PvdA dreigt minister wegens 'gouden handdruk' Randwijck Toerisme-industrie sluit vrede met staatssecretaris Kabinet wil eind aan Ziektewet per 1 januari LTO vraagt Hirsch Ballin voor opzetten onderzoek Ontslag voor directeur van groenteveiling Palletfabriek brandt uit 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kamermeerderheid voor uitstel DEN HAAG (ANP) - Het kabinet blijft erbij dat het verantwoord is de Ziektewet per 1 januari af te schaffen. Het is het niet eens met een ruime kamer meerderheid, die vindt dat de maatregel uitgesteld moet worden om bedrijven meer tijd te geven zich erop voor te bereiden. Minister Melkert (Sociale Za ken en Werkgelegenheid) zei donderdag in de Tweede Ka mer dat het al anderhalf jaar bekend is dat de Zieketwet per 1 januari 1996 zal worden afge schaft. Bedrijven weten dus waar ze aan toe zijn. Ook de verzekeraars zijn met het voornemen bekend, aldus de minister. Velen van hen heb ben al verzekeringspakketten ontwikkeld. Bedrijven kunnen zich dus verzekeren met de ont bindende voorwaarde dat het wetsvoorstel ook het Staats blad zal halen. Het voorstel verplicht bedrij ven ziek personeel een jaar lang minstens 70 procent van het loon door te betalen. Wie dan nog ziek is verdwijnt in de wao. Nu draaien bedrijven slechts twee tot zes weken op voor de kosten van ziektever zuim. Het kabinet denkt dat bedrijven beter hun best doen verzuim te voorkomen als ze de kosten daarvan volledig moe ten betalen. Vanuit het bedrijfsleven be staat verzet tegen het voorne men. De sociale partners vre zen dat vooral voor kleine be drijven de voorbereidingstijd te. kort is als de Ziektewet al per 1 januari wordt afgeschaft. Zij hebben aangedrongen op uitstel. De Kamer - met uitzon dering van de VVD - is het daarmee eens. De PvdA en een fors deel van de oppositie wil daarnaast dat de Ziektewet ge leidelijk verdwijnt. Kleine be drijven zouden in eerste in stantie ontzien moeten worden. Debatje GroenLinks, CDA en de kleine christelijke partijen grepen donderdag een door hen aange vraagd debatje aan om een mo tie in te dienen, waarin op uit stel wordt aangedrongen. Frac tieleider Rosenmöller van GroenLinks noemde het be toog van Melkert dat uitstel niet nodig is „kortzichtig en getüigend van een bepaalde mate van arrogantie". Niet steunen De coalitiepartijen zullen de motie echter niet steunen. Zij weigerden zelfs deel te nemen aan het debat. VVD en D66 wil len pas over het afschaffen van de Ziektewet praten bij de be handeling van het wetsvoor stel, vermoedelijk begin de cember. Ander beleid produktschappen DEN HAAG (ANP) - De boeren- en tuindersorgani satie LTO-Nederland heeft ex-minister en tegen woordig CDA-Eerste-Kamerlid Ernst Hirsch Ballin aangezocht om een onderzoek te leiden naar een nieuwe opzet van de produktschappen. Dat heeft de woordvoerder van de organisatie donderdag be kendgemaakt. De CDA-senator bevestigde donderdagavond de inwilliging van het verzoek. Hirsch Ballin wordt voorzitter van een achtkoppige werk groep die de huidige werkwijze van wat officieel heet publie krechtelijke bedrijfsorganisa ties (pbo), in kaart gaat bren gen en een eventueel nieuwe opzet moet uitwerken. De werkgroep wordt betaald door de boerenorganisatie en zal ook aan haar rapporteren, maar de LTO-woordvoerder be nadrukt dat de ingehuurde deskundigen geheel onafhan kelijk van de agrarische club gaan opereren. De werkgroep moet voor de zomervakantie verslag uitbrengen De overige leden van de werkgroep zijn nog niet bekend. Onder vuur De publiekrechtelijke bedrijf sorganisaties, zoals de bedrijfs- en produktschappen die met name in de land- en tuinbouw talrijk zijn, liggen de laatste maanden zwaar on der vuur. De organisaties wer ken als een soort eigentijdse gilden. Ze zijn de centrale regel- en overlegorganen van de agrarische bedrijfstak. Veel boeren, tuinders en handela ren, die