Amsterdamse hoofdofficier justitie haalt grote gelijk Betere beveiliging Schiphol noodzaak Van Aartsen weigert extra lastenverlichting arme boer Asielzoekers Middelburg zetten hun actie door Eis acht maanden voor ontucht met gehandicapten 'ffet team had geen gelukkig gesternte Laatste verkeerslicht A2 verdwijnt Hoge straf t 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ook aantal in hongerstaking MIDDELBURG (ANP) - Somalische en Iraanse be woners van het asielzoekerscentrum De Eendracht in Middelburg gaan voorlopig door met hun acties. Van het voorgenomen overleg donderdag met onder meer vertegenwoordigers van de Immigratie- en Na turalisatiedienst (IND) is niets terecht gekomen. De ongeveer zeventig Somali sche asielzoekers sturen sinds maandag hun kinderen niet meer naar school, ze weigeren met het personeel te praten en verschijnen niet meer aan ta fel. Enkele actievoerders zou den ook in hongerstaking zijn gegaan. Een aantal van de veertig Ira- niërs in het centrum heeft zich bij de actie aangesloten. De So- maliërs en Iraniërs vinden de asielprocedure te lang en kla gen al langere tijd over het eten in het centrum. De directie van het AZC zou volgens de Soma- liërs verder te laks hebben ge reageerd op de verdwijning vo rige week maandag van een 157 jarig Somalisch meisje uit ,,De Eendracht". Directeur Van Loon ontkent dat laatste met klem. De klacht over de lange procedu res verwijst hij naar de poli tiek. Pogingen om de bewoners bij de menu-samenstelling te betrekken zijn, aldus Van Loon, gestrand op gebrek aan medewerking van de bewoners zelf. De Somaliërs waren het er don derdag niet mee eens dat on verwacht ook asielzoekers van andere nationaliteiten wilden deelnemen aan het gesprek waar zij om hadden gevraagd. Door de emotionele toestanden als gevolg hiervan lukte het volgens Van Loon niet partijen om de tafel te krijgen. De asiel zoekers moeten nu zelf verte genwoordigers aanwijzen voor een hernieuwd gesprek met de IND dat waarschijnlijk in de loop van de volgende week zal plaatsvinden. Van het vermiste Somalische meisje ontbreekt overigens nog ieder spoor. DEN HAAG (ANP) - De marechaussee op Schiphol levert redelijke veiligheid en kwaliteit: verbetering is echter noodzakelijk. Dat staat in een advies van een onderzoeksbureau, dat een ingrijpende reorga nisatie voorstelt. Het onderzoek is donderdag aan geboden aan de kamercommissies justitie en defen sie. Die commissies overlegden donderdag achter gesloten deu ren over een geheim rapport van de Algemene Rekenkamer over de beveiliging op Schip hol. Een concept lekte deze zo mer uit. De Rekenkamer deed onderzoek in een periode na 1 januari 1994, vlak nadat de Ko ninklijke Marechaussee de be- veiligingstaken van de rijkspo litie had overgenomen. In het rapport uitte de Rekenkamer forse kritiek op de veiligheids situatie op Schiphol. Zo zouden risicovluchten van Amerikaanse maatschappijen en het Israëlische El Al niet de noodzakelijke beveiliging heb ben gekregen. Zowel de mare chaussee als het particuliere beveiligingsbedrijf Seceurop zouden niet naar behoren func tioneren. Commissieleden bevestigen dat .ook de uiteindelijke versie van het rapport op een aantal punten „zorgelijk" is, maar aanzienlijk minder alarme rend dan eerdere berichten. Ze wijzen er bovendien op dat het rapport een- overgangssituatie beschrijft waarin sprake was van een duidelijke onderbezet ting. MIDDELBURG (ANP) - Officier van justitie mr M. van Nooyen heeft donderdag voor de rechtbank in Middelburg tegen een 40-jarige man uit Aardenburg een gevangenisstraf van acht maanden geëist waar van de helft voorwaardelijk. De kantinebaas van een sociale werkplaats in Terneuzen wordt ervan verdacht in de eerste helft van 1994 zijn twee ver standelijk gehandicapte medewerksters regelmatig ontuchtig te hebben betast. Volgens verklaringen van de beide slachtoffers, probeerde de man regelmatig hun borsten te betasten en voelde hij op hun rug of ze wel een bh aan had den of probeerde hij deze los te maken. Als de vrouwen daar iets van zeiden kregen ze te ho ren dat ze dan maar niet van die grote borsten moesten heb ben. De vrouwen gingen met hun klachten naar de directie van de sociale werkplaats. Die stel de een intern onderzoek in dat niets opleverde. Vervolgens de den de vrouwen aangifte bij de politie. Op de zitting zei de man dat hij de vrouwen nog nooit met. een vinger had .aangeraakt en dat het een complot was om zijn baantje in te pikken. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater lijd stand tijd stand 14 oktober 06.25 152 00.15 -119 18.45 157 12.30 -122 15 oktober 07.00 142 00.45 -111 19.20 145 13.00 -119 16 oktober 07.30 130 01.15 -103 20.00 131 13.45 -112 14 oktober 05.00 156 11.20 -116 17.20 160 23.35 -106 15 oktober 05.35 140 11.55 -111 18.00 140 16 oktober 06.20 123 00.15 - 96 19.05 121 13.05 -103 14 oktober 06.25 163 00.20 -128 18.45 168 12.35 -130 15 oktober 07.00 153 00.45 -119 19.30 156 13.05 -125 16 oktober 07.40 140 01.15 -1 IC 20.15 141 13.40 -118 14 oktober 06.35 160 00.15 -125 18.55 165 12.30 -128 15 oktober 07.00 149 00.45 -116 19.25 152 13.05 -123 16 oktober 07.35 136 01.20 -107 20.10 138 13.40 -116 Doodtij: 18 oktober Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 DEN HAAG (ANP) - ,,Er heeft een boze fee aan hét wiegje van het IRT gestaan. Het team had geen ge lukkig gesternte." Volgens mr. J. Vrakking, hoofdof ficier van justitie in Amsterdam, heeft het er altijd ingezeten dat het Interregionaal Rechercheteam Noord-Holland/Utrecht een keer uit de bocht zou vliegen. Zulks geschiedde, en de puinhopen roken nog steeds. Donderdag werd tijdens Vrak- kings verhoor door de parle mentaire enquêtecommissie opsporingsmethoden duidelijk dat hij nog steeds vierkant ach ter zijn met anderen genomen besluit staat om eind 1993 het bestaan van het IRT te beëindi gen. Vrakking en de Amster damse hoofdcommissaris Nordholt waren per 1 juli van dat jaar verantwoordelijk voor het in 1989 opgerichte team. Een onderzoek van hoofd inspecteur J. van Kastel, toen nog werkzaam bij de Amster damse recherche, leerde de hoofdstedelijke gezagsdragers waar het IRT mee bezig was: het Delta-onderzoek. Nieuwe combinatie Vrakking werd via Van Kastels rapportage geconfronteerd met voor hem een volstrekt nieuwe combinatie van opsporingsme thoden in dat omvangrijke on derzoek: partijen drugs wer den met medeweten van politie en justitie ingevoerd om een criminele informant in de op de korrel genomen misdaador ganisatie te laten „groeien", ten einde zicht te krijgen op de top. Het onderzoek stoelde vol ledig op die methode, zei Vrak king. Het klapstuk moest de import van een monsterpartij cocaïne worden, om daarmee de bende voor jaren achter de tralies te krijgen. Het project was Vrakking' - een voorstan der van ouderwets, „schoon" rechercheren - een ware gru wel. Pas na de opheffing van het IRT leerde hij stukje bij beetje de volle omvang van het du bieuze onderzoek kennen. Pa rallel daaraan groeide zijn overtuiging dat hij met het op heffen een juiste stap had ge zet. Tonnen drugs waren in de loop van het onderzoek op de markt beland, met actieve me dewerking van de politie. De commissie-Wierenga, die de on dergang van het IRT onder zocht, gaf onder anderen Vrak king onder uit de zak. De hoofdofficier zou zonder aan leiding in paniek de poten on der de IRT-stoel hebben wegge zaagd. Eerder deze week werd uit de verhoren van de twee hoofd mannen van de Criminele In lichtingendienst (CID) in Haar lem (Langendoen en Van Von del) duidelijk dat de IRT- informant een fortuin heeft verdiend aan zijn inzet in het Delta-project en dat de CID een deel van dat geld zelf gebruik te. Zowel IRT- leider Lith als IRT-officier van justitie Van der Veen zeiden zich daar nooit erg in verdiept te hebben. Vrakking daarentegen wel. Al in november 1993 heeft hij er vragen over gesteld. „Wie runt wie eigenlijk?" was een van die vragen. Runde de politie de informant? Of was het de infor mant die aan de touwtjes trok? Machinist Uit het verhoor van de Haar lemse hoofdofficier van justi tie mr. L. de Beaufort kan afge leid worden dat de misdaad de machinist was van een rijden de trein die politie en justitie niet meer konden stoppen. De Beaufort verklaarde dat justi tie in Haartem