Concert celo-octet in kerk Ylissingen Vernieuwde gymzaal heropend Landbouwschap in beroep tegen plan om heemtwin aan te leggen ANBO op weg naar 2000 Presentatie boekwerkje exposities Leerlingen RSG doen eoastwateh Haarlems Toneel met tragi-komedie 'Verdwaald in New York' in Zierikzee 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Deze week werd de gymzaal van de Beatrixschool aan de Grachtweg in Zierikzee na een ingrijpende verbouwing weer heropend. De vloer van de in 1963 gebouwde gymzaal werd compleet vernieuwd, er kwam een nieuwe gevelwand en zowel de akoestiek als de verlichting werden aangepast. ,,Het was echt hard nodigt', aldxis J. de Jong, directeur van de Beatrixschool. ,,Het is nu ook niet alleen een gymzaal, maar ook een therapieruimte. De zaal is nu ook geschikt gemaakt voor gebruik door lichamelijk gehandicapten", aldus De Jong. Alles bij elkaar heeft de verbouwing een investering van f 250.000,-gevergd. De gezamenlijke gemeenten op Schouwen-Dui- veland hebben daar fors aan bijdragen. (Foto: Marijke Folkertsma) Duivelandse adviescommissie wel positief NIEUWERKERK - Het plan van H. van Damme uit Ouwerkerk om achter zijn boerderij aan de Zwanenburgseweg in Ouwerkerk een heemtuin aan te leggen en een oude veedrinkput in ere te herstellen stuit op verzet van het Landbouwschap. Nadat de gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap tevergeefs probeerde te voorkomen dat gedeputeerde staten van Zeeland Van Damme de benodigde ontgrondingsvergunning gaven, ging zij daartegen in beroep bij de afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State. Tot en met 15 oktober Bntwersliaven Expositie Od de Reede, Brouwershaven als voorhaven fan Rotterdam, vóór de opening van de Nieuwe Waterweg in 1872. De wereld van Boelhcuwer van Beveren (1822-1899), schipper, redder, berger, loods en lichttoren wachter. Museum De Vergulde Garnaal, Markt 5 (boven VVV). Openingstijden: dins dag tot en met zaterdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Zon- en feest dagen gesloten. Tot en met zaterdag 21 oktober Burgi-ïaamstede Nuttige handwerken en Verdronken Westen- schouwen. De Burghse Schoole. Van dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 13.00 uur. Van woensdag 25 tot en met vrijdag 27 oktober Zierikz?' Geschiedenis van de Nieuwe Kerk en de voorgaande kerken. Nieuwe Kerk. Van 11.00 tot 16.00 uur. Tot en met donderdag 2. november Brouversh.ven Kunstwerk van papier van Hans Bommeljé. Stadhuis. Van maandag tot en met vrijdag 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. 24 oktober tot 9 november Burgh-laams^de Tentoonstelling in AZC. Amateurfotografen maakten foto's van vrouwen in samenwer king met de Novib. Geopend tijdens kantoor uren. 26 oktober tot en met zaterdag 11 november Burgh-Hiamstede Expositie Knipselkunst vroeger en nu. in De Bewaerschole. Open: ma. t/m za. 13.30-16.30 uur. Tot en met 31 december Zierikzee Bewoners-expositie. Expositiegang Ver pleeghuis Corneliastichting. Tijdens ope ningstijden verpleeghuis.. De gemeente Duiveland staat wel positief tegenover de plan- nèn van de Ouwerkerker. Tij dens de openbare vergadering, donderdagavond in het ge meentehuis in Nieuwerkerk, adviseerde de Duivelandse ad viescommissie het college om een artikel negentien-procedu re op te starten. Dit om het be stemmingsplan zodanig aan te passen dat Van Damme zijn plannen kan realiseren. Eco-park De commissieleden G. van den Ouden (VVD) en C. J. Hille- brand (PvdA) lieten bij hun ad vies blijken dat ze het eco-park (dat Van Damme eveneens wil realiseren) het liefst direct in de procedure wilden meene men. L. Meerman (SGP/RPF) wiens fractie tégen een eco-park is, wilde dat juist nadrukkelijk niet. Beide meningen waren niet re levant omdat bij de Raad van State nog een procedure loopt, die eerst moet worden behan deld. Beroep Het betreft een beroep dat zo wel Van Damme als" de ge meente Duiveland hebben in gesteld tegen het besluit van gedeputeerde staten van Zee land om niet mee te werken aan realisatie van het eco- park. Gs weigeren goedkeuring aan het besluit van Duiveland om het bestemmingsplan buiten gebied te wijzigen, zodat een eco-park mogelijk wordt. ,,We hopen dat de Raad van State nog dit jaar een uitspraak doet, zodat we weten in hoe