Dromen vormen een weg om Jezelf beter te Ieren kennen UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND deurioo intermeubel 'We zijn samen begonnen en eindigen er samen mee, dat is toch een zegen?' Design bij deurloo ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE v.a. 995,- Echtpaar Quist stopt met supermarkt aan Havenplein Dansavond alleenstaanden in de Spinne Dag van de Kunstuitleen dé krant van schouwen-duiveland! Workshop over dromen in Multifunctioneel Centrum NIEUWSBODE EXTRA i WOENSDAG 1 NOVEMBER 1 995 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND DEZE EDITIE BESTAAT UIT 22 PAGINA'S fauteuil leverbaar in stof en leer Haringvlietplein 4, Zierikzee, Tel. 0111-412946 's Maandags gesloten. Donderdagavond koopavond. het pand waar momenteel kap salon Martin Hair gevestigd is. Uiteindelijk moest Quist toch in dienst, een periode overi gens waar hij bij nader inzien toch geen spijt van heeft ge had. Eenmaal terug uit dienst besloot hij de slagerij te kopen en begon in november 1957 voor zichzelf. Die eerste week leverde een weekomzet van 984 gulden op, een bedrag dat wel een beetje tegenviel. Maar de verkopen groeiden gestaag en in november 1958 trouwde Quist met Leny den Boer. Van af die tijd zette het echtpaar sa men de schouders eronder. Mevrouw Quist: „We hebben van het begin af aan alles goed geregeld en de taken duidelijk verdeeld. We hebben één keer ruzie gehad om geld. Ik kreeg huishoudgeld en op een gege ven moment vroeg Co of ik een beetje uit kon komen. Ik ver telde toen dat ik vijftig gulden had gespaard. Hij zei toen: „Dan kan ik wel wat minder geven." Toen werd ik zo kwaad en kregen we een be hoorlijke ruzie. Daarna heeft hij zich er niet meer mee be moeid." Dageraad In de jaren zestig was de ge meente bezig met plannen om een winkelcentrum in Malta op te zetten en naar aanleiding daarvan liet Quist een markt onderzoek doen of een super markt een kans van slagen had. Quist: „Uiteindelijk ging alles niet door. Op een gegeven moment echter kwam er een dame in de winkel, dat was in 1966 en die zei: „Ik moet nog gauw even naar de Dageraad, want ze gaan binnenkort slui ZIERIKZEE - Op het eerste gezicht blijft alles hetzelfde. Maar voor de trouwe klanten veran dert er heel veel: Co en Leny Quist, al dertig jaar de drijvende krachten voor en achter de schermen van de supermarkt aan het Haven plein 2 in Zierikzee, stoppen er per 1 januari 1996 mee. Na anderhalf jaar onderhandelen met Kok/Midland BV besloot Quist het gehele be drijf aan deze groothandel in kruidenierswaren te gaan verhuren. Quist: „We stoppen nu we al les nog kunnen en willen." Dat deze beslissing een puur verstandelijke is, wil Quist na drukkelijk kwijt: „Ons ver stand zegt stoppen, maar ons hart zegt nee. Eigenlijk zijn we er nog niet aan toe, maar als je wacht tot het echt niet meer gaat, ben je eigenlijk al te laat vind ik. Nu zijn we nog in staat om alles goed te regelen en dat zijn we de mensen die meege holpen hebben ons bedrijf op te bouwen verschuldigd. Eerst de menselijke kant van de zaak regelen en dan pas de rest." Als jongen van vijftien ging Quist bij de slagerij van zijn oudere broer in de leer om het vak te leren. Om de militaire dienst te ontlopen besloot hij met wijlen de heer Van der Welle een slagerij te beginnen aan de Korte Sint Janstraat, Het echtpaar Quist in de slagerij aan $e Korte Sint Janstraat in Zierikzee. Momenteel zit kapsalon Martin Hair in dit pand. ten. Toen kreeg ik de kriebels. Groothandel Kok uit Goes heeft toen de winkel aan