Halt Buro krijgt met name te maken met jongeren VBO S 1 GRATIS ADVERTENTIE UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r 'Niet de gezellige dorpsavonden die ons voor ogen stonden' 0 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Granaat gevonden Indeling horeca ter discussie 7 JUBILEUM 9 BADMINTON Bonden verwachten enkele honderden stakende leraren L dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODEN GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie tussen 1 oktober en 31 december 1995 deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. H drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 0111-416551 DINSDAG 7 NOVEMBER 1995 152e JAARGANG NR 25871 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Oppassen voor stigmatiseren GOES - Van de 148 reguliere verwijzingen naar het Halt Buro voor de Oosterschelderegio wa ren er vorig jaar 59 afkomstig uit het Voorberei dend Beroepsonderwijs. Dat blijkt uit het jaar verslag van het buro. In totaal 206 jongeren werden vorig jaar naar Halt verwezen. Behalve de 148 reguliere verwijzingen nog eens 58 vuur werk ver wij zingen Uit dé vragenlijsten die jonge ren in moeten vullen wanneer ze in contact komen met het Halt Buro blijkt dat een groot deel van hen afkomstig is uit het VBO. Wanneer de vuur werkverwijzingen buiten be schouwing worden gelaten, waren dit er vorig jaar 59 van de 148. Scholieren van het Ha vo en VWO komen minder voor (respectievelijk zes en vijf). Die van het MBO daarentegen weer meer (veertien). Volgens de coördinator van het Halt Buro, S. de Koeijer, is het voor het eerst dat dit cijfer naar voren komt. „De gege vens zijn op zich duidelijk. Maar we moeten wel oppassen dat zo'n cijfer niet stigmatise rend gaat werken." Een oor zaak weet zij niet. „Mogelijk zijn deze jongeren meer aan het experimenteren wat de grenzen zijn van wat wel en niet mag. Maar dat is slechts een persoonlijke hypothese. Ik denk dat het heel moeilijk is om aan te geven waarom juist deze jongeren met ons in con tact komen." Voorlichting De cijfers zijn voor De Koeijer wel aanleiding in contact te treden met de scholen en voor te stellen om voorlichting te geven. „Voorop staat wel dat de scholen dat zelf ook willen. Op dit moment zijn er nog geen stappen ondernomen." Wel is er dit voorjaar voorlichting ge geven aan twee klassen van Groot Stelle in Goes. „Door de leerkrachten werd dit als zeer zinvol ervaren en een herha ling was volgens hen zeker op zijn plaats", aldus De Koeijer. Het Halt Buro is actief op het gebied van het terugdringen van vandalisme en andere vor men van veelvoorkomende jeugdcriminaliteit. Jongeren in de leeftijd van twaalf tot en met zeventien jaar kunnen in contact komen met Halt als zij een overtreding of misdaad hebben begaan met een balda dig karakter. De dader moet dan wel het strafbare feit be kennen en zowel ouders als jongeren moeten bereid zijn een Haltafdoening te volgen en willen werken om de schade te vergoeden. Vorig jaar kreeg het buro in vergelijking met 1993 dertien reguliere verwijzingen min der. Het aantal vuurwerkver wijzingen daalde vorige jaar van 112 in 1993 tot 58. De da ling van het aantal reguliere verwijzingen is mede veroor zaakt door een zaak in 1993 waarbij in één keer dertig jon geren werden verwezen. Het aantal verwijzingen ligt iets hoger dan het landelijk gemid delde. Brandstichting- De jongeren die in contact ko men met Halt hebben in de meeste gevallen vernielingen of een (winkel)diefstal ge pleegd. De totale schade hier door bedroeg vorig jaar 5.900 gulden. Voor de meeste schade zorgde echter brandstichting. Hiervan was vorig jaar vier keer sprake, waarmee voor 6.000 gulden schade