Miljoen Israëliërs nemen afscheid van Yitzak Rabin Uitzondering op regels voor het kleine bedrijf Bonden verwachten veel protesterende leraren Zorgverlof ouders en langere schooldag kind Iraniërs in verzet tegen hun dreigende uitzetting Verdachten aanslagen gearresteerd Files in de eerste winterspits 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE' Eerste in reeks bijeenkomsten UTRECHT (ANP) - De onderwijsbonden verwachten vanmiddag:, maandag:, in Utrecht op de eerste regio nale protestbijeenkomst enkele honderden leer krachten. Tot en met woensdag 15 novem ber volgen negen demonstra ties in andere delen van het land. De bonden hebben hun leden- opgeroepen het werk een halve dag neer te leggen om de bijeenkomsten bij te wonen. De acties zijn bedoeld tegen het uitblijven van een cao voor de onderwijssector. In maart legden de bonden hun voorstel len al op tafel, maar minister Ritzen van onderwijs is nog al tijd niet met een tegenbod is gekomen. De bewindsman wilde aanvan kelijk wachten op de uit komsten van het overleg over de vut voor ambtenaren. Die besprekingen worden gevoerd door minister Dijkstal van bin nenlandse zaken en de ambte- narencentrales. De resultaten zijn ook van belang voor het personeel in de onderwijssec tor. De impasse heeft tot gevolg dat de oude onderwijscao, die tot 1 april liep, nog altijd van kracht is. Minister Ritzen riep de bon den afgelopen donderdag op om af te zien van acties. Hij wil uiterlijk woensdag met een bod komen, al zijn de bespre kingen over de vut nog niet af gerond. De bonden zijn niet op zijn verzoek ingegaan. Heinkenszand Na de bijeenkomst maandag in het supportershome van FC Utrecht in stadion Galgewaard volgen dinsdagmiddag Gronin gen en Rotterdam. Woensdag is er een bijeenkomst in Hein kenszand voor werknemers in de provincie Zeeland en in Em- men voor actievoerders uit Drente. Donderdag staan mani festaties in Amsterdam en Ge leen op het programma. Dins dag 14 november doet de actie karavaan Deventer aan. Woens dagmiddag volgen de slotma nifestaties in Tilburg en Leeu warden. Gezinspolitiek volgens Heerma DEN HAAG (ANP) - Nederland loopt achter op Duitsland met zorgverlof, terwijl op de scholen kin deren hongerig rondlopen omdat zij thuis geen ont bijt krijgen. CDA-fractievoorzitter E. Heerma greep dit, aan staatssecretaris Netelenbos (onderwijs) ont leende beeld, zaterdag aan om de gezinspolitiek van het CDA kracht bij te zetten. Heerma deed dat in een toe spraak tot het CDA Vrouwen- ber&ad in Utrecht. Heerma kwam ondermeer met de suggestie scholen langer open te stellen voor kinderen die thuis niet worden opgevan gen. Huiswerk en sport kun nen - bovendien onder toezicht - enkele naschoolse uren in het schoolgebouw vullen. Verder denkt Heerma aan school-maatschappelijk werk. Als een kind moeilijk gedrag vertoont moet de school- maatschappelijk werker of de school-begeleidingsdienst het gezin daarop kunnen aanspre ken. Heerma opperde nog andere zaken, zoals opvoedgeld. Dat kunnen ouders in Duitsland met zeer jonge kinderen tijde lijk vrij besteden aan bijvoor beeld crèche of aan het opvan gen van inkomensderving door het terugschroeven van het aantal uren betaald werk bui tenshuis. In Duitsland gaat het om bedragen tot 600 mark per maand (inkomensafhankelijk) voor kinderen tot en met twee jaar. Uitwerken In een vraaggesprek met het dagblad De Gelderlander van zaterdag zegt Heerma: ,,Wij moeten onze ideeën nog uit werken en kijken hoe ze vallen. De financiering is nog niet rond". Uitgangspunt van het CDA is dat de overheid zich niet moet bemoeien met de vrije bestedingskeuze van ou ders voor eventueel opvoed geld. HELLEVOETSLUIS (ANP) - Een groep van zeventig Iraanse vluchtelingen voert sinds zaterdag actie in het asielzoekerscentrum in Hellevoetsluis tegen hun dreigende uitzetting. Zij protesteren tegen de uit spraak van de Rechtseenheidkamer in Den Haag dat Iraniërs van wie het asielverzoek is afgewezen, mo gen worden teruggestuurd. Van de Iraanse vluchtelingen in het Hellevoetse centrum heeft 90 procent geen politiek asiel gekregen. Ze zeggen voor hun leven te vrezen als ze naar hun geboorteland terugmoe