Plan aanleg bedrijventerrein Kerkwerve lijkt van de baan Afname politie-uren in Renesse niet aanvaardbaar voor politieke fracties Concertzaal in gemeentehuis op korte termijn onhaalbaar Invulling van dorpsraden Brouwse kernen bijna rond Aanzienlijk meer mossels passeren Zeeuwse veilklok Werkdag Werkgroep Actief Terreinbeheer Inbraak in auto 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Algemene beschouwingen gemeente Westerschouwen De SGP/RPF-fractie wil liefst een gemeentelijke politie in Westerschou wen. (Foto: Joop van Houdt) BURGH-HAAMSTEDE - „Het is voor onze fractie niet langer aanvaard baar dat de politie dit jaar maar 2000 uur actief kon zijn in Renesse, ter wijl dat in 1993 nog 4000 uur was. Mogelijk is het aantal politie-uren in 1996 weer minder dan dit jaar. Voeg hierbij de latere openstelling en vroegere sluiting van het politiebureau, dan is het beeld helemaal be droevend." Met deze woorden uit de Wes- terschouwse PvdA-fractie in haar algemene beschouwingen bezorgdheid over de vermin derde jDolitie-inzet in de recre atie-gemeente en met name Re nesse. Ook de drie andere politieke fracties grijpen de gemeentelijke begroting en be leidsplannen voorvolgend jaar aan om hun ongerustheid over dit onderwerp te uiten. De SGP/RPF/GPV-fractie gaat daarbij zover dat ze op pert dat er weer een eigen ge meentelijke politiekorps zou moeten komen. „Het feit dat moest worden geregeld dat politie-medewerkers op ge- meentekosten overuren kun nen maken, duidt op een terug trekkende rijksoverheid. Het is duidelijk een structureel probleem aan het worden." De VVD constateert dat de re organisatie van de politie re sulteerde in een verslechtering van de politionele inzet in de gemeente. „Ondanks verkie zingsbeloften van de landelij ke politieke partijen en goede voornemens van het paarse ka binet moet worden vastgesteld dat 'meer blauw op straat' nog steeds uitblijft. Volgens de CDA-fractie is sprake van 'af braak'. „Het gevaar dreigt dat de positieve spiraal met be trekking tot de recreatiecrimi- naliteit weer wordt omgebo gen." Het CDA vindt dat de grens is bereikt van de finan ciële bijdrage die de gemeente levert aan de politietaken. „Politie is een taak van de rijksoverheid. Die zal er an dermaal duidelijk op moeten worden gewezen wat haar ver antwoordelijkheid is." Alle fracties staan in grote lij nen achter de, reeds eerder ge maakte, plannen om volgend jaar 6,4 miljoen gulden te in vesteren in de herinrichting van wegen, de aanleg van een transferium en de herinrich ting van de kernen Renesse. Burgh en Haamstede. Het voornemen om in verband daarmee de gemeentelijke on roerende zaakbelastingen, woonforensenbelastihg en toe ristenbelasting te verhogen keuren zij ook goed. De SGP/RPF/GPV-fractie vindt dat het transferium soberder moet worden opgezet omdat niet duidelijk is of de rijks overheid het plan zal subsidië ren. De VVD-fractie vraagt in haar algemene beschouwingen aan dacht voor het openbaar groen, waarvan deonderhoudstoe- starid te wensen zou overlaten. „De plantsoenendienst is met de huidige bezetting blijkbaar niet in staat een beter resultaat te behalen. De inzet van meer mensen kost geld, waarvoor binnen de begroting geen ruimte is, zodat de VVD moet concluderen dat toch weer zal moeten worden overgegaan tot een beperkt en selectief ge bruik van chemische onkruid bestrijdingsmiddelen." De PvdA-fractie pleit in haar beschouwingen voor de bouw van huurwoningen met een la ge huur in de gemeente. Het geld daarvoor moet volgens het PvdA komen uit de ver koop van een aantal huurwo ningen waarmee de woning bouwvereniging Beter Wonen momenteel bezig is. Het CDA maakt zich zorgen over de sa menwerking