Echtpaar Van lamme viert het vijftig-jarig huwelijk Schikking na valse opgave visvangsten Boetes geëist tegen uitbaters Eurobsgame Kunstobject Zierikzee nadert met rasse schreden voltooiing Raad van State stelt Hulst in gelijk in koffieshopbeleid 'Gezicht op zuidhaven' bij Sotheby's VRIJDAG 27 OKTOBER 1995 NR 25865 9 Kinderen uit Canada over gekomen OUWERKERK - „Moet ik haar nog vast houden voor de foto? Dat hoeft toch zeker niet, want ze loopt nu toch niet meer weg", een breed lachende gouden bruidegom. Zijn bruid dient van repliek: „Nee zeker niet, ik blijf lekker thuis." In Ouwerkerk vierde de familie Van Damme gisteren groot feest vanwege de 50 jaar durende echtvereniging van ouders en grootouders. Voor deze speciale gelegenheid waren ook de kinderen uit Ca nada over gekomen. Drie van hun zeven kinderen zijn naar dat land geëmigreerd. Moeder Van Damme zegt daarover: „Leuk is het niet, maar je raakt er aan gewend. Toen ze weggingen, dacht ik, dat ik hen nooit meer terug zou zien. Nu zijn we al zeven keer in Ca nada op bezoek geweest." Oudste zoon Jaap liep in de ze stiger jaren stage op een boer derij in Canada, het beviel hem daar zo goed, dat hij er nog een periode aan vast knoopte. Hij veranderde van beroep, werd timmerman-aan nemer en vertrok voorgoed naar Canada. Later volgden in 1974 zus Annet en in 1983 zus Janny. „Ach", zegt mevrouw Van Damme, „ze hebben het daar zo goed met hun gezinnen, dat ik er nu alleen maar blij om kan zijn dat ze gegaan zijn." De heer M. J. van Damme werd in 1916 op een boerderij onder Ouwerkerk geboren. Zijn vrouw werd in 1916 in Kerk- werve geboren. In de oorlog moesten ze vanwege de inun datie van het eiland af. De heer Van Damme ging op een boer derij in Wouw werken. Toen zijn verloofde hem daar vanuit Woudenberg, waar zij geëva cueerd was, een keer kwam be zoeken, was het net Dolle Dins dag en ze kon door de daarop volgende gebeurtenissen niet terug naar huis. Ze zocht toen ook maar werk in Wouw en zo konden ze dicht bij elkaar blij ven. In 1945 trouwden ze en het echtpaar kreeg zeven kinde ren. Ze gingen op de ouderlijke boerderij bij het Diepe Gat wo nen vlakbij Ouwerkerk. Met de ramp, toen er vijf kin deren waren, liep de hele pol der onder water. Het gezin, met opa en oma erbij, vluchtte de zolder op. Die ochtend, rond half elf, werden z-e gered door de gebroeders Schot uit Zierik- zee. Een van de dochters weet daar nog over te vertellen: „Moeder was toen heel kalm, ze heeft de kinderen bij elkaar geroepen en we hebben toen met z'n allen gebeden." Later vernamen ze, dat een broer van vader met zijn gezin was verdronken. „Een droevi ge tijd', aldus de heer Van Damme, „We moesten vluch ten en kwamen in Loosdrecht terecht. We konden op een leeg staande etage wonen van de moeder van het gezin, waar we ondergebracht waren. De moe der was net overleden. Zo kon den we gelukkig bij elkaar blijven." Na de ramp werd een nieuwe boerderij opgebouwd. Eerst werd er op het stuk land een Noorse woning gezet. Toen zoon Kees de boerderij over nam trokken vader en moeder in de Noorse woning. „Zolang we nog gezond zijn blijven we hier zitten," aldus de heer Van Damme. „Ik werk wat in de groentetuin en ik help bij het koken. We bezoeken onze kin deren en andere familieleden nog veel, want ik rijd nog au to." Door officier van justitie De Jong MIDDELBURG - Officier van justitie mr. T. de Jong heeft donderdag voor de meervoudige economische rechtbank in Middelburg tegen vijf mensen soms forse boetes geëist omdat zij in een casino in het Zeeuwse Kapellenbrug het verboden Euro Observatiegame lieten spelen. De hoogste boetes van 50.000 gulden hoorden de verhuurder van het casino, een 50-jarige man uit Munster, en de exploi tant en voorzitter van de ver eniging Casinoclub Hulst, een 38-jarige man uit Antwerpen, tegen zich eisen. Tegen drie personeelsleden werden boe tes variërend van 10.000 tot 1000 gulden geëist. Inval De vijf zouden het omstreden spel in de tweede helft van 1994 hebben laten spelen. Het Euro Observatiegame of Eu robsgame is een variant op het al langer verboden Golden Ten. Op 7 december vorig jaar deed de politie een inval in het Zeeuwse casino. Alle spullen werden in beslag genomen en de zaak ging op slot. De officier ziet Eurobsgame als een kansspel en kwalifi ceert het daarom