Plannen voor twee boerencampings aan de Rietdijk kunnen doorgaan Alsnog vergunning reclame Rad:o Schouwen-Duiveland Zeeuwse stichting maakt wereld toegankelijker voor gehandicapten 1 t Politie maakt einde aan gijzeling Geslaagd experiment met vertragingsauto's Negenhonderd boetes DINSDAG 10 OKTOBER 1995 Nfft 25855 Uitkomst verkeerstelling niet verontrustend Het verkeer over de Rietdijk in Zonnemaire en omgeving is niet zo druk dat de -plannen voor boerencampings niet zouden kanen wor den gerealiseerd. (Foto: Joop van Houdt) BROUWERSHAVEN - „Wanneer er vandaag' één auto rijdt en morgen twee is dat een stig'ing van honderd procent. Daarom denk ik dat de verkeersdrukte in aantallen best zal meevallf Op de ze manier relativeerde M. C. J. Mol (VVD) de uitslag van de verkeerstelling op de Riet'ijk tussen Brouwershaven en Zonnemaire, die de gemeente Brouwershaven de afgelopen maand11 liet hou den. De uitkomst van die telling was voor de gemeentelijke adviescommissie ruimtelik beheer en algemene zaken aanleiding om een positief advies uit te brengen ten aanzien van dtflannen van twee landbouwers om langs de Rietdijk twee campings te realiseren. Het gaat om oorzieningen van respectievelijk 35 en 75 kampeereenheden. „Uit het rapport over de ver keerstelling blijkt dat het ver antwoord is om door te gaan met de plannen. Daarom kun nen we nu een artikel negen tien procedure opstarten en overeenkomsten opstellen be treffende de beplanting en aanleg waaraan de initiatief nemers zich moeten houden", aldus commissievoorzitter Th. van Dijk (D69). De commissie leden van de andere fracties waren het daar in grote lijnen mee eens. Alleen P. van der Meide (SGP/RPF/GPV) en A. de Vlieger (PvdA) lieten een waarschuwend geluid horen. „We moeten goed in de gaten houden hoe de verkeersdrukte zich ontwikkelt wanneer de campings zijn gerealiseerd. Dat moet de basis zijn voor het al dan niet toestaan van verde re uitbreiding van de recreatie in het gebied in de toekomst." Ook de ontwikkelingen op camping De Bulke in Brou wershaven kregen een positief advies van de commissie. De camping is van de gemeente overgenomen door P. J. Hanse. Die heeft een plan opgesteld waarbij het aantal staanplaat sen wordt terug gebracht van 156 naar 115 grotere staan plaatsen, uitsluitend voor vas te kampeerders. Ook worden extra voorzieningen als par keerplaatsen en een speelwei de gerealiseerd. De commissie leden hadden moeite met de locatie van de nieuwe dienst woning, die naar hun mening te ver achte> op het terrein was. Op die manier zou door de beheerder onvoldoende toe zicht gehouden kunnen wor den. Het positieve advies werd pas gegeven toen burgemees ter L. N. Labruyère toezegde met Hanse te zullen overleg gen over het draaien van de (nog te bouwen) woning. Ojd die manier ontstaat een beter uitzicht op de entree van de camping en is de woning meer in evenwicht met het omrin gende landschap Commissielid P. van der Meide weigerde een positief advies uit te brengen ten aanzien van het plan van een ondernemer om een zeilschool te realiseren in jachthaven Den Osse. Het was vooral het clubhuis met negen slaapkamers aan de an dere zijde van de Grevelingen- dijk waar hij over viel. „Het gemeentelijk beleid is: geen verdere uitbreiding van de verblijfsrecreatie in Den Osse. Het gaat hier over negen hotel kamers." Labruyère wees er op dat het gebied reeds be stemd was voor recreatieve doeleinden. In reactie op be zwaren van de Watersportver eniging Den Osse en de eige naar van de