ten. ,.De mensenrechtensitua tie in Iran is helemaal niet ver beterd", zegt woordvoerder As- sie. ,,We begrijpen niet dat de Nederlandse regering daar nu anders over denkt. Ierdereen hier is doodzenuwachtig." Met de „zitstaking" die nog ze ker tot woensdag duurt, willen de Iraniërs bereiken dat het ka binet het asielbeleid voor de Iraanse vluchtelingen herziet. De directie van het asielzoe kerscentrum steunt de actie Ook in asielzoekerscentra in Vught en Rosmalen voeren en kele tientallen Iraniërs actie, in de vorm van permanente sit- down bijeenkomsten. Aan de bijeenkomst nemen alleen mannen deel. Ze zijn van plan er enkele dagen mee door te gaan. Eind vorig jaar maakte het ka binet bekend Iran niet langer te beschouwen als een land waar geen enkele vluchteling naar kan worden terugge stuurd. Voor die tijd werden af gewezen Iraanse vluchtelingen gedoogd. Ze mochten in Neder land blijven omdat de mensen rechtensituatie in het islamiti sche land terugzending niet rechtvaardigde. De Rechtseenheidkamer oor deelde donderdag dat twee Iraanse asielzoekers die van het ministerie van justitie het land uitmoeten, ook daadwer kelijk mogen worden uitgewe zen. Deze uitspraak heeft mo gelijk gevolgen voor alle ruim 2500 uitgeprocedeerde asiel zoekers uit Iran. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-nieteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogv •ater Laaawate tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 7 november 0.1.25 174 09.10 -119 15.40 173 21.25 -134 ROOMPOT BUITEN 7 november 01.35 182 07.45 -122 13.50 180 20.10 -138 BRUINISSE 7 november 03.50 186 09.10 -130 16.10 183 21.35 -144 WEMELDIN&E 7 november 03.35 181 09.10 -126 15.55 178 21.30 -140 Springtij: 9 november Actuele informatie .over afwijkingen 06- -9771 Broer van moordenaar premier gearresteerd TEL AVIV (RTR/AFP/DPA) - De broer van de moordenaar van Rabin is even eens gearresteerd. Driekwart van de Israëliërs is voorstander van het verbieden van extreem-rechtse groeperingen. Ongeveer een miljoen mensen heeft afscheid genomen van de Israëlische premier Yitzak Rabin die zaterdagavond werd ver moord. De arrestatie van de broer van de moordenaar werd vanoch tend, maandag, bekend ge maakt door de advocaat van hun familie maandag bekend gemaakt. Advocaat Mordechai Ofri zei dat de broer Hagai Amir zaterdag al is gear resteerd en nog steeds wordt vastgehouden. De jonge moordenaar, Yigal Amir, is vandaag voorgeleid aan een rechter. Hij bekende de moord en zei dat hij alleen had gehandeld. Het was ,,een heili ge plicht" Rabin te vermoor den, aldus de rechtenstudent. De politie is er niet van over tuigd dat de student alleen heeft gehandeld. Naar verluidt wordt gezocht naar een leider van „Eyal", een tot nu toe on bekende rechts-extremistische groepering, waarmee Amir contact zou hebben gehad. Na de moord op premier Rabin is bijna driekwart van de Israë liërs voor het verbieden van extreem-rechtse groeperingen. Twintig procent is tegen een verbod en 6 procent heeft geen mening, zo blijkt uit een opi niepeiling onder 550 Israëliërs. Een delegatie ,,op ministersni veau" vertegenwoordigt de Pa lestijnse Autorteit van Yasser Arafat maandag bij de begrafe nis van premier Yitzhak Rabin van Israël. Dat heeft een Pa lestijnse minister meegedeeld. Uit de hele wereld waren vana- ochtend regeringsleiders en staatshoofden naar Israël on derweg. Er worden ruim veer tig premiers en staatshoofden verwacht in Jeruzalem. Koningin Zoals bekend heeft Nederland een zware delegatie naar de be grafenis van Rabin gestuurd. De aanwezigheid van koningin Beatrix, premier Kok en mi nister Van Mierlo moet aange ven ,,dat Nederland volledig aan de kant van het vredespro ces in het Midden-Oosten staat" aldus de minister van buitenlandse zaken. Arafat gaat dus niet persoon lijk naar de begrafenis. De PLO-leider uitte zich zaterdag zeer bedroefd over de moord op zijnmede-Nobelprijswinnaar, maar liet doorschemeren dat problemen op het gebied van de veiligheid zijn reis naar Je ruzalem problematisch maak ten. Overigens had Israël hem te verstaan gegeven dat het er de voorkeur aan gaf dat hij niet zelf naar