dichters Bewoners rondom de Smidse willen meer duidelijkheid over vervuiling Dubbelconcert in Brogum van twee energieke trio's streeknieuws Studenten onderzoeken bekendheid Eurolink Doden bij mijnexplosie Tsjetsjenië Verlichting Veluwe van de baan DINSDAG 10 OKTOBER 1995 NR 25855 7 5Zonder schone-grondverklaring wordt daar niet gebouwd'' Volgens onderzoeken is de locatie rondom de Smidse in Haamstede niet zonder meer voor het plegen van woningbouw. (Foto: Marijke Folkertsma) BURGH-HAAMSTEDE - Of en wanneer het grondwater en de bodem op de bouwlocatie de Smidse in Haamstede gesaneerd worden kon wethou der ir. C. W. Veerhoek niet zeggen, maar één ding staat voor hem wel als een paal boven water en dat is dat op die locatie geen woningbouw ge pleegd wordt zolang er geen schone-grondverklaring is. De kwestie kwam gisteravond, maandag, aan de orde tijdens de vergadering van de gemeenteraad van Westerschouwen. In kader van uitwisseling MIDDELBURG - Studenten van het Delta Col lege Zeeland en het Mid-Kent College in het En gelse Rochester voeren in oktober een markton derzoek uit voor Eurolink Ferries. Dit onderzoek vindt plaats in het kader van een uit wisselingsprogramma van beide scholen. Doel van het onderzoek is inzicht te verkrijgen in de bekendheid van Eurolink Ferries onder rele vante doelgroepen in beide regio's. Namens de bewoners rondom de Smidse maakte mevrouw Van Damme gebruik van het spreekrecht om de ongerust heid te uiten van de bewoners over het uitblijven van actie van de kant van gemeente en provincie. De bewoners betich ten wethouder Veerhoek van het verstrekken van onvolledi ge informatie in de kwestie. Onvolledig Tijdens de gemeenteraadsver gadering van september wer den door diverse raadsfracties vragen gesteld over de uitkom sten van het bodemonderzoek op genoemde locatie. De bewo ners hebben na die vergade ring hun licht opgestoken bij diverse instanties. Gezien de informatie die wij gekregen hebben menen wij te mogen oordelen dat het antwoord van de heer Veerhoek onvolledig en niet geheel juist was", aldus de verklaring van de bewo ners. Al in 1992 is volgens de bewo ners rondom de Smidse geble ken dat het niet zonder meer mogelijk is om op die plaats woningbouw te plegen. Een volgend, onlangs uitgevoerd, Easy Meat begon ooit als een coverband en speelde num mers van Zappa, Satriani, Jeff Beck, Hendrix en Clapton. Nu speelt de band voornamelijk eigen repertoire, ro'ck vol tech nische hoogstandjes: een fun ky trio. Onder het motto 'niet lullen maar spelen, als het goed is onderzoek bevestigt volgens de bewoners de conclusie van het eerste onderzoek dat sane ring van het grondwater nodig is eer bouwplan de Smidse uit gevoerd kan worden. „Uit dit rapport blijkt tevens dat ook de grond licht, matig en ernstig vervuild is met on der meer zink?lood, koper, mi nerale oliën, xylenen, vluchti ge aromaten en ethylbenzeen", aldus de bewoners. Volgens hen is er ook nog maar op één plaats onderzoek gedaan - het perceel Ooststraat 2 - terwijl het perceel van de oude Smidse zelf nog niet is onderzocht. Wethouder Veerhoek stelde in reactie op de verklaring van de bewoners en vragen uit de raad dat er voor wat betreft bouw plan de Smidse nog niets on omkeerbaars is gebeurd. „We hebben de uitkomsten van de onderzoeken gemeld bij de provincie en wellicht zal er ge saneerd moeten worden, maar we hebben nog niets van de provincie gehoord", aldus Veerhoek. De wethouder koppelde daal de opmerking aan vast dat sa nering van grondwater en bo dem bij de Smidse in ieder ge- komt de rest vanzelf wel' heeft Easy Meat zich in het circuit gegooid en daarmee een live reputatie opgebouwd. Dit voorjaar werd de CD 'New Facts in the strange case of...' uitgebracht. Big Bam Boom Band is een trio dat op energieke en rauwe wij- val nog niet op het bodemsane ringsprogramma van de pro vincie voor 1996 staat. De be schuldiging als zou hij onvolledige informatie hebben verstrekt wees Veerhoek van de hand. „Ik heb de