'Verlaging maximumsnelheid N59 is geen verbetering van veiligheid' Afslag1 van N59 bij Oosterland berucht 1 GRATIS ADVERTENTIE UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Het verhaal in cijfers ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 3 5 7 9 Gedupeerden concert van B. Stenberg Functionaris Zeeland Noord vertrekt L dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie tussen 1 oktober en 31 december 1995 deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv i Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 0111-416551 I VRIJDAG 3 NOVEMBER 1995 152e JAARGANG NR 25869 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Uitkomst onderzoek Zierikzeesche Nieuwsbode: Geen 100 maar 80, volgens de meeste ondervraagden geen goed idee. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - De meerderheid van de inwoners van Schouwen-Duiveland denkt dat de verla ging van de maximumsnelheid op de N59 tussen Zierikzee en Bruinisse geen verbetering van de verkeersveiligheid zal brengen. Dat blijkt uit een in opdracht van de Zierikzeesche Nieuws bode door Buro M-4 uit Tilburg uitgevoerd on derzoek. Uit hetzelfde onderzoek blijkt dat men veel liever zou zien dat alle kruisingen van de N59 voorzien zouden worden van verkeers lichten. mumsnelheid. Slechts 7,4 pro cent van de ondervraagden zegt niets t'e weten van het ver lagen van de snelheidslimiet. Geen verandering Bijna eenderde van de onder- Rond het verlagen van de maximumsnelheid op de N59 is veel publiciteit geweest en de overgrote meerderheid - 92,4 procent - van de mensen die in het kader van het Nieuwsbo- de/M-4-onderzoek werd onder vraagd zegt op de hoogte te zijn van de verlaging van de maxi- vraagden (32,3 procent) ver wacht dat de verlaging van de maximumsnelheid op de N59 de verkeersveiligheid ten goe de zal komen. Volgens 36,3 procent van de on dervraagden wordt de N59 er niet veiliger op door de maat regel en 23,9 procent is nog pes simistischer. Volgens hen woi'dt het op de N59 alleen maar gevaarlijker door de ver laging van de maximumsnel heid. Dat houdt in dat 60,2 pro cent weinig heil ziet in de maatregel. Het gaat de meeste van hen echter te ver om de maatregel meteen weer ongedaan te ma ken. Bijna 34 procent van de ondervraagden wil terug naai de 'oude' maximumsnelheid van 100 kilometer per uur, maar dat gaat 27,1 procent te ver. Van de 32,3 procent die aangaf wél een verbetering van de verkeersveiligheid te verwachten is aangenomen dat zij willen dat de lagere maxi mumsnelheid gehandhaafd blijft. Meer vertrouwen blijkt men te hebben in verkeerslichten. Nu telt het weggedeelte in kwestie alleen nog verkeerslichtenin stallaties bij Zierikzee en Nieuwerkerk. In de ogen van 58,6 procent van de onder vraagden zou de N59 een stuk veiliger worden als alle kruis ingen van de weg zouden wor den voorzien van verkeerslich ten. Ruim 22 procent vindt dat ook plaatsing van verkee2-slichten niet veel soelaas zal bieden en 13,1 procent is ervan overtuigd dat meer verkeerslichten aan de N59 eerder een verslechte ring dan een verbetei-ing van de verkeersveiligheid op zal le veren. Nog beter zou het volgens een ruime meerderheid van de on dervraagden (76,5 procent) zijn als de N59 tussen Zierikzee en Bruinisse verbreed zou wor den tot een vierbaansweg. Vol gens 11,2 procent echter wordt de weg er zelfs door een derge lijke rigoureuze verandering niet. veiliger op. Bijna negen procent van de ondervraagden denkt dat de N59 er zelfs onvei liger op wordt indien men het aantal rijbanen uit zou breiden van twee' naar vier. Sinds de verlaging van de maximumsnelheid op de N59 mag het gemotoriseerd ver keer op de hoofdrijbaan net zo snel rijden als op de parallel weg die eigenlijk vooral be doeld is voor het langzaam ver keer. De fractie Algemeen Belang binnen de gemeente raad van Bruinisse voorspelde onlangs dat door het wegval len van het snelheidsverschil meer mensen - bijvoorbeeld bij filevorming - (oneigenlijk) ge bruik gaan maken van de pa rallelweg. Meevaller Meer dan de helft van de on dervraagden - 55,4 procent - zegt even vaak als men dat nu doet gebruik te zullen maken van de parallelweg. Helaas blijkt uit het onderzoek niet hoe vaak. men dan nu al ge bruik maakt van de parallel weg. Van de ondervraagden kondigt 13,5 procent aan in de toekomst vaker de parallel weg te gaan gebruiken. Daar staat tegenover dat 11,6 pro cent zegt juist minder snel ge neigd te zijn om over de paral lelweg te rijden. In het kader van het onderzoek werden 251 mensen onder vraagd. Het aantal onder vraagde vroüwen is ongeveer gelijk aan het aantal onder vraagde mannen. De onder vraagden variëren in leeftijd van 18 tot 65-plus. Volgens J. Barten van onderzoeksbureau M-4 is het onderzoek represen tatief voor Schouwen-Duive land en moet rekening gehou den worden met een marge van zes procent. Ook afslag naar Sirjansland gevreesd ZIERIKZEE - Bijna de helft van de inwoners van Schouwen-Duiveland (49 procent) vindt de afslag