Echtpaar Kik uit Haamstede viert zestigjarige bruiloft Meerderheid Zierikzeese raad verkiest behoud schoolgebouw f? Actie aan de gang voor een buurthuis ie Poortambacht DINSDAG 31 OKTOBER 1995 NR 25P67 5 Vitale mevrouw Kik zingt nog in het Ouderenkoor BURGH-HAAMSTEDE - In 1935, vijf jaar voor de oorlog, trouwden op 1 november Johannes Kik en zijn vrouw Elizabeth Kik-Fokker. Ze vieren woensdag hun zestigjarige bruiloft, met de kinde ren en kleinkinderen en een receptie voor vrienden en kennissen. De heer en mevrouw Kik zijn in Haamstede en omstreken bekend geworden door hun werk. Hij had lange tijd een oliehandel en zij had vroeger een winkel in huishoudelijke artikelen op de Ring in Haamstede. ,,Ik had zo graag een winkel, dat ik op een dag onze tafel voor het.raam heb geschoven en spullen erop gezet die ik wilde verkopen en zo ben ik begonnen," vertelt mevrouw Kik. Met trots vertelt ze me teen daarop dat haar kleine hufthandel nu is uitgegroeid tot een grote drogisterij, met een filiaal in Zierikzee. Een za kenvrouw was ze. want al snel kwamen de klanten op haar --aanbiedingen af. Haar man ging de boer op met olie en la ter met gasflessen. Zij begon met de verkoop van artikelen die- bij verlichting en verwar ming behoorden. De oorlog heeft een onuitwis bare indruk gemaakt op het tweetal en met het klimmen der jaren blijkt steeds meer, hoe ingrijpend die oorlogstijd is geweest. Mevrouw moet in december 84 worden en meneer Kik is 88 jaar oud. Johannes Kik heeft altijd bij de kerk in Haamstede gewoond. Het echt paar ging na het trouwen in de Ring wonen. Het ging hen voor de wind, mede door het feit, dat zij haar eigen zaak begon. Ze lieten al voor de oorlog hun huis moderniseren. ,,Ik wilde graag vaste wastafels op de slaapkamers en een badkamer, al die dingen lieten we aan brengen in ons huis." Later kwam hen dat duur te staan, want toen in de oorlog Duit sers neerstreken in Haamste de, werd hun huis als een van de eerste gevorderd, toen ze het huis zagen wilden ze ,,Ik denk vanwege de luxe, want dat vonden de heren wel fijn, die wastafels op hun kamers en dan die badkamer er nog bij. Wij moesten ons huis uit en bij mijn vader en moeder in trekken," vertelt mevrouw Kik. De Duitsers die toen in hun huis zaten, moesten een ra diostation op de kerk bouwen, korte tijd later vertrokken ze. ,,Op een avond kwam een vrouw, van wie de man NSB-er was ons stiekem vertellen, dat er civiele burgers in ons huis zouden worden geplaatst. We vonden het heel aardig van haar dat ze dat aan ons door briefde, maar voor ons was de maat vol, we wilden weer te rug in ons eigen huis. We zijn toen naar de burgemeester ge stapt en we hebben gezegd, dat we terug wilden. Dat kon ge lukkig geregeld worden, maar we kregen daarop wel weer een Duitser ingekwartierd. ,,Dat was ik op een gegeven moment zat," vult haar man aan. ,,Op een dag heb ik tegen hem gezegd, dat ik hem niet langer te vreten wou geven. Hij was woedend, maar ik heb hem toch de deur uitgekre gen." Omdat er weinig olie meer te koop was, moest Jo hannes ander werk gaan zoe-' ken. Hij werd kelner bij hotel Bom voor zeven dagen in de week. Johannes Kik werd later te werk gesteld in Duitsland. ,,We wisten niet wat ons te wachten stond, we gingen ge woon maar." Zijn vrouw: „/Vis ik daar nog aan denk, al die mannen werden bij het Slot als vee bij elkaar gedreven. Mijn man heeft toen nog voor elkaar gekregen dat een jongen van 17 jaar oud terug naar huis mocht gaan." Na de oorlog gingen ze verder met het opbouwen van hun zaak. Op de plaats waar nu de dogisterij staat, stonden vroeger vijf verwaarloosde panden, die kochten ze op. Me vrouw Kik liet