het Havenplein 2 bekeken voor me, het was een superette, zo als dat toen heette, van de Coöp. We wisten door de Mal taplannen al alles van de marktsituatie in Zierikzee en inmiddels had ik alle diplo ma's behaald. Toen ging het heel snel, op maandag werd er onderhandeld en de woensdag daarop hebben we het gekocht. De winkel had toen een opper vlakte'van zeventig vierkante meter." Functie Het. winkeloppervlak werd vergroot tot 150 vierkante me ter en dat bleef zo tot 1981. Toen werd besloten de tuin bij de winkel te betrekken en met deze nieuwbouw kreeg de su permarkt de huidige omvang van 800 vierkante meter. De groente-afdeling van J. Lege- maate en de slagerij van J. van IJsseldijk kwamen erin en zo werd het een volwaardige su permarkt die alle concurrentie goed aan kon. Momenteel wer ken er vijftien a twintig men sen in de winkel. Sommigen zijn er ook al heel lang zoals cheffin Adrie van den Houten die al twintig jaar meedraait. Quist: „Wij hebben klanten dié al veertig jaar bij ons komen. Een uitspraak als: ik moet nog even naar Co Quist, die sfeer, ik hoop dat dat zo blijft." Het echtpaar Quist is over tuigd van de belangrijke func tie die een voorziening als de hunne in de binnenstad verte genwoordigt. Quist: „Een su permarkt is een enorme men sentrekker, als dergelijke voorzieningen uit de binnen De heer J. Quist (59) en mevrouw L. Quist-den Boer (60):Stoppen nu we alles nog kunnen en willen. stad zouden verdwijnen, is dat een ramp. Met het autovrij ma ken van het Havenplein zou al les ophouden. Niemand gaat tweehonderd meter lopen met een kratje bier. De gemiddelde huisvrouw bezoekt drie keer per week een supermarkt. Hier komen per week zes- a achtduizend mensen over de drempel. Daarvan zijn zeven tig procent Zierikzeeënaren. Slechts vijftien procent is toe rist en de rest zijn mensen uit de omgeving. Dus je eerste aandacht moet uitgaan naar de bevolking van Zierikzee. De Toeristendagen hebben voor ons geen enkel voordeel, alleen maar nadelen. Ik heb me altijd weer voor on ze klanten geschaamd op die dagen. We draaien dan ook de minste omzet. Wij zullen er dus niet rouwig om zijn als daar een einde aan komt. Ik denk dat we ervoor moeten waken dat het hier net als in Valken burg wordt. Dan gooi je in zo'n stadje als dit het kind met het badwater weg." Samen Een leven zonder het werk in de winkel lijkt nog een beetje vreemd. Mevrouw Quist: „We zijn blij en niet blij. Het grote voordeel is denk ik wel dat we gewend zijn om de hele dag bij elkaar te zijn. Vaak is het zo dat als de man met pensioen gaat, de vrouw heel erg moet wennen om die man de hele dag om zich heen te hebben. Naast het werk hebben we al tijd tijd gemaakt om allerlei andere dingen te doen, we wandelen en fietsen graag. Ei genlijk hebben we altijd al ge leefd." Voor mevrouw Quist betekent dat zwemmen met tien zwem- vriendinnen, 's zomers aan de dijk en 's winters in het zwem bad en zingen in het zangkoor van de kerk. Bovendien is ze al 37 jaar lid van de NCVB, waar van de laatste zes jaar als pre sidente. De heer Quist zit al (Foto: Marijke Folkertsma) dertig jaar in het hoofdbestuur van de Algemene Christelijke Slagershond en maakt zich verder verdienstelijk in het schoolbestuur en in de kerke- raad. Het echtpaar Quist heeft twee zoons die beiden geen ambities hadden de zaak over te nemen. Eén heeft een melkveehou- dersbedrijf even buiten Zierik zee en de ander vond zijn draai als maatschappelijk werker. Quist: „We hebben het altijd met veel plezier gedaan en ge probeerd op de kleine dingen