Het Ambacht KaarsenversierwedstrijcS böjj kaarsenmakerij Het Ambacht li ©li ii HET NIEUWS: 11 COROLLA '96 MET VEEL EXTRA'S VOOR EXTRA WEINIG. Eerste paal voor dependance RSG Basisscholen maken creatieve koffieplant Vanwege éénjarig bestaan Boer moet harder werken voor minder geld Wedstrijd van Melitta Dia-serie In midden- en kleinbedrijf Cijfers en Trends schetst de economische ontwikkelingen WOENSDAG 18 OKTOBER 1995 NIEUWSBODE EXTRA Gratis rubriek voor éénmalige activiteiten en exposities. Schriftelijke of telefonische opgave kan tot maandag 17.00 uur. Van alle datumgebonden berichten die op de redactie binnenkomen wordt automatisch melding gemaakt in deze rubriek. Tot en met zaterdag 21 oktober Burgh-Haamstede Nuttige handwerken. De Burghse Schoole. Van dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 13.00 uur. Tot en met oktober Sommelsdijk Twee exposities: Goeree-Over- flakkee onder Franse invloed 1785-1813 en Bezetting en be vrijding. Zondag en maandag gesloten. Streekmuseum. Geo pend van dinsdag tot en met zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur en woensdagmorgen 10.00 tot 12.00 uur. Van woensdag 25 tot en met 27 oktober Zierikzee Geschiedenis van de Nieuwe Kerk en de voorgaande ker ken. Nieuwe Kerk. Van 11.00 tot 16.00 uur. Tot en met dinsdag 31 oktober Ouddorp Abstracten Thea van Soelen. Bezoekerscentrum De Greve- lingen. Dinsdag tot en met zon dag van 12.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Olieverfschilderijen Dani van den Ende. Expositiegang ver pleeghuis Corneliastichting. Dagelijks van 10.00 tot 20.00 uur. Tot en met donderdag 2 november Brouwershaven Kunstwerk van papier van Hans Bommeljé. Stadhuis. Van maandag tot en met vrij dag 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Tot maandag 6 november Middelharnis Schilderijen Co Schellevis. Bi bliotheek. Dinsdag van 14.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur. Woensdag en donderdag van 10.00 tot 17.00 uur. Vrijdag van 14.00 tot 21.00 uur. Zater dagvan 10.00 tot 12.00 uur. Van 26 oktober tot en met 11 november Burgh-Haamstede Expositie Knipselkunst vroe ger en nu. in De Bewaerschole. Open: ma. t/m za. 13.30-16.30 uur. Tot en met zondag 12 november Herkingen Schilderijen Maya Wildevuur. Theetuin De Bongerd. Dage lijks (behalve donderdag) van 10.00 tot 21.00 uur. Na 22 okto ber alleen op zaterdag en zon dag. Tot en met donderdag 16 november Ouddorp Droogboeketten Ina van Ber gen. 't Blaeuwe Huus. Maan dag tot en met vrijdag van 08.30 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.00 uur, zaterdag tot 16.00 uur. Van woensdag 1 november tot en met zondag 31 december Oosterland Schilderijen Yvonne van Kra nenburg. De Blauwe Keet. Tij dens openingstijden yestau- rant. Tot en met 31 december Zierikzee Bewoners-expositie. Exposi tiegang verpleeghuis Cornelia. Tijdens openingstijden ver pleeghuis. GOEREE-OVERFLAKKEE Woensdag 18 oktober Goedereede Bruidsmodeshow. Partycen trum Oostdam. 19.30 uur. Dirksland Disco zwemmen. Zwembad De Gooye. 13.00 tot 15.00 uur. Middelharnis Bijeenkomst NBvP. Diek- huus. 19.45 uur. Den Bommel Bingo. Bommelstee. 14.00 uur. Donderdag 19 oktober Middelharnis Ouderendag. De Staver. Vanaf. 09.30 uur. Vrijdag 20 oktober Middelharnis Concert Brand New Orleans. Diekhuus. 21.30 uur. Oude-Tonge Bingo-avond. Grutterswei. 