'Lichamelijke beweging geeft ook mentaal beter evenwicht' Model Zeeuwse poon aanwinst Maritiem Museum Zierikzee Aandacht voor theater en blues in Brogumprogramma Inbraak vakantiewoningen en diefstal personenauto DONDERDAG 2 NOVEMBER 1995 NR 25868 5 Tien jaar Sport Overdag in Zierikzee Behalve sportief bewegen, spelen ook de onderlinge sociale contacten spelen een belangrijke rol bij de groep Sport Overdag. (Foto: Marijke Folkertsma) doeling dat prestaties op top niveau worden geleverd, maai de groep levert toqh een flinke lichamelijke inspanning. De trainster let daarbij op dat de deelnemers zich niet overbe lasten of blessures oplopen door verkeerde bewegingen. ZIERIKZEE - „Het is een fantastisch gevoel om te ervaren dat je nauwe lijks lichamelijke belemmeringen hebt. Ik kan nog alles, ik loop veel da mes nog voorbij." De 73-jarige Tewes Tuitman uit Zierikzee is vanaf het begin een enthousiast deelnemer aan Sport Overdag. Al tien jaar lang op woensdagmorgen komen hij, en ongeveer 25 andere mensen van alle leef tijden, naar het Zierikzeese sportcentrum Onderdak. Onder leiding van trainster Esther Goedhart zijn ze daar anderhalf uur bezig met loop- en grondoefeningen en balspe len. Oefeningen, die een positieve invloed hebben op zowel de li chamelijke als de geestelijke conditie van de deelnemers. „Lichaam en geest zijn niet te scheiden. Dat komt onder meer tot uiting doordat men sen vrolijker zijn en zich beter voelen wanneer ze regelmatig bewegen", aldus Esther Goed hart. Daarnaast hebben de oe feningen een gunstige invloed op onder meer hart, bloedva ten en spieren van de deelne mers. Aan Sport Overdag wordt vooral deelgenomen door jongere mensen, die over dag niet gebonden zijn door een baan en ouderen die hun werkzame periode achter de rug hebben. Het begon allemaal tien jaar geleden met een initiatief van de Zeeuwse Sportraad, die het beoefenen van bewegingssport tijdens uren overdag wilde sti muleren. Zij benaderden Est her Goedhart die toen reeds in Onderdak actief was als atle- tiek-trainster en leidster van recreatie-sport. Esther: „Ik vond het direct een leuk initiatief, want het is heel belangrijk dat mensen vol doende bewegen." Op 20 no vember 1985 leidde zij in de sportzaal van Onderdak de eerste bewegingsles in het ka der van Onderdak. Er deden bijna tien mensen aan mee. Instuif „Dat gebeurde op basis van een 'instuif-systeem'. Mensen konden per les meedoen en be talen. Maar dat werkte niet." Daarom werd al snel gekozen voor het systeem waarbij de deelnemers zich voor een jaar laten inschrijven voor deelna me aan de wekelijkse bewe- gingslessen. In de beginperiode werd Sport Overdag nog financieel ge steund door de Zeeuwse Sport raad, maar inmiddels draait de groep reeds vele jaren op eigen kracht. „Dat was nog wel eens moeilijk toen de huur van de sportzaal steeds wat omhoog ging, terwijl we maar achttien deelnemers hadden. Maar nu gaat het prima", aldus Tuit man, die voorzitter is van de organisatie. Present Op dit moment zijn dan ook ruim 35 mensen ingeschreven als lid van Sport Overdag. On geveer 25 van hen zijn weke lijks op woensdag om 9.30 uur present in de sporthal. Na een warming-up met loop- en grondoefeningen doen ze onder leiding van Esther Goed hart balspelen als volleybal, basketbal, softbal of badmin ton. Het is daarbij niet de be- Behalve door lichamelijke be weging betekent Sport Over dag veel voor de deelnemers vanwege de onderlinge sociale contacten. „In de loop van de jaren is een goede onderlinge band gegroeid die de mensen heel belangrijk vinden'-', aldus Esther Goedhart. Dat komt on der meer tot uiting door een in formeel onderling contact en gezamenlijk koffie drinken na afloop van de les. Buffet Het tien-jarig bestaan van Sport Overdag wordt onder ling gevierd met een warm en koud buffet. „Een gezellig feestje onder elkaar." Belang stellenden die willen deelne men aan Sport Overdag kun nen op woensdag om 9.30 uur terecht in Onderdak om een kijkje te nemen. „En gelijk even mee te doen. Dan kunnen ze daarna beslissen of ze het verdere