'Burgervader nooit geweest, schoolmeester nooit worden' Bloemengroet voor Be Wieken Fietskijkdag bij politie Kleding gestolen uit auto Twee doden ongeval A58 Rijstrook afgesloten Finale Zeeuwse Belofte Mosselkotter YE 96 zwaar beschadigd bij aanvaring DONDERDAG 2 NOVEMBER 1995 NR 25868 3 Brouwse burgemeester L. N. Labruyere bij afscheid: Labruyère met vrouw en kinderen voor aanvang van de afscheidsbijeenkomst wachtend op de dingen die komen gaan in de keuken van het Brouwse Tonnenmagazijn. (Foto: Joop van Houdt) BROUWERSHAVEN - „Burgervader ben ik nooit geweest en schoolmeester zal ik nooit worden. Bestuurder was ik en bestuurder blijf ik. De Hogeschool Zeeland zit niet te wachten op een schoolmeester, maar op een enthousiaste bundelaar van het potentieel aan kennis en energie binnen deze onderwijsinstelling." Dat zei de Brouwse burgemeester L. N. Labruyère tijdens zijn afscheidsbijeenkomst in het Brouwse Tonnenmagazijn. Tijdens een bijzondere raads vergadering dinsdagmiddag droeg Labruyère daar de ambtsketen over aan mevrouw A. P. de Haan uit Looperska- pelle, de dijkgraaf van het - nog twee maanden bestaande - Waterschap Schouwen-Duivc- land. De Haan gaat de gemeente Brouwershaven leiden tijdens de veertien maanden die nog resten voor Schouwen-Duive- land één gemeente wordt. La bruyère heeft een functie aan vaard als voorzitter van het bestuur van de Hogeschool Zeeland in Vlissingen. Een functie die, vanwege de be stuurlijke aard ervan, volgens Labruyère niet zoveel ver schilt van de werkzaamheden die hij de afgelopen zes jaar als burgemeester van Brouwers haven deed. Uit zijn reacties bleek dat hij met veel plezier op zijn eerste, en wellicht enige, burgemees- terpost terug kijkt. „Eigenlijk vond ik alles leulc en niets echt vervelend. Besturen was mijn hobby en werd mijn werk. Om gekeerd kan ik zeggen: mijn werk werd mijn hobby." Als hoogtepunten in zijn ambtsperiode noemde La bruyère de realisatie van het Brouwse woonzorgcentrum Poortershof, de restauratie van de Sint Nicolaaskerk en daaraan gekoppeld het bezoek van Hare Majesteit koningin Beatrix, de Verbouw of nieuw bouw van de dorpshuizen in de vier kernen van de gemeente, de verplaatsing van hinder veroorzakende bedrijven van uit de dorpskernen naar indus trieterreinen, de meer open be stuurscultuur die ontstond en de proef met de instelling van dorpsraden. Blij was hij omdat het plan niet doorging om hon derd ligplaatsen voor plezier jachten te creëren bij het ei land Dwars in de Weg,, in de Grevelingen voor de Brouwse jachthaven. Identiteit De scheidende burgemeester liet weten niet bang te zijn dat de verschillende kernen hun identiteit zullen verliezen dooi de komende gemeentelijke herindeling. „De identiteit van een gemeen te is iets heel anders dan de identiteit van een dorp of stad. Gemeentebesturen scheppen de voorwaarden voor de kwa liteit van de samenleving en de omgeving, maar het zijn de mensen zelf die bepalen hoe zij daarmee omgaan. Zij maken de cultuur en belichamen de identiteit van de plaats waar zij wonen en werken. Brou wershaven, Dreischor, Noord- gouwe, Schuddebeurs en Zon- nemaire blijven wat ze zijn en vooral wie ze zijn. Daar zal de toevoeging gemeente Schou- wen-Duivela:nd op het naam bordje niets aan veranderen." Tijdens de afscheidsbijeen komst werd Labruyère toege sproken door twaalf mensen; vertegenwoordigers van het Brouwse gemeentebestuur, het gemeentepersoneel, de ge meentelijke én de gewestelijke PvdA-afdéling, B. W. en S. en de burgemeesterskring, de Poortershof, de Humanisti sche Stichting voor Huisves ting van Bejaarden (HBB), de Nederlands Hervormde kerk, de stuurgroep gemeentelijke herindeling Schouwen-Duive- land en het actiecomité Vader Cats, dat 's avonds tijdens de receptie een gedicht presen teerde. Zij schetsten Labruyère als een bestuurder 'met een sterretje', flexibel, creatief, niet confes sioneel, met sterk regionaal bewustzijn en nadrukkelijk aanwezig. „Wij hebben veel respect voor de manier waarop u een probleem ter hand nam. Dan was het of allerlei rader tjes gingen draaien en lampjes gingen branden, zodat het aan tal puzzelstukjes in grote lij nen snel bekend was. De de finitieve vormgeving kwam later", zoals wethouder G. J. van de Velde-de Wilde het om schreef. 