GRATIS ADVERTENTIE Bijna tien procent automobilisten lapt maximumsnelheid aan de laars UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND College wil een veilig Zierikzee overdragen aan nieuwe gemeente r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE M 5 BEJAARDENDAG 7 ATLETIEK 9 VOETBAL Labruyère ontkent opzetje bij aanvaarden topfunctie ca dé krant van schouwen - duiveland! gjsEBlBLIOTto x. fy/nnct rO^ ..'yffnnc» RU° ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE E B MAANDAG 9 OKTOBER 1995 152e JAARGANG NR 25854 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie tussen 1 oktober en 31 december 1995 deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 0111-416551 Taart en bloemen voor honderdduizendste gecontroleerde K. Quist uit Haamstede kreeg -als honderdduizendste gecontroleerde - een taart met het 'opschrift' 80. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Regelmatig houdt de politie Oosterscheldebekken snel heidscontroles die zelfs van tevoren in de krant worden aangekondigd, er worden soms forse boetes uitgedeeld en nog steeds rijdt op Schouwen- Duiveland bijna tien procent van de automobilisten te hard. ,,Ik heb er geen verklaring voor", aldus J. van Tol van de politie. „Maar ik weet wel dat er iets tegen gedaan zal moeten worden". De honderdduizendste ge controleerde - K. Quist uit Haamstede - werd vrijdag onthaald op bloe men en een taart. Hij hield zich wel aan de maximumsnelheid. Sinds november 1994 houdt de politie op Schouwen-Duive- land regelmatig snelheidscon troles in het kader van het Ge richt Verkeers Toezicht. Al die tijd is nauwkeurig bijgehou den hoeveel voertuigen er ge controleerd zijn en hoeveel automobilisten de snelheidsli miet aan hun laars lapten. Van Tol kwam na enig rekenwerk uit op een gemiddelde van bij na tien procent. ,,Dat is veel. Te veel", geeft hij toe. „En het gekke is dat er, hoewel wij meer zijn gaan controleren, een stijgende lijn zit in het aan tal mensen dat te hard rijdt". Vaste klanten Van Tol heeft geen verklaring voor het feit dat terwijl de laatste jaren het aantal men sen dat zich niet hield aan de snelheidslimieten daalde en dat aantal nu weer omhoog schiet. Zelfs tijdens de zomer maanden - als het druk is op de Zeeuwse wegen - wordt er vol gens Van Tol hard gereden. „In juli hebben we op Schouwen- Duiveland 224 mensen betrapt op te hard rijden en dat is ge woon een hoge score". Het record voor wat betreft de hoogte van de overtreding was een snelheid van 173 kilometer per uur op de Weg naar De Val waar een maximumsnelheid van 80 kilometer per uur geldt. De overtreding is de automobi list in kwestie op een forse boe te komen te staan. Toch komt het volgens Van Tol regelma tig voor dat een en dezelfde au tomobilist meerdere keren be trapt wordt op te hard rijden. Nog niet zo lang geleden was de politie gerechtigd om als een automobilist de maxi mumsnelheid met meer dan 50 kilometer overtrad diens auto in beslag te nemen. Van dat systeem is men afgestapt. Mo menteel loopt zo'n snelle jon gen wel de kans om voor een bepaalde periode zijn rijbewijs kwijt te raken. Volgens Van Tol komt het niet zo vaak voor dat automobilis ten protest aantekenen tegen de aan hen opgelegde bekeu ring. „Ze weten meestal heel goed dat ze te hard rijden en ze zijn blijkbaar bereid het risico te lopen om een hoge boete te krijgen", aldus Van Tol. Hij onderkent dat de snelheidscon troles niet dat effect hebben waarop men gehoopt had. „Ik denk dat er nu fysieke maatre gelen genomen moeten worden om de snelheid terug te drin gen. Dat kan bijvoorbeeld door versmallingen. We zullen met de wegbeheerder om tafel moeten gaan zitten om te kij ken wat we, verder nog kunnen doen". Volhouden H. den Boon, voorzitter van het district Zeeland van Veilig Verkeer Nederland, ook aan wezig bij de uitreiking van bloemen en taart aan de hon derdduizendste gecontroleer de, stelt dat het een het ander niet uitsluit. „Op Walcheren hebben we een dergelijk pro ject gehad en daar werkte het wel. Ik denk dat