Bewoners CorneliasticMing- stellen eigen werk ten toon Bru's college teleurgesteld over gebrek aan steun voor dorpsraad Milieuvriendelijk beleggen kan zeer aantrekkelijk zijn Meer eeergiebespai glastuinbouw door Verlagen maximumsnelheid verhoogt verkeersveiligheid Meer energiebesparing in de glastuinbouw door schermen DONDERDAG 12 OKTOBER 1995 NR 25856 5 Directe bijdrage aan betere leefomgeving Beproefd middel om afstand burger bestuur klein te houden Een dorpsraad is er (nog) niet in Bru, maar de politiek wordt in 't Beusje op de dijk uitputtend besproken. (Foto: Marijke Folkertsma) BRUINISSE - Het college van b en w van Bruinisse is teleurgesteld over het gebrek aan enthousiasme onder drie van de vier raadsfracties met betrekking tot het eventueel in het leven roepen van een dorpsraad in Bruinisse. Instelling van een dorpsraad is volgens het college van burge meester en wethouders van Bruinisse een beproefd middel om de afstand tussen burger en bestuurder klein te houden. De begroting wordt behan deld tijdens de gemeenteraadsvergadering van donderdag 19 oktober. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. ZIERIKZEE - Er is veel Interesse voor milieu vriendelijk beleggen. Logisch, want zo kan de consument direct bijdragen aan een betere leef omgeving. Vaak zijn de rendementen van mi lieuprojecten niet om over naar huis te schrij ven. Maar er zijn uitzonderingen. In de algemene beschouwingen op de begroting voor 1996 van de gemeente Bruinisse is er maar één fractie die zich onom wonden voor instelling van een dorpsraad uitspreekt en dat is de fractie SGP/RPF/ GPV. Algemeen Belang vindt dat een dorpsraad niet nodig moet zijn. Het CDA is voor zichtig. Voor de christen-demo craten hangt het er vanaf wel ke bevoegdheden een dergelijke dorpsraad krijgt. Lijst Van dei-Velde vindt dat „de wil en de noodzaak (van een dorpsraad) in de toekomst moeten blijken." Draagvlak „Wij moeten helaas vaststellen dat onder de raadsfracties niet direct sprake is van een groot enthousiasme voor dit item", constateert het college. „In dien tijdens de komende be grotingsbehandeling geen bre der draagvlak onder de raadsfracties voor het oprich ten van een dorpsraad ontstaat zijn. Volgens activiteitenbegeleider G. de Groot 'rommelde' het al langer onder de bewoners van het verpleeghuis en hun fami lieleden. De steeds wisselende achten wij het niet reëel daar voor vanuit de gemeente het initiatief te nemen". Het college zelf blijft onver minderd voorstander van het in het leven roepen van een dorpsraad in Bruinisse. „In dien vanuit de raadsfracties als vertegenwoordigers van de bevolking danwel vanuit de bevolking thans reeds initia tieven voor de oprichting van een dorpsraad zouden ont staan, zullen wij deze positief benaderen en waar mogelijk ondersteuning bieden", aldus het college. De suggestie van het CDA om de commissievergaderingen af te schaffen om op die manier meer discussie tijdens de ge meenteraadsvergadering op te wekken wordt door het college van de hand gewezen. „Wij zijn .van mening dat de commissies bij de voorbereiding van het beleid een nuttige functie ver vullen", aldus het college. „Daar komt bij dat in de open bare commissies vaak details exposities die in de gang naar de afdelingen Hoge Duin en Polderland gehouden worden riepen volgens hem ook wisse lende reacties op; van ergernis aan de orde komen, wij achten het beslist geen verrijking in dien in de raadsvergadering deze details aan de orde ko men". Het college voegt daar nog aan toe dat zij zelf niet ontevreden is over de publieke belangstel ling voor de gemeenteraads vergaderingen. „Niet alleen om die reden, maar mede met het oog op het feit dat per 1 ja nuari 1997 sprake zal zijn van een gemeentelijke herinde ling, achten wij het aanpassen van de (commissie)structuur ongewenst". Spanningen Het college onderkent dat de gemeentelijke herindeling on der het gemeentelijk personeel spanningen met zich mee zal brengen. Het