Van Traa acht invloed criminele informant op de recherche groot Estafettestaking in het onderwijs Bestand Bosnië dag uitgesteld De Boer wil meer vrijheid voor gemeenten Groene Hart Vloedgolven na aardbeving Conflict over ecotax smelt weg 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Verwonderlijk dat we niet begonnen zijn9 GRONINGEN (ANP) - Leraar werktuigbouwkunde A. Dijks van de Groningse MTS heeft zijn buik vol van de grote werkdruk en de jarenlange bezuinigin gen in het onderwijs. „Ik verwonder me dat we nog niet eerder zijn gaan staken", zegt hij. ,,Als leraren worden we al jarenlang geringeloord. We moeten te gen de stroom inroeien. Daar komt nog eens bij dat de leerlingen steeds minder worden gemotiveerd. De overheid kan daar niets aan doen, maar ze hou den er ook geen rekening mee." Dijks staat een kopje koffie te drinken in zalenverhuurcen- trum het CJMV-gebouw in de binnenstad van Groningen. Zo'n tweehonderd leraren en medewerkers van het Stra- tinghcollege en de Streek school in Groningen zijn er sa mengekomen tijdens de sta king. Van de 250 medewerkers van de Streekschool, die deel tijdopleidingen op het mbo verzorgt, heeft naar schatting 50 tot 60 procent het werk neer gelegd. Van het Stratinghcolle- ge, voor middelbaar technisch en laboratoriumonderwijs, staakt ongeveer 90 procent van de 130 leraren. In het zalencentrum is live mu ziek te horen en de docenten hebben zich vrolijk uitgedost met petjes en T-shirts van hun vakbonden Abop en NGL. Hun ondertoon is echter ernstig. ,,De aardigheid van het lesge ven gaat eraf", vertelt Dijks. ,,Dat is duidelijk zichtbaar in het hoge ziekteverzuim." In het Stratinghcollege zelf is het rustig. Voor de school zit een groepje leerlingen in het zonnetje, in de kantine zitten er acht koffie te drinken. ,,Ja, we hebben nog wel les vanmor gen", legt een scholier uit. ,,We hebben zo'n man die bijna aan zijn pensioen toe is. Die maalt niet om loonsverhoging. Maar vanmiddag zijn we lekker vrij." In de lerarenkamer zitten acht leraren eveneens aan de koffie. ,,Wij staken uit principe niet", verklaart een 50-jarige leraar in „diverse technische vak ken". „Maar dat neemt niet weg dat we het met de strek king van de bezwaren wel eens zijn. We. hebben onze veront rusting d'an ook uitgesproken tegenover de schoolleiding." Binnen zekere grenzen ALPHEN A/D RIJN (ANP) - Minister De Boer (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) wil ge meenten in het zogeheten Groene Hart meer vrij heid geven bij de bouw van woningen, maar wel bin nen zekere grenzen. ,,Ik ben er voor, om contouren aan te geven waarbinnen gemeenten mogen bouwen. Hoe veel woningen ze dan gaan bouwen, is aan de ge meentebesturen", aldus de minister bij een mani festatie bij de opening van de zogenaamde Groene- Hartgesprekken. Momenteel is het aantal huizen dat een gemeente mag bouwen, gebonden aan een provinciaal vastgesteld maximum. De Groene-Hartgesprekken zijn een reeks van discussiebijeen komsten met natuurorganisa ties, boerenclubs en lokale overheden, om de planologi sche invulling van het platte landsgebied tussen Amster dam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht te bespreken. Die invulling van de groene ruimte is een punt van discus sie, omdat de gemeenten in die regio willen uitbreiden met ex tra woningen. Daardoor dreigt het gebied echter dicht te slib ben, vreest De Boer. Zij wil het gebied graag open houden. Door de gemeenten meer ruimte te geven, maar binnen vastgestelde grenzen, wil ze dat uitdijen van steden voorkomen. Bij de startmani