Inwoners van Schouwen-Duiveland goedkoper uit bij nieuw waterschap Buit proletarisch winkelen 1 i GRATIS ADVERTENTIE UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Geen bruinrot in de Schouwse aardappels ZIERIKZEESCHE (W NIEUWSBODE Diefstal uit auto Geld en papieren gestolen Veel schade bij inbraak kantoorpand 3 5 7 9 dé krant van schouwen - duiveland! A4/DHFIB^-1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE H DINSDAG 24 OKTOBER 1995 152e JAARGANG NR 25863 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote koilektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie tussen 1 oktober en 31 december 1995 deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. H drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 0111-416551 Alleen voor grondbezitters hogere kosten De kosten van het zuiveren van rioolwater - op de foto rioolwaterzuiveringsinstallatie De Verseput bij Kerkwerve - worden verhaald op alle inwoners van Schouwen-Duiveland. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - De meeste inwoners van Schouwen-Duiveland zijn bij het nieuwe waterschap De Zeeuwse Eilanden goedkoper uit. Alleen de grondbezitters worden geconfronteerd met een forse stijging van de kos ten. Dat blijkt uit de beleidsbegroting voor 1996 van het na de fusie van de waterschappen boven de Westerschelde ontstane waterschap. Waterschappen zorgen voor onderhoud van wegen en slo ten. Daarnaast is de zuivering van rioolwater een verant woordelijkheid van het water schap en wordt gezorgd voor een voor iedereen aanvaard baar peil van de grondwaters tand. Ook is het waterschap verantwoordelijk voor de kwaliteit van het oppervlakte water. De kosten van dat alles worden doorberekend aan de inwoners van het gebied - in waterschapstaai ingezetenen - waar het waterschap werk zaam is. Het rioolwater wordt op Schouwen-Duiveland in ver schillende zuiveringsinstalla ties gezuiverd. De kosten daar van worden op de inwoners van Schouwen-Duiveland - die hun steentje bijdragen aan de vervuiling van dat rioolwater - verhaald via de verontreini gingsheffing. Een gemiddeld gezin wordt aangeslagen voor drie Vervuilingseenheden (VE's). Nu betekent dat een aanslag van in totaal 324 gulden (drie VE's), maar met ingang van 1 januari 1996 wordt dat 297 gul den. Men kan dus 27 gulden in de knip houden. Het bedrag van 99 gulden per vervuilings eenheid loopt in 1997 op naar 101 gulden, 103 gulden in '98, 105 gulden in '99 en 107 gulden in het jaar 2000, maar dat is dan nog altijd goedkoper dan het huidige tarief van 108 gul den per VE. Alle inwoners van Schouwen- Duiveland krijgen daarnaast te maken met de ingezetenen- omslag, een vast bedrag per jaar. Nu gaat het nog om een bedrag van 105 gulden, maar met ingang van 1 januari 1996 bedraagt de ingezetenenom- slag 88,04. Een voordeeltje van 17 gulden. Huizenbezitters moeten via de onroerende zaakbelasting voor hun bezit betalen aan de gemeente. Ook het waterschap legt echter een dergelijke aan slag op. Het te betalen bedrag hangt samen met de waarde van het bezit. Nu geldt een ta rief van 2,88 per 3000 gulden economische waarde van het bezit. Dat houdt in dat voor een huis met een economische waarde van twee ton een be drag van 191,80 betaald dient te worden. Vanaf 1 januari 1996 wordt uitgegaan van een tarief van 4,35 per 5000 gul den van de economische waar de. Voor hetzelfde huis van twee ton betekent dat een aan slag van 174 gulden en derhal ve kan men 17,80 in de knip houden. Een modaal gezin met een huis met een economische waarde van twee ton is nu per jaar 620,80 kwijt aan water schapslasten. Volgend jaar gaat het om een bedrag van al les bij elkaar 559,84. Een voordeeltje van bijna 61 gul den. Boeren Landbezitters, in de regel de boeren, moeten fors meer