Zierikzeese jeugdbende opgerold Zierikzee voor volle honderd procent achter Zeeland Noord Controles op snelheid Schrijfactie van Dorkas Pakistaanse christenen Vrouw door omstanders gered van verdrinking Te hard gereden in Zierikzee Botsing bij achteruit rijden Zit volley bal Vrachtwagen rijdt tegen gebouw Dodelijk ongeluk Poging diefstal auto DONDERDAG 12 OKTOBER 1995 NR 25856 Verwachting t/m maandag 16 oktober WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht zuidoost 3 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht zuid 3 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 13okt. Zon op 07.01, onder 17.50 Maan op 20.41onder 11.49 Laatste Kwartier: 16 okt. (17.27) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het was vandaag een ta melijk grijze dag met slechts hier en daar wat zon. Daar werd het toch nog 20 graden, maar in bewolkte ge bieden bleef de temperatuur steken bij een graad of 17. Vannacht is het overwegend bewolkt, ontstaat plaatselijk mist en valt mogelijk wat motregen. Het kwik zakt tot onge veer 13 graden. Morgen overdag verandert er nog weinig in dit weer beeld. De kans op zon is klein. Bij een zwakke tot matige zuidoosten wind wordt het in de middag 17 graden. Ook in het weekend treedt nauwelijks verandering op. Verant woordelijk voor dit sombere en rus tige herfstweer is 'een honkvast hogedrukgebied boven midden-Eu ropa. Wel komen vanaf de oceaan storingen dichterbij, waardoor de kans op regen vanaf zondag gelei delijk iets toeneemt. De temperatuur blijft iets boven normale waarden voor deze tijd van het jaar. AMSTERDAM (ANP) - Het cor duroy pak waarin André van der Louw Burgemeester van Rotterdam werd, reprodukties van Van Goghs Zonnebloemen, verkiezingsaffiches, gebroken- geweert j e-speld j es ZIERIKZEE - De politie hield woensdagmiddag en -avond snelheidscontrole op vier loca ties op Schouwen-Duiveland. Daarbij werden honderdtien overtredingen vastgesteld. Van 15.15 tot 18.30 uur werd ge controleerd aan de Seroos- kerkseweg. Daarbij signaleer de de politie 75 (te) hard rijdende weggebruikers. Van 19.45 tot 20.30 uur stonden de controleurs langs de Klooster- weg waar, ondanks de mist, vijf hardrijders passeerden. Langs de Rijksweg N57 ter hoogte van Scharendijke wa ren dat er twee (tussen 20.35 en 21.05 uur). Tenslotte werd van 21.10 tot 22.00 uur gecontro leerd langs de Weg naar de Val waar 28 automobilisten de maximumsnelheid overtra den. Z1ERIKZEESCHEH NIEUWSBODE HÉ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 0111-417314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vz% B.T.W. ZIERIKZEE - Dorkashulp roept mensen op mee te doen aan een schrijfactie tegen de vervolging van christenen in Pakistan. Deze maand ver spreiden zij voorbeeldbrieven onder de bevol king van Schouwen-Duiveland met het verzoek aan premier Bhutto te schrijven en kaarten te sturen naar Anwar Masih die wegens 'heilig schennis' al tweeëneenhalf jaar in de gevange nis zit. Anwar Masih heeft volgens ve le burgers uit allerlei politieke organisaties het geloof van de moslims in twijfel getrokken en verdient daarvoor opgehan gen te worden. Dit op basis van de in 1991 ingevoerde 'sjaria', een islamitische wetgeving 'waarin omschreven wordt dat op belediging van de profeet Mohammed de doodstraf staat. Op grond van deze wetgeving werden in 1992 elf mensen geëxecuteerd, waaronder een zeventienjarige jongen. Premier Bhuttho is voorstan der van een wijziging van deze wet waardoor christenen en andere minderheidsgroeperin gen niet meer zomaar kunnen worden veroordeeld. Maar ook als de wet veranderd wordt, kunnen fanatieke moslims het recht in eigen hand nemen. Di verse christenen zijn daarom al gevlucht. Het Islamitische Pakistan telt rond de 