Zierikzee in de steigers Juni 1996 wordt eerste Zeeland Natuurmaanil Loonbedrijf Boot maakt nieuwe vlasoogstmachine in eigen beheer DONDERDAG 19 OKTOBER 1995 NR 25860 5 J. Boot bij de geheel in eigen huis vervaardigde vlascombine. (Foto: Marijke Folkertsma) BURGH-HAAMSTEDE - „We waren het beu en hebben toen zelf maar een nieuwe machine ont wikkeld", aldus M. Boot van het gelijknamige loonbedrijf in Burgh-Haamstede. Hij doelt hiermee op de vlascombine die in eigen huis uitgedokterd werd door vlasspecialist B. H. Timmers. Na een jaar proefdraaien werd deze machine bij de laatste oogst met veel succes ge bruikt. Financiële steun provincie Zeeland MIDDELBURG - Juni volgend jaar wordt de eerste Zeeland Natuurmaand. Het wordt een maand met bijzondere evenementen gericht op en geïnspireerd door de natuur in Zeeland. Dat staat in de eerste Nieuwsbrief Zeeland Natuur maand. Het oogsten van vlas was met de conventionele vlascombi nes een tijdrovend en smerig karwei. Dat vond ook Tim mers, de man die bij Boot ge zien wordt als de vlasman. Voor hem was het aanleiding de stoute schoenen aan te trek ken en een nieuwe machine te ontwikkelen. Hij trok zich een winter terug in de werkplaats, met een vlasoogstmachine die tijd en geld spaart als resul taat. Het bijzondere dan de nieuwe machine is dat de zaadbolletjes in de machine gedorst worden. Het lijnzaad wordt gescheiden vlan het kaf, dat over het land uitgeblazen wordt. Omdat al leen het zaad in de machine blijft hoeft er veel minder vaak te worden gestopt met oogsten om het reservaat te le gen. En er hoeft minder vaak naar de fabriek gereden te worden om de bolletjes met lijnzaad af te leveren. Per dag ligt de produktie ongeveer een kwart hoger dan bij de conven tionele oogstmethode. Ongezond Door de directe scheiding van zaad en kaf wordt ook veel tijd bespaard omdat de bolletjes niet meer eerst gedroogd hoe ven te worden alvorens ze in de fabriek gedorst worden. Hier mee wordt tevens een onge zond werkje bespaard. En er blijft geen afval meer over. Om tot de nieuwe combine te komen ging Timmers in eerste instantie uit van een vlaspluk- machine die hij aanpaste met een kleine dorser. Al doende werd hij wijs en bovendien werd het hem duidelijk dat hij een geheel nieuw voertuig moest maken. In de vervolgfa se werd alles vervolmaakt. De machine zelf werd elders ge bouwd en inmiddels is er ook al een tweede exemplaar in be drijf. Dat Timmer onder meer ge bruik heeft gemaakt van be staande technologieën is een van de redenen dat er geen oc trooi is aangevraagd. ,,We zijn wel bezig geweest om onze uit vinding te beschermen. In ver band met de samenvoeging van een aantal andere octrooi en bleek dat erg lastig. Toen hebben we hier maar van af ge zien'", aldus Boot Dat maakt naaperij eenvoudiger en er is dan ook al een combine nage bouwd. Boot lijkt daar weinig schade van te ondervinden. Zijn ma chines worden door het. hele land gevraagd. En dat is vol gens Boot maar goed ook want de machine heeft „veel cent jes" gekost. Hij schat dat onge veer een half miljoen met de ontwikkeling ervan gemoeid is geweest. is de steiger voor het pand Ha venplein 25, op de hoek van het Vrijpoortje. Sinds begin deze week gaat dit pand aan de voor- en zijkant geheel schuil achter een systeem van buizen en vlonders. Het bouwwerk doet geheel eer aan de naam van het pand: de Wildeman. Voor Th. Raaijen, die in het pand een winkel runt, was het wel even schrikken. „De eige naar had gezegd dat het pand een opknapbeurt zou krijgen, maar dat het helemaal verpakt zou worden met een steiger, was voor ons ook wel een ver rassing." Volgens Raaijen worden van de voorgevel alle voegen vernieuwd en gaan vrijwel alle kozijnen