Streekarchivaris Uil schetst wapen Schouwen-Duiveland Tl d Aanvoer van mossels daalt tot minder dan 30.000 ton Open huis dierenasiel Tuinders willen noodwet voor sanering van sector GS Zuid-Holland willen Goeree houden streeknieuws VRIJDAG 6 OKTOBER 1995 I NR 25853 Boek bij afscheid van huidige zes gemeenten BROUWERSHAVEN BRUINISSE y MIDDENSCHOUWEN WESTERSCHOUWEN ZIERIKZEE De wapens van de huidige'zes gemeenten bij elkaar. ZIERIKZEE - Streekarchivaris H. Uil gaat in alle rust en in nauw overleg met de Hoge Raad van Adel enkele schetsontwerpen maken voor het wapen van de nieuwe gemeente Schouwen- Duiveland. Eind volgend jaar verschijnt van zijn hand eveneens een boek dat moet herinne ren aan de zes huidige gemeenten. Hoe het nieuwe gemeentewa pen er uit komt te zien, staat nog lang niet vast. Volgens voorschrift van de Hoge raad van Adel krijgt het in elk geval de vorm van een schild en ver der komt er een kleur op me taal. Uil: „Kleur op kleur is uit den boze. Het zwart op rood van Zierikzee bijvoorbeeld mag eigenlijk niet. Van Zierik zee werd het geaccepteerd om dat het al eeuwenoud is, maar voor nieuwe wapens wordt het gegarandeerd afgekeurd." Uil hoopt in de loop van het volgend jaar een aantal ont werpen te presenteren. De ver wachting is dat daaronder ten minste één ontwerp is waarin zowel de huidige gemeentebe sturen als de Hoge Raad zich kunnen vinden. Eind '96 of op zijn laatst begin '97 moet het wapen officieel worden vast gesteld. Meer duidelijkheid bestaat er over het boek dat Uil bij de op heffing van de huidige ge meenten gaat publiceren. Dat boek zal gaan over de wapens die Zierikzee, Westerschou- wen, Brouwershaven, Bruinis- se, Middenschouwen en Duive- land tot op de dag van vandaag gebruiken op bijvoorbeeld hun postpapier. Eerder al schreef Uil een boek over de zes ge meentehuizen op Schouwen- Duiveland. Uil: „Daarin staat ook al iets over de bestuursge schiedenis van de zes gemeen ten. Dat ben ik in het nieuwe boek ook van plan, maar daar bij zal ik niet in doublures ver vallen." Breed publiek Als werktitel voor zijn nieuwe boek koos Uil de dubbelzinni ge titel: 'De wapens neerge legd.' Het wordt een niet te dik boek, dat voor een breed pu bliek toegankelijk is. Te zijner tijd komt het te koop in de re gionale boekhandel. Als de procedure voor het nieuwe ge meentewapen vlot verloopt, zal het wapen te zien zijn in het ,boek van Uil. Aan beide zaken, de aanvraag voor het gemeentewapen en het plan voor het boek, werd deze week goedkeuring ver leend door de stuurgroep die de gemeentelijke, herindeling voorbereidt. Voorlichting In de stuurgroep werd boven dien op aandrang van de poli tieke partijen afgesproken dat er meer voorlichting komt over de gemeentelijke herinde ling. Het daarvoor opgestelde communicatieplan biedt diver se opties. Het gaat om het ko pen van advertentiepagina's in de regionale pers, het uitgeven van een toegankelijk geschre ven magazine en het organise ren van persmeetings na be langrijke besluiten. Welke middelen of combinaties hier van worden ingezet is nog niet duidelijk. Wel is duidelijk dat het infobulletin 'Nieuwe per spectieven' voor ambtenaren en raadsleden wordt voortge zet. Tegen toevoeging aan Zeeland DEN HAAG (ANP) - Het dage lijks bestuur van de provincie Zuid-Holland is tegen de voor genomen overgang van het Zuidhollandse eiland Göeree- Overflakkee naar Zeeland. Voor het plan van staatssecre taris Van de Vondervoort van binnenlandse zaken zijn onvol doende argumenten, zo zegt het College van Gedeputeerde Staten in een verklaring don derdag. De staatssecretaris wil het ei land per 1 januari 1997 indelen bij Zeeland. Op die datum zou