Lessen voor het Severs motto van lezing over Jacob Cats Zevers gaatjes er een kroon Dagelijks leven 1940-1950 Bruidsreportage helemaal gratis Concert van het Winterthurer Vocalensemble in Dreischor Wijnconcert in Brouwse stadhuis Een medische fout? Expositie schilderijen verpleeghuisbewoners In Nederlandse Hervormde kerk Dansleraren werken samen Festival Nieuwe Muziek Workshop dromen Concert barbershop Cursus creativiteit Expositie over Nieuwe Kerk Sursum Corda Gezinsbeurs Wonen Wensen Bingo in Onderdak Mosselfestijn Herfst op Walcheren Zeeuwse Belofte Gecombineerd met stadswandeling Affiches, foto's en tekeningen uit Atlas Van Stolk WOENSDAG 11 OKTOBER 1995 NIEUWSBODE EXTRA DREISCHOR - Madrigalen, dansen en fanta sieën van 1500 tot 1640. Een greep uit het reper toire van het Winterthurer Vocalensemble. Dit Zwitserse muziekgezelschap treedt donderdag 19 oktober op in de Nederlandse Hervormde kerk in Dreischor. Het concert begint om 20.00 uur. Het Winterthurer Vocalensem ble tourt door Zeeland. Er wor den concerten verzorgd in 's-Heer Arendskerke, Middel burg, Kloosterzande en Drei schor. Voor deze concertreeks heeft het ensemble twee ver schillende programma's op het repertoire, namelijk een ma drigaal- en een motetprogram ma. Beide programma's wor den elk in twee concerten uitgevoerd. Madrigalen Het Madrigaalconcert, zoals dat ook in Dreischor wordt uit gevoerd, heeft naast de madri galen ook instrumentale wer ken uit Duitse,. Engelse, De tentoonstelling belicht met affiches, tekeningen en foto's twee kanten van het dagelijks leven in oorlogstijd en in de wederopbouwperiode: de offi ciële kant met geraffineerde of schreeuwerige affiches ver spreid door de bezetter of de overheid, en anderzijds de meestal heimelijk getekende of gefotografeerde beelden die een ander licht op het leven van alledag werpen. De affiches die tijdens de oor log op straat hingen waren dik wijls tekstaffiches met in structies of mededelingen van de bezetter. Meer spectaculair waren de propaganda-affiches van politieke partijen zoals de NSB die het Nederlandse volk voor zich trachtte te winnen en van de pas verschenen Deut sche Zeitung in den Niederlan- den. Tussen alle geraffineerde pro- paganda-uitingen en drama tisch vormgegeven praktische Franse en Italiaanse literatuur staan. Deze werken worden door het ensemble in een wis selende bezetting ten gehore gebracht. Het motetconcert bevat geeste lijke muziek uit Italië, Zwit serland en Engeland. Centraal in dit concert staat 'der kleine Psalter' van de Zwitserse com ponist Willy Burkhard. Deze compositie - bestaande uit zes vierstemmige psalmbewerkin gen - is gebaseerd op de polyfo- nische muziek van Palestrina. Hoog genoteerd De muziek van Purcell staat hoog genoteerd bij het Winter- adviezen van de overheid, zijn ook affiches over het amuse mentsleven te zien. De revue van het beroemde duo Walden en Muyselaar was razend po pulair en affiches van hun re vue werden op grote schaal verspreid. Clandestien gemaakte foto's laten zien hoe dicht verwoes ting en vertier soms naast el kaar lagen, zoals blijkt uit een foto gemaakt op het terras van Hotel de Grebbe bij Rhenen. Daar nuttigt een vrolijk gezel schap een drankje, terwijl de verwoestingen van de strijd waarbij kort daarvoor ruim vierhonderd Nederlandse sol daten sneuvelden, nog niet zijn opgeruimd. Tekeningen van C. Leeflang en Carlo Jung getuigen van de ontberingen in de hongerwin ter. Na de bezetting maande de overheid tot spaarzaamheid, zuinigheid en eerlijkheid. In- thurer