college zegt te zullen proberen om door een zorgvuldige aanpak van die herindeling en een goede infor matieverstrekking naar het personeel toe de problemen tot bewondering. „Dat kan ik ook wel", werd er vaak gezegd wanneer de bewoners gecon fronteerd werden met een mo dern schilderij, waarbij ze zich geen enkel idee konden vor men van de voorstelling. Aan het begin van dit jaar werd het idee geboren zelf een expositie in te richten. Door een kleine twintigtal bewo ners is er vervolgens een half jaar gewerkt aan de expositie. „Normaal doen'we ook derge lijke activiteiten, maar in dit geval hebben we speciaal toe gewerkt naar de tentoonstel ling. Het moest natuurlijk wel iets zijn en niet gaan om zo- 'beheersbaar' te houden. Het college voegt daar aan toe dat het de bedoeling is dat de me dewerkers voor 1 juli 1996 we ten waar ze aan toe zijn. Het CDA nam in zijn algemene beschouwingen stelling tégen de na de openbare gemeente raadsvergaderingen gehouden informatiebijeenkomsten die de fractie omschrijft als 'beslo ten vergaderingen'. Het CDA wil die 'naraad' afschaffen. Het college is dat, zo blijkt uit haar reactie, niet van plan. „Wij achten het van belang dat periodiek de gemeenteraad wordt bijgepraat over lopende en in voorbereiding zijnde za ken en zijn dan ook geen voor stander van het zonder meer afschaffen van dergelijke bij eenkomsten". De CDA-suggestie om bij in de nog te bouwen brandweerka zerne ook meteen een verblijfs- ruimte voor de politie te creë ren wekt verbazing bij het college. „Gelet op het feit dat hiermee veel extra kosten ge moeid zijn, alsmede gelet op het feit dat er juist om die re den door u veel discussie is ge voerd over de vraag of het Ro de Kruis al dan niet onder hetzelfde dak van de brand weer moest worden onderge bracht, lijkt het ons niet oppor tuun thans met deze suggestie te komen", aldus het college. „Bovendien is huisvesting van de politie een taak van de rijksoverheid". maar een tekeningetje", aldus De Groot. Dit laatste wordt door me vrouw J. C. Slui maar al te graag beaamd. „Mensen den ken vaak dat de bewoners in de Cornelia maar een beetje zitten te suffen. Maar we' kun nen ook wel iets anders. En ge lukkig worden we daartoe ook gestimuleerd." Mevrouw Slui is een van de bewoners waar van een aantal schilderijen te zien zijn. Een aantal daarvan zijn geëmailleerde kaarten. Deze techniek ligt haar het best. „Je kunt er makkelijk je eigen ideeën in kwijt en dat vind ik wel plezierig", zegt ze. Behalve emailleren werden er veel andere technieken uitge oefend: schilderen met was, ecolineblazen, zandschilderen, aquarelleren en plakkaatver ven. Een van de schilderijen van plakkaatverf is van de hand van de heer G. van Feli- us. Nog nooit eerder had hij een schilderij gemaakt. En dat dit er op zijn tachtigste nog van zou komen had hij niet verwacht. Over de voorstelling van zijn schilderij heeft Van Felius niet nagedacht. „Ik heb er niet bij stilgestaan, maar gewoon klakkeloos de verf met twee kwasten op het schilderij ge streken." De schilderijen zijn allemaal getooid met een titel, die door de makers zelf verzonnen zijn. De namen van de makers staan er niet bij. Volgens De Groot is ervoor gekozen om geen na men te vermelden omdat enke le bewoners dit liever niet had den. Eén schilderij vormt daarop een uitzondering. Hier bij is de naam verborgen in de titel: 'Een Van Felius' staat er onder. Een kijkje in de wereld van wat wel genoemd wordt het 'groene goud'. De regenwou den zijn van levensbelang. Meer dan 40 van de medicijnen komen er vandaan. En we we ten dat ze het klimaat op aarde beïnvloeden. Het verdwijnen van de wouden is rampzalig voor mens en milieu. Sinds 1945 is ruim de helft van alle tropische bossen is gekapt. Geen oerwoud meer Elke week verdwijnt er 4.000 vierkante kilometer: twee keer de oppervlakte van Ne derland! Dat houdt in dat als men zo doorgaat er over vijftig jaar geen oerwoud meer over is. Hardhout levert veel geld