Jeruzalem 'zou ko- Laatste groet Honderdduizenden- Israëli heb ben zondag en maandag een laatste groet gebracht aan hun vermoorde premier Yitzhak Rabin. Voor het begin van de begrafenis maandagmiddag zal vermoedelijk een miljoen mensen langs de lijkkist van. Rabin zijn getrokken. De kist - bedekt met de Israëlische vlag - stond opgesteld voor het par lementsgebouw. ,,Dit is meer dan gewoon rouw. Dit is diepe depressie en shock", zei minis ter van toerisme, Uzi Baram, die is belast met de organisatie van de begrafenis. Uit allé hoeken van het land zijn bejaarden, vrouwen, sol- da'ten, kinderen en invaliden naar het parlement gekomen om afscheid te nemen van Ra bin. Sommigen rouwenden moesten zes uur wachten voor dat ze de kist hadden bereikt. Geloofsgenoot De enorme ontvetting is mede een gevolg van het feit dat Ra bin is vermoord door een ge loofsgenoot. ,,Het is moeilijk te geloven dat een jood een jood heeft vermoord", zei de gepensioneerde Yosef Shein- field voor het parlement. De jonge rechts-radicale jood Yigal Amir schoot de 73-jarige Rabin zaterdagavond neer, kort na een grote manifestatie voor het vredesbeleid van de linkse regering. Amir wilde ook minister van buitenlandse zaken Shimon Peres doodschie ten. Gedenken De joodse gemeenschap in Ne derland houdt donderdag avond in de grote zaal van het Concertgebouw in Amsterdam een bijeenkomst om de dood van de Israëlische premier Ra bin te gedenken. LONDEN (RTR) - De Britse po litie heeft afgelopen weekein de invallen gedaan en verdach ten gearresteerd in verband met de reeks aanslagen die Frankrijk sinds juli teisteren. Eén van de twee mannen die zaterdag in Groot-Brittannië zijn opgepakt is de 36-jarige Algerijn Abdelkader Benouif, die zich Abu Fares noemt. Hij zou één van de beramers zijn van de aanslagen in Frankrijk waarbij zeven doden en meer dan 180 gewonden vielen. Naar verluidt is ook de tweede arrestant van Algerijnse af komst. De verdachten die zondag zijn opgepakt zullen volgens een 'politiewoordvoerder niet lang vastzitten omdat ze een margi nale rol in het onderzoek spe len. DRIEBERGEN (ANP) „Hardstikke druk". Zo becom mentarieert de verkeerscen- trale in Driebergen maandag morgen de ochtendspits. Omstreeks half negen stonden er 32 files. Dat is iets meer dan normaal. ,,Dat kan met het rui ten krabben te maken hebben vanochtend", aldus een woord voerder. Ook waren er meer kop-staart-aanrij dingen dan gewoonlijk. Bij het Hellegatsplein stond op alle toevoerwegen vijf kilome ter file door een aanrijding waarbij een vrachtwagen was betrokken. Voorstel organsatie midden- en kleinbedrijf NOOKDWIJK AAN ZEE (ANP) - Voorzitter Kamminga van MKB-Nederland, de belan genorganisatie voor het midden- en kleinbe drijf, vindt dat tal van regels en wetten niet of in mindere mate moeten gelden voor klei nere bedrijven. Alleen op die manier is het midden- en kleinbedrijf (mkb) volgens hem in staat te voldoen aan de eisen van het huidige economische kli maat, dat het flexibel inzet ten van arbeid hoog in het vaandel schrijft. Kamminga zei dit vanmiddag, maandag, in Noordwijk aan Zee tij dens het jaarcongres van MKB-Nederland, dat in het teken stond van flexibiliteit. Een rechtvaardiging voor het uitzonderen van kleine bedrijven van wettelijke verplichtingen ziet hij in de administratieve lasten die bij het midden- en kleinbe drijf veel harder aankomen dan bij grote ondernemin gen. Hij noemde als voor beelden van regels die niet voor het mkb zouden moeten gelden: onderdelen van de Arbowet, een toekomstig wettelijk recht op deeltijd werk en wettelijke verlofre gelingen. Kamminga legde een aantal eisen op het bord je van de overheid ter bevor dering van het flexibel wer ken in het midden- en kleinbedrijf. Hij wil verrui ming van de mogelijkheden langere proeftijden en tijde lijke contracten af te spre ken en die laatste te verlen gen. Bovendien wil de MKB-voorzitter een vereen voudiging en vooral versnel ling van de ontslagprocedu re. Ten slotte moet de rijksover heid zorgen voor een vermin dering van de administratie ve lastendruk bij het aan nemen en ontslaan van per soneel. Jungle ,,Op de vraag of het mkb dan een