seizoen willen blij- Sjteciale vitrine in de maak ZIERIKZEE - De collectie scheepsmodellen van het Maritiem Museum in Zierikzee is een exem plaar rijker. Deze week werd een groot model van de Zeeuwse poon De Zeelandia 1790 aange kocht. Het model is gemaakt rond 1870. Het gaat om een model van 2,18 meter lang en 1,72 meter hoog. De breedte bedraagt 45 centimeter. Volgens M. van Meerten van de Werkgroep musea is het model een aan winst voor het museum. Een model van een beurtschip zoals De Zeelandia ontbreekt tot dusver in de collectie. Volgens de restaurateur en de conservator van het Neder lands Scheepvaartmuseum in Amsterdam verkeert het mo del in goede staat. Wel dienen er enkele herstelwerkzaamhe den uitgevoerd te worden. Het schip moet helemaal worden schoongemaakt, de tuigage moet worden nagekeken en de beugel van het kluifhout moet vernieuwd. De kosten hiervan bedragen ongeveer 2.000 gul den. Of het gaat om een model van een bestaand schip is niet dui delijk. De Zeeuwse poon, een platbodem vrachtschip, voer op het einde van de achttiende eeuw op de Zeeuwse wateren. „Het kan heel goed zijn dat ie mand een model van het type schijD heeft gemaakt en deze Zeelandia heeft genoemd om dat het schip uit Zeeland kwam", aldus Van Meerten. Vitrine Het is de bedoeling dat het schip in de kerstvakantie al te zien is in het Maritiem Muse um. Wanneer de vitrine waarin het schip geplaatst wordt ten minste klaar is. In verband met de afmetingen van het schip moet deze speciaal wor den gemaakt. Het model krijgt een plaats in de achterzaal, bij de diptiek van J. van Ouwer- kerk. Op dit schilderij, een ge zicht op de Oosterschelde, staat ook een Zeeuwse poon af gebeeld. De gemeente Zierikzee werd attent gemaakt op het schip door J. van Dijk; de vaste tip gever in dit soort zaken. Het scheepsmodel werd in Amster dam ter veiling aangeboden, maar niet verkocht. Zierikzee had tot 1 november een optie op het schip. Met de koop van het model is een bedrag van bijna 15.000 gulden gemoeid. Samen met de herstelwerkzaamheden en de vitrine is er bijna 24.000 gul den gemoeid met de aankoop van De Zeelandia. Op dit moment staat het model van de Zeeuwse poon te pronken in de burgemeesterskamer in het stadhuis. (Foto: Marijke Folkertsma) DEN HAAG - Zorgverzekeraar Nuts wil hogere tarieven voor staaroperaties in privé- klinieken. Samen met vier kli nieken heeft Nuts een verzoek hiertoe ingediend bij het Cen traal Orgaan Ihrieven Gezond heidszorg. Marcel Verreck in Zierikzee ZIERIKZEE - Blues, theater en hardrock. Dat staat in november en de cember op het programma van muziek- en theaterpodium Brogum in Zierikzee. Het novemberprogramma wordt zaterdag 11 november geo pend met een optreden van Gangster of the blues Magie Frankie. Magie Frankie speelt blues in de stijl van BB King en geldt als de 'coming man' in het in ternationale bluescircuit. Hij manifesteerde zich recent met zijn begeleidingsband The Blues Disease als de smaakma ker van het vijfde bluesfesti val in Niederwurzbach. Magie Frankie speelde ook op het North Sea Jazz Festival, het Rijnmond Jazz Gala en het Heineken Jazz en bluesfesti val. Chicagoblues De traditionele Chicago-blues is voor Magie Frankie hét uit gangspunt. Hij is er in de loop der jaren in geslaagd een eigen zeer herkenbare bluessound te creëren. Magie Frankie bestaat uit: Magie Frankie (zang, gi taar en mondharmonica), Pas cal Hanslots (Hammondorgel en piano), Marco Oonincx (bas) en Timothy van der Holst (drums) Support act van Magie Frankie is Suitcase full of blues; een trio dat akoestische blues speelt uit de periode 1925-1955. Ze spelen zowel country- als ci tyblues. De snaarinstrumen ten spelen een zeer belangrijke - rol in de muziek van het blues trio. Suitcase full of blues is: Sjef Hermans (zang en gitaar), Geert de Heer (gitaar, dobro en mandoline) en Theo de Koning (zang, gitaar, slide gitaar en mondharmonica). Het concert begint om 22.00 uur. Voor vrijdag 17 november staat een theatervoorstelling van Marcel Verreck op het Brogum-programma. Verreck maakte samen