als illegaal. „Een kwestie van goed oefe nen en dan is het wel degelijk een behendigheidsspel", be toogden echter verdediging en verdachten. Uitspraak 9 no vember. Kwart miljoen boete MIDDELBURG (ANP) - Het Openbaar Ministe rie in Middelburg is met dertien reders/kapi teins een schikking overeengekomen. De der tien hadden opzettelijk valse informatie verstrekt over hun visvangsten. Het totaal van de boetes bedraagt 250.000 gulden. Twee andere reders beraden zich nog over een schikkings voorstel. Bij het onderzoek naar mogelijke fraude bij de Vlissingse vismijn kwam aan het licht dat van januari 1993 tot en met half februari 1994 onder andere 89 ton tong en ruim 10 ton schol niet is opge geven. Een hoeveelheid van 17 ton tong en 8 ton schol was te rug te voeren op vijftien vaar tuigen van diverse rederijen. AID-controle Volgens de Middelburgse pers officier D. Veurink gebeurt het in de praktijk vaker dat bin nenvarende vissers niet alle vangsten verantwoorden die ze aan de wal brengen. De AID houdt bij controle rekening met een zekere marge als ge volg van ongelukkige schattin gen. Het openbaar ministerie in Middelburg is echter van mening dat de betreffende re ders/kapiteins opzettelijk val se vangstgegevens hebben ver strekt, zodat er sprake is van valsheid in geschrifte. De reders en kapiteins komen er nu met een boete af. Maar de hoofdverdachten in de vermoe de fraude bij de Vlissingse vis mijn moeten maandag en mo gelijk de daaropvolgende da gen voor de Middelburgse rechter verschijnen. In febru ari 1994 werd op vijftien plaat sen in Zeeland en België huis zoeking verricht en admi nistratie in beslag genomen naar aanleiding van het ver moeden van het 'buiten de klok om' aanvoeren van vis bij de Vlissingse mijn. Belastend materiaal Politie en AID verzamelden belastend materiaal in het Vlissingse stadhuis, bij de ge meentelijke vismijn en op adressen van vissers, reders en vishandelaren. Ongeveer een maand later werd een aantal verdachten aangehouden, onder wie mede werkers en de directeur van de vismijn. Steun voor beleid burgemeester Kessen HULST (ANP) - De Zeeuws-Vlaamse gemeente Hulst hoeft geen koffieshop in haar gebied te gedogen. De Raad van State steunt daarmee het beleid van burgemeester A. Kessen. Hulst heeft het recht Theehuis Casablanca te sluiten. De ge meente heeft verkoop van soft drugs binnen de gemeentegrenzen verboden. Hulst wacht nu eerst de uit spraak in de bodemprocedure af alvorens, na het Theehuis, ook over te gaan tot sluiting van een koffieshop waar soft drugs over de toonbank gaan. Ook onderzoekt de gemeente de drugsverkoop vanuit twee horecagelegenheden en woon huizen. Kessen weigert drugs verkooppunten in zijn gemeen te te gedogen. Drugsnotitie De gemeente spreekt van een „belangrijke uitspraak". „De Raad van State heeft met haar uitspraak gewacht op de drug snotitie van de rijksoverheid en de nieuwe ideeën daaruit meegewogen. Wij blijken met ons preventief beleid rechtma tig te hebben gehandeld." Bodemprodukten Eerder stelde de rechtbank in Middelburg Hulst al in het ge lijk. Casablanca vocht de slui ting daarop aan bij de Raad van State, in afwachting van de bodemprocedure. De Mid delburgse persofficier D. Veur ink is weinig gelukkig met het beleid van Hulst. Het is de be doeling dat Zeeland per dis trict het beleid uitwerkt dat er één verkooppunt komt per 20.000 inwoners. Eilandje „Misschien heeft Hulst wel ge lijk maar dat moet dan een be sluit zijn van het hele district Zeeuws-Vlaanderen. Gemeen ten moeten niet doen alsof ze op een eilandje zitten maar met elkaar de strijd aangaan tegen drugsoverlast. Zo krijgt Terneuzen de hele drugspro blematiek van Zeeuws-Vlaan deren op zijn bordje", aldus Veurink. De Zeeuws-Vlaamse shops trekken veel Belgen aan voor wie in eigen land een blowtje duur en moeilijk te vinden is. Teja van Hoften: ,,Mijn beeld vormt een rustplek Bij veilinghuis Sotheby's in Amsterdam wordt op diyisdag 7 november een schilderij van Corne lls Christiaan Dommelshuizen geveild. Het doek geeft een gezicht weer op de Zuidhavenpoort in Zierikzee. Het olieverfschilderij gaat onder de hamer onder de naam 'een gezicht op de zuidhaven met de Duivelandse Poort te Zierikzee'. Het doek is 53 bij 80 centimeter groot. Dommelshuizen, die leefde van 1842-1928, schilderde het