Vocalensemble. Mede naar aanleiding van de herden king van het sterfjaar van Henry Purcell, 300 jaar gele den, is het niet toevallig dat het tweede deel van dit concert gevuld wordt met twee motet ten en de uit meerdere delen bestaande compositie Funeral music for queen Mary. Het Winterthurer Vocalensem ble werd in 1984 opgericht. Sinds 1990 musiceert het met dezelfde vaste bezetting van zeventien zangers en zangeres sen, onder leiding van Beat Merz. Het ensemble is gespe cialiseerd in renaissance- en barokmuziek en geeft jaarlijks ongeveer vijftien concerten, waarin uiteraard deze muziek een grote plaats inneemt. Dirigent Beat Merz heeft nau we banden met Zeeland. Zijn moeder was namelijk Middel burgse. Hij heeft koordirectie, zang en blokfluit gestudeerd aan het conservatorium van Winterthur en volgde cursus sen bij William Dickinson, Hermann Max, Evelyn Tubb en Anthony Rooley. drukwekkend zijn de levens grote affiches waarmee de overheid propageerde tegen de zwarte handel of waarschuwde voor het gevaar van niet-ont- plofte granaten en landmijnen. Ondanks alle ellende kon er af en toe ook nog worden gela chen. Een serie prentbrief kaarten hekelt de inzamelwoe- de van de Duitsers. Ook de Nederlandse overheid ont kwam niet aan spot. Te zien is een kaart, gedrukt na de oor log met de titel Vacantie in het vrije Nederland, waarop een stel een wandeling probeert te maken tussen borden als Ver boden toegang, verboden bloe men te plukken, Verboden op het gras te liggen. Het was wennen aan de nieuwe vrij heid. Het museum is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zon- en feestdagen van 13.00 tot 17.00 uur. In 1618 debuteerde de Zeeuwse schrijver Jacob Cats met een embleembundel getiteld Sile- nus Alcibiadis sive Proteus, ook wel Sinne- en minnebeel den genoemd. Hiermee vestig de hij zich meteen als een ge respecteerd auteur van een genre dat in het eerste kwart van de zeventiende eeuw in Nederland tot grote bloei kwam. In deze vorm van litera tuur gaan woord en beeld sa men. Vernieuwend Het fraai uitgevoerde boek, met embleemprenten naar ont werp van Adriaan van de Ven- ne, sluit deels aan bij de tradi tie van de emblefnatiek, maar laat tevens een aantal vernieu wingen zien. Het bijzondere is onder meer dat Cats door mid del van motto's, citaten en pro zaverhandelingen in diverse talen telkens aan één em bleemprent drie verschillende betekenissen gaf: een amou reuze, een maatschappelijke en een godsdienstige. Bij het schrijven maakte hij behalve zijn ervaringen vooral ook gebruik van zijn voorgan gers. Zo richtte hij het ene oog naar buiten, naar de alledaag se - soms Zeeuwse - werkelijk heid, en het andere oog op zijn boekenkast met een duidelijke voorkeur voor een aantal spe cifieke werken. Vreemd is dat niet. Van origi naliteit in de moderne zin van het woord was nog geen spra ke. Het laten zien vertrouwd te zijn met en kennis te hebben van de Bijbel, de klassieken, de kerkvaders en de literatuur uit de eigen tijd werd gerespec teerd en men kon origineel zijn door dit gedachtengoed vin dingrijk te hanteren. ZIERIKZEE - Dansleraren in Zuidwest Nederland hebben besloten te gaan samenwerken op het gebied van studiedagen, danswedstrijden en gezamen lijke reclame. Het gaat om leraren van dans scholen die zijn aangesloten bij de DOMA (Dans Organisatie voor Medaillisten en Ama teurs) of WBD (West Brabantse Dansleraren). Onder meer Dansschool Kramer uit Zierik- zee. Door samenwerking wil len zij een betere service bie den aan hun