met Paul Pleij- sier vier succesvolle cabaret programma's en maakte naam al gedreven cabaretier die wel omschreven wordt al 'een ge boren stand-up comedian'. Verreck tekende verder voor verschillende radio- en televi sieprogramma's waaronder de Aso-show van de KRO. Ver reck ontziet niets en niemand en zichzelf nog het minst. Ver reck wordt tijdens zijn show bijgestaan door pianist Thijs Janssen. De theatershow van Verreck begint om 20.30 uur. Pater Moeskroen is zaterdag 25 november present in Brogum. Deze band werd in de herfst van 1985 opgericht. Hun mu ziek bestaat uit een mengel moes van stijlen. Het eindre sultaat wordt door de band zelf omschreven als 'folky pretpop'. Hun eerste single Roodkapje werd meteen goud en met de tweede single Hela, hola scoorden ze hun tweede top tien hit. Pater Moeskroen bestaat uit Koert Ligtermoet (slagwerk), Wilbert van Duinhoven (bas, accordeon en zang), Marcel Sophie (zang en percussie), Ton Smulders (zang, gitaar en bas). Ad Grooten (gitaar, mandoline en zang) en Jan Evers (saxo foons en zang). El Capsohez is de support act van Pater Moeskroen. Dit duo geeft haar geheel eigen inter pretatie van het Nederlandse levenslied: vrolijke muziek met een dwarse ondertoon van quasi-serieuze bedoelingen. Zij trekken door het land met accordeon, gitaar, contrabas, mondharmonica, triangel en af en toe de typemachine al rit mebox. El Capsohez wordt wel eens vergeleken met de Ama zing Stroopwafels. Het concert in Brogum begint om 22.00 uur. Hardrock Hardrockliefhebbers komen zaterdag 9 december aan hun trekken met èen dubbelconcert van 1st Avenue en Mennen. 1st Avenue werd in 1987 opgericht en brengt hardrock zoal het ge bracht moet worden: snoei hard, maar melodieus. De eer ste CD Tears Triumph werd met lovende kritieken ontvan gen. 1ste Avenue bestaat uit Ben Blauw (gitaar, ex-Helloi- se), Arko Bommer (bas, ex- Hammerhead), Non Top (drums, ex-Line) en Poter St- rykes (Zang. ex-Vandenberg, Horizon en Avalon). Support act van 1ste Avenue is Mennen. Deze hardroekgroep werd geformeerd rond voor malig Zinatra-zanger Jos Men nen. Met Zinatra toerde hij door Europa als voorprogram ma van David Lee Roth's Sky- Scrapertour. Begin 1994 nam Mennen in Duitsland de eerste CD op. Mennen bestaat uit: Jos Mennen (zang, gitaar), Eric,van de Kerkhof (gitaar en zang), Frenk Aendenroomer (bas en zang) en Fonny Janssen (drums en zang). Het concert begint om 22.00 uur. Liefhebbers van rock 'n roll uit de veertiger en vijftiger jaren worden zaterdag 32 december bediend met een optreden van De Gigantjes. De band begon in 1984 als hobbybandje, maar groeide uit tot één van de meest gevraagde live-acts van Nederland. De Gigantjes zijn: Mieke Stemerdink (zang), Rob Kruisman (sax), Sjoerd Plak (gitaar), Fred van Straten (trompet) en Peter Paul Everts (piano en keyboard). Het voorprogramma van De Gigantjes wordt verzorgd dooi de vijfkoppige jumjD and jive- band Swingtones uit Vlissin- gen. Deze band probeert met veel plezier met de authentie ke jive en swing uit de late veertiger jaren en begin vijfti ger jaren het publiek aan het swingen te brengen. Het con cert begint om 22.00 uur. ZIERIKZEE Danswedstrijd Bij een internationale twee daagse danswedstrijd in sport complex Alpheusdal in Ant werpen behaalden Zierikzeese dansparen goede resultaten. In de kleine finale van de hoofd klasse ballroomdansen 6-13 be haalde het danspaar Bram Wil- kens en Ad van Dijke een zevende plaats. In de eerste klasse ballroomdansen be haalde het dansjsaar Wim en Wijnanda Scheffers in dc fina le een uitstekende vijfde plaats. Het danspaar Peter en Margriet van der Aart haalde in de tweede klasse ballroom dansen een tweede plaats. Aan de wedstrijd deden 468 danspa ren uit zeventien landen mee. Voor de organisatie van de wedstrijd tekende de Metropo lis Danssport club en Hubert en Monique de Maasschalck onder auspiciën van de BDSF. De wedstrijd werd gejureerd door vijftien internationale ju ryleden. Konijnententoonstelling De landelijke konijnenfok- kersbond NKB hield onlangs haar grote intershow