Bouw waterspeelplaats Neeltje Jans in januari 1996 van start GRATIS ADVERTENTIE UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Bondgenootschap Delta Nuts en Waterbedrijf Europoort ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Muurtje op Kerkplein taboe voor Van Hoften 3 4 5 7 Paarden overleden na eten giftig- tuinafval Bromscooter gestolen L ra dé krant van schouwen - duiveland! 3t - 3 2 C5 .<c^ Mi'DDEV^. .6/ NIEUWSBODE DONDERDAG 2 NOVEMBER 1995 152e JAARGANG NR 25868 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie tussen 1 oktober en 31 december 1995 deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heerft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv J^nnewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 0111-416551 Geen planologische bezwaren bij provincie De eerste spade voor de waterspeelplaats gaat januari volgend jaar de grond in. Het karwei moet voor begin april afgerond zijn. NEELTJE JANS - In januari volgend jaar wordt een begin gemaakt met timeter hoge 'ringdijk' aan te de aanleg van de waterspeelplaats op Neeltje Jans. Tegelijkertijd wordt begonnen met de bouw van het waterpaviljoen. De waterspeelplaats moet in april 1996 klaar zijn. Het waterpaviljoen hoopt men in 1997 voor aanvang van het toeristisch seizoen in gebruik te kunnen nemen. Met de aanleg van de waterspeelplaats is een bedrag van meer dan een half mil joen gemoeid. De bouw van het waterpaviljoen kost ongeveer dertien miljoen gulden. Eerder dit jaar schreef Delta Expo-manager F. H. van Spaandonk in een Delta Expo- nieuwsbrief dat er nieuw elan nodig is voor Neeltje Jans. De belangstelling van het publiek voor Neeltje Jans én Delta Ex po loopt sinds een paar jaar langzaam doch gestaag terug. „Dat heeft mede te maken met de economische levenscyclus van het project. Het publiek raakt erop uitgekeken", aldus Van Spaandonk destijds in de Delta Expo-Nieuwsbrief. Met dat gegeven in het achter hoofd werd eind 1993 begon nen met het ontwikkelen van nieuwe plannen voor Neeltje Jans. De lijnen naar de toe komst werden uitgezet in een Masterplan dat werd ontwik keld door een groep ontwer pers en architecten. Als eerste werden twee onderdelen uit het Masterplan verder uitge werkt: het waterpaviljoen en de waterspeelplaats. De waterspeelplaats is volgens projectleider ir. F. Walraven bedoeld voor kinderen in de basisschoolleeftijd. Basisvorm van de waterspeelplaats is een cirkel met een diameter van 40 meter waarbinnen een kuil van 1.30 meter diep wordt ge graven. De uitkomende grond wordt gebruikt om een 70 cen- Over de hele lengte van die dijk wordt een goot gegraven en op verschillende punten stroomt het water uit die goot vanaf de dijk ii«ar beneden. Op een bepaald punt gebeurt dat bijvoorbeeld via een wa terval, maar wat verdefop kunnen de kinderen door mid del van een zogenaamde Archi- medes-schroef juist water om hoog pompen naar de goot in de ringdijk. Vanaf de cirkelvormige dijk meanderen riviertjes in het aangrenzende gebied. Door schuiven neer te laten of op te trekken kunnen de kinderen de waterstaat in de riviertjes bepalen en zelfs voor een kleine overstroming zorgen. Dwars door de kuil - deels door het water - loopt een loopbrug. Wie daar snel overheen loopt houdt de voeten droog, maar wie het wat langzamer aan doet moet rekening houden met soppende schoenen. Er loopt verder een tunneltje door de dijk heen met aan weerszijden grote stukken stortsteen die kinderen kun nen benutten om bijvoorbeeld verstoppertje te spelen. Wat verderop staat een waterrad van zo'n drie meter diameter. Dat rad kunnen de kinderen in beweging brengen via loopton netjes. Als blikvanger voor het geheel dient een acht meter hoog torentje met daarop een klein model windmolen. Paviljoen Het Waterpaviljoen wordt een futuristisch uitziend gebouw. Geen museum en ook geen ex positie in de traditionele zin van het woord maar - zoals ont werper. R. van Raalte het om schreef - een ervaring. Doel van het waterpaviljoen is om de bezoeker alles wat met wind en water te maken heeft te laten beleven. „Alle zintuigen worden ge prikkeld", aldus ir. Walraven. Bij het ontwerp is men ervan uitgegaan dat het waterpavil joen geen doods gebouw moet worden maar een gebouw dat zich als een slang door het landschap kronkelt en voor een deel boven en in het water is gebouwd. In het waterpaviljoen komen zaken aan de orde als getijde- werking en peilbeheer. Met behulp van laserprojecties worden overstromingen gesi muleerd en bezoekers die het zoutwater-gedeelte van het ge bouw binnenlopen voelen ook daadwerkelijk een koele zilte wind. Deze week werd een laatste hobbel voor de realisering van zowel waterspeelplaats als wa terpaviljoen genomen. Gede puteerde staten van Zeeland hebben een verklaring van geen bezwaar afgegeven. Dat wil zeggen dat er in de visie van de provincie geen planolo gische bezwaren zijn tegen aanleg van de waterspeel plaats en bouw van het water paviljoen. 