Opvreter moet nieuwsgierigheid kinderen voor musea opwekken 'Een eigenwijs mens, maar wel op een constructieve manier' Voorbijgangers pakken dief Te snel Kerstsnuffelmarkt in sporthal Haamstede voor particulieren Dienstregeling nachtbus Schouwen-Duiveland JARIG MAANDAG 6 NOVEMBER 1995 NR 25870 5 Met stripverhaal, Bewaarkist en Restauratiekaart Jan de Suppoost maakte een complete show van de presentatie. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Kinderen nieuwsgierig maken naar musea en het werk dat nodig is om alles wat in een museum staat in goede conditie te houden. Dat is de doelstelling van het project Cultuurbehoud en de Zeeuwse Musea: de Op vreter. Het gaat om een educatief samenwer kingsverhand van het Bureau provinciaal Mu seumconsulent en het Provinciaal Overleg Museumeducatie. Vrijdag werd in het stadhuis in Zierikzee een sponsorovereenkomst gete kend tussen de Stichting Steunfonds voor de Zeeuwse Musea en de Rabobanken in Zeeland. Bij het- project wordt gebrujk gemaakt van verschillende manieren om een museum voor kinderen interessant te ma ken. De belangrijkste onderde len zijn een stripverhaal - met De Opvreter in de hoofdrol -de Bewaarkist en de Restauratie- kaart. De Opvreter is de naam van een vraatzuchtig beestje dat rondwaart in de musea. De opvreter staat voor de zaken die museumcollecties bedrei gen: licht, stof en vocht. Tijdens een speciale rondlei ding door een museum wordt de kinderen van alles verteld over de voorwerpen die er te zien zijn en wat er allemaal moet gebeuren om deze in goe de conditie te houden. Lydia Mol gaf tijdens de presentatie van het project vrijdag in het Maritiem Museum in Zierikzee een voorproefje van een derge lijke rondleiding. ,,Een muse um zit vaak in een oud gebouw en dat is natuurlijk heel leuk en spannend, maar er zitten ook nadelen aan", aldus me vrouw Mol. Oude gebouwen zijn vaak vochtig en stoffig en dat zijn nou juist twee dingen waar museumvoorwerpen slecht te gen kunnen. Daarom staat bijvoorbeeld een scheepsmo del in een vitrine zodat er geen stof bij kan". Een andere be dreiging voor oude voorwer pen wordt gevormd door Ul traviolette straling. Daarom is hier in het Maritiem Muse um een soort gaas voor de ra men gespannen om het licht wat te temperen".. Een museumvoorwerp als de kayak van - volgens de overle vering - Zierick, de stichter van Zierikzee, is erg gevoelig voor vocht en daarom staat er in de vitrine bij de kayak een speciaal apparaat dat ervoor zorgt dat de lucht bij de kayak niet te vochtig wordt. Voor het opbergen en tentoons cellen van bijvoorbeeld boeken en manuscripten gelden ook weer speciale regels. Om het allemaal voor kinde- ren wat tastbaarder te maken wordt bij het project ook ge bruik gemaakt van de Bewaar kist. Daarin zitten allerlei voorwerpen en materialen die gebruikt worden voor het con serveren van museumvoor werpen. Daarbij laat men niet alleen zien hoe het wel moet, maar ook hoe het niet moet. Stempelkaart Kinderen die een museum be zoeken krijgen ook nog een Restauratiekaart waarop ze kunnen zien wat er allemaal bij komt kijken om een muse umvoorwerp te restaureren en in goede staat te houden. Aan het eind van een (groepsbe zoek krijgen de kinderen een attentie en een stempelkaart. Met die stempelkaart kunnen ze dan op eigen gelegenheid twee keer een museum in Zee land naar keuze bezoeken. Een volle stempelkaart is goed voor - speciaal voor het project ontworpen - een Opvreter-T- shirt. L. Nederhoed 25 jaar bij Zeelandia ZIERIKZEE - „Niet altijd even gemakkelijk. Nogal eigenwijs, maar wel op een constructieve manier en met kennis van zaken bezig". Zo om schreef directeur H. J. Doeleman van Konink lijke Zeelandia H. J. Doeleman BV jubilerend werknemer L. Nederhoed uit Dreischor. Vrij dag werd uitgebreid