daar een showroom maken, voor spul len die ze aan huis verkocht. Later werd het gehele pand verbouwd en er werd een dro gisterij van gemaakt. Haar man pakte na de oorlog de oliehandel weer op. Met paard en wagen ging hij op pad met de oliekar, niet alleen in Haamstede, maar ook richting Renesse, Noordwelle, Elle- meet (den Ouwen Diek) en Scharendijke. Verder begon hij met de handel in gasflessen. Tot op vergevorderde leeftijd deed hij de ronde over Schou wen, later met de auto. Het echtpaar heeft een zoon en een dochter, van wie de zoon later de zaak van moeder overnam en ze hebben vier kleinkinde ren. Johan en Betje Kik wonen nog zelfstandig en verkeren nog in een goede gezondheid. Mevrouw Kik zingt zelfs nog in het Ouderenkoor van Westen- schouwen. Geen seniorenwoningen aan Jannewekken ZIERIKZEE - Een ruime meerderheid (elf tegen drie stemmen) van de gemeenteraad van Zierik zee koos gisteren voor behoud en aanpassing van het schoolgebouw aan het Jannewekken. Alleen de VVD, inclusief wethouder L. J. van Gastel, was voorstander van sloop van het ge bouw en het plegen van woningbouw voor seni oren op deze locatie. De kosten van aankoop en verbouw van het gebouw worden geraamd op 1,7 miljoen gulden. vies. De democraten waren van mening dat de discussie over het gebouw direct inte graal in de raadsvergadering had plaats moeten vinden. Volgens D66 is het ongerijmd om het gebouw eerst te slopen en er vervolgens een soortge lijk gebouw voor terug te zet ten. Zo luidt tenminste het advies van de stedebouwkun- dige. Daarnaast voerde Van der Veer aan dat het huidige bestemmingsplan nog maar vijf jaar geleden is vastge steld. ,,Je moet dan met zware argumenten komen om daar dan nu al van af te wijken. Die zijn er volgens mij niet." Een ander argument voor D66, om voorbehoud van het gebouw te kiezen, is het feit dat de bouw van seniorenwoningen aan het Jannewekken in de toekomst mogelijk is, op de plek waar op dit moment nog bedrijven ge vestigd zijn. Taakstellend Van der Veer verbond één maar aan zijn standpunt: bij de aanpassing van het gebouw moet gewerkt worden met een J. de Bruijne: „Open einden zijn er altijd." Gisteren toonde ook D66 zich bij monde van fractievoorzit ter J. Th. M. van der Veer een voorstander van behoud van het gebouw en het aan te pas sen voor het huisvesten van het volwassenenonderwijs, de VSO-afdeling van de Beatrix- school en Peuterspeelzaal Har lekijn. Deze fractie had zich in de commissies uit principe ont houden van een duidelijk ad- taakstellend budget. Iets dat door het CDA werd onder schreven. De PvdA was min der pessimistisch over de fi nanciële onderbouwing. „Er licht toch een onderzoek op ta fel. Tegenvallers zijn moge lijk, maar dat risico moeten we durven nemen." Aldus M. R. de Jong-van Loo. Voor de VVD was de mogelijk heid van financiële tegenval lers een reden om te kiezen voor sloop van het gebouw en het plegen van vervangende nieuwbouw elders in de stad. Volgens fractievoorzitter J. J. Geleijnse komen er bij ver bouw van het schoolgebouw alleen maar tegenvallers om de hoek kijken. Een taakstel lend budget helpt niet deze te voorkomen. Hij vergeleek het zelfs met de bouw van de Stormvloedkering. Daar werd onder meer als voorwaarden L. J. van Gastel: Locatie uit stekend geschikt voor senio renwoningen. gesteld dat de kering in 1985 klaar moest zijn en niet meer dan vier miljard mocht kosten. „We weten allemaal wat ervan gekomen is", aldus Geleijnse. Iets dergelijks is volgens J. de Bruijne overigens ook niet uit te sluiten bij nieuwbouw. Hij verwees in dit kader naar de bouw van het schoolgebouw aan de De Huybertstraat, het gebouw dat nu dienst