GRATIS ADVER Het allermooiste gekleurd Een haSf jaar gratis geknipt chumm Poppenmaakster Rian van der Have op Poppen- en Berenbeurs in Ahoyhallen Zevende Kerstaktie voor hyip aan Polen Vrijdag 10, zaterdag 11 en zondag 12 november De natuur in met de Vogelwacht Herdenking Reformatie Seniorendag Vrouwenraad Klaverjassen De Schutse Dromen 1 i Open dag Schoneman Programma Radio Schouwen-Duiveland Yvonne van Kranenburg exposeert in Blauwe Keet Open huis parfumerie en kadosSiop Loddereintje WOENSDAG 25 OKTOBER 1995 NIEUWSBODE EXTRA De Oosterland.se poppenmaakster Rian van der Have temidden van haar creaties. (Foto: Joop van Houdt) OOSTERLAND - De Oosterlandse poppenmaakster Rian van der Have zal op vrijdag 10, zaterdag 11 en zondag 12 november aanwezig zijn op de Internationale Poppen- en Berenbeurs in de Ahoy- hallen in Rotterdam. Ook de publieksprijswinnares van vorig jaar, Nel Groothedde, is weer met haar poppen aanwezig, evenals Francis Osephius en Alie Mol. Zij zullen Schouwen-Duiveland vertegenwoordigen. Wie op de zolderkamer van Rian van der Have komt zal met enige verbazing om zich heen kijken: de hele kamer wordt in beslag genomen door levensechte porseleinen ba by's. Het centrale punt op de zolderkamer wordt gevormd BURGH-HAAMSTEDE - De vrijwilligers van de Jeugd Na tuur- en Vogelwacht trekken er samen met de kinderen weer op uit in het nieuwe seizoen. Zaterdag 28 oktober kunnen de jonge natuurliefhebbers deel nemen aan de spannende ogen- dicht-tou wroute De tocht duurt van 10.00 tot 12.00 uur. Verzamelen gebeurt bij de parkeerplaats Staats bosbeheer, bij Hotel Restau rant De Schelphoek in Seroos- kerke. De deelnemers moeten een afgeplakte zonnebril, duikbril of theedoek meene men. Inlichtingen over deze tocht zijn verkrijgbaar bij D. Sterkenburg, Oude Haven 19 in Zierikzee. Telefoon: 0111- 414810. BRUINISSE - In de Nederland se Hervormde kerk in Bruinis- se wordt op zaterdag 28 okto ber door de vereniging 'In de Rechte Staat' de Reformatie herdenking gehouden. De spreker op die avond is ds J. van Dijk uit Tholen, er wordt medewerking verleend door het Duivelands Mannen koor onder leiding van H. Weekhout. De organist is S. Folmer, er is een boekentafel aanwezig. De avond begint om 19.30 uur. door een biljarttafel, die nu dient als een soort kraambed van haar creaties, die Rian zelf liefkozend 'haar kinderen' noemt. Een viertal van haar kinderen ligt afwachtend op de eindafwerking boven op de biljarttafel, omgeven door verf, kwasten, verschillende onderdelen en ander gereed schap. Coupeuse Na een aantal jaren van wer ken begint Rian behoorlijk be kendheid te krijgen. Rian: „Ongeveer twaalf jaar geleden volgde ik bij de bekende Zier- ikzeese poppenmaakster Nel Groothedde ooit eens een les. Ongeveer een jaar of zes, zeven geleden kreeg ik geheel onver- BROUWERSHAVEN - De ou deren van Schouwen-Duive land binden zaterdag 28 okto ber tijdens de eilandelijke Seniorendag in Brouwers haven, de strijd met elkaar aan op de sjoelbak. De teams, bestaande uit drie afgevaar digden van een soos, bond of bewonerscommissie, strijden om de wisselbeker. De Seniorendag Schouwen- Duiveland wordt'gehouden in het Tonnenmagazijn in Brou wershaven. De sjoelwedstrijd begint om 9.30 uur. De prijs uitreiking is om 11.45 uur. Tij dens het middagprogramma verzorgt toneelgroep Nut en Uitspanning een voorstelling. Tevens is er een optreden van muziekvereniging Apollo. VLISSINGEN - Het Platform Zeeuwse Vrouwenraad houdt dinsdag 7 november een alge mene ledenvergadering in het Arion Hotel in Vlissingen. Het voormalig bestuurslid, Mieke Bazuin, geeft een inlei ding over haar bezoek aan de Wereldvrouwenconferentie van de Verenigde Naties. De aanvang van de vergadering is 9.30 uur. wacht een briefje, of ik niet nog een keer langs wilde ko men. Op dat moment was ik bezig met een driejarige oplei ding op de modevakschool van Ineke Legemaate en zou ik ei genlijk coupeuse worden. Toen ik echter bij Nel mijn eerste popje in porselein mocht ma ken, was ik in een klap ver liefd op dit materiaal. Tot gro te verbazing van Ineke stopte