vorig jaar zo mer nog --geruime tijd na de opheffing van het IRT - voor het blok is gezet door opnieuw haar eigen CID. Er móest 6000 kilo hasj doorgelaten worden, anders zou de informant naar de andere wereld geholpen worden. De Beaufort ging door de knieën. En met hem de hoogste justitiebaas in het res sort Amsterdam, procureur- generaal mr. R. van Rand- wijck. „Er was sprake van een noodtoestand, we hadden geen andere keus", aldus Van Rand- wijck. Van Randwijck en De Beaufort onderstreepten daarmee een voorname stelling van de Haarlemse officier van justitie mr. J. Snijders. Die verklaarde maandag voor de commissie dat politie en justitie geen vat meer hadden op de informant en dat criminelen de regie vol ledig hadden overgenomen. De commissie reageerde ver baasd op het evidente gebrek aan inhoudelijke kennis rond het IRT en zijn opspo ringspraktijken bij zowel Van Randwijck als De Beaufort. De procureur-generaal verzuimde in ettelijke vergaderingen die op de IRT-ontbinding volgden de werkmethoden van het team inhoudelijk aan de orde te stellen. Hij conformeerde zich aan de bevindingen van de commissie-Wierenga, die de methoden goedkeurde, en liet de concrete bespreking van de methoden over aan de infiltratiecommissie-De Wit. EINDHOVEN (ANP) - Het laatste verkeerslicht op de autosnelweg A2 tussen Am sterdam en Maastricht behoort vanaf vrijdagmiddag tot het verleden. Dan neemt Rijkswaterstaat een nieuw stukje weg in ge bruik dat het doorgaande ver keer om het verkeersplein Leenderheide bij Eindhoven voert. Dat betekent dat auto mobilisten het plein kunnen passeren zonder dat ze voor de verkeerslichten moeten wach ten. In het verleden leidde dat vaak tot lange files. Vorige maand heeft Rijkswa terstaat het voorlaatste ver keerslicht bij Boxtel opgehe ven. Daar vinden nog wel werkzaamheden plaats, maar voor het verkeer zijn wel in beide richtingen twee rijstro ken beschikbaar. Auto's die van Maastricht rich ting Amsterdam rijden, komen bij Eindhoven nog wel een ver keerslicht tegen. Dat blijft voorlopig ook zou. Rijkswater staat bestudeert nog welke oplossing daarvoor gevonden kan worden. DÜSSELDORF (DPA) - Een rechtbank in het Duitse Düs- seldorf heeft vrijdag alle vier verdachten van de aanslag op een Turks woonhuis ih Solin gen schuldig verklaard en tot hoge gevangenisstraffen ver oordeeld. Bij de brandstich ting in 1993 kwamen vijf Turk se vrouwen om het leven. Behandeling begroting DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Van Aartsen voelt vooralsnog weinig voor een ex tra lastenverlichting voor kwakkelende boe ren en tuinders. Dat zei hij donderdagmid dag in de Tweede Kamer tijdens de bespreking van zijn begroting voor volgend jaar. Woensdag hield de Kamer de minister voor dat boeren en tuinders die relatief weinig winst maken (of weinig pei"- soneel in dienst hebben) min der profiteren van de be lastingverlichting die het kabinet heeft aangekondigd voor de komende jaren. Een kamermeerderheid vroeg Van Aartsen daarom iets te bedenken waardoor ook die agrariërs baat hebben bij de lastenvermindering. Regelingen In zijn antwoord donderdag middag wees Van Aartsen er echter op dat de fiscus al re gelingen kent voor boeren en tuinders die incidenteel min der verdienen, zoals een mid deling van de bedrijfsuit- komsten en een voorwaartse dan wel achterwaartse ver liescompensatie. Daardoor profiteren ook die boeren dus van een belastingkor ting. Voor boeren en tuinders die structureel in de rode cijfers verkeren, werken die aan passingen niet, erkende de minister. Maar voor die be drijven zijn de problemen zo groot en fundamenteel dat ook een belastingverlaging hen er niet bovenop helpt. „Waar het structureel mis is, kan van de fiscaliteit geen oplossing komen", aldus Van Aartsen. Voor de structureel noodlij dende sectoren, zoals de var kenshouderij en de glastuin bouw, is een heel andere aanpak nodig, zei de minis ter. En die staat volgens hem al in de steigers. Hij wees op het saneringsfonds voor de veehoudei'ij dat onderdeel is van de aangekondigde mest- maatregelen. De minister zegde toe in een nieuwe notitie aan te geven hoe de