Bazaars en verkopingen trekken wat minder kopers dan gewoonlijk Muzikale jubileumviering Sursum Cord a HIER WAR EINMAL MAANDAG 23 OKTOBER 1995 NR 25862 5 In ZierikzeeOosterland en Bruinisse Medewerkers en vrijwilligers van peuterspeelzaal 't Kraaiennest presenteerden een veelzijdige bazaar in dorpshuis Oosterhof. (Foto: Joop van Houdt) OOSTERLAND - „Het is voor mijn poppen, die maak ik zelf. Ik heb hier al drie stelletjes kleding gevonden. Je kunt hier lekker zoeken." Mevrouw L. Teljeur uit Oosterland had het best naar haar zin hij de kraam met tweedehands kinderkleding, zaterdag in dorpshuis Oosterhof in Oosterland. En zij was niet de enige. Medewerkers en vrijwilligers van peuterspeelzaal 't Kraaiennest presen teerden daar een veelzijdige bazaar. Ook in Bruinisse werd een attractieve rommelmarkt en ba zaar gehouden door vrijwilligers van de Nederlandse Hervormde Kerk. Onder de Beuze in Zierik zee hielden leden van de Hervormde Vrouwengroep Wees een Zegen een verkoping. Ondanks het grote aantal toe risten dat de herfstvakantie op Schouwen-Duiveland door brengt, trokken de evenemen ten wat minder belangstellen den dan gewoonlijk. Vooral mensen uit de directe omge ving namen er een kijkje en kochten wat voor het goede doel. In de Oosterhof hadden ze een ruime keuze. De mede werkers van 't Kraaiennest hadden zelfs buiten voor het dorpshuis een kraam ge plaatst, waar poffertjes en oliebollen werden verkocht. In de Oosterhof zelf was de voor zaal ingericht als tweedehands markt en terras, terwijl in de achterzaal veel spelletjes ston den opgesteld en eigengemaak te artikelen werden verkocht als advocaat, zuivelprodukten en houten beren. Spelletjes als ballonnenbord, touwtje trek en knikkers ra den veerden door de medewer kers van 't Kraaiennest zelf ge maakt. Een poppenkastspeler uit Amsterdam kwam naar Oosterland om tijdens de ba zaar als Poppenton diverse voorstellingen te geven. In de grote zaal was ook een beton- gietster die haar potten en an dere betonobjecten liet zien. Op het podium werd via com puterapparatuur het nieuwe fenomeen Internet gepresen teerd. De bazaar in Oosterland bracht netto 1750 gulden op. Een bedrag dat wordt besteed voor de aanschaf van nieuwe klimtoestellen voor de peuters van 't Kraaiennest. Bestuursvoorzitter Jolanda Smits sprak de hoop uit dat de nieuwe klimtoestellen bij een nieuwe behuizing kunnen wor den geplaatst. De peuterspeel zaal, die wordt bezocht door 36 kinderen en vier ochtenden per week is geopend, wordt gehou den in de grote zaal van dorps huis Oosterhof. Dat houdt in dat na elke peuterspeelzaal ochtend het meubilair en speelgoed moet worden opge stapeld en opgeborgen in een andere ruimte. Smits zei te ho pen op het Groene Kruisge- bouw of een locatie bij het ser vice-woningencomplex voor ouderen dat in Oosterland ge bouwd gaat worden. In Bruinisse werd een rommel markt en bazaar gehouden in het Verenigingsgebouw aan de Deestraat. Het belangrijkste onderdeel van het evenement werd gevormd door de ver koop van tweedehands artike len, waarvan goed gebruik werd gemaakt. Het publiek kon verder een kansje wagen bij het rad van avontuur, ter wijl ook de verkoop van bloe men, oliebollen en vis de nodi ge belangstellenden trok. Het evenement bracht netto ruim 6000 gulden op. Een bedrag dat wordt gebruikt voor de restau ratie van de klok, die vorige week uit de klokketoren van de kerk werd gehesen. In to taal is daarvoor 35.000 gulden nodig. Leden van de Hervormde Vrouwengroep Wees een Zegen uit Zierikzee maakten de afge lopen maanden vele handwer ken, waaronder gebreide trui en en sokken, gehaakte spreien en patchwork kussens. Die werden zaterdag in twee kramen onder de Beuze te koop aangeboden, evenals zelf gemaakte lekkernijen als ad- vokaat, cake en koek. Vooral deze laatste artikelen werden goed verkocht. Het evenement bracht bijna 940 gulden op. Een bedrag dat is