van Westerschou wen met de Slowaakse ge meente Namestovo. „Wij vrezen dat het draagvlak zo langzamerhand versmalt tot ambtelijke ondersteuning. Er wordt niet verder geïnvesteerd in de relatie tussen de bevol king van beide gemeenten." De SGP/RPF/GPV-fractie hikt tegen het bedrag van 300.000 gulden aan dat in de be groting is opgenomen als ge pland tekort in 1996 voor het Sportcentrum Westerschou wen. „Het kan een indicatie zijn dat een tekort van die om vang structureel aan het wor den is." De algemene beschou wingen worden mondeling behandeld tijdens de gemeen teraadsvergadering op maan dag 13 november, waarin de begroting wordt besproken en vastgesteld. Tijdens die verga dering wordt ook beslist over een bedrag van 6.400 gulden dat van Westerschouwen wordt gevraagd als bijdrage aan een eilandelijk onderzoek naar de zonering en quotering van het 'kamperen bij de boer' in het kader van de nieuwe wet op de openluchtrecreatie. De begrotingsvergadering is in de raadszaal van het gemeente huis en begint om 13.30 uur. Provinciaal bestuur ziet het niet zitten SCHARENDIJKE - Het gemeenteraadsbesluit om naast het sportveldencomplex aan de Verse- putseweg in Kerkwerve een bedrijventerrein te realiseren lijkt niet te worden uitgevoerd. Tijdens de gemeenteraadsvergadering die donderdag 16 november wordt gehouden in Scharendijke stelt het college van burgemeester en wethouders aan de raad voor om de planologische procedure te beëindigen. Het voorstel is gebaseerd op een reactie van het provinciaal bestuur van Zeeland, dat niet achter het plan blijkt te staan. De provincie ziet de vestiging van een bedrijventerrein bij Kerkwerve niet zitten omdat zij de bedrijvigheid in een ge meente zoveel mogelijk op één locatie wil bundelen. Zoals be kend is in Scharendijke reeds een bedrijventerrein. Gezien de huidige inzichten en ont wikkelingen vindt het provin ciebestuur het niet gewenst dat elke kern op Schouwen- Duiveland over een bedrijven terrein beschikt. „Het econo misch belang dient in dit geval plaats te maken voor hel ruim telijk belang." Het Middenschouws college vindt het gezien deze opvat ting niet zinnig de, reeds in gang gezette en kostbare, planologische procedtire voort te zetten. „Het doorzetten van de procedure met als eindpunt het feit dat de provincie het be stemmingsplan niet goed keurt, betekent een onnodig 'verlies van kosten. Ook gelet op het negatieve standpunt van de provincie dal als 'nage noeg definitief' is bestempeld, is het niet zinvol en verstandig om de procedure voort te zet ten." Het Middenschouwse college van burgemeester en wethou ders zet haast achter het plan om haven Kloosternol in Scha rendijke en een aantal omlig gende wegen te reconstrueren. Nog geen maand na de begro tingsbehandeling, waarbij in principe werd beslist de recon structie in 1996 uit te voeren, komt het college met het voor stel de plannen voor een be drag van ruim 85.000 gulden te laten voorbereiden door de Grontmij Zeeland. Deze voor bereidende werkzaamheden betreffen de reconstructie van de haven, de aanleg van een buitendijks fietspad langs de Grevelingendijk en de recon structie van een deel van het Baken en de hele Platteweg. Voor het bedrag van 85.000 gul den maakt de Grontmij een overkoepelend bestek voor al deze werkzaamheden, tekenin gen en kostenramingen voor de herinrichting van Klooster nol en verzorgt de inspectie en reparatie van de loswal. Vol gens het college kan het geld voor de voorbereidende werk zaamheden uit de reserve 'we gen' worden gehaald. Naar verwachting worden de defini tieve werkzaamheden in 1996 uitgevoerd voor een bedrag van 1,6 miljoen. Hiervoor is reeds 1.1 miljoen gereserveerd. Op de raadsagenda