Stookolie in een oud scheepswrak Tweede Kamer vindt onderzoek optreden Dutchbat overbodig Problemen Nederland door 'vis-voor-tomatenakkoord' Schurft geconstateerd in ziekenhuis Terneuzen Deetman wil einde aan fusies in het onderwijs Cocaïne in beslag genomen Reizigers vast na treinongeval Ongevallen door mist 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VLISSINGEN (ANP) - Dertig jaar nadat de Griekse kolenboot Spyros Armenakis op de Westerschelde zonk, is gebleken dat er nog een onbekende hoeveelheid stookolie in de brand stoftank zit. Bergingsbedrijf Van den Akker uit Vlissingen gaat de brandstof in de loop van vol gende week uit het wrak verwijderen. Afgelopen zomer werd op de Westerschelde vlakbij het ge zonken schip een olielaag waargenomen. Analyse wees uit dat het om een oude samen stelling van olie ging. Volgens de officiële papieren voer de Spyros Armenakis op kolen, maar Rijkswaterstaat liet toch een onderzoek naar het wrak uitvoeren. Daaruit bleek dat er wel dege lijk stookolie aan boord was. De olie kwam pas afgelopen zomer naar boven omdat het toen uitzonderlijk warm was. Door een watertemperatuur van zo'n 22 graden celsius is de stookolie dunner geworden waardoor die kon wegsijpelen. Om dezelfde problemen in de toekomst te voorkomen, heeft Rijkswaterstaat Van den Ak ker opdracht gegeven de olie uit het schip te halen. Het ber gingsbedrijf heeft aan bak boordzijde inmiddels een brandstoftank gelokaliseerd. Hoeveel olie daarin zit, is nog niet bekend. Begin volgende week onderzoekt het bedrijf of zich ook aan stuurboordzijde een tank bevindt. Van den Akker wil de stooko lie door middel van stoom vloeibaarder maken. Daarna wordt met behulp van appara tuur en een duiker van berger Smit-Tak de olie overgepompt naar een tankboot. TERNEUZEN (ANP) - In ziekenhuis De Honte in Terneuzen is schurft geconstateerd. Ruim 1200 medewerkers van De Honte en ziekenhui zen in Oostburg en Hulst zullen worden onder zocht. Hiertoe is besloten omdat een aantal personeelsleden op meerdere plaatsen werkt. Schurft (scabies) wordt veroor zaakt door de schurftmijt, die zich in de opperhuid van mens of.dier nestelt. Dit veroorzaakt hevige jeuk, vooral 's nachts, en puistjes en korsten. De schurftmijt gaat via kleding en beddegoed, of door langdurig huidcontact van de ene naar de andere mens. Schurft is met een zalf afdoende te behandelen. Alle personeelsleden is ge vraagd een enquête in te vul len over het eventueel voorko men van schurft. Volgende week moet duidelijk worden in hoeverre de besmetting zich heeft uitgebreid. Afhankelijk daarvan worden de patiënten onderzocht en komen er maat regelen. Men raakt eraan verslaafd DEN HAAG (ANP) - Kamervoorzitter Deetman (CDA) vindt dat er een einde moet komen aan de fu sies in het onderwijs. Volgens de oud-minister van onderwijs is het tijd voor een pas op de plaats. Hij zei dat maandag in een vraaggesprek met het Radio 1 Journaal. De voorganger van de huidige minister Ritzen (PvdA) meent dat er sprake is van een „besmettelijke ziekte". Scho: len fuseren zonder dat de nood zaak daarvan is aangetoond. „Men raakt er als het ware aan verslaafd", aldus Deetman, die tot 1989 minister van onder wijs was. De fusie-operaties die de afge lopen jaren mede onder verant woordelijkheid van het CDA plaatshadden, waren volgens Deetman noodzakelijk, onder meer door een teruglopend leerlingenaantal. Maar onder het huidige kabinet dreigt de balans door te slaan, aldus Deetman. In augustus pleitte VVD- kamerlid Cornielje al voor een pas op de plaats in de fusiegolf, vooral in het voortgezet onder wijs. Ook PvdA-kamerlid Liemburg zei dat het tijd voor bezinning is. Teruggelopen De afgelopen jaren hebben in de meeste onderwijssectoren zeer omvangrijke schaalver grotingsoperaties plaatsgehad. Zo is het aantal scholen voor voortgezet onderwijs sinds 1992 teruggelopen van 14501 naar 750. Ook in het hoger be roepsonderwijs en het basison derwijs zijn vele honderden fu sies geweest. In het middelbaar beroepsonderwijs en de vol wasseneneducatie^ een fusie proces gaande. Geen nalatigheid bij tragedie Srebrenica DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid in de Tweede Kamer vindt een onafhankelijk onderzoek naar de handelwijze van het Dutchbat rond de val van Sre brenica niet meer nodig. PvdA, VVD en D66 zijn van mening dat de uitgebreide ondervraging van de mi litairen voldoende opheldering geeft over hun optre den; het Dutchbat treft geen blaam. ROTTERDAM (ANP) - In Rot terdam heeft de politie vrijdag een partij van duizend kilo co caïne in beslag genomen. De drugs waren afkomstig uit Ecuador en zaten verpakt in dozen diepgevroren garnalen. De straatwaarde van de cocaï ne bedraagt volgens de politie tachtig miljoen gulden. Een woordvoerder van de regi opolitie Rotterdam-Rijnmond maakte zaterdagmiddag be-, kend dat in verband met de drugsvondst tien verdachten zijn aangehouden. Onder hen is één vrouw, die met haar echt genoot op Curagao woonde. De aanhoudingen vonden tege lijk plaats met huiszoekingen op ongeveer 25 lokaties in de Rijnmond en op Curagao. In Rotterdam, Krimpen aan den IJssel, Capelle aan den IJssel, Rhoon, Numansdorp en het Antilliaanse eiland zijn admi nistratie, vuurwapens een gro te geldbedragen in beslaggeno men. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-nieteoeentrum Zeeland t.o.v. NAP CDA en GroenLinks hebben eerder op zo'n onafhankelijk onderzoek aangedrongen. Meer vragen blijven open als het gaat om de rol van de Ver enigde Naties in de Srebrenica- crisis. Behalve de drie rege ringspartijen blijft ook het CDA na de rapportage met vra gen zitten. Waarom weigerden de VN lange tijd luchtsteun, terwijl het Dutchbat juist mas sale luchtaanvallen verwacht te? Beschouwden de VN Sre brenica als een blok aan het been voor het vredesproces in Bosnië en waren ze om die re den bereid het „veilige gebied" op te geven? Een kamermeerderheid wil op deze punten van minister Voor hoeve (defensie) meer duide lijkheid krijgen. Afhankelijk van de antwoorden besluiten PvdA, VVD, D66 en CDA of het tot een hoorzitting moet ko men. Daarbij zouden de Nederland se militairen in de VN-staven in Sarajevo (generaal Nicolai), Tuzla (kolonel Brantz) en Za greb (kolonel De Jonge) in de Kamer moeten verschijnen. GroenLinks vindt een hoorzit ting so wie so noodzakelijk. Kamerlid Sipkes toonde zich maandag „diep teleurgesteld" en „absoluut ontevreden" over het rapport. De hoofdvraag, namelijk of Dutchbat voldoen de heeft gedaan om de bevol king van Srebrenica te be schermen, wordt volgens haar in het rapport ontweken. De conclusie dat Dutchbat geen nalatigheid valt te verwijten, is volgens GroenLinks slecht onderbouwd. De andere partijen zijn duide lijk positiever in hun oordeel. Dat in het rapport het functio neren van Dutchbat-comman- dant Karremans en landmacht bevelhebber Couzy niet aan de orde wordt gesteld, vinden de partijen geen bezwaar. Volgens Blaauw (VVD) hebben in de Srebrenica-affaire de meest be trokken verantwoordelijken hun portie al gehad. Hoekema (D66) stelt dat Voor hoeve met het toekennen van ruimere bevoegdheden aan de chef-defensiestaf al een impli ciet oordeel over Couzy heeft geveld. De Hoop Scheffer (CDA) laat een definitief stand punt afhangen van het debat dat nog in de Kamer over het rapport zal worden gevoerd. De grote partijen beklemtonen dat „Srebrenica" consequen ties zal hebben voor de Neder landse betrokkenheid bij vol gende VN-operaties. Voor de VVD is opereren onder VN- commando onder de huidige omstandigheden uit den boze, het CDA eist in ieder geval een eenduidige commandostruc tuur; een gedeelde bevelvoe ring (VN èn NAVO) is een ge passeerd station. Alleen De Nederlandse militairen in Srebrenica stonden er ten tijde van de val van de enclave in ju li alleen voor. Dat wheeft zei Voorhoeve vanochtend op de persconferentie over het ver slag van de debriefings- gesprekken met de militairen in Den Haag. De luchtsteun waar de Neder landse commandant van Dutchbat al vanaf enkele da gen voor de val van de enclave op 11 juli herhaaldelijk om vroeg, kwam te laat en was te beperkt. In de aanloop naar de „afschu welijke tragedie" werd de be voorrading van Srebrenica ern stig belemmerd