Oosterland van de N59 het gevaar lijkste punt van die weg. Veel genoemd wordt de Staphorsterkruising bij Bruinisse en ook blijken nogal wat mensen zeer be ducht op de afslag naar Sirjansland. Dat blijkt uit het onderzoek dat Buro M-4 uit Til burg in opdracht van de Zierikzeesche Nieuwsbode verrichtte. De sluis bij Bruinisse - in de zomermaanden vaak een bron van ergernis voor zowel het weg- als het waterver keer - scoort ook hoog. Ruim 19 procent van de onder vraagden ervaart de sluis als gevaarlijk. De afslag bij Ou- werkerk is volgens 9,2 pro cent een gevaarlijk punt en het kruispunt bij Nieuwer kerk wordt door 7,2 procent als gevaarlijk beschouwd. In het rijtje van gevaarlijke punten duikt ook meerma len de afslag van de N59 rich ting Aquadelta op en ook in de bocht bij de Blauwe Keet voelen veel weggebruikers zich niet bepaald op hun ge mak. Hoewel volgens het on derzoek veel mensen zich veiliger voelen als er ver keerslichten staan bij kruis punten zijn er ook mensen die daar anders over denken. Eén van de ondervraagden antwoordt op de vraag wat hij/Aj de gevaarlijkste pun ten op de N59 vindt: „Bij alle verkeerslichten op die weg". De rotonde bij Zierikzee wordt ook één keer genoemd als gevaarlijk punt. Eén van de ondervraagden noemt de waarschuwingsborden bij Nieuwerkerk - die de ver keerslichten aankondigen - als gevaarlijk punt. Opmerkelijk is het verschil in opvatting in de verschil lende leeftijdscategorieën. In de categorie 18-34 jaar van de ondervraagden vindt 61,9 procent het kruispunt bij Oosterland het gevaarlijkste punt. Onder de ondervraag den in de leeftijd tussen 35 en 49 jaar, wellicht meer erva ren weggebruikers, ligt dat percentage beduidend lager: 48,6 procent. Omgekeerd is het bij de sluis bij Bruinisse. Dat punt wordt met name door de mensen in de leeftijdscatego rie 50 - 64 als gevaarlijk erva ren: 27,4 procent). Van de on dervraagden van 18-34 jaar vindt 'slechts' 12,7 procent de sluis bij Bruinisse gevaar lijk. Pagina 3: Commentaar. De afslag Oosterland is het gevaarlijkste punt. (Foto: Joop van Houdt) Welk punt op de N59 is naar uw mening het gevaarlijkst? De sluis in Bruinisse Het kruispunt bij Oosterland De afslag Ouwerkerk Het kruispunt bij Nieuwerkerk Anders Weet niet geen antwoord i Denkt u dat door de verlaging van de maximumsnelheid de verkeersveiligheid verbetert, gelijk blijft of verslechtert? Blijft gelijk j verslechtert Weet niet geen antwoord Denkt u dat door de aanleg van meer verkeerslichten op kruisingen van de N59, de veiligheid verbetert, gelijk blijft of verslechtert? Verbetert Blijft gelijk f verslechtert Weet niet geen antwoord In gevaren is het stoutste beleid vaak het beste. Kouder HET WEER Perioden met zon en eerst nog een enkele winterse bui. Min. temp. van plus 3 graden aan zee tot plaatselijk min 4 in het oosten van het land. Mid- dagtemp. van 7 graden aan zee tot 4 in het zuidoosten. Wind draaiend van noord naar oost, rond kracht 3. TRIMBAAN Er zijn plannen voor aanleg van een trimbaan in nieuwbouwwijk 'd Heule. O FOTOBOEK Zealand with Hindsight is de titel van het nieuwe fotoboek van Pieter Honhoff. AFSCHEID K. B. van den Berg neemt afscheid van het Bu reau Bedrijfscontact Zeeland Noord. VOLLEYBAL Volleybaltopper Arnold van Ree maakt school jeugd enthousiast. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. ZIERIKZEE - De politie is op zoek naar gedupeerden van het concert dat Berdien Stenberg op zaterdag 9 september zou geven in Brouwershaven. Het concert, georganiseerd door een bureau in Brouwers haven, ging niet door. Aanvan kelijk adviseerde de politie de gedupeerde conce? .bezoekers genoegdoening via een civiele procedure. Inmiddels neemt de politie de zaak hoger op. Via aangiften probeert de politie een strafzaak wegens oplich ting rond te krijgen. Gedupeer den kunnen zich melden op het bureau in Zierikzee. Alles voor de bruidegom ENGELSMAN e^DRIEL kdumn- en herenkleding/hoeden I St. Annaland, Voorstraat 15 tel. 0166-652490 woensdagmiddag gesloten ZIERIKZEE - De bedrijfsfunc- tionaris van Stichting Stimule ring Werkgelegenheid Zeeland Noord, Klaas Bart van den Berg, treedt met ingang van 1 december in dienst van het Ontwikkelingsbedrijf Rotter dam. Hij is drie jaar in dienst geweest van Zeeland Noord. Van den Berg zegt Zeeland Noord vaarwel net op het mo ment dat de eilandelijke ge meenten opnieuw moeten be slissen over de voortzetting van de subsidieverlening aan het bureau. Over de voortzet ting van de werkzaamheden •bestaat op dit moment nog geen duidelijkheid. De stich ting komt op korte termijn met een voorstel naar de gemeen ten en de Ondernemerskring Schouwen-Duiveland. Zie ook pagina 7. BEVEILIG ZEKER met ING. JAAP VISSER ELLEMEET 0111-671875 Erkend Lid V.E.B. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement af 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement met autom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: g—, Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1