sportvisboot tegen de nieuwe zeilschool, bena drukte hij dat in de kom van de haven niet gezeild mag wor den. „We zullen in de vergun ning precies laten opnemen wat wel en niet mag." De ha venmeester zou er op toe moe ten zien dat dat ook gebeurt. Als eerste gemeente op Schou- wen-Duiveland werd in Brou wershaven het voorstel gedaan om een vaste onderhoudspot voor grote monumenten in t' stellen. Voor 1996 gaat het O* 26.000 gulden, te besteden zeven gebouwen. „Op deze pa nier willen wij als gemeeite aangeven dat het ons ern?- is met het onderhoud van jnze monumenten", aldus Lahuyè- re, die toch aangaf het voorstel 'met enige schroom' tr zien. „Wanneer we hiermee begin nen ontstaat een veiworven recht dat ook na de gimeente- lijke herindeling in 1397 moet doorgaan." Het war voor de commissie geen bebtsel voor een positief advies. De genVntelijke begroting 1996 wie-3 tijdens de vergade ring haas°baduw vooruit. Uit een eer-e reactie van de com- missie>den bleek dat niet ie- deree)onvei"deeld gelukkig is met bt idee om het beheer van de Bjuwse jachthavens te pri- vatFren door ze over te dra- geraan de watersportvereni- glfi; Van der Meide was van m-iing dat de .jachthavens in i(ier geval gemeentelijk bezit joeten blijven tot de plannen .jn gerealiseerd die in de be- eidsnota jachthavens zijn vastgelegd. Ook PvdA-commissielid E. M. Overbosch-de Reijger waar schuwde er voor dat het priva tiseringsidee goed moet wor den overwogen. De actiegroep Vader Cats liet £ij monde van I. Gast weten niets te voelen voor het verleg gen van de weg naast de Nieu we Jachthaven in de richting van de Molenstraat. „Die plan nen zouden de ijskast in gaan. Het is een grote fout ze weer te voorschijn te halen.'' Met wo ningbouw op het pai'keerter- rein achter het Tonnenmaga- zijn heeft de actiegroep geen problemen. „Mits de woningen quastijl bij het oude stadsge- biecpassen." Overeenkanst met PZC niet nodig ZIERIKJÉE - Radio Schouwen-Duiveland heeft al^og vergunning gekregen voor het uit zenden an reclameboodschappen. Over de vijf weken Jat de omroep dit zonder vergunning deed, al z0 goed als zeker geen boete worden opgelgd. Verder hoeft de omroep geen overeen komt aan te gaan met de Provinciale Zeeuwse Couant. Dat-teeft hêt Commissariaat vocde Media de omroep giste- rerper brief laten weten. De lQale omroep begon op 1 sep- pnber met uitzenden. Op dat joment was er door het .ommissariaat nog geen ver dunning gegeven voor het uit zenden van reclameboodschap pen. Vanwege contracten met adverteerders besloot de om roep, vooruitlopend op een po sitief besluit, toch maar te be ginnen met reclame. Het bestuur van de omroep houdt vol de vergunning begin augustus te hebben aange vraagd. Het Commissariaat beweert de papieren niet te hebben ontvangen. Nadat de omroep nogmaals de aanvraag met verschillende bijlagen had ingediend, besloot het Com missariaat met ingang van 5 oktober vergunning te verle nen voor het uitzenden van programma-onderdelen die be staan uit reclameboodschap pen. Het is onwaarschijnlijk dat de omroep voor de vijf weken dat zij in overtreding was een boe te krijgt opgelegd. Woordvoer der De Jong van het Commis sariaat zegt in eerste instantie dat dit vanwege de korte perio de inderdaad niet het geval zal zijn. Maar nadat hij op de be treffende afdeling zijn licht heeft opgestoken zegt hij dat eerst moet worden onderzocht hoe ernstig de overtreding is. Secretaris, mevrouw M. Go- gherman van de omroep ver wacht evenmin een boete. „De oorzaak van het