Ruim 32.000 tonnen gaan over Zeeuwse mosselklok Warme weer speelt kleuring appelras Jonagold partem GRATIS ADVERTENTIE ZMO verwacht stijging vragen over beëindiging bedrijven Inventaris Vierbannen Duiveland Engeland waarschuwt tegen de pil I 4 VRIJDAG 20 OKTOBER 1995 NR 25861 Prijs bijna 17 gulden lager dan vorige week De YE 57 bracht vorige week 1338 tonnen mosselen aan de wal. (Foto: Jacob de Ronde) BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 9 tot en met 14 oktober wer den 79 ladingen mossels op de veiling in Yerseke aangevoerd, met een to taal gewicht van 32.049 ton netto. Dat is ruim 7.300 ton meer dan in de vo rige week. De handel betaalde een gemiddelde prijs van 132,58 per ton, bijna 17 gulden per ton minder dan een week eerder. De verzending was volgens opgave: België 7.880 ton, Frankrijk 3.456 ton, diverse landen 1.349 ton en de binnenlandse handel tekende voor 3.900 ton zwarte Brouwershaven Tot en met zaterdag 21 oktober Burgh-Haamstede Nuttige handwerken en Verdronken Westen- schouwen. De Burghse Schoole. Van dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 13.00 uur. Van woensdag 25 tot en met vrijdag 27 oktober Zierikzee Geschiedenis van de Nieuwe Kerk en de voorgaande kerken. Nieuwe Kerk. Van 11.00 tot 16.00 uur. Tot en met donderdag 2 november Kunstwerk van papier van Hans Bommeljé. Stadhuis. Van maandag tot en met vrijdag 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. 24 oktober tot 9 november Burgh-Haamstede Tentoonstelling in AZC. Amateurfotografen maakten foto's van vrouwen in samenwer king met de Novib. Geopend tijdens kantoor uren. 26 oktober tot en met zaterdag 11 november Burgh-Haamstede Expositie Knipselkunst vroeger en nu. in De Bewaerschole. Open: ma. t/m za. 13.30-16.30 uur. Van woensdag 1 november tot en met zondag 31 december Oosterland Schilderijen Yvonne van Kranenburg. De Blauwe Keet. Tijdens openingstijden restau rant. Tot en met 31 december Zierikzee Bewoners-expositie. Expositiegang ver pleeghuis Corneliastichting. Tijdens ope ningstijden verpleeghuis. Milieu- en mestwetgeving kost SEV veel tijd ZIERIKZEE - De dienst Sociaal Economische Voorlichting (SEV) van landbouworganisatie ZMO verwacht een stijging van het aantal vra gen over bedrijfsbeëindiging. Dat blijkt uit het werkprogramma 'SEV: uw gesprekspartner' 1995-1996. Ook krijgt de SEV steeds meer vra gen over de milieu- en mestwetgeving in Neder land. schelpdieren. Maandag 9 oktober arriveer- den tien vaartuigen met elf la- dingen --aan de veiling. De grootste aanvoerder bleek de YE 96 met in totaal 1.021 ton. Het stukstal bedroeg circa 140, het vleesgewicht rond de 25,5 kilo. Van der Jagt schreef tij dens de eerste veilronde in week 41 het hoogst in voor 261 brutoto'nnen van de YE 1. Bij een stukstal van 103 kwamen deze schelpdieren uit op een vleesgewicht van 22,9 kilo. Dinsdag De volgende dag gaven negen vaartuigen acte de présence. Hieronder waren drie vaartui gen afkomstig van de Wadden zee, waarvan de BRU 8 (Fa. J. en C. Padmos) met 1.107 bruto- tonnen uit het Oosterom. Prins Dingemanse betaalde voor de beide partijen van deze aan voerder de hoogste prijs. Het stukstal schommelde tussen de 127 en 141, het vleesgewicht tussen 30,2 en 32,1 kilo. Uit het Inschot meerde op dinsdag de WR 55 af met' een lading van 979 ton bruto. De stukstallen waren hoog (210 en 228) en het vleesgewicht cirkelde rond de 30 kilo. Deze jonge schelpdie ren verhuisden naar de verwa- terpercelen van Triton en Barbé. Prins Dingemanse en Zeelands Roem toonden verder de meeste belangstelling voor 1.426 tonnen van de YE 50. De ze lading, bestaande uit twee partijen uit de Meep, bevatte bij een stukstal van gemiddeld 146 een vleesgewicht van om en nabij de 36 kilo. Noorden Op woensdag maakte de han del keuze uit 22 verschillende ladingen, op vier na alle in het noorden gevist. De YE 170 bleef in het noorden en liet 347 ton over de weg naar Yerseke vervoeren. Aan de steigers ar riveerden die dag onder meel de vaartuigen: YE 20 (1.486 ton), YE 182 (1.020 ton), YE 18 (1.348 ton), YE 36 (1.052 ton), ZZ 4 (BW Schot BV, 1.501 ton) en YE 30 (1.339 ton). Kroonton sleepte een partij van de YE 30 met een stukstal van 179 en een vleesgewicht van 37,7 kilo in de wacht. Op donderdag