'We willen laten zien dat we er niet alleen voor jeugd zijn' Open huis dierenasiel Zierikzee groot succes Zweepslagen Sekte Vogelkijken kerkberichten Brug gestremd Hekwerk vernield Bromfietser onder invloed Dieven op pad met speciale tas Gewonde in discotheek Poging tot inbraak in Renesse Zware schade na een voorrangsfout Politieradar registreert snelheid Inbraak ie auto TE WAPEN MAANDAG 9 OKTOBER 1995 NR 25854 5 Drieëntwintigste bejaardendag op CJV-kamp Renesse 's Middags werd bingo gespeeld. (Foto: Joop van Houdt) RENESSE - „We willen de mensen gewoon een gezellige middag bieden. Verder niets". N. Schot-Bakker van het Christelijk Jongeren Verbond (C JV) is één van de vaste mensen die zich elk jaar bezig houdt met de or ganisatie van de bejaardendag op het CJV-kamp in Renesse. Dit jaar werd de drieëntwintigste editie van het evenement gehouden. De CJV-afdeling Zierikzee heeft inmiddels de respectabe le leeftijd van 106 jaar bereikt. Het idee voor de organisatie van een speciale dag voor be jaarden kwam drieëntwintig jaar geleden eigenlijk van de bejaarden zelf. Het CJV ging toen nogal eens langs de deur om geld bijeen te sprokkelen voor de realisering van het nieuwe CJV-kamp in Renesse. ,,Toen hoorden we steeds van 'Nou zijn jullie al zo vaak langs geweest, nou willen we wel eens zien wat er met ons geld is gebeurd' En uit die open dag is de bejaardendag voortgeko men", vertelt mevrouw Schot. Basisrecept Het basisrecept voor de bejaar dendag is in feite heel simpel. Geen ingewikkelde toestan den, maar gewoon gezellig sa men praten, zingen, een spelle tje en de traditionele mossel maaltijd. „We schenken ook een borreltje en het is altijd heel gezellig. We proberen wel elk jaar iets nieuws te verzin nen. Dit jaar hebben we bij voorbeeld een optreden van Je- wanna van der Linde. Nou, daar zijn ze allemaal heel nieuwsgierig naar. Ze zitten steeds maar te vissen wie dat dan wel zou kunnen zijn". De bejaardendag is bedoeld voor ouderen uit Zierikzee en omgeving eri kan zich verheu gen in een grote populariteit. „Een tijdje voordat het zover is krijgen we telefoontjes van mensen die zeker willen weten of het doorgaat en of zij toch ook wel mogen komen. De mensen kijken er echt naar uit. Er zijn ook twee mensen bij die al vanaf het begin naar de be jaardendag komen: mevrouw Klink en mevrouw Van dei- Pol". Het begon ooit met een klein clubje bejaarden, maar nu ont vangen de CJV'ers elk jaar op de bejaardendag zo'n vijftig a zestig bejaarden. Men weet zich bij de organisatie van de bejaardendag geruggesteund door een aantal sponsors. De firma Schot zorgt elk jaar voor mosselen, de firma Van Oeve- ren stelt elk jaar een bus met chauffeur ter beschikking en zo zijn er nog meer midden standers en bedrijven die een steentje bijdragen aan de be jaardendag. De bejaardendag is volgens mevrouw Schot zeker niet be doeld om zieltjes te winnen. „We willen alleen maar laten zien dat wij er als organisatie niet alleen zijn voor de jeugd". Voor de jeugd organiseert het CJV ook allerlei evenementen, veelal in gebouw f)e Driehoek aan het Kerkhof Noordzijde in Zierikzee. Vrijwilligers De organisatie van de bejaar dendag staat of valt met de in zet van vrijwilligers. Lang hoeft men meestal niet te zoe ken om deze te vinden. Afgelo pen zaterdag waren er alles bij elkaar zo'n twintig vrijwilli gers in de weer met koffie, thee en allerlei hand- en spandien sten. Na drieëntwintig jaar is men goed op elkaar inge