raad niets onthouden", aldus de wethou der. Laone Op wat details na bleek de. raad geen moeite te hebben met het voorstel van het colle ge tot reconstructie van de La one in Reijesse. In het kader van die reconstructie wordt het fietspad langs de Laone doorgetrokken tot aan het kruispunt Korte Moermonds- weg/Laone. Verder worden de kruispunten van de Laone met andere wegen voorzien van een verhoogd plateau en komen er tussendrempels die de snel heid van het gemotoriseerd verkeer af moeten remmen. De aanwonenden van de Laone vinden het vrachtverkeer op de weg erg hinderlijk. Om aan die bezwaren tegemoet te ko men wil de gemeente op het ge deelte van de Laone tussen de Mauritsweg en de Scholder- laan alleen bestemmingsver- ze rock and rhythm ten gehore brengt. Een band die zichzelf niet ontziet en onder het motto beuken de podiumplanken kaalschuurt. Muziek uit het rook- zweet- en biergenre. De band stelt het amuseren van het publiek als hoofddoel. Het publiek moet net zo uitgeput naar huis als de bandleden. keer toelaten. Het is de bedoe ling dat het gedeelte tussen Scholderlaan en Korte Moer- mondsweg helemaal voor het vrachtverkeer wordt gesloten. De suggestie van PvdA-ge- meenteraadslid J. C. Hendrik- se om op een gedeelte van de Laone een fietssuggestie- strook aan te brengen leverde een lauwe reactie van wethou der Veerhoek op. „Het lijkt mij niet verstandig om dat te doen, maar ik wil het wel mee nemen naar het college", aldus Veerhoek. Chicane Op het collegevoorstel om op de Hogezoom een extra snel heidsremmer in de vorm van een chicane aan te brengen kwam kritiek van het CDA. „Zo'n chicane is een onding", aldus A. J. Padmos. „Ver keerstechnisch' is het niet ver antwoord". Van de kant van de PvdA werden ook wat kriti sche kanttekeningen ge plaatst, maar uiteindelijk liet men het niet op een stemming aankomen. De beschuldiging van CDA-zij- de aan het adres van wethou der Veerhoek dat het hier om ad hoc-beleid zou gaan wees deze resoluut van de hand. „We hebben met z'n allen de situ atie daar bekeken en we heb ben met z'n allen daar maatre gelen genomen. En we hebben toen ook al gezegd dat als die maatregelen niet voldoende zouden zijn er aanvullende maatregelen genomen zouden worden". MOSKOU (RTR/AFP) - Twee Russische militairen zijn dins dag om het leven gekomen bij een mijnontploffing in Groz ny, de hoofdstad van Tsjetsje nië. Drie anderen raakten ge wond. Zij maakten deel uit van een eenheid speciale troe pen van het ministerie van bin nenlandse zaken. De spanningen in het gebied zijn erg opgelopen. Rusland heeft de uitvoering van het ak koord over de terugtrekking van Russische troepen uit het opstandige Tsjetsjenië voor on bepaalde tijd uitgesteld. Aanleiding voor het. Russische besluit is de verslechterende si tuatie in het gebied en de bom aanslag op generaal Anatoli Romanov, de bevelhebber van de Russische strijdkrachten in Tsjetsjenië. Deze raakte vrij dag in dé Tsjetsjeense hoofd stad Grozny levensgevaarlijk gewond aan zijn hoofd. Zijn toestand is nog steeds kritiek. Bij de aanslag verloren enkele soldaten het leven. Een hoge Russische functiona ris in Tsjetsjenië zei echter dat de opschorting verband hield met het feit dat de Tsjetsjenen hun wapens niet afstaan. Krachtens het militaire ak koord moeten de Russen hun troepen uit Tsjetsjenië terug trekken en de Tsjetsjenen hun wapens inleveren. De Tsjetsjeense woordvoerder Movladi Oedoegov veroordeel de het Russische besluit. Het kan er volgens hem alleen maar toe leiden dat de toestand in het land verder verslechtert. WESTERSCHOUWEN Kleding inzamelen De Stichting Beter Milieu uit Willemstad houdt op vrijdag 13 oktober een kledinginzame- lingsactie in de gemeente Wes terschouwen. De opbrengst van de actie komt ten goede aan Greenpeace. Men kan de zak met kleding vanaf 9.00 uur goed zichtbaar aan de kant van de weg zetten. Als men buiten de bebouwde kom woont kan men bellen naar 01687-2132 om er zeker van te zijn, dat de zak opgehaald