staat ver der het voorstel om 5000 gul den beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van een nooduitgang in het gebouw van peuterspeelzaal de Kokkel in Scharendijke. Bij een pre- ventiebezoek van de brand weercommandant bleek dat deze voorziening dringend is gewenst in verband met de brandveiligheid van het ge bouw. Voor de aanschaf van een boenmachine voor het dorpshuis in Ellemeet is 2.200 gulden nodig. Heel wat meer, 332.500 gulden, moet worden uitgegeven voor het woonrijp maken van de wijk Putmeet III in Scharendijke. De vergadering waarin deze onderwerpen aan.de orde ko men begint om 19.30 uur in het gemeentehuis in Scharendijke. Iedere belangstellende kan de vergadering vanaf de publieke tribune volgen. SCHUDDEBEURS - De Werk groep Actief Terreinbeheer, onderdeel van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duive- land, houdt een werkdag voor vrijwilligers die mee willen helpen om de natuur op dit ei land te onderhouden. De werkdag wordt gehouden op zaterdag 11 november, aan vang 9.00 uur. De aanvang van de werkzaamheden, het knot ten van wilgen, begint op de kruising Sasdijk/Bettewaart- sedijk. Deze ligt ten oosten van Schuddebeurs. Op de splitsing van de Sasdijk en de Bettewaarlsedijk staan bij de noordoostelijke afrit een zevental knotwilgen die nodig van hun pruik moeten worden verlost. Hier zal de knotdag worden begonnen. Tevens staan er op het noodta- lud van de Zuiddijk nog enkele te knotten knotwilgen. Even tueel kunnen de jonge kronen van de hier aanwezige jonge ie pebomen verder worden ge snoeid. Een ieder die belang stelling heeft om hieraan mee te werken wordt hierbij uitge nodigd. Voor koffie, thee limonade wordt gezorgd. Aangeraden wordt, om een lunchpakket en regenkleding mee te nemen. Regionale visie podiumbeleid te laat ZIERIKZEE - Het is geen reële optie om de bouw van een nieuw gemeentekantoor te com bineren met een nieuwe concertzaal in Zierik- zee. De voorbereidingen voor een nieuw ge meentekantoor zijn al in voorbereiding. Uitstel van de bouw is niet aan de orde. Dat antwoordt het college van burgemeester en wethouders van Zierikzee op de algemene beschouwingen van de raadsfracties. nieuwe en tijdelijke huisves ting van het ambtelijk en be stuurlijk apparaat. Over de eventuele nieuwbouw van een concertzaal bestaat pas zekerheid na overleg op provinciaal niveau. Dit over leg vindt nog dit jaar plaats. Uit dit overleg moet een pro vinciale of regionale visie po diumbeleid resulteren. Deze visie moet duidelijk maken wat de toekomst is van de Con certzaal in Zierikzee. Volgens b en w van Zierikzee kan de voorbereiding voor de bouw van een nieuw stadskan toor echter niet wachten op de resultaten van het regionaal overleg. Wel is het college be reid de suggestie aan de orde te stellen in het herindelingspro ces, om bij de keuze van de lo catie van het nieuwe gemeen tekantoor, te bezien of op termijn een concertaccommo datie kan worden bijgebouwd. Overigens is. er op 1 januari 1997, de datum waarop de nieu we gemeente van start gaat, nog geen nieuw gemeentekan toor. De werkgroep die met de huisvesting is belast werkt in samenwerking met een extern adviseur plannen uit voor de Ijsbaan Net zo min als de combinatie gemeentekantoor-concertzaal een reële optie is, is dat vol gens het college het geval met de combinatie van een par keerterrein en een ijsbaan. De fracties van CDA en PvdA ga ven deze mogelijkheid aan in hun algemene beschouwingen. Volgens wethouder L. J. van Gastel is het technisch moge lijk om op het parkeerterrein aan de Hoofdpoortstraat of de Scheldestraat een ijsbaan aan te leggen. Op deze banen kun nen, in verband met de geringe afmetingen, echter