stilgestaan bij het 25-jarig dienstverband van Nederhoed bij Zeelandia. ,,Het is niet mijn gewoonte, maar deze keer heb ik mijn toe spraak maar op papier gezet. Ik weet dat Lambertus nogal precies is en ik wil geen fouten maken", begon Doeleman zijn toespraak tot de jubilaris. Dat Nederhoed bij Zeelandia zou gaan werken lag volgens Doe leman eigenlijk helemaal in de lijn der verwachting. Hij kreeg de liefde voor het bedrijf thuis met de paplepel ingegoten door zijn vader die door Doele man als 'een legendarisch fi guur' werd omschreven. Niet makkelijk Nederhoed senior had de repu tatie van een harde werker, ie mand die hoge eisen aan zich zelf stelde, maar ook aan de mensen waarmee hij moest sa menwerken. Nederhoed junior begon zijn loopbaan in de Zee- landia-vestiging in Utrecht. „Daar kwam je terecht bij de heer Van Voorthuyzen, en dat was al net zo'n veeleisend man. ,als je vader. Je moet soms wel gedacht hebben dat je niets goed kon doen in de ogen van Van Voorthuyzen, maar tegen ons was het van 'die doet het goed, dat ventje van Neder hoed", aldus Doeleman. Hij beschreef vervolgens in het kort de loopbaan binnen Zee landia van Nederhoed die mo menteel hoofd logistiek is van het Zierikzeese bedrijf. Doele man stak uitgebreid de lof trompet over Nederhoed. Hij roemde daarbij met name de kennis van de jubilaris op het gebied van distributie en logiS Jan de Suppoost zorgde tijdens de presentatie van het project vrijdag voor de vrolijke noot. Hij wist zowel rondleidster Lydia Mol als provinciaal mu seumconsulent drs. W. H. P. Scholten compleet van hun apropos te'brengen met onver wachte acties zoals het ver scheuren van de sponsorover eenkomst omdat deze of te gekreukeld of te vochtig was of corrigerend commentaar op hetgeen te berde werd ge bracht. Ook liet Jan de Suppoost niet najDm in het stadhuis nog even de overeenkomst op authenti citeit te controleren om vervol gens met de opmerking 'Wat mij betreft kan-ie' groen licht te geven voor de onderteke ning. Museumconsulent Schol ten toonde zich zeer content over de steun voor het project. „Zonder deze steun zou dit pro ject nooit in deze vorm moge lijk zijn geweest", aldus Schol ten. Hij voegde daar aan toe veel te verwachten van het project. ZIERIKZEE - Enkele voorbij gangers vatten zaterdagmid dag in Zierikzee een 34-jarige inwoner van Goes in de kraag, nadat deze in een elektronica winkel een videorecorder had gestolen. De man werd door de eigenaar van de winkel op heterdaad be trapt. De verdachte was hem echter te snel af en ging er van door. Met behulp van enkele voorbijgangers lukte het de man te pakken te krijgen. Hij werd overgedragen aan de po litie. Deze zegde de man pro- ces-verbaal aan. De videore corder kon weer mee terug naar de winkel. SCHARENDIJKE - Bij een ra darcontrole langs de N57 bij Scliarendijke werden 637 voer tuigen gecontroleerd. Vierenzestig automobilisten bleken de maximumsnelheid aan hun laars te lappen. De hoogst gemeten snelheid be droeg 148 kilometer per uur. ZIERIKZEE - In de sporthal van het Sport- en Recreatiecentrum Westerschouwen in Burgh- Haamstede wordt op zaterdag 16 december een Kerst Snuffelmarkt gehouden. De markt wordt georganiseerd door evenementen adviesbureau Sièrick's Ee uit Zierikzee en het sportcentrum Westerschouwen uit Burg-Haamstede. De Kerstmarkt is alleen bestemd voor particuliere standhouders. In de sporthal van het Sport en Recreatiecentrum Wester schouwen komen ongeveer 60 kramen met gekleurde luifels te staan. Voor een gekleurde luifel is gekozen om de' gehele hal een feestelijk aanzien te ge ven. De deelnemers krijgen de beschikking over een kraam van 4x2 meter. Voor deze gele genheid wordt de hal in kerst sfeer versierd. Er komt vloer bedekking te liggen en men kan er Glühwein drinken. Voor de