gingen 24 partij en in andere handen over. Aan voerders die voor stevige la dingen verantwoordelijk waren bleken onder meer de ZZ3 (Fa. Schot-de Jonge, 1.044 ton), YE 39 (1.152 ton), ZZ 9 (S. L. Schot BV, 1.148 ton) en YE 57 (1.338 ton). Uit de Meep ver scheen de YE 69 met twee par tijen, bestaande uit 823 ton bruto. Een partij hiervan telde bij een stukstal van 92 een vleesgewicht van 31,5 kilo. In de middagveiling gingen zes ladingen, aangeboden door de Duitse GRE 27, de YE 58 (1.141 ton), de YE 79 (626 ton) en de YE 89 in andere handen over. Uit de Hammen loste de YE 58 twee ladingen met een laag tar- rapercentage van ruim twaalf procent, een stukstal van 120 en een vleesgewicht van bijna 25 kilo. Koper voor beide par tijen' was Zeelands Roem. Op vrijdag tenslotte verwissel den vier ladingen van eige naar. Kroonton schreef die dag het hoogst in voor de 379 bruto- ton die de GRE 27 per as naar Yerseke liet transporteren. Prins Dingemanse betaalde vorige week de hoogste prijs van 368,89 per ton aan een kweker uit Yerseke. MIDDELBURG - Het Rijksar chief in Zeeland heeft twee nieuwe inventarissen in voor bereiding. Eind dit jaar wor den beide in gedrukte vorm gepubliceerd in de inventaris reeks van het Rijksarchief. Archieven van ambachtsheer lijkheden, zelfstandige be- stuurseenheden over een be paald gebied, bevatten vele stukken die een beeld geven van de plaatselijke geschiede nis. Het Rijksarchief in Zee land beheert vele archieven van deze ambachtsheerlijkhe den. Oostelijk Schouwen Eén van de nieuwe inventaris sen handelt over de Vierban nen van Duiveland. Het zuid oostelijk deel van Schouwen- Duiveland viel onder de am bachtsheerlijkheid van Duive land, bestaande uit de ambach ten Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Kapelle en Botland. Het archief Het archief bevat vooral stuk ken over de aan- en verkoop en het beheer van de gronden en heerlijke rechten zoals veer- rechten, jachtrechten en visse rijrechten. De heerlijkheid Vierbannen van Duiveland was lange tijd in het bezit van de Van Borselens, de Bourgon diërs, de stad Zierikzee en de families Van der Mandere, Van de Perre en Grothe. Volgens de SEV komt het steeds vaker voor dat onderne mers in land- en tuinbouw voor de vraag komen te staan hoe het verder moet met hun be drijf. Door een op de situatie toegespitst bedrijfsplan op te stellen kan de SEV helpen bij het maken van een goede keu ze. Meer dan de helft van de tijd besteden de mensen van de SEV aan individuele voorlich ting aan boeren en tuinders. Bedrijfsovername Het begeleiden van een be- Koude nachten en zon overdag: daar houdt een Jonagoldappel van. Koud is het bepaald nog niet geweest. Inmiddels is op eilandelijk bodem wel een en ander geplukt wat de Jona golds betreft, maar een be hoorlijk groot gedeelte hangt nog steeds aan de bomen. ,,Een unieke situatie. Ik weet niet of het nog wel goed komt met de Jonagold", zegt Capelle. Hij heeft nooit eerder een derge lijk late pluk van dit ras mee gemaakt. Capelle vraagt zich af hoe dat in de toekomst moet als het klimaat inderdaad war mer wordt. De appels hangen nu nog aan de bomen maar in plaats van een mooie rode blos te krijgen, worden ze geel en daar zit de consument niet op te wachten. Voor een groen/gele Jonagold krijgt de kweker de helft van wat hij zou krijgen voor een mooi op kleur zijnde appel. Het mag dan met de kwaliteit van de Jonagold tegen zitten, de opbrengst per hectare is zo gek nog niet. ,,Die komt uit op zo'n 50 tot 60 ton per hectare", aldus Capelle. Ook de overige rassen kennen dit jaar een goede opbrengst. „Ondanks de droogte van de afgelopen zomer is het aantal kilogrammen per hectare goed uitgepakt, hoewel de appels over het algemeen wel wat kleiner zijn dan normaal. De consument ziet het liefst ap pels van zeven tot acht centi meter doorsnede. Alles wat daar onder zit brengt ook weer minder op", zegt Capelle. Veel gekweekte appelrassen als Elstar en Cox Orange zijn gewoon op tijd geplukt. Capel le schat dat de Elstar 40 tot 45 ton per hectare heeft opge bracht. Hij spreekt van een goede oogst. De Cox Orange is achtergebleven. De opbrengst per hectare komt op maximaal 30 ton. Hoe dit precies komt, kan Capelle niet zeggen. Slecht bloeiweer voor dit ras, daar