werd aan gericht. De brandschade van een hooi berg is bij dit cijfer buiten be schouwing te laten, om het schadebeeld niet uit het ver band te halen. Bij deze brand bedroeg de schade een ton. Dat de twee jongeren die dit op hun geweten hadden toch bij Halt terecht kwamen, heeft volgens De Koeijer te maken met het feit dat het duidelijk was dat de brand ontstaan is door spel. „Wanneer dit afgedaan wordt in het strafrecht kan een rech ter vrijwel niet anders doen dan deze jongeren vrijspre ken", aldus De Koeijer. Op Schouwen-Duiveland werd in 41 gevallen het Halt Buro in geschakeld. In Zierikzee 25, in Westerschouwen tien, In Dui- veland drie, in Bruinisse twee, in Brouwershaven één en in Middenschouwen nul keer. Op vallend in de eilandelijke cij fers is, dat de jongeren die een delict in Westerschouwen ge pleegd hebben, veelal niet woonachtig zijn in deze ge meente. In de andere gemeen ten komen de jeugdige daders vrijwel in alle gevallen uit de gemeente zelf. In Westerschou wen zijn het de vakantiegan gers die in de problemen raken. Zy krijgen een Haltaf doening in de plaats waar ze wonen. Dansavonden in Renesse gestopt RENESSE - De dansavonden, die door een aantal dansliefhebbers in Re- nesse werden georganiseerd op zaterdagavonden zijn gestopt. Peter van der Aart, een van de organisatoren: ,,De dansavonden zijn niet de gezelli ge dorpsavonden geworden die ons voor ogen stonden en op den duur werd de groep dansers te klein om de onkosten van de avonden te kunnen dekken.' De geplande dansavonden voor 18 november en 16 decem ber zullen daarom geen door gang vinden. Vroeger kon je op zaterdagavond altijd wel er gens op Schouwen dansen en fervente dansliefhebbers be waarden goede herinneringen aan die gezellige avonden. Een drietal dansparen, dat zich de dansclub Renesse noemde, nam daarom het initiatief om De dansclub Renesse, hier nog volop in actie, heeft moeten besluiten om met de dansavonden te stoppen. (Foto: Joop van Houdt) die goede gewoonte te laten herleven en organiseerde de af gelopen twee jaar eens per maand een dansavond in het dorpshuis in Renesse. „In het begin kwamen er zo'n 70 mensen op de avonden en toen ging het allemaal nog goed. Langzamerhand kwa men er echter steeds meer wed strijddansers oefenen op onze avonden en de gewone dansers raakten daardoor een beetje beschroomd en bleven weg. Wedstrijddansers dansen met hun neus in de lucht", aldus Peter van der Aart, „ze stellen hoge eisen aan hun omgeving en het publiek. Er waren dan bijvoorbeeld wel eens klach ten over de vloer of over de muziek. Het was echter in principe niet onze bedoeling om het te professioneel te ma ken. De groep die er mee be gonnen was had dat in een een voudige opzet gedaan. We brachten onze eigen CD's mee en schreven zelf onze persbe richten. Het ging ons meer om de gezelligheid." Voor het gemiddelde publiek lag het niveau te hoog en de be langstelling liep terug naar zo'n twintig dansers per avond. Als men benkt, dat voor de Bu- ma-rechten 80,- en voor de zaalhuur 130,- per avond be taald moet worden, dan werd het steeds moeilijker om uit de kosten te komen. Van der Aart: „Het was niet onze be doeling om de avonden com mercieel op te zetten, als we maar quitte speelden was het ons al genoeg. Op een gegeven moment echter gingen we met verlies draaien en dat is ook niet de bedoeling. Positief punt is, dat er nu in de regio wel weer veel meer dansavon den worden georganiseerd, dus de liefhebbers kunnen weer voldoende aan hun trekken ko men." BRUINISSE - Een landbouwer uit Bruinisse stuitte tijdens het bewerken van zijn land op een granaat. Het betreft een ongeveer twaalf centimeter lange gra naat met een omvang van drie