar." Over de functie en de betekenis van deze afbeelding wordt in vakkringen nog steeds gediscussieerd en loopt uiteen van duivelafwering tot gewoon puur vermaak van de lezer." De Beer De Amateur Comedie Zierik zee zorgde in ieder geval voor puur vermaak met de voorstel ling De Beer van Tsjechov. On der de regie van Ali Pankow speelden Margaret van Veltho- ven, Cees Möhlmann en Anna van de Berg'dit komische stuk, dat eerder opgevoerd werd op het Eenakterfestival. Het ver haal gaat over een vrouw die al maanden over haar overleden man treurt, een schuldeiser en een huishoudster die graag weer wat leven in de brouwerij' wil hebben. Voorzitter van de werkgroep Schouwen-Duiveland is de heer Van Dam. Verder bestaat de groep uit R. Meintema, E. van de Stadt, J. van den Hóek, H. Bremer en M. van de Straat- en. Het centraal bestuur van de Zeeuwse Volksuniversiteit is gevestigd in Middelburg. Daarnaast zijn er werkgroepen in West- en Oost-Zeeuws- Vlaanderen, Walcheren, en de Bevelanden. In Zierikzee werd al in 1946 een werkgroep opge richt. Tholen was de hekke- sluiter waar in 1968 pas een af deling kwam. In april 1946 telde de ZVU al 5000 leden. Tot het begin van de jaren vijf tig was De Zeemeeuw het huis orgaan van de ZVU en later, de jaren zestig, kwamen de be kende jaarlijkse programma boekjes. Er werd zelfs een ei gen jeugdbibliotheek opgezet. Twintig jaar later, in 1965, ging die bibliotheek op in de Openbare Bibliotheek Middel burg, die in de jaren tachtig een onderdeel werd van de Zeeuwse Bibliotheek. Door veranderingen in de or ganisatie werd om subsidie- technische redenen in 1960 de Stichting Cultuurspreiding Zeeland (SCZ) opgericht en de ZVU ging deel uitmaken van deze overkoepelende organisa tie. Hierdoor kwamen de ad ministratieve en de technische uitvoering van de diverse eve nementen in handen van de SCZ. Aanvankelijk waren de ZVU en de SCZ dus sterk met elkaar vervlochten, maar die band werd met de jaren steeds losser totdat in 1982 een definitieve ontkoppeling plaatsvond. De ZVU organiseerde vanaf dat moment dus geen culturele bij eenkomsten meer. De huidige ZVU is een grote or ganisatie met in het afgelopen jaar zo'n 2700 cursisten, 6000 contribuanten en een program maboekje dat in een oplage van 12.000 wordt gedrukt. De oprichter en eerste voorzit ter van de ZVU was de Middel burgse advocaat en procureur mr. F. W. Adriaanse. Momen teel is hij ere-voorzitter. Een belangrijke persoonlijk heid binnen het bestuur was ook de, inmiddels overleden, Heieen Vink-Olthof. Zij was mede-oprichtster en ere-lid. Het logo van de ZVU is ont worpen door de Scheveningse graficus Dirk van Gelder. Als jong getrouwd echtpaar kwa men de Van Gelders in 1938 naar Veere en bleven daar tot 1963 wonen. Daarna vertrok het gezin naar Den Haag om dat de kunstenaar als docent aan de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten aange steld werd. Hij ontwierp het logo in 1945. Daarnaast was hij houtgra veur, maakte onder meer de ontwerpen voor de kinderze gels van 1940 en de klutenserie van 1961 en ontwerpen voor penningen en briefkaartense ries. Dirk van Gelder overleed op 15 oktober 1990 op 83-jarige leeftijd. Op zaterdag 18 november vindt voor de leden de grote slotmanifestatie plaats. Deze wordt geopend door de Commissaris van de Koningin drs. W. T. van Gelder. Er is een receptie en een concert van de pianist Marcel Worms. Verder een voorstelling van de Zeeuwse cabaretière Els Aust- mann. EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND DEZE EDITIE BESTAAT UIT 24 PAGINA'S Van links naar rechts: Cees Möhlmann als Grigori Stepanowitch Smirnov, Margaret van Velthoven als Helena Ivanovna Popov en Anna van de Berg als Masja de huishoudster. Deze leden van de Amateur Comedie Zierikzee speelden De Beer van Tsjechov tijdens de culturele bijeenkomst ter ere van het vijftigjarig bestaan van de ZVU. (Foto: Joop van Houdt) Cursus babymassage in Zierikzee ZIERIKZEE - Een cursus babymassage is goed voor moeder en kind. „Het is een wisselwer king," vertelt fysiotherapeute Monique van Keuk uit Zonnemaire. „Als de baby ontspannen is en zich lekker voelt werkt dat door op de moeder." Monique is afkomstig uit Amsterdam en heeft sinds 1990 ervaring met babymassage. „Het contact tussen ouders en kinderen is niet altijd zo van zelfsprekend als men denkt, jonge moeders worden eigen lijk zomaar in het diepe ge gooid. Ook voor kersverse va ders is het behoorlijk Het begint soms al bij de ge boorte. Monique: „Als een kind met de keizersnee gebo ren wordt, mist het al het eer ste contact met de warme buik van de moeder. Dat kan het hechtingsproces ernstig ver storen. Het gevolg is een onrus tige huilbaby en een gespan nen moeder, de vicieuze cirkel