het een kwes tie van volhouden is". Den Boon tekent daar wel me teen bij aan dat als men er al in slaagt om het aantal hardrij ders terug te dringen het geen tijd is om op de lauweren te gaan rusten. „Dan moet je blij ven controleren", aldus Den Boon. Hij toont zich ondanks de matige resultaten van de snelheidscontroles op Schou- wen-Duiveland niet pessimis tisch. Hij is ervan overtuigd dat het vroeg of laat lukt om de snelheid terug te dringen. Den Boon benadrukt het be lang van de maximumsnelheid op de plattelandswegen voor de verkeersveiligheid. „Het is statistisch bewezen dat als er minder hard gereden wordt er ook minder ongelukken gebeu ren", aldus Den Boon. De hon derdduizendste gecontroleer de, K. Quist uit Haamstede, is naar eigen zeggen iemand die zich altijd aan de maximum snelheden houdt. „Dertig jaar geleden heb ik voor het laatst een boete gehad voor te snel rijden. En die ene keer was voor mij genoeg", aldus Quist. Herindeling legt grote druk op gemeente ZIERIKZEE - De gemeentelijke herindeling dwaalt als een spook door de begroting van Zierikzee. Deze legt een zodanige werkdruk op het be stuur en het ambtelijk apparaat dat er vrijwel geen tijd is voor nieuw be leid. Bij het voortborduren op eerder genomen (beleids)beslissingen neemt de veiligheid in de gemeente een belangrijke plaats in. Het college van burgemeester en wethouders wil meer blauw op straat, veiliger woongebieden en verbeterde verkeerssituaties. B en w van Zierikzee onder kennen dat onveiligheid be hoort tot de belangrijkste maatschappelijke vraagstuk ken. Dat bleek ook uit de en quêtes die gehouden zijn in het kader van sociale vernieu wing. Om de onveiligheid aan te pakken is een integraal vei ligheidsbeleid onontbeerlijk. De herindeling gooit echter roet in het eten van het streven om een dergelijk beleid te ont wikkelen. Het college verkiest aan te sluiten bij het integraal De basiliek zoals die-onlangs op schaal te zien was in de kerk. Voor het zichtbaaar maken van de contouren ervan op het Kerkplein heeft het college van Zierikzee bijna zes ton over. (Foto: Marijke Folkertsma) veiligheidsproject dat op dit moment in Westerschouwen loopt. Wat het college rest aan in spanningen voor het verhogen van de veiligheid in Zierikzee is onder meer het streven naar meer politie zichtbaar op straat. Dit is ook een van de centrale doelstellingen in het beleidsplan van de regiopolitie Zeeland. Om de woongebieden en de binnenstad veiliger te maken wil het college volgend jaar een begin maken met het in voeren van 30 kilometer-zones, zoals in het Verkeersstructuur- plan aangegeven. Dit geldt voor woonstraten, die geen hoofdweg of verzamelweg zijn. Hoofdwegen zijn de Laan van Saint Hilaire, de Grachtweg en de Julianastraat. Verzamelwe- gen zijn onder meer de Caland- weg, de Schelde-, Haringvliet en Grevelingenstraat, het Jan newekken en een deel van de Julianastraat. Om het beoogde rijgedrag af te dwingen wil het college maat regelen treffen die de recht stand van de weg verkorten. Ook in de Haringvlietstraat en Scheldestraat wil het college maatregelen treffen. Omdat er. een lijndienst door deze straat gaat moet ze zich hierbij beper ken tot snelheidsremmende maaatregelen. Om fietsers een veiliger over steek van de Witte Brug te ga randeren wil het college een strook in het wegdek verhar den met gebakken klinkers, zodat er een vlak wegopper- vlak ontstaat. Daarnaast is het de bedoeling dat de brug elek trisch bedienbaar wordt, in verband met de uitbreiding van de Museumhaven. Door deze uitbreiding nemen de scheepvaartbewegingen in en uit de Oude Haven toe. Het handhaven van de huidige be- dieningswijze vindt het college onverantwoord. De kosten worden geraamd op 223.000 gulden. Andere grote uitgaven worden er volgend jaar slechts mond jesmaat gedaan. Voor de uit breiding van het parkeerter rein aan de Hoofdpoortstraat met 245 plaatsen trekt het col lege ruim 800.000 gulden uit. Om op het Kerkplein de con touren van de oude basiliek uit de twaalfde eeuw zichtbaar te maken (door middel van muur tjes tot zithoogte) en verharde paden aan te leggen is een be drag van bijna zes ton nodig. Met het aanbrengen van een in validentoilet aan 't Vrije is slechts 45.000 gulden gemoeid. Voor mensen die zijn aangewe zen op een rolstoel is dit echter van groot belang. Zij ontberen al jaren een dergelijke voorzie ning in Zierikzee. Het inva lidentoilet is mogelijk gewor den omdat het mortuarium vrijkomt. De gemeente wil het mortuarium aan 't Vrije niet langer handhaven en bpven- dien heeft een ondernemer te kennen gegeven op een andere plaats in Zierikzee een mortu arium te exploiteren. De onroerende-zaakbelasting, toeristenbelasting en parkeer- gelden gaan volgend jaar niet omhoog. De overige belastin gen en heffingen stijgen met ongeveer twee procent. In ver band met een wijziging van de Wet Waardering Onroerende Zaken moeten wel de tarieven worden aangepast van de eige naren- en gebruikersbelasting. Vroeger werd deze belasting berekend over iedere driedui zend gulden. In de nieuwe wet is dat per vijfduizend gulden. Per saldo blijft het bedrag voor de inwoners gelijk. Het baat niets hard te lopen, men moet op de juiste tijd vertrekken. Lafontaine Nazomer houdt aan HET WEER Vannacht helder en kans op mistban ken. Min. temp. ±10 graden. Morgen perioden met zon, maar later ook wolkenvelden. Middagtemp. ±20 graden. Wind in de loop van de dag draaiend van zuid tot zuidwest naar west, zwak tot matig, rond kracht 3. O 3: 3 TRUCKRUN Eerste truckrun voor chronisch zieke kinderen een succes. Voor de drieëntwintigste keer werd in Renesse een bejaardendag gehouden. Robert van der Vegt stootte de kogel naar een nieuw clubrecord. SKNWK leed een beschamende 7-1 nederlaag in wedstrijd tegen Middelburg. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. BROUWERSHAVEN/VLISSINGEN - Burge meester L. Labruyère van Brouwershaven ont kent ten stelligste dat er sprake is geweest van doorgestoken kaart bij zijn benoeming tot voor zitter van het bestuur van de Hogeschool Zee land in Vlissingen. Hij bestempelt berichten daarover ai s -izin." Zaterdag meldde de Provincia le Zeeuwse Courant dat La bruyère voor zichzelf de loper heeft uitgelegd door als be stuurslid een rol te hebben ge speeld bij het wegsturen van zijn voorganger dr. ir. A. van Antwerpen. Dat was in febru ari van dit jaar. Een maand later zegde de Brouwse burge meester zijn bestuurslidmaat schap'op, maar'eind september keerde hij terug als de beoogde hoogste baas van de Hoge school Zeeland. Volgens de PZC spreken inge wijden van de school van 'doorgestoken kaart'. La bruyère ontkent echter ten stelligste dat daarvan sprake is. Hij omschrijft de beschuldi ging als onzin. „Er is sprake geweest van een normale solli citatieprocedure. Het kan na tuurlijk niet zo zijn dat dit beïnvloed kan worden door één persoon. Na een serie ge sprekken met onder meer het personeel en een speciale solli- citatiecommisssie ben ik voor gedragen aan het bestuur en de medezeggenschapsraad. Die waren algemeen van mening dat ik de man was die ze zoch ten." Labruyère ontkent ook de re latie die gelegd wordt tussen een rapport voor de herstruc turering van het bestuur van de Hogeschool. Dat stelde hij samen met mede-bestuurslid mr. R.Fibbe op. „Het rapport ging alleen over het functione ren van het bestuur en niet over dat van de directie. Ik vind het zeer kwalijk dat er een relatie met dit rapport ge legd is." Dat hij zijn functie als be stuurslid naast zich neerlegde heeft volgens hem te maken met de gemeentelijke herinde ling. „Het werd me allemaal een beetje te veel. De herinde ling slokt bestuurlijk zeer veel tijd op." Labruyère is sinds 1989 burge meester van Brouwershaven. Hij beëindigt zijn werkzaam heden in de smalstad met in gang van 1 november. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnementmetautom.afschr. af 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement met autom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee II

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1