in de Bra banthallen in 's Hertogen bosch. Op deze tentoonstelling waren ruim 3000 konijnen te zien van deelnemers uit onder meer België, Duitsland en Zwitserland. Jeugdlid Linda Bakker uit Zierikzee wist zich te klasseren als tweede jeugd kampioen door vooraf bij in schrijving drie van haar dier tjes aan te kruisen en wel één kleurdwerg Chinchilla man oud en één man jong en als der de aangewezen een Nederland se dwerghangoor man jong. In de individuele klassen behaal de de Zierikzeese een vierde ZG met dwergkonijnen grijs man oud en tweede ZG met een kleurdwerg Chinchilla man jong. Voor het jeugdkampioen-, schap moest zij Edwin van dei- Wiel uit Eindhoven voor laten gaan. Plattelandsvrouwen De heer Mol uit Goeree-Over- flakkee heeft op maandag 30 oktober een lezing met dia's gehouden voor de Plattelands vrouwen afdeling Schouwen. Het onderwerp was de wer king van windturbinemolens. Er werd ingegaan op de voor- en nadelen. De spreker gaf aan, dat het gebruik van deze natuurlijke energiebron zeer produktief kan zijn, zeker in Zeeland, onder meer bij de Neeltje Jans. Er werden veel kritische vragen door dc da mes gesteld. Spelletjesmiddag In De Lichtboei in het MFC aan de De Huijberstraat in Zierik zee wordt woensdag 8 novem- bér een spelletjesmiddag ge houden voor de jeugd van 5 tot en met 11 jaar. De spelletjes middag begint om 14.00 uur. SEROOSKERKE Zangdienst In de Nederlandse Hervormde Kerk in Serooskerke zal op zondag 5 november een zang- dienst worden gehouden. Me dewerking zal worden ver leend door het koor Zingend \getuigen uit Kamperland, on der leiding van B. van Belzen. In deze dienst zal het orgel worden bespeeld door Annet van der Linde. De voorganger is ds A. B. den Hartog te An- del. De zangdienst begint om 19.00 uur. BROUWERSHAVEN Oud papier Leden van de asv Brouwersha ven halen zaterdag 4 november oud papier op in de kern Brou wershaven. Ze beginnen rond te rijden om 9.00 uur. De bewo ners wordt verzocht het oude papier voor die tijd gebundeld aan de rand van de straat ge reed te zetten. OOSTERLANI) Oud papier Ten bate van dc zending van de Gereformeerde Gemeenten wordt zaterdag 4 november vanf 08.30 oud papier opge haald. Verzocht wordt het pa pier gebundeld gereed te zet ten. MIDDELBURG Dag van de Kunstuitleen Hét lenen van kunst wordt voor het eerst op een andere manier onder de aandacht ge- bi-acht. Bij de Kunstuitleen De Bevelanden in Goes, aan de Wijngaardstraat 3 kan men op zaterdag 4 november het pro ces van het maken van een gra fiek komen bekijken. Mede werking verlenen de kunste naars Jacqueline Traanman en Johan Adriaanse. Openings tijd: 10.00 lot 17.00 uur. Verder zijn er op die dag nog activitei ten bij de Kunstuitleen Ter- neuzen, Middelburg en Vlissin- gen. Autisme De Nederlandse Vereniging voor Autisme regio Zeeland houdt op donderdag 16 novem ber een thema-avond vanaf 19.30 uur in de Klimopschool aan de Grevelingenstraat 10 in Middelburg. Spreker is mr M. Dieleman, die ingaat op cura tele, bewindvoering en men torschap en wanneer wat no dig is. Na afloop is er gelegenheid tot het stellen van vragen. DEN OSSE - Van vakantiepark Meeuwenstein in Den Osse is woensdagnacht een personen auto gestolen. Op het nabijgelegen bungalow park Den Osse is tussen 30 oktober en 1 novem ber ingebroken in drie vakantiewoningen. Uit de vakantiewoningen wer den audio- en video-appara- tuur en een draadloze telefoon ontvreemd. Men kreeg toegang tot de woningen door het force ren van de voordeur. De auto, eigendom van een 45- jarige inwoner van Keulen, werd woensdagnacht gestolen tussen 0.00 en 7.00 uur. Het gaat om een zwarte Mercedes 300 T diesel met het kenteken K-PW-332. De politie vermoedt dat er ver band bestaat tussen beide za ken. Vanmorgen had ze daar voor echter nog geen bewijs in handen. Begin vorige maand hield de politie twee mannen aan in verband met diefstal op een camping in Scharendijke en het stelen van een BMW. Uit onderzoek bleek dat het tweet- bijha dertig inbraken had den gepleegd. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5