110 miljoen inwoners en daarvan is ongeveer twee miljoen christen. Pakistan is lid van de VN maar heeft met betrekking tot de mensenrech ten nog geen enkel internatio naal verdrag ondertekend. Voor informatie: telefoon 0111- 415238. KERKWERVE - Een 23-jarige vrouw uit Se- rooskerke is gistermiddag door omstanders van de verdrinkingsdood gered. Zij was na een aan rijding met een vrachtwagen bij Moriaans- hoofd uit haar auto geslingerd en onder het voertuig in een sloot terecht gekomen. De vrouw werd frontaal aan gereden door een vrachtwa gen, bestuurd door een 27-jari- ge inwoner van Groesbeek. Deze had te laat in de gaten dat de voor hem rijdende auto, be stuurd door een 50-jarige in woonster van Westerschou- wen, afremde voor een rechtsaf slaande auto. De vrachtwagen reed eerst te gen de achterzijde van zijn voorganger en week vervol gens uit naar de linker weg helft. Daar kwam hij frontaal in botsing met de auto van de vrouw uit Serooskerke. Haar auto belandde in de sloot. De vrouw droeg geen gordel en werd uit haar auto geslingerd, de vrouw kwam onder haar au to in de sloot terecht, die half vol stond met water. Omstanders slaagden erin de auto opzij te duwen, waardoor de vrouw uit haar benarde po sitie kon worden bevrijd. Vol gens een woordvoerder van de politie is door het kordate op treden de vrouw waarschijn lijk van de verdrinkingsdood gered. Nu kwam zij er met een hersenschudding en schaaf- en snijwonden vanaf. Zij werd qvergebracht naar het zieken huis in Zierikzee. Onderzoek De auto van de vrouw uit Se rooskerke is total loss afge voerd. De vrachtwagen is dooi de politie meegenomen voor technisch onderzoek. Tegen de bestuurder ervan is proces-ver baal opgemaakt. Het verkeer is gedurende een uur gestremd geweest. De brandweer van Middenschouwen heeft het wegdek schoongemaakt. Jongens handelden pjiur uit verveling Tientallen auto-emblemen roerden in beslag genomen. ZIERIKZEE - De politie in Zierikzee heeft afge lopen week een jeugdbende opgerold bestaande uit negen jongens uit Zierikzee in de leeftijd van veertien tot en met achttien jaar. Vanaf half augustus hehben zij een groot aantal vernielin gen aangericht in Zierikzee. Ook werden emble men van auto's gestolen. Hoewel maar in 31 ge vallen aangifte werd gedaan, vermoedt de politie dat het in totaal om 130 zaken gaat. Te gen de jongeren is proces-verbaal opgemaakt. De politie kwam.de jongeren op het spoor na een container- brand bij de Aldimarkt op 30 september. Buurtonderzoek bracht de politie op het spoor van een aantal jongeren, waar van de namen reeds in het geruchtencircuit circuleerden. Het verdere onderzoek leverde negen verdachten op, waarvan de laatste dinsdagmorgen is verhoogd. Ze hebben allemaal hun aandeel in één of meerdere zaken bekend. De jongens ontmoetten elkaar meestal bij het busstation aan de Grachtweg. Vervolgens trokken zij de stad in. Het be gon allemaal met het uittrap pen van lichtmasten. Toen dit de jongeren geen voldoening meer schonk gingen ze over op het 'grotere' werk. Zo werden de laatste twee weekenden van september onder meer vernie lingen aangericht aan onge veer vijftien fietsen in het fiet senhok van het busstation. Ook moesten de banden van een aanhangwagen het ontgel den die op het parkeerterrein stond. Daarop trokken de jon gens de wijk in en staken ze van tien auto's de banden lek. Op het industrieterrein moest een bouwkeet het oqtgelden. Deze werd volgespoten met purschuim. Ook een personen auto werd met purschuim be spoten. Verder werden uit niet afgesloten auto's goederen ge stolen en van auto's antennes afgebroken en een schijnwer per gestolen. Bij twee super markten werd de papiercontai ner in brand gestoken. Er werd een fiets gestolen en doorver kocht