Ruud Lubbers in beeld als opvolger van Claes 'Opa' Ockels vertelt 'Ziekenfonds kan op den duur beter verdwijnen' Batenburg nog een half jaar voorzitter van AOV Plattelandsvrouwen tegen wegwerpcultuur Zangeres Andrews overleden Tv-actie voor beter imago boer Moordzaak Ongeval Misdrijf 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WD-leider Frits Bolkestein: DEN HAAG (ANP) - VVD-leider Bolkestein vindt dat het ziekenfonds over een jaar of twintig maar be ter kan verdwijnen. Als iedereen een particuliere ziektekostenverzekering moet afsluiten, kan dat de concurrentie tussen de verzekeraars vergroten, zo denkt hij. En wie de premie niet kan be talen, moet daarvoor een tege moetkoming krijgen bij de be lastingen, zo opperde de VVD- voorman dit weekeinde ten overstaan van het farmaceu tisch bedrijf MSD. De groei van de kosten in de ge zondheidszorg kan volgens Bolkestein alleen worden gestuit door aan de ene kant de drempel te verhogen door pa tiënten wat meer te laten beta len en aan de andere kant door concurrentie de prijzen binnen de perken te houden. Volgens de VVD- fractievoorzitter is het daarom beter dat het ziekenfonds, dat nu nog tweederde van de Ne derlanders voor een lage pre mie verzekert, verdwijnt. Ver zekeraars moeten onderling concurreren om de premies laag te houden en een kunst matig lage ziekenfondspremie verstoort dat. Bovendien komt er volgens Bolkestein op den duur, als de groei doorgaat als nu, een steeds scherpere tweedeling tussen de particulier verzeker den en het ,,armenfonds". Het is daarom naar zijn oordeel be ter om de aparte verzekering voor laagbetaalden op te hef fen en voor degenen die de par ticuliere premies niet kunnen ophoesten, de belastingen wat te verlagen. PvdA-minister Ritzen van on derwijs reageerde zaterdag af wijzend op de hersenspinsels van Bolkestein. Ritzen vreest dat opheffing van het zieken fonds leidt tot een te hoge ziek tekostenverzekering. PvdA-woordvoerder volksge- zondheid'Oudkerk fronst even eens de wenkbrauwen bij de opmerkingen van Bolkestein. Wat Oudkerk stoort is dat Bol kestein in zijn optie geen thuis geeft hoe hij denkt de „risico selectie door verzekeraars te voorkomen". Niet zo vreemd D66-woordvoerder Van Boxtel vindt het idee van Bolkestein echter zo gek nog niet. ,,Ik vind het niet zo'n vreemde gedachte; het borduurt verder op een aantal dingen die in de Kamer al eens geopperd .zijn." CDA-woordvoerder Lansink heeft geen goed woord over voor het idee van Bolkestein. De christendemocraat wijst er op dat diens voorstel volstrekt strijdig is met wat het kabinet momenteel aan het doen is in de zorgsector. De Ziekenfonds wet is een werknemersverzeke ring en dat dient Bolkestein zich terdege te blijven besef fen, aldus Lansink. Overeenkomst met partijleden DRIEBERGEN (ANP) - Voorzitter M. Batenburg van het Algemeen Ouderen Verbond AOV blijft nog tot eind maart 1996 in functie. Dan kiest de partij een nieuw dagelijks bestuur. Circa 200 leden van het de afge lopen maanden veel geplaagde AOV zijn dat dit weekeinde in Driebergen overeengekomen. Batenburg is oprichter van het AOV, dat in mei 1994 tot veler verrassing bij de Kamerverkie zingen maar liefst zeven zetels in de wacht sleepte. Ruzies, verdachtmakingen, intriges, dreigementen, scheldkannona- ges en royementen deden de club vervolgens uiteen spatten. Toenmalig fractievoorzitter Nijpels stuurde afgelopen voorjaar zelfs aan op een roye