doet als multifunctioneel gebouw. „Volgens het plan moest dit een gebouw in de vorm van een t worden, maar nog tijdens de bouw werd dit veranderd in een E-gebouw. Ook bij nieuw bouw bestaat er dus een kans voor een ojjen eind." Behoefte Voor Van Gastel waren niet al leen de mogelijke financiële te genvallers reden om een min derheidsstandpunt in te nemen binnen het college. De locatie is volgens hem uitstekend ge schikt voor de bouw van senio renwoningen en „daar is juist nu een enorme behoefte aan in de binnenstad." Daarnaast is hij van mening dat het gebouw nooit helemaal passend ge maakt kan worden voor de toe komstige gebruikers. En ook hel bestuurlijk argu ment dat het huidige bestem mingsplan nog recentelijk is vastgesteld ging volgens hem niet op. „Dat is vijf jaar gele den gedaan. En vijf jaar vind ik een redelijke termijn om een bestemmingsplan te wijzi gen." Zijn betoog was echter, met uitzondering van zijn par tijgenoten, tegen dovemans oren gericht. Buurtbewoonsters houden enquête ZIERIKZEE - In de Zierikzeese wijk Poortambacht houdt een aantal buurtbewoners dezer dagen een enquête om te zien in hoeverre er belang stelling is voor een buurthuis. Tot nu toe is ongeveer de helft van de be woners ondervraagd. Volgens Poortambachtse Y. van Dijk vinden acht van de tien mensen in de wijk dat er een buurthuis moet komen. Mevrouw Van Dijk zegt dat het idee om een enquête te houden ontstaan is tijdens onderlinge gesprekken tussen een aantal vrouwen uit de buurt. „Poort ambacht is een jonge wijk, maar voor de kinderen en jon geren is hier niets te doen. Het is wat dat betreft een dooie buurt", zegt ze. Aan de hand van de gegevens die de enquête tot nu toe heeft opgeleverd, stelt ze dat er ook onder de ouderen in de buurt behoefte bestaat aan een vaste ontmoetingsruimte. Een ruimte in de stad is geen oplossing voor de buurt, vindt ze: „De meeste kinderen hier zijn te klein om op eigen gele genheid naar de binnenstad te gaan. Veel leuker is het als ze in de wijk een eigen ontmoe tingsplaats hebben." Als loca tie voor een mogelijk onderko men noemt ze de omgeving van de tennisbaan of een locatie aan de overkant van de Boe- renweg. „Maar dat zijn zomaar wat ideetjes van ons", voegt ze toe. Waar het volgens Van Dijk nu om gaat, is om de gemeente duidelijk te laten weten dat er wel degelijk behoefte is aan een buurthuis in Foortam- bacht. Het houden van een en quête ziet ze daarbij als een goed middel. „Maar wel een enorm tijdrovend karwei", zegt ze. Over twee weken ho pen de buurtbewoonsters de resultaten op een rijtje te heb ben om die vervolgens op een passende manier aan het ge meentebestuur te overhandi gen. Begin dit jaar heeft de gemeen te Zierikzee een enquête uitge voerd in het kader van de so ciale vernieuwing. Eén van de aandachtspunten was volgens mevrouw M. Geleijnse van de afdeling welzijn van de ge meente, de vraag of er behoefte is aan een buurtvereniging of buurthuis. „Maar tijdens een wijkbijeenkomst over de en quête is daar toen verder niets uitgekomen", zegt ze. Als de resultaten binnen zijn van de overige twee enquêtes die de gemeente in Zierikzee houdt, namelijk in Malta en omstreken en in de binnen stad, gaat de gemeente verder onderzoek doen naar de moge lijkheden rond een buurthuis in Pooitambacht. ZIERIKZEE Tekenwedstrijd Tijdens het open huis op zater dag 30 september is een teken wedstrijd voor kinderen ge houden bij SKW De Lichtboei. De prijswinnaars hiervan zijn: Carolien Fe'ij 4 jaar, Martin Steegmans - 6 jaar, Gert-Jan van den Noort, 10 jaar en An- nemarie Steegmans - 11 jaar. De kinderen kunnen hun prijs afhalen bij SKW de Lichtboei. Tijdens