misverstand tussen het Commissariaat en ons is niet duidelijk. Maar ik weet dat er op het Commissari aat een intern# verhuizing heeft plaatsgehad. Misschien heeft die er mee te maken." Overeenkomst Bij de behandeling van de aan vraag deed zich een ander pro bleem voor. Het Commissa riaat wilde van de gemeenten Brouwershaven, ^ruinisse, Duiveland, Middenschouwen en Zierikzee weten waarom zij hadden geadviseerd dat de om roep wel een overeenkomst moest sluiten met de Zierik- zeesche Nieuwsbode en niet met de Provinciale Zeeuwse Courant. Beide kranten voldoen immers aan de wettelijke dekkings norm van minimaal vijf pro cent. Volgens opgave van de gemeenten bereikt de PZC 25 procent van de brievenbussen op Schouwen-Duiveland en heeft de Zierikzeesche Nieuws bode een bereik van 41 pro cent. Na de motivatie van de ge meenten en een reactietermijn van tien dagen voor de PZC oordeelt het Commissariaat dat er geen zwaarwegend argu ment bestaat om van het ad vies van de vijf gemeenten af te wijken. Onvoldoende Letterlijk schrijven voorzitter mr. A. Geurtsen en commissa ris zendtijd- en toezichtzaken drs H. Koetje aan de omroep: „De gemeenten komen tot deze conclusie omdat de Provincia le Zeeuwse Courant in onvol doende mate aandacht be steedt aan nieuws, analyse, commentaar en achtergrondin formatie over een gevarieerd deel van de maatschappelijke actualiteit in uw verzorgings gebied." Regionale en lokale omroepen zijn verplicht om in hun gebie den met een of meerdere kran tenuitgevers overeenkomsten aan te gaan ter compensatie van het verlies van reclame-in komsten van die uitgevers. Op 1 januari 1996 vervalt die wet telijke verplichting. Staatsse cretaris Nuis vindt dat de uit gevers dan lang genoeg de tijd hebben gehad om hun nieuwe concurrenten van repliek te dienen. AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie heeft maan dag met zes arrestaties een ein de gemaakt aan de gijzeling van twee broers die zondag avond in een café in de Lootstraat werden ontvoerd. Verdachten, variërend in leef tijd van 19 tot 24 jaar, behoren tot een groep die volgens de po litie actief is in het drugsmi lieu. De gijzelnemers eisten een grote som geld en hard drugs in ruil voor de vrijlating, aldus een politiewoordvoerder dinsdag. De twee broers, van 35 en 40 jaar, zijn tijdens hun gijzeling bedreigd en mishandeld. Ze zijn inmiddels weer op vrije voeten en maken het naar om standigheden redelijk. Twee verdachten werden maandagochtend ingerekend bij het café in de Lootstraat. Ze hadden het 35-jarige slachtof fer bij zich en verkeerden in de véronderstelling dat ze het geëiste geld zouden incasseren. De broer werd 's middags vrij gelaten. De man had ergens in de Staatsliedenburt vastgeze ten. UTRECHT (ANP) - Vertragingsauto's die het werken aan de weg veiliger moeten maken. De provincie Utrecht is zeer tevreden over een experiment met dit fenomeen op de provinciale weg tussen Woerden en Bodegraven. Het idee werd uit nood gebo ren. De arbeidsinspectie had het groot onderhoud aan de N458 stilgelegd omdat de weg werkers te veel gevaar liepen. Vooral de krappe werkruimte baarden de inspecteurs zorgen. In overleg met de aannemer to verde de provincie vervolgens het idee van vertragingsauto's uit de hoge hoed. Sinds woensdag gaan deze voertuigen het verkeer voor met een snelheid van 15 kilo meter per uur. Dat leidt voor het passerende verkeer welis waar tot behoorlijke vertra ging, maar dit ongemak weegt volgens een woordvoerster van de provincie alleszins op