Sursum Corda viert 40-jarig Tbestaanmet jubileumconcert Herinrichting Renesse start in november Zaadvisserij tempeit mosselaanvoer Modeshow van Wereldwinkels De Muraltmuurtjes Scharendijke worden een beschermd monument Vrachtwagen vast op Kraaijesteinweg VRIJDAG 13 OKTOBER 1995 NR 25857 5 De herinrichting van het centrum van Renessgaat de loop van volgende maand van start. Volgens directeur gemeentewerken van Westerschouwen, W. van Meerten zullen dewerkzcxmheden, als het tenminste niet te veel gaat vriezen, april volgend jaar zijn afgerond. Afhankelijk van de procedure zal he. werk ond de herinrichting nog deze maand worden aanbesteed en begin november gegund. Kern van het plan voor herinrichting tan het entrum is de aanleg van een ellips-vormige 'rotonde' rond de kerk, een ellips die de vorm van de heg rond de kerk volgt. Doer die vcandering van het stratenpartoon ontstaat er op de Kromme Reke een behoor lijke groene buffer tussen de bebouwing en de 'ijbaanDp de Lange Reke ontstaat ruimte voor het creëren van een plein. Op de aan te leggen weg rond de kerk sluiten straks alle aan- en inoerende wegen aan. Van de tachtig parkeerplaatsen op de Lange Reke, Krom me Reke en Korte Reke, zullen er uiteindelijk 52 overlijven. (Foto: Joop van Houdt) BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de wee van 2 tot en met 7 oktober werden 58 ladinge mossels op de veiling in Yerseke aangeland, iet een to taal gewicht van 24.732 ton netto, 'at is ruim 5.000 ton minder dan in de voorgjtnde week. De aangeboden partijen verdwene alle in ko pershanden. De gemiddelde p'js bedroeg 149,36 gulden per ton; bijna twee plden per ton meer dan een week eerder. De vfzending was volgens opgave: België 9.132 tn, Frankrijk 2.837 ton, diverse landen f.305 to en de binnen landse handel was goed voor 2.71 ton. Op maandag 2 oktober meer den vijf vaartuigen aan de vei ling af met zes ladingen. De BRU 2 (De Koning) loste de grootste partij van 827 bruto- tonnen. Het stukstal hiervan schommelde rond de 155, het vleesgewicht om en nabij de 25 kilo. Vette Verhaert en Prins Dingemanse namen elk een partij van deze aanvoerder over. Delta Mossel schreef het hoogst in voor 486 brutoton- nen, aangeboden door de ZZ 10 (B. W. Schot BV). Bij een stuks tal van 154 noteerde deze partij een vleesgewicht van 27,2 kilo. De volgende dag gingen zes verschillende ladingen uit het noorden onder de hamer. Uit de Balgen arriveerde de YE 87 en uit de-eep de YE 19, de YE 70, de Ytf3 en de YE 170. Van af het Dtse Wad liet de GRE 27 die ag 325 brutotonnen kleine ossels (stukstal 227) met eer/leesgewicht van 28,7 kilo, ov' de Zeeuwse veilklok passere. Ook de volgende da gen lieileze kweker een partij zwarteschelpdieren over de weg mr Yerseke transporte ren. Verdei-vas er in verband met de zaa'isserij geen aanbod op woenjag. Druke dag Donirdag wachtte voor het veilgpersoneel een drukke dag met in totaal 39 verschil lende ladingen, voornamelijk vanaf de Waddenzee. De grote ladingen werden aangevoerd door de mosselkotters: BRU 12 (Jumelet-Otte, 905 ton), YE 39 (1.127 ton), YE 36 (1.214 ton), YE 30 (1.218 ton), ZZ 9 (S. L. Schot BV, 1.216 ton), YE 170 (1.290 ton), YE 57 (1.248 ton), BRU 8 (Fa. J. en C. Padmos, 1.377 ton), BRU 27 (De Ronde BV, 1.093 ton), YE 20 (1.628 ton) en YE 182 (1.104 ton). Van de twee partijen van de laatstgenoemde kweker werd er één overgenomen door