deze open dag is ook een mini-enquête gehouden. De bedoeling hiervan is om te peilen of de mensen op de hoogte zijn van het sociaal/cul tureel werk, cursusaanbod van De Lichtboei. De prijswinnaar die een cadeaubon van 25 gul den heeft gewonnen naar aan leiding van de mini-enquête is mevrouw S. Pankow, Mogge- straat 24 in Zierikzee. Deze prijs zal zo spoedig mogelijk naar haar toe gestuurd wor den. Uitslag dierendagkeuring SKW De Lichtboei, kinder boerderij De Punt en de Die renbescherming hielden op 4 oktober een dierendagkeu ring. Er waren verschillende dieren, zoals konijnen, poezen, hónden, paarden, ratten, schildpadden en hanen. De eer ste prijs bij de dierenkeuring is uitgereikt aan Hetty Ecken- veld met haar dier Knabbel. Rommelmarkt/bazar De Christelijke Gereformeer de Kerk aan de Zevengetij- straat houdt op zaterdag 11 no vember een rommelmarkt/ bazar. De opbrengst is be stemd voor de renovatie van en medische hulp aan een zieken huis in Baraolt in Roemenië. Er zijn handwerken te koop, cadeau-artikelen, koek, snoep, bolussen, oliebollen, gebak ken vis, groente en fruit. Ver der kan men sjoelen, grabbe len, prijzen raden, kaarten maken en in de hal is er rom melmarkt. Aanvang 10.00 uur en de bazar duurt tot 15.00 uur. Speelgoedbeurs Vrijwilligsters van speel-o- theek Leentjebuur hielden op zaterdag 28 oktober de jaar lijkse speelgoedbeurs in het MFC. De opbrengst van de beurs was 262,35. Het speel goed dat niet verkocht werd, wordt dit jaar aan de kinderen in het Asielzoekerscentrum ge schonken. Wees een Zegen Donderdag 2 november maakt het bestuur met de leden van de Hervromde vrouwengroep Wees een Zegen, een uitstapje. Het uitstapje gaat naar kaar senmakerij Tierelantijntjes in Oude-Tonge. Vertrek is om 13.30 uur met de ZWN-lijn- dienst vanaf het station in Zierikzee. De gebruikelijke avondvergadering komt te vervallen. Grote verkoping Dameskrans Tryféna houdt op zaterdag 4 november de jaar lijkse verkoping ten bate van het. kerkgebouw van de Oud Gereformeerde Gemeente. De verkoping vindt plaats in de zaal van de Christelijke Gere formeerde kerk aan de Zeven- getijstraat in Zierikzee. Er wordt onder meer te koop aan geboden: kaas, vla, bloemen, fruit, koek, advocaat, babbe laars, oliebollen, bolussen en Amaryllusbollen en handwer ken. Verder staat er een stand met boeken. De verkoping be gint om 10.00 uur en duurt tot 15.30 uur. Gespreksgroep drugs Gebruikersmiddelen en hun werking. Dat is het thema van de bijeenkomst van dinsdag 7 november van de Gespreks groep Ouders vanfDruggebrui kers. De bijeenkomst wordt gehouden in het MFC aan de De Huijbertstaat in Zierikzee en begint om 19.30 uur. Wie meer wil weten kan bellen: 0113-371680. BURGH-HAAMSTEDE Excursie De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen voor alle afdelingen op Schouwen-Dui- veland, heeft voor donderdag 2 november een excursie georga niseerd naar Zuivelboerderij De Westhoek. De excursie be gint om 13.30 uur. Foto-expositie In openbare bibliotheek De Schutse is tot en met donder dag 16 november een foto-ex positie te zien met als thema Koninklijk bezoek aan Zee land. De expositie bestaat on der meer uit vier dubbelzijdige panelen met foto's, artikelen en menukaarten. De tentoon stelling kan worden bezocht tijdens de openingsuren van de bibliotheek. Van donderdag 16 november tot en met donder dag 7 december is de expositie te zien in bibliotheek De Stol- pe in Zierikzee en van donder dag 7 december tot en met don derdag 28 december in bibliotheek De Zaeie in Brui- KERKWERVE Peuterspeelzaal Maandag 6 november houdt Peuterspeelzaal De Schouwse Poeletjes in Kerkwerve de jaarlijkse ouderavond. Er