bestemd voor de Nederlandse Hervorm de Kerk in Zierikzee en de kas van Wees een Zegen. SCHARENDIJKE - „Wij zijn dankbaar en blij met dit veertig-jarig' bestaan". Deze woorden van voorzitter Aad Hubregtse werden door de leden van de christelijke gemengde zangvereni ging Sursum Corda uit Scharendijke onder streept door het jubileumconcert dat vrijdag avond werd gepresenteerd in de Nederlandse Hervormde kerk in Scharendijke. Het evenement trok bijna 250 belangstellenden, waaronder burgemeester W. den Boer en vertegenwoordigers van de kerkeraad, Nederlandse Chris telijke Koninklijke Zangers- bond, de eilandelijke Koren commissie en andere koren op Schouwen-Duiveland. Zij kon den genieten van een program ma, waarin zowel koorzang, solozang en samenzang voor kwam als muzikale intermez zo's. Die laatste werden ver zorgd door hoornbespeler Jaap Bil en pianist Kees Groenleer. Zij presenteerden muziek van Strauss en Mozart. Groenleer bespeelde ook het orgel en be geleidde de koorzang op piano. Na een periode van ziekte, waardoor de gebruikelijke uit voering in het voorjaar, dit jaar moest worden uitgesteld, was de dirigent van Sursum Corda, Jaap Schouls de afgelo pen maanden weer beschik baar om met het koor de jubi leumuitvoering voor te bereiden. Daarbij werden lie deren ingestudeerd uit vier verschillende categorieën: geestelijk algemeen, negro spi rituals, eigen werk en grotere werken. Het koor opende met geestelijk algemeen. Daarbij werd onder meer Die ehre Got- tes aus der Natur van Beetho ven vertolkt, met solozang van Aad Hubregtse. In de categorie negro spirituals zong het jubilerende koor de nummers My Lord what a mor ning, Steal away en We shall overcome in een bewerking van de dirigent. Nobody knows werd uitgevoerd met solozang van Cor van der Wek ken. Als eigen werk, gecompo neerd door dirigent Jaap Schouls, werd onder meer uit gevoerd Lof aan God, Als tus sen licht en donker en Samen Leven. Bij dit laatste lied wa ren Hubregtse en Rinus de Vos actief als solisten. De grotere werken die Sursum Corda pre senteerde waren Ontwaakt, o volkeren ontwaakt van Mo zart, Wandel in het licht met Jezus met, solistische mede werking van Willie Hart en Heer, ik kom tot u. Aan het eind van het jubileum concert zette voorzitter Hu bregtse drie koorleden in het zonnetje, voor wie het lidmaat schap van Sursum Corda dit jaar een dubbel jubileum bete kent. M. de Jonge-Viergever werd gehuldigd omdat ze reeds veertig jaar lid is van het koor en J. Hillebrand-Bezuyen en J. Ringelberg-Moes omdat ze al 25 jaar actief zijn in het koor. Sursum Corda tijdens de jubileumuitvoering in de Nederlandse Hervormde kerk in Scharendijke. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE Collecte De onlangs gehouden collecte voor de Nierstichting heeft in Zierikzee 4.426,70 opgele verd. FNV-spreekuur De FNV houdt woensdag 1 no vember gratis spreekuur in het MFC aan de De Huijbertstraat in Zierikzee. Men kan er te recht van 10.00 tot 11.30 uur. In Perspectief In Perspectief, de Provinciale Interkerkelijke werkgroep voor familieleden en vrienden van (ex)psychisch zieke men sen houdt dinsdag 14 novem ber een bijeenkomst in het Hervormd Kerkcentrum in Zierikzee. De bijeenkomst be gint om 19.45 uur. Centraal staat de vraag wat het voor de omgeving betekent als iemand psychisch ziek is. Psychiater dr. M. H. Cohen Stuart uit Haamstede verzorgt een inlei ding. Na de pauzejs er gelegen heid tot het stellen van vragen. Wie meer wil weten kan bel len: 0111-671443. FNV-bijeenkomst De nieuwe arbeidstijdenwet staat centraal tijdens een aan tal bijeenkomsten van de Fe deratie Nederlandse Vakbewe ging (FNV). Eén van de consequenties van de nieuwe wet is dat zaterdag als een nor male werkdag beschouwd gaat worden en dat kan volgens de FNV wel eens verstrekkende gevolgen hebben voor over werk- en onregelmatigheids toeslagen. Dinsdag 14 novem ber wordt een bijeenkomst over de nieuwe wet gehouden in het MFC aan de De Huijbert straat in Zierikzee. De bijeen komst begint om 20.