'Bundelingvan de know-how' ZIERIKZEE - „De Zeeuwen krijgen geen Rot terdams water en de Rotterdammers krijgen geen Zeeuws water. Het gaat puur om het bun delen van de know-how", aldus A. Parre van NV Delta Nutsbedrijven. Hij heeft het over het gisteren gesloten bondgenootschap tussen Wa terbedrijf Europoort en NV Delta Nutsbedrij ven. Een en ander heeft volgens hem - in ieder geval op korte termijn - geen gevolgen voor de consument. De twee bedrijven hebben hun krachten gebundeld voor ver schillende doeleinden. Beide bedrijven houden zich bezig met zkken als beheer van het oppervlaktewater en distribu tie van drinkwater en water dat voor landbouwdoeleinden of industriële doelen gebruikt wordt, bijvoorbeeld als koel water in een fabriek. Nieuwe markten Ook zoeken bedrijven als het Waterbedrijf Europoort en Delta Nutsbedrijven naar nieuwe markten zoals het be heren van industriële installa ties en het zuiveren van afval- water. Door het sluiten van het bondgenootschap willen de twee bedrijven proberen in te spelen op dat steeds breder wordende pakket van produk- ten. Door de samenwerking te zoe ken in plaats van de concurren tie hopen de bedrijven efficiën ter - en op termijn goedkoper - te kunnen werken. „Wij beseffen dat we alleen op deze markt succesvol kunnen blijven door aan afnemers de door hen gewenste produkten te leveren van een goede kwa liteit tegen een scherpe prijs", aldus een persbericht over het bondgenootschap. Volgens de bedrijven vullen zij .elkaar goed aan en bestaan er de nodige overeenkomsten tus sen hen. Beide bedrijven voor zien een groot industrieel com plex van water en beide bedrijven zijn actief in belang rijke havengebieden. Het bondgenootschap heeft volgens A. Parre van de afde ling in- en externe betrekkin gen van de Delta Nutsbedrij ven geen gevolgen voor het personeel van de bedrijven. „Dit staat helemaal los van de reorganisatie binnen de Delta Nutsbedrijven waar we sinds de fusie van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschap pij (PZEM) en de Watermaat schappij Zuid-West Nederland (WMZ) mee bezig zijn", aldus Parre. Hij sluit niet uit dat op de lan gere termijn gezien het bond genootschap van de Delta Nutsbedrijven met Waterbe drijf Europoort voordeel voor de consument op kan leveren. „Maar daar is nu nog niets over te zeggen. Dat is koffiedik kijken", aldus Parre. AMSTERDAM - Het treinver keer op het drukke traject tus sen Haarlem en Amsterdam- Sloterdijk was donderdagoch tend ruim twee uur lang gestremd nadat ter hoogte van Halfweg een vrouw onder de trein was geraakt. De vrouw kwam om het leven. Volgens de NS gaat het om een geval van zelfdoding. DEN HAAG - Minder kans op een prijs, maar gemiddeld een hogere jackpot. Die uitwer king heeft de nieuwe opzet van de Lotto. Het aantal getallen waaruit de Lottospelers er zes kunnen kiezen, neemt dan toe van 41 naar 45. De eerste trek king vplgens het nieuwe sy steem vindt op 13 januari plaats. DEN HAAG - Er zijn tussen nu en 2005 minder nieuwe wonin gen nodig dan tot op heden ge dacht. Dat is de uitkomst van het zogeheten Woningbehoefte onderzoek dat het Centraal Bu reau voor de Statistiek heeft gedaan in opdracht van het mi nisterie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en mi lieu. 