wordt onder meer een lezing gegeven over speelgoed voor kinderen en er is een bestuurs verkiezing. Aftredend en niet herkiesbaar zijn Ad Vos en Ma rian van der Velde, verkies baar zijn Marian Mol en Petra Meerdink. Namen van tegen kandidaten kunnen voor 4 no vember schriftelijk worden in gediend bij Hannie Vis, Donkereweg 4 in Noordgouwe. De vergadering wordt gehou den in de peuterspeelzaal en begint om 20.00 uur. ELLEMEET Toneeluitvoering De toneelvereniging Ellemeet voert op zaterdag 11 november de komische thriller Ajakkes op in het dorpshuis in Elle meet. Het stuk gaat over een man, die nog al eens een 'sche ve schaats rijdt'. Zijn vrouw wil hier een stokje voor ste ken. Ze doet dat op een manier, een thriller waardig. Na de to neelopvoering is er bal na, met medewerking van het Lennard Hoekman Trio. Aanvang 19.30 uur. .ZONNEMAIRE Oud papier De hr.rmonievercniging Nut en Uitspanning haalt op zaterdag 4 november oud papier op in Zonnemaire. De ophalers ko men vanaf 9.30 uur langs. Men verzoekt om het papier gebun deld klaar te zetten. De volgen de ophaaldatum is op zaterdag 6 januari 1996. OOSTERLAND Dubbelconcert Oosterlands Fanfare en Een dracht Maakt Macht uit Den Bommel verzorgen vrijdag 10 november een dubbelconcert in dorpshuis De Oosterhof in Oosterland. Het concert begint om 19.30 uur. BRUINISSE Postzegelruilavond Donderdag 2 november wordt in het Hervormd Verenigings gebouw aan de Deestraat in Bruinisse een {jostzegelruil- avond gehouden. Junioren zijn tussen 19.00 uur en 20.00 uur welkom. Na 20.00 uur worden de senioren uitgenodigd. GOES Ikonen-tentoonstelling Onder de titel 'Hedendaagse Ikonen' is in het museum voor Zuid- en Noord-Beveland in Goes vanaf zaterdag 4 novem ber een tentoonstelling te zien van religieuze schilderijen of ikonen. De ikonen zijn op au thentieke oud-Russische wijze geschilderd door Elly den En gelse uit Renesse. De ikonen die op de tentoonstelling te zien zijn, hebben veelal een voorstelling van Christus, de moeder Gods (Maria), de Heili ge Drieëenheid, evangelisten, profeten, heiligen, martelaren en bijbelse of legendarische ge beurtenissen. Daarbij is de ty pische techniek van het ikonen schilderen toegepast. Het mu seum staat aan de Singelstraat 13 en is open op dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00' uur en op zaterdag van 13.00 tot 16.00 uur. MIDDELBURG Zeehonden teruggezet Na een herstelperiode in de zeehondencrèche in Pieterbu- ren, zijn op vrijdag 27 oktober drie zeehonden teruggezet in de Oosterschelde. Verwacht wordt dat de drie snel aanslui ting zullen vinden bij de groep zeehonden die er al zit. Het lijkt goed te gaan met het pro ject Zeehonden in de Zeeuwse wateren, dat in 1989 is begon nen met het in de Oosterschel de brengen van vijf zeehonden. In het hele Deltagebied zijn er nu zo'n dertig zeehonden. Agrarisch natuurbeheer De Zeeuwse Milieufederatie, het Wereld Natuur Fonds, het Zeeuws Landschap en Natuur monumenten houden een geza menlijke thema-avond met als onderwerp: 'Agrarisch natuur beheer, mogelijkheden en on mogelijkheden' op woensdag 29 november in de Zeeuwse Bi bliotheek, Kousteensedijk 7, in Middelburg. Aanvang 19.30 uur, zaal open met koffie vanaf 19.00 uur. Gedeputeerde G. de Kok is voorzitter. De sprekers die avond zijn: R. Woudstra, directeur Zuid-west Ministerie van LNV, J. W. van Rijn van Alkemade, inspecteur Natuur monumenten en H. van Gorsel, voorzitter commissie grondge bruik van het Landbouw schap. De heer J. Kik (88) en mevrouw E. W. Kik-Fokker (83) uit Burgh-Haamstede vieren woensdag hun zestigjarige bruiloft. (Foto: Joop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5