Coiilecte voor Jantje Beton Leen Jordaan dertig Jaar bij de brandweer Middelhamos WEEKEND RECEPT NIEUWSBODE EXTRA Misverstanden rondom de jacht dier in het vizier Ruim een ton voor de Stichting Klimrek Taart voor mooiste kleurplaten November aanbieding Sando is 'een goeie lobbes' Halskarbonade met dragonsaus WOENSDAG 1 NOVEMBER 1995 NIEUWSBODE EXTRA Met een trouwe blik in de ogen kijkt de bouvier Sando in de lens van de fotograaf. Alsof hij wil zeggen: „Geef mij alstublieft een goed thuis, dan heb je een leuke hond aan mij." Momenteel vertoeft deze ontzettend lieve viervoeter in het dierenasiel aan de Zandweg in Zierikzee. Sando is zes jaar oud en rustig van aard. Hij is heel fors, trouw en waaks. Deze goeie lobbes' is ge makkelijk en kan het goed vinden met kinderen, katten en ande re honden. Wie er een leuke kameraad in het gezin bij wil hebben, kan bellen met het asiel, telefoon 0111-417013. Een bezoek bren gen aan het dierenonderkomen is ook mogelijk. Het is geopend maandag t/m zaterdag van 09.00 tot 11.30 uur. Er zitten 39 katten en vier honden. De kater Master is geplaatst. (Foto: Marijke Fol- kertsma). Oplage 30.500 Hét Huis-aan-huis blad voor Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee Verschijnt wekelijks huis-aan-huis in: Bruinisse/Zierikzee/Westerschouwen, Renesse, Burgh- Haamstede, Westenschouwen, Noordwelle, Serooskerke Middenschouwen, Kerkwerve, Scharendijke, Ellemeet Brouwershaven, Brouwershaven, Schuddebeurs, Dreischor, Zonnemaire, Noordgouwe Duiveland, Nieüwerkerk, Ouwerkerk, Sirjansland, Oosterland Goedereede, Goedereede, Goedereede-Havenhoofd, Ouddorp, Stellendam Oostflakkee, Achthuizen, Den Bommel, Ooltgensplaat, Oude-Tonge Middelharnis, Middelharnis, Sommelsdijk, Nieuwe-Tonge, Stad aan 't Haringvliet Dirksland, Dirksland, Herkingen, Melissant. Uitgave en druk Drukkerij Lakenman Ochtman b.v. Jannewekken 114301 HH Zierikzee Postbus 14300 AA Zierikzee Telefoon 0111 416551 Telefax 0111 414315 Druktechniek Offsetrotatie Sluitingstijd advertentie Dinsdag 11.30 uur Advertentie-verkoop voor Schouwen-Duiveland Frits Koster na 18.00 uur 0111 691941 voor Goeree-Overflakkee Ad de Gans na 18.00 uur 0187 482554 Bezorging/Lezersservice: 0111-417314 (ma., di., do., vr.) Redaktie Tijdens kantooruren 0111 416551 toestel 225 Na 18.00 uur Madeion Lagendijk 0111 416065 De Nieuwsbode Extra maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis bladen in Zeeland. Totale oplage 172.550. Uw Wintersportspecialist ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Onder het motto Jantje Beton zorgt dat kinderen blijven lachen houdt het fonds van Jantje Beton van 5 tot en met 11 november voor de 28e keer de Jan tje Beton Collecte. De Jantje Beton Collecte is be stemd voor alle kinderen in Nederland. In de stad en op het platteland. Binnen en buiten. Groot en klein. Spelen doe je immers overal. Een gezonde samenleving zorgt voor haar kinderen. Jantje Beton zorgt voor leef- en speelruimte in het hele land. Clubs die meedoen met de Jantje Beton Collecte mogen 50 procent van de op brengst houden voor hun eigen plannen en activiteiten. En dat is hard nodig! De overige 50 procent van de opbrengst wordt besteed aan tal van an dere zinvolle jeugdprojecten. Samen is dat dus 100 procent voor de jeugd in ons land. Totale ski-onderhoudsbeurt Slijpen, wachsen, binding afstellen (schoen mee brengen) 35,- De man die altijd iedereen in de bloemetjes zet, werd bij zijn jubileum zelf voorzien van bloemen. (Foto: Marijke Folkertsma) MIDDELHARNIS - Voor de duidelijkheid: Middelharnis kent twee heren met de naam Leen Jord aan. Beiden zijn vrij goed bekend bij.de bevolking van Middelharnis door hun betrokkenheid bij het brandweerkorps van Middelharnis. Leen Jordaan (schoenmaker) werd reeds tijdens de jaar vergadering van de bluseenheid Middelharnis gehuldigd ter ere van zijn dertigjarig dienstver band bij de brandweer. Afgelopen donderdag 26 oktöber werd de andere Leen Jordaan gehuldigd. Het was niet alleen burge meester G. J. Sleurink-Rab- binge die de jubilaris verraste met haar aanwezigheid, ook naaste familieleden