festatie benadrukte De Boer dat de gemeenten nog veel ruimte hebben om woningen te bouwen binnen de huidige stadsgrenzen, bijvoorbeeld op oude industrieterreinen. Ver dere woningbouw zou aan de rand van de steden moeten ko men. De minister uitte ook kritiek op de huidige aanleg van in dustrieterreinen her en der in het groene gebied. Volgens haa-r zouden die terreinen veel compacter en met minder be slag op de ruimte moeten wor den ingericht. „Er wordt nu wel erg luxe omgegaan met de ruimte. „Zij. zei mogelijkheden te zien om ook extra woningbouw te realiseren op die bedrijfster reinen. De minister wil de dis cussie over de invulling van het Groene Hart aanjagen met drie verschillende „denkimpulsen". Daarin staan respectievelijk natuur, landbouw en recreatie centraal. De Groene-Hartgesprekken, die tot 9 december zullen du ren, moeten ingrediënten ople veren voor de visie op de invul ling van het Groene Hart, die De Boer in januari wil presen teren en een rol spelen bij de verdere beleidsontwikkeling over toekomstige woningbouw en natuurontwikkeling in West-Nederland. TOKYO (RTR/DPA) - De Ja panse oostkust moet, na de zware aardbeving in Mexico, rekening houden met mogelij ke vloedgolven, die een hoogte van 60 centimeter kunnen be reiken. Dat heeft de Japanse meteorologische dienst van daag, dinsdag, meegedeeld. De dienst heeft een waarschu wing uitgegeven voor de gehele Japanse kust van Hokkaido in het noorden tot Kyushu in het zuiden. In de omgeving van Hawaii zijn al vloedgolven waargenomen die zich in westelijke richting begeven. De Japanse televisie heeft de bevolking opgeroepen zich. niet in de kustgebieden op te hou den. Tijden en standen volgens gctijdctabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater lijd stand tijd stand ZIERIKZEE 11 oktober 05.05 177 10.45 -123 17.15 181 23.10 -134 12 oktober 05.35 171 11.20 -125 17.45 177 23-.40 -127 ROOMPOT BUITEN 11 oktober 03.10 191 09.30 -127 15.25 194 21.50 -136 12 oktober 03.50 182 10.10 -125 16.05 188 22.30 -125 BRUINISSE 11 oktober 05.30 187 10.50 -134 17.50 187 23.10 -144 12 oktober 06.00 177 11.25 -135 17.25 182 23.45 -136 WEMELDINGE 11 oktober 05.15 183 10.50 -130 17.25 185 23.10 -140 12 oktober 05.40 177 11.25 -131 17.50 182 23.45 -133 Doodtij: 18 oktober Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Veel geld voor informanten DEN HAAG (ANP) - Politie-informanten uit de on derwereld hebben meer invloed op de recherche dan andersom. Met die stelling bestookte voorzitter Van Traa van de parlementaire enquêtecommissie maan dag getuigen van de criminele inlichtingendienst (CID) Kennemerland. Het beeld dat politiefunctio narissen de laatste weken in de openbare verhoren van hun criminele tipgevers hebben gegeven, kan bijna niet tot een andere conclusie leiden. De twee voormalige CID'ers K. Langendoen en J. van Vondel van het korps Kennemerland scherpten dat beeld maandag opgewild nog aan. Uit hun ge tuigenissen bleek dat infor manten honderdduizenden tot miljoenen guldens verdienden aan verkoop van drugs, die de politie met opzet op straat liet komen.. Het uiteindelijke doel daarvan, het oprollen van een georganiseerde misdaadbende, werd zelden bereikt. Drie ton De crimineel die het eind 1993 opgedoekte IRT van Noord- Holland en Utrecht informatie verstrekte uit de top van een grote mafia-achtige organisa tie, was zelfs niet te beroerd Van Vondel en Langedoen jaar lijks 300.000 gulden te geven. 