werk in 1907. De vermoedelijke opbrengst bedraagt acht- tot twaalfduizend gulden. Naast werken van Nederlandse negentiende eeuwse schilders wordt die dag ook veel Indonesische kunst geveild. De kijkdagen zijn van 3 tot en met 6 november van 10.00 uur tot 16.00 uur. De veiling is op 7 november om 10.30 uur, 14.00 uur en 19.30 uur. (Foto: Sotheby's Press Office) BURGH-HAAMSTEDE - Beeldend kustenaar Teja van Hoften uit Haamstede is een gelukkig mens. Haar inzending „Parel aan de Ooster- schelde" werd door de gemeente Zierikzee uit gekozen als het best passend in het stadsbeeld. Het kunstobject nadert met rasse schreden de voltooiing. In een advertentie in het lande lijk vakblad voor beeldende kunstenaars werd. enige tijd geleden door de gemeente Zie rikzee een oproep gedaan. De gemeente wilde ter verfraaing van het stadsbeeld een nieuw kunstwerk plaatsen. De uitge kozen plaats voor het kunstob ject was het kerkplein aan de oostzijde van de Nieuwe Kerk. Teja van Hoften uit Burgh- Haamstede was één van de in zenders. Teja is in 1951 geboren in Amsterdam. Ze volgde haar opleiding aan de Academie voor beeldende vorming in Til burg en aan de Rietveldacade mie in Amsterdam. Haar werk bestaat voornamelijk uit kera miek. De inspiratie voor haar werk haalt ze uit de natuur. Verstilde en versteende vor men van vruchten en schelpen, bladeren en menselijke figu ren vormen vaak een onder werp voor haar werk. Een Zierikzeese commissie wees haar ontwerp voor een kunstobject als het beste aan. Voor Teja ging daarmee een wens in vervulling: „Ik vond het zo'n bijzonder landschap voor mijn object. Het plein is daar heel wijds en als je het landschapsbeeld daar bekijkt, zie je er allerlei oerelementen in. Er staat een heel oude boom en als je die b* Combinatie ziet met de betonnen kolommen van de kerk, dan roept dat een geheel eigen sfeer op." Teja maakte eerst een monta ge-foto van een piepschuim model en hoe ze haar beeld op het plein geplaatst zou willen hebben. Ze wilde eerst over zicht krijgen van hoe het ge heel zou werken in de ruimte. Teja koos voor haar beeld voor natuurlijke materialen. Het kunstobject stelt de land kaart van Schouwen-Duive- land voor als een grote platte vorm. Het beeld is 60 cm hoog, 210 cm breed en 570 cm lang, er op ligt een zilverwitte „parel", een bol met een diameter van 60 cm. De bol ligt op de plaats waar Zierikzee op de land kaart gesitueerd is. Het mate riaal is granito-beton, met een glanzend gepolijst oppervlak en ruw gehakte zijkanten, waarbij verschillende tinten zwart/grijs en ook schelpen in de lagen verwerkt zijn. Het beeld weegt ongeveer 7600 kg. Voor het project is 42.000 gul den uitgetrokken, 15.000 gul den daarvan komt voor reke ning yan twee plaatselijke banken. Teja heeft eerst de mallen in de vorm van de landkaart van Schouwen-Duiveland gemaakt van libo-blokken, waardoor de contouren ontstonden. In de mallen heeft ze met gips in het negatief structuren aange bracht. Daarmee wilde ze de aardlagen symboliseren. In die aardlagen zitten ook schelpen verwerkt.' De binnenkant van het beeld is opgebouwd met een wapening van beton en piepschuim. Als het- object massief zou zijn, zou het geheel volkomen onvervoerbaar zijn geworden. Het familiebedrijf Zuliani, kunst en terrazzo zorgt voor de technische uit voering. Dit specialistische be drijf werkt veel samen met beeldende kunstenaars. In de parel zitten parelmoeren scherfjes verwerkt, waardoor de parel een stralend effect krijgt. De parel wordt met een stalen pen aan de ondergrond bevestigd. Teja van Hoften: „Mijn ont werp is het liggende land, dat als het ware een sokkel vormt voor de stad. De horizontali- teit van het landschap ten op zichte van de vertikaliteit van de architectuur is vooral bij de monumentale zuilen van de Nieuwe Kerk goed zichtbaar. Mijn beeld vormt een rustplek, ook letterlijk kan het dienst doen om op te zitten en te rus ten bij de monumentale entree van de kerk." Fotomontage van het kunstobject van Teja van Hoften. Teja: ,,Mijn beeld vormt een rustplek - ook letterlijk om op te zitten - bij de en tree van de Nieuwe Kerk. De heerM. J. van Damme en mevrouw P. van Damme-Hanse uit Ouwerkerk vierden met hun zeven kinderen en achttien kleinkinderen hun gouden bruiloft.(Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 9