20.00 uur. Zaterdag 21 oktober Ouddorp Bloembollenmarkt. Dijkstel- weg 28. Vanaf 08.30 uur. Bowlingavond. Jeugd-stuif-in. 19.30 uur. Middelharnis Vogelbeurs Eerste Flakkeese Vogel Vereniging. Diensten centrum. 13.30 tot 16.30 uur. Maandag 23 oktober Middelharnis Spreekuur. Informatie- en klachtenbureau gezondheids zorg. Dienstencentrum. 13.30- 16.00 uur. Dinsdag 24 oktober Oude-Tonge Winterse maaltijd 55-plussers. Info-centrum voor ouderen. 1^.00 uur. Donderdag 26 oktober Dirksland Bingo-avond. Victoriahal. 20.00 uur. Oostflakkee Kledinginzameling. Vanaf 09.00 uur. Oude-Tonge Rode Kruisbazar. Ebbe en Vloed. 13.30 tot 16.00 uur. Ooltgensplaat Spelmiddag 55-plussers. 't Centrum. 13.30 uur. Vrijdag 27 oktober Oude-Tonge Werkbezoek VBGO aan bakke rij Van de Berge. 17.50 uur. Dinsdag 31 oktober Sommelsdijk Open middag bowlingclub De Plussers. De Staver. Vanaf 14.30 uur. Donderdag 2 november Ooltgensplaat Potermaaltijd 55-plussers. Fort Prins Hendrik. 17.00 uur. Zaterdag 4 november Dirksland Officiële ingebruikname ge renoveerde speelplaatsen. Vic toriahal. 16.00 uur. Middelharnis Triplum concert. Sierlijke ba rok en impressionistische meesters. Rooms-Katholieke kerk. 20.15 uur. SCHOUWEN-DUIVELAND Woensdag 18 oktober Zierikzee Bijeenkomst gepensioneerden en Vutters Abva/Kabo. Res taurant De Val. 14.00 uur. Zwemvierdaagse. Zwembad Onderdak. Van 07.00 tot 12.00 uur en van 18.00 tot 20.30 uur. Ledenvergadering afdeling Zierikzee NCVB. Gerefor meerde kerk. 19.45 uur. Brouwershaven Bingo. Recreatiezaal woon zorgcentrum Poortershof. 14.00 uur. Ned. Bond van Plattelands vrouwen in het Tonnenmaga- zijn met als onderwerp kleu renanalyse, mode en make-up. 20.00 uur. Donderdag 19 oktober Zierikzee Thema-middag ANBO. ANBO- gebouw Paternosterstraat. 14.00 uur. Zwemvierdaagse. Zwembad Onderdak. Van 07.00 tot 12.00 uur en van 18.00 tot 20.30 uur. Kerkwerve Ledenvergadering afdeling Kerkwerve NCVB. Dorpshuis. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Begin creativiteitscursus. Ne derlandse Hervormde kerk Haamstede. 13.30 uur. Noordwelle Bijeenkomst NBvP, afdeling Noordwelle e.o. Dia-serie Hof jes in Nederland. Dorpshuis. 19.30 uur. Dreischor Concert Winterthurer Vocalen- semble in NH-kerk. 20.00 uur. Oosterland NBvP afdeling Duiveland, dia serie over Zierikzee door me vrouw Blikman in de Ooster hof in Oosterland om 19.30 uur. Bruinisse Bijeenkomst NCVB. Vereni gingsgebouw Deestraat. 19.45 Vrijdag 20 oktober Zierikzee Zwemvierdaagse. Zwembad Onderdak. Van 07.00 tot 12.00 uur en van 18.00 tot 20.30 uur. Occasion-show garagebedrij ven. Onderdak. 14.00 tot 21.00 uur. Voorronde De Zeeuwse Belof te. Optredens van vijf bands. Brogum. 22.00 uur. Brouwershaven Wijnconcert. In hal stadhuis. 20.00 uur. Scharendijke Jubileumconcert Chr. gem. zangvereniging Sursum Cor- da. Nederlandse Hervormde kerk. 19.45 uur. Zaterdag 21 oktober Zierikzee; Verkoping Hervormde Vrou wengroep Wees een Zegen. Onr der de Beuze. 09.00 uur. Occasion-show garagebedrij ven. Onderdak. 10.00 tot 17.00 CJV-Filmdag. Gebouw De Driehoek. 14.00 en 19.00 uur. Dansavond. Dorpshuis. 20.00 uur. Ruilbeurs De Nachtegaal in het clubgebouw. Van 10.00 tot 12.00 uur. Maandag 23 oktober Zierikzee Kennismakingsbijeenkomst. Russische les. RSG Prof. Zee man. 19.30 uur. Kenninsmakingsbijeenkomst nieuwe bewoners. Stadhuis. 20.00 uur. Dinsdag 24 oktober Burgh-Haamstede Najaarsreisje NVvH. Vertrek uit Burgh. 