ik abrupt mijn opleiding als' coupeuse om mij geheel aan het maken van de poppen te kunnen wijden," aldus Rian. Het maken van de poppen is voor Rian een zeer emotionele bezigheid. Toen haar eerste porseleinen popje bij Nel uit de oven kwam, ging dit dan ook niet zonder tranen. Ook nu nog gaat er geen pop de deur uit zonder een mandje voor zien van warm laken. Boven dien verkoopt de poppen maakster haar creaties niet aan iedereen. Steeds weer blijkt dat ze maar met moeite afstand kan doen van een ge maakte pop. Liefhebbers „De mensen die een pop van mij willen hebben, bestellen deze meestal op een beurs aan de hand van de uitgestalde, be staande modellen. Zij worden dan echt door een pop aange sproken, en de mensen die naar deze beurzen komen zijn echte liefhebbers. Voor de za kelijke kant hoef je er niet aan te beginnen, want het maken van één pop kost vele maanden werk, terwijl de grootste pop die ik heb wel een jaar werk kost. Ik doe het dus puur voor de hobby, alles is helemaal handwerk," aldus Rian. De poppen zelf bestaan op dit mo ment uit een kop, armen en be nen van porselein en een stof fen middenlijf. Ook de kleertjes van de poppen maakt Rian zelf, waarbij ze veel pro fijt heeft van haar opleiding als coupeuse. „Bij het vervaardigen van een pop, wordt als eerste uit zachte klei een kop geboetseerd, waarin ik altijd de kristallen oogjes doe. Omdat ik mij inba- ZIERIKZEE - Het accoun tantsbureau Schoneman houdt vrijdag 27 oktober open huis in haar nieuwe pand op de hoek van de Oude Haven en de Paar denstraat in Zierikzee. Het uit 1972 daterende bedrijf verhuisde in september van de Schuithaven naar het pand waarin voorheen de ABN Am- ro Bank was gevestigd. Het ac countantsbureau telt zes mede- BURGH-HAAMSTEDE - In dorpshuis de Schutse in Burgli- Haamstede wordt zaterdag 4 november een klaverjaswed- strijd gehouden. Het betreft een initiatief van de afdeling Westerschouwen van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO). De wedstrijd begint om 14.00 uur. Ter bestrijding van de kosten wordt een loterij ge houden. Belangstellenden kunnen voor meer informatie of aanmel ding telefonisch contact opne men via 0111-653526. by-poppen gespecialiseerd heb, werkt dit veel fijner. De pop heeft dan al meteen een warme aanblik," legt Rian uit. Nadat met behulp van het klei- model een vierdelige mal is ge maakt in gips, kan het porse lein worden ingegoten. Omdat het gips het water aantrekt, kan Rian bij de vulmond van de mal aan de dikte van een rand die dan ontstaat zien, op welk moment het porselein weer moet worden uitgegoten. Bewust gebruikt Rian speciaal voor de oortjes een vierdelige mal, omdat anders problemen ontstaan bij het lossen. Mooie en goed afgewerkte oortjes zijn volgens Rian van het grootste belang om een zo reëel mogelijke pop te kunnen ma ken. Na een eerste bakronde op 750 graden Celsius worden de nodige onderdelen in het water gelegd en gladgeschuurd, waarna nu op 1250 graden op nieuw een bakronde volgt. Bij deze temperatuur treedt dan een soort verglassing op, ter wijl de onderdelen zelf ook nog eens ongeveer 30 procent krim pen. Hiermee moet bij het ver vaardigen van de onderdelen dus rekening worden gehou den. Echt Nadat de poppen vervolgens met een verf op oliebasis ge schilderd zijn, volgt weer een derde bakronde, opnieuw op 750 graden. De kleur van de verf wordt dan iets lichter, zo dat ook hier op basis van opge dane ervaring rekening mee dient te worden gehouden. Als laatste fase worden alle on derdelen in elkaar gezet, en worden de poppen voorzien van echte haartjes die worden opgeplakt, en van de zelfge maakte kleding. De haartjes voor de wenkbrauwen en voor op het hoofdje zijn öf afkom stig van oude pruiken, öf van het zogenaamde Mohair schaap, een schaap dat bekend staat om zijn zeer zachte vacht. Eindresultaat is dan een le vensechte pop, die bij de eerste aanblik nauwelijks van echt is te onderscheiden. werkers die zich onder meer bezig houden met het opzetten en controleren van administra ties van bedrijven, het verzor gen van belastingpapieren en advisering