op. Het Wereld Natuur Fonds (WNF) wil dat anders met de bossen omgegaan wordt: tien procent van de bossen structu reel beschermen en de rest duurzaam beheren. Volgens het WNF kan de con- Door het verlagen van de maximumsnelheid wordt de N59 volgens Rijkswaterstaat veiliger. Dat komt met name omdat personenauto's, vracht wagens, bussen en auto's met caravan allemaal dezelfde snelheid krijgen. Onderzoek heeft uitgewezen dat dit onge lukken scheelt. In bijna de helft van de gevallen is te wei nig afstand bewaren de oor zaak van een ongeluk. Ook de kruisingen worden veiliger en bij het aanrijden van de roton- De scherminstallatie neemt licht weg en verlaagt zodoende de produktie waardoor onder de huidige bedrijfsomstandig heden het energiescherm bij tomaat bedrijfseconomisch niet interessant is. In de nabije toekomst kunnen schermen wel rendabel worden. Dit komt naar voren uit een onder zoek dat het Landbouw-Econo- misch Instituut (LEI-DLO) en het Proefstation voor de Bloe misterij en de Glasgroente (PBG) hebben uitgevoerd op 40 tomatenbedrijven. Efficiënt De overheid en de glastuin bouwsector hebben een meer jarenafspraak gemaakt. Hier in is de doelstelling geformu leerd om de energie-efficiëntie (energiegebruik per eenheid produkt) te verbeteren met 50 procent over de periode 1980- sumertt zelf ook iets doen. Zij adviseert de consument in de winkel om 'milieuvriendelijk plantagehout' te vragen! „Uw vraag zal uiteindelijk door dringen tot de houtproducen ten, v/at zal resulteren in de aanleg van meer plantages. Ui teraard moet dergelijk hout herkenbaar zijn. Dus moet er een keurmerk komen, zodat u precies weet wat u koopt", al dus het WNF. De Nederlandse overheid heeft inmiddels beloofd dat zo'n keurmerk er komt. Ook een be langrijke stap voorwaarts in het beschermen van de regen wouden, is de oprichting van Flor Y Fauna: één van de eer ste teakplantages die profes sioneel wordt geleid. Flor Y Fauna is een initiatief van Ebe Huizinga, die algemeen wordt erkend als de pionier met teak plantages. In 1989 koopt hij in Costa Rica een stuk grond en begint er z'n eigen plantage. De Fries heeft de in Zierikzee en de brug bij Bruinisse rijdt het verkeer rus tiger. Vijf punten op het wegvak staan in de top twintig van Zeeuwse plaatsen waar de meeste ongelukken gebeuren. Opmerkelijk genoeg gebeur den er op rechte stukken, en in bochten twee keer zoveel onge lukken dan op deze als onvei lig bekend staande punten. Dat heeft alles te maken met het feit dat de maximumsnel- 2000. Energieschermen kunnen hieraan een belangrijke bij drage leveren. Vooral bij de teelt van tomaten omdat bij dit gewas weinig energieschermen worden toe gepast, het brandstofverbruik hoog en het tomatenareaal groot is. Indien op een toma- tenbedrijf een scherm aanwe zig is wordt deze in de winter en in, het najaar gebruikt. Be drijven gebruiken het scherm niet evenveel, de gebruiksduur loopt uiteen van 350 tot 2.400 uur per jaar. Bedrijven met een maximale schermduur realiseren ruim 20 procent energiebesparing. Bij een gemiddelde bedrijfssitu atie, 800 uur schermen, wordt 10 procent bespaard; dit is per jaar bijna 6 kuub gas per vier kante meter kas. Onder de ge middelde bedrijfsomstandig heden wordt een scherm pas een ideële overweging: elke kubieke meter hout die van zijn plantage komt, hoeft niet te worden gekapt uit het tro pisch regenwoud. Maar hij heeft ook een zakelijk argu ment: de handel in teak is lu cratief. Weliswaar is het jonge teak voor de heavy duty toe passingen als scheepsdekken en beschoeiing ongeschikt. Maar het kan prima verwerkt worden tot lambrizeringen, plafonds, parket en meubels. Het WNF raakt in 1992 over tuigd van de waarde van het project en bestempelt het als een Voorbeeldproject. Er zijn inmiddels talrijke bedrijven waar de consument kan beleg gen in teakplantages. Wie overweegt om 'in teak te gaan' doet er goed aan de verschil lende aanbieders met elkaar te vergelijken. En als het