is rond." Buikkramp Door de baby op een doelge richte manier te masseren kun nen klachten als buikkrampen en verkoudheden verholpen worden. Monique: „Door mas sage breng je het bloed naar die plaatsen waar het nodig is. Wie er bedreven in raakt kan zelfs leren waar precies behan deling nodig is. Ook op eczeem heeft de massage vaak een goe de uitwerking omdat spanning daar vaak de oorzaak van is." Over het algemeen kan gesteld worden dat de gezondheid van de baby bevorderd wordt en het weerstandsvermogen ver groot. Belangrijk is ook dat de moeder ontspannen is, want een baby voelt bepaalde stem mingen haarfijn aan. Monique: „Eigenlijk zou er na de beval ling meer begeleiding moeten zijn. Jonge moeders voelen zich vaak geïsoleerd en komen niet meer naar buiten. Alleen al door het feit dat ze naar de cursus komen en contact heb ben met andere moeders ko men ze al wat uit dat isole ment. In de gezondheidszorg zou dat aspect wat meer aan dacht moeten krijgen, dan zou den moeders veel gezondere mensen blijven. Contact De cursus is voor ouders met baby's van twee tot acht maan den. Er wordt gewerkt in een groep van maximaal zes perso nen. Na overleg kan ook met oudere baby's gewerkt wor den. Tijdens de massage ligt de baby op de rug op de gestrekte benen van de ouder. Er wordt amandelolie gebruikt om goed contact te maken met de huid. De cursus bestaat uit zes weke lijkse lessen van ruim een uur en wordt gegeven in het wijk- gebouw van Kruiswerk Rond om de Oosterschelde, Janne- wekken 10 in Zierikzee (van" 9.00 tot 10.15 uur). Bij voldoen de belangstelling start ook een cursus in Burgh-Haamstede (op vrijdag van 9.00 tot 10.15 uur). Opgeven kan bij het kruisgebouw of bij Monique van Keuk, telefoon 0111- 402285. Babymassage is een goede manier om de gezondheid var tussen moeder en baby hechter. (Foto: Marijke Folkertsn het kind te bevorderen en maakt de band .a) ZIERIKZEE - De cabaretier Marcel Verreck komt naar Zie rikzee. Bij de Stichting Bro gum, podium voor muziek en theater verzorgt hij op vrijdag 17 november een optreden. Marcel Verreck kreeg met zijn optredens al enige landelijke bekendheid. Een gedeelte van zijn show is op zaterdag 30 sep tember op televisie te zien in het programma Cabarestafette op Nederland 3. Marcel Verreck maakte met Paul Pleijsier vier succesvolle cabaretprogramma's en de liedjes-CD 'Ja'. Hij maakte reeds naam als een gedreven en veelzijdig cabaretier. Hij wordt intelligent, poëtisch en een geboren stand-up come dian genoemd. Verreck is al in diverse radio- en televisiepro gramma's opgetreden. De cabaretier werd enthou siast onthaald door de pers. BRUINISSE BURGH ZIERIKZEE Deze week op de achterpagina Kuipersweg 23-25 Middelburg 41% De Roterij 9-11 jl/ Burgh-Haamstede 0118-626649 Q ÏB«H« VRHUZRS "O O m De h zorgzame verhuizers sinds 1886! N O X Over zijn programma wordt gezegd, dat het een aangenaam evenwicht houdt tussen ernst en humor. Hij is iemand, die niets en niemand ontziet. Zich zelf het allerminst, want als de woede is verdwenen, dan dooft het licht. Scheldkanonnades worden afgewisseld door con ferences in plat Haags. De daarop volgende mijmeringen kunnen ontroerend zijn. Marcel Verreck: „Bijgestaan door de multi-functionele pia nist Thijs Janssen gaat een jon gen van 34 alles geven om U een onvergetelijke avond te bezorgen." De opvoering duurt twee keer 50 minuten, de zaal is open om 20.00 uur en de aanvang is om 20.30 uur. Wij gunnen u als klant graag het allerbeste: wij drukken daarom zelf binnen luur uw foto's af op Kodak Royal Paper, het beste fotopapier voor de helderste, scherpste afdrukken: Wij willen u graag persoonlijke service geven, óók de volgende 75 jaar! Najaarsaktie: Bij Ontwikkelen Afdrukken van een filmrolletje CRATIS: 10 wenskaarten gemaakt van uw leukste negatief én fantastische Kerst CD met bekende Christmas songs KM Kodak wmmMXPRSsm FOTO VERSCHOORE rote Markt 7 B Hulst, 's-GravenhofpJein 8 Torn irg. Lange Geere 28 Vlissingen, Walstraat 109-1 I Dam 5 H Etten-Leur. Oude Bredaseweg 26 ^Maximun^^mcis^CC^eHdan^ ae nvm-selectie het onroerend goed aanbod van de wekelijks op de achterpagina van deze krant Advertentie EUROPATUIN RENESSE LAÖNE 20, 0111-461031 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. a 51,00 a 48,50 a 192,50 a 182,50 JA, ik wil een kwartaalabonnement kwartaalabonnement met autom. afschr. jaarabonnement jaarabonnement met autom. afschr. en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht èerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, fö£r] Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee ij heden is EuropaTuin eventjes Droomland. Een wereld van 1.001 kerstideeën. Tot gauw.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1