Commotie over forse verhoging erfpachtcanon Stichting Renesse 1 GRATIS ADVERTENTIE UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Eerste Boe-dag Zierikzeese kinderboerderij groot succes 0 ZIERIKZEESCHE I NIEUWSBODE ^okü Slecht weekeinde voor de Schouwse KNVB-ploegen dé krant van schouwen - duiveland! BtBUOft/,.-.. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie tussen 1 oktober en 31 december 1995 deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 0111-416551 MAANDAG 6 NOVEMBER 1995 152e JAARGANG NR 25870 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Erfpachters om tafel met stichtingsbestuur Directeur J. W. Mijinke van De Zeeuwse Stromen: ,,Als dit door zou gaan zou ik mensen moeten ontslaan" (Foto: Joop van Houdt) RENESSE - Het-voorstel van het dagelijks bestuur van de Stichting Re- nesse om de erfpachtcanon te verhogen van gemiddeld 65 cent naar zes gulden heeft bij zowel de particuliere erfpachters als de bedrijven die grond van de stichting in erfpacht hebben heel wat commotie veroor zaakt. Het felle protest tegen deze forse verhoging van de erfpachtcanon heeft het bestuur van de Stichting Renesse ertoe gebracht om tafel te gaan zitten met de erfpachters. Elke twaalf jaar wordt de erfT pachtcanon, het jaarlijkse huurbedrag voor de grond, herzien. Voor een aantal pach ters van de Stichting Renesse was die twaalf jaar dit jaar om en tijdens een vergadering vo rige week werden zij gecon fronteerd met het voorstel van het dagelijks bestuur van de stichting tot verhoging van de erfpachtcanon van gemiddeld 65 cent naar zes gulden per vierkante meter. Een verho ging van bijna 1000 procent. Te veel volgens ir. P. C. S. Kleijn, lid van het algemeen bestuur van de Stichting Renesse en zelf ook erfpachter van de Stichting Renesse. Hij was zo verontwaardigd over het voorstel van het dage lijks bestuur van de Stichting Renesse dat hij staande de ver gadering aftrad als bestuurs lid. ,,Ik vond het een heel slecht voorstel waar ik mijn naam niet aan wilde geven", legt Kleijn uit. Hij vindt het verschil tussen de hoogte van de huidige erfpachtcanon, ge middeld zo'n 65 cent per vier kante meter, en de nieuwe hoogte van zes gulden per vier kante meter veel te groot. Grondexploitatie De bewoners van 'complex B', zoals de omgeving waar Kleijn woont genoemd wordt, zijn niet alleen verontwaardigd over de in hun ogen onaan vaardbaar grote verhoging, maar ook over de manier waar op deze door de Stichting Re nesse verdedigd wordt. Kleijn: ,,Een sluitende grondexploita tie is altijd het uitgangspunt geweest voor de hoogte van de erf pachtcanon. Nu blijkt dat er in de overeenkomst tussen de erfpachters en de Stichting Re nesse een clausule is opgeno men waarin staat dat van dat uitgangspunt afgeweken kan worden". In de praktijk houdt dat in dat de Stichting Renesse de hoogte van de erfpachtcanon niet hoeft te relateren aan de grondexploitatie. ,,Ze hebben wel 34 jaar lang de indruk ge wekt dat het wel steeds ging om een sluitende grondexploi tatie. Dit is ons nooit verteld", aldus Kleijn. ,,En het staat ook heel ingewikkeld in de over eenkomst, dus als leek zie je dat niet", alduc^Kleiin. ,,Maar makelaars zouden dat toch wel moeten zien en die hebben ons daar ook nooit op gewezen en dat verwijt ik hen ook". Een afvaardiging van de bewo ners gaat deze week praten met het bestuur van de Stich ting Renesse over een aange past voorstel. Kleijn zal daar echter niet bij zijn. Hij heeft zijn handen compleet afgetrok ken van de Stichting Renesse. Werkgelegenheid Ook J. W. Mijinke, directeur van Hotel De Zeeuwse Stro men in Renesse keek vreemd op van het voorstel van het da gelijks bestuur van de stich ting. Hij betaalt nu 45 cent per vierkante meter aan erfpacht. „Wij hebben bijna twee hecta re grond van de Stichting Re nesse in erfpacht, dus rekent u maar uit wat voor verhoging dat voor ons zou betekenen". In het geval van het Renesser hotel zou de verhoging beteke nen dat men in plaats van zo'n 9000 gulden per jaar ongeveer 120.000 gulden per jaar kwijt zou