Zee- lands Roem en één door Delta Mossel. Het stukstal .schom melde roncl de 128, het vleesge wicht kwam uit op hooguit 29,4 kilo. Mosselhandel Hoogerheide uit Bruinisse tastte het diepst in de buidel voor een partij van de BRU 27, bestaande uit 451 tonnen. Het stukstal bedroeg 177, het vlees gewicht 34 kilo. Op vrijdag wisselden zes par tijen van eigenaar. Prins Dingemanse kocht twee ladin gen in, Krijn Verwijs tekende eveneens voor twee ladingen en Hollestelle en Barbé waren elk goed voor één partij. Murre betaalde in week 40 de hoogste prijs van 281,45 gulden per ton aan een kweker uit Bruinisse. KOUDEKERKE - In het kader van de campagne Mode en Mo tief houden de gezamenlijke Wereldwinkels van Zeeland een modeshow in de Concert en Gehoorzaal in Middelburg. Veel kleding en sieraden voor deze show zijn afkomstig uit ontwikkelingslanden. Die lan den leveren veel katoen en zij de en veel grondstoffen voor sieraden, zoals zilver en edel stenen. Het is bekend dat de werkom standigheden, vooral voor vrouwen, slecht.zijn in die lan den, en kinderarbeid komt veel voor. Door middel van deze modeshow willen de Wereld winkels in Zeeland aandacht vragen voor hun campagne Mode en Motief, waarin de handel in sieraden, kleding en accessoires centraal staat. Symbolen en authentieke kleuren zijn gecombineerd met de wensen van de modebewus te consument van deze tijd. Vrijdag 27 oktober is deze mo deshow. De zaal is open om 13.30 en de shows beginnen Om 14.15 en 15.15 uur. Tijdens de pauze speelt de percussiegroep Tak'n Djola Westafrikaanse muziek. Inlichtingen: 0118 - 553356. In Nederlandse Hevormde kerk Scharendijke SCHARENDIJKE - De Christelijk Gemengde Zangvereniging Sursum Corda viert op vrijdag 2tt>ktober haar veertigjarig bestaan met een con cert in de Nederlandse Rrvormde kerk in Scharendijke. Het gemengde koor bestaat uit veertig iden en concerteert met liederen uit totaal ver schillende genres. Er wrden geestelijke liederen ten gehore gebracht, negro spirituals en grotr koorwerk. Er is koorzang met liederen, die ge componeerd zijn door d eigen dirigent Jaap Schouls en met teksten van koorlid Henk Meijer. Vrder is er veel samenzang. Op 20 januari 1955 werd door de onderwijzer van de Christe lijke school in Scharendijke een koor opgericht. Die onder wijzer was de heer T. Vlaming. Het is typisch Zeeuws om te spreken van voor de ramp en na de ramp. Al vóór de ramp waren er verschillende koren in Scharendijke, die door aller lei invloeden weer ter ziele gingen. Meester Vlaming echter legde blijkbaar de basis voor eei koor, dat een langer leven wa beschoren. Zijn koor Sursun Corda gaat al veertig jaar me;. „Geestelijke liedeien vormen de hoofdmoot," aldus voorzit ter A. M. Hubregtse, „maar we zijn nooit een echt kerkkoor geweest, we zingen wel :'n kerkdiensten, maar ook bij an dere gelegenheden en we tre den vrij regelmatig op in de verzorgingshuizen hier in de buurt." Secretaris J. Boot uit Schudde- beurs vertelt dat het koor vroe ger wei mee deed aan concour sen, maar dat dat met het voortschrijden van de tijd min der is geworden en bovendien komt het oefenen voor de op tredens dan in het gedrang. „Het is jammer dat er niet wat meer jongeren lid van het koor geworden zijn," aldus de secre taris, „het zou natuurlijk goed zijn als er wat jonge stemmen bij zouden komen." Over de af gelopen jaren vertelt hij: „We hebben in 1993 in