te letten. Natuurlijk hebben we het ook wel eens moeilijk gehad. Maar nu we terug kun nen kijken voelen we ons rijk voorbij te gaan aan zijn of haar 'blinde vlekken' of eigen talen ten is de workshop of cursus volgens Weststrate soms hard werken. „Maar aan de andere kant geeft het ook vaak veel vrolijkheid en voldoening. Mensen kunnen meer om zich zelf lachen en zichzelf beter re lativeren." De cursusleidster gaat er van uit dat ieder mens op de aarde komt met een bepaalde taak en een eigen ordening, waarbij het niet nodig is in een soort zelf opgelegde gevangenschap te leven. Veel zaken en waar heden die zij als kind reeds op intuïtieve wijze dacht, blijken uit te komen en nog steeds waar te zijn. „Door het wegne men van de eigen beperkingen en de eliminatie van onnodige schaduwzijden van het leven is het individu beter in staat zijn of haar energie te bundelen, zo dat deze niet onnodig wordt versnipperd. Resultaat is dan een evenwichtig mens dat zich ten volle op een 'dienstbare' le venstaak kan richten." Tijdens de workshop houdt Weststrate een korte inleiding, waarna ze met de deelnemers een aantal oefeningen doet. Mensen krijgen dan de gele genheid om een droom te ver tellen, die als voorbeeld zal worden uitgewerkt. Weststra te doet dit onder meer door te wijzen op herkenbare onderde len en emoties, die voorkomen in veel dromen. Veel elemen ten uit dromen zijn herken baar voor mensen. Bijvoor beeld gevoelens als angst, woede en tederheid. Aan de hand van het voorbeeld hoopt de cursusleidster dat deelne mers in staat zijn hun eigen dromen te interpreteren, zodat hiernaar in de praktijk kan worden gehandeld. Hoewel de droomworkshop in het MFC een eenmalig karak ter heeft en eigenlijk meer dient als een soort kennisma king, blijkt volgens Weststrate in de praktijk dat een works hop of cursus vaak wordt ver lengd. „Bij de Zeeuwse Volks universiteit blijkt regelmatig dat deelnemers na afloop van de cursus vaak als groep nog zelfstandig zo'n één a twee jaar bij elkaar komen om zich ver der te bekwamen. Na deze pe riode kan men dan volledig zelfstandig verder". Naast het geven van haar cursussen en workshops voert Anneke Weststrate ook een eigen prak tijk voor individuele begelei ding. Belangstellenden kun nen zaterdag 11 november naar de droomworkshop in het MFC te komen. Voor nadere infor matie of aanmelding kan tele fonisch contact worden opge nomen via 0111-412075. GOES - In wijkgebouw De Spinne in Goes wordt op zater dag 4 november een dans- en ontmoetingsavond voor al leenstaanden gehouden. Deze avond is georganiseerd door Vriendenkring Kapasi en begint om 21.30 uur. Voor informatie: telefoon 0113- 230616. BRUINISSE BURGH ZIERIKZEE Deze week op de achterpagina de nvm-selectie het onroerend goed aanbod van de nvm makelaars van schouwen-duiveland... wekelijks op de achterpagina van deze krant ZIERIKZEE - De Dag van de Kunstuitleen wordt op diverse plaatsen in Zeeland gehouden op zaterdag 4 november. Deze dag is georgani seerd door Stichting Kunstuitleen Zeeland. De locaties zijn geopend van 10.00 tot 17.00 uur. In het Oosterschelde College in leden van de Peyote Circle, een Goes, afdeling kunstzinnige concept van beeldend kunste vorming, kunnen belangstel- naar Gerard Marinus Verker- lenden komen kijken hoe het ke. Zij zullen in de binnenstad maken van een grafiek in zijn van Goes het publiek naar de werk gaat. Beeldend kunste- kunstuitleen begeleiden en naar Jacqueline Traanman daar een eetbaar kunstwerk heeft een zeefdruk gemaakt aanbieden, die in een oplage van twintig De Kunstuitleen in Goes is ge- exemplaren te koop zal zijn. vestigd aan de Wijngaard- Tevens laat zij zien hoe een straat 3. In Middelburg brengt zeefdruk wordt gemaakt. men het lenen van kunstwer ken onder de aandacht door de- Hoe het maken van een lino in ze met een versierde bus door zijn werk gaat, wordt getoond de binnenstad te rijden. De bus door Johan Adriaanse. Het ge- wordt bestuurd door streetper- heel wordt opgeluisterd door former Johan Reberge. