Betere communicatie moet gevoel onveiligheid burgers verminderen Zeelandia centraal in FNV-magazine Plannee verkoop jachthaven Bruinisse aan Marina Bru BV Drukte op Seniorendag in Brouws Tonnenmagazijn Populatie bruinvissen in Noordzee neemt toe Oktober Archief Gewonden bij ongeluk DINSDAG 31 OKTOBER 1995 NR 25867 Verwachting t/m zaterdag 4 november ZIERIKZEE - De Koninklijke Zeelandia H. J. Doeleman BV staat centraal in het FNV-maga- zine van 2 november. In een hoofdartikel be schrijft redacteur Jan Bom aan de hand van de belevenissen van een aantal werknemers, het hoe en waarom van hun lange dienstverband bij Zeelandia. Dat een leven lang bij dezelfde baas nog steeds voorkomt, blijkt wel uit het artikel. Vol gens de schrijver hangt bij de hoofdingang van het bedrijf een erelijst, waarop trots de namen van maar liefst 121 ju bilarissen prijken, variërend van 12,5 jarig dienstverband tot veertig. Bom gaat in op de aparte bedrijfscultuur binnen Zeelandia die er toe bijdraagt dat zoveel werknemers erg lang bij het bedrijf blijven werken. Uitvoerig aan het woord komt Cor Kloet uit Zierikzee, de nu 79-jarige voormalige bedrijfs leider die veertig jaar bij Zee landia werkte. Kloet blikt on der meer terug op de dagen dat de oprichter van het bedrijf, H. J. Doeleman, de scepter zwaai de, de oorlogsjaren toen de di rectie in Naarden zat en Kloet met een ploegje achterbleef om- het bedrijf in Zierikzee draai ende te houden. ,,Hij zei: 'Kloet, jie bluuf ier'. Toen ben ik met een ploegje van een man of tien achterge bleven. Veel kon je op het laatst niet meer doen. Er was geen verlichting of niks. 'Je most wel uutkieke.' Vanaf Co- lijnsplaat schoten de geallieer den. Er is nog een blindganger op de koelcel terecht gekomen. Een dochter van chauffeur Van der Wekken is nog een been kwijtgeraakt door een gra naatscherf. En toen ze alle maal terug waren, kreeg je na tuurlijk commentaar. Waarom heb je dit? Waarom heb je dat? Er zijn er altijd die hun beklag doen, dat gaf dc nodige span ning. Maar na twee dagen zei Doel.eman: 'Jie krieg een uus van mien'. Maar dat heb ik be leefd geweigerd", vertelt Kloet in het artikel. De lezers van het magazine krijgen naar aanleiding van dit artikel een vraag voorge legd: 'Zeelandia garandeert de werknemers nog steeds een ioopbaan voor een heel ar beidsleven. Zelfs Shell doet dat niet meer. Wat vindt u?' Dc lezers kunnen een 06-nummer bellen en uit drie antwoorden kiezen: a. Zeelandia loopt ach terbij Shell; b. Zeelandia geeft het goede voorbeeld aan Shell; c. Dat gepraat over het einde van 'een loopbaan voor het le ven' slaat helemaal nergens op. BROUWERSHAVEN - In het Tonnenmagazijn in Brouwershaven werd zaterdag de jaarlijkse Seniorendag voor alle ouderen op Schouwen- Duiveland gehouden, 's Morgens maakten zo'n tachtig mensen gebruik van de mogelijkheid een stevig potje te sjoelen, terwijl 's middags ander vermaak centraal stond. Daarbij waren zo'n tweehonderd ouderen aanwezig. Het comité Seniorendag, be staande uit vertegenwoordi gers van allerlei eilandelijk ouderenorganisaties en onder deel van de Stichting Welzijn Ouderen, organiseert het jaar lijkse festijn elke keer in een andere plaats. Vorig jaar was dat in Bruinisse, het jaar daar voor in Haamstede en nu dus in Brouwershaven. ,,De Senio rendag is bedoeld om mensen met elkaar kennis te laten ma ken", vertelt voorzitter van het comité, mevrouw C. S. Mandemaker-Penning. De sjoelwedstrijd 's morgens mocht zich volgens haar zoals altijd in veel belangstelling verheugen. ,,Er is heel geani meerd gestreden", zegt ze. De eerste prijs en de wisselbeker ging naar de ouderensoos van Oosterland, die in totaal 111 punten behaalde. Mevrouw J. M. Zeijler-de Vin werd winna res. De soos mag de wisselbe ker houden omdat het de derde keer is dat Oosterland wint. De tweede prijs was voor de ouderensoos van Haamstede met 110 punten. Mevrouw N. J. van Mierlo-Schietekatte werd winnares. De derde prijs ging naar de ou derensoos van Dreischor. Die behaalde 108 punten. Mevrouw R. Kesteloo kwam daarbij als beste uit de bus. De poedel prijs was weggelegd voor de ouderensoos van Nieuwerkerk met 67 punten. Mevrouw R. Kesteloo werd eerste. 