Scharendijke de Lijdenscantate 'U werd ver raden' uitgevoerd en in 1994 in Haamstede. Dat heeft natuur lijk heel veel tijd en oefening gevergd, maar het is wel een bijzondere tijd geweest." Hoogtepunten Hoogtepunten uit de geschie denis van het veertig jaar oude koor zijn: een televisie-opna me mee alle eilandelijke koren in de Nederlandse Hervormde kerk in Brouwershaven (1975), radio-opnames in de Christelij ke Gereformeerde kerk in Zie rikzee in 1988 en 1991. Verder een optreden in de Doelen in Ro;terdam met nog een aantal keren van het eiland, ten bate v<n de restauratie van de Nieu- ve Kerk in Zierikzee. Vroeger 'waren de traditionele jaarlijkse uitvoeringen van Sursum Corda bekend. Op zo'n avond was er koorzang, verlo ting en de opvoering van een toneelstuk door eigen koorle den. De smaak van het publiek veranderde echter, misschien met de intrede van de televisie met de perfect schijnende kooruitvoeringen, de belang stelling voor de avonden liep terug. Dirigent en bestuur zochten naar een alternatief en dat werd gevonden in twee jaarlijkse zangavonden, waar aan gastkoren, solisten en instrumentale ensembles mee werken. Jaap Schouls uit Zie rikzee is al dertig jaar als diri gent aan het koor verbonden. De leden komen uit Zierikzee, Kerkwerve, Dreischor, Schud- debeurs, Brouwershaven, Elle- meet en natuurlijk Scharen dijke. Ze oefenen elke maan dagavond twee uur lang. Me vrouw M. de Jonge - Viergever uit Scharendijke is het langst lid, zij was er al bij toen het koor opgericht werd. Ze zal dan ook speciaal gehuldigd worden op 20 oktober. Me vrouw J. Hillebrand - Bezuyen en mevrouw J. Ringelberg - Moes worden in het zonnetje gezet, omdat ze al 25 jaar lid zijn. Leden Secretaris Johan Boot wijst nog op de oproep die gedaan wordt aan nieuwe leden, ach ter in het programmaboekje. „We kunnen beslist nog een aantal goede sopranen gebrui ken en ook anderen natuurlijk en we hopen, dat die zich aan zullen melden na de jubileum uitvoering, het zou jammer zijn als het koor zou vergrij zen. Het koor bestaat nu ai zo lang, het heeft zijn bestaans recht bewezen." Voorzitter Aad Hubregtse vertelt, dat de liedkeuze de laatste tijd veran derd is, mede ingegeven door het werven van nieuwe leden. „We hebben ons op een moder ner soort muziek gericht, kijk maar naar de negro spirituals die we nu zingen en muziek van Tom Parker. Op 20 oktober zullen er solo partijen worden gezongen door de alten Willy Hart, Tiny Stou ten en Sjaan Verwijs. Verder door de bassen Aad Hubregtse, Rinus de Vos en Cor van dei- Wekken. Hennie Ouwendijk spreekt de verbindende tek sten uit. De muzikale omlijs ting wordt verzorgd door Jaap Bil op hoorn en Kees Groenleer op orgel en piano. De algehele leiding is in handen van diri gent Jaap Schouls. Aanvang 19.45 uur.' Vanwege cultuurhistorische waarde SCHARENDIJKE - Met algemene stemmen schaarde de gemeenteraad van Middenschou- wen zich gisteren tijdens haar vergadering ach ter de aanwijzing van de De Muralt-muurtjes bij Scharendijke tot beschermd monument. De muurtjes op de dijk hebben een cultuurhistori sche waarde en zijn volgens het college van be lang voor het landschap. De De Muraltmuren vormen een ononderbroken reeks van betonmuurtjes op de dijk. Met de bouw van de muurtjes heeft ir. R. R. 1. de Muralt van het Waterschap Schouwen-Duive- land na de stormvloed van 1906 de dijken willen verho gen. Naast