ment van Batenburg. Uiteinde lijk werden zij en haar fractie genoten Boogaard en Aiking- van Wageningen aan de dijk ge zet. Batenburg is in mei tegen de zin van de toenmalige AOV-top met voorkeurstemmen in de Eerste Kamer gekozen. Nadien was het volop hommeles bin nen het grijze circuit. Nijpels en de haren hebben zich inmiddels aangesloten bij de onlangs opgerichte nieuwe ouderenclub Senioren 2000, on der leiding van voormalig vice- voorzitter Turkenburg van het AOV. In de Tweede Kamer gaan zij als groep-Nijpels door het leven. Het AOV zelf heeft in de Twee de Kamer de afgevaardigden Van Wingerden en Verkerk, die eerder door Nijpels en haar companen uit de eerdere AOV- fractie waren gezet. Het al eer der afgedankte fractielid Hen driks gaat in het parlement op de solo-toer, maar trekt waar het maar even kan, samen op met Van Wingerden en Ver kerk. DEN HAAG (ANP) - De plattelandsvrouwen zijn ten strijde getrokken tegen de wegwerpcultuur op con ferenties van de Verenigde Naties. Het gebruik van plastic kopjes, plastic bestek en kartonnen bordjes zijn een doorn in het oog van de vrouwen. Zij vinden de VN ,,eco-onvriendelijk". Samen met de organisatie Friends of the Earth uit Hong kong heeft de Nederlande Ver eniging van Plattelandsvrou wen een brief geschreven aan Boutros Ghali en Getrude Mongella, respectievelijk secretaris-generaal van de VN en secretaris-generaal van de VN-Vrouwenconferentie. De plattelandsvrouwen vinden dat de VN-deelnemers aan con ferenties moet oproepen hun eigen bestek, bord en brood trommeltje mee te nemen. Op de conferènties moeten water fonteintjes komen. Ook moet er, als steun voor de boeren, meer voedsel te koop zijn van landbouwers uit de omgeving. De plattelandsvrouwen pleiten ook voor uitbreiding van de verkoop van vegetarisch voed sel en vers fruit op conferen ties. Het afval dat toch nog on- staat, moet kunnen worden hergebruikt. Afvalberg De plattelandsvrouwen namen deel aan de VN- vrouwenconferentie in China en ergerde zich groen en geel aan de hoeveel weggooimateri- aal dat daar werd gebruikt. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr lijd stand tijd stand ZIERIKZEE 24 oktober 03.15 183 09.00 -122 15.25 173 21.15 -142 ROOMPOT BUITEN 24 oktober 01.30 207 07.35 -128 13.50 200 20.00 -152 BRUINISSE 24 oktober 02.50 189 09.05 -131 14.55 183 21.25 -152 WEMELDINGE 24 oktober 03.15 189 09.00 -128 15.15 179 21.20 -149 Springtij: 26 oktober Actuele informatie over afwijkingen 06 -9771 5Indien voldoende steun van NAVO-lidstaten NEW YORK (ANP) - Premier Kok en minister van buitenlandse zaken Van Mierlo hebben zondag laten doorschemeren dat oud-premier Lubbers Willy Claes wil opvolgen als secretaris-generaal van de NAVO. ,,Als zou blijken dat er een vol doende draagvlak is voor steun vanuit de NAVO-lidstaten, dan sluit ik allerminst uit dat Lub bers ook beschikbaar zal zijn", aldus premier Kok op een pers conferentie in New York waar hij de vijftigste verjaardag van de VN bijwoont. Minister van Mierlo voegde daar aan toe dat Nederland pas tot een officiële kandidaatstel ling van Lubbers wil overgaan als die wens vanuit de NAVO voortkomt. In dit stadium stelt Nederland Lubbers niet kandi daat, en Lubbers zichzelf ook niet, vanwege de slechte erva ring met Nederlandse kandida ten gedurende de afgelopen ja ren, waaronder de kandida tuur van Lubbers voor het voorzitterschap van de Europe se commissie. Van Mierlo: ,,Als