eruit. Van de zijgevel in het Vrij poortje wordt de oude strijk- laag weggehaald en vervangen door een nieuwe. Volgens Raaijen neemt het kar wei. zo'n twee maanden in beslag. Burgemeesters woning Het gaat hier overigens niet over zomaar een pand. In de vorige eeuw deed de woning immers dienst als burgemees terswoning. Het bood onder dak aan mr. Bonifacius Chris- tiaan Cau, burgemeester van Zierikzee van 1854 tot 1872. De in 1818 geboren jurist werd in 1842 advocaat bij de arrondis sementsrechtbank in Zierik zee. Een jaar later kon daar procureur aan .worden toege voegd en in 1847 schopte Cau het tot rechter. Hij had zijn zaakjes goed voor elkaar, want behalve deze functies was hij ook nog eens ontvanger van de stedelijke belastingen van 1855 tot 1857. Cau genoot een inkomen van zo'n duizend gulden per jaar. Een bedrag waar we nu onze neus voor optrekken, maar dat in het midden van de negen tiende eeuw voldoende was om er drie dienstboden op na te houden. Cau stierf in 1882. Daarna bleef het huis nog tot 1920 in bezit van de familie. Daarna ging het over in handen van Adriaan Cornelis de Oude. De Oude was aanvankelijk land bouwer, maar verruilde dit be roep later voor dat van taxa teur paardenvordering. Later in deze eeuw kreeg het pand een winlcelbestemming. Het idee voor het in het leven roepen van een Zeeland Na tuurmaand ontstond geruime tijd geleden binnen de initia tiefgroep Natuur, Recreatie Landschap van de provincie Zeeland. In april dit jaar wer den de ideeën over de Zeeland Natuurmaand besproken in een wat breder gezelschap tij dens een bijeenkomst in het Arsenaaltheater in Vlissingen. Draagvlak Men kwam toen onder meer tot de conclusie dat er voldoende draagvlak bestond om de plan nen verder uit te werken. Ook kwam men tot de slotsom dat een samenwerkingsproces tus sen natuur en recreatie meer begrip oplevert voor eikaars visies en problemen. Uitgangs punt bij de verdere uitwerking van de plannen was dat de Zee land Natuurmaand vooral ook een meerwaarde moest bieden. Met die gegevens ging de ini tiatiefgroep aan de slag, zich daarbij geruggesteund wetend door de provincie Zeeland die SCHOUWEN-DUIVELAND Collecte De collecte in de week van 2 t/m 7 oktober ten bate van de Dierenbescherming heeft op Schouwen-Duiveland 13.205,75 gulden opgebracht. ZIERIKZEE Geslaagd De heer Apon uit Zierikzee is in het Noordbrabantse Best ge slaagd voor het diploma gezel schilder. Het examen is afge nomen door de Stichting V akopleiding schilders- en stu- cadoorsbedrijf. Verkoping De Hervormde Vrouwengroep Wees een Zegen houdt op zater dag 21 oktober een verkoopdag in de Beuze in Zierikzee. Te koop zijn onder meer eigenge maakte cakes en jams, hand werken. Tevens is er een verlo ting. De verkoopdag duurt van 9.00 tot 16.00 uur. Korenmiddag De korenmiddag van de NBvP, afdeling Noordgouwe, wordt op donderdag 26 oktober ge houden in de foyer van restau rant Mondragon in Zierikzee. Deze middag duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Rijsttafels De Zeeuwse Volksuniversiteit organiseert in Zierikzee de cur sus Indonesische rijsttafels voor gevorderden. De bedoe ling van de cursus is kennis maken met de verfijnde en uit gebreide specialiteiten van de 'Indonesische rijsttafels. Onder begeleiding van de docent wor den gerechten bereid. Daarna wordt de maaltijd gezamenlijk genuttigd. De cursus duurt drie avonden van 19.00 uur tot 22.00 uur en begint op woens dag 1 november. Cursusplaats is Jannewekken 19 in Zierik zee. Voor inlichtingen en aanmelding kunnen belang stellenden terecht bij het ZVU- bureau, Spanjaardstraat 51 in Middelburg, telefoon 0118- 634800 of fax 0118-626789. BURGH-HAAMSTEDE Zuivelboerderij De leden van de