wordt. ZONNEMAIRE Collecte De collecte van de Nationale Nierstichting heeft in Zonne- maire 606,40 opgebracht. DREISCHOR Collecte De collecte voor de Nierstich ting heeft in Dreischor 862,80 opgebracht. NIEUWERKERK Collecte De Nationale collecte van de Nierstichting Nederland heeft in Nieuwerkerk en Kapelle 1651,- opgebracht. Dat is iets minder dan vorig jaar. Het the ma dit jaar was: Zuiver omdat het moet. Aan de collecte heb ben achttien collectanten mee gewerkt. OOSTERLAND Bazar Peuterspeelzaal 't Kraaiennest houdt een bazar in dorpshuis Oosterhof in Oosterland. De bazar wordt gehouden op za terdag 21 oktober van 10.00 tot 15.00 uur en staat in het teken van de jeugd. Er zijn allerlei spelletjes voor kinderen en poppenkastvoorstelling door de 'Poppenton' uit Amster dam. Voor ouderen is er een terras en kunnen er zelfge maakte artikelen gekocht wor den. Men kan die dag ook ken nis maken met het fenomeen Internet. Er is ook een rommel markt. De opbrengst wordt be steed aan nieuwe klimtoestel len voor de peuterspeelzaal. BRUINISSE Fancy-fair De fancy-fair ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van basisschool Op Dreef heeft af gelopen vrijdag ruim 3.600 gul den opgebracht. De opbrengst is bestemd voor een schooltje in een dorp in Roemenië. Te koop waren onder meer wa fels, vis, pannekoeken, cake en landbouwprodukten. De kin deren, leraren en ouders waren voor deze gelegenheid in nos talgische kleding gestoken. Honderden oud-leerlingen wa ren aanwezig en tussen alle feestelijkheden kon worden aangeschoven voor een mossel maaltijd. ARNHEM (ANP) - Het plan om de snelwegen Al, A12 en A50 over de Veluwe te verlichten, is voorlopig van de baan. Na tuurorganisaties hebben zo he vig geprotesteerd tegen de plannen, dat Rijkswaterstaat besloten heeft de milieu effecten van verlichting op grote schaal eerst beter te on derzoeken. Dit heeft een Rijkswaterstaat-medewerker dinsdag bevestigd. In het voorjaar lanceerde Rijkswaterstaat het plan om voor de veiligheid langs de snelwegen lichtmasten aan te brengen. Het is 's nachts aarde donker op de snelwegen die dwars door het natuurgebied gaan. Met name Natuurmonu menten protesteerde hevig te gen die plannen. De organisa tie pleitte ervoor om duisternis als natuurverschijnsel te be schouwen. Totale duisternis komt in Nederland volgens Na tuurmonumenten alleen nog op de Veluwe voor. De natuurbeschermers zijn bang dat de wildstand op de Veluwe ernstig te lijden zal hebben van verlichting van de snelwegen. Dieren zullen de rijbanen niet meer durven pas seren, als zij daarbij in het vol le licht komen te staan. Rijkswaterstaat bracht op de A50 (Arnhem - Apeldoorn) tus sen Wolfheze en Heteren al ver lichting aan. Aan het onderzoek doen veer tien tweedejaars studenten Middelbaar Toeristisch Recre atief Onderwijs mee en veer tien Engelse studenten die een opleiding volgen voor het Ge neral National Vocational Qualification (GNVQ)-Certifi- caat Applying Marketing and Media Techniques in Leisure and Toerism. Het onderzoek wordt verricht door teams van vier studenten: twee Nederlandse en twee En gelse. Voorafgaap/J aan de en quêtes zal twee weken lang een gebruikersonderzoek gehou den worden tijdens de over tocht Vlissingen/Sheerness vi ce yersa. Te gast De studenten van het Delta College reizen op zondag 8 ok tober naar Engeland. Die maandag daarna volgen zij op het Mid-Kent College een in troductiecursus SPSS, een Jubileum De Koning In het Bruse verzorgingshuis In 't Opper werd op vrijdag 6 oktober feestelijk herdacht dat de heer S'. de Koning 25 jaar geleden in dienst kwam als administrateur. Het jubi leum werd 's middags met de bewoners gevierd en 's avonds met het personeel. Deze laat- sten kregen een vaartochtje met het cruiseschip De Veer man van de gebroeders Huizer aangeboden. Tijdens deze tocht werden de cadeaus over handigd. Kankerbestrijding De collecte voor de kankerbe strijding heeft in Bruinisse 4292 gulden opgebracht. Nierstichting De