speeld. „Erj wij beleven er ei genlijk net zoveel plezier aan als de bejaarden zelf", aldus mevrouw Schot. „Waar we wel behoefte aan hebben is vrijwilligers die ons willen helpen bij het organise ren van evenementen voor de jeugd. We hebben wel een hele boel jongere vrijwilligers, maar die zijn vaak nog te jong om evenementen voor jonge ren te kunnen begeleiden", al dus mevrouw Schot. Enthou siastelingen kunnen zich bij haar melden (01110-12154). PESHAWAR (AFP) - Twee Ie ren hebben zondag in de Pa kistaanse stad Peshawar ieder vijf zweepslagen gekregen. Ze waren betrapt met 1500 kilo hasj irr hun bezit. Ze zitten te vens een gevangenisstraf van tien maanden uit. Dit heeft het dagblad The Frontier Post maandag gemeld. TOKYO (RTR) - Opnieuw is een belangrijke leider van de Japanse sekte Aum Shinri Kyo in handen van de politie be land. Masahiro Tominage, die ervan verdacht wordt van een poging van moord op de gou verneur van Tokyo, gaf zich zondag aan de politie over, al dus een woordvoerder. ZEIST (ANP) - Ruim 5000 kin deren in Nederland hebben meegedaan aan het „vogelkij ken" dat het afgelopen week einde in 22 landen werd ge daan. Dat heeft de Vogelbe scherming Nederland laten we ten. Normaal is het tweejaar lijkse evenement gericht op volwassenen. Twee honden en dertien katten gereserveerd ZIERIKZEE - Het open huis van het dieren asiel aan de Zandweg in Zierikzee is een groot succes geworden. Maar liefst twee hon den en dertien katten hebben uitzicht op een nieuw thuis en dat is een resultaat waar de mensen van het dierenasiel bijzonder blij mee zijn. „Het is echt heel veel voor zo'n open dag", aldus dieren asielbeheerster Jolanda Meerman. „Wij hadden dit absoluut niet verwacht. „Vaak is het tijdens een open dag wel heel druk, maar worden er niet zoveel dieren geplaatst, maar nu Was dat heel anders. Er zijn misschien zo'n honderd men sen geweest en dat is op zich niet eens zo veel, maar ze kwamen echt duidelijk om te kijken of er een dier voor hen bijzat". Niet overhaast Om te voorkomen dat men sen overhaaste en wellicht impulsieve beslissingen ne men worden tijdens een open huis in een dierenasiel geen dieren meteen geplaatst. Mensen kunnen tijdens een open huis wel een dier 'reser veren'. Zo kunnen volgens Jolanda Meerman zowel voor het dier als voor de po tentiële nieuwe baas teleur stellingen voorkomen wor den. Vóór het open huis zaten er 51 katten in het dierenasiel in leeftijd variërend van piepjong tot redelijk be jaard. Meestal is het niet zo'n groot probleem om voor de kleine katjes een geschikt huis te vinden. Plaatsing van oudere katten ligt vaak wat lastiger, maar daar was tijdens het open huis niets van te merken. „Nee, het is echt van alles door elkaar", aldus Jolanda Meerman. „Van jong tot oud". Voor de dieren is een dergelijk open dag volgens haar best vermoeiend. „Nor maal gesproken hebben ze 's middags het rijk alleen en is het rustig. Nu komen er steeds mensen naar hen kij ken en daar worden ze onrus tig van". Tonkinees Marouscha - een kruising van een Siamees en een Burmees - heeft het er duidelijk moeilijk mee dat ze niet, zoals gebruikelijk, vrij rond mag lopen in het kantoortje. Luidruchtig mopperend laat deze voorna me dame zich bekijken en aaien, maar zij bepaalt wie en wanneer mag aaien. „Zij laat zich niet echt van haar beste kant zien hoor. Nor maal gesproken is ze niet zo humeurig". Het dierenasiel heeft dit jaar te maken met een bijzonder groot aanbod van met name katten. „We hebben er nog nooit zoveel gehad als dit jaar. Het record was 72 kat ten. Wat dat betreft is de uit breiding van het dierenasiel precies op tijd gekomen. Zo veel katten hadden we in het oude dierenasiel nooit kun nen bergen", aldus de be heerster. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Oude-Tonge: J. P. Nap te Barneveld; te Epe (bui tengewone wijkgemeente Sionskerk): J. Maasland te Kootwijk; te IJsselmuiden- Grafhorst (wijkgemeente 2): P. van der Kraan te Bleskesn- graaf; te Huizen: H. Veldhui zen te Zoetermeer. Bedankt voor Goedereede: M. A. van den Berg te Groot-Am- mers; voor Odoorn-Valther- mond (Herv. Bethelgemeente): A. van Duinen, kandidaat te Ermelo; voor Bemmel: H. Wes terink te Vorden; voor Goes (buitengewone wijkgemeente): G. D. Kamphuis te Apeldoorn (buitengewone wijkgemeente). Toegelaten tot de evangeliebe diening en beroepbaar: J. A. Berkhei j, Meeuwenlaan 71, 2225 PG Katwijk; mw. M. Mink, Warande 183, 3705 ZN Zeist; P. Nijssen, Pastoriesin gel 6, 8458 CP Tjalleberd; mw. L. J. Spanhaak, Ronsseweg 77, 2803 ZS Gouda. Gereformeerde Kerken Beroepen te Renswoude: mw. drs. A. T. Kijzer-van Linden- berg, 1.1. predikant te Eestrum, door de Classis Hoogeveen, op nieuw beroepbaar gesteld en dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Baflo: T. Deelstra te Dokkum, die be dankte voor Zwartsluis. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Barendrecht: K. D. Smit, kandidaat te Arnhem. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Rhenen: E. Vene- ma te Elspeet. Bedankt voor Lethbridge (Ca nada), voor Sint Annaland en voor Ermelo: C. A. van Dieren te Stolwijk; voor Moerkapelle: J. Driessen te Woerden. Gereformeerde Gemeente NIEUWERKERK - Woensdag 11 qktober, 19.30 uur ds. A. Bac, Bodegraven. ZIERIKZEE - Door een techni sche storing is de Zeelandbrug vrijdagmiddag een uur ge stremd geweest. Het verkeer werd omgeleid via de Storm vloedkering. Het brugdeel wilde niet meer naar beneden. Door de storing ontstond enige verwarring bij de weggebruikers. Aan Schou- wen-Duivelandse zijde begon nen auto's te keren op de weg en zagen truckchauffeurs zich gedwongen om achteruit te rij den tot er plaats was om te ke ren. Aan beide zijden werd de brug afgezet tot het manke ment verholpen was. ZIERIKZEE - Een 41-jarige in woner van Aagtekerke deed namens Rijkswaterstaat, dienstkring Delta Kust, aan gifte van vernieling van een hekwerk bij de Hammen aan de Oosterscheldekering. Om te voorkomen, dat vissei's gaan vissen op pla'atsen waar dat niet gewenst is, heeft Rijkswaterstaat hekken ge plaatst. Een deel van dit hek werk is vernield. Het vermoe den bestaat dat de vissers toch weer op de oude locatie wilden gaan vissen en daarom het hek werk vernield hebben. ZIERIKZEE - Een bromfietser, die zaterdagnacht over de Grachtweg in Zierikzee reed, viel op omdat hij zonder helm reed. Toen de politie hem aan hield, wekte hij het vermoeden te veel te hebben gedronken. De politie constateerde bij een blaastest op het politiebureau een hoeveelheid van 305 ug/1 aan alcohol. De 25-jarige brom fietser uit Zierikzee heeft een dagvaarding meegekregen en zal over enige tijd moeten voorkomen. De bromfiets is meegenomen voor een nader technisch onderzoek. RENESSE - In een winkel aan de Hogezoom in Renesse be trapte 'het personeel zaterdag middag twee klanten, die met een speciaal geprepareerde tas op het dievenpad waren. De twee hadden al enkele dure truien