uit de ge sprekken blijkt dat er behoefte is aan een Nederlandse kandi daat dan zullen wij op dat mo ment die kandidatuur stellen." In de wandelgangen hebben de ministers oriënterende ge- 'sprekken gevoerd met een aan tal collega's van de NAVO- lidstaten. Daarbij zijn de na men van Lubbers en Van den Broek gevallen. De ministers hebben duidelijk gemaakt dat Van den Broek in overleg met de Nederlandse re gering besloten heeft om op zijn post in Brussel te blijven als buitenlands commissaris van de EU. Van Mierlo: ,,Wij hebben hard voor die porte feuille gevochten. Ik heb inder tijd met hem afgesproken: als wij deze weg kiezen dan is het ook deze weg. Hij doet belang rijk werk en heeft gezag. Dat moeten we zo houden." De vraag over de opvolging van Claes is volgens de ministers nog in een vroeg en oriënterend stadium waarover men zich nu in de verschillende hoofdste den beraadt. Tijdens de lunch heeft minister van Mierlo daar ook uitvoerig over gesproken met zijn buurman, de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken Christopher. Maar de Britse premier Major was nog niet in New York, evenals de Duitse minister van buitenlandse zaken Kinkel. Bondskanselier Kohl komt he lemaal niet naar New York. De komende dagen zullen de ge sprekken dan ook worden voortgezet. Het is echter volgens van Mier lo nog veel te vroeg om tot een consensus te komen over een kandidaat. Dat moet volgens de ministers wel op korte ter mijn, maar niet overhaast ge beuren. Van Mierlo denkt dan ook niet dat er deze week al een beslissing zal vallen over de opvolging. Jensen De Deense minister van bui tenlandse zaken Jensen is tot nu toe de enige officiële kandi daat, maar volgens Van Mierlo is er in de praktijk geen ver schil tussen officiële en moge lijke kandidaten. Het is volgens Van Mierlo ech ter helemaal niet zeker dat het tussen Lubbbers en Jensen zal gaan. Het is heel goed mogelijk dat er in de loop van de consul taties andere namen naar vo ren zullen komen. Nederland staat op het standpunt dat het niet per se een Nederlander hoeft te zijn. H YANNIS (AFP) - De zangeres Maxene Andrews, een van de drie Andrews Sisters, is be zweken aan een hartaanval. De 79-jarige Amerikaanse stierf zaterdag in een ziekenhuis bij Boston. Samen met haar zussen Patty en Laverne zong Maxene in de Tweede Wereldoorlog voor de Amerikaanse troepen. Zij raakten wereldberoemd met hits als Boogie Woogie Bugle Boy en Don't Sit Under The Apple Tree. Sinds de oprich ting van het trio in de jaren dertig verkochten de Andrews Sisters bijna honderd miljoen platen. Na het uiteenvallen van de groep door de dood van Laver ne in 1967 pakte Maxene in 1979 de draad op met een solo carrière. Afgelopen zomer trad zij nog op voor duizenden veteranen die de vijftigste verjaardag van het einde van de oorlog vierden. GEMERT (ANP) - De Brabant se boerenleider H. Verkampen wil met een nationale tv-actie het imago van de boeren opvij zelen. Hij heeft dit vandaag, maandag, meegedeeld. Verkampen is woordvoerder van het actiecomité Wij zijn het zat en lid van het bestuur van de Noordbrabantse Christelij ke Boerenbond. In zijn woon plaats Gemert is hij wethouder namens het CDA. Verkampen heeft inmiddels drie omroepen benaderd. Wel ke wil hij niet zeggen. Hij wil met een grootscheepse televi sieuitzending duidelijk maken wat de Nederlandse boer alle maal al gedaan heeft in het be lang van het milieu en het landschap. Tien