Klokkestoel en uurwerk niet hoogwerker uit kerk gehaald IEL NU: DE TELE-LEINUJN 06-8282836 Oud-scheepsbouwer maakt model hoogaars voor Visserijmuseum Tasjesroof oorzaak dood bejaarde Vijf auto's opengebroken Diefstal van fiets Diefstal bromfiets Stropers aangehouden Uitwisseling studenten The Phantom stopt ermee Toneel en muziek tijdens viering vijftig jaar ZVU DONDERDAG 19 OKTOBER 1995 NR 25860 Verwachting t/m maandag 23 oktober van Duke Kostenbroek -zocm. gevolmagtigdintermediar. lorsing en registratie bkr tiel POSTSTRAAT 44 ZIERIKZEE 0111 412605 ai onze offertes zijn vrijblijvend en kosteloos WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht variabel 3 Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht zuid 4 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 14 graden Windkracht z.west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 20okt. Zon op 07.13, onder 17.35 Maan op 02.36, onder 15.50 Nieuwe Maan: 24 okt. (05.37) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vannacht is het bewolkt en regent het af en toe. Het kwik daalt niet verder dan ongeveer 10 graden. Pas in de loop van de dag klaart het vanuit noorden op en laat de zon zich weer zien. In de middag wordt het 14 graden. Bewolking en regen hangen samen met een storing die morgen- ons land passeert. Na de passage ervan draait de wind naar de noordwesthoek en stroomt koe lere lucht uit over ons land. In het weerbeeld verandert de komende dagen dan ook weinig. Wolkenvel den overheersen, maar toch zal ook de zon zich af en toe laten zien* De kans op neerslag neemt vanaf zon dag iets toe. Wel worden de nachten beduidend frisser met in het binnen land zelfs kans op vorst aan de grond. AARDENBURG - Tasjesroof is de oorzaak van de dood van de 75-jarige M. de Koeijer uit Aar- denburg. Een 28-jarige inwo ner van het Belgische Malde- gein heeft dinsdag een volledige bekentenis afgelegd. Vorige week zondag werd de vrouw hardhandig van haar tas beroofd toen zij net de kerk in haar woonplaats had verla ten. Zij kwam hierbij ten val en overleed enkele dagen later aan haar verwondingen. De politie kwam de dader op het spoor aan de hand van ver klaringen van kerkgangers in Aardenburg en na tips uit een buurtonderzoek. De verdachte werd vrijdag in zijn woon plaats aangehouden. Op zijn aanwijzing is de fiets waarop hij reed en d£ tas met inhoud inmiddels teruggevonden. Hij had deze spullen verstopt. Volgens de politie zal de zaak waarschijnlijk overgedragen worden aan de Belgische justi tie omdat de verdachte daar woont en daar is aangehouden. ZIERIKZEESCHE® NIEUWSBODE ÉI Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 0111-417314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/z% B.T.W. ZIERIKZEE - Vier keer slaagden leden van het dievengilde er de afgelopen dagen in een auto open te breken en er met verschillende goede ren vandoor te gaan. In één geval bleef het bij een poging. De buit bestond onder meer uit geld en waardepapieren. In de nacht van maandag op dinsdag werd in Bruinisse ge probeerd de auto van een 35-ja- rige inwoner van Leiden open te breken. De auto stond aan de Hageweg. De kraak misluk te, maar de eigenaar bleef wel met een schadepost van 1.200 gulden zitten. Dinsdagmiddag werd tussen 15.15 en 15.45 uur een auto aan de Gouweveersezeedijk in Zie rikzee opengebroken. Uit deze auto, van een 26-jarige inwo ner van Brielle, werd een tas met daarin geld en sleutels, ge stolen. Tussen 12.00 en 15.00 werd aan de Rampweg in Scharendijke de auto van een 46-jarige inwo ner van het Duitse Hunfelden opengebroken. De buit be stond uit