er ook een aparte stadsprovin cie Rotterdam moeten komen, waardoor'Goeree-Overflakkee geïsoleerd zou raken van de rest van de provincie Zuid- Holland. Daarom is een over gang naar Zeeland gewenst, zo vindt de bewindsvrouw. Vol gens de Zuidhollandse gedepu teerden zijn er allerlei argu menten tegen de herindeling te bedenken. De huidige banden tussen het eiland en de Rotter damse regio zijn zo sterk dat een overgang niet voor de hand ligt. Het college wijst met na me op economische en culture le banden en op de terreinen van onderwijs en gezondheids zorg. Het provinciebestuur van Zuid-Holland had graag met de bewindsvrouw willen pra ten over twee andere mogelijk heden: blijvende indeling bij de provincie Zuid-Holland en indeling van het eiland bij de toekomstige stadsprovincie Rotterdam. In elk geval vinden GedejDU- teerde Staten dat de procedure niet met zoveel haast hoeft te worden uitgevoerd. Het ziet er immers niet naar uit dat de stadsprovincie Rotterdam er op 1 januari 1997 zal zijn, aldus het college. Provinciale Staten van Zuid-Hollandzullen zich op 10 november over de kwes tie uitspreken. De provincie Zeeland zal Goe- ree-Overflakkee met open ar- menontvangen, zegt een woordvoerder in Middelburg. „Maar we doen niet aan landje pik en hebben ook geen be hoefte aan ruzie met Zuid-Hol land. De hele toedeling is een zaak van de staatssecretaris, waar wij in principe buiten staan." ZIERIKZEE Evangelisatie De Christelijke Gereformeer de Kerk houdt zaterdag 7 okto ber een Evangelisatiemiddag in de Beuze aan het Haven plein van 13.30 tot 15.30 uur. De gemeenteleden delen fol ders en lectuur uit en de mu ziekgroep Message zorgt voor de muzikale ondersteuning. BURGH-HAAMSTEDE Burghse soos De Burghse soos houdt dins dag 10 oktober een soosmiddag in de Koebel aan de Zand- straaat in Burgh. De aanvang is 14.30 uur. Ikonen Mevrouw Den Engelse uit Re- nesse gaf afgelopen dinsdag een lezing over ikonen voor de dames van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Westerschouwen. Zij toonde een aantal ikonen die door haar zelf geschilderd zijn en vertelde iets over het ont staan en de betekenis van deze kunstvorm. Een ikoon is een op hout geschilderde bijbelse voorstelling of figuur. De eer ste ikonen werden in Istanbul gemaakt, hadden een religieu ze betekenis en dienden als symbool in oorlogen. Op deze manier werden ze door Europa verspreid. Vooral in de Rus sisch Orthodoxe kerk vereert men de ikonen. Hier bestaan verschillende ikonen-schilder- scholen, waarbij de schilder zich aan vele voorschriften moet houden. Dat zijn dan bij voorbeeld het gebruik van na tuurlijke poederverfsoorten en het gebruik van echt blad goud. De lichtinval bij ikonen komt altijd van boven. Me- Tot en met 15 oktober Brouwershaven Expositie Op de Reede, Brouwershaven als voorhaven van Rotterdam, vóór de opening van de Nieuwe Waterweg in 1872. De wereld van Boelhouwer van Beveren (1822-1899), schipper, redder, berger, loods en lichttoren wachter. Museum De Vergulde Garnaal, Markt 5 (boven VVV). Openingstijden: dins dag tot en met zaterdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Zon- en feest dagen gesloten. Tot en met zaterdag 21 oktober Burgh-Haamstede Nuttige handwerken en Verdronken Westen- schouwen. De Burghse Schoole. Van dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 13.00 uur. Tot en met donderdag 2 november Brouwershaven Kunstwerk van papier van Hans Bommeljé. Stadhuis. Van maandag tot en met vrijdag 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Toten met31 december Zierikzee Bewoners-expositie. Expositiegang ver pleeghuis Corneliastichting. Tijdens ope ningstijden verpleeghuis. vrouw