'Met dat geld kon de CID auto's en hoogwaardige communica- tie-apparatuur kopen, nep- bedrijfjes opzetten en loodsen huren voor de opslag van drug scontainers. Dë beide CID'ers vonden dat een normale zaak. Van Vondel ontving de bijdragen -,,er zijn tonnen door mijn vingers gegaan"- en Langendoen be heerde het geld. In een schrift schreef de laatste bij hoeveel geld er binnen kwam en wan neer. Zijn superieuren wisten niets. „Lekken is een groot pro bleem bij de politie. Het kas boek ligt dus op een veilige plek", aldus Langendoen. Die bleek bereid zijn boekhoud kundige staatjes aan de com missie te doen toekomen. De Haarlemse officier van justitie mr.ing. J. Snijders meldde dat de bewuste infor mant acht miljoen gulden heeft overgehouden aan zijn tipwerk voor het IRT en de Haarlemse CID. Volgens hem heeft crimi neel Nederland bij herhaling informanten ingezet bij de CID's. Op die manier kregen misdaadorganisaties vat op de politie. Voor enquêtevoorzitter Van Traa was het relaas van beide politiemannen maandag her haaldelijk aanleiding vertwij feld uit te roepen: „Wie runt wie nu eigenlijk? De politie de informant of de informant de politie?" Zeker nadat Langen doen en Van Vondel keer op keer hadden geweigerd inzicht te verschaffen in de werkwijze van hun dubbelagenten. Zo te horen hebben de informanten meer invloed op de politie dan wij al dachten, aldus Van Traa. Mistig Een mistig verhaal bleven de operaties met de drugscontai ners waaruit de verdovende middelen voor straatverkoop waren verwijderd. Volgens Van Vondel verdwenen de „dekla dingen" van die transportbak- ken (vruchtesappen, tegels, spijkerbroeken) in het riool of naar Oosteuropese landen. „Wij stuurden die troep als hu manitaire hulp naar Roemenië of Rusland. Het was toch niks waard", aldus de ex-CID'er, die sinds vorig jaar een privé- detectivebufeau heeft. Na enig doorvragen van de commissie moest Van Vondel, die toegaf dat hij na zijn ver trek op verzoek van de Haar lemse korpschef Straver soms nog wat betaalde hand- en spandiensten verrichtte voor de politie, erkennen dat een in formant in een enkel geval de verkoopopbrengst ervan ook mocht houden. Langendoen en Van Vondel moeten nog een keer voor de commissie verschijnen. Van Traa was maandag ontevreden over hun medewerking. Wist de enquêtecommissie vo rige week niet beter dan dat de Haarlemse CID de laatste drie jaar 51 containers met verdo vende middelen vanuit ver scheidene havens had „bege leid", maandag bleken het er al minimaal 65 te zijn. Met dit cij fer kwam de Amsterdamse of ficier van justitie mr. F. Teeven op de proppen, die tot 1994 lei der was van een douanerecher cheteam bij de FIOD. Het ging daarbij om 293.000 ki lo soft drugs. Van 40.000 kilo wist hij zeker dat die op de markt is gekomen. Nog eens 84.000 kilo is verdwenen. De rest heeft de politie in. beslag genomen. Teeven stelde overigens als een van de weinigen die voor de parlementaire commissie ver schenen, dat doorlevering van drugs een zinloze bezigheid is. „Het is een utopie te denken dat je daarmee bij de top van een criminele organisatie komt." Zijn collega Valente heeft vol gens hem vorige week de waar heid gesproken toen die ver klaarde nooit toestemming te hebben gegeven een informant de opbrengst van een grote drugstransactie te laten houden. De voormalige Hilver- sumse CID-chef Van der Putten had beweerd over bandopna men te beschikken waarop staat dat Valente wel akkoord was daarmee. DEN HAAG (ANP) - Een drei gend conflict binnen de rege ringscoalitie over de kleinver bruikersheffing op aardgas en elektriciteit per 1 januari 1996, waarover de Tweede Kamer deze week debatteert, smelt als sneeuw voor de zon weg. VVD-Kamerlid