de cultuurhistori sche waarde en de visuele waarde voor het landschap zijn de muurtjes bijzonder van wege het materiaalgebruik. Het gaat daarbij vooral om het vroege en uitgebreide gebruik van geprefabriceerde beton elementen. Op initiatief van de provincie Zeeland is een inventarisatie gemaakt van gebouwen en werken uit de periode van 1850 tot 1940 die een dusdanig ka rakter hebben dat ze interes sant zijn om te bewaren voor de volgende generaties. Na die inventarisatie volgde een se lectie en na die selectie bleef er in de gemeente Middenschou- wen nog slechts één object dat in aanmerking kwam voor de status van beschermd monu ment: het De Muraltmuurtje op de dijk tussen het koepeltje bij het strandje van Oost-Re- part tot aan de gemeentegrens met Brouwershaven. Terughoudend Tot dusverre heeft het college zich wat terughoudend opge steld met betrekking tot het aanwijzen van de muurtjes tot beschermd monument. Er zijn namelijk plannen voor de aan leg van een fietspad over de dijk en dan zou de status van beschermd monument wel eens problemen op kunnen le veren. De provincie heeft de gemeen te Middenschouwen echter ver zekerd dat het mogelijk blijft om - ten behoeve van een der gelijk fietspad - de muurtjes op bepaalde plaatsen te doorsnij den en daarmee waren de be zwaren van de baan. Zeker nu ook het waterschap - de be heerder van de dijk - heeft la ten weten daar geen proble men mee te hebben. ZIERIKZEE GBS De Gereformeerde Bijbelstich ting (GBS) houdt op dinsdag 17 oktober om 19.30 uur een streekbijeenkomst in het kerk gebouw van de Oud Gerefor meerde Gemeente in Zierikzee. De spreker voor deze bijeen komst is ds J. van de Steen, Hervormd predikant in Scher- penisse. NCVB Zierikzee De afdeling Zierikzee van de Nederlandse Christen Vrou wen Bond houdt op woensdag 18 oktober haar maandelijkse ledenvergadering. De bijeen komst vindt plaats in de zaal van de Christelijke Gerefor meerde Kerk aan de Zevenge- tijstraat. De aanvang is 19.45 uur. Gastspreker is P. J. Ka- merik uit Kruiningen. Hij zal spreken over de grondleggers van de moderne kunst. Zijn le zing wordt ondersteund door een diapresentatie. Korenmiddag In de foyer van restaurant Mondragon is op donderdag 26 oktober om 14.00 uur een geza menlijke korenmiddag van de eilandelijke Plattelandsvrou wenafdelingen. Het geheel staat onder leiding van de heer M. van der Veer. Ook niet-le- den zijn welkom op die mid- Filmdag Zaterdag 21 oktober wordt de eerste CJV-filmdag gehouden van het seizoen 1995/96, waar in een aantal filmdagen voor de jeugd zijn gepland. Alle voorstellingen zijn te zien in de grote zaal van gebouw de Drie hoek aan Kerkhof NZ in Zie rikzee. Via de scholen zijn uit nodigingskaartjes verspreid, leerlingen van OBS Binnen de Veste kunnen zo'n kaartje ha len bij slagerij Ornée-Bolier in de Sint Domusstraat. 's Mid dags zijn jongens en meisjes van 4 tot en met 8 jaar welkom bij de Disney-film De Leeuwe koning ofwel The Lion King. Aanvang 14.00 uur. De voor stelling duurt tot 16.00 uur. 