Zoekplaatje Dierenplezier voor leerlingen van de Willibrordusschool nevens* Tentoonstelling Wereldvrouwen in Asielzoekerscentrum Zeeuwse Vereniging houdt Dialectendag in Kapelle Man gewond bij val uit boot Grote buit bij diefstal 'Bijdrage uit ESF verklaart teruggang bijzondere bijstand' BEL NU; DE TELE-LEENLIJN 06-8282836 Waarnemer in Brouwershaven 4 I 4 VRIJDAG 13 OKTOBER 1995 NR 25857 3 Ter afsluiting van de Kinderboekenweek Kinderen bezig met het determineren van uitwerpselen. (Foto:-Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Als afsluiting van de Kinderboekenweek had de Willibrordusschool in Zierikzee groots uitgepakt voor klein, en eigenlijk ook voor groot. Het thema van de Kinderboekenweek, die zaterdag officieel eindigt, vormde 'Beestenbende'. En daar draaide donderdagmiddag dan ook alles om, zowel in het schoolgebouw als op het plein. Kat, hond, ezel en eend: kinderen en hun ou ders konden dieren in allerlei soorten en maten bewonderen, ter lering en vermaak. Alleen de kat en het schaap le ken last te hebben van zenuw- trekjes. De overige dieren le ken zich niet echt druk te maken over al die aandacht. „De kinderen vinden het in elk geval allemaal schitterend", zegt Gerda Buijsse, leerkracht aan de Willibrordusschool. Buijsse vertelt dat de school elk jaar wel iets organiseert in het kader van de Kinderboe kenweek, maar dat de zaken nog nooit zo groot zijn opgezet als dit keer het geval is. „Het thema leent zich er gewoon voor om flink uit te pakken", zegt ze. Binnen in het gebouw was een tentoonstelling ingericht met verschillende werkjes en wer ken van de leerlingen. Stuk voor stuk met dieren als onder werp. Zo hadden de kinderen van groep 6 en 7 een waar die- rencircus bij elkaar geknut seld, de kleuters plakkunst- werkjes gemaakt en weer anderen hadden zich met verf of potlood op het papier uitge leefd. Verder lag er binnen een verzameling van de tijdens de Kinderboekenweek bekroon de boeken en die met het the ma Beestenbende van doen hebben. Binnen mocht het dan druk zijn, op het schoolplein vond het echte dierenfeest plaats. Kinderboerderij De Punt had voor deze gelegenheid een aan tal dieren overgebracht naai de Willibrordusschool, terwijl ouders een hond en een kat voor deze middag ter beschik king stelden. Naast gangbare dieren als een ezel, een schaap, geitjes, konijnen, kippen en eenden, was er ook speciale gast: een piepklein slakje dat in een aquarium vrolijk over een blad groen voortschoof Poep Maar voor de kinderen bleef het niet alleen bij kijken. „We hebben opdrachtjes verbonden aan deze middag, zodat de leer lingen ook echt bewust naar de beesten kijken", legt Buijsse uit. Gewapend met een formu lier, gingen de kinderen dan ook van dier naar dier om de vragen te beantwoorden. Een apart geval was de verzame ling sporen van beesten en beestjes die op een muurtje stond uitgestald. Naast twee 'voetafdrukken' lagen er elf verschillende soorten uitwerp selen van dieren: van cavia- poepjes tot een koeievlaai. Daarvan moesten de kinderen op hun beurt weer raden van wie wat komt. En dat leverde weinig problemen ojd. BURGH-HAAMSTEDE - In het Asielzoekers centrum in Burgh-Haamstede is de tentoonstel ling Wereldvrouwen ingericht. De foto's ervoor werden gemaakt door vijf Zeeuwse amateurfo tografen in samenweking met de ontwikke lingsorganisatie Novib en het centrum voor in ternationale samenwerking (COS-Zeeland). In opdracht van het COS heb ben, in aanvulling op foto's die door Novib zijn gemaakt in Uganda, Elly Geelhoed, Jan Koeman, Suzan Murre, Frank Husslage en Peter Strating fo to's gemaakt van vrouwen in hun eigen omgeving. De fototentoonstelling Wereld vrouwen in Nederland en Uganda is samengesteld in het kader van de Novibcampagne Vrouwen en duurzame ontwik keling. Novib wil dat er meer geïnvesteeerd wordt in vrou wen, zodat zij zelf de vruchten van hun werk plukken. Dat dit kan laat de tentoonstelling De tentoonstelling, van dins dag 24 oktober tot donderdag 9 november, is tijdens kantooru ren te bezichtigen in het AZC aan de Hogeweg 55 in Burgh- Haamstede. Directeur J. Bur ger van het AZC zal de tentoon stelling op dinsdag 24 oktober om 9.30 uur openen. Over een tijdje kan deze foto niet meer zo worden gemaakt", zei Joop van Houdt toen hij bovenstaand Zoekplaatje op de re dactie inleverde. Wie ziet op welke locatie de fotograaf doelt maakt kans op een cadeaubon van 25 gulden. Het Zoekplaatje van vorige week leverde twaalf reacties op, die allemaal de juis te oplossing meldden. Op het Zoekplaatje was een stukje te zien van de Kloosterweg die tussen Zierikzee en Noordgouwe ligt. Het ging om de afslag Roterijdijk, gelegen aan de lange bocht die de weg ter hoogte van Schuddebeurs maakt. Uit de stapel goede in zendingen trok Joop van Houdt het briefje van C. A. Viergever, Van Steenstraat 33. 