door de Bosni sche Serviërs, Het voorstel van Nederland om de enclave door de lucht te bevoorraden, met helikopters, werd door de in ternationale bondgenoten her haaldelijk als te riskant van de hand gewezen. Ook pogingen van Voorhoeve om Srebrenica te internationa liseren, en ook andere landen bij de bescherming van de en clave te betrekken, vonden geen gehoor. Dutchbat heeft de door de VN opgedragen taken onder uiterst moeilijke en ge vaarlijke omstandigheden steeds zo goed mogelijk trach ten uit te voeren, aldus de mi nister. Opgeven De Britse krant The Indepen dant meldt vandaag dat gene raal Bernard Javier, bevelheb ber van de VN-vredesmacht in het voormalige Joegoslavië, al zes weken voor de val van Sre brenica heeft aanbevolen de zo genoemde veilige gebieden in Bosnië op te geven. Dat blijkt uit een toespraak die Janvier op 24 mei in New York hield voor leden van de Veiligheidsraad. DEN HAAG (ANP) - Vlakbij het NS-statlon Laan van Nieuw Oost-Indië in Den Haag heeft maandagochtend een trein een urenlange vertraging opgelopen, nadat een onbe kend persoon onder de trein was geraakt. De persoon, die mogelijk naast de spoorbaan liep, is om het le ven gekomen. De spoorwegpo litie weet niet of het een onge val is of dat er sprake is van zelfmoord. De intercity, die om 7.03 uur was vertrokken vanuit Rotter dam in de richting van Amster dam, moest op enkele honde ren meters voor het station bij na twee uur lang blijven staan. Voor de 300 reizigers zat er niets anders op dan in de trein te wachten totdat het onder zoek was afgerond. DRIEBERGEN (ANP) - De mist heeft maandag tot extra drukte en aanrijdingen in de ochtendspits geleid. Volgens de verkeerspolitie in Driebergen zijn er 41 files ge meld. Dat is meer dan het ge middelde. Op rijksweg A15 ter hoogte van Hardinxveld-Giessendam in de richting Rotterdam waren drie aanrijdingen. De eerste twee leverden alleen blikschade op. Door de derde aanrijding om ongeveer kwart over tien is een nog onbekend aantal mensen gewond geraakt. Meer Ma rokkaanse primeurtomaten op markt BRUSSEL (ANP) - Nederland kan het van daag, maandag, moeilijk krijgen als het zijn verzet tegen de ,,vis-voor-tomatenafspraak" tussen de Europese Commissie en Marokko wil volhouden. Een veto van Den Haag zou een zware schaduw werpen over de conferen tie van Barcelona over het Europese Middel- landse-Zeebeleid, eind deze maand onder het voorzitterschap van Spanje. De conferentie is het troetel kind van Frankrijken Span je en de tegenhanger van het Europese hulpbeleid voor Midden- en Oost-Europa. Vandaag, maandag, zijn de EU-ministers van buiten landse zaken in Luxemburg bijeen. Ze praten daar onder meer over de oplossing die de Europese Commissie ge vonden heeft voor het visse rijconflict tussen de EU (lees Spanje en. Portugal) en Ma rokko. Om de impasse in het conflict te doorbreken, bood de Europese Commissie het Noordafrikaanse land een ruimere toegang tot de Euro pese markt aan voor een aan tal landbouwprodukten en snijbloemen. Volgens een ho ge Nederlandse diplomaat heeft de commissie haar mandaat daarmee ver over schreden. De sierteelt en de tomaten-sector in het noor den van de EU moeten boe ten om Spaanse vissers weer aan het werk te krijgen, zo luidt het bittere commen taar. Wat Nederland vooral steekt, is de belofte dat Marokkaan se tomatenkwekers al in april tegen een fors geredu ceerd invoertarief 10.000 ton tomaten op de Europese markt mag afzetten. April is voor de Nederlandse toma- tentelers de meest lucratieve maand. De primeurtomaten brengen het meeste geld op, geld dat nodig is om tegen vallende verkopen geduren de de rest van het seizoen te compenseren. Een tweede voor Nederland moeilijk te verkroppen con cessie van Brussel is dat Ma rokko een grotere hoeveel heid snijbloemen mag afzetten in de EU. In totaal mogen de Marokkanen 5000 ton snijbloemen meer expor teren. De commissie had toe stemming om tot 1500 ton ex tra te gaan. „Nederland is een rijk land, een groot voorstander van vrijhandel en het doet over het algemeen niet bijzonder moeilijk in onderhandelin gen. Daar kunnen we dus wel