collecte ten bate van de lan delijke Nierstichting heeft in Bruinisse 2611 gulden opge bracht. NCVB De dames van de NCVB, afde ling Bruinisse zullen op dins dag 17 oktober een bezoek brengen aan Den Haag. De da mes zullen door drs. H. Evers- dijk rondgeleid worden in de gebouwen van de Eerste en de Tweede Kamer. Donderdag 19 oktober wordt de maandelijk se bijeenkomst gehouden in het Nederlands Hervormd ver enigingsgebouw aan de Dee- straat. Het bureau Groeps- voorlichting in Eindhoven verzorgt dan een voorlich tingsavond met hapjes en drankjes. Het thema van deze avond is: De vrouw in de we reld van nu. Aanvang: 19.45 uur. computerprogramma voor sta tistische analyse, waarna zij met hun Engelse teamgenoten een vragenlijst opstellen. Het feitelijke onderzoek vindt plaats op 9 en 10 oktober in en rond Rochester. Vanaf 29 okto ber zijn de Engelse studenten op het Delta College te gast. Zij krijgen onder meer een basis cursus horeca aangeboden. Het onderzoek in Zeeland concen treert zich op 30 oktober en 1 november. Op vrijdag 3 no vember worden de onderzoeks rapporten afgerond. Behalve het marktonderzoek is het maken van een promotie film een verplicht onderdeel van het eerder genoemde GNVQ-certificaat. In de loop van de maand november zullen de onderzoeksrapporten over handigd worden aan de direc tie van Eurolink Ferries. Bij deze gelegenheid zal ook de vi deofilm worden vertoond. Na afronding van het project krij gen de leerlingen van het Delta College het certificaat. VLISSINGEN De Piek De doom/deathmetalformatie Orphange treedt zaterdag 21 oktober op in De Piek in Vlis- singen. Deze groep begon in 1993 als project rond gitarist Lex Vogelaar. Na enkele suc cesvolle demo's zocht Vogelaar enkele muzikanten bij elkaar en vormde daarmee Orphange. De eerste CD, Oblivion ver scheen in januari van dit jaar. Aanvang: 22.00 uur. Ojd vrij dag 20 oktober kan er v/eer ge jamd worden. OOSTKAPELLE Jeügdmuseumdagen Schelpen en zeedieren staan centraal tijdens de Jeugdmuse- umdagen in het Zeeuws Biolo gisch Museum in Oostkapelle. Dit is tevens het onderwerp van de aquarellententoonstel ling van Mieke van Tilburg en het boek dat door haar is geschreven en getekend. Acti viteiten tijdens de Jeugdmuse- umdagen zijn: strandopdrach- ten over schelpen, krabben en andere dieren en een videospel over het onderwaterleven in de zee. Verder is er een speur- spel in de aquariumzaal (met levende dieren) en rond de ten toonstelling. De Museumda- gen zijn voor kinderen van 7 tot 13 jaar en vinden j:>laats op dinsdag 17 en donderdag 19 ok tober, van 10.00 tot 15.00 uur. Deelnemers moeten brood, een onbreekbare beker, regenkle ding en laarzen meenemen. Vooraf aanmelden is aan te be velen en kan aan de balie van het Zeeuws Biologisch Muse um, Duinvlietweg 6 in Oostka pelle. Telefoon 01188-2620. Getijdenwende r i Een late zon schijnt over stoppelakker, B beregend en verlaten ligt dat daar. Nu lijkt het zonneschoor ter aarde strakker, het wordt in Zeeland eenzaam, al te gaar. Met stille spijt gaat zomer nu verdwijnen, daar was al regenvlaag en ook veel wind. Maar herfst laat vele kleuren nog wat kwijnen, dat met het komen van de winter einde vindt. De winter bergt in Zeeuwse bodem ook weer 't hopen, op lentekleed, zo fris weer en zo mooi. Een groot geheim gaat bloem in alle kleuren dopen, door ons te plukken, hier te gras en daar te hooi Een late zon zakt achter Zeelands dijken, moe lijkt de aarde, maar toch ook berust. En vogels vliegen aan, gaan op de nachtstee strijken, zo wordt het leven, door de wende, weer in slaap gesust. P. C. Noordhoek, Zierikzee Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus I, 4300 AA Zierikzee. De redoctie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht ZIERIKZEE - Het Haagse trio Easy Meat en de Big Bam Boom Band ko men voor een dubbelconcert in Brogum. Het optreden is op zaterdag 14 oktober om 22.00 uur, de zaal gaat al open om 21.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 7