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE Sociale voorzieningen De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Westerschouwen, houdt op dinsdag 14 november een bij eenkomst in De Schutse in Burgh-Haamstede. Er zal een lezing worden gehouden door de Intergemeentelijke Sociale Dienst Schouwen-Duiveland. Aanvang: 14.00 uur. Sinterklaas De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Westerschouwen, houdt op dinsdag 28 november een Sin terklaasmiddag voor haar le den. Het feest wordt gehouden in De Schutse in Burgh-Haam stede en begint om 14.00 uur. Kerstviering De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen* afdeling Westerschouwen, viert op dinsdag 12 december het kerst feest. De viering wordt gehou den in de zaal van de Gerefor meerde kerk in Haamstede. Aanvang: 17.30 uur. Genetische modificatie De leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en hun partners konden vorige week kennis nemen van een in teressant onderwerp tijdens een bijeenkomst in De Schutse in Haamstede. De heer F. Saat, werkzaam bij Van der Have Research in Rilland bracht een lezing over genetische modifi catie. Dit is een techniek die de veredelaar in staat stelt uit sluitend de gewenste eigen schap uit een plant te isoleren en deze over te brengen naar een andere plant. Eigenschap pen zijn opgeslagen in één of meer genen van het DNA. Het voordeel van deze techniek is, dat men niet meer is gebonden aan één plantesoort, zoals bij het kruisen van planten. Deze techniek 'wordt gebruikt om planten sterker te maken te gen bijvoorbeeld schimmels, insekten en bodemziekten. Ook in verband met onkruid bestrijdingsmiddelen kan ge netische modificatie een be langrijke vermindering in het gebruik teweeg brengen. Het is tevens niet onmogelijk dat met deze techniek bijvoor beeld brandstof of plastics ge produceerd zullen worden. SCHARENDIJKE Thema-middag ANBO De ANBO-Middenschouwen houdt op woensdag 1 novem ber een thema-middag in het jeugdgebouw van de Neder landse Hervormde kerk in Scharendijke. Het thema is de ze keer Integrale Veiligheid. De heer Van Schaik van de Po litie Zeeland, district Ooster- scheldebekken houdt een inlei ding over dit onderwerp. Tevens wordt een dia-serie vertoond en een video-film ge draaid. Vooral inbraakpreven tie zal aan bod komen. KAPELLE Handwerkdag In De Vroone in Kapelle is op donderdag 9 noyember een handwerkdag voor de leden van de NBvP, afdeling Noord- gouwe. VLISSINGEN Barbershop-show Liefhebbers van Barbershop- zang dienen zich vrijdag 27 ok tober te vervoegen in het Arse naaltheater in Vlissingen. Het herenbarbershopkoor Coast line Chorus presenteert die dag een grootse barbershop- show. Coastline Chorus heeft al vele malen tweede en derde prijzen behaald op de Neder landse Conventie en in '92 zelfs de eerste. Dit leidde ertoe dat het koor in 1993 een reis maak te naar de Internationale Con ventie in Calgary met als hoog tepunt een optreden voor 20.000 mensen. Tijdens de bar bershop-show in het Arsenaal- theater geven drie Nederland se kampioenen acte de présence. Uit Geldermalsen komt het dameskampioens- kwartet Riverside Quartet. Verder zijn present het twee voudig herenkampioenskwar- tet Members Only en het vijfvoudig dameskampioens- kwartet de Sea Sound Singers. Schouwen-Duiveland wordt vertegenwoordigd door The Seagals. De show in het Arse naaltheater begint om 20.00 Het was eigenlijk best gezellig in Brouwers haven. Hier en daar een verdwaalde student geschiedenis en voor de rest veel grijze haren. Cultureel Zeeland met bij de mannen een hoog zijden-sjaaltjes gehalte. We luister den in het stadhuis naar een lezing over Jacob Cats. Na een enthousiaste inleiding verlucht met lichtbeelden maakten we onder leiding van een gids een speciale Cats-wan- deling door de straatjes van de stad. De ellen de begon al bij het geboortehuis. Altijd liep ik er met eerbied langs: Hier kraaide eens de kleine Cats. 