'Dankbaar' Labruyère werd met name ge prezen voor zijn bijdragen aan de realisatie van woonzorgcen trum Poortershof, de restaura tie van de Sint Nicolaaskerk en het gemeentelijke herinde lingsproces op Schouwen-Dui- veland. „In de zes jaar dat jij het ambtsketen droeg is veel tot stand gekomen en daar mag de gemeenschap dankbaar voor zijn", aldus oud-wethou der S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter. De oud-burgemeester werd ook toegesproken door de nieuwe waarnemend burge meester van Brouwershaven De Haan. In haar functie als dijkgraaf dankte zij Labruyè re voor de goede contacten die de afgelopen jaren groeiden tussen de gemeente Brouwers haven en het Waterschap Schouwen-Duiveland. Zij citeerde een uitspraak van een waterschapsvoorzitter uit haar geboortestreek Gronin gen in de vorige eeuw: „Land lopers, scheepsjagers, burge meester, zwervers en zulk slag volk zijn de voornaamste vij anden van het waterschaps-be- stel. U was dat niet en ik hoop de komende tijd te bewijzen het ook niet te zijn." Vader Cats De actiegroep Vader Cats kon 's middags geen spreektijd meer krijgen. Zij maakten ge bruik van de receptie om La bruyère in dichtvorm te laten weten hoe ze denken over de plannen met de Brouwse jacht haven. „Brouwse politiek, doe het enige dat hier past. Zet die plannen zo snel mogelijk in de kast. Een eventuele brugfunc tie hebben we bij Labruyère gemist. Misschien ei 't un te kort gewist. IJver, daadkracht en pit ontbrak hem niet. Elke kern een dorpshuis waar men volop van geniet." Als cadeau's kreeg de oud-bur gemeester onder meer finan ciële bijdragen, waarvan vol gens zijn wens een publieke zitbank wordt geplaatst op de Grevelingendijk bij de Brouw se jachthaven. 'Raar ventje' „Daar kunnen de mensen uit kijken op het eiland Dwars in de Weg dat ongeschonden bleef en waarvandaan het strandje is te zien, dat wordt aangelegd voor de kinderen. Ik hoop dat de mensen dan nog eens aan mij denken in de trant van 'het was een raar en eigenzinnig ventje, maar hij heeft het toch nog niet zo slecht gedaan,"al dus de ex-burgemeester. HILVERSUM - De politie in Hilversum heeft woensdag avond een 75-jarige man in diens huis aangehouden die kort daarvoor een 26-jarige in sluiper met messteken zwaar had' verwond. Het slachtoffer is in zorgwekkende toestand in een ziekenhuis opgenomen, al dus de politie. De YE 96 was met een lading mosselzaad en halfwasmossels onderweg van de Waddenzee naar Yerseke. Na de confronta tie tussen beide schepen ont stond in het voorschijD van het 40 meter lange mosselvaartuig een gat met een lengte van drie meter en een breedte van twin tig centimeter. Onder aanvoe ring van schipper L. Nieuwen-, huize slaagde de drie-koppige bemanning er niet in om de voorste machinekamer leeg te pompen. Eerste hulp werd ver der verleend door de beman ning van de YE 18 en een vaar tuig van de Havendienst. In de loop van de nacht is een kraan schip begonnen met het over zetten van de lading op de YE 69 die ledig op weg was naar de Waddenzee. Het beschadigde ZIERIKZEE - Mensen wiens fiets is gestolen kunnen zater dag 11 november op het politie bureau in Zierikzee gaan kij ken of hun stalen ros wellicht gevonden is. Op het politiebureau wordt tussen 10.00 en 12.00 uur een fietskijkdag gehouden. De fietsen die opgeslagen staan zijn gevonden in de periode 1 april tot heden. Het betreft al leen fietsen waarvan de post code van de eigenaren niet in het frame staat vermeld. Zij krijgen automatisch bericht van de politie wanneer hun fiets is gevonden. SEROOSKERKE - Uit de auto van een 58-jarige inwoner van Gorincliem zijn dinsdag in Se- rooskerke enkele kledingstuk ken gestolen. De auto stond geparkeerd bij de Schelphoek. De diefstal is gepleegd tussen 14.00 en 16.30 uur. Om in de auto te komen werden de sloten geforceerd. BAARSDORP - Twee perso nen zijn vannacht overleden in het ziekenhuis in Goes tenge volge van hun verwondingen die zij eerder opliepen bij een ongeval op de A58 ter hoogte van Baarsdorp. Twee andere personen raakten licht ge wond. De auto waar de vier betrokke nen inzaten kwam door nog on bekende oorzaak in de midden berm terecht. Via de vangrail kwam de auto ondersteboven op de andere rijbaan. Twee personen raakten zodanig zwaar gewond dat de politie reanimatie moest toepassen. Zij werden overgebracht naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. Hier overleden zij la ter in de nacht aan hun ver wondingen. Ook de andere twee inzittenden werden naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij ter observatie werden opge nomen. Voor zover bij de poli tie bekend waren ze slechts