'Beeld heeft ruimte nodig ZIERIKZEE - Teja van Hoften vindt het onaan vaardbaar wanneer er op het Kerkplein een muurtje gemetseld wordt om de contouren van de vroegere kerk zichtbaar te maken. Dit doet afbreuk aan haar kunstwerk dat een plaats krijgt op het plein voor de kerk. Zij maakte haar bezwaar tegen de plannen gisteren ken baar tijdens de vergadering van de commissie cultuur. Volgens Van Hoften staat het metselen van een muurtje ter hoogte van vijftig centimeter haaks op haar kunstwerk, het eiland Schouwen-Duiveland in graniet met op de plaats waar Zierikzee ligt een parelachtige bol. Zij heeft juist vooj dit ont werp gekozen, omdat het lig gende land van het kunstwerk volgens haar uitstekend past in de horizontaliteit van het plein dat op zijn beurt weer contrasteert met de verticali teit van de zuilen van de kerk. Bovendien vormt het een rust plek om op te zitten. Ruimte nodig „Dit zou met een muurtje rond de kerk helemaal verdwijnen. Het beeld heeft de ruimte no dig. Ik heb het beeld voor deze plek gemaakt. Wanneer ik ge weten had dat er een muurtje zou komen dan had ik een com pleet ander ontwerp ge maakt." Ook de suggestie van burge meester Asselbergs om het muurtje te verlagen tot bij voorbeeld tien centimeter vond Van Hoften geen goed idee. „Dan wordt het een groot struikelblok denk ik", aldus Van Hoften. Asselbergs vond de opmerkingen van Van Hof ten overigens zeer terecht. Hij stelde voor om samen met haar tot een definitieve invulling te komen van het plein. De vol tallige commissie was het hier mee eens. Zij onthielden zich van verder commentaar. Het voorstel van het college tot het metselen van een muurtje komt aan de orde tijdens de al gemene beschouwingen. Expositie De onthulling van het beeld vindt vermoedelijk plaats op 22 november. Rond de onthul ling wordt een expositie inge richt in de Vierschaar van het werk van Teja van Hoften. Of dan ook de werken van Do- rethé Jehoel uit 's-Hertogen- bosch en Martin McNamara en Wies de Bles uit Heinkenszand te zien zijn, is nog niet zeker. Hun inzendingen behoorden tot de selectie die een speciaal ingestelde commissie maakte. Uit deze selectie werd uitein delijk het kunstwerk van Van Hoften gekozen. Durf te dwalen en te dromen; een diepe zin ligt er vaak in kinderlijk spel. Schiller Een enkele bui B HET WEER Vannacht bewolkt, enige tijd regen en min.temp. ±7 graden. Overdag wis selend bewolkt en een enkele bui. Middagtemp. ±9 graden. Wind uit noordwest tot noord, matig tot vrij krachtig, 4 tot 5, aan de kust krach tig, 6, vannacht enige tijd hard, 7 AFSCHEID Tijdens een drukbezochte bijeenkomst nam L. N. Labruyère afscheid van Brouwershaven. O BOEK Nieuw boek van streekarchivaris H. Uil uit Zierik zee ziet het levenslicht. JUBILEUM Sport Overdag viert het tweede lustrum in eigen kring. VOETBAL Trainer/coach Jaap van Huizen gaat weg bij SV Duiveland. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Bij manege in Renesse RENESSE - Als gevolg van het eten van giftig tuinafval zijn twee paarden, die waren onderge bracht in Manege Grol in Renesse, overleden. De doodsoorzaak kwam aan het licht na sectie op de paarden. De eigenaar heeft aangifte ge daan bij de politie. Het tuinafval was door nog on bekende oorzaak in de wei te recht gekomen waar de paar den graasden. Een van de paarden zou zondag aan de in- door-dressuurwedstrijden meedoen die die dag in de ma nege werden gehouden. De die ren waren eigendom van parti culieren die hun paarden in de manege hadden gestald. De paarden hebben waar schijnlijk zaterdag de giftige bladeren tot zich genomen. Zondagochtend ontdekte eige naar Kees Beije het eerste dode dier. Het tweede paard viel la ter op de ochtend dood neer. De paarden zijn overleden aan het eten van bladeren van de zogenaamde taxus-struik. Honderd gram voedsel van de ze toch alledaagse tuinbeplan- ting is al voldoende om een paard binnen een half uur te vellen. Eigenaar Kees Beije van de manege toonde zich ge schokt. „Maar, dit gebeurt wel vaker. Mensen denken niet na bij wat ze doen. Ik zou daarom een dringende oproep willen plaatsen aan iedereen die wel eens wat in zijn tuin doet. Men sen, gooi alstublieft het tuinaf val niet zomaar in een wei of langs een ruiterpad." Niet al leen de taxus-struik kan ern stige schade toebrengen aan de gezondheid van de dieren. Ook het loof van aardappelstrui ken, appels en coniferen kan funest zijn. ZIERIKZEE - Van een zeven tienjarige inwoner van Elle- meet is dinsdag in Zierikzee een bromscooter gestolen. Het voertuig stond geparkeerd in de fietsenstalling van een school. De diefstal is gepleegd tussen 8.10 en 13.30 uur. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement met autom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummervermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee n

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1