verre het totale plan van eco- park en heemtuin kan worden gerealiseerd", aldus burge meester G. Hokken. Het Landbouwschap ziet de re alisatie van een heemtuin niet zitten omdat ze van mening is dat dit in strijd is met het Ruimtelijke Ordeningsbeleid van de provincie. Door realisa tie van een heemtuin wordt het natuurgebied rondom Ouwer kerk vergroot, zodat de grens er van dichter bij omliggende agrarische bedrijven komt te liggen. ,,Die worden daardoor bij hun bedrijfsvoering geconfron teerd met een strenger regime van de milieuwetgeving", al dus de brief van het schap aan de Raad van State. Van Dam me brengt hier tegenin dat in de directe omgeving van het gebied, dat is gepland als heemtuin, helemaal geen agra rische bedrijven liggen. ,,De grond in de omgeving is alle maal van mij." Een tweede argument van het Landbouwschap is dat door de heemtuim meer natuurgebied ontstaat dan is aangegeven in de beleidsplannen van het pro vinciaal bestuur. ,,Dit is niet conform de bestuurlijke af spraken tussen het college van gs en het landbouwbedrijfsle ven." Verder betwijfelt het Land bouwschap of Van Damme zijn heemtuin wel zal kunnen reali seren omdat hij er onvoldoen de financiële middelen voor zou hebben. Een argument dat de Ouwerkerker heel simpel ontkracht: ,,Ik laat de aanleg niet door derden doen. Ik be schik over een kraan waarmee ik de benodigde graafwerk zaamheden heel goed zelf kan uitvoeren." Na de dood van hun moeder be landen twee jongens tijdelijk bij hun grootmoeder, een mo numentale, door het leven ge harde vrouw. Tijdens de lo geerpartij worden ze betrokken bij een aantal ver warrende gebeurtenissen. De ze worden niet alleen veroor zaakt door hun grootmoeder maar ook door de overige, licht ontspoorde, familieleden. De twee kleinkinderen moeten overleven in een liefdeloze om geving. Hun pogingen om overeind te blijven en hun ver bitterde grootmoeder te trotse ren zijn tegelijkertijd ontroe rend en onweerstaanbaar grappig. Met als wapen hun jeugd en humor gaan ze het ge vecht aan. De rol van grootmoeder wordt gespeeld door Nelly Frijda, verder spelen mee: David As ser, Hein van Beem, Arnoud Bos, Metta Gramberg, Joris van den Heuvel en Teuntje de Klerk. Neil Simon is een van Ameri- ka's meest succesvolle toneel schrijvers. In Nederland oogst te hij recent succes met 'The Sunshine Boys'. Voor 'Ver dwaald in New York' ontving hij in 1991 de 'Tony Award' en de 'Pulitzer Prize'. De voorstelling staat onder auspiciën van de werkgroep Uit op Schouwen-Duiveland. De kaarten zijn verkrijgbaar, vanaf acht dagen voor de voor stelling, bij de VW in Zierik zee: De voorstelling begint om 20.00 uur. VEENDAM (ANP) - Caravans, opleggers en aanhangwagens zwaarder dan 750 kilo krijgen binnenkort een eigen kente ken. Een woordvoerster van de Rijksdienst voor het Wegver keer in Veendam heeft dat vrij dag laten weten. BURGH-HAAMSTEDE - In de Bewaerschole in Burgli-Haam- stede wordt morgen een boek werkje gepresenteerd dat be hoort bij de reeks tentoon stellingen Gelezen uit het land schap. Het boekwerkje is een completering van een eerdere uitgave, voorafgaand aan de serie. Tijdens de presentatie, die om 15.00 uur begint, voeren ver schillende personen het woord. Behalve een van de deelne mers aan de reeks tentoonstel lingen, beeldend kunstenaar Saekle Bos, zijn dat de cultuur filosoof en schrijver van het hoofdartikel van het boek werkje, Petran Kockelkoren, kunstcriticus Nico Out en gast conservator Jan van Westen. Aan de reeks Gelezen uit het landschap namen vier kunste naars deel: Saekle Bos, Gust Romijn, Michael Pestel en Ro nald Mullié. Op dit moment loopt de expositie van Mullié nog. Deze expositie is met één week verlengd tot 21 oktober. ZIERIKZEE - Onlangs vonden leerlingen van de RSG Profes sor Zeeman lussen de vuurto ren en het Verklikkerstrand tegen de duinen aan heel wat aangespoelde rommel. Het meest warén dat plastic fles sen, wel deftig exemplaren per kilometer. Ander plastic af val, glazen flessen en potten en allerlei vistuig, zoals netten en touwen werden opgetekend. Ook werden melkpakken met opschriften in vele talen ge vonden. In totaal werden 316 vondsten genoteerd op bijna vier kilometer. Veel plastic flessen bleven wellicht op het strand achter na de hete zomer. Ander