gaan betalen. Zij zijn aan het water schap een vast bedrag per hec tare verschuldigd en dat be drag is nu opgetrokken van 80 gulden per hectare naar 108,36 gulden per hectare. De eige naar van 60 hectare - een ge middelde - betaalt nu 4800 gul den per jaar, maar moet straks 6501,60 gulden gaan betalen. Een verschil van ruim 1700 gul den. Hoe het tarief zich in de toe komst ontwikkelt is nog niet helemaal zeker. Het hangt er van af of het algemeen bestuur besluit om de reserve te ge bruiken om het tarief te druk ken of besluit om dat niet te doen. In het meest ongunstige geval bedraagt de ingezetenen- omslag in het jaar 2000 een be drag van 96,75, moet voor een eigen huis 4,79 per 5000,- van de economische waarde betaald worden en is een land eigenaar 121,35 per hectare verschuldigd aan het water schap. De beleidsbegroting komt aan de orde tijdens de vergadering van Waterschap De Zeeuwse eilanden op donderdag 9 no vember. De vergadering wordt gehouden in De Prins van Oranje in Goes en begint om 19.30 uur. Rotterdams duo betrapt in Renesse RENESSE/HAAMSTEDE - Za terdag werden in een winkel in Renesse een 55-jarige vrouw en een 54-jarige man - beiden uit Rotterdam - betrapt op winkel diefstal. Bij verhoor door de politie bleek dat het duo het niet bij die ene winkeldiefstal had gelaten. De politie schat de totale buit van het tweetal op ongeveer 3000 gulden. De twee uit Rotterdam werden zaterdag betrapt op het stelen van Boerenbont-serviesgoed. Bij een huiszoeking in de hui zen van het duo en nadat de ca ravan waarin het tweetal ver bleef binnenstebuiten was gekeerd, kwam nog veel meer gestolen goed boven tafel. Boe renbont was duidelijk favoriet bij de dieven want de politie trof een zo goed als compleet Boerenbont-servies aan. Winkelen Volgens de politie was het tweetal al enkele maanden ac tief in Renesse en Haamstede. Hun werkterrein was winkels in Renesse en Haamstede en de diefstallen werden zonder uit zondering op klaarlichte dag gepleegd. ,,Ze liepen soms met een artikel nog compleet in de doos naar buiten", aldus een politiewoordvoerder. In de regel worden gestolen goederen door de dieven zo snel mogelijk verhandeld, maar in dit geval kon men naar men aanneemt de complete De twee Rotterdammers 'winkelden' een zo goed als compleet Boerenbont-servies bij elkaar. (Foto: Joop van Houdt) buit van een reeks winkeldief stallen weer achterhalen. De dieven waren volgens de poli tie bijzonder praktisch en sys tematisch ingesteld. Stukje bij beetje werd het servies bij el kaar gewinkeld. „Soms kwa men ze meerdere keren per dag in dezelfde winkel". Behalve serviesgoed gingen de dieven er vandoor met kle ding, gereedschap maar ook ui terst praktische zaken als een scheerapparaat. Een enkele keer werden geen gebruiksar tikelen gestolen, maar gingen de Rotterdammers op zoek naar siervoorwerpen, varië rend van aardewerken paar den in verschillende maten tot pluche knuffeldieren. Uit de verklaringen van de Rotterdammers kon de politie achterhalen uit welke winkels de goederen werden gestolen. De gestolen goederen worden teruggegeven aan de rechtma tige eigenaars. BRUINISSE - Uit de auto van een 29-jarige inwoner van Lei den zijn tankpasjes en een ra dio/cassettespeler weggeno men. De auto stond geparkeerd aan de Hageweg in Bruinisse. De diefstal heeft plaatsgevonden in de nacht van vrijdag op za terdag. ZIERIKZEE - Een 33-jarige in woner van Zierikzee heeft gis termorgen, maandag, aangifte gedaan van diefstal van zijn portemonnee. In de geldbuidel zaten waarde papieren en een bedrag van ve le duizenden guldens. De por temonnee is waarschijnlijk zaterdagmorgen uit de kan toorruimte van zijn winkel ge stolen. ZIERIKZEE - Bij een inbraak in het kantoor van Marine Ma nagement Group aan het Ha venpark in