leerlingen en oneerlijke concurrentie van ongediplomeerde dansleraren bestrijden. Ter gelegenheid van de nieuwe samenwerking wordt onder de leerlingen van de dansscholen een reis uitge loot ter waarde van 2300 gul den. Een van de eerste geza menlijke activiteiten is een dansavond op 21 oktober in de Stoelemat in Bergen op Zoom waaraan twee orkesten mee werken en waarbij een dansde- monstratie wordt gepresen teerd. MIDDELBURG - In de Burger zaal van het Middelburgse stadhuis wordt zaterdag 14 ok tober het Festival Nieuwe Mu ziek 1995 geopend. Het festival duurt tot zaterdag 21 oktober. In die periode wordt in de Grote Kerk in Vee- re de eerste integrale semi-sce- nische uitvoering van Oresteia in première gebracht. In het kader van deze uitvoering worden concerten en lezingen gehouden in de Kloveniersdoe len en het Centrum Nieuwe Muziek in Middelburg, het stadhuis in Veere en het Tops- huis op Neeltje Jans. Ook wor den concerten gehouden in het kader van de 65e verjaardag van de Japanse componist To- ru Takemitsu. De voorstelling Oresteia wordt vijf keer uitge voerd in de Grote Kerk in Vee- re. ZIERIKZEE - SKW De Licht boei heeft een workshop over het werken met dromen geor ganiseerd. Deze vindt plaats op zaterdag 14 oktober en 11 november in het Multi Functioneel Cen trum in Zierikzee. A. H. H. Weststrate uit Goes zal op deze dagen, tussen 10.00 en 16.00 uur, iets vertellen over de bete kenis van dromen onder het thema: Werken met dromen. Opgave vooraf is noodzakelijk bij De Lichtboei, telefoon 0111- 412075. Tijdens de voordracht wordt ingegaan op de vraag of het mogelijk is uit te maken waar aan Cats - zowel in woord als beeld - zijn ideeën heeft ont leend en hoe hij te werk ging. Verder wordt aandacht be steed aan de samenwerking tussen Vader Cats en Van de Venne. Uiteindelijk moest het embleemboek de lezeressen een scala van herkenbare les sen voor het leven bieden, en daarin is Cats volgens de ken ners ruimschoots geslaagd. De voordracht wordt verzorgd door drs. J. C. A. Luijten, do cent historische letterkunde aan de Universiteit van Utrecht. Na de pauze volgt een korte inleiding door streekar chivaris S. den Haan en wordt een wandeling door Brouwers haven gemaakt. Aan het eind van de wandeling wordt een bezoek gebracht aan de recent gerestaureerde Sint Nicolaas- kerk. Het evenement gaat om 13.45 uur van start in het Brouwse stadhuis. KAPELLE - In de Vroone in Kapelle wordt vrijdag 13 okto ber een concert gehouden waaraan vijf barbershopkoren meewerken. Het gaat om het herenkoor The Gaggling Ganders Gang en het dameskwartet Quadrophinia uit Goes, het dameskoor Sea Sound Singers, het herenkwar tet Members Only en het he renkoor Coastline Singers uit Vlissingen. Het concert wordt gepresenteerd door M. de Ko ning en begint om 20.00 uur. Zij spelen muziek van Ravel, Dubois, Ibert, Moreno-Buen- dia en Gubaidulina. Marion Schopman deed de studie uit voerend musicus aan het Sweelinck Conservatorium, met een aantekening voor ka mermuziek. Zij maakt deel uit van diverse ensembles waar onder het Keizerkwartet en werkt bij het Amsterdams Promenade Orkest. Annemarie van den Bogaard studeerde altviool aan het Conservatorium in Groningen. Vervolgens studeerde zij aan het Tchaikovsky Conservato rium in Moskou en het Sweel inck Conservatorium in Am sterdam. Zij is actief op het Hun werk hangt tot en met 31 december in de expositiegang van de afdelingen Hoge Duin en Polderland. De verpleeg huisbewoners gebruikten voor hun schilderijen de technieken