laten verdwijnen, toen hun gemanipuleer met de tas werd ontdekt. Eén verdachte kon in de winkel aangehouden worden. De andere kon, na een achtervolging door enkele mensen in de kern van Renesse worden gepakt. De verdachten zijn, een 30-jarige inwoner uit Middelburg en een 26-jarige in woner uit Sas van Gent. De verdachten zijn overgebracht naar het politiebureau, waar proces-verbaal tegen hen is op gemaakt. De speciale tas is in beslag genomen. ZIERIKZEE - In een disco theek in Zierikzee is een 33-ja- rige bezoeker uit die plaats ge wond geraakt, omdat hij zijn glas kapot kneep. Buiten de discotheek is de man daarna ook nog aan zijn hoofd gewond geraakt, vermoedelijk omdat hij te hard tegen een muur aangelopen is. De onfor tuinlijke discoganger is daar op per ambulance overge bracht naar het Rode Kruis Ziekenhuis. De politie onder zoekt de toedracht van de ge beurtenissen. RENESSE - Onbekenden heb ben zaterdagavond in Renesse geprobeerd in te breken in een woning aan de Hogezoom. Een 73-jarige inwoner van Re nesse deed aangifte van de po ging tot inbraak. Omdat alles goed afgesloten was, hebben de daders een ruit ingegooid, waardoor ze naar binnen kon den. Voor zover nu bekend is, worden er goederen vermist. ZIERIKZEE - Twee auto's raakten vrijdagmiddag zwaar beschadigd bij een aanrijding op de kruising Schuurbcque Boeijestraat en de Mulock- straat in Zierikzee. Een 34-jarige inwoner van Middelburg verleende geen voorrang aan een 69-jarige in woner van Zierikzee. Bij de aanrijding, die daarop volgde liepen beide voertuigen zware schade op. Omdat het vermoe den bestond dat de auto van de Middelburger niet verzekerd was, is de auto voor nader on derzoek meegenomen naar het politiebureau. RENESSE - De radarwagen van de politie registreerde vrijdag weer een flink aantal auto's die te snel reden. Dit ge beurde ter hoogte van de Stoof- weg in Renesse en aan de Se- rooskerkseweg in Seroosker- ke. In Renesse passeerden 295 voertuigen waarvan er twintig te hard reden. De hoogst geme ten snelheid bedroeg 115 kilo meter per uur. Op de Seroos- kerkseweg kwamen er 355 voertuigen langs, waarvan er 42 te hard reden. De hoogst ge meten snelheid bedroeg 113 ki lometer per uur. OUWERKERK - Een wande laar, die in Ouwerkerk langs de Weg van de Buitenlandse Pers liep, ontdekte daar een auto waarbij geprobeerd was om in te breken. De wandelaar zag, dat er een ruitje was ingeslagen en hij zag een andere auto met hoge snel heid wegrijden. De man waarschuwde daarop de eigenaar van de beschadig de auto, een 49-jarige inwoner van Zierikzee. Die deed aangif te bij de politie. Streekarchivaris Uil gaat volgens de Nieuws bode in 'alle rust' en in overleg met de Hoge Raad van Adel een wapen voor Schouwen Duiveland ontwerpen. Ziet u het al voor u? Op het stadhuis lopen ze op kousevoeten, de bodes leggen de vinger waarschuwend op de mond en op een deur hangt, een groot bord met 'STILTE!' in rood-zwarte letters erop ge- schreven. Slechts af en toe zien we een gebo gen burgemeestersgestalte door het sleutel gat van de deur loeren. Midden in een kamer, waar aan de muren de schilden van de zes ontwapende gemeentes hangen, staat een luchtbed. Boven het bed hangt een klein bordje met de vrome waarschuwing: 'Kleur op kleur is... uit den boze'. Op het bed ligt een kleine gestalte: het is de archivaris, de ogen gesloten, het lichaam uitgestreekt, de han den maken raadselachtige bewegingen. Maandenlang zal hij daar in eenzame