08.00 uur. Commissie algemene en be stuurlijke zaken. Gemeente huis. 16.00 uur. Woensdag 25 oktober Zierikzee Creamiddag De Lichtboei. MFC. 14.00 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB. In de zaal van het Herv. Kerk centrum, achter de Gasthuis- kerk. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Commissie financiën. Gemeen tehuis. 19.30 uur. Bruinisse Speelgoedbeurs en fancy-fair. Speelgoedbeurs De Krukels. Molenstraat 44. 13.30 tot 16.00 Donderdag 26 oktober Zierikzee Najaarsvergadering ANBO. De Veste. 14.00 uur. NBvP Schouwen-Duiveland korenmiddag in foyer restau rant Mondragon, onder leiding van M. van der Veer om 14.00 uur. Ook niet-leden kunnen meezingen Spreekuur D66. Vismarkt. 19.00 tot 20.00 uur. Kennismakingsbijeenkomst. Slowaakse les. Jannewekken Vrijdag 27 oktober Zierikzee Avond Dorkas en Leger des Heils over vervolgde christe nen in het gebouw van het Le ger des Heils aan de Post- straat. 19.30 uur. Nieuwerkerk Jubileumbijeenkomst 25-jarig bestaan Studievereniging Schouwen-Duiveland van de SGP in gebouw Salem. 20.00 uur. Zaterdag 28 oktober Zierikzee Workshop psychologische en Spirituele zienswijze. MFC-ge- bouw. 10.00 tot 16.00 uur. Jubileumvoorstelling Goese Operettevereniging van de operette ,,La Belle Hélène" van Jacques Offenbach in de Concertzaal om 20.00 uur. Dubbelconcert Pat Mears en Heather Dodson. Brogum. 22.00 uur. Brouwershaven Seniorendag Schouwen-Duive land in het Tonnenmagazijn. 09.00 uur. Dinsdag 31 oktober Burgh-Haamstede Lezing door opticiens/optome- tristen bij NVvH. De Schutse. 14.00 uur. Woensdag 1 november Zierikzee Begin cursus babymassage. Kruiswerkgebouw Jannewek ken. 09.00 uur. Donderdag 2 november Zierikzee Lezing Is geloven een kunst? MFC-gebouw. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Excursie NBvP Schouwen- Duiveland naar zuivelboerde- rij de Westhoek. MIDDELHARNIS Binnenkort bestaat Kaarsenmakerij/Kadoshop Het Ambacht in Middelharnis één jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt, spe ciaal voor de bevolking van Goeree-Overflakkee, een originele kaarsen- versierwedstrijd georganiseerd. Aan deze wedstrijd zijn leuke geldprij zen verbonden en bovendien worden de vijftig mooiste kaarsen tentoongesteld in de Gemeenschapsbibliotheek. Het is alweer bijna een jaar ge leden dat Kaarsenmakerij/Ka doshop Het Ambacht aan de Eendrachtstraat 47 in Middel harnis haar deuren heeft geo pend. Destijds werd het een uniek project genoerrid omdat de medewerkers van de winkel mensen met een verstandelijke handicap zijn. Intussen is uit de grote belangstelling en alle leuke reacties gebleken dat de bevolking van Flakkee hier enthousiast op heeft gere ageerd. De medewerkers heb ben daarom besloten dat het éénjarig bestaan niet onopge merkt voorbij mag gaan. Zij willen het éénjarig bestaan sa men met de Flakkeese bevol king vieren door middel van een originele kaarsenversier- wedstrijd. Iedereen kan sinds dinsdag 17 oktober een gratis kaars in Het Ambacht afhalen en deze voor 15 november ver sierd weer inleveren. Kaarsen kunnen op een hele creatieve wijze versierd wor den met allerlei soorten en stof en papier, maar ook met verf, gedroogd fruit, touw, riet, ge droogde bloemen, fimoklei, zoet beleg of andere materia len. Op 17 november worden de mooiste kaarsen gekozen. Er zijn twee categorieën deelne mers: tot twaalf jaar en twaalf jaar en ouder. De verkiezing van de