's Middags was er voor de ou deren vertier en vermaak in de vorm van onder meer een to neeluitvoering door Nut en Uitspanning en een optreden van muziekvereniging Apollo. In de pauze was er een verlo ting, waarbij de cadeaus be schikbaar werden gesteld door de middenstand van Schou- wen-Duiveland. ,,En daar zijn we erg blij mee", aldus me vrouw Mandemaker. Instituut Bos- en Natuuronderzoek DEN HAAG (ANP) - Er zwemmen in de Noordzee veel meer kleine walvissen dan verwacht. Dat is de uitkomst van de eerste grootschalige telling van bruinvissen, dwergvinvissen en witsnuitdolfijnen in het gebied. Volgens Mardik Leopold van het Instituut voor Bos- en Na tuuronderzoek op Texel, die de Nederlandse deelname aan het internationale telling coördi neerde, komen in de Noordzee, inclusief het Kanaal, Oostzee en de wateren rond de Shet- lands, naar schatting 352.000 bruinvissen, bijna 9000 dwerg vinvissen en 12.000 witsnuit dolfijnen voor. „Dat is meer dan ik had ver wacht. Het zijn gezonde popu laties. Deze soorten staan ze ker niet op het punt van uit sterven", aldus Leopold. De dieren zijn nooit eerder op gro te schaal geteld. De onderzoe ker kan daarom niet zeggen of de aantallen zijn af- of toegeno men. Evenmin zijn er uit de telge vens conclusies te trekken over de verandering van de zeewa terkwaliteit en de vervuiling. Overigens heeft Leopold wel de indruk dat het aantal bruin vissen voor de Nederlandse kust de afgelopen jaren is afge nomen. Wat daarvan de oor zaak zou kunnen zijn, is onbe kend. Wellicht zwemmen de beesten nu ergens anders. De bruinvis is de kleinste wal vissoort in de Noordzee. Een volwassen dier wordt ruim an derhalve meter lang en weegt ongeveer 45 kilo. Dwergvinvi- sen zijn veel groter. Ze kunnen zeven tot tien nieter lang wor den en wegen tot 10.000 kilo. DE BILT (ANP) - Oktober was met een gemiddelde tempera tuur van circa 12,5 graden Cel sius zeer zacht. Normaal is 10,5 graden. Ook was het zeer zon nig en droog. Het KNMI telde ongeveer 145 uren zonneschijn tegen een gemiddelde van de afgelopen dertig jaar van 102 u ren. DEN HAAG - Het oude archief over vreemdelingenzaken van het ministerie van justitie mag niet worden vernietigd. Ook het sarhenstellen van een lijst van stukken die wel en die niet mogen verdwijnen, wordt afge raden. Dit schrijft dc Raad voor het Cultuurbeheer aan staatssecretaris Nuis. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 50% Min.temp.5 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht noord 4 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht n.oost 4 Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 1 nov. Zon op 07.34, onder 17.11 Maan op 14.39, onder 00.41 2 nov. Zon op 07.36, onder 17.09 Maan op 15.05, onder 01.55 Volle Maan: 7 nov. (08.21) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vannacht is het overwe gend bewolkt en regent het af en toe. Alleen in het zuidoosten is eerst nog mist mogelijk. Het kwik daalt tot rond 6 graden. Morgen overdag verandert aanvankelijk nog weinig in het weer beeld. Het duurt tot in de avond voordat het vanuit het noordwesten wat opklaart. Deze opklaringen han gen samen met de passage van een frontale storing. Na passage stroomt koudere en heldere lucht uit over ons land. In de middag wijzen veel ther mometers nog 12 graden aan. Er waait een boven land een matige noordwestenwind, kracht 