afzon dering vertoeven totdat op een moment de witte rook uit het sleutelgat zal kringelen: het nieuwe wapen is geboren! Op deze verstilde wijze ontstaat het prille begin van het nieuwe gemeentewapen. Had men het aan mij gevraagd dan was ik met een gillende geluidswagen door de straten van alle dorpen getrokken en had ik geschald: Wie bedenkt er een nieuw gemeentewapen? Op alle scholen van Schouwen Duiveland had ik de kinderen kleurplaten gegeven waarbij ze allemaal een eigen wapen mochten beden ken, zodat ze, als kinderen van één gemeen te, worden voorbereid op hun nieuwe plaats van geluk. De rubriek 'Gedichten van lezers' zou voor enkele maanden vervangen worden doorWapens van lezers'Maar er is voor de weg van 'alle rust' en stilte gekozen. Het ei land wacht gespannen af... Aangezien de heer Uil nu reeds op zijn lucht bed ligt en voorlopig geen contact met de bui tenwereld heeft kan ik de lezers wel voorspel len hoe het nieuwe wapen eruit zal zien. Wie naar de oude wapens kijkt, ontdekt dat nage noeg elk wapen een dier in zich heeft. Op Dui veland na is het bij elkaar een hele dierentuin. Zierikzee heeft natuurlijk een stevige leeuw. Het leeuwtje van Westenschouwen is daar maar een derde wereld-leeuw bij. Maar hier zien we ook nog twee honden die om een of andere reden de tong uit de mond steken. Voor de vogel in het wapen van Midden- schouwen heb ik maar een enquête bij de aanwezige familieleden gehouden: de ant woorden waren een duif, een merel, een meeuw en een weggevlogen kanariepiet. Brouwershaven laat het meest z'n spierballen zien met ook twee dieren: een adelaar en een fiere leeuw. Vergeleken bij de agressie van Brouwershaven is Bru vanouds een oase van rust: een grazend hert bij de waterstromen. Ik besef dat ik met deze beschrijving heel gene alogisch Schouwen Duiveland een spontane liesbreuk heb bezorgd. Wie het allemaal pre cies wil weten moet het boekje maar kopen dat geschreven wordt door....natuurlijk, de heer Uil. Bij zoveel dieren spreekt het vanzelf dat ons nieuwe wapen ook trots een dier zal tonen. Maar elk schepsel uit een oud wapen zal als een oneerlijke overheersing van de ander worden beschouwd of Uil moet ze alle maal in één kooi stoppen. Het zal me niet ver bazen als de streekarchivaris ons verrast met een ongedachte vondst. Wel een dier, maar als symbool van ons allen een vogel die zelfs bij nacht de foutkampeerders ziet, een vogel, die net als de Schouwen Duivelanders niet sterk, maar wijs is: dePrecies. Laat ik het maar toegeven: Ik ben stik-jaloers. Is het niet geweldig als eeuwen lang jouw wapen fier zal prijken op heel Schouwen Dui veland? Het zal worden aangebracht in de gebouwen en eens op de schilden van onze soldaten. Het zal worden geborduurd in Bor- rendamme en worden verkocht op de welfa re-markt En als we dan straks ons nieuwe wapen aanschouwen en ons nieuwe volks lied in de mond nemen, dan... Lied? Jongens, We hebben ook een nieuw volkslied nodig! Een eigentijdse hit in een stevige gemeente- house.. Als u volgende week geen column in de krant aantreft dan kunt u de schrijver Marzas aan treffen in een kleine kamer dichtbij het streek- archivaat. Zacht prevelt hij wonderlijke woor den: Wij houen van ons ouwe, ons trouwe gouwe ouwe, ons trouwe gouwe ouwe Schouwen, Schouwen Duiveland U verzocht daar niets te zeggen want op zijn waterbed wacht hij daar in alle rust op bijzondere inspi ratie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5