jaar na zijn ruimtevlucht: NOORDWIJK (ANP) - Een advertentie in een blad: astronaut ge zocht. Daarmee begon bijna een generatie terug het grote avontuur van Nederlands enige echte ruimtevaarder, Wubbo Ockels. Maandag 30 oktober is het precies tien jaar geleden dat de nu 49-jarige Ockels op Cape Kennedy aan zijn ruimtereis met de space shuttle Challen ger begon. Zaterdag vertelt hij in Noordwijk Space Expo aan kinde ren over zijn belevenissen. In een feestelijk programma, speciaal voor kinderen van de basisschool, zal Wubbo Ockels vertellen over zijn vlucht, over hoe hij astro naut werd en over zijn huidi ge werkzaamheden op Estec, de technische vestiging van de Europese ruimevaartor- ganisatie ESA. Ook kunnen kinderen deelnemen aan een experiment met gewicht loosheid. Verder zijn er twee „prentenboeken" over Oc kels, audiovisuele program ma's getiteld „Wubbo Oc kels: mijn verhaal" en „Wubbo Ockels: mijn ruim tereis". In maart 1977 reageerde Wubbo Ockels met een klei ne tweehonderd andere Ne derlanders op de advertentie waarin een bemanningslid voor het Europese Ruimte vaartlaboratorium Spacelab van ESA werd gevraagd. Oc kels, in Groningen cum lau- de afgestudeerd in de wis- en natuurkunde en inmiddels werkzaam aan het Kernfy sisch Versneller Instituut, solliciteerde meer uit nieuwsgierigheid dan uit hoop op succes. Uiteindelijk .werden in Ne derland vijf kandidaat-as tronauten uitgeselecteerd, onder wie Ockels. Over heel Europa waren er 53 geschik te liefhebbers voor een baan bij ESA. Na een reeks van soms schrikbarende tests kregen de Duitser Merbold, de Zwitser Nicollier en Oc kels in 1978 een aanstelling bij ESA. Het zou nog zeven jaar duren voordat de Nederlandse avonturier samen met twee Duitsers aan de beurt was' voor een ruimtereis: de Spacelab-Dl-missie aan boord van het ruimteveer Challenger. Later zei hij eens: „Het beroep van astro naut is soms het verschrik kelijkste wat er bestaat. Je moet zo lang wachten, er zijn zo weinig vluchten en al die tijd moet je toch gemoti veerd doorwerken." Waanzinnig Het wachten werd beloond. Over zijn vlucht vertelde Oc kels in een krant: „Ik was waanzinnig onder de indruk. Kreeg kippevel. Dat je zo in tens ervaart dat je niet meer vastzit aan die aardbol, waar dus eigenlijk al het le ven is. Het was door die ge wichtloosheid net alsof ik kleuren zag, die ik nooit eer der had gezien en waarvoor geen omschrijving bestaat. Het is het meest waanzinni ge wat ik heb beleefd." Alle kinderen zijn welkom op het jubileumfeestje van Ockels, maar een telefoni sche aanmelding wordt door Noordwijk Space Expo wel erg op prijs gesteld. PAPENDRECHT - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een 23-jarige Pa- pendrechter aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij de moord op een 21-jarige plaatsgenoot. De verdachte wordt dinsdag voorgeleid aan de officier van justitie. EIBERGEN - Een 17-jarige jon gen uit Eibergen heeft zich in de nacht van zaterdag op zon dag doodgereden, toen hij bij zijn woonplaats met de auto van zijn ouders van de weg raakte. Volgens de politie was de jongen niet onder invloed van alcohol. ROTTERDAM - De politie heeft zaterdagavond na een te lefonische melding in een wo ning aan de Katendrechtse La- gedij k het stoffelijk overschot van een .25-jarige inwoonster van de Maasstad gevonden. De vrouw is door een misdrijf om het leven gekomen. Suske en Wiske 'HET KOSTBARE KADER' door