en begeleiding bij de bedrijfsvoering. Via het open huis wil men aan klanten en andere belangstellenden het nieuwe kantoor laten zien waar de werkzaamheden wor den uitgevoerd. Het open huis is van 14.00 tot 18.00 uur. ZIERIKZEE - Mevrouw A. H. H. Weststrate uit Goes geeft in het MFC in Zierikzee in club huis de Lichtboei een works hop over dromen. „We dromen allemaal elke nacht, doch niet iedereeen ont houdt de droom. Anderen wor den overdag door hun droom in beslag genomen en raken de sfeer niet kwijt. Werken met dromen is een boeiende, lasti ge tocht, waarbij ook veel te la chen valt," aldus de inleidster. Men dient zich vooraf op te ge ven. De workshop wordt ge houden op zaterdag 11 novem ber van 10.00 tot 16.00 uur, De Huybertstraat 35. Inlichtin gen: 0111-412075 OOSTERLAND - In restaurant De Blauwe Keet in Oosterland is van 1 november tot en met 31 december een schilderijenex positie van Yvonne van Kra nenburg te zien. De schilderes heeft lessen ge volgd bij Kees van de Wetering waardoor zij kennis maakte met verschillende schilders- Alvorens de opening kon plaatsvinden heeft de voorma lige woning een stevige ver bouwing ondergaan. Op de schappen bij Loddereintje staat een zeer gevarieerd as sortiment uitgestald. Men kan er op een oppervlakte van plusminus zeventig vierkante meter ouderwets snuffelen tus sen de diverse geurtjes, huid- „Het is beslist de moeite waard om een deeltje van het vele dat wij hier mogen genie ten af te staan aan ouderen en kinderen die in het dagelijkse leven veel moeten ontberen. De kinderen in Polen zien nu al reikhalzend uit naar hetgeen er uit Zeeland wordt ge bracht", zegt mevrouw Bal. Ook bedrijven in de regio wor den uitgenodigd om de hulpak- tie te sponsoren. In Bruinisse hebben de directies van de drie basisscholen hun medewer king toegezegd om de. doosjes voor een bedrag van een gul den per stuk aan de leerlingen aan te bieden. De kinderen uit het vissersdorp kunnen dan naar eigen smaak een pakketje samenstellen voor een minder bedeeld leeftijdgenootje in Po len. Vooral houdbare levensmidde len zijn bij de invulling van de pakketjes welkom. Ook voor materialen. Olieverf kreeg haar voorkeur en daar schil derde zij graag onderwerpen als lucht en zee mee. Voordat Yvonne met schilderen begon, hield zij zich beroepsmatig cre atief bezig met stoffen. Naast schilderijen van olie- en acrylverf zijn ook enkele pen tekeningen te zien. verzorgingsprodukten, leuk verpakte zeepjes, kaarsen, kandelaars, sieraden, sjaals en nog veel meer. Bovendien ma ken de jonge ondernemers de kadootjes extra sfeervol met een originele, feestverpak- king. Tijdens het open huis op zaterdag 28 oktober zijn be langstellenden welkom tussen 10.00 en 16.00 uur. particulieren bestaat de moge lijkheid om een kerstpakket voor een Pools gezin af te staan. Gezien het succes ind e voorgaande jaren volstaat Els Bal met alleen de namen te noemen. „Iedereen weet de vaste adressen te vinden". De dozen zijn niet alleen verkrijg baar in het coördinatiecen trum Steinstraat 14 in Bruinis se, maar tevens bij de volgende medewerkers en medewerk sters: Annie Treels en Mien van der Have in Bruinisse; Jo- han Quist, Oosterland; Cobie de Jong, Ellemeet; Cor Dorre man, Scharendijke; Cor Dorre man, Renesse; Dik de Mey, Haamstede en Jannie van Gilst in Colijnsplaat. De ge schenkpakketten dienen uiter lijk op 17 november ingeleverd te zijn bij een van de bovenge noemde hulpverleners. De uit reiking ervan zal evenals op voorgaande jaren in eigen be heer worden uitgevoerd. Rebecca Vleeshouwers uit Nieuwerkerk was de gelukkige winnares van de verloting die in kap salon 't Marktje in Oosterland wérd gehouden in verband met het vijfjarig bestaan van de zaak en de verbouwing die daaraan werd gekoppeld. Na heropening van de vernieuwde zaak mocht iedere klant een bon halen uit een in de winkel geplaatste grabbelton. Daarop stond een percentage kor ting dat op de behandeling werd gegeven. Maar de bon fungeerde tevens als lot waarmee men kans maakte op een half jaar gratis knipbeurten in de kapsalon. Deze hoofdprijs werd