kinderen komt er een aparte hoek waar ze kunnen verven, tekenen en met klei kunnen spélen. Tijdens en na de markt kan men gebruik ma ken van het restaurant van het sportcentrum om daar iets te drinken. De snuffelmarkt wordt geor ganiseerd, omdat er veel posi tieve reacties zijn gekomen op de markt die in juli op het bui tenterrein van de sporthal werd gehouden. Voor particulieren en vereni gingen is het een goede gele genheid om na een zolderop ruiming overbodig geworden waren aan de man proberen te brengen. Een marktkraam kan men re serveren bij het evenémenten- bureau na 18.00 uur, telefoon: 0111-415576. De openingstijd van de Kerstmarkt is van 9.30 tot 17.00 uur. Sinds 4 november RENESSE - De Stichting Horeca Renesse zorgt er al verscheidene jaren voor dat het uitgaans publiek in Renesse niet met een borrel op in de auto hoeft te stappen: een eigen busdienst brengt iedereen die dat wil aan het eind van de zaterdagavond naar huis. Sinds 4 november geldt een nieuwe dienstregeling. Men kan tot 00.00 uur met de gewone dienstregeling in Re nesse komen, terwijl in de klei ne uurtjes de speciale „nacht bus" ervoor zorgt dat een ieder weer veilig thuis komt. Om on geveer 1.30, 2.00 en 2.30 uur vertrekt deze bus vanaf de hal te aan de Hogezoom, voor bar de Stulp, en doet op haar ronde vrijwel ieder dorp van het ei land aan. Sinds 4 november geldt een nieuwe dienstregeling, die de hele winter geldig is. De prijs van de ritten is hetzelfde'geble ven. De overige kosten van de speciale busdienst worden ge dragen door de Stichting Hore ca' Renesse. Omdat de proef met de nachtbus naar Port Zé- lande gestopt is, is de laatste dienst naar Burgh-Haamstede weer aan de dienstregeling toe gevoegd (vertrek 2.00 uur). Ook op nieuwjaarsnacht zal de nachtbus rijden, maar dan met een aangepast tijdschema. L. Nederhoed kreeg het 'Zeelandia-gevoel' met de paplepel ingegoten. (Foto: Joop van Houdt) tiek. „Uw kennis is voor ons van onschatbare waarde", al dus Doeleman. Namens het personeel werd het woord gevoerd door me vrouw B. van Wingen die be paalde gewoontes van Neder hoed op de korrel nam. „Je zei wel elke keer dat het toch zo fijn was om op de fiets naar het werk te komen, maar je kwam elke keer met...de auto". Zij zei zich af te vragen hoe het mógelijk is dat als Nederhoed dan wel met de fiets komt en het regent hij toch kurkdroog het bedrijf binnenstapt. „Word je dan op de hoek door iemand afgezet of zo". Collega J. Ph. van Poll roemde Nederhoed vooral om zijn rol in wat Van Poll omschreef als het 'team-building'. „We zien meer en meer dat je niet als in dividualist bezig kunt zijn bin nen dit bedrijf, maar dat je het als groep moet doen. En jij speelt een belangrijke rol in dat proces", aldus Van Poll. Speldje In een korte reactie wimpelde Nederhoed alle lof weg en richtte de schijnwerper op het thuisfront. „Ik kwam meestal opgewekt thuis, maar ook wei eens gestresst en chagrijnig. En ik ben soms ook wel meer dan mij lief was 's avonds aan het werk geweest. Daar heb ik altijd alle ruimte voor gekre gen", aldus Nederhoed tot zijn vrouw en kinderen. Voor zijn echtgenote had hij een ere- speldje in petto en hoewel een jubilaris normaliter geschen ken krijgt van de baas draaide Nederhoed de rollen om. Hij schonk directeur Doeleman een origineel doosje Zeelandia- sigaren - ooit voor PR-doelein- den gebruikt - en een antiek stempel dat een plaatsje moet krijgen in het Zeelandia-muse- um Om den Brode. Hebbu-dat-nou-wook? Tot je grote schrik merk je dat je binnenkort jarig bent. Nou ja, je bent natuurlijk wel blij dat je het zelf nog in levende lijve kunt meevieren, zeker als je dagelijks over de N 59 rijdt. Maar aan de andere kant voel je dat je door jouw verjaardag anderen in de problemen brengt. De laatste week vertoont iedereen in je omge ving steeds nerveuzere trekken. 