licht gewond. De identiteit van de slachtoffers kon vanmorgen niet worden vrijgegeven om dat nog niet alle familie van hen op de hoogte is gesteld. ROOSENDAAL (ANP) - Rijks waterstaat overweegt op de A58 ter hoogte van Roosendaal een rijstrook tijdelijk af te sluiten om wegwerkers te be schermen tegen te hard rijden de automobilisten. De wegwerkers zijn ter hoogte van Roosendaal bezig met ge- luidwerende voorzieningen aan de weg. Controles hebben aangetoond dat automobilisten voortdu rend veel te hard rijden. Vol gens de Arbeidsinspectie komt daardoor de veiligheid van de wegwerkers in gevaar. Om niet meteen tot het nemen van een dergelijk drastische maatregel te beslissen, die dan ook zeker consequenties voor de doorstroming van het ver keer in de richting Breda en Zeeland zal hebben, wil Rijks waterstaat de situatie nog één a twee weken aanzien. vaartuig lag vanochtend afge meerd op de remming voor de Oranjesluizen. De Rijkspolitie te water en de scheepvaartin spectie hebben een onderzoek ingesteld. De Dijan Rascor liep nauwelijks schade op en kon de reisnaar Harderwijk ver volgen. Inruil Vorige maand sleepte Maas kant Shipyards in Bruinisse de opdracht voor de bouw van een nieuwe YE 96 in de wacht. Met de directie van Prins Dingemanse werd overeenge komen om de YE 96 (bouwjaar 1957) bij oplevering van de nieuwbouwer medio septem ber 1996 in te ruilen. njmuu.imw.BHiM WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht noord 3 Zondag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. -1 graad Mid.temp. 7 graden Windkracht variabel 3 Maandag Zonneschijn 4Q% Kans op neerslag 10% Min.temp. 1 graad Mid.temp. 8 graden Windkracht zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 3nov. Zon op 07.38, onder 17.07 Maan op 15.30. onder 03.07 Volle Maan: 7 nov. (08.21) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Vannacht is het bewolkt en het regent enige tijd. Er waait een stevige noordenwind, aan de kust is deze zelfs af en toe hard. Door de wind daalt het kwik niet verder dan tot 7 graden. Morgen overdag boet de wind iets aan kracht in. Boven land waait nog een matige wind, windkracht 4. Aan de kust en op het IJsselmeer is de wind nog krachtig, 6. Verder is er ook wat ruimte voor de zon en kan er nog een enkele bui val len. In de middag wijzen veel ther mometers 9 graden aan. In het weekeinde bepaalt een hogedruk- gebied ons weer. Het gevolg is droog weer, veel zonneschijn, maar ook la gere temperaturen., 's Nachts vriest het op veel plaatsen licht. In de mid dag ongeveer 7 graden. Vanaf maandag verliest het hogedrukge- bied terrein. Zuidelijke windèn voe ren minder koude lucht aan. Boven dien is er meer bewolking en neemt de kans op regen toe. GOES - De finale van het Pop- concours De Zeeuwse Belofte wordt zaterdag- 11 november gehouden in muziekpodium 't Beest in Goes. De winnaar wordt afgevaardigd naar de eindstrijd om de Grote Prijs van Nederland. In drie voorronden verspreid door de hele provincie zetten vijftien bands hun beste been tje voor. Van het totale deelne mersveld kwamen de bands Flux uit Terneuzen, The Gain uit Goes en Sure as Heil, even eens uit Goes, als beste uit de bus. Zij staan in 't Beest voor de opgave om zichzelf in een set van 45 minuten te bewijzen. De jury bestaat uit popjourna list Robert Haagsma, musicus en popdocent Leo Hegge en programmeur William- Dierckx. De jury staat onder voorzitterschap van Jan Koop man, voorzitter van de Stich ting Popmuziek Zeeland. De fi nale in 't Beest begint om 21.30 uur. De zaal is open vanaf 21.00 uur. ZIERIKZEESCHEH NIEUWSBODE Bil Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 0111-417314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Va% B.T.W. De redactie van dorpsblad 't Aolegaertje uit Ouwerkerk bracht dinsdag een bloemengroet aan de bewoners van zorgcentrum De Wieken in Zierikzee. In de recreatiezaal deelden leden van de redactie amaryllis-bollen uit. Dit als dank voor eerdere hulp vanuit De Wieken bij het drukken van het dorpsblad. (Foto: Joop van Houdt) Bij uitvaren Oranjesluizen AMSTERDAM/BRUINISSE - De mosselkotter YE 96 De Schelp van Prins Dingemanse uit Yerseke heeft gisteravond, woensdag, om streeks 22.30 uur zware kopschade opgelopen bij een aanvaring met het met steenslag gela den binnenvaartschip Dijan-Bascor. De aanva ring vond plaats bij het uitvaren van de Oranje sluizen in Amsterdam. i 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3