plas tic was toch weer vaak afkom stig van schepen: schoonmaak middelen, shampoo onder meer uit Thailand, Polen en China. De waarschuwing voor teer viel mee, slechts enkele vlek ken werden gevonden en geen aangetaste vogels. In totaal werden twaalf vaatjes gevon den waarin oorspronkelijk chemicaliën waren vervoerd. De groep RSG-ieerlingen toon de zich zeer geïnteresseerd in dit próject. Het cello-octet Conjunto Ibéri- co werd in 198*9 opgericht door Elias Arizcuren in het Spaanse Girona, maar is gevestigd in Amsterdam. Het jonge, meren deels uit Nederlandse cellisten bestaande octet dankt zijn naam aan de nationaliteit van de dirigent en aan de Iberisch getinte repertoire-keuze. Veel belangrijke Spaanse compo nisten hebben werken aan Conjunto Ibérico opgedragen. Een deel van het repertoire van het ensemble is origineel voor cello-octet. Een ander deel, bijvoorbeeld Bernsteins 'West Side Story' is gearran geerd door Niko Ravestijn en door de dirigent zelf. Wetens waardigheid: de in 1912 gebo- ZIERIKZEE -)e ANBO op weg naar het j;r 2000 is één van de agendajnten van de najaarsvergaderg Van de ANBO die wordtghouden op donderdag 26 oktjer. De ver gadering wordt (houden in het nieuwe serviiwoningen- complex De Vesten de Man huisstraat en begii 0m 14.00 uur. Verder zal er onder r,er gedis cussieerd worden ov het. be leid van hét afdélin^estubr. Als afgevaardigden v5r de ge westelijke najaarsveiadering zijn benoemd meviiw D. Pronk, de heer G. Hommersen en de heer J. van Noord. Na de pauze geeft mevrouw B. Blik- man een lezing met dia's over Zierikzee. Tevens is er een ver loting. Indien nodig kan er voor vervoer gezorgd worden. Hiervoor kan men contact op- nemën met mevrouw S. Snij ders, telefoon 0111-414526. De Seniorendag wordt gehou den op zaterdag 28 oktober in Brouwershaven. Informatie hierover is verkrijgbaar bij de heer Van der Bijl. Opgave kan ook tijdens de koffie-ochtend of op de najaarsvergadering. Nelly Frijda in de hoofdrol ZIERIKZEE - 'Verdwaald in New York' van de Amerikaanse toneel schrijver Neil Simon komt op zaterdag' 21 oktober in de Concertzaal in Zierikzee. In deze produktie van het Haarlems Toneel speelt publieks trekker Nelly Frijda een hoofdrol. Het stuk wordt beschreven als een ontroerende komedie over volwassen worden en overleven in het New York van 1942. Centraal staat een voor het nazisme uitgeweken Duits- joodse familie, die zich in Amerika maar net staande kan houden. Nelly Frijda in haar rol van grootmoeder, die in haar leven al zo veel ellende heeft gezien, dat ze niet meer tot liefde in staat is. Op deze foto is ze te zien met Metta Gramberg. (Foto: Bob van Dant- zig) f t Naj aars concert Rotary VLISSINGEN - De Stichting Najaarsconcei Rotary Vlissingen presen teert het cello-octet 'Conjunto Ibérico' ondeleiding van Elias Arizcuren op zaterdag 4 november om 20.00 uur in de int Jacobskerk in Vlissin gen. Aan het concert verleent verder de sopran Claron McFadden haar medewerking. ren componist Xavier Montd- Elias Arizcuren beschouwt het vatge schreef zijn afro-u- als een voordeel, dat het feno- baanse 'Cinco Negras' in 15, meen 'cello-octet.' geen verle- bracht in 1949 een versie ver den heeft. ,,We zijn daardoor zang en orkest uit, maar gf aangewezen op onszelf, we Elias Arizcuren in 1990 fiat ci hebben geen ander referentie een arrangement voor sopraa kader dan ons eigen artistieke en acht celli te maken. geweten. Het is prettig, dat we van veel hedendaagse compo- De componist was bij de pn nisten stukken krijgen aange- mière van deze versie aanwt boden en opdrachten kunnen zig en verzocht terstond on plaatsen. De enthousiaste reac- uitgave van deze partituur. ties van het publiek en de pers sterken ons in de gedachte dat De Amerikaanse sopraan Cla- we op de goede weg zijn." ron McFadden studeerde in New York, waar ze in 1984 Kaarten voor het concert op za- haar solodiploma behaalde, terdag 4 november zijn ver- waarna ze zich in Nederland krijgbaar bij de VVV in Zierik- vestigde. Ze maakte haar ope- zee. Inlichtingen bij: J. R. radebuut in 1985 op het Hol- Slemmer, telefoon 0118- land Festival. 460500. Leden van het cello-octet Conjunto Ibérico' met tweede van rejits, de dirigent Elias Arizcuren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 6