Zoomgebied Renesse moet door reconstructie autoluw worden Stalen draagconstructie brug toe aan grondige opknapbeurt UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND 3c ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Hardrijders Schrikdraad gestolen De eetkamer van Schouwen-Duiveland keuzemenu Tweede verdachte aangehouden voor overval in Oosterland Schapen gestolen THEATER-MENU MONDRAGON r~ dé krant van schouwen - duiveland! ZIERÏKZEESCHE NIEUWSBODE I DONDERDAG 26 OKTOBER 1995 152e JAARGANG NR 25864 Kosten geraamd op 1,8 miljoen gulden De Zoom wordt een winkelwi to: Marijke Folkertsma) ndel promenade die de Hogezoom doorsnijdt en aansluit op de wandelroute naar het Transferium (Fo- RENESSE - Autoluw en als het moet autovrij. Dat wordt het zoomgebied in Renesse - tussen de Lange Reke en de Jan van Renesseweg - vol gens een nieuw herinrichtingsplan. Het plan vormt de tweede fase van de herinrichting van het centrum van Renesse. Uitvoering vergt een investering van 1,8 miljoen gulden. Als alles meezit wordt september volgend jaar begonnen aan uitvoering van het plan en kan het werk nog voor het einde van dat jaar afgerond wor den. Het zoomgebied - en dan voor al het gedeelte van de Hoge zoom waar alleen nog maar winkel, cafés, restaurants en discotheken staan - is volgens wethouder G. J. W. van der Salm nu veel te rommelig. ,,Er is bijna geen bewoning meer en alle verkeersfunkties lopen door elkaar. Er wordt gefla neerd, er wordt gefietst en er rijden auto's. Het is chaotisch en het is zeker niet veilig", vat de wethouder de situatie sa men. Pleinen Een belangrijk onderdeel van het reconstructieplan voor het zoomgebied wordt ingenomen door pleinen. Volgend jaar wordt even buiten Renesse een groot parkeerterrein - het transferium - aangelegd. Het is de bedoeling dat bezoekers van Renesse daar de auto neer zetten om vervolgens het cen trum van de badplaats te voet te verkennen. Vanaf dat trans ferium loopt een wandelroute naar het centrum. Deze wan delroute mondt uit in een be scheiden rond pleintje met een aantal zitbanken. Vanaf dat pleintje zijn er ver schillende mogelijkheden. De bezoeker kan de - voor een deel al bestaande - winkelwandel- promenade De Zoom aflopen, maar ook naar links of rechts afbuigen de Hogezoom op. Vlakbij de aansluiting van de Jan van Renesseweg op de Ho gezoom is een tweede - veel groter plein - geprojecteerd. Op dat plein komt zitmeubi- lair en een eb en vloed indica tor, bestaande uit een vier me ter hoge doorzichtige kunststof buis. Ter hoogte van De Dreef bevindt zich het der de plein. Nu is het gedeelte van de Hoge zoom dat dwars door Renesse loopt nog één lange rechte weg die vooral in de zomermaan den intensief gebruikt wordt door het gemotoriseerd ver keer. Als het reconstructieplan gerealiseerd wordt komt daar een einde aan. ,,Het blijft wel mogelijk om met de auto over- de Hogezoom te rijden, maar het gebied nodigt er niet toe uit", aldus wethouder Van der Salm. Hij stelt zich'zo voor dat buiten het seizoen de Hogezoom de funktie houdt die het nu ver vult, maar dat het gebied tij dens de drukke zomermaan den autoluw of zelfs autovrij gemaakt kan worden. Het verkeer wordt dan 'omge leid' via Zeenanemoonweg'en Jan van Renesseweg. De Mool- weg krijgt een haakse aanslui ting op de Zeeanemoonweg en hetzelfde geldt voor de Jan van Renesseweg. Door het gebruik van afwijkende bestrating en een fietssuggestiestrook wordt de meest logisch route nog eens extra geaccentueerd. Van der Salm: „Nu zie je vaak dat mensen heel Renesse door kruisen op zoek naar een par- keerplaatsje. Eerst op de Lan ge Reke en als dat niet lukt aan de Hogezoom. Kunnen ze de auto daar niet kwijt dan zie je dat veel mensen de Jan van Re nesseweg oversteken en dan in het tweede stuk van de Zeeane moonweg hun auto parkeren. Door die haakse aansluiting van de Jan van Renesseweg op de Zeeanemoonweg ligt het straks helemaal niet meer voor de hand om zo te rijden. Aan