olieverf, aquarel, pastel en te kenen. De schilderijen werden dit jaar gemaakt. Het is de eerste keer dat in de expositiegang kunst wordt ge hangen van de verpleeghuisbe woners zelf. Tot nu toe werd de gang gebruikt voor het expose ren van werk van professione le kunstenaars en betere ama teurs. Vier a vijf keer per jaar wordt de expositie gewisseld. Het idee om daarbij ook eens BURGH-HAAMSTEDE In Burgh-Haamstede wordt van af donderdag 19 oktober een creativiteitscursus gehouden. Het idee voor de cursus ont stond tijdens de hobbydag die in april van dit jaar werd ge houden in de Nederlandse Her vormde kerk in Haamstede. Behalve aan een creativiteits cursus werd daarbij ook ge dacht aan het opzetten van cursussen houtsnijwerk, fi guurzagen. tiffany, kalligra fie, quilten, zijdeschilderen, stofschilderen. kralenwerk, pergamano, brooddeegfiguren en Hardanger- of sierknip- kunst. Bij voldoende belang stelling kunnen ook deze cur sussen worden georganiseerd. Belangstellenden die willen deelnemen aan de creativi teitscursus of belangstelling hebben voor een van bovenge noemde cursussen kunnen tele fonisch contact opnemen via 0111-652527. De creativiteitscursus wordt gehouden in de Nederlandse Hervormde kerk en begint om 13.30 uur. ZIERIKZEE - De geschiedenis van de Nieuwe, Kerk en de voorgaande kerken is de titel van een expositie die wordt ge houden van woensdag 25 tot en met 27 oktober. De tentoonstelling wordt ge houden in de Nieuwe Kerk. Het gaat om een expositie die eerder dit jaar ook in de kerk werd gehouden, maar toen moest worden gestopt vanwe ge de restauratie van het orgel. De expositie is gedurende drie dagen geopend van 11.00 tot 16.00 uur. SCHARENDIJKE - Op vrijdag 20 oktober geeft de Christelijk gemengde zangvereniging Sur sum Corda uit Scharendijke een jubileumconcert in het ka der van haar 40-jarig bestaan. Aan dit concert werken naast Sursum Corda onder leiding van Jaap Schouls mee, een aan tal solisten, Jaap Bil op hoorn en Kees Groenleer op orgel en piano. Het concert wordt gege ven in de Nederlandse Her vormde kerk in Scharendijke en begint om 19.45 uur. De toe gang is gratis. gebied van kamermuziek en plaatsvervangend aanvoerder altviool bij het Metropool Or kest. Lenie de Meij kreeg haar eer ste harplessen aan de Zeeuwse Muziekschool bij Ingrid Braams. Zij studeerde daarna aan het Brabants Conservato rium en het Utrechts Conser vatorium. Zij behaalde het di ploma docerend en uitvoerend musicus met onderscheiding. Dit jaar werd haar de Vrien denkrans van het Concertge bouw toegekend. De Meij treedt zowel solistisch als in kamermuziek verband op. Het concert in het Brouwse stadhuis begint om 20.00 uur. gebruik te maken van schilde rijen die door de bewoners zelf werden gemaakt ontstond om dat de tot nu toe geëxposeerde schilderijen zowel positieve re acties als ergernis opriepen. Volgens de organisatoren van de exposities een goede gang' van zaken omdat kunst moet confronteren. Op die manier kwam men op he.t idee om ook eens schilderij en van de bewoners zelf aan het publiek te tonen. De expo sitie in de Corneliastichting is voor iedere belangstellende toegankelijk tijdens de ope ningstijden van het verpleeg huis. GOES - In de Zeelandhallen in Goes wordt van woensdag 18 tot en met zondag 22 oktober de gezinbsbeurs Wonen Wen sen gehouden. Tijdens het evenement staan artikelen centraal die het le ven in en rond de woning kun nen veraangenamen. Onder meer meubelen, keukens, inte rieurs, verlichting, badka mers, beveiliging, hypothe