1771 CJ Wieringerwerf, een regelmatigs in zender op de rubriek Zoekplaatje. Hij of zij meldde dat de Rote rijdijk zijn naam dankt aan de vlasroterij die een eindje verder in de richting Dreischor is te vinden. Aan de heer of mevrouw Viergever wordt de cadeaubon toegestuurd. Mensen die weten waar bovenstaande foto werd gemaakt maken daar eveneens kans 0}j. Ze kunnen hun kaart of briefje met de oplossing opstu ren naar redactie Zierikzeesche Nieuivsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee of in de brievenbus aan het Jannewekken 11 gooien. De oplossingen moet uiterlijk woensdag 18 oktober bij de redactie binnen zijn en aan de buitenzijde graag het woord Zoekplaatje melden. (Foto: Joop van Houdt) MIDDELBURG - De Zeeuwse Vereniging voor Dialectonderzoek houdt traditiegetrouw op de derde zaterdag van oktober haar Zeeuwse Dia lectendag. Op die dag houdt dr L. Grijp van het P. J. Meertens Instituut uit Amsterdam een le zing, over het thema dialect en muziek, 's Mid dags is er een optreden van Peter Dieleman, An- ja Kopmels en Engel Reinhoudt en Sacco van der Made leest voor. De Zeeuwse Vereniging voor Dialectonderzoek, opgericht in 1929, stelt zich ten doel het be vorderen van de belangstelling voor en de bestudering van de dialecten in Zeeland en op Goe- ree-Overflakkee. Op Schouwen-Duiveland wa ren voor de vereniging me vrouw drs A. F. van de Zande- Vleugels Schutter en wijlen dr A. de Vin actief. Samen stelden ze een regio-boek over Schou wen-Duiveland samen. Na het overlijden van dr De Vin is het boek door mevrouw Van de Zande-Vleugels Schutter voor publikatie gereed gemaakt. Het belangrijkste onderwerp waar de vereniging zich mo menteel mee bezig houdt is de realisering van het 'supple ment' op het Zeeuwse woor denboek. In de afgelopen pe riode werd onderzoek gedaan naar woorden en uitdrukkin gen over streekgerechten, plaatsnamen in spreekwijzen, spelletjes, limericks, het leven op het platteland. Oude volks gebruiken, zegswijzen met bij belse namen en kenmerkend woordgebruik. De heer Ko de Boeft voerde een groot aantal nog niet gepubliceerde begrip- ppen en zegswijzen in de cöm- p>uter in. Er was regelmatig overleg met het P. J. Meertens Instituut in Amsterdam en de Rijksuniver siteit van Gent, waar het Woor denboek van de Vlaamse Dia- lekten wordt samengesteld. De jaarvergadering wordt ge houden op zaterdag 21 oktober in De Vroone in Kapelle en be gint om 9.30 uur. SCHARENDIJKE - Een 23-ja- rige inwoner van Nieuwe Pe- kela is woensdagavond ge wond geraakt, nadat de rubberboot waar hij inzat te gen een staalkabel was geva ren op het Grevelingenmeer. De man was een van de opva renden van een opleidings schip dat voor anker lag in het Grevelingenmeer. Met een rub berboot wilden enkelen naar Port Zélande varen. De boot voer tegen een staalkabel aan waaraan het opleidingsschip was verankerd. Het slacht offer kwam in aanraking met de staalkabel en sloeg over boord. Hij werd opgepikt dooi de bemanning van de rubber boot. SCHARENDIJKE - Bij een autodiefstal aan de Brouwers- dain in Scharendijke is woens dagmiddag voor bijna twee duizend gulden aan goederen buitgemaakt. In Burgh wer den gisteren twee zonnebrillen uit een auto gestolen. De diefstal aan de Brouwers- dam is omstreeks 15.00 uur ge pleegd. Uit de auto werden on der meet een fototoestel, een cassetterecorder met koptele foon en een map met computer software ontvreemd. De bena deelde, een 47-jarige inwoner van het Duitse Limburgerhof, bleef met een schadepost zitten van zo'n 1.800 Duitse mark. In Burgh bleef het aan de Ho geweg bij een diefstal van twee zonnebrillen. Deze lagen in de auto van een 63-jarige inwoner van Oudenbosch. ZIERIKZEE - De forse daling in uitgave van bij zondere bijstand door de gemeente Zierikzee, wil volgens wethouder D. van der Wekken be slist niet zeggen dat Zierikzee er een minder ac tief beleid op na houdt als het gaat om bewa king van de inkomenspositie van de minima. Bijdragen uit het Europees Sociaal Fonds (ESF) hebben het aldus de wethouder, mogelijk ge maakt om bepaalde zaken, die eerst uit de pot bijzondere