aan een medescholier en de spandoeken van de Nier stichting bij de invalswegen van Zierikzee werden wegge haald. De jongens bleken ook een bij zondere interesse te hebben voor auto-emblemen. Deze werden van auto's afgehaald die geparkeerd stonden in Plan Buijse en in de buurt van de Oude Haven en Zwembad Onderdak. De politie ver moedt dat het in totaal om zo'n honderd auto's gaat. Ze maakt dit op uit verklaringen van de betrokkenen. Vijfenzeventig emblemen zijn achterhaald. De rest is in de gracht gegooid of weggegeven. Omdat de jon gens niet zachtzinnig te werk gingen is er in een aantal ge vallen veel schade aangericht aan de auto's. De totale schade loopt in de duizenden guldens. Het exacte aantal misdrijven dat het negental op zijn gewe ten heeft is volgens C. van Maanen van de politie moei lijk te achterhalen omdat aan giftebereidheid van de mensen zeer laag is. Slechts in 31 ge valleen werd aangifte gedaan en we zitten hier alleen al met 75 auto-emblemen." Volgens Van Maanen hebben de jon gens puur uit verveling gehan deld. „Maar daarmee wel voor een hoop irritatie gezorgd, waaraan hoop ik nu een eind is gekomen." Ze hebben zich voor zover nü kan worden na gegaan beperkt tot Zierikzee en niets te maken met de recen te diefstallen van auto-emble men in Goes. ZIERIKZEE - Bij een snel heidscontrole met behulp van radarapparatuur signaleerde de politie op de Weg naar de Val tussen Zierikzee en de Zee- landbrug 63 voertuigen die te hard reden. De controle werd dinsdag ge houden tussen 12.00 en 14.00 uur. In totaal passeerden in die periode 775 voertuigen. Op de Weg naar de Val geldt een maximumsnelheid van tachtig kilometer. De hoogste snelheid die de. radar signaleerde was 129 kilometer. De overtreders krijgen binnen enkele weken het proces-verbaal met accept giro voor betaling van de boete in de brievenbus. Bestuurders die meer dan dertig kilometer te hard reden of pas geleden ook al werden bekeurd worden opgeroepen, om zich voor de rechter te verantwoorden. DREISCHOR - Op de kruising Boogerdweg/Zuiddijk bij Drei- schor was dinsdag een aanrij ding tussen twee auto's. Het ongeluk gebeurde om on geveer 12.15 uur toen een 88-ja- rige man met zijn auto stil stond op de Boogerdweg met de voorzijde in de richting Dreischor. Hij besloot achter uit terug het kruispunt op te rijden, maar hield daarbij geen rekening met een auto be stuurd door een 55-jarige vrouw uit het Duitse Krefeld, die daar kwam aanrijden. Er ontstond een aanrijding waar bij beide voertuigen werden beschadigd. De inzittenden lie pen geen noemenswaardige verwondingen op. ROERMOND (ANP) - In de Jo Geerishal in Roermond vindt van 18 t/m 22 oktober de Euro pa Cup zitvolleybal voor ge handicapten plaats. In totaal doen twaalf Europese landen mee. ZIERIKZEE - Een 28-jarige man uit Oirschot reed met een vrachtwagen tegen een ge bouw in de Manhuisstraat in Zierikzee. Het ongeluk gebeurde dinsdag om ongeveer 8.30 uur. Zowel de vrachtwagen als het pand wer den beschadigd bij de poging om het voertuig door de nauwe straatjes te manoeuvreren. Inbraak havenkantoor BROUWERSHAVEN - In de nacht van woensdag op don derdag werd ingebroken in het kantoor bij de Brouwse jacht haven. Daarbij werd een klein bedrag aan contant geld gestolen. De inbrekers waren ook actief in het openbare douchegebouw bij de jachthaven, waar'zij een lege geldautomaat open bra ken. Bij een aan de jachthaven gelegen watersportwinkel de den zij een poging tot inbraak, maar werden daar gestoord door het alarm. Ook op een camping aan de Kuijerdamse- weg in Scharendijke werd een aantal geldautomaten in een toiletgebouw opengebroken. De dieven stalen hierbij een klein geldbedrag. De politie stelt een onderzoek in naar al deze inbraken. 