zijn. Volgens Mijinke is het op zich terecht dat de Stichting Renes se de erfpachtcanon wil verho gen. „We hebben twaalf jaar lang die grond voor een schijn tje gehuurd. Eerlijk is eerlijk. Maar een verhoging van der tienhonderd procent ineens, dat is gewoon een veel te grote stap", aldus Mijinke. „Als dat voorstel gehandhaafd blijft, houdt dat voor ons in dat we personeel zouden moeten ont slaan en dat heb ik tijdens het gesprek met het bestuur van de Stichting Renesse ook ge zegd". Het argument van Mijinke dat een dergelijke rigoureuze ver hoging van de erfpachtcanon in één keer gevolgen zou heb ben voor de werkgelegenheid nam het bestuur van de Stich ting Renesse zich ter harte. Men schrok nogal van de vrij heftige reactie van de zijde van de erfpachters. Onderhandelingen Allereerst wil men met alle be trokken pachters, zowel parti culieren als bedrijven, om ta fel gaan zitten om tot een voor iedereen aanvaardbare oplos sing te komen. „Ik heb daar alle vertrouwen in", aldus Mijinke. Hij is bezig om zelf een tegenvoorstel in el kaar te zetten. „Ik vind het een beetje voorbarig om daar nu al iets over te zeggen. Ik wil eerst het resultaat van het gesprek met de Stichting Renesse af wachten", aldus Mijinke. Ir. C. W. Veerhoek, voorzitter van de Stichting Renesse, ont houdt zich van commentaar op de kwestie. „Ik ga niet via de pers in discussie over de hoog te van de erfpachtcanon", al dus Veerhoek. Hij bevestigt dat de Stichting Renesse om ta fel gaat zitten met verschillen de belanghebbenden voor overleg. „Ik ga er vanuit dat we er uit komen. We moeten er uit komen, want de erfpacht canon moet voor 1 januari 1996 herzien worden". De Punt wil meer aan de weg timmeren ZIERIKZEE - De eerste Doe-dag voor kinderen is de mensen van Kinder boerderij De Punt in Zierikzee goed bevallen. Zo'n dertig kinderen kwa men op het evenement af en daar toont men zich zeer tevreden mee. „Dit was de eerste keer, maar we willen zeker vaker van dit soort dingen gaan doen", aldus Greet Schipper van het evenemententeam van de Zierikzee se kinderboerderij. Nadat de kinderen een film bekeken hadden, kregen de dieren een poetsbeurt(Foto: Joop van Houdt) Door verschillende oorzaken is het ledental van de Zierikzeese kinderboerderij in een paar jaar tijd gedaald van 600 naar 250 leden en daar willen de mensen van De Punt graag iets aan doen. „We hebben gewoon echt meer leden nodig. Dan kunnen we ook vaker iets leuks voor de kinderen organi seren", aldus mevrouw Schip per. Misverstand Sinds enige tijd wordt de kin derboerderij beheerd door een aantal vrijwilligers én mensen van Dagverblijf Brugzicht. „Wij hebben het idee dat men sen denken dat Brugzicht nu alles betaalt, maar dat is hele maal niet zo. Brugzicht doet al leen het beheer", aldus me vrouw Schipper. „Als we iets willen vernieuwen of bijbou wen of we willen nieuwe die ren dan moeten we als kinder boerderij zelf voor het geld zorgen". De vrijwilligers van De Punt doen er alles aan om de kinder boerderij zo aantrekkelijk mo gelijk te maken. Heel wat werk is verzet om het terrein weer op orde te krijgen en deugdelijke afscheidingen tus sen de verschillende weitjes en 'afdeling' te krijgen. „We heb ben nu ook een grote vogelkooi en die hebben we ook zelf be kostigd", aldus mevrouw Schipper. Zij tekent daar wel meteen bij aan dat de contacten tussen de vrijwilligers en de mensen van Brugzicht uitstekend verlopen en dat er ook een goede samen werking bestaat. „Maar veel mensen beseffen niet wat er al lemaal bij komt kijken om een kinderboerderij draaiende te houden. Het warme weer deze zomer bijvoorbeeld heeft ons handenvol geld gekost. We moesten voer bijkopen omdat de weiden helemaal kaal wa ren". Tot dusverre organiseer de het evenemententeam van De Punt zo'n vijf keer per jaar een evenement voor de kinde ren, maar als het aan hen ligt wordt dat aantal verdubbeld. De Doe-dag zoals die zaterdag werd gehouden is de mensen van De Punt uitstekend beval len. „We hadden van tevoren zo'n achttien aanmeldingen ge kregen, maar er zijn