een cameratas met lens, een leren tas en Euroche ques. Een dag later was het we derom prijs aan deze weg. Uit de auto van een 32-jarige vrouw uit het Duitse Halver werden drie tassen gestolen, met daarin onder meer pas poorten, autopapieren en che ques. Eveneens in Scharendijke werd een poging tot diefstal gedaan uit de auto van een 37- jarige Duitser uit Wilnsdorf- Anzhausen. Zijn auto stond ge- 2oarkeerd bij het Baken. De politie vermoedt dat de daders zijn gestoord door het auto alarm, dat afging toen een ruit werd vernield. Er wordt niets uit de auto vermist. ZIERIKZEE - Van een 36-jari- ge inwoonster van Zierikzee werd woensdagmorgen haar fiets gestolen. Deze stond ge stald in de passage van de plaatselijke Albert Heijn in de Lange Nobelstraat. De vrouw was tussen 11.30 en 12.00 uur boodschappen gaan doen. Bij terugkomst was haar fiets verdwenen. Het betreft een groene damesfiets van het merk Gazelle met grijze fiets tassen en een kinderzitje met bijbehorend windscherm. De waarde van de fiets is onge veer achthonderd gulden. ZIERIKZEE - In Zierikzee werd dinsdagmorgen de brom fiets gestolen van een 17-jarige inwoonster van Schuddebeurs. De diefstal is tussen 9.15 en 11.45 uur gepleegd. De brom fiets stond gestald in de fiet senstalling van het busstation aan de Grachtweg. Het gaat om een witte Puch dames bromfiets. DIRKSLAND - Twee inwoners van Yerseke zijn onlangs op het Grevelingenmeer betrapt bij het stropen van platte Zeeuwse oesters. Ambtenaren van de Directie Visserijen en medewerkers van Staatsbosbeheer signa leerden beide stropers ten zuidwesten van het vogelei land Markenje (in de buurt van de Slikken van Flakkee"). Het snorkelende duo had ongeveer 1.200 oesters in zakjes verza meld om deze later op te halen. De politie hèeft proces-verbaal opgemaakt. MIDDELBURG - AFS Inter culturele uitwisselingspro gramma's, een organisatie die al bijna vijftig jaar bemiddelt in de uitwisseling van studen ten over de hele wereld, houdt maandag 23 oktober een voor lichtingsavond in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. De voorlichtingsavond begint om 19.00 uur. Vanaf die tijd kunnen studenten en ouders/verzorgers informatie krijgen over de mogelijkheden om een jaar naar het buiten land te gaan. Een aantal oud- AFS-studenten is aanwezig om informatie te geven. Wie meer wil weten kan bellen met me vrouw J. Sedee (0118-627748). DEN HAAG (ANP) - The Phan tom of the Opera, de musical die sinds augustus 1993 in het Scheveningse VSB- Circustheater loopt, beleeft zijn laatste voorstelling op 30 april 1996. De produktie van Joop van den Ende Thaterprodukties is de succesvolste musical die ooit in Nederland te zien is geweest. Tot en met afgelopen weekein de trok de Phantom, met in de hoofdrollen Henk Poort, Els Bongers en Peter de Smet, 1.331.558 bezoekers tijdens 801 voorstellingen. .Die zijn altijd geheel of nagenoeg uitver kocht. Inmiddels zijn er 1,5 miljoen kaarten verkocht. De laatste voorstelling zal de 993ste zijn. In de zomer en herfst volgend jaar moet het VSB Circusthea ter worden verbouwd voor Miss Saigon, de volgende musi cal die Van den Ende in Scheve- ningen brengt. Dat wordt een nog grotere produktie dan de Phantom. De première is ge pland voor november '96. ZIERIKZEE - De werkgroep Schouwen-Duive- land van de Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU) geeft op vrijdag 3 november een feestelijke avond ter ere van haar vijftigjarig bestaan. In de aula van de RSG Professor Zeeman in Zie rikzee zal onder meer de eenakter De Beer van Tsjechov door de Amateur Comedie Zierikzee opgevoerd