lid moeten worden, krijgen steeds meer weerzin te gen de opgelegde verplichtin gen. Kritiek In de politiek klinkt een soort gelijke kritiek. Met name VVD en D66 vinden dat de schappen een te verstarrend effect heb ben. PvdA en vooral CDA zijn veel positiever. Het kabinet studeert momenteel op een aanpassing van de pbo- structuur. LTO-Nederland, dat de produktschappen graag wil behouden, zal proberen de uit komst van de studiegroep van Hirsch Ballin te gebruiken in haar lobby in politiek Den Haag.. AMSTERDAM - De politie van Amsterdam heeft een plan op gesteld om criminele jongeren te helpen bij het vinden van een opleiding of werk. Doel is probleemjongeren te behoeden voor het verder afglijden naai de zware criminaliteit. Het ge meentebestuur van Amster dam moet zich nog buigen over het project, dat 5,7 miljoen gul den gaat kosten. rijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Dal u in Hoogv ater Laagw dier lijd stand tijd stand 28 oktober 06.05 167 1 1.45 -135 18.25 178 29 oktober 06.45 159 00.10 -129 19.15 173 12.40 -139 30 oktober 07.35 149 01.05 -122 20.05 166 13.40 -141 28 oktober 04.10 194 10.25 -140 16.30 205 22.55 -132 29 oktober 05.00 175 11.25 -140 17.25 187 23.55 -121 30 oktober 05.55 153 12.25 -138 18.25 166 28 oktober 05.20 176 11.55 -144 17.40 188 29 oktober 06.05 165 00.20 -138 19.45 177 12.45 -148 30 oktober 08.05 153 01.15 -131 20.30 175 13.40 -150 28 oktober 05.35 171 11.55 -141 17.55 182 29 oktober 06.40 162 00.20 -135 19.15 177 12.45 -145 30 oktober 07.40 153 01.10 -128 20.15 172 13.40 -146 Sorgdrager laat procureur-generaal keihard vallen DEN HAAG/JAKARTA (ANP) - PvdA-fractie- leider Wallage neemt de beslissing van minis ter Sorgdrager van justitie om procureur-generaal (pg) Van Randwijck met een grote geldsom naar huis te sturen zeer hoog op. ,,Ik kan hier nog niet mee instemmen en als de Tweede Kamer dit ook vindt, ontstaat een geheel nieuwe situatie voor de minister", aldus Wallage donderdagavond. Minister Sorgdrager liet haar pg donderdag vanuit Indonesië keihard vallen. Telefonisch liet zij weten dat de omstreden pg „de schadelijke defecten in het justitieel bestuur" in het ressort Amsterdam sinds het Uitbreken van de IRT-affaire alleen maar heeft vergroot. Uit een brief aan de Tweede Kamer, die Sorgdrager vanuit Jakarta heeft laten opstellen, blijkt dat zij maanden met Van Randwijck heeft moeten on derhandelen om de veelbespro ken topfunctionaris uit zijn ambt te kunnen zetten. De bewindsvrouw stelt dat de situatiè bij het openbaar mi nisterie in de hoofdstad na het IRT-debat van 1994 geen verbe teringen te zien heeft gegeven. „Integendeel, ik heb moeten constateren dat zij is verslech terd", aldus Sorgdrager don derdag. In april dit jaar heeft de minis ter Van Randwijck voorge steld een apdere baan te aan vaarden. Die poging bleek tevergeefs. Na ruim een half jaar van besprekingen kwam de minister met de pg overeen hem per 1 januari eervol ont slag te verlenen onder de vol gende voorwaarden: -het bruto salaris wordt uitbe taald tot de pensioengerechtig- de leeftijd in het jaar 2002. -Van Randwijck krijgt een een malige uitkering van 500.000 gulden bruto. -de pensioenvoorziening blijft op peil. -hij krijgt een vergoeding voor kosten van juridische bijstand die de pg heeft gemaakt om tot deze afspraken te komen. Opmerkelijk is dat Van Rand wijck alleen bereid was om op te stappen als hij een half mil joen gulden vertrekpremie zou ontvangen. Zonder dit bedrag was hij blijven zitten, zo meld den bronnen rond de minister. Wallage vindt de prijs die de bewindsvrouw betaalt te hoog. „Ik kan de minister niet vol gen. Van Randwijck functio neerde kennelijk niet goed." Ook CDA en VVD vinden Van Randwijcks afkoopsom buiten proporties. Fractieleider Bol- kestein wil een fundamentele discussie over gouden hand drukken. D66'er Dittrich vraagt zich evenals de VVD