ken, witgoed, stoffering, cosmetica, verzekeringen, tuinartikelen, sieraden en ko ken. Ze worden in stands en via demonstraties gepresen teerd. Op het modeplein zijn doorlopend modeshows. De beurs is woensdag, donderdag en vrijdag geopend van 14.00 tot 22.00 uur en zaterdag en zondag van 10.30 tot 18.00 uur. ZIERIKZEE - In het café in sportcentrum Onderdak in Zierikzee wordt zaterdag 14 oktober een bingo gehouden. Het evenement begint om 20.00 uur en is toegankelijk voor ie dere belangstellende. Per ron de worden drie prijzen be schikbaar gesteld. OOSTKAPELLE - De Stich ting Educatief Toerisme in Oostkapelle houdt tijdens de herfstvakantie een culinair Mosselfestijn. In Studiecentrum Oranjezon is een cursus op woensdag 18 ok tober, waarbij men kan leren een compleet mosselbuffet sa men te stellen. Aanvang 16.30 uur, inlichtingen en reserve ringen: 0118 - 581507. OOSTKAPPELLE - Stichting Educatief Toerisme houdt een diapresentatie en excursie naar waterwingebied Oranje zon. 'Beleef de herfst in Walcherens bos en duin' is het motto van dit evenement. Vertrek is van af Studiecentrum Oranjezon, Schoolstraat 4 in Oostkapelle op 17 en 24 oktober om 13.30 tot 16.30 uur. Het waren de volledige kosten van de bruidsreportage die zij tijdens hun trouwdag lieten maken door Foto Bob Noomen uit Zierikzee. Het echtpaar Meerdink-de Visser werd win naar van een landelijke wed strijd die het Fotografen Gilde maandelijks houdt. Stellen die hun trouwreportage laten ma ken door een Gildefotograaf maken via die wedstrijd kans op een gratis trouwreportage. Een deskundige jury beoor deelt maandelijks welk bruid- De één krijgt al kfespijn bij het horen van het woord 'tand arts', de ander vraagt zich af waarom de rekening zo hoog is en een derde is op zoek naar een nieuwe tandarts of wil wel eens de mening van een andere tandarts horen. Er zijn veel mensen die blij zijn als het be zoek aan de tandarts weer ach ter de rug is. Toch blijft u mis schien ook wel eens met vragen zitten. De nieuwe brochure Vragen over de tandarts gaat over uw In deze brochure wordt de weg beschreven die een patiënt moet gaan wanneer deze denkt of weet dat er een medische fout gemaakt is en schadever goeding wil eisen. In de eerste plaats moet onder zocht worden of er een fout ge maakt is en daarvoor is al snel advies nodig. Daarna volgt er een procedure van aansprake lijk stellen, erkennen door de verzekeringsmaatschappij van de instelling of de hulpverle ner, het schadebedrag vaststel len en eventueel aan de rechter voorleggen. De brochure is duidelijk. Men moet vanaf het begin zorgen geïnformeerd te zijn en advies en steun vragen. Dat kan bij voorbeeld bij medewerk(st)ers van een Informatie- en Klach tenbureau Gezondheidszorg, dat in uw regio gevestigd is. Zij kunnen de weg wijzen. De procedure is niet alleen lang, maar geeft ook spanning en zorgt voor emoties. Patiënten, die te maken krij gen met een medische fout moeten voorgelicht zijn over hun mogelijkheden. Dit is de eerste, landelijke, brochure die speciaal geschreven is voor patiënten. spaar op de meest originele wijze antwoord gaf op de vraag: wat denk jij straks als je ja zegt? Aankomende bruid sparen die interesse hebben voor de wedstrijd kunnen in de Korte Sint Janstraat in Zierik zee, waar Foto Bob Noomen is gevestigd, gratis het boek Trouwen hoe het hoort en hoe het kan ophalen. Behalve tips en ideeën voor een bruiloft be vat dit boek een wedstrijd cheque waarmee de'elname aan de wedstrijd mogelijk is. rechten en plichten bij de tand