tegen het voordeel van de duidelijk verbeterde veiligheid. „Het al ternatief is afsluiten. Voor de mensen die in de buurt wonen of werken zou dat heel verve lend zijn." De auto's, met borden achter op, zijn ingehuurd bij een be drijf in Tiel. De provincie (op drachtgever) en de aannemer moeten nog met elkaar afspre ken wie voor de extra kosten opdraait. Het is onduidelijk om hoeveel geld het gaat. Volgens provincie-woordvoer ster C. van Foreest zijn ook de arbeidsinspectie en de wegwer kers enthousiast. „Het zou mij verbazen als deze oplossing geen navolging krijgt." Op zich zijn vertragingsauto's geen nieuw verschijnsel. Op rijkswegen werden ze vroeger vaak ingezet om vers asfalt in te rijden. Daarmee werd voor komen dat auto's beschadigd raakten door opspattend grind. Tegenwoordig is dat niet meer nodig. Het inzetten van vertragingsauto's voor de vei- ligheid van wegwerkers is vol gens de verkeerspolitie in Driebergen wel nieuw. nieujve initiatieven worden ondersteund. Povincie De relatie met het provinciaal bestuur heeft voornamelijk be staan uit het uitwerken van thema's, die voortvloeiden uit de in 1991 vastgestelde provin ciale beleidsnota lichamelijk gehandicapten in Zeeland. Dit heeft overigens niet kunnen voorkomen, dat de ZSG vanaf 1994 een structurele bezuini ging op haar budget opgelegd heeft gekregen van 25.000 gul den per jaar. Hier stond echter tegenover dat de provincie ex tra hulp geboden heeft bij het geschikt maken van kantoor huisvesting voor een rolstoel gebonden medewerker. Mede dankzij de stimulerings regeling heeft de provincie Zeeland over 1992 de Stijgbeu geltrofee gekregen van de gelijknamige landelijke stich ting. De provincie heeft lande lijk bezien het hoogste aantal getroffen toegankelijkheids voorzieningen in de recreatie ve sector. De aan deze trofee verbonden geldprijs is benut om het Zeeuws Museum in Middelburg beter toegankelijk te maken voor mensen met een visuele handicap. Aan de provincie is advies uit gebracht omtrent de aanschaf van enkele teksttelefoons, no dig voor telefonische commu nicatie met doven. Verder is er koppeling gelegd tussen indi viduele ervaringen van men sen met een handicap, om die ervaringen in te voeren in een algemeen beleid. Het dient volgens de ZSG aan te bevelen voor de gemeenten, om net als de provincie te komen tot een duidelijk gehandicaptenbe leid. Prijs Het algemeen bestuur van de ZSG heeft in 1992 besloten tot de instelling van een jaarlijkse prijs. Voornaamste doel hier van is, om organisaties in de schijnwerper te zetten, die zich in een bepaald jaar verdienste lijk hebben gemaakt voor de integratie van mensen met een handicap in de Zeeuwse sa menleving. Jaarlijks wordt een bronssculptuur uitgereikt aan de winnbar. In de afgelopen jaren zijn op Schouwen-Duiveland diverse projecten, die door de ZSG ge adviseerd zijn, ten uitvoer ge bracht. Zo werden er in 1992 bouwkundige adviezen gege ven bij de bouw van Woonzorg- centum Poortershof in Brou wershaven, Hotel Bom in Haamstede en in Zierikzee bij restaurant Mondragon, de Zeeuwse Muziekschool en het stadspark Kaaskenswater. In 1993 werd door de stichting geadviseerd bij de Sint Nico- laaskerk in Brouwershaven, bij De Schouwse Boer in Haamstede, Bungalowpark Stichting Renesse, Vakantie huis Thuredriht in Renesse en de Beatrixschool in Zierkzee. In 1994 gaf men advies bij de Handelsbeurs in Bruinisse, Clubgebouw Golf Molenberg en Duinrand Recreatie, beide in Burgh-Haamstede. Verder bij het inrichtingsplan Neeltje Jans