uiteinde lijk wel ongeveer dertig kinde ren geweest. Dat hadden we niet verwacht", aldus me vrouw Schipper. Bij het organiseren van de eer ste Doe-dag maakten de men sen van'De Punt dankbaar ge bruik van materiaal van het Milieu Educatief Centrum in Goes. De kinderen konden eerkt een video-film bekijken over het welzijn van dieren en aansluitend konden ze onder het toeziend oog van de men sen van het evenemententeam de dieren verzorgen en een 'poetsbeurt' geven. Pony Het meest populair bij de kin deren zijn de ezel en de pony, maar ook de kopjes gevende geit Sjarischa mag zich in een grote populariteit verheugen, evenals hangbuikzwijn Flip en de vijf kleine hangbuikzwijn tjes. Op het verlanglijstje van de mensen van de kinderboer derij staat nog de aanschaf van een pony. „Maar dat is voorlo pig nog toekomstmuziek", al dus mevrouw Schipper. leder heeft zoveel recht als hij macht heeft. Spinoza Kouder B HET WEER Perioden met zon en voornamelijk in de kustgebieden eerst nog een enkele winterse bui. Min. temp. 3 graden. Middagtemp. van 7 graden aan zee tot 4 in het zuidoosten van het land. Wind draaiend van noord naar oost, zwak tot matig, rond kracht 3. ZILVER Koninklijke onderscheiding voor vakbondsman in hart en nieren C. J. Kleppe. 5 OPVRETER De Opvreter moet nieuwsgierigheid kinderen voor musea opwekken. 6 POLITIE Afname aantal politie-uren voor Westerschouwse raadsfracties onaanvaardbaar. VOETBAL Scheidsrechter onderbreekt duel SKNWK wegens verbaal geweld. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. ZIERIKZEE - De ploegen van Schouwen-Duive- land die uitkomen in de KNVB hebben een slecht weekeinde achter de rug. Zierikzee dat een uitwedstrijd tegen Roosendaal op het pro gramma had staan verloor, na een overwinning en zes gelijke spelen, de ongesk- ffen status. De cijfers waarmee dit gebeur de waren veelzeggend, 5-1. Dezelfde uitslag kwam in Goes op het scorebord bij het duel tussen SSV en WIK. De Kerk- werfse ploeg blonk vooral uit in het missen van kansen. Bruse Boys nadert na een rede lijke competitiestart de rode streep. In Wijk en Aalburg werd met 4-1 verloren van Wil- helmina. Het enige punt van de Schouwen-Duivelandse KNVB-ploegen kwam op naam van SKNWK. Tegen Bevelan ders, dat vorige week nog van WIK verloor, werd de wed strijd met 1-1 afgesloten. Scheidsrechter Kooman uit Goes onderbrak dit duel voor acht minuten. Als reden gaf hij op het verbale geweld dat van af de zijlijn naar spelers en scheidsrechter werd geroepen. In het afdelingsvoetbal preste ren enkele verenigingen onder maats. Ouwerkerk, Renesse, Zonnemaire en Brouwers haven moesten een nieuwe ne derlaag incasseren. Deze ploe gen zijn terug te vinden in de staart van hun competities. Winst was er voor Duiveland en, eindelijk weer, MEVO. De handballers van Delta Sport kenden in de uitwed strijd tegen Hermes een valse start. De ploeg was naar de verkeerde sporthal gereisd. De wedstrijd, die toch nog op tijd kon beginnen, eindigde in 19- 19. Een juist resultaat gezien de krachtsverhoudingen, al had Delta Sport op basis van de slotfase de overwinning verdiend. De arbiter keurde in de laatste seconde bovendien een goal van Peter Lefèvre af. De volleybaldames van Kwiek uit Bruinisse hadden wel een overwinning te vieren. De be kerwedstrijd tegen Molenwiek werd vrij eenvoudig met 3-0 af gesloten. In India is Dennis Voshart uit Scharendijke met het Neder lands korfbalteam begonnen aan het Wereldkampioen schap. In de eerste wedstrijd tegen Zuid-Afrika (39-11 winst) kwam de korfballer van het jaar niet in actie. De bonds coach gaf in dit opwarmertje de voorkeur aan de tweede keus. Meer sport op pagina 7, 8 en 9. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. a 51,00 af 48,50 af 192,50 a 182,50 JA, ik wil een kwartaalabonnement kwartaalabonnement met autom. afschr. □jaarabonnement jaarabonnement met autom. afschr. en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr... adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: aa& Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1