3 tot 4. Aan de kust is de wind af en toe vrij krachtig, 5. Vanaf donderdag bouwt boven de Britse Eilanden een hoge- drukgebied op. Dat gaat bij ons het weer bepalen. Van tijd tot tijd schijnt de zon en er kan eerst nog een bui vallen. Bij een noordenwind wordt het ook een stuk kouder; 's nachts op veel plaatsen vorst aan de grond, 's middags ongeveer 9 graden. DORDRECHT - Het treinver keer tussen Dordrecht en Bre da/Roosendaal is zondag op nieuw beperkt. In verband met de aanleg van een derde spoor bij Dordrecht is er tussen deze plaats en Lage Zwaluwe maar één spoor beschikbaar. DREISCHOR - Twee mensen raakten gisteren gewond bij een ongeluk. De auto waarin zij zaten werd totaal vernield. Het ongeluk gebeurde op dé Zuiddijkweg in Dreischor. Een 20-jarige man uit Oosterland reed met zijn auto over de Zuiddijkweg en kwam door onbekende oorzaak - waar schijnlijk mistflarden - in de rechterberm terecht en raakte de macht over het stuur kwijt. De auto kwam uiteindelijk te gen een boom tot stilstand. De man uit Oosterland en zijn 24- jarige passagier uit Bruinisse raakten beiden gewond aan het hoofd. Zij werden overge bracht naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee. ZIERIKZEESCHE!® NIEUWSBODES Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. yan 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 0111-417314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/a°/o B.T.W. Snel overleg over zomer ambulance gewenst Volgens de huidige plannen zal de zomerambulance die dit jaar nog op de Neeltje Jans gestationeerd stond, volgend jaar zijn verdwe nen. (Foto: Marijke Folkertsma) BURGH-HAAMSTEDE - De communicatie tus sen burgers, politie en gemeente van Wester- schouwen moet beter. Het Bevoegd Teamwork dat hiertoe reeds is ingesteld moet verder wor den ontwikkeld. Daarnaast moet er directere voorlichting tot stand komen over het Asielzoe kerscentrum en moet er snel overleg worden ge voerd met de Centrale Post Ambulancevervoer (CPA) over de aanwezigheid van een zomeram bulance in de toekomst. Deze aanbevelingen voor het project Bevoegd Teamwork doet het college van burge meesters en wethouders van Westerschouwen aan de ge meenteraad. Ze komen ter sprake in de ver gadering van maandag 6 no vember. Volgens b en w moet een zorgvuldige en integrale communicatie „leiden tot het begrip, dat anno 1995 ook van de gemeenschap (inwoners en gemeente) een bijdrage wordt verwacht in het signaleren van verdachte en onveilige situ aties." Bovendien bevordert dit be grip een grotere betrokken heid en besef bij de mensen dat het verminderen van gevoe lens van onveiligheid een geza menlijk streven is. \Aldus het college. Met die gevoelens van onvei ligheid valt het overigens mee in Westerschouwen. Dat blijkt uit een onlangs gehouden bevolkingsondeizoek. Gemid deld negentien procent van de bevolking voelt zich wel eens onveilig. Voor heel Nederland was dit cijfer in 1992 dertig procent. Ook wat betreft de openbare orde zijn er weinig problemen. In vijf van de zeven onder zoeksgebieden hebben zich geen onoverkomelijke proble men op dit gebied voorgedaan. Alleen in de gebieden Westen- schouwen/Burgh en een deel van Renesse is er wel eens sprake van verstoring van de openbare orde. Nulmeting Het bevolkingsonderzoek is gehouden om onder meer ge voelens van onveiligheid in kaart te -brengen. Het wordt beschouwd als een zogenaam de nulmeting. Dit houdt in dat er in de toekomst nog meer me tingen kunnen worden ver richt. De uitkomsten hiervan kunnen vervolgens vergeleken worden met die van de nulme ting. Om tot een betere communica tie te komen dient het ingestel de Bevoegd Teamwork verder te worden ontwikkeld. Dit overlegorgaaan kwam tot stand naar aanleiding van twee hoorzittingen, tijdens