worden. Aanvang: 20.00 uur. De avond begint met een wel komstwoord van de voorzitter van de werkgroep, de heer H. van Dam. Dit wordt gevolgd door een lezing van dr. T. Bran- denbarg met als titel 'Een knipoog in de marge. Uitda gende randversieringen in een middeleeuws handschrift.' De heer Brandenbarg' is doctor in de Nederlandse letteren en di recteur van het Rijksmuseum Meermanno-Westreenianum in Den Haag. Daarvoor was hij docent Nederlands aan de RSG in Zierikzee. Na de lezing volgt een muzikaal intermezzo dooi de heer J. Jongschaap. Hij is oud-journalist van de Zierik zeesche Nieuwsbode, kunst schilder en amateurpianist. Na de pauze volgt een ojDtreden van de Amateur Comedie Zie rikzee (ACZ) met de eenakter De Beer van Anton Tsjechov. De gastregie van dit stuk is in handen van Ali Pankow. Ali: ,,In tegenstelling tot wat veel mensen denken was Tsjechov een vrolijke Frans. Velen asso ciëren hem met bittere trage dies als Oom Wanja en De Meeuw. Zelf was Anton Tsje chov van mening dat hij kome dies en geen tragedies schreef omdat er veel te lachen valt om mensen met al hun goede be doelingen en beperkingen." Margaret van Velthoven speelt Helena Ivanovna Popov, Cees Möhlmann is Grigori Stepano- witch Smirnov en de huishoud ster is een rol van Anna van de Berg. Advertentie Bru zes weken zonder torenklok Bruenaar Van Duivendijk kan het bouwen niet laten Met een hoogwerker werden de klokkestoel en het uurwerk in onderdelen uit de kerktoren gehaald. (Foto: Marijke Folkertsma) BRUINISSE - De komende zes weken moeten de Bruenaars het zonder torenklok doen. Giste ren, woensdag, werden de klokkestoel en het uurwerk met een hoogwerker verwijderd uit de toren van de Hervormde kerk op het Kerkplein om te worden gerestaureerd. Bij begrafenissen wordt tijdelijk de klok van de kerk van de Ge reformeerde Gemeente geluid. Met de restauratie van de klok kestoel en het uurwerk is de in 1993 in gang gezette renovatie van het Bruse kerkgebouw bij na klaar. ,,Er moet nog één ding gebeuren en dat is de res tauratie van het orgel. Maar dat is een bijzonder kostbaar karwei", aldus B. de Groot van de Kerkvoogdij. De renovatie van de kerk heeft tot dusverre een investering van ongeveer twee ton gekost. De kosten van restauratie van het orgel wor den geschat op zo'n zes ton. In 1993 werd het startsein gege ven voor renovatie van de kerk. ,,Het gebouw was hard toe aan een grondige verfbeurt en vernieuwing van vloerbe dekking en gordijnen", aldus De Groot. Nader onderzoek leerde echter dat ook de ver lichting aan vernieuwing toe was. De ooit door een Bruse dorpssmid gemaakte armatu ren werden vervangen door kroonluchters. ,,Zo kunnen we het kerkgebouw veel sfeervol ler verlichten", aldus De Groot. Veiligheidsnormen Inspecteurs van de Deltan stel den vervolgens vast dat niet al leen de verlichting maar ook de complete elektrische instal latie van het kerkgebouw niet meer voldeed aan de veilig heidsnormen en vervangen moest worden. Een kostbaar karwei dat momenteel nog in volle gang is. Het kerkgebouw op het Kerk plein in Bruinisse werd vlak voor de Watersnoodramp ge bouwd en wel in 1952. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd de uit 1500 daterende Sint Ja- cobuskerk bij een bombarde ment verwoest. De Duitse be zetter had daarvoor de klokken uit de kerk al laten verwijderen. Het was de be doeling van de Duitsers om de klokken om te smelten tot oor logstuig, maar zover is het nooit gekomen. Tijdens het transport is één van die twee klokken spoor loos verdwenen. De andere klok hangt in de klokketoren van de in 1952 gebouwde kerk. Officieel is de klok het eigen dom van de gemeente terwijl de klepel in bezit is van de Her vormde Gemeente. ,,Het on derhoud van de klok wordt ook voor zestig procent be taald door de gemeente en voor veertig procent door de kerk", aldus De Groot. Bazar Wanneer de restauratie van het uit 1952 daterende kerkor gel van start gaat is volgens De Groot nog niet te zeggen. ,,Het zou best eens een meerjaren plan kunnen worden. Het is een nogal kostbare geschiede nis", aldus De Groot. De reno vatie van de kerk is tot dusver re door de kerkelijke gemeente zelf bekostigd. Zaterdag 21 ok tober wordt ten bate van de restauratie van het orgel een bazar gehouden in het Neder lands Hervormd verenigings gebouw aa'n de Deestraat. De bazar begint om 09.00 uur en duurt tot 16.00 uur. tig. De verschillende loftuitin gen aan zijn adres hoorde Van Duivendijk gelaten aan. „Een mooi modelletje", reageerde hij nuchter. Burgemeester Vogelaar be stempelde hem als een man die met liefde over het vak kan spreken. De burgervader stel de het zeer op prijs dat de door gewinterde scheepsbouwer weer een model ter complete ring van het Bruse Visserij museum wilde afstaan. „Het museum is daardoor twee prachtige scheepsmodellen rij ker, afbeeldingen van een schitterend stukje maritiem verleden," aldus Vogelaar. Opmars In zijn loopbaan als scheeps bouwer werkte Van Duiven dijk zelf niet aan de nieuw bouw van houten hoogaarzen. Wel voerde hij in de jaren voor de Tweede Wereldoorlog sa men met zijn vader en vier broers veelvuldig reparaties uit aan hoogaarzen uit diverse Zeeuwse vissersplaatsen. In de periode tussen 1893 (het jaar waarin Van Duivendijks grootvader de werf van Van Wezel aan de Steinstraat over nam) en 1908, gleden in Brui nisse twaalf houten vissers schepen in het zilte sop. Van deze twaalf hoogaarzen waren er tien in de zogeheten 'visser mansuitvoering'. De allerlaat ste hoogaars, de BRU 50, werd in 1908 afgebouwd in opdracht van L. de Waal. De overige twee door Van Duivendijk ge leverde vaartuigen, waren be stemd voor de visserijpolitie. De kostprijs van een nieuwe hoogaars bedroeg begin deze eeuw 1800 gulden. BRUINISSE - Met de ondertekening van een bruikleenovereenkomst heeft de 86-jarige scheepsbouwer L. van Duivendijk woensdag middag de miniatuur-hoogaars BRU 42 offi cieel overgedragen aan het Visserijmuseum in Bruinisse. In een korte toespraak noemde bur gemeester A. Vogelaar de bejaarde bouwer van twee originele schaalmodellen een telg uit een roemrucht geslacht van scheepsbouwers, een vakman die zijn schepen van centimeter tot centimeter kent. De overdrachtsceremonie vond plaats in aanwezigheid van een tiental suppoosten van het drukbezochte museum an nex Oudheidkamer aan de Ou destraat. VoorVan Duivendijk is het de tweede keer dat hij een werkstuk afstaat aan het Visserijmuseum. Eerder bouw de hij een kopie van een oude Zeeuwse schouw, de schouw die reeds vier jaar in de model zaal pronkt. Na de 'oplevering' van de schouw begon hij met het nabootsen van een hoog aars, een schaalmodel van de BRU 42 't Hijgend Hert, die in 1906 voor rekening van H. de Koning op de familiewerf van Van Duivendijk in Bruinisse van stapel liep. Deze model hoogaars vergde circa 400 tot 500 arbeidsuren. Achteraf vindt Van Duiven dijk het jammer dat hij niet eerder met het bouwen van nostalgische modelscheepjes startte. „Als ik daarmee gelijk na mijn pensionering was be gonnen had ik er veel meer kunnen maken", zegt hij spij- L. van Duivendijk draagt de miniatuur-hoogaars Bru 42 officieel over aan het Visserijmuseum. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3