arts. Hoe kiest u een tandarts? Waarover moet een tandarts u informeren en welke afspra ken maakt u over de kosten. Wat doet u als u niet tevreden bent of eigenlijk een klacht wilt indienen? De brochure wordt landelijk uitgegeven door het Provinci aal Patiënten/Consumenten Platform Utrecht. Veel apo thekers verkopen de brochure of kunnen die aanvragen. Schadevergoeding bij een me dische fout wordt landelijk uitgegeven door het Provin ciaal Patiënten/Consumenten Platform Utrecht. Veel apo thekers verkopen de brochure of kunnen die aanvragen. ZIERIKZEE - Het Zeeuwse popconcours De Zeeuwse be lofte, georganiseerd door de Stichting Popmuziek Zeeland gaat op 13 oktober van start. Uit de inzendingen zijn vijf tien bands geselecteerd voor deelname. De drie voorrondes vinden plaats in de Stadsdans- zaal in Middelburg, Porgy Bess in Terneuzen en in Bro- gum in Zierikzee. Op vrijdag 20 oktober treden daar aan The Gain, Rusty Pawn en Conspi racy uit Goes, Swiers Com pany uit Middelburg en Koz- mik uit Vlissingen. De voorronde begint om 21.00 uur. De zaal is open om 20.30 uur. BROUWERSHAVEN - Lessen voor het leven. Onder die titel verzorgt drs. J. C. A. Luijten za terdag 14 oktober een lezing over het leven en werken van één van de beroemdste zonen van Brouwershaven: Jacob Cats. De lezing in het stadhuis in Brouwershaven wordt gecombi neerd met een wandeling door de smalstad. Cats, een jaar voordat hij raadspensionaris van Holland werd. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS -Je kan wel zien dat jij de oorlog niet hebt meegemaakt", klonk het niet zo heel lang geleden nog in menig Ne derlands gezin als een kind niet wilde eten. Wat de ontstemde ouders, die wél de oorlog hadden meegemaakt, destijds moesten ondergaan is tot en met 14 januari te zien in Het Schielandshuis in Rotterdam op de tentoonstelling van de Atlas Van Stolk getiteld Het dagelijks leven 1940-1950. BROUWERSHAVEN - In de kleine zaal van het Brouwse stadhuis wordt vrijdag 20 oktober een wijnconcert gehouden waaraan de fluitiste Ma rion Schopman, de altvioliste Annerparie van den Boogaard en de harpiste Lenie de Meij mee werken. In Corneliastichting vanaf 1 oktober ZIERIKZEE - In verpleeghuis Corneliastich ting in Zierikzee is een expositie van schilderij en die werden gemaakt door tien tot twintig be woners van het verpleeghuis. Fotograaf Bob Noomen en Gilde-manager Erik Jacobs overhan digen de geldprijs aan het verraste bruidspaar. ZIERIKZEE - 'Eindelijk na tien jaar' en 'Joe pie, ze krijgt mijn achternaam' waren de ant woorden die José de Visser en Richard Meer- dink invulden op de vraag Wat denk jij straks als je ja zegt? Antwoorden die het kersverse echtpaar een bedrag van 1500 gulden opleverde. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - U bent naar een andere stad verhuisd. Omdat u het lastig vindt in uw oude woonplaats naar de tandarts te gaan, heeft u zich bij een tandarts in uw buurt ingeschreven. Bij de eerste controle con stateert uw tandarts zeven gaatjes en tot over maat van ramp zegt hij dat u een kroon nodig heeft. U bent echt ieder half jaar voor controle geweest. Wat kunt u doen? ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Artsen, ver pleegkundigen en andere hulpverleners doen hun best om een goede medische behandeling te geven. Maar er gaat ook wel eens iets mis. Soms zelfs zo, dat de patiënt er schade van onder vindt. Daarover gaat de brochure Schadever goeding bij een medische fout.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 7