vrijdagavond in de kapsalon symbolisch overhandigd aan Rebecca Vleeshouwers. (Foto: Joop van Hóudt) GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie tussen 1 oktober en 31 december 1995 deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 0111-416551 Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. flakkee verhuizingen b.v. Middelharnis Hellevoetsluis Zierikzee Oud-Beijerland Tel. 0187-482188 Tel. 0181-320016 Tel. 0111-413163 Tel. 0186-613624 BRUINISSE - „Onze hulp aan arme mensen in Polen is hard nodig-. Het is er nog steeds bar en boos". Dat zegt Els Bal van de stichting Tholen helpt Polen in Bruinisse. Achter de schermen is Els Bal voor het zevende achtereenvolgende jaar al wekenlang in touw met de voorbereidin gen voor de kerstaktie ten behoeve van hulpbe hoevenden in Polen. H Voor Jesse Glorie, Sanne Emenga, Lars van Mourik, Jürgen Bil en Robert Bil uit Zierikzee was het maandag een bijzondere dag. In de winkel van de BB-bakkerij aan de Sint Domusstraat in Zie rikzee werden zij in het zonnetje gezet. Dat kwam omdat ze een prijs wonnen met de kleurwedstrijd die werd gehouden in het kader van de 'Week van het brood'. Tijdens die week lagen in de BB-win- kels aan de Varremarkt en Sint Domusstraat in Zierikzee kleurplaten, waarop broodjes etende be ren waren afgebeeld. Ongeveer 45 kinderen leverden de plaat prachtig ingekleurd weer in bij een van de twee bakkerswinkels. Vervolgens werden de platen aan de hand van leeftijdscategorieën verdeeld in vier stapeltjes. Bakker Wilfried Droppers koos uit elke stapel de kleurplaat die het al lermooist werd ingekleurd. Als beloning kregen de ijverige kleurders een prijs die varieerde van een videofilm en educatief boek tot een tekendoos. De,prijzen werden hun overhandigd door de bak ker. (Foto: Joop van Houdt) -# Miaae marrus Schoenmakers sinds 1917 Westdijk 29 107.1 FM/88.5 KABEL Maandag 09.00/10.00 Info (herh.). 17.00/18.00 Een uurtje Jan (hierin o.a. de vacaturebank). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 20.00/22.00 Nomen Nescio (ziekenomroep). Dinsdag 09.00/10.00 Info (herh.). 10.00/12.00 Nomen Nescio (herh.) 16.00/17.00 Sporen op Schouwen-Duiveland (praatpro gramma). 17.00/18.00 Een uurtje Jan (hierin o.a. de vacaturebank). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 Funny FM (jongerenprogramma). Woensdag 09.00/10.00 Info (herh.). 10.00/11.00 Sporen op Schouwen-Duiveland (herh.). 15.00/16.00 Ontbijtkids (herh.) 16.00/17.00 De schatkist (bijbels kinderprogramma). 17.00/18.00 Een uurtje Jan (hierin o.a. de vacaturebank). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 Funny FM (jongerenprogramma). 21.00/22.00 Non-stop hardrock. Donderdag 09.00/10.00 Info (herh.). 17.00/18.00 Een uurtje Jan (hierin o.a. de vacaturebank). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 Funny FM (jongerenprogramma). 21.00/22.00 Bonzai (housemuziek) Vrijdag 09.00/10.00 Info (herh.). 17.00/18.00 Een uurtje Jan (hierin o.a. de vacaturebank). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 Funny FM (jongerenprogramma). Zaterdag 08.00/09.00 Ontbijtkids (kinderprogramma). 09.00/10.00 Hitgalerij (muziekprogramma). 10.00/12.00 Zaterdag-expresse (informatieve ochtendshow). 12.00/14.00 Lunchprogramma. 14.00/18.00 Radio Schouwen-Duiveland sport. 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 Hitradio sensatie (jongerenprogramma). 21.00/22.00 The party (muziekprogramma). Zondag 11.00/12.00 Knipoog naar klassiek (muziekprogramma). 12.00/13.00 Zijn of niet zijn (toneel en cultuur). 13.00/14.00 Be my guest (muziekprogramma). 14.00/15.00 Ruis geen bezwaar (muiziek uit de jaren '40/ '50/'60). 15.00/18.00 Radio Schouwen-Duiveland sport. 18.00/19.00 Alle remmen los (Hollandse hits). 19.00/21.00 De Silo-show (jongerenprogramma). 21.00/22.00 Music from Paradise (romantische muziek). BRUINISSE - Zaterdag 28 oktober gaan in Bruinisse de deuren open van parfumerie en ka- dowinkel Loddereintje. De eigenaren van het nieuwe verkooppunt aan de Molenstraat 41 zijn Ineke en Rik van Kempen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3