het gedeelte van de Zee anemoonweg waar dorpshuis en VVV-kantoor liggen kan nog wel geparkeerd worden, maar dan alleen kort en tegen betaling. Op die manier wil men de bezoeker stimuleren om de auto iets verder weg - maar wel gratis - te parkeren. Niet alleen wordt het zoomge bied er door deze ingrepen naar de vaste overtuiging van Van der Salm een stuk fraaier op, maar ook de verkeersvei ligheid wordt veel groter. Als er al auto's rijden mogen die niet harder dan 30 kilometer per uur. ,,En vanwege de in richting zullen ze ook niet har der kunnen. Dat betekent dat het oversteken van de Hoge zoom veel makkelijker wordt. Vooral in de zomer is dat nu bijna niet te doen", aldus Van der Salm. Het plan is inmiddels al infor meel voorgelegd aan zowel de gemeenteraad als de onderne mers uit het gebied en volgens Van der Salm zijn de reacties positief. ,,De meeste mensen zijn enthousiast over het plan", aldus de wethouder. De kosten van realisering bedra gen 1,8 miljoen gulden. Het is bedoeling dat de ondernemers bijdragen aan die kosten. Van der Salm gaat vooralsnog uit van een bijdrage van ongeveer drie ton van de zijde van de on dernemers. Eenzelfde bedrag hoopt Van der Salm los te kunnen peute ren uit de knelpuntenpot voor stads- en dorpsvernieuwing van de provincie Zeeland. Al met al is hij zeer optimistisch over de kans van slagen van het plan. Het plan wordt maandag 30 oktober aan de in woners van Renesse gepresen teerd tijdens een bijeenkomst in het dorpshuis in Renesse. Deze bijeenkomst begint om 19.30 uur. Boot moet vervuiling water voorkomen ZIERIKZEE - Na vijftien jaar waren de stalen onderdelen aan de brug over de Nieuwe Haven in Zierikzee hard toe aan een grondige opknap beurt. Met name de onderbouw heeft te lijden gehad van wind en water. Maandag werd begon nen met het karwei. Iedere dag wordt een boot onder de brug gevaren om de afgekrabde verf- resten op te vangen. Deze mogen namelijk niet in het water terecht komen. Voor aanvang van de werk zaamheden wordt iedere mor gen een boot onder de brug ge varen en worden er zeilen gespannen om de wind tegen te houden. Dit alles gebeurt om te voorkomen dat verfresten in het water terecht komen. De voorzorgsmaatregelen vloeien voort uit de Wet Verontreini ging oppervlaktewateren (WVO). In het kader van deze wet heeft de gemeente ook een vergunning aan moeten vragen Het grootste deel van de werkzaamheden wordt onder de brug vericht. (Foto: Marijke Folkertsma) voordat met het karwei begon nen kon worden. Pas wanneer alle voorzorgsmaatregelen zijn getroffen kunnen de werklie den aan de slag. Alle stalen onderdelen van de brug worden allereerst ont- roest. Vervolgens worden ze behandeld met een roestwe- rend middel dat tevens dienst doet als primer voor de nieuwe verflaag. Zout Volgens M. van Zetten van de gemeente Zierikzee was de brug na vijftien jaar hard toe aan een schildersbeurt. Omdat er auto's over de brug mogen bestaat de draagconstructie er van geheel uit staal. Dit heeft in de loop der jaren veel te lij den gehad van de inwerking van zout. Iets dat volgens Van Zetten overigens niet alleen het geval is met de brug. Ook aan de koppen van de meerpa len langs de kade heeft de tand des tijds flink geknaagd. De werkzaamheden nemen on geveer twee weken in beslag. Omdat het werk zich onder de brug afspeelt ondervindt het verkeer hiervan weinig hin der. Alleen maandag en dins dag is de brug voor alle ver keer afgesloten. Op deze dagen worden de scharnierpunten on der handen genomen en de uit einden van de brugdelen. Dit kan alleen gebeuren wanneer de brug open staat. ZIERIKZEE - Bij vijf snel heidscontroles op wegen waar een snelheidslimiet geldt van tachtig kilometer per uur wer den dinsdag 263 overtredingen geconstateerd. Woensdag kwa men daar nog eens 143 bij. Er werd dinsdagmorgen voor het eerst gecontroleerd op de N59 tussen Zierikzee en Brui- nisse sinds daar een maximum snelheid geldt van tachtig kilo meter per uur. Bij