af of de minis ter de landsadvocaat over de nu overeengekomen bedragen heeft geraadpleegd. „Het is wel fors. De minister moet dan ook maar eens goed uitleggen hoe zij daaraan is gekomen", aldus D66. Disfunctioneren Uit de brief van Sorgdrager blijkt verder dat de ambtelijke rechtspositie van de procu reur-generaal zo sterk was dat de minister hem niet kon ont slaan wegens disfunctioneren. De financiële regeling die Sorgdrager nu met haar pg heeft getroffen, vloeit volgens haar onvermijdelijk voort uit 's mans rechtspositie. Zij noemt het dan ook verant woord om Van Randwijck met behoud van salaris en een gou den handdruk naar huis te stu ren. „Het betreft hier een individu ele regeling, gebaseerd op de combinatie van specifieke om standigheden, waarop anderen niet zonder meer een aan spraak kunnen maken", aldus de minister. Doodlij: 1 november Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 GRONINGEN' - Een intercity van de NS heeft zich donder dagmiddag om kwart over vier in een perron op het Centraal Station van Groningen ge boord. Een 19-jarige vrouv^ die op een bankje in een abri zat te wachten, raakte lichtgewond aan een arm door rondvliegen de glassplinters. DEN HAAG (ANP) - De coöpe ratieve groente- en fruitveiling WFO in Zwaagdijk heeft haar directeur W. van der Haar met onmiddellijke ingang op non- actief gezet. Dat heeft het bestuur van de coöperatie bekendgemaakt. Van der Haar was sinds april 1991 in dienst van de veiling die een omzet heeft van ruim 200 miljoen gulden per jaar. Geen van de direct betrokke nen wil iets zeggen over de re den van het plotselinge ver trek. Bestuurslid N. Hoogen- dijk wil slechts kwijt dat het gaat om een zakelijk verschil van mening, en niet om een persoonlijk conflict. De veiling in Noord-Holland is qua omzet de zesde in Neder land. VENLO (ANP) - Een palletfa briek in Venlo is vrijdagmor gen volledig uitgebrand. Persoonlijke ongelukken heb ben zich daarbij niet voorge daan. Ook zijn er volgens de brandweer geen schadelijke stoffen vrijgekomen. Het korps van Venlo kreeg as sistentie van omliggende brandweerkorpsen. De oor zaak van de brand en de om vang van de schade zijn nog niet bekend, omdat nog ondui delijk is wat er allemaal in de loods lag opgeslagen. Van Dok: Bedrijfstak hoog op politieke agenda Renesse: één van de drukste badplaatsen van Nederland. (Foto: Marijke Folkertsma) DEN HAAG (ANP) - De toerisme-industrie heeft donderdag weer de vrede getekend met staatssecretaris Van Dok van economische zaken. De ondernemers leverden de laatste maanden scherpe kritiek op de overheid. Zij verweten de politiek vooral gebrek aan aan dacht voor hun sterk groeiende bedrijfstak. Na het gesprek met Van Dok toonden de ondernemers, on der anderen vertegenwoor digd door Rinnooy Kan en Kamminga, zich uitermate tevreden. De ondernemers hebben hun krachten on langs gebundeld in het Plat form Toerisme en Recreatie. Dit wordt namens de sector de komende tijd de belang rijkste gesprekspartner van het ministerie van economi sche zaken, dat is belast met toerisme. De voorzitter van het platform, Graaf van Zuy- len van Nijevelt, verwacht een goede samenwerking met het ministerie. „We heb ben een agenda opgesteld en gaan structureel met de staatssecretaris overleggen om alle problemen te lijf te gaan." Het toeristisch platform, zo als het in de wandelgangen inmiddels wordt genoemd, verwijt de overheid te wei nig te investeren in het toe risme. De sector wordt daar entegen juist onevenredig veel belast met zware heffin gen, zoals de toeristenbelas ting. Ook krijgt het toeristi sche bedrijfsleven in Neder land te weinig ruimte toege wezen in het kader van na tuurbehoud en milieubeleid. De kritiek richtte zich niet speciaal op staatssecretaris Van Dok, die verantwoorde lijk is voor toerisme. Van Dok zei na afloop van het ge sprek verheugd te zijn dat de ondernemers