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement met autom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee NE ZIERIKZEE - We dromen allemaal elke nacht, maar niet iedereen onthoudt de droom. Sommige mensen worden overdag door hun droom in beslag genomen. Ze piekeren over de betekenis of ra ken de sfeer van de droom niet kwijt. Ook is het mogelijk dat een droom regelmatig terugkeert. Raadsels eiï vraagtekens die aan de orde komen tijdens een workshop over dromen die zaterdag 11 november wordt gehouden in het Multifunctioneel Centrum in Zierikzee. Het evenement staat on der leiding van A. H. H. Weststrate en duurt van 11.00 tot 16.00 uur. De organisatie van de works hop is in handen van SKW De Lichtboei. Een mandala, ofwel een visioen getekend door een van de cursisten, Hanny den Exter-Scholten uit Kortgene. Zij heeft ervaren dat de men sen in eerste instantie vaak verbaasd zijn over hun eigen talenten en mogelijkheden. Maar ze hebben soms wat moeite met zichzelf geconfron teerd te worden. Een bepéalde gewenning in de manier van le ven of het feit dat ze zich soms onbewust van anderen afhan kelijk hebben gemaakt, zijn er de oorzaak van dat sommige mensen niet goed op eigen be nen durven staan. Omdat ieder mens reeds de neiging heeft om Volgens workshopleidster An neke Weststrate zal bij de workshop niet zozeer de na druk liggen op analyse van dromen van deelnemers, maar wordt vooral een poging ge daan de deelnemers de meer persoonlijke betekenis van hun dromen te leren begrijpen. Op basis van deze kennis kun nen zij op een betere manier met hun leven om gaan. „Dro men zijn een weg om jezelf be ter te leren kennen. Dat komt omdat het dag- en nachtbe- wustzijn ondeelbaar met el kaar zijn verbonden. Dromen waar je niets mee doet zijn ver gelijkbaar met brieven die je ontvangt, maar niet open maakt", aldus Weststrate. Zij houdt zich reeds jaren bezig met onderwerpen die mensen op weg kunnen helpen naar meer zelfkennis. Zij studeerde onder meer spirituele psycho logie, astrologie en humanisti sche psychologie. Bij het leiden van de workshop kan Weststrate ook putten uit persoonlijke ervaringen die zij in een reeks van jaren opdeed. „Gebleken is dat mensen via hun dromen worden gecon fronteerd met vraagstukken of eigenschappen, waarvan zij zich niet bewust waren of die ze uit hun bewustzijn verdron gen. Bij dromen zijn de gevoe lens die je erbij hebt belang rijk. Hierdoor kan een droom vaak veel over de dromer zelf vertellen. Soms komen daarbij wat- ongunstiger eigenschap pen naar boven. Maar door de zelfkennis, die hierdoor ont staat, zijn mensen beter in staat in het dagelijks leven re kening te houden met deze ei genschappen. Daardoor ko men zij meer op eigen benen te staan en leren ze omgaan met de niet gewenste eigenschap pen. Op deze manier kan in zicht in dromen de mensen hel pen weer innerlijke rust te vinden en meer zelfvertrou wen te krijgen. Dat is gunstig voor het vrijmaken van de ei gen creativiteit" aldus West strate.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1