geen wed strijden gehouden worden. Omdat dit op de huidige ijs baan wel mogelijk is, is het volgens Van Gastel niet zinvol op een van de parkeerterrei nen de mogelijkheid aan te brengen 's winters een ijsbaan aan te leggen. Wat betreft de kosten van de uitbreiding van het parkeer terrein aan de Hoofdpoort straat is Van Gastel het niet eens met D66. Deze fractie wil de investering over een perio de van 25 jaar afschrijven en de vrijkomende gelden gebruiken voor nieuw beleid. Het college wil de kosten (acht ton) in één keer betalen uit de reserve Parkeerfonds. Dit fonds is im mers ingesteld om dergelijke investeringen te dekken. Bo vendien legt het in een aantal jaren afschrijven een structu rele druk op de financiële ruimte. Iets dat volgens het college beter voorkomen kan worden als dat mogelijk is. Mocht men al overgaan tot een afschrijving over een langere termijn dan is het niet moge lijk de vrijkomende gelden te gebruiken voor nieuw beleid. Dit druist volgens Van Gastel in tegen de nota Betaald parke ren van oktober 1990. Volgens deze nota kunnen opbrengsten van het betaald parkeren al leen gebruikt worden voor in vesteringen en exploitatie met betrekking tot het parkeren. Ondanks het feit dat nog van drie eigenaren grond moet worden gekocht met een totale oppervlakte van 2.870 vierkan te meter denkt het college de uitbreiding volgend jaar te re aliseren. Parallel daaraan moet volgens het college het belanghebbenden-parkeren gestalte krijgen in de binnen stad. Vergadering Brouwse adviescommissie BROUWERSHAVEN - Er blijken genoeg men sen te zijn die zitting willen nemen in de dorps raden, die de gemeente Brouwershaven in haar vier kernen wil oprichten. De dorpsraden zijn bedoeld om de belangen van een kern naar vo ren te brengen bij het nieuwe gemeentebestuur Schouwen-Duiveland. Ook krijgen de raden tot taak het plaatselijke dorpshuis en gymzaal te beheren. Tijdens een openbare vergade ring van de Brouwse advies commissie wordt de werkwijze besproken die moet worden ge volgd bij de instelling van de nieuwe dorpsraden. Het is de bedoeling dat de leden van de dorpsraden reeds tijdens de ge meenteraadsvergadering van november worden benoemd. Op dit moment is voor elke kern een vertegenwoordiger van de gebruikers van de gym zaal, de ouderenorganisaties, de middenstand, het sociaal- cultureel werk, de gebruikers van het dorpshuis en een onaf hankelijk, lid bereid gevonden zitting te nemen in de dorps raad. Voor Brouwershaven, Noordgouwe en Dreischor zoekt men nog mensen als ver tegenwoordiger van de jeugd organisaties in die kernen. Sollicitatiegesprekken In Brouwershaven zijn twee mensen die lid willen worden namens de gebruikers van het dorpshuis, in Zonnemaire am biëren twee mensen zitting te nemen als onafhankelijk lid en in Noordgouwe is een echtpaar dat lid wil worden namens een andere organisatie. Het college stelt voor om 'sollicitatiege sprekken' te voeren met de mensen die beiden een organi satie willen vertegenwoordi gen en op basis daarvan een keuze te maken. Mensen met een familieband' in de dorpsraad zitting laten nemen zou niet bezwaarlijk zijn: De kandidaten voor de Brouwse dorpsraad zijn P. van Ast, C. Padmos, J. van Hoorn, J. C. A. Koster, M. van Vulpen, J. W. Janse en D. L. Obbink. Voor Zonnemaire hebben zich aangemeld P. Stouten, K. Man- demaker, N. Deist, J. J. van der Wekken, de dames J. van Klinken, E. van de Sas en B. J. Dormaar. De kandidaten voor de dorps raad Noordgouwe zijn L. Dale bout, Ph. van Oeveren, H. van Baris, mevrouw van Baris, R. A. de Vlieger en W. Alkemade. De dorpsraad Dreischor zou kunnen worden gevormd door K. L. van de Werve, T. Rogge band, D. Schouten, J. Roest, mevrouw