bijstand werden betaald, met geld van het ESF te bekostigen. Van der Wekken legde een en ander uit tijdens een bijeen komst waarbij hij de Regiona le Inkomens Effecten Rappor tage (RIER'95) van de FNV, kreeg overhandigd van J. C. Hendrikse, voorzitter van de FNV-werkgroep Uitkeringsge rechtigden en ouderen Schou wen-Duiveland. In het rapport werd onder meer geconsta teerd dat de uitgaven voor de bijzondere bijstand in de ge meente Zierikzee met 59 pro cent zijn gedaald. „We hebben weliswaar minder uitgegeven dan vorig jaar, maar dat wil niet zeggen dat we nu een minder actief beleid voeren. Scholing en begelei ding van uitkeringsgerechtig den wordt betaald via geld uit het Europees Sociaal Fonds", aldus de wethouder, die er aan toevoegde dat er hierdoor min der beroep op de bijzondere bijstand hoeft te worden ge daan en de teruggang van 59 procent, met name dankzij dit feit te verklaren is. Het kwijtscheldingsbeleid blijft volgens de wethouder een lastig punt. De situatie rond eventuele kwijtschelding van de gemeentelijke belastin gen en de heffing van de reini gingsdienst is volgens Van der Wekken redelijk goed gere geld. „Als het gaat om de water schapslasten is dit nog niet ide aal", stelde hij. Momenteel wordt gesproken over een Zeeuwse aanpak, waarbij de drie voornoemde categorieën als één geheel worden geno men bij een aanvraag voor kwijtschelding. Volgens Van der Wekken een rechtvaardige zaak omdat er mensen zijn die met de individuele aanslag niet voor kwijtschelding in aanmerking komen maar als de bedragen bij elkaar zijn op geteld, daar wel recht op heb ben. Van der Wekken zegde verder toe met de werkgroep en de Intergemeentelijke Sociale Dienst om de tafel te gaan zit ten om over het rapport verder te praten. van Duke Kostenbroek m» gevolmagtigd intermedial toetsing en registratie bkr tiel. POSTSTRAAT 44 ZIERIKZEE 0111 412605 al onze offertes zijn vrijblijvend en kosteloos Nieuwerkerk UN Astraat 10 Brouwershaven Noorddijkstraat 8 0111-691634 TECHNISCH .NSTALLATiEBuno Zierikzee 0111-413348 verkoop en reparatie St. Domusstraat 79 Verwachting t/m dinsdag 17 oktober WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht zuid 3 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht west 3 Dinsdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 14okt. Zon op 07.03, onder 17.48 Maan op 21.30, onder 12.38 15okt. Zon op 07.04, onder 17.46 Maan 22.23, onder 13.21 16okt. Zon op 07.06, onder 17.44 Maan op 23.22,onder 13.58 Laatste Kwartier: 16 okt. (17.27) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Er verandert weinig in het weer. Zeker in de nacht en ochtend blijft de mist een grote rol spelen. De zichtwaarden kunnen morgenoch tend opnieuw zover teruglopen dat op veel plaatsen dichte mist voor komt. Morgen later op de dag begint de mist geleidelijk op te lossen en hier en daar breekt de zon door. Een zonnige blauwe hemel wordt echter niet zichtbaar, want er blijft lage be wolking aanwezig. De middagtem- peratuur schommelt rond 19 graden en er staat weinig wind. Zondag treedt er een kleine verandering op. De nacht en ochtend verlopen nog wel uitermate mistig en nevelig, maar later op de dag stroomt er schone lucht het land binnen. Vanuit het westen wordt de lucht geleidelijk helder. Zondagmiddag wisselen zon en wolkenvelden elkaar af. De kans op regen is klein. De mistperiode is daarmee voor een tijdje afgesloten. BROUWERSHAVEN - Het ka binet van de Commissaris van de Koningin in Zeeland is op zoek naar een waarnemend burgemeester voor Brouwers haven. Zoals bekend verruilt burge meester L. N. Labruyère van Brouwershaven deze bestuurs functie per 1 november voor die van directievoorzitter van de Hoge School Zeeland. Volgens gemeentesecretaris A. P. G. van der Sluijs gaat voor wat betreft de vervanging van Labruyère in eerste instantie de voorkeur uit naar het aan stellen van een waarnemend burgemeester tot de gemeente lijke herindeling in 1997. Pas daarna wordt overwogen het takenpakket van de burge meester te verdelen onder de wethouders. Een provinciewoordvoerster bevestigde gistermiddag dat het kabinet van de Commissa ris van de Koningin op zoek is naar een geschikte waarnemer in Brouwershaven. Of er al kandidaten zijn, wilde zij niet vertellen. ZIERIKZEESCHE® NIEUWSBODE II Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 0111-417314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 1772% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3