J. Remkes kon digde een week geleden aan dat zijn fractie tegen deze zoge heten ecotax zou stemmen als zijn PvdA-collega F. Crone zou vasthouden aan compensatie voor gezinnen met kinderen in de kinderbijslag. Daarmee liep de gehele milieu heffing, die komend jaar al 1,15 miljard gulden moet opleve- i'en, in gevaar. Ook van de terugsluisoperatie- want het belastinggeld wordt weer te ruggegeven - zou niets terecht komen. Het geld moest worden tei'uggegeven in een ouderenaf- trek in de inkomstenbelasting (100 gulden), verhoging van de belastingvrije som, en enkele maatregelen waarbij met name kleinere bedrijven en onderne men worden ontzien. Er ging te weinig terug naar vooral gezinnen met meer dan twee kinderen, die energie vre ten, concludeerde Cx-one. In een rekenvoorbeeld op basis van CBS-onderzoek ging hij uit van een bedrag van circa onge veer tientjes per jaar. De VVD'er Remkes besefte op dat moment niet dat het kabi net in de verhoging van de kin derbijslag per 1 januari met 25 gulden per kind al een stukje compensatie voor de hogere stookkosten en elektriciteits rekening had verwerkt. Nog geen gas en elektriciteit SARAJEVO/MOSKOU (RTR/AFP) - Een be stand in Bosnië-Herzegowina dat maandag na middernacht had moeten ingaan, is uitge steld. De „minister van buitenlandse zaken" van de zelfuitgeroepen Bosnisch Servische republiek, Aleksha Buha, zei na een onder houd met Bosnische regheringsfunctionaris- sen, dat het bestand met een dag is uitge steld. Het bestand zal nu mogelijk in de nacht van dinsdag op woensdag van kracht worden. De belangi'ijkste voorwaar de, het herstel van de gas-, electriciteit- en waterleve rantie aan de Bosnische hoofdstad Sarajevo, is niet vervuld. Bovendien leek het er maandag op, gezien de zware gevechten in verschil lende delen van Bosnië, dat de strijdende partijen een bestand niet zouden respec teren. Nog voor aanvang van een vei-gadering op het vliegveld van Sai'ajevo tussen de Bos nische Serviërs, moslims en Kroaten liet de Bosnische re- gei-ing weten opschorting te willlen van het voorgeno men bestand dat onder Ame rikaanse bemiddeling tot stand kwam. „Aan de be langrijkste voox-waarde is niet voldaan. Rusland heeft nog geen gas aan Hongarije geleverd (het land waardoor de pijpleiding loopt). Ook gaf Moskou nog geen op dracht de pijplijn te herope- nen", zo verklaarde de Bos nische vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, M. Hasan Muratovic. Een Amerikaanse regerings woordvoerder zei dat Mos kou de gastoevoer inmiddels was begonnen. Een hoge Russische functionaris had eerder verklaard dat de ver- traging in de gastoevoer naar Bosnië het gevolg was van „technische proble men". De Russische president Bo- ris Jeltsin beloofde vijf da gen geleden de gastoevoer te herstellen. „Zodoendezijner geen politieke obstakels die een staakt-het-vuren in de weg staan", aldus een woordvoerder van het Russi sche ministerie van buiten landse zaken. Ruslaxid staakte de leverantie van gas deze zomer op verzoek van de Bosnische regering die niet langer met lede ogen wilde toezien hoe het gas in handen kwam van de Bos nisch Servische belegeraars van Sarajevo. Uren voor het van kx*acht worden van het voorgeno men bestand werd op het slagveld zware strijd gele- vei-d. Bij een aanval van de Bosnische Serviërs op het Bosnische regeringsleger, dicht bij de luchthaven van Tuzla, kwam een Noorse blauwhelm om het leven. Ook de NAVO kwam in ac tie. Twee vliegtuigen van het bondgenootschap vuurden met laser geleide raketten af op een commadobunker van de Bosnische Serviërs. Eexx