NBvP, afde ling Noordgouwe, kunnen op donderdag 2 november mee met een excursie naar zuivel boerderij De Westhoek in Burgh-Haamstede. De ver trektijd is om 13.30 uur. Opga ve: telefoon 0111-671218. SCHARENDIJKE Griekse dansen Op initiatief van volksdans vereniging Nehalennia wordt zaterdag 4 november een Griekse dansmiddag gehouden in het verenigingsgebouw bij de Bethlehemkerk aan de Plat- teweg in Scharendijke.De dansen worden uitgelegd en besloot een jaarlijkse subsidie van 165.000 gulden beschik baar te stellen voor de Zeeland Natuurmaand. Men ging op zoek naar activiteiten die vol doende kwaliteitsniveau had den om bij te dragen aan de versterking van het groene imago van Zeeland. Een ander criterium dat werd gehanteerd was dat een evene ment ook bij moest dragen aan de seizoensverlenging. Een paar ideeën voor de invulling van de Zeeland Natuurmaand worden in de eerste Nieuws brief genoemd. Zo wordt het idee gelanceerd voor Muziek in de vrije natuur. Het is de bedoeling dat op en kele unieke Zeeuwse locaties - aan de zeedijk, op het strand of in een inlaag - kleine muziek- ensembles muziek maken en daarbij de geluiden uit de na tuur zoals de branding en het geluid van de meeuwen be trekken. Een dergelijk open luchtconcert zou volgens de or ganisatoren gecombineerd kunnen worden met een na- tuurexcursie. aangeleerd door Marijke Poly- meris. De dansmiddag begint om 13.00 uur. De zaal is open vanaf 12.30 uur. Wie meer wil weten of zich op wil geven kan bellen met Corrie Slabbekoorn (0111-692124) DREISCHOR Droogbloemenkrans De doe-avond van de NBvP, af deling Noordgouwe, wordt ge houden in het dorpshuis van Dreischor op maandag 6 no vember. Mevrouw Gijzel uit Dreischor zal laten zien hoe een krans van droogbloemen gemaakt kan worden. Wie geen droogbloemen heeft kan deze verkrijgen aan de zaal. In formatie hierover is te krijgen op maandag 30 oktober tussen 9.00 en 12.00 uur bij mevrouw M. Vleugel. Telefoon 0111- 416938. Aanvang 20.00 uur. ZONNEMAIRE Dubbelconcert Harmonievereniging Nut Uitspanning en Apollo uit Nieuwe- Tonge geven op zater dag 28 oktober een dubbelcon cert in het dorpshuis in Zonne- maire. De toegang is gratis. Nut Uitspanning, onder lei ding van Gerrit Voogt, speelt onder meer de werken: Arro- manches van A. E. Kelly, Paso Flamengo van Kees Vlak en African Symphonie van Nao- hiro Iwai. Apollo staat onder leiding van Hugo Verwey en zij brengen zeven nummers. Dit zijn onder meer The Pink Panter, Four Old Dances en No Limit. Aanvang: 19.30 uur. Orgaantransplantatie In het dorpshuis van Zonne- maire is op dinsdag 24 oktober een bijeenkomst van de NBvP, afdeling Noordgouwe. Op deze avond vertelt de heer Van Dij- ke van Eurotransplant over or gaantransplantaties aan de hand van een film. Aanvang van de avond is om 20.00 uur. BRUINISSE Oosterse avond Zaterdag 28 oktober houdt het Open Jeugdwerk Bruinisse de eerste avond voor de oudere jeugd. Gebouw Het Kompas is dan open vanaf 19.30 uur. Op het programma staat een Oos terse avond met onder meer een Oosterse maaltijd. Ge bouw Het Kompas is open van af 19.30 uur. Het Open Jeugd werk Bruinisse staat open voor alle jongeren. Collecte gehandicapten De nationale collecte voor mensen met een verstandelijke handicap heeft in Bruinisse 1.492,64 opgebracht. Zangavond Israël De collecte-opbrengst tijdens de zangavond uitgaande van de stichting Christenen voor Israël in Bruinisse bedroeg 1.040,-. Met deze aanvulling is het ten doel gestelde streefbe- Een ander idee is het openstel len van bekende tuinen in Zee land. Volgens de initiatief groep zijn er op tal van plaatsen in Zeeland (stadstui nen die de moeite van het be kijken waard zijn. Dit idee wil men uitwerken in