winnende kaarsen ge beurt door een jury, bestaande uit Jaap Reedijk van de Gale rie en Suzan van den Bosch van het Art Centre. In beide catego rieën zijn'drie prijswinnaars die een geldprijs van ƒ100,-, 75,- of 50,- winnen. De vijftig mooiste kaarsen worden een aantal weken in de Gemeenschapsbibliotheek ten toongesteld. Op die manier wordt iedereen in de gelegen heid gesteld de meest artistie ke resultaten te bekijken. MIDDELHARNIS - In Middelharnis werd de eerste paal geslagen van de nieuwe dependance van de Regionale Scholengemeenschap. Het moderne schoolgebouw van zeventien lokalen komt op dezelfde plaats als de voormalige S. J. Menheerschool die op 1 januari van dit jaar af brandde. Jessica Willems, een leerlinge uit Atheneum 5 mocht als ver tegenwoordiger van de leerlin gen in de Medezeggenschaps raad de eerste paal slaan. Het wordt een fraai, modern en ge zellig gebouw van twee verdie pingen. De architect heeft ge werkt zoals dat ook bij moderne auto's gaat: klein van buiten, groot van binnen. Rui me lokalen, een gezellige ge meenschapsruimte en op de gangen voldoende plaats voor wat leuke hoekjes. Er is bij het ontwerpen van het gebouw ook bewust rekening gehou den met het feit dat hier vooral de onderbouwleerlingen (le en 2w klassen) hun lessen zullen krijgen. De schoolleiding ziet hierin het grote voordeel dat het heen en weer lopen tussen de verschillende gebouwen be perkt wordt. Bovendien kun nen de leerlingen zo, zowel bij dit gebouw als bij het hoofdge bouw in de pauzes op het ter rein blijven, waardoor ze niet meer de straat op hoeven. Spe ciale aandacht heeft de archi tect geschonken aan het licht. Door twee grote koepels in het dak kan het daglicht ruim schoots binnenstromen en door een tweetal vides kan het zelfs de gemeenschapsruimte op de begane grond verlichten. Het effect van een lichte ruime school wordt hierdoor nog ver sterkt. Dit geldt zeker ook voor de vaklokalen. Er komt een groot lokaal voor muziek, waar zelfs kleine uitvoeringen gehouden kunnen worden, een modern computerlokaal en een speciaal lokaal voor het vak verzorging. Verder is er na tuurlijk rekening gehouden met de bereikbaarheid door gehandicapten. Grote drem pels worden vermeden en er komt een lift in het gebouw. Advertentie Kaarsenmakerij/Kadoshop Het Ambacht wordt bemand door mensen met een verstandelijke handicap. TOYOTA De nieuwe Corolla '96 is nu nog aantrekkelijker. Dankzij extra's waarvoor u nauwelijks iets extra's betaalt. Zoals lichtmetalen velgen of 'n complet» audio-installatie. Bovendien bieden wij voordelige financieringsmogelijkheden. Uw voordeel kan oplopen tot zo'n 1.500,-'. En natuurlijk wordt elke Corolla standaard geleverd met 3 jaar Totaalgarantie plus 3 jaar Toyota EuroCare, onze internationale hulp dienst. Bel gratis 06-0369, of ga snel naar de Toyota-dealer en ontdek waarom we al jaren roepen: Toyota. De beste auto ter wereld. HIEL TOYOTA. Importeur: Louwman Parqul B V, Stcurweg 8, 4911 VR Raamsdonksvecr. Prijzen inck BTW. excl. kosiei mei optioneel lichtmetalen velgen. Wijzigingen voorbehouden 'Aanbieding geldt, mits gekocht vanaf 1-9 rijklaar maken. Afgebeeld Corolla GTSi 1995 er» geregistreerd voor 31-12-1995. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - In het Neder lands taalgebruik speelt koffie een grote rol. Dat blijkt onder meer uit zegswijzen als 'een bakje troost', 'op de koffie komen' en 'dat is geen zuivere koffie'. Maar ook bij de vakken maatschappijleer, aardrijkskunde, biologie en handvaardigheid op de basisschool komt koffie aan de orde. Daarom schreef Melitta Ne derland een wedstrijd uit waaraan basisscholen in heel Nederland kunnen deelnemen. Hun opdracht is om op creatie ve wijze een koffieplant te ma ken. Dat kan door knippen, breien, plakken, timmeren of andere technieken. Voor de meest originele en creatieve koffieplant wordt een geheel verzorgde schoolreis ter waar de van 3000 gulden beschik baar gesteld. De werkstukken kunnen wor den opgestuurd naar Melitta Nederland BV, Edisonweg 50, 4207 HG Gorinchem. Koffie wordt gemaakt van de rijpe besjes die aan een koffieplant groeien. Koffiebonen kunnen niet rechtstreeks worden ge plukt. Van besje tot koffie boon is een heel proces. Hoe wel bijna overal ter wereld koffie wordt gedronken, groeit de koffieboon maar in een be perkt aantal warme landen die rond de evenaar liggen. Ze zijn te zien op de koffiewereld- kaart die momenteel cadeau wordt gegeven bij twee Melit ta koffiefilterverpakkingen. Omstreeks het jaar 1000 dron ken de Arabieren en Perzen reeds koffie. Omdat het drank je peperduur was kreeg het de bijnaam 'het zwarte goud'. Pas zes eeuwen later kreeg koffie bekendheid in Europa. In 1669 werd in Marseille het eerste 'café' geopend. Hier werd uit het Midden-Oosten geïmpor teerde koffie geschonken. De grote doorbraak in het koffie drinken kwam met de opening van het koffiehuis Le Procope in Parijs. Dit grote café werd een geliefde plaats van Voltai re, Rousseau en La Fontaine. Zelfs Napoleon kwam er koffie drinken. BROUWERSHAVEN - De Ne derlandse Bond van Platte landsvrouwen maakt een ex cursie' op donderdag 2 no vember naar zuivelboerderij De Westhoek. Vertrek om 13.00 uur vanaf de Markt. Opgave in verband met vervoer, telefoon 0111 - 691265. OOSTERLAND - De Neder landse Bond van Plattelands vrouwen afdeling Duiveland houdt op donderdag 19 oktober om 19.30 uur in 'Oosterhof' in Oosterland een dia-serie over Zierikzee. GOES - In podium 't Beest in Goes staan op vrijdag 27 okto ber drie eenakters op het pro gramma: Tussen de rails, Schaakstuk en Gevorderd. In Tussen de rails wordt op ko mische wijze de instabiliteit van de hiërarchie in wisselen de verhoudingen, in dit geval in een werksituatie, op de hak genomen. Schaakstuk, door Theater Kwark, gaat over spel, wedstrijd en liefde. Marian Pankow en Niek de Jonge (beiden vijftien jaar) brengen Gevorderd, naar de eenakter Verbeurd Verklaard van Tenessee Williams. Aan vang: 20.30 uur. BRUINISSE/OUDE-TONGE - Tijdens een druk bezochte bijeenkomst in het Grcvelingenres- taurant werd een feestelijk tintje gegeven aan het verschijnen van de brochure Cijfers Trends 1995-1996. Cijfers Trends is een jaar lijkse publikatie over de economische ontwik keling in 75 branches in het midden- en kleinbe drijf (MKB). De presentatie was een gezamenlijk initiatief van de Rabobanken op Goeree-Overflakkee, Schouwen-Duiveland en Tholen. In zijn openingswoord zei de dagvoorzitter, de heer Core- mans van de Rabobank Mid delharnis, dat de oplage van dit gezaghebbende boekwerk inmiddels is gestegen tot 120.000 exemplaren en dat hiervan in toenemende mate gebruik wordt gemaakt door accountants en ondernemers. Coremans verzekerde zijn ge hoor dat de Rabobank van oudsher nauw betrokken is bij ondernemers