Servische woordvoerder zei dat bij de aanval 29 bur gers gewond waren geraakt, van wie enkelen ernstig. Volgens de NAVO werd de bunker verwoest. Eerder op de dag was de NAVO ook al met toestellen over Servisch geschut bij Tuzla gevlogen maar konden de doelwitten door slecht weer ter plaatse niet onmiddellijk gelokali seerd worden. Volgens de Britse BBC-radio had de commandant van de VN- troepen, generaal Rupert Smith, de NAVO om de aan val verzocht. Hij deed dat nadat granaten vlak bij een Pakistaanse commandopost van de VN ten zuiden van Tuzla waren ingeslagen. De Sei'viërs zouden die hebben afgevuurd. Suske en Wiske 'HET KOSTBARE KADER' door Willy Vandersteen /Ion momier,pos ia ffois lobos... ginder heb ik u/el een poor [lessen stoon 'k 5nop het ol. It'n frons kcuterboerke die tofeluijn broviot ^in 2''n kelder. Hé, dot ruikl hier lekker1 Verkoop je ook loi/endel Dinsdag 10 oktober Zierikzee Vergadering commissie be stuurszaken in de raadzaal van het stadhuis. 20.00 uur. Renesse Beleggingssymposium. Hotel De Zeeuwse Stromen. 20.00 Woensdag 11 oktober Zierikzee Begin cursus patchwork strip- quilting. De Vismarkt. 9.15 uur. Koffieochtend Leger des Heils, over opvoeden. Poststraat 37. 09.45-11.15 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB. In de zaal van het Herv. Kerk centrum, achter de Gasthuis- kerk. 14.30 uur. Donderdag 12 oktober Zierikzee Officiële aanbieding FNV-rap- port Regionale Inkomens Ef fectenrapportage. MFC-ge- bouw. 10.00 uur. Themamiddag PCOB in het Multifunctioneel Centrum aan de De Huijbertstraat over de ziekte van Alzheimer. Aan vang 14.15 uur. Brouwershaven Commissie financiën. Stad huis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Vergadering adviescommissie bestuurszaken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 13 oktober Zierikzee Concert Zürcher Sangerkna- ben in de Nieuwe Kerk. 20.00 Burgh-Haamstede Oprichting golfclub. Restau rant De Molenberg. 20.15 uur. Oosterland Zendingsavond. Oosterhof. 19.30 uur. Zangavond met Reinata Heemskerk. NedeiJandse Her vormde kerk. 19.30 uur. Zaterdag 14 oktober Zierikzee Snuffelmax'kt onder de Beuze van de Vrijzinnige Gemeente Zierikzee. Van 08.00-16.00 uur. Dromenwox-kshop. De Licht boei. Multifunctioneel Cen trum. 10.00-16.00 uur. Bingo. Sportcafé Onderdak. 20.00 uur. Dubbelkonsert Easy Meat en Big Bam Boom Band. Brogum. 22.00 uur. Haamstede Onderhoud duinvalleien in de Verklikkerduinen. Vertrek 09.00 uur vanaf camping Duin hoeve aan de Kloosterweg. Brouwershaven Voordracht over Jacob Cats in het stadhuis en wandeling door Bi'ouwershaven. Aan vang 13.45 uur. Oosterland Provinciale brandweerwed strijd van 08.00 tot 17.00 uur. Zondag 15 oktober Burgh-Haamstede Excui*sie Zeepeduinen. Start bij poox't Slot Haamstede. 13.30 uur. Meditatieve kerkdienst. Gere formeerde kerk, Platboslaan. 19.00 uur. Maandag 16 oktober Zierikzee Zwemvierdaagse. Zwembad Onderdak. Van 07.00 tot 12.00 uur en van 18.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 17 oktober Zierikzee Zwemvierdaagse. Zwembad Onderdak. Van 07.00 tot 12.00 uur en van 18.00 tot 20.30 uur. Burgh-Haamstede Lezing over genetische modifi catie van planten bij NVvH. De Schutse. 19.30 uur. Woensdag 18 oktober Zierikzee Bijeenkomst gepensioneerden en Vutters Abva/Kabo. Res taurant De Val. 14.00 uur. Zwemvierdaagse. Zwembad Onderdak. Van 07.00 tot 12.00 uur en van 18.00 tot 20.30 uur. Donderdag 19 oktober Zierikzee Zwemvierdaagse. Zwembad Onderdak. Van 07.00 tot 12.00 uur en van 18.00 tot 20.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2