samenwer king met de Zeeuwse afdeling van Groei Bloei. Voor kampeerders die van rus tig en plezierig verblijven in een zo natuurlijk mogelijke omgeving houden wordt tij dens de Zeeland Natuurmaand de mogelijkheid geschapen om te kamperen op de Zeeuwse na tuurkampeerterreinen van Staatsbosbeheer. Ook hier is een combinatie met een aantal bijzondere natuurexcursies mogelijk waarbij in het 'wild' groeiende (on)kruiden worden verzameld. Koken Die (on)kruiden worden dan vervolgens onder deskundige leiding' verwerkt tot verras sende gerechten als brandne telsoep, vogelmuurstamppot en paardebloemsla. De initia tiefgroep pleit er verder voor de blik - voor een keertje - té vernauwen en wel tot één vier kante meter Zeeuwse natuur. „Dan zie je pas goed dat op een vierkante meter schorren een heel andere vegetatie voor komt dan in de duinen of in een Walcherse wegberm". drag van 10.000,- ruimschoots overschreden. De organisato ren van de stichting Christe nen voor Israël zijn zeer tevre den met het eindresultaat. Dankzij een fikse som geld die in Nederlans kon worden inge zameld is de renovatie van het Jeugdbuurthuis in Jeruzalem inmiddels voor een bedrag van 230.000,- achter de rug. De zangavond in de Hervorm de kerk werd door ongeveer tweehonderd belangstellenden bezocht. Ds. J. Smit verzorgde een meditatie, P. Koelewijn uit Nijkerk nam het welkomst woord en de sluiting van de bijeenkomst voor zijn reke ning. Medewerking werd ver der verleend door Reinata Heemskerk, een kinderkoor, de gemengde zangvereniging Laus Deo en een koperensem ble. Het Hervormd Kerkkoor trad in verband met het over lijden van één van de leden niet op. In plaats daarvan ver zorgde de Bruse toetsenist Lennard Hoekman een orgel improvisatie. Geslaagd J. Huizer uit Bruinisse, één van de schippers op rondvaart boot De Veerman, behaalde aan het Scheepvaart en Trans portcollege in Rotterdam een radardiploma geldig voor alle binnenwateren. De cursus duurde tien dagen. GOES Excimer laser Oosterscheldeziekenhuis Woensdag 1 november en 29 november wordt om 20.00 uur in het vergadercentrum van het Oosterscheldeziekenhuis in Goes een voorlichtings avond over Excimer laserbe handeling gehouden. De Exci mer laserbehandeling heeft als doel het gebruik van de bril of contactlenzen te verminderen. Het is een behandeling die ge schikt is voor bijzienden met een brilsterkte van -1.00 tot - 8.00. Tijdens de voorlichtings avond wordt een uiteenzetting gegeven over de techniek en de voor- en nadelen van de Exci mer laserbehandeling. De oog artsen A. G. Tjiam en I. Hend- rata geven de voorlichting. Belangstellenden moeten zich vooraf aanmelden via tele foonnummer 0113-234666. HEINKENSZAND Gordelcampagne In het gemeentehuis van de ge meente Borsele in Heinkens- zand gaat donderdag 26 okto ber de gordelcampagne van Veilig Verkeer Nederland van start. Op het programma een toespraak van W. van Wijn gaarden, contactpersoon van de Nederlandse Stichting Whi plash Patiënten (NSWP). Ver der wordt het woord gevoerd door W. J. Dek namens de GVT-werkgroep district Oos- terscheldebekken. A. H. den Boon, voorzitter van het dis trict Zeeland van Veilig Ver keer Nederland, geeft het offi ciële startschot. Oud-burgemeesterswoning grondig opgeknapt ZIERIKZEE - De toeristen die in het kader van de herfstva kantie momenteel Zierikzee bezoeken, is het snel duidelijk: dit is een stad, waar men men altijd wel ergens een werkt aan haar imago van mo- bouwsteiger tegen, numentenstad. Hoe en waar ze ook door de stad lopen. Ze ko- Het meest opvallend aanwezig De bouwvakkers die het karwei moeten gaan klaren krijgen iedere dag een flinke klim voor hun kiezen. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5