beleggerstij een beetje mee zit, worden de ver diensten nog hoger. Hoe wordt dat rendement nu precies be paald? Het is afhankelijk van een aantal factoren. De bomen zouden ziek kunnen worden, bijvoorbeeld. Maar specialis ten van het ministerie van LNV, van de Landbouw Hoge school en van het WNF noemen de kans dat ziektes de planta ges zouden aantasten mini maal. heden op het wegvak niet ho mogeen zijn. Volgens Rijkswaterstaat hoopt het verkeer zich op bij een maximumsnelheid van honderd kilometer per uur. Weggebruikers moeten im mers vaker afremmen voor weggebruikers die maar tach tig kilometer per uur mogen rijden. Dit beïnvloedt het ach teropkomend verkeer. Door niet tijdig op de remlichten de reageren gaat de verkeers stroom steeds langzamer. Voor het verkeer maakt het verlagen van de maximum snelheid in tijd weinig uit. Het stuk weg is zo'n twaalf kilome ter lang. De snelheidsbeper king scheelt heen en terug min der dan drie minuten. Om de maximumsnelheid niet alleen op borden te verminde ren maar ook in de praktijk, zal een uitgebreide campagne gevoerd worden. Via adverten ties, folders bij wegrestau rants en informatieborden worden weggebruikers over een langere periode op de hoogte gebracht van de wijzi ging. De politie zal de komen de tijd meer snelheidscontro les verrichten in het kader van het Gericht Verkeers Toezicht. Het verlagen van de maxi mumsnelheid op de N59 tussen Bruinisse en Zierikzee is een van de maatregelen die Rijks waterstaat neemt om de ver keersveiligheid in Noord-Zee land te verhogen. Nog deze maand wordt hiertoe de Regio visie Infrastructuur gepresen teerd van een speciaal in het le ven geroep werkgroep. interessant boven een gasprijs van 97 cent per kuub. Dit is aanzienlijk hoger dan de huidige gasprijs van tuinders, die 22 cent per kuub bedraagt. Het omslagpunt waarbij een scherm rendabel wordt, ligt la ger bij een lagere lichtonder- schepping en een langere ge bruiksduur van het scherm. Bij deze verbeterde omstan digheden kan dit uitkomen op 47 cent per kuub. Voor de na bije toekomst wordt een aan tal verbeteringen verwacht op het gebied van schermen. Als de schermen niet meer ne gatief inwerken op de produk tie ligt het omslagpunt op het niveau van de huidige gas prijs. Voor de korte termijn zal echter, voor het behalen van de doelstelling van de meerjaren afspraak, het accent meer moeten liggen op andere ener giebesparende opties. Uit an der onderzoek blijkt dat de be langrijkste hiervan zijn de toepassing van kleine warrnte- krachtinstalaties van nuts bedrijven op glastuinbouw bedrijven en warmte geleverd door elektriciteitscentrales aan glastuinbouwbedrijven. Mevrouw J. C. Slui en G. van Felius in de gang waar zij en andere bewoners een expositie hebben in gericht. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - De gang in Verpleeghuis Corne- liastichting in Zierikzee die gebruikt wordt voor het houden van wisselexposities wordt de laatste drie maanden van het jaar gesierd met kunstwerken van de eigen bewoners van het verpleeghuis. Zo'n vijftien tot twintig bewo ners hebben zich de afgelopen maanden artis tiek bezig gehouden. En het resultaat mag er Vijf punten van de N59 tussen Zierikzee en Bruinisse staan op de lijst van de twintig gevaarlijkste punten in Zeeland. (Archief foto) Gemiddelde besparing met tien pre ZIERIKZEE - Het scherm is een belangrijke energiebesparende optie in de glastuinbouw. Bij tomaat, met het grootste areaal, wordt met een scherm gemiddeld 10 procent energie be spaard. Maar het scherm heeft ook nadelen. Maatregel N59 op 23 oktober van kracht ZIERIKZEE - De maximumsnelheid op de N59 tussen Zierikzee en Bruinisse gaat maandag 23 oktober terug van honderd naar tachtig kilome ter per uur. Rijkswaterstaat denkt met deze maatregel de verkeersveiligheid te verhogen. Op het wegvak gebeurt gemiddeld iedere dag een ongeluk. Gemiddelde besparing met tien procent mogelijk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5