'Wat moeten we die man in vredesnaam geven?' zie je ze denken. Want de man wiens enige uitspatting een glaasje wijn' na het tien uur journaal is weet nopit wat. En zeker niet als z'n verjaar dag eraan komt. Dan kun je zien dat-ie echt oud wordt, dan weet hij ineens niks meer. En wat geven de lieve kinderen dus? Chocola, en nog maar een doos chocola. Vader kijkt stra lend als hij de doosjes van Ali Pankow open maakt, maar een dag later zijn ze leeg gege ten. Door de hele familie. En Pa mocht soms ook even meedoen. Gefeliciteerd, Pa! Hebbu-dat-nou-wook? Dan ga je naar je werk toe. Als je de deur bin nenkomt verwacht je toch dat er iemand met uitgestoken hand naar je toe komt. Maar geen mens zegt wat. In de lerarenkamer staart ieder met een slaperige blik in een kop zwarte koffie. Totdat ze in de pauze de traktatie zien. Dan stormen ze allemaal enthousiast op je af en word je door vrouwelijke collega's liefde rijk gekust..'Proficiat, collega. En bedankt voor de heerlijke traktatie.' Hebbu-dat-nou- wook? 's Avonds komt er visite. Allerlei stoelen wor den uit de slaapkamers gehaald en nog eens afgestoft.. Alle paperassen worden uit de kamer verwijderd, want de gasten moeten in ieder geval het idee krijgen dat de gastheer rommelvrij is. En dan maar met een leeg ge voel wachten tot de eerste gast zich wil mel den. En dat doen ze tegenwoordig steeds later. Daar gaat de bel. 'Hahaha! Holala! Smak-smak. O, nog één? Smak! Dank je wel, hoor! Dat had je toch niet moeten doen!' O daar gaat de bel weerNee, maar. Kijk eens aan. Kom binnen! Moet je geen hangertje hebben?En zo gaat het maar door. De eerste ronde wordt ingeluid met 'ledereen koffie?' en dan begint het aanslepen van koffie en taart, de twee ronde bevat koffie met een bonbon uit de doos van Pankowa totdat de bel voor de laatste ronde klinkt: 'Wat mag ik inschenken?' Er zijn ook gasten die niet aan wezig zijn. Dat zijn de verre familieleden die je twee keer per jaar door de telefoon ziet. Nu hebben die verre familieleden de gewoonte precies te bellen als je bezig bent aan een evenwichtsoefening met een wiebelende taartpunt. Temidden van het kakelende ge zelschap probeert de ander aan de lijn zich verstaanbaar te maken. 'Van harte gefelici teerd met je verjaardag!' gevolgd door een of andere wens die al naar gelang het soort fa milielid vrolijk of vroom is. Het zou verstandig van de beller zijn om na het doen van deze mededeling van interne aard de hoorn op de haak te leggen en zich te wijden aan hogere levenstaken. Maar de telefoon-felicitator vindt dat eigenlijk wel erg kort en zoekt naar een of andere stompzinnige vraag die het ge sprek nog enige inhoud moet geven. 'Heb je visite?' schreeuwt hij door het gekwetter heen. Nee, er is hier geen'hond. Een andere vraag is vaak En hoe jong ben je nu gewor den?' Want ouder worden is in onze maat schappij nog steeds een kwestie van devalu atie. Soms valt het na de felicitatie stil en dan hoor je slechts 'Alles goed bij jullie?' Maar al zou je antwoorden dat het hele gezinsleven een gigantische puinhoop is en dat je op het punt staat de haak er voor altijd op te smijten, de beller zou het niet waarnemen: 'Fijn hoor, nog veel plezier!' Als de laatste gast vertrokken is moeten de lege glazen en bierflesjes naar de keuken. Bij elke gang van de kamer naar de keuken steek je terloops nog een overgebleven kaasblokje in je mond. In de keuken wacht een onafzien bare berg afwas. Na anderhalf uur lig je einde lijk in je bed 'Het was best gezellig, hè?' Een paar uur later zit je weer in de lerarenkamer. Je staart wazig in een kopje zwarte koffie. Maar diep in je hart denk je: Gelukkig, weer een doodgewone dag. Hebbu-dat-nou- wook?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5