zich eindelijk goed hebben georganiseerd. Daar is volgens haar vanuit het ministerie al jaren op aangedrongen. Zij is juist ook blij dat er vanuit de sec tor druk wordt gezet op de overheid. „Ik ben het met de branche eens, dat toerisme hoog op de politieke agenda thuishoort. Deze sector maakt een sterke groei dooi en heeft een geweldige po tentie aan banen", aldus Van Dok. Werk Toerisme biedt in ons land direct werk aan bijna 300.000 mensen. Jaarlijks wordt 38 miljard gulden aan toerisme en recreatie uitgegeven. In Europa is toerisme wat be treft werkgelegenheid in middels de belangrijkste be drijfstak. De staatssecretaris zal in ge sprekken met gemeenten be nadrukken dat de hoogte van de toeristenbelasting in verhouding moet staan met de inspanningen op toeris tisch gebied. „Het mag niet een gemakkelijke melkkoe zijn voor de gemeenten." Ook gaat zij in contacten met de provinciale overheden er op aandringen dat toerisme in de ruimtelijke ordening de plaats krijgt toegewezen waar het recht op heeft. Suske en Wiske 11 HET KOSTBARE KADER' Hel huren ven enkele van z'n velden was een foed idee. door Willy Vandersteen Ja, niemand vermoedt dat deze plantage een dekmantel is voor onze centrale. Het werk zit m ée eindfase. Vandaaj wordt alles afgerond. Prima. Hof even onze 7o is hel Ue moten [pakjes aantrekken. J [feen slratinf oplopen. In orde Dan faan ue naar heneden r Vrijdag 27 oktober Zierikzee Avond Dorkas en Leger des Heils over vervolgde christe nen in het gebouw van het Le ger des Heils aan de Post- straat. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Concert Zeeuwse Accordeon vereniging Concertina. Dorps huis De Schutse. 19.30 uur. Nieuwerkerk Bijeenkomst 25-jarig bestaan Studievereniging Schouwen- Duiveland van de SGP in ge bouw Salem. 20.00 uur. Bruinisse Eerste open individueel kla- verjastoernooi KJV Meerzicht. 20.00 uur. Concert Zeeuwse Rockband Surrender. Café 't Oekje, Ou destraat 2. 21.00 uur. Zaterdag 28 oktober Zierikzee Workshop psychologische en Spirituele zienswijze. MFC-ge- bouw. 10.00 tot 16.00 uur. Jubileumvoorstelling Goese Operettevereniging van de operette „La Belle Hélène" van Jacques Offenbach in de Concertzaal om 20.00 uur. American night in Brogum. Dubbelconcert Pat Mears Heather Dodson. 22.00 uur. Serooskerke Natuur-excursie voor de jeugd. Vanaf parkeerterrein bij hotel restaurant Schelphoek. 10.00 uur. Brouwershaven Seniorendag Schouwen-Duive- land in het Tonnenmagazijn. 09.00 uur. Open huis. Brandweerkazer ne. D. Ockersestraat 7-9. 14.00 tot 16.00 uur. Maandag 30 oktober Zierikzee Bijeenkomst NBvP met lezing D. Mol over windmolens in Zeeland. Foyer van restaurant Mondragon. 14.00 uur. Vergadering gemeenteraad in de raadzaal van het stadhuis. 19.30 uur. Brouwershaven Begrotingsvergadering. Stad huis. 14.00 uur. Dubbelconcert Nut Uitspan ning en Apollo. Dorpshuis. 19.30 uur. Dinsdag 31 oktober Burgh-Haamstede Lezing door opticiens/optome- tristen bij NVvH. De Schutse. 14.00 uur. Woensdag 1 november Zierikzee Begin cursus babymassage. Kruiswerkgebouw Jannewek- ken. 09.00 uur. Vergadering commissie cul tuur in de raadzaal van het stadhuis. 16.45 uur. Scharendijke Themamiddag ANBO over In tegrale veiligheid. Jeugdge- bouw Nederlandse Hervormde kerk. 14.00 uur. Donderdag 2 november Zierikzee Lezing „Is geloven een kunst" door ds Aarnoud van der Deijl, in MFC, De Huybertstraat 35 in clubhuis De Lichtboei. 19.30 Burgh-Haamstede Excursie NBvP Schouwen- Duiveland naar zuivelboerde- rij de Westhoek. Brouwershaven NBvP, afdeling Brouwersha ven excursie naar zuivelboer- derij De Westhoek, vertrek om 13:00 uur vanaf de Markt in Brouwershaven. Vrijdag 3 november Zierikzee Jubileumavond ZVU. Aula RSG Prof. Zeeman. 20.00 uur. Zaterdag 4 november Zierikzee Doe-dag in Kinderboerderij de Punt. Van 13.00 tot 15.30 uur. INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2