's Avonds is er voor de jongeren van 9 tot en met 14 jaar de film Richie Rich, het avontuur van vijf vrienden, een butler en een hond. Aanvang 19.00 uur. Deze voorstelling duurt tot 21.30 uur. Bij beide voorstellingen is de zaal een kwartier voor aan vang van.de film geopend. Lezing Donderdagavond 2 november geeft ds Aarnoud van der De- ijl, predikant in Burgh, een le zing met als thema Is geloven een kunst? De bijeenkomst is georganiseerd door SKW De Lichtboei en vindt plaats in het MFC Zierikzee. De aan vang is 19.30 uur. Opgave voor af is noodzakelijk. Dit kan bij SKW De Lichtboei, telefoon- nummer 0111-412075. BURGH-HAAMSTEDE Expositie In de Bewaerschoje in Burgh- Haamstede is van donderdag 26 oktober tot en met zaterdag 11 november een expositie over knipselkunst vroeger en nu te zien. Er zijn onder meer prenten te bewonderen van Jantje de Prentenknipper. Ook worden knipdemonstra- ties gegeven. Dit op zaterdag de 28ste en op 4, 8, en 11 novem ber. De Bewaerschole is geo pend van maandag tot en met zaterdag van 13.30 uur tot 16.30 uur. RENESSE Dansavond In het dorpshuis van Renesse houdt de dansclub Renesse de maandelijkse dansavond. De avond is voor jong en oud toe gankelijk en begint om 20.00 uur. Datum: zaterdag 21 okto ber. Inlichtingen op telefoon nummer 0111-461852. Geslaagd Lenz Hoogerhuis is aan de Erasmus Universiteit in Rot terdam afgestudeerd in de stu dierichting Bedrijfseconomie. BROUWERSHAVEN Plattelandsvrouwen De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Brouwershaven houdt op woensdag 18 oktober de maan delijkse bijeenkomst in het Tonnenmagazijn. Mevrouw C. Morks van modehuis Patty Monard houdt die avond een inleiding over kleuranalyse, toegespitst op mode en make up. Excursie De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen maakt op donderdag 2 november een ex cursie naar zuivelboerderij De Westhoek. Vertrek om 13.00 uur vanaf de Markt. Opgave in verband met vervoer, telefoon 0111-691265. KERKWERVE NCVB Kerkwerve Donderdag 19 oktober houdt de Nederlandse Christen Vrou wen Bond (NCVB) afdeling Kerkwerve een ledenvergade ring in Dorpshuis 't Zuudènde in Kerkwerve. Spreker op deze avond is de heer Spaeter van de Brandwondenstichting uit Beverwijk. De avond begint om 19.45 uur. OUWERKERK Keuringsdienst van Waren De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Duiveland houdt op donder dag 23 november in het dorps huis in Ouwerkerk een avond met medewerking van de Keu ringsdienst van Waren. Me vrouw Den Toom uit Goes geeft uitleg over de dienst met behulp van een video/presen tatie. De avond begint om 19.30 0 Een truck met oplegger van Farm Frites is dinsdagmiddag vast komen te zitten op, of liever langs, de Kraaijesteinweg in Burgh-Haamstede. De Kraaijesteinweg wordt momenteel voorzien van een nieuwe asfaltlaag. Dinsdag werd gewerkt aan de middenstrook van een deel van de weg, waarbij aan de zijkant ruimte was gelaten om het verkeer doorgang te verlenen. Die ruimte bleek te klein voor de 46 ton wegende vrachtwagen met oplegger: De truck kwam met de wielen in de berm terecht en zakte vervolgens een aardig eindje de modder in. Twee kranen van KVZ-kraanver- huur uit Zierikzee moesten er aan te pas komen om de vrachtwagen weer op het rechte pad te bren gen. De 'bevrijdingsactie' nam meer dan twee uur in beslag. Gedurende die tijd moest het verkeer over het fietspad worden omgeleid. De vrachtwagen liep geen noemenswaardige schade op. Ver antwoordelijke voor het voorval is de wegenbouwer, de firma Heyman uit Roosendaal. De wegen- bouwer heeft bij de wegwerkzaamheden te weinig ruimte overgelaten voor het doorgaand verkeer en draait zodoende op voor de kosten van het takelwerk. (Foto: Joop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5