'S-HEERENHOEK - Op de Borselsedijk in 's-Heerenhoek kwam de 34-jarige F. Dojci- novski uit die plaats woens dagmorgen door een ongeluk om het leven. Het dodelijke ongeluk gebeur de om ongeveer 8.30 uur toen de man met een personeneauto over de Borselsedijk reed, vol gens de politie vermoedelijk met hoge snelheid. De man ver loor de macht over het stuur, raakte met zijn auto van de weg en botste tegen een boom. De auto krulde zich volgens de politie letterlijk om de boom, zodat de bestuurder bekneld raakte en zo ernstig gewond dat hij ter plaatse overleed. BROUWERSHAVEN - Een 71- jarige man uit Boclium werd geconfronteerd met een poging tot diefstal van zijn auto. Dat gebeurde in Brouwersha ven waar het voertuig gepar keerd stond op een centrale parkeerplaats bij een camping. De dieven slaagden er niet in het voertuig mee te nemen, maar het werd wel beschadigd. Advertentie Bijdrage gemeenten door meevaller omlaag ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee staat nog steeds voor de volle honderd procent achter het Bureau Bedrijfscontact Zeeland Noord. Dins dagavond waren de leden van de commissie be stuurszaken unaniem in hun oordeel de subsi die aan het bureau voort te zetten tot 1 januari 1997. De bijdrage die de gemeenten moeten be talen valt door een meevaller lager uit dan de eerder overeengekomen 3,47 gulden per inwo ner. Slechts een paar kanttekenin gen werden er bij het rapport Schouwen-Duiveland. Econo misch perspectief, geplaatst. Hierin worden een aantal stra tegische keuzes gemaakt over de taakstelling van Zeeland Noord. J. Th. van der Veer (D66) was van mening dat de zorgsector er zeer mager af kwam in het rapport. J. J. Geleijnse (VVD) vond de doel stelling van 4 procent werk loosheid hoog gegrepen. „Mis schien dat men verder tracht te springen dan de polsstok lang is", zei hij. Naar aanleiding van het rapport heeft het be stuur van Zeeland Noord zes projecten gekozen. Met deze projecten kan al voor 1 januari 1997 succes worden geboekt. Tevens verwacht het bestuur dat de projecten een belangrij ke bijdrage leveren aan de doelstelling van verbetering van de werkgelegenheid. De-projecten zijn: de bouw van het Recreatief Milieu Centrum (RMC) in Renesse, het inrich ten van één loket vóór het eco nomisch beleid en een plat form voor het bedrijfsleven, een segmmentatienota voor de havens en bedrijventerreinen opstellen, de bouw van een be drijfsverzamelgebouw en on dersteuning van de Museum haven in Zierikzee. N atuurtoerisme Geleijnse wilde dat de inspan ningen voor de bouw van het RMC uitgebreid werden met het bevorderen van het natuur- toerisme. Dit zou dan mooi ge koppeld kunnen worden aan de Natuurmaand Zeeland in juni 1996. Daarnaast wilde hij meer aandacht voor de bereik baarheid van Schouwen-Dui veland. Volgens commissievoorzitter mr. J. J. P. M. Asselbergs was er echter door het bestuur van Zeeland Noord bewust geko zen voor projecten die al lopen en waarmee in korte tijd resul taat kan worden bereikt. „Maar dat wil niet zeggen dat andere zaken geen aandacht krijgen", aldus Asselbergs. Hoeveel de voortzetting van Zeeland Noord de gemeenten gaat kosten is nog niet zeker. Door een meevaller is het in ie der geval minder dan de 3,47 gulden per inwoner die eerder in de begroting werd vermeld. De meevaller is ontstaan om dat BRO Adviseurs, de samen steller van het rapport, een me dewerker van Zeeland Noord heeft ingehuurd voor het ver richten van bepaalde werk zaamheden. De gelden die hier voor ontvangen werden worden gebruikt om de bijdra ge van de gemeenten te verla gen. De Museumhaven in Zierikzee is een van de zogenaamde prioritaire projecten van het Bureau Be drijfscontact Zeeland Noord. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3