W. A. van Schelven en K. van Gastel. De commissievergadering waarbij de dorpsraden worden besproken begint om I'S.30 uur in de raadszaal van het stad huis in Brouwershaven en kan door iedere belangstellende worden gevolgd vanaf de pu blieke tribune. BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 23 tot en niet 28 oktober werden 64 ladingen mos sels op de veiling in Yerseke aangevoerd, met een totaal gewicht van 26.726 ton netto. Dat is ruim 4.500 ton meer dan in de vorige week. Een lading met 298 ton ver dween in het fonds. De handel betaalde per ton minder dan een week eerder. De verzen ding was volgens opgave: Bel gië 5.650 ton, Frankrijk 2.581 ton, diverse landen 1.050 ton en de binnenlandse handel te kende voor 2.922 ton. Op maandag 23 oktober arri veerden 10 vaartuigen met elf verschillende partijen aan de veiling. De grootste aanvoer der bleek de YE 90 met in to taal 1.229 ton. Het stukstal kwam uit op 129 en 137, het vleesgewicht bedroeg 25 kilo. Zeelands Roem schreef tijdens de eerste veilronde in week 43 het hoogst in voor 549 tonnen van de YE 58 (Van Damme). Bij een stukstal van 120 kwamen deze schelpdieren uit op een vleesgewicht van 26,3 kilo. Het tarrapercentage bedroeg 12,8 procent. De volgende dag gaven in twee yeilrondes acht vaartuigen ac te de présence. Hieronder wa ren een handvol ladingen af komstig van de Waddenzee. Uit het Scheurrak meerde de YE 3 af met 1.165 tonnen. Bij stukstallen van 204 en 216 be vatten deze jonge schelpdieren een gemiddeld vleesgewicht van 29 kilo. Uit hetzelfde vangstgebied voer de YE 157 met 1.151 ton. Prins Dinge- manse schreef voor deze beide partijen met stukstallen van 150 en 158 het hoogst in. Het vléesgewicht bedroeg circa 30 kilo. Op woensdag maakte de han del keuze uit 12 verschillende ladingen. Uit het noorden ver scheen die dag alleen de Bru 12 (Jumelet-Otte) met 1.223 bruto- tonnen, gevist in het Scheer. Prins Dingemanse en Roem van Yerseke betaalden elk de hoogste prijs voor een van bei de partijen. Tijdens een twee de veilronde verwisselden in totaal 1.580 brutotonnen van eigenaar. De prijzen schom melden tussen 60 gulden en 222 gulden per ton. Op donderdag gingen 27 partijen in andere handen over. Op één na waren deze alle op de Waddenzee ge vangen. Die dag gingen in to taal 16.491 ton in andere han den over. De meeste kwekers waren goed voor twee partij- De grootste aanvoerders wa ren de YE 116 (1.316 ton), de Bru 27 (De Ronde BV, 1.482 ton), de Bru 26 (D. de Ronde, 1.105 ton), de YE 62 (1.564 ton), de YE 50(1.472 ton), de YE 18 (1.585 ton), de YE 20 (1.458 ton), en de ZZ 7 (J. Schot BV, 1.485 ton). Zij losten door de bank genomen schelpdieren met stukstallen vanaf-140 tot 190. Op vrijdag tenslotte verwissel den vier partijen van eigenaar. Zeelands Roem drukte die dag het hoogst af voor de 300 bruto- ton, die de Bru 40 (Leuschel) per as naar Yerseke liet trans porteren. Na aftrek van het tarrapercentage bleef hiervan slechts 120 ton over. De Duitse GRE 27 was verantwoordelijk voor het aanbod van 717 bruto tonnen. Steketee kwam voor deze beide partijen met een stukstal van ongeveer 250 het royaalst over de brug. Prins Dingemanse betaalde vorige week de hoogste prijs van 303,99 per ton aan een kwe ker uit Zierikzee. DEN HAAG - Een 53-jarige Ha genaar heeft zaterdagavond zijn even oude vriendin in haar woning in Den Haag door wur ging om het leven gebracht. RENESSE - Een 55-jarige Duit ser deed bij de politie aangifte van inbraak in zijn auto. De auto van de Duitser stond geparkeerd aan de Rampweg bij Renesse. Uit het voertuig werd de radio-cassettespeler ter waarde van 350 gulden ge stolen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 6