in het MKB. Van de 525.000 bedrijven in Neder land behoort verreweg het grootste gedeelte tot het MKB, dat in 1994 goed was voor een gezamenlijke omzet van 630 miljard gulden. Dat de Rabo bank zich in de markt wil on derscheiden toont zij door het ontbreken van valuteringsre- gels en het aanbieden van steeds nieuwe en efficiëntere bankdiensten. Als een van de weinige banken beschikt de Rabobank over de zogenaamde triple A-status. Daarmee is zij in staat haar financieringsmid delen gunstiger in te kopen. De heer Koehorst, sectorhoofd financieringen van Rabobank Nederland schetste een aantal ontwikkelingen in sectoren zo als de industrie, de bouw en de non-food. Per saldo zijn de vooruitzichten voor het MKB in 1996 positief. Wel consta teerde Koehorst de opmars van het grootbedrijf als een blijvende bedreiging voor de kleine zelfstandige. Aan het begin van de lezing over de 'financiële levensloop van een bedrijf' merkte Koe horst op dat een Nederlands bedrijf gemiddeld 16,3 jaar oud is. Ieder bedrijf zit in een bepaalde levenscyclus, waarin vier fasen worden onderschei den; de start, doorgroei, vol wassen- en heroriëntatiefase. De startfase is het moeilijkst en duurt maximaal drie jaar. Tijdens deze fase struikelen de meeste ondernemers. In 1994 hebben zich 55.000 startende bedrijven aangemeld, waar van er helaas inmiddels weer een groot aantal ter ziele zijn gegaan. Koehorst benadrukte ook de financieringsproblema- tiek gedurende de verschillen de fasen. Ongetwijfeld is die bij startende bedrijven het grootst en worden daar ook veelal door banken de meeste risico's gelopen. Een bedrijf in zijn volwassenfase heeft zijn bestaansrecht al ruimschoots bewezen en vormt dan ook een gewilde groep voor bankiers. Tijdens de discussie vroeg een van de aanwezigen zich af hoe 500.000 werklozen aan de slag kunnen. Koehorst merkte op dat hier sprake is van een structureel probleem. Wat te denken van de lage lonen lan den in het Verre Oosten die ons zwaar beconcureren. Veront rustend noemde Koehorst in dit verband het nieuws dat Philips een belangrijk deel van zijn staf wil overplaatsen naar Singapore. Het Neder landse bedrijfsleven is overi gens bijzonder dynamisch en zal het accent naast kostenbe heersing vooral moeten leggen op kwaliteitsverbetering. Een andere vragensteller infor meerde naar de toenemende kosten voor het milieu. Koe horst deelde mee dat dit onver mijdelijke investeringen zijn en dat de bedrijfsvoering, hoe moeilijk ook, erop gericht moet zijn hieraan mee te wer ken. Ook biedt deze ontwikke ling goede perspectieven voor het bedrijfsleven dat zich richt op de milieutechnologie. On danks het streven om de mi lieuregels uiteindelijk inte graal door te voeren, bespeurde Koehorst overigens nog wel voldoende tolerantie bij de overheid. Een transport ondernemer vond het maar niks dat er zoveel eigen rijders komen. Ze worden door ban ken makkelijk op het paard ge holpen en bedreigen tegelijk de positie van de grote(re) ver voerders. Koehorst erkende dat de toetredingsdrempel hierbij laag is en dat de win sten in deze sector al jaren on der druk staan. Hij pleitte voor meer eenheid in de branche. Er moeten afspraken worden gemaakt tussen de overheid en de branche-organi saties, wat overigens wel haaks staat op de deregule- ringspolitiek van het huidige kabinet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 13