houdt hij het op. drijfsovername is volgens het werkplan altijd één van de be langrijkste activiteiten van de SEV geweest. „De laatste tijd wordt een terugloop van het aantal aanvragen over be drijfsovername geconstateerd en bestaat de neiging om de overname uit te stellen", aldus het SEV-werkplan. Waar de SEV ook mee te ma ken krijgt is een steeds verder stijgend aantal vragen over de milieu- en mestwetgeving. De belangstelling voor een totale doorlichting van het bedrijf door de SEV is sterk toegeno- Vorig jaar kende de appeloogst over het algemeen ook een goe de opbrengst, maar was de prijs slecht. Dit jaar verwacht Capelle be tere prijzen, omdat er in Euro pa als geheel minder kilogram men zijn. De warme zomer is wellicht een factor, maar be langrijker noemt Capelle het feit dat sommige rassen in be paalde delen van Europa min der gedragen hebben, wat weer in verband staat met de natuurlijke cyclus die een fruitboom doormaakt. Volgens Capelle wordt goede kwaliteit redelijk betaald. Veel fruitkwekers hebben die goede kwaliteit vruchten voor lopig echter opgeslagen in hun koeling in afwachting van een betere prijs. Omdat er tot nu toe maar weinig goede kwali teit wordt aangeleverd, wat de exportmarkt betreft, is er nog geen sprake van veel handel. In totaal telt Schouwen-Duive- land rond de 140 hectare appel en perebomen, waarvan een kwart peren. Die peren hebben volgens Ca pelle dit jaar een uitzonderlijk goede oogst voorgebracht. „De opbrengst ligt op 45 tot 50 ton per hectare, zo'n vijf tot tien ton meer dan normaal. Met na me het handperenras Confe rence deed het dit jaar goed. men. Hetzelfde geldt voor be drijfsbeëindiging. De SEV heeft nu al te maken met een stijging van het aantal vragen over dat onderwerp en voor spelt een verdere stijging. Door de financieel moeilijke situatie in veel takken van de land- en tuinbouw verwacht de SEV ook een verdere toename van hulpvragen van bedrijven. Veel land- en tuinbouwbedrij ven zijn gezinsbedrijven en met dat gegeven in het achter hoofd biedt de SEV een nieuw 'produkt' aan: de bespreking van de bedrijfs- en gezinssitu atie. Het gaat daarbij om het door spreken van alle aspecten van bedrijf en gezin. Het project voorziet ook in nazorg. Bedoe ling van het project is om de agrarische ondernemer de mo gelijkheid te bieden om de koers van zijn bedrijf tijdig bij te sturen zodat eventueel inge haakt kan worden op nieuwe ontwikkelingen. LONDEN/OSS (ANP) - De me dische autoriteiten in Groot- Rrittannië hebben artsen don derdag- geadviseerd voorzich tig te werk te gaan bij het voorschrijven van zeven mer ken anticonceptiepillen we gens het risico van trombose. Daaronder zijn Marvelon en Mercilon van de Nederlandse fabrikant Organon. Organon vindt de stap onge grond en vreest voor onnodige onrust. Minister Borst (Volks gezondheid) kent het onder zoek, maar ziet vooralsnog geen reden het advies over te nemen. Het Europees Agentschap ter beoofderdeling van de genees middelen heeft donderdag in Londen de zaak bekeken en be sloten eind volgende week erop terug te komen. Tot die tijd zul len de lidstaten afzonderlijk de al bestaande onderzoeken over pilgebruik en trombose nog eens bestuderen. Of Borst stap pen gaat ondernemen hangt onder meer af van de uitkomst van het beraad volgende week. Late oogst kan tot december aanlopen ZIERIKZEE - Het appelras Jonagold wil maar niet rijpen. Zou de oogst normaliter tot november duren, dit jaar ziet het er naar uit dat deze appels tot december aan de bomen hangen. Door de re latief hoge temperaturen van de afgelopen tijd, kleuren de Jonagolds niet naar behoren. Ze blij ven maar groen/geel, de broodnodige rode blos laat op zich wachten. En een groen/gele Jonagold brengt volgens S. J. Capelle, vice-voorzitter van het afdelingsbestuur Noord-Zeeland van de Ne derlandse Fruittelers Organisatie (NFO), nog niet de helft op van een mooi gekleurde. De appeloogst duurt meestal tot november. (Foto: Joop van Houdt) Advertentie GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie tussen 1 oktober en 31 december 1995 deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. a drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 0111-416551 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 7