van Jor daan bezochten de jaarlijkse bindingsavond van brandweer Middelharnis. En daar was de nooit om woorden verlegen Jordaan toch even stil van. „Wanneer je 's avonds van huis gaat en je vrouw gedag zegt, om haar vervolgens een uur la ter met burgemeester Sleurink de vergaderzaal in te zien ko men, gaan diverse lampjes branden". Bij Jordaan moet over 'diver se' worden gesproken omdat deze man voor de Flakkeese bevolking als multi-functio- neel omschreven mag worden. ,,Wie binnen de gemeenschap van Middelharnis kent Leen Jordaan niet?", vroeg burge meester Sleurink zich af. „Sinds 1969 is Hij een vraag baak voor vele sporters. Eerst als conciërge in de Olympiahal en sinds 1988 als manager van recreatiecentrum de Staver. De energie die Jordaan in dit recreatiecentrum stak leverde geen windeieren op. Zijn inzet heeft geresulteerd in een goed draaiend recreatiecentrum met een bovengemeentelijke functie." De burgemeester somde ver volgens de andere maatschap pelijke functies op die Jordaan naast zijn dagelijkse werk zaamheden deed. „Tien jaar was hij lid van de Stichting Evenementen, die onder meel de organisatie van de Haven dag en de Bloemenmarkt ver zorgt. Vanaf 1979 is hij lid van de sportraad, waarin alle ver enigingen van de gemeente vertegenwoordigd zijn. Drie jaar was hij jeugdvoorzitter van de voetbalvereniging MSV en de AV Flakkee. Sinds mei 1974 is hij lid van de ledenraad van de woningbouwvereni ging Middelharnis." Zijn ta ken buiten de gemeente liet Sleurink nog buiten beschou wing. „Maar ik kan u verzeke ren dat dat ook nog een behoor lijk deel van zijn vrije tijd in beslag neemt." Zij benadrukte dat Jordaan zich in de loop van de jaren een heel eigen plaats binnen de ge meenschap van Middelharnis verwierf, onder meer door de steun van zijn echtgenote Erie Jordaan. De burgemeester me moreerde Jordaans dertig jaar durende betrokkenheid bij de brandweer Middelharnis als volgt. „Als jongeman van 22 jaar kwam Leen Jordaan in 1966 Hij de brandweer. Hij leerde snel want reeds vier jaar later, in 1969, werd hij be velvoerder van de bluseenheid Middelharnis. Een taak waar hij zich met veel verve en toe wijding van kweet. Menige in zet bij hulpverlening of blus werkzaamheden vond in de loop der jaren onder zijn lei ding plaats. Vele keren werd deelgenomen aan brandweer- wedstrijden, zowel eilande- lijk, provinciaal als landelijk en menigmaal met prima re sultaat, zoals in Winterswijk het landskampioenschap." In 1980 werd Leen Jordaan on dercommandant, een functie die hij in 1994 ruilde voor het commandantschap, als opvol ger van de heer Peekstok die met functioneel leeftijdsont slag ging. „Terug kijkend op dertig jaar brandweerervaring betekent terugblikken op der tig jaar verandering van de sa menleving, waarbij de schaal en de risico's toenamen en met zich meebracht dat steeds ho gere eisen aan de brandweer gesteld werden op het gebied van kennis, vaardigheden en materieel. De brandweer van de gemeente Middelharnis heeft in Leen Jordaan een pri ma commandant die zich ver antwoordelijk voelt voor een goede organisatie van de vrij willige brandweer, van de ge meente Middelharnis. Met zijn enthousiasme weet hij de vier bluseenheden in de gemeente Middelharnis enthousiast te houden", aldus de burgemees ter. De jubilaris kreeg als blijk van waardering namens het gemeentebestuur een oorkon de, de gemeentelijke dasspeld en manchetknopen. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Consumen ten van Blue Band hebben voor het Sophia Kin derziekenhuis een bedrag van 103.278,- bijeen gespaard. Dit bedrag werd door senior brand- manager Blue Band, Annemarij Bosch over handigd aan Tinke Biewenga, hoofd psycho-so- ciale zorg van het Sophia. Voor elke honderd gespaarde zegels gaf Blue Band 2,50 aan Stichting Klimrek. De op initiatief van Blue Band opgerichte Stichting Klimrek houdt zich bezig met het onder steunen van verschillende Ne derlandse jeugdprojecten. Elk jaar kiest de Stichting Klim rek voor een ander project. Het bedrag maakte het moge lijk binnen het Sophia Kinder ziekenhuis een speciaal project