en in Zierikzee bij het clubgebouw Delta Sport, het MFC-gebouw, de Concertzaal, de RK Kerk H. Willibrordus en verzorgingshuis B or rend a m- me. Hot Internationaal Toeganke lijkheidssymbool werd in de afgelopen jaren toegekend aan hel Kruisgebouw in Burgh- Haamstede, Sportcentrum On derdak in Zierikzee, Woon zorgcentrum Poortershof in Brouwershaven en restaurant Schouwerhoek in Renesse. Voor subsidie-aanvragen met betrekking tot toegankelijk heid werd geadviseerd aan Scouting Grevelingengroep Brouwershaven, Stichting Goemanszorg Beheer in Drei- schor en de Parochie H. Willi- bfordus in Zierikzee. AMSTERDAM (ANP) - Inten sieve verkeerscontroles op pro vinciale wegen in Noord- Holland hebben de afgelopen week ruim negenhonderd boe tes opgeleverd. De controles hadden plaats op zes trajecten in de buurt van Amsterdam en Hilversum en tussen Hoorn en Enkhuizen. Op al deze wegen geldt een maximumsnelheid van 80 kilo meter per uur. Bijna 850 auto mobilisten en motorrijders re den te hard. Een automobilist op de N231 (Aalsmeer-Amstelveen) spande de kroon: hij reed 144 kilome ter per uur. In het Gooi ging ie mand op de bon die 136 kilome ter per uur bereikte. Wie de maximumsnelheid met meer dan 30 kilometer per uur over schrijdt, moet doorgaans voor de rechter verschijnen. Volgens de politie is dat bij het genoem de tweetal zeker het geval. Ook twee mensen die tussen Hoorn en Enkhuizen (N302) sneller dan 110 reden, moeten voorko men. Veel werk verzet in afgelopen drie jaar GOES - De Zeeuwse Stichting voor Gehandicaptenbeleid heeft in een te rugblik een samenvatting van de jaren 1992 tot en met 1994 in beeld ge bracht en daaruit blijkt, dat ze de wereld voor gehandicapten heel wat toegankelijker heeft gemaakt. In de rapportage van de Stiching Gehan dicaptenbeleid wordt verslag gedaan van de bereikte resultaten over ge noemde jaren. In de toekomst wil de stichting door onderzoek meer pro- dukten op maat kunnen leveren. De ZSG fungeert als overleg- en adviesorgaan voor belangenorganisaties van mensen met een lichamelij ke handicap, hun dienstverleners en overheden. Vauit het beleid geeft de stihting gevraagd en onge- vragd advies op gebied van togankelijkheid, huisvesting, areid en alternatieven voor aneid. Verder nog op gebied va gezondheidszorg en maat- soappelijke dienstverlening, vckeer en vervoer, recreatie eisubsidiemogelijkheden. D ZSG voert een beleid waar- b principieel en permanent rtcening wordt gehouden met mnsen met een lichamelijke hndicap. Hun ontplooiing en delname aan de samenleving. stichting heeft zich, door riddel van werkgroepen en eskundige hulp, ingespannen m gehandicapten op een soe-: ple manier deel te laten ne- ïen aan het algemeen maat- ihappelijk verkeer, •ij nieuwbouw is er veel met laatselijke commissies en onden samengewerkt om de oegang tot gebouwen voor aensen met een handicap ge- aakkelijker te maken. „Hoe kom ik hier naar binnenlijkt de dame in de rolstoel zich af te vragen. De ZSG ijvert voor toegankelijkheid van gebouwen voor mensen, die rolstoelgebonden zijn. (Foto: Joop van Houdt) Jet de Federatie van Oudcr- 'erenigingen voor mensen met ien verstandelijke handicap leeft op intensieve wijze over- eg plaats gevonden omtrent 3e vele wijzigingen op het -ge- ned van de hulpmiddelenvers- rekking en op het gebied van 3e veranderingen in de wetge ving. In de toekomst vergen de ontwikkelingen een gedegen inbreng vanuit de achterban van de ZSG en daarbij zullen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5