soort jungle wordt, kan ik heel stellig neen antwoor den. Een mkb-onderneming waarin teamwork voorop staat en kwaliteit de boven toon voert, laat zich niet ver leiden tot ongewisse en on frisse praktijken." Als tegenwicht tegen onderne mers die in de hen toegeme ten vrijheid toch over de schreef zouden gaan, ziet Kamminga een functie voor de vakbeweging. Kortere opzegtermijnen in het ontslagrecht zijn volgens Kamminga nodig om te be reiken dat reorganisaties vlot hun beslag kunnen krij gen. Kleine bedrijven moeten im mers snel op veranderde om standigheden kunnen inspe len. Hij pleitte er tevens voor tijdelijke contracten te kunnen verlengen, zonder dat die daarna onderworpen zijn aan alle regels van het ontslagrecht. In flexibeler opererende on dernemingen is het volgens Kamminga van groot belang meer aandacht te besteden aan het eigen personeelsbe leid. „Proeftijd en mogelijk heden van tijdelijke contrac ten moeten beter worden benut om een goed beeld van iemand te krijgen. Dat vergt aandacht voor het functione ren en het aanleggen van dossiers." Te klein Omdat kleine ondernemin gen meestal te klein zijn om zelf een behoorlijke perso neelsafdeling te hebben, ziet Kamminga veel in samen werking op dit punt van branchegenoten onderling. De voorzitter vindt dat hier ook voor MKB-Nederland zelf een belangrijke taak ligt. Suske en Wiske ''HET KOSTBARE KADER1' door Willy Vandersteen Maandag 6 november Zierikzee Vergadering commissie wel zijn en sociale zaken in de raadzaal van het stadhuis. 19.30 uur. Vergadering commissie open bare werken en milieu in de grote commissiekamer van het stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering gemeenteraad Westerschouwen in gemeente huis. 19.30 uur. Dreischor NBvP afdeling Noordgouwe. Doe-avond. Dorpshuis. 20.00 uur. Dinsdag 7 november Zierikzee Lezing Thomas Rosenboom. Scholengemeenschap RSG. 19.30 uur. Gespreksgroep ouders van drugsgebruikers. MFC-ge- bouw. 19.30 uur. Woensdag 8 november Zierikzee Spelletjesmiddag kinderen 5 tot 11 jaar. Lichtboei. 14.00 tot 16.00 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB. In de zaal van het Herv. Kerk centrum, achter de Gasthuis- kerk. 14.30 uur. Bruinisse Gereformeerde Gemeente in Nederland houdt verkoping. Van 14.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.30 uur. Donderdag 9 november Zierikzee Vergadering adviescommissie financiën en economische za- ken. Stadhuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Begrotingsraadsvergadering. Gemeentehuis. 20.00 uur. Vrijdag 10 november Zierikzee Concert Astrid Seriese in de Concertzaal. 20.00 uur. Concert Oosterlands Fanfare. Oosterhof. 19.30 uur. Zaterdag 11 november Zierikzee Rommelmarkt/bazar in de za len van de Christelijke Gere formeerde kerk aan de Zeven- getijstraat. Van 10.00 tot 15.00 uur. Dromen workshop. De Licht boei. Multifunctioneel Cen trum. 10.00-16.00 uur. Poppentheater Hazen Bazen Wagen. MFC. 13.30-15.45 uur. Concert Magie Frankie en Suitcase full of blues. Brogum 22.00 uur. Burgh-Haamstede Open (klaverjaswedstrijd. De Schutse. Vanaf 19.30 uur. Toneeluitvoering in dorpshuis Ellemeet met bal na. 19.30 uur. Maandag 13 november Burgh-Haamstede Begrotingsraadsvergadering in het gemeentehuis. 13.30 uur. Lezing over kunst door Elly Mes. De Schutse. 14.00 tot 16.00 Dinsdag 14 november Zierikzee Start cursus creatieve ideeën met de videocamera. RSG Pro fessor Zeeman. 19.00 tot 21.00 uur. Bijeenkomst In Perspectief. Hervormd Kerkcentrum. 19.45 uur. •Start gespreksgroep voor vrouwen van 60 RIAGG-ge- bouw, Nieuwe Haven 2. 15.00 uur. Lezing Wat betekent het voor de omgeving als iemand psy chisch ziek is. Hervormd Kerk centrum. 19.45 uur. FNV-bijeenkomst over Ar beidstijdenwet. MFC-gebouw. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Lezing door ISD bij NVvH. De Schutse. 14.00 uur. Donderdag 16 november Zierikzee Vergadering Streekarchief commissie in de raadzaal van het stadhuis. 14.00 uur. Presentatie papierbehouds- project streekarchivariaat in de raadzaal van het stadhuis. 14.00 uur. Wijkavond sociale vernieu wing Malta. MFC-gebouw. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2