Zierikzee, in de nacht van zondag op maandag, is volgens schatting van de ei genaar, voor duizenden gul dens schade aangericht. Behal ve een deel van de administratie is er niets ont vreemd. De meeste schade werd aange richt bij het openbreken van een muurkluis. Dit is op een dusdanige hardhandige wijze gebeurd, dat vervanging nood zakelijk is. Uit de kluis werd een aantal papieren meegeno men die volgens de eigenaar voor de dader(s) van geen enke le waarde is. De daders kregen toegang tot het pand door het forceren van een raamkozijn aan de achterzijde. Vervolgens werd een binnendeur openge broken en het hele pand door zocht. Al wie een kleine diefstal doet, die steelt ook licht een groter goed. Vridankes Bescheidenheit Eerst regen m HET WEER Veel bewolking en vannacht vanuit het zuidwesten wat regen, later perioden met zon. Min. temp. ±10, middagtemp. ±16 graden. Eerst zuidenwind, vrij krachtig 5 en langs de kust krachtig of hard, 6 tot Z; in de loop van de ochtend afnemend. JACHTHAVEN De Brouwse raadsleden zien privatisering van de Brouwse jachthaven niet zitten. O SCHOOLGEBOUW Het Zierikzeese college is verdeeld over de toe komst van schoolgebouw aan het Jannewekken. LAPMIDDEL De Duivelandse WD-fractie vindt het terugbren gen van de snelheid op de N59 een lapmiddel. HANDBAL De handballers van Delta Sport begonnen de competitie met winst tegen het Haagse Wings. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Van Aartsen beziet schaderegeling ZIERIKZEE - De gevreesde aardappelziekte bruinrot komt volgens landbouworganisatie ZMO niet voor in aardappelen op Schouwen- Duiveland. Tot nu toe is bij de ZMO één mel ding van bruinrot in Zeeland binnengekomen. Waar de ziekte precies is geconstateerd wil men niet zeggen. De ziekte kan volgens G. van der Schelde van de sectie plantaardige produktie van de ZMO voorkomen in verschil lende aardappelrassen, waar onder ook rassen als Bildstar, een ras dat ook op Schouwen- Duiveland geteeld wordt. De ziekte ontstaat door een bacte rie in het pootgoed. Wat de om vang van de schade in Zeeland is, is Van der Schelde niet be kend. Landbouwminister Van Aart sen beziet de mogelijkheden van een schadevergoeding voor aardappelboeren die de gevreesde ziekte bruinrot in hun gewas hebben. Dat is de uitkomst van overleg maan dagmiddag tussen de bewinds man en de land- en tuinbouw organisatie LTO-Nederland. De bewindsman zal 13 novem ber de boerenorganisatie laten weten of, en zo ja hoeveel, geld hij wil uittrekken voor de gedupeerde akkerbouwers. Bruinrot is een zeer besmette lijke aardappelziekte. Zij stak ongeveer een maand geleden de kop op bij een tiental bedrij ven verspreid over het hele land. Vooral sommige poot- aardappeltelers zijn zwaar ge troffen. Besmette pootaardap- pelen mogen namelijk niet meer worden verhandeld. De handel, vooral de export van dat uitgangsmateriaal is een economisch belangrijke pijler onder de akkerbouw. Voor te lers van consumptieaardappe len zijn de gevolgen beperkt. Boeren die de ziekte in hun „poters" hebben zijn zwaar ge dupeerd. Zij lopen niet alleen afzet mis. Vijf jaar lang gelden beperkingen in de teelt op de besmette percelen. Waar de bruinrot vandaan komt is een raadsel. De Plantenziektekun- dige Dienst van het ministerie van landbouw onderzoekt dat momenteel. De besmettelijke ziekte kwam eerder al eens voor in Nederland, maar bleef toen beperkt tot Limburg. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement met autom. afschr. a ƒ182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: mZend de bon in open envelop zonder postzegel naar SE Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, 2==*; Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee m J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1