'Maar', sprak de gids 'het zou best wel eens een ander huis geweest kunnen zijn'. Vervolgens dwaalden we door Brouw en luisterden we zeventien maal naar het terug kerend refrein: 'Hier stond eens'. Zo keken we bewonderend naar onzichtbare kerken, geld kantoren en stadspoorten. De sporen zijn uit gewist. De maandag daarna vervul ik zelf de rol van gids. Met een bus vol middelbare scholieren gaan we in het voormalige Oost Duitsland vijf dagen lang op zoek naar de sporen van Bach en Luther. Maar in Eisenach is het geboorte huis van Bach net zo apocrief als dat van Cats in Brouwershaven. De dame die ons in de avond door de straatjes leidt waar Bach en Luther misschien gevoetbald hebben is een schat van een mens, maar behalve een enke le kerk en een onverwoestbare stadspoort spreekt ook zij het bekende vocabulaire van de stadsgids 'Hier war einmal....' Wat wil je, na honderden jaren? Maar er is ook zoiets als recente geschiede nis: het ijzeren gordijn en de lugubere wereld die zich daarachter afspeelde. Heel wat men sen weten nog van de hobbelige straatjes, de armetierige winkeltjes, de stinkende lucht van de bruinkool, de pruttelende Trabantjes, de verveelde gezichten van de winkeljuffrouws. Zodra je de grens gepasseerd was kwam je in een andere wereld. Het is nog maar zes jaar geleden toen die vermolmde wereld binnen enkele weken in elkaar stortte. Wat is nu zes jaar? Maar als ik voor in de bus zit met de mi crofoon in mijn hand besef ik dat het voor de jongelui in de bus nu al een wereld van 'horen zeggen' is. Ik vertel van een grens waar je soms uren moest wachten, ik vertel van de sjaggerijnige grenswachten, het geblaf van de speurhonden, de spiegeltjes onder je auto. Maar de leerlingen kijken uit de ramen en zien in het voorbijgaan een modern tank station en een winkel waar je snoep en com puterbladen kunt kopen. 'Kijk een lichtmast' roep ik nog en ga snel verder en vertel dat je vroeger pas na tien jaar een Trabantje kon krijgen. De leerlingen kijken uit de ramen en ontdekken ultramoderne garages met fonke lende modellen van Europese en Japanse merken. Ik vertel dat, als je vroeger in een res taurant ging eten, je in een rij moest wachten voordat je een plaatsje kreeg waar je meestal rode kool naar binnen moest werken. 'Kijk een Mc Donald's!' roept iemand achter in de bus. Vervolgens kruipen we verder, want steeds opnieuw is er 'Stau'. Het aantal auto's is gigantisch toegenomen en dwars door Oost Duitsland wordt dag en nacht gewerkt om de autowegen naar zes banen te verbre den. Heel Oost Duitsland is één reusachtige bouwput geworden. Alleen al in Eisenach zijn enkele honderden bouwprojecten aan de gang. De winkelstraat waar we door wande len is een paradijs aan het worden waar de nieuwe winkels mooier zijn dan in het westen. Op de plek waar je vroeger op middeleeuwse wijze geld moest omwisselen kun je nu ra zendsnel geld pinnen. Vroeger was het on mogelijk vanuit Nederland op te bellen. Vlak voor de reis faxte ik tweemaal per dag. Ruim twee jaar ben ik hier niet geweest. Alleen in de kleine plaatsen proef je nog de sfeer van het verleden, maar nog even en ook dat is voorbij. Verbaasd kijk je naar een land waar met den derende vaart de sporen uit het verleden wor den weggewist zodat de gidsen over de tijd na de oorlog nu al kunnen zeggen: Hier war einmahl... Op de terugweg wijst de chauffeur naar rechts. 'Jongens, hierzijn we van de week ge weest'. Hoog op een verre heuvel wijst het gedenkteken van Buchenwald omhoog. Het zegt tegen ons: Hier war einmal.... Mensen maken steeds een nieuwe wereld. Laten ze desnoods het geboortehuis van Cats en Bach afbreken. Sommige sporen mogen nooit uit gewist worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5