wat halen, moet de rede1 natie van de Commissie zijn geweest", zo verluidt het in Nederlandse diplomatieke kring. Hoewel ons land steun heeft van een brede groep landen waaronder Duitsland en Bel- gi~e, weigert de Commissie opnieuw met Marokko te gaan onderhandelen. Vol gens de verantwoordelijke commissarissen Bonino (vis serij) en Marin (Middelland- se-Zeebeleid) is het parool bij deze afspraak: graag of niet, aldus een Nederlandse diplomaat. Frankrijk Gezien het belang dat zowel Frankrijk als de in politieke problemen verkerende Spaanse premier Gonzalez hechten aan een succesvolle Barcelona-conferentie, is het niet denkbeeldig dat de steun voor het Nederlandse standpunt zal afbrokkelen. Een Nederlands veto zou dan niet. bijdragen aan de verbe tering van de betrekkingen met Frankrijk. Suske en Wiske HET KOSTBARE KADER' door Willy Vandersteen Datum Hoogu aler Laasw ater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 51 oktober 08.30 138 02.10 -114 21.05 155 14.45 -139 ROOMPOT BUITEN 3! oktober 07.15 134 00.55 -1 10 20.00 152 13.35 -134 BRUIN1SSE 31 oktober 08,50 147 02.10 -123 21.20 169 14.40 -147 WEMELDINGE 3 oktober 08.40 144 02.10 -119 21.20 164 14.45 -144 Doodtij: I november Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 kern uapens daar dat is onze zorq met. Uel de prifs die ue «oor het goedje vanten [foeverstaat hel, kntoine Bijna klaar, Jljosja! Uit de kernsplij ting van neptunium hebben ue zo 'n loo i/am zuiver plutonium verkrejen. Maandag 30 oktober Zierikzee Bijeenkomst NBvP met lezing D. Mol over windmolens in Zeeland. Foyer van restaurant Mondragon. 14.00 uur. Vergadering gemeenteraad in de raadzaal van het stadhuis. 19.30 uur. Brouwershaven Begrotingsvergadering. Stad huis. 14.00 uur. Zonnemaire Dubbelconcert Nut Uitspan ning en Apollo. Dorpshuis. 19.30 uur. Dinsdag 31 oktober Zierikzee Ledenvergadering PvdA, afde ling Zierikzee in "MFC. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Lezing door opticiens/optome^ tristen bij NVvH. De Schutse. 14.00 uur. Woensdag 1 november Zierikzee Begin cursus babymassage. Kruiswerkgebouw Jannewek- ken. 09.00 uur. Gratis spreekuur FNV. MFC. Van 10.00 tot 11.30 uur. Vergadering commissie cul tuur in de raadzaal van het stadhuis. 16.45 uur. Scharendijke Themamiddag ANBO over In tegrale veiligheid. Jeugdge- bouw Nederlandse Hervormde kerk. 14.00 uur. Donderdag 2 november Zierikzee Lezing „Is geloven een kunst" door ds Aarnoud van der Deijl, in MFC, De Huybertstraat 35 in clubhuis De Lichtboei. 19.30 Burgh-Haamstede Excursie NBvP Schouwen- Duiveland naar zuivelboerde- rij de Westhoek. Brouwershaven NBvP, afdeling Brouwersha ven excursie naar zuivelboer- derij De Westhoek, vertrek om 13.00 uur vanaf de Markt in Brouwershaven. Vrijdag 3 november Zierikzee Jubileumavond ZVU. Aula RSG Prof. Zeeman. 20.00 uur. Zaterdag 4 november Zierikzee Dameskrans Tryféna houdt grote verkoping in de zaal van de Christelijke Gereformeerde kerk, Zevengetijstraat. Van 10.00 tot 15.30 uur. Doe-dag in Kinderboerderij de Punt. Van 13.00 tot 15.30 uur, Burgh-Haamstede Klaverjaswedstrijd ANBO. De Schutse. 14.00 uur. Scharendijke Griekse dansdag in NH-ver'erii- gingsgebouw. 12.30 uur. Zondag 5 november Renesse Avondgebed in teken van Franciscus. Jacobuskerk. 19.00 Maandag 6 november Dreischor NBvP afdeling Noordgouw.e. Doe-avond. Dorpshuis. 20.00 uur. Dinsdag 7 november Zierikzee Lezing Thomas Rosenboom. Scholengemeenschap RSG. 19.30 uur. Woensdag 8 november Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB. In de zaal van het Herv. Kerk centrum, achter de Gasthuis- kerk. 14.30 uur. Zaterdag 11 november Zierikzee Dromenworkshop. De Licht boei. Multifunctioneel Cen trum. 10.00-16.00 uur. Burgh-Haamstede Open klaverjaswedstrijd. ,Dë Schutse. Vanaf 19.30 uur. Dinsdag 14 november Zierikzee Bijeenkomst In Perspectief. Hervormd Kerkcentrum. 19.45 uur. Start gespreksgroep voor vrouwen van 60 RIAGG-ge- bouw, Nieuwe Haven 2. 15.00 uur. Lezing Wat betekent het voor de omgeving als iemand psy chisch ziek is. Hervormd Kerk centrum. 19.45 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2