Nieuwer- kerk hielden zestig voertuigen zich niet aan deze limiet. Bij Oosterland waren dit er zeven tien. Op de Stoofweg in Renes se trapten twaalf bestuurders het gaspedaal iets te hard in. Op de Weg naar de Val regis treerde de radarapparatuur dinsdagmiddag 104 hardrij ders onder de 906 voertuigen die passeerden. Op de Seroos- kerkeweg in Serooskerke regi streerde de radar nog eens zeventig snelheidsovertredin gen. Gisteren controleerde de poli tie op drie plaatsen: de Weg naar de val, de Heuvelsweg en de Serooskerkseweg. Op de Weg naar de Val reden 64 voer tuigen van de 812 harder dan de toegestane tachtig kilome ter per uur. Op de Heuvelsweg waren dit er veertien van de 94 en op de Serooskerkseweg 55 van de 204. ZONNEMAIRE - Van een 63- jarige inwoner van Zonnemai- re is tussen zondagavond en dinsdagmorgen een schrik draadapparaat gestolen. Het schrikdraadapparaat stond op een weiland aan de Kruisweg in Zonnemaire. De waarde van het apparaat be draagt ongeveer 450 gulden. AUBERGE Kleurrijk Ring 39 voorgerecht - hoofdgerecht 4305 AG Ouw'erkerk na88rech* 42." P-P Telefoon 0111-641241 KERST 1995 Graag tot ziens, Wij serveren een avondvullend TRUUS en PETER Maandag en dinsdag gesloten kerst-menu. Tevens verzorgen wij uw kerst-menu thuis. Prijzen en menu's worden op aanvraag toegestuurd. WAARIN OPGENOMEN DE ZIERÏKZEESCHE COURANT 1797-1889 Alles verandert, niets vergaat. Wisselvallig HET WEER 'f'/'f'w't' 'J'f'f'f'r' Vannacht een enkele regen- of on weersbui. Min. temp. rond 12 graden. Overdag half tot zwaar bewolkt en later op de dag af en toe regen. Mid- dagtemp. rond 17 graden. Wind uit zuid tot zuidwest, matig, kracht 4, langs de kust af en toe krachtig, 6. ZEELAND-NOORD Duiveland haalt Zeeland Noord bijna onderuit tijdens raadsvergadering. O 4 LEZING Auteur Thomas Rosenboom houdt een lezing in de RSG in Zierikzee. 5 RECONSTRUCTIE De reconstructie van de Ring in Kerkwerve is momenteel in volle gang. 7 SCHAATSEN Leon van der Wielen uit Zierikzee wil dit jaar zijn clubtitel terug. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. OOSTERLAND - De politie heeft zaterdag een tweede ver dachte aangehouden in ver band met een overval op een tankstation aan de N59 in Oos terland donderdagavond. Dit heeft ze dinsdag bekend ge maakt. Het betreft een zeven tienjarige inwoner van Ooster land. Donderdagavond werd al een verdachte, een zeventien jarige Bruenaar aangehouden. Beiden hebben bekend. Aanvankelijk ging de politie ervan uit dat slechts één per soon, de zeventienjarige Bru enaar, bij de overval betrok ken was. Deze werd nog dezelfde avond aangehouden. Verder onderzoek en verkla ringen van getuigen wezen op een tweede betrokkene. Ter wijl de Bruenaar op de uitkijk stond en voor vervoer zorgde, pleegde de Oosterlander de daadwerkelijke overval. Hij spoot hierbij traangas in het gezicht van een pompbediende en eiste geld. De pompbedien de ging hier echter niet op in waarna de overvallers op de vlucht sloegen. De bromfiets waarmee ze zich uit de voeten wilden maken was echter de fect, waardoor hun vlucht mis lukte. De Bruenaar werd in de nabij heid van het pompstation aan gehouden dankzij aanwijzin gen van een getuige. De tweede verdachte wist toen nog aan de aandacht van de politie te ont snappen. Beide verdachten zijn inmiddels voorgeleid aan de kinderrechter en in bewa ring gesteld. Zij verklaarden uit geldgebrek te hebben ge handeld. KERKWERVE - Van een 34-ja- rige inwoner van Kerkwerve zijn vorige week drie schapen gestolen. De schapen stonden in een wei land aan de Weelweg in Kerk werve. Volgens de eigenaar bedraagt de waarde van de schapen on geveer zeshonderd gulden. Zaterdag 28 oktober in RESTAURANT 39,50 inclusief koffie in de pauze Oude Haven 13 - Zierikzee Telefoon (0111) 412670 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement met autom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee @2!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1