te starten voor de begeleiding van kinderen met een hersen tumor. Veel van de ongeveer dertig kinderen die jaarlijks met een hersentumor worden opgenomen, krijgen na de be handeling te maken met een vermindering van de kwaliteit van leven. De intensieve be handeling kan onder meer de intelligentie of de motoriek aantasten of heeft tot gevolg dat hun gedrag, verandert. De kinderen die het ziekenhuis verlaten, kunnen dankzij het Klimrek project worden voor bereid op hun terugkeer naar huis en/of school. Er wordt verder een begelei dingsprogramma ontwikkeld ten behoeve van de ouders. Hun kind is door de operatie vaak veranderd en dat vergt veel van hen. De ruim hon derdduizend gulden maakt het ook mogelijk dat er speciaal voorlichtingsmateriaal wordt gemaakt voor huisartsen en wijkverpleegsters. Zij worden vaak voor de eerste keer in hun praktijk geconfronteerd met dit soort patiëntjes. Ook voor hen is het noodzakelijk dat zij om kunnen gaan met de veran derde situatie binnen het ge zin. In Nederland zijn er per jaar ongeveer 200 kinderen waarbij een hersentumor wordt geconstateerd. Stichting Klimrek heeft het Nationaal Fonds Kinderhulp uitgekozen als project voor 1995/1996. Het fonds wil gel den bijeenbrengen om het le ven van ruim 30.000 kinderen die opgroeien in tehuizen of pleeggezinnen meer kleur te geven. Met de opbrengt van de 2,50 per 100 gespaarde Blue Band zegels zal het Nationaal Fond Kinderhulp spel- en speelmateriaal aanschaffen ten behoeve van de verschil lende pleegtehuizen in Neder land. Stralende gezichten waren te zien in de Zierikzeese bakkerij Verwijs aan het Haringvlietplein in Zierikzee. Daar overhandig de A. Verwijs-Louwerse een taart aan Wendy van der Wekken, Jesse Houkamp en Tamara Levicanin. Zij waren de winnaars van een kleurwedstrijd tot en met twaalf jaar, die Verwijs orga niseerde. Centraal daarbij stonden de power rangers, de hoofd personen uit de gelijknarpige tekenfilm. De kleurplaat waarop deze helden waren afgebeeld inspireerde vele tientallen kinde ren, want bij de bakkerij werden vele tientallen platen ingele verd. Op de taart die de winnaars kregen waren vijf power ran- men onschadelijke vogels als de patrijs. Nota bene een dier dat op de rode lijst van be dreigde diersoorten staat. Ook de houtsnip is een geliefde prooi. Een ander misverstand is dat jagers alleen op oude en zieke dieren jagen, maar in de praktijk blijkt dat meestal jonge en gezonde dieren wor den geschoten. Jagers schieten liever op een rennende haas dan op een zieke stilzittende haas. De weerstand die het dier biedt, maakt het span nend. Een vluchtend dier maakt een grote kans slechts aangescho ten te worden en vervolgens te verkommeren. Het komt heel weinig voor dat een dier in één keer doodgeschoten wordt. In Nederland loopt zestig pro cent van alle volwassen ganzen met hagel in het lijf rond." Informatiekrant Volgens de Dierenbescher ming willen jagers het publiek graag doen geloven dat de jacht noodzakelijk is om de populatie van bepaalde dier soorten in toom te houden. Wat veel mensen niet weten is dat wildbeheerders de bejaagbare diersoorten flink bijvoeren zo dat de aantallen dieren kunst matig worden verhoogd. Ver volgens spreken zij van een plaag en schieten de dieren af. Jaarlijks worden 7.000 grauwe ganzen afgeschoten, 11.000 reeën, 9.000 vossen, 14.000 pa trijzen, 20.000 houtsnippen, 250.000 konijnen, 20.000 Vlaamse gaaien, 250.000 fazan ten, 1.800 wilde zwijnen en 500.000 wilde eenden. De Dierenbescherming heeft alle beschikbare feiten op een rijtje gezet in een informatie krant. In deze krant wordt ook aandacht besteed aan de roof vogelvervolging, het jacht- fonds, de jachtakte en de rech ten van natuurliefhebbers. Daarnaast zijn er anti-jacht posters beschikbaar. Voor meer informatie kan men te recht bij de plaatselijke Die renbescherming of bellen naar 070-3423423. Naast dit 'nee, tenzij-principe' moet volgens de dierenbe schermers ook in de wet wor den opgenomen dat een onaf hankelijke instantie mag beslissen waar, wanneer en hoeveel dieren er in het uiter ste geval gedood mogen wor den. In het wetsvoorstel voor de Flora- en Faunawet staat dat het beleid, de uitvoering en het toezicht op de jacht in han den moeten komen van Wild- beheereenlieden (WBE's). Deze zijn' opgericht door de Konink- De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren maakt zich zorgen over de Nederlandse wetgeving met betrekking tot de jacht. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - De Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren maakt zich aan het begin van het nieuwe jacht seizoen weer zorgen over de misstanden die tij dens het jagen plaatsvinden. Zij verwachten dat ook dit jaar weer ruim twee miljoen in het wild levende dieren het loodje zullen leggen voor het plezier van de jagers. Basisbereiding stoven: Zout, kruid en bebloem het vlees. Schroei het in uitge- bruisde en lichtbruine boter aan weerszijden dicht en bak het bruin. Neem het vlees uit de pan en blus de braadboter af met water. Doe het vlees terug in de braadpan en stoof het met gesloten deksel zachtjes gaar. U heeft nodig voor 4 personen: 4 halskarbonades 1 teentje knoflook 1 kleine wortel 1 kleine prei 1 pakje vleesjuspoeder 1 flesje bokbier 1 eetlepel fijngehakte peter selie 2 takjes verse dragon of 1/2 eetlepel gedroogde 25 gram dieetmargarine peper Pel de knoflook en snijd hem in plakjes. Schil de wortel met een dunschiller en snijd hem in dunne reepjes. Snijd het witte gedeelte van de prei in dunne ringen en was deze. Bereid de vleesjus vol gens de aanwijzing op de verpakking. Gebruik het bokbier in plaats van water. Hak de peterselie fijn. Dep de halskarbonades droog met keukenpapier en ontdoe ze van been. Bestrooi het vlees met peper. Verhit de dieetmargarine in een pan met anti-aanbaklaag en bak de halskarbonades in ca. vijf minuten rondom lichtbruin. Voeg de knoflook toe en bak dit even mee. Voeg twee de ciliter vleesjus en de dragon blaadjes toe. Temper de warmtebron en laat het vlees ca. 30 a 40 minuten sto ven.Neem het vlees uit de pan en snijd het met een on gekarteld mes in plakken. Dek het af met aluminiumfo lie en houd het warm. Voeg de gehakte peterselie toe aan de saus. Doe de saus over in een kom. Roer de aanbaksels los en fruit de prei en.de wor tel in ca. twee minuten. Schep het groentemengsel op borden, leg er de plakken halskarbonade op en bedek het met saus. Lekker met Chinese kool en aardappelpuree. Voedingswaarde per portie: Energie: id.475 kJ (340 kcal) Eiwit: 25 gram Vet: 22 gram Koolhydraten: 8 gram De Dierenbescherming vindt dat de wetgeving op het gebied van de jacht in Nederland ern stig tekort schiet en strijdt al jaren voor een betere wetge ving. Volgens de Dierenbe scherming vinden ernstige misstanden plaats zoals het ja gen op bedreigde dieren, ille gale roofvogelvervolging en het jagen in het donker, waar door dieren onnodig worden aangeschoten en verminkt. Verder is het nog steeds toege staan pasgeboren vosjes uit hun hol te graven en dood te knuppelen. De Dierenbescherming maakt zich sterk voor het verbeteren van de Flora- en Faunawet, waarin de jacht geregeld moet gaan worden. Op dit moment beschermt de wet de jager in plaats van de dieren, zo vindt de Dierenbescherming. Zij is van mening dat de jacht verbo den moet worden tenzij dieren belangrijke schade aanrichten of een bedreiging vormen voor de volksgezondheid. En dan al leen als het niet op een dier vriendelijke manier opgelost kan worden. Dit is bijvoor beeld door geluiden, het span nen van draden of het rond strooien van roofdiermest. lijke Nederlandse Jagers Ver eniging (KNJV) als verdedi ging tegen de groeiende maat schappelijke weerstand tegen de jacht. Op dit moment mogen vrijwel alleen jagers lid van de WBE's zijn. De dierenbescher ming is fel tegen dit plan van de overheid omdat de WBE's dan het beleid gaan bepalen, uitvoeren en er bovendien toe zicht op houden Er zijn nogal wat misverstan den over de jacht. Eén daarvan is dat jagers alleen op schade lijke dieren zouden schieten. De werkelijkheid is volgens de Dierenbescherming anders: „Er wordt gejaagd op volko-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 15