Willy Vandersteen luister, lambik. Uie na een week het bist geklasseerd stut,norit besihermd door dl inde ren. In dal nl ik rijn Hit mar on t Jerom laten deelnemen zou niet [air zijn. Hij zou ze allemaal naar huis rijden.OU L, jij maleriaalmeester zijnderom \Prima Un In is er roer ons I/ l ook wat? J W0L 4tz Jj H90' i=%ip jgyirrr N C\ Si ft h rS\Jl\ Ie 6 /ft aio 7 Uel heu Ha elke elapp moeten de renners je- masseerd worden en de koerst ruitjes moeten gewassen worden eetnkjes klaargemaakt. Maandag 23 oktober Zierikzee Kennismakingsbijeenkomst. Russische les. RSG Prof. Zee man. 19.30 uur. Kennismakingsbijeenkomst nieuwe bewoners. Stadhuis. 20.00 uur. Burgh-Haamstede. Schrijfavond Amnesty Inter national. Zaal van de Gerefor meerde kerk (Platboslaan). Van 19.00 tot 20.30 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty Inter national. Zaal bij de Gerefor meerde kerk (Bostonplein). Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 24 oktober Zierikzee Schrijfavond Amnesty Inter national in de voormalige huishoudschool aan het Janne- wekken (DAS-REC gebouw). Van 19.00 tot 20.30 uur. Bestuurs- en fractievergade ring D66 afdeling Schouwen- Duiveland. De Gekroonde Sui kerbiet, Nieuwe Haven 141. 20.00 uur. Kerkwerve Verkoop lingerie, nachtkle ding en keukentextiel t.b.v. Stichting Adullam gehandi captenzorg. Zaal Christelijke Gereformeerde kerk. Van 19.30 tot 21.00 uur. Burgh-Haamstede Najaarsreisje NVvH. Vertrek uit Burgh. 08.00 uur. Commissie algemene en be stuurlijke zaken. Gemeente huis. 16.00 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Zaal bij de Gerefor meerde kerk (De Hoeksteen). Van 19.00 tot 20.30 uur. Zonnemaire Bijeenkomst NBvP, afdeling Noordgouwe over orgaan transplantatie. Dorpshuis. 20.00 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Dr. YVortmanstraat 29. Van 10.00 tot 12.00 uur. Woensdag 25 oktober Zierikzee Creamiddag De Lichtboei. MFC. 14.00 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB. In de zaal van het Herv. Kerk centrum, achter de Gasthuis- kerk. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Commissie financiën. Gemeen tehuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 20.00 uur. Bruinisse Speelgoedbeurs en fancy-fair. Speelgoedbeurs De Krukels. Molenstraat 44. 13.30 tot 16.00 uur. Donderdag 26 oktober Zierikzee Najaarsvergadering ANBO. De Veste. 14.00 uur. NBvP Schouwen-Duiveland korenmiddag in foyer restau rant Mondragon, onder leiding van M. van der Veer om 14.00 uur. Ook niet-leden kunnen meezingen. Spreekuur D66. Vismarkt. 19.00 tot 20.00 uur. Kennismakingsbijeenkomst. Slowaakse les. Jannewekken 19. 19.30 uur. Vrijdag 27 oktober Zierikzee Avond Dorkas en Leger des Heils over vervolgde christe nen in het gebouw van het Le ger des Heils aan de Post- straat. 19.30 uur. Nieuwerkerk Bijeenkomst 25-jarig bestaan Studievereniging Schouwen- Duiveland van de SGP in ge bouw Salem. 20.00 uur. Bruinisse Eerste open individueel kla- verjastoernooi KJV Meerzicht. 20.00 uur. Zaterdag 28 oktober Zierikzee Workshop psychologische en Spirituele zienswijze. MFC-ge- bouw. 10.00 tot 16.00 uur. Jubileumvoorstelling Goese Operettevereniging van de operette „La Belle Hélèné" van Jacques Offenbach in de Concertzaal om 20.00 uur. Dubbelconcert Pat Mears en Heather Dodson. Brogum. 22.00 uur. Feestdag Automobielbedrijf De Nobelpoort. Oudeweg 2. 10.00-17.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2