a vier centimeter. De politie omschreef het oorlogstuig als 'een patroon'. Medewerkers van de Explosieven Oprui- mings Dienst komen naar Brui nisse om het oorlogstuig tot ontploffing te brengen. Tot die tijd is de granaat op een veilige plaats opgeborgen. BURGH-HAAMSTEDE - In Westerschouwen liggen plan nen voor de indeling van de ho reca in drie categorieën. Deze plannen staan op de agenda van de vergadering van de commissie ruimtelijke orde ning Westerschouwen op dins dag 14 november. De vergadering wordt gehou den in het gemeentehuis en be gint om 19.30 uur. Op de agenda verder een toe lichting op en bespreking van de resultaten van de stranden- quete. Ook aan de orde komt de inrichting van een perceel be horende bij Landhuis Zeelan- dia aan de Stoof weg bij Noord- welle. De op de agenda betrekking hebbende stukken liggen een half uur voor het begin van de vergadering ter inzage. Meer werkt de rede uit dan 't blind geweld. Toch herfst HET WE ER Vrij veel bewolking en hier en daar-wat regen of motregen. Minimumtempe ratuur van 6 graden aan zee tot 3 in het oosten van het land. Middagtemperatuur ongeveer 9 waden. Wind veranderlijk, zwak tot rr^üg, rond kracht 3. HUURWONINGEN Verkoop huurwoningen gaat langzaam in Zeeland volgens het provinciebestuur. 5 ZEELAND NOORD Westerschouwse raad schoorvoetend achter voortzetting steun aan Zeeland Noord. De afdeling Duiveland van het Rode Kruis viert het gouden jubileum. Kracht Zierikzees badmintonteam ligt vooral in de enkelspelen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. ZIERIKZEE/HEINKENSZAND - De Algeme ne Bond voor Onderwijzend personeel (Abop) verwacht morgenmiddag tussen de 200 en 600 stakende leerkrachten op de protestbijeen komst in Heinkenszand. Op Schouwen-Duive land blijft het aantal actievoerders waarschijn lijk beperkt tot een tiental. Van de school jjot buitenge woon basisonderwijs Beatrix in Zierikzee was vanochtend bekend dat er drie leraren naar Heinkenszand gaan. Openbare basisschool 't Kofschip vaar digt één vertegenwoordiger af. Op openbare basisschool De Kirreweie in Haamstede moest nog worden vergaderd over deelname aan de protest bijeenkomst. OVerleg Belangrijkste spreker tijdens de bijeenkomst is Abop-dis- tr iets voorzitter J. Tichelaar. Hij voert namens alle bonden het woord. Naar verwachting reageert Tichelaar op het over leg dat morgenochtend plaats vindt tussen de bonden en on derwijsminister J. Ritzen. Andere sprekers snijden de vut-regeling en de werkdruk aan. De protestbijeenkomst wordt gehouden in De Stenge in Heinkenszand en begint om 15.00 uur. Een uur eerder kun nen de leerkrachten zich als staker bij de bond laten regis treren. „Het gaat dan niet om het verzuim van lessen, maar om de andere werkzaamheden. In de landelijke estafette komt het toevallig zo uit dat Zeeland en Drenthe op woensdag aan de beurt zijn," aldus een Abop- woordvoerder. De bond heeft in Zeeland 1250 leden. In Utrecht schreven zich gis termiddag 668 leerkrachten in voor een staking van een mid dag. Cao-onderhandelaar H. van der Kolk zei dat het kabi net een levensgroot conflict riskeert als er niet snel een se rieus cao-bod op tafel komt. Met de actie in het FC Utrecht stadion werd een begin ge maakt met de landelijke esta fette van acties. Voorstel De werknemers hebben in maart een cao-voorstel op tafel gelegd dat voorziet in een loon ruimteverbetering van 4,5 pro cent. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement met autom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee Jongeren die vorig jaar een Haltafdoening kregen vernielden voor een bedrag van 5.900 gulden. (Archieffoto)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1