lastenverlichting pre cies uitwerkt voor de boeren en tuinders, ook de minder florerende. Daarna zou de Kamer er verder over kun nen praten. In een reactie vroeg CD A-kamerlid Van Ardenne echter nu al om „nadere maatregelen" opdat ook de armere boeren pro fiteren van de belastingkor ting. Vrijwel zeker krijgt haar verzoek geen meerder heid. Voor de glastuinbouw kon digde Van Aartsen aan te willen meewerken aan een uitwerking van het herstruc tureringsplan dat de sector zelf vorige week vrijdag pre senteerde. Onderdeel van dat plan is extra begeleiding en advisering voor tuinders die in de problemen zitten. Van Aartsen beloofde dat het ministerie zal zorgen dat- daarvoor voldoende geld be schikbaar is. Hij noemde echter geen concreet bedrag. Om tafel De tuinders hebben de mi nister vorige week ook ge vraagd om een bijdrage van 200 miljoen gulden voor het opzetten van een soort grondbank. Die zou het land van vertrekkende tuinders moeten opkopen en doorver kopen aan telers die willen uitbreiden. Van Aartsen deed daarover geen toezeg gingen. Hij kondigde echter wel aaii medio november met de tuinders te gaan pra ten over het saneringsplan. Suske en Wiske 'HET KOSTBARE KADER' door Willy Vandersteen Harte! irandtrumonsieur. Aangename kennismaking... Ik werk nu aan de naam sbekendheid van mijn wijn. j T3f^| TA -ë\ «l.\ 'lyj tton, Suske. 7ij beuerken een stuk tand dat ik hen ver huur... waardeloze jrond. ik heb hel hen tjezejd.. ydaar zij stonden erop ators HÉ SaB [fttlez, dartel ürandcru Chateau f'ruit de mee.tot in de bocht, he jonj /J [du re voir, mes amis /J Vrijdag 13 oktober Zierikzee Oliebollenactie Kunst en Eer. Albert Heijn en Haringvliet- plein. Vanaf 10.00 uur. Concert Zürcher Sangerkna- ben in de Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Burg'h-Haamstede Oprichting golfclub. Restau rant De Molenberg. 20.15 uur. Oosterland Zendingsavond. Oosterhof. 19.30 uur. Bruinisse Zangavond met Reinata Heemskerk. Nederlandse Her vormde kerk. 19.30 uur. Zaterdag 14 oktober Zierikzee Snuffelmarkt onder cje Beuze van de Vrijzinnige Gemeente Zierikzee. Van 08.00-16.00 uur. Dromen workshop. De Licht boei. Multifunctioneel Cen trum. 10.00-16.00 uur. Feestavond 40-jarig bestaan Werkvoorzieningsschap de Zuidhoek in de Nieuwe Kerk. 19.30 uur. Bingo. Sportcafé Onderdak. 20.00 uur. Dubbelkonsert Easy Meat en Big Bam Boom Band. Brogum. ■22.00 uur. Burgh-Haainstede Presentatie boekwerkje Gele zen uit het landschap in de Be- waerschole. 15.00 uur. Haamstede Onderhoud duinvalleien in de Verklikkerduinen. Vertrek 09.00 uur vanaf camping Duin hoeve aan de Kloosterweg. Brouwershaven Voordracht over Jacob Cats in het stadhuis en wandeling door Brouwershaven. Aan vang 13.45 uur. Oosterland Provinciale brandweerwed strijd van 08.00 tot 17.00 uur. Zondag 15 oktober Burgh-Haamstede Excursie Zeepeduinen. Start bij poort Slot Haamstede. 13.30 uur. Meditatieve kerkdienst. Gere formeerde kerk, Platböslaan. 19.00 uur. Maandag 16 oktober Zierikzee Zwemvierdaagse. Zwembad Onderdak. Van 07.00 tot 12.00 uur en van 18.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 17 oktober Zierikzee Zwemvierdaagse. Zwembad Onderdak. Van 07.00 tot 12.00 uur en van 18.00 tot 20.30 uur. Streekbijeenkomst Gerefor meerde Bijbelstichting (GBS). Kerkgebouw Oud Gerefor meerde Gemeente. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Lezing over genetische modifi catie van planten bij NVvH. De Schutse. 19.30 uur. Woensdag 18 oktober Zierikzee Bijeenkomst gepensioneerden en Vutters Abva/Kabo. Res taurant De Val. 14.00 uur. Zwemvierdaagse. Zwembad Onderdak. Van 07.00 tot 12.00 uur en van 18.00 tot 20.30 uur. Ledenvex-gadering afdeling Zierikzee NCVB. Gerefor meerde kerk. 19.45 uur. Brouwershaven Bingo. Recx-eatiezaal woon zorgcentrum Poortershof. 14.00 uur. Ned. Bond van Plattelands vrouwen in het Tonnenmaga- zijn met als onderwerp kleu renanalyse, mode en make-up. 20.00 uur. Donderdag 19 oktober Zierikzee Thema-middag ANBO. ANBO- gebouw Paternosterstraat. 14.00 uur. Zwemvierdaagse. Zwembad Onderdak. Van 07.00 tot 12.00 uur en van 18.00 tot 20.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2