welke de gevoelens van onvei ligheid geïnventariseerd wer den. In dit Bevoegd Teamwork zitten vertegenwoordigers van gemeente, politie, openbaar ministerie en brandweer. Een andere aanbeveling van het college is om in overleg met de directie van het Asielzoe kerscentrum een directere voorlichting tot stand te bren gen. Deze moet leiden tot „een (nog) beter begrip tussen de plaatselijke inwoners en de be woners van het Asielzoekers centrum." Een begrijj dat vol gens b en w uiteindelijk moet leiden tot het verdwijnen van de in dit verband heersende ge voelens van onveiligheid. Zomerambulance Het college betrekt ook de zo merambulance bij het project Bevoegd Teamwork. Tot con crete voorstellen kunnen b en w echter niet kQmen. Wel is het zaak om op korte termijn over leg te voeren met de CPA over de zomerambulance in de ko mende jaren. Op dit moment wacht het college de resultaten af van het provinciaal onder zoek naar het ambulance-dek kingsplan.De overige aanbe velingen die het college doet zijn onder meer: nagaan in hoe verre bij de bevolking een draagvlak aanwezig is om te komen tot een (nadere) voor lichting over inbraak- en dief stalpreventie, Nagaan op wel ke wijze de integrale aanpak van de politie van problemeh en aandachtspunten nader ge stalte zal kunnen krijgen en ac tualiseren van de aanbevelin gen ter bestrijding van de recreatiecriminaliteit die in 1988 werden gedaan naar aan leiding van het rapport Bcke. in eep ondererfpacht tussen de gemeente en genoemde BV. Vlekje Nu blijkt dat in 1993 zonder overleg met de ondererfpach ter door de gemeente Bruinisse en de Staat een nieuwe onder- erfpachtovereenkomst is ge sloten. Achteraf is gebleken dat de ondererfpacht wel aan het hypotheekkantoor is aan geboden, maar niet aldaar is ingeschreven. Een foutje of, zo als notaris mr. W. H. Klaassen het tijdens de gemeenteraads vergadering omschreef, een vlekje dat weggewerkt diende te worden. „Het is nooit de bedoeling ge weest de ondererfpachtsitu- atie met BV Jachthaven Brui nisse aan te tasten", aldus het college in zijn voorstel aan de raad om de ondererfpacht aan BV Jachthaven Bruinisse voort te zetten. „Wij hebben al tijd de indruk gehad dat wel de erfpachtovereenkomst tussen de Staat en de gemeente in 1993 is vernieuwd, maar dat de on dererfpacht tussen de gemeen te en BV Jachthaven Bruinisse onveranderd was voortgezet". Ingewikkelder Inmiddels is de situatie nog wat ingewikkelder geworden omdat nu blijkt dat BV Jacht haven Bruinisse alleen nog in naam partij is. Op vragen van H. J. van den Ouden van de fractie Algemeen Belang be vestigde burgemeester A. Vo gelaar dat de verkoop van de jachthaven in zijn geheel - wa ter en grond - zo goed als rond P. van den Ouden van BV Jachthaven Bruinisse wil niet vooruit lopen op de uitkomst van de onderhandelingen en laat zich ook niet uit over de verkoopprijs. Hij verwacht binnen enkele weken meer duidelijkheid te hebben over do toekomst van de jachtha ven. Formeel nog niet rond BRUINISSE - Marina Bru BV. Dat wordt waar schijnlijk de nieuwe eigenaar van de jachtha ven aan de Jachthavenweg bij Bruinisse. De jachthaven is nu nog eigendom van BV Jachtha ven Bruinisse, maar er lopen onderhandelingen over de verkoop. Volgens P. van den Ouden van BV Jachthaven Bruinisse is de verkoop offi cieel nog niet rond. Tijdens een extra raadsverga dering in Bruinisse werd één van de laatste hinderpalen voor de verkoop uit de weg ge ruimd. Voor het terrein van de BV Jachthaven Bruinisse werd in 1973 een huurovereenkomst gesloten tussen de gemeente en BV Jachthaven Bruinisse. De ze huurovereenkomst is in 1993 - na twintig jaar - overgegaan De jachthaven is nu nog eigendom van BV Jachthaven Bruinisse. (Foto: Joop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3