Den Engelse is gefasci neerd geraakt door deze kunst vorm en heeft een grote collectie waarmee ze ook expo seert. BURGH Geslaagd Edwin van de Zande uit Burgh is aan de Hogeschool Zeeland geslaagd voor het diploma bouwkundig ingenieur. SCHARENDIJKE Collecte KWF De collecte ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds heeft in Scharendijke 3600 gul den opgebracht. Het geld wordt gebruikt voor de bestrij ding van en onderzoek naar kanker. Bëjaardensoos De bejaardensoos Scharendij ke komt woensdag 11 oktober weer bij elkaar. Iedereen van 60 jaar en ouder is welkom. Eens in de veertien dagen wor den de soosbijeenkomsten ge houden en wel in het Her vormd verenigingsgebouw. De soosbijeenkomsten beginnen steeds om 14.30 uur. BRUINISSE Inzameling De Stichting Beter Milieu houdt vrijdag 13 oktober een kledinginzamelingsactie in Bruinisse. De opbrengst van de actie komt ten goede van Greenpeace. Men wordt ver zocht de kleding verpakt ge reed te zetten aan de kant van de weg. Herstructureringsplan LTO-Nederland DEN HAAG (ANP) - Een speciale noodwet en een saneringfonds om kwakkelende tuinders uit te kopen en andere te laten groeien en bloeien. Dat is de kern van een herstructureringsplan dat de agrarische belangen organisatie LTO-Nederland vrijdagmorgen heeft ontvouwd in haar rap port Nederland Tuinbouwland. Ongeveer 30 tot 40 procent van de Nederlandse glastuinders raakt de komende vijf jaar in financiële problemen, door een samenloop van lage produkt- prijzen, verplichte hoge (mi- lieu)investeringen en een min der efficiënte bedrijfsstruc tuur, verwacht LTO-Neder land. Geen keus Veel van die telers rest vroeg of laat geen andere keus dan de tuin te sluiten. Om die tuin ders „netjes" te laten afvloei en en tegelijkertijd de achter blijvers de ruimte te geven hun bedrijf optimaal te ontwikke len, bepleit LTO-Nederland het instellen van een grond bank. Een speciaal, niet nader be noemd, bestuursorgaan zou op basis van een nieuwe Wet her structurering glastuinbouw de macht moeten krijgen om tuin- bouwpercelen als eerste op te kopen en die daarna in die grondbank testoppen. Eventu eel zouden ook grondeigenaren moeten kunnen worden ontei gend. Omgekeerd zouden tuin ders moeten worden verplicht om aan de grondbank te verko pen, wil LTO-Nederland. De grondbank, die de percelen vervolgens doorverkoopt aan achterblijvende tuinders, 'dient een startkapitaal te krij gen van 200 miljoen gulden. LTO-Nederland zegt niet waar dat geld vandaan moet komen, maar waarschijnlijk wil de or ganisatie dat de overheid be taalt. Daarnaast vraagt ze om een Sociaal Plan voor tuinders die stoppen. Daarin is onder ande re vervangende huisvesting en omscholing voorzien. Voor be geleiding van vertrekkende tuinders is zo'n 15 miljoen gul den nodig, verwacht LTO- Nederland. In Nederland Tuinbouwland oppert LTO- Nederland verder een uitstel van verplichte milieu-investe ringen voor bedrijven die op de korte termijn de financiële lasten niet kunnen opbrengen. LTO-Nederland vreest een ver paupering van tuinbouwcen tra zoals het Westland als de achterblijvende bedrijven zich niet optimaal verder kunnen ontwikkelen. Om die ontwik keling en schaalvergroting mo gelijk te maken, voorziet LTO- Nederland in haar rapport een verdere spreiding van tuin bouwbedrijven over het land. De organisatie wil echter wel dat in het huidige centrumge bied in West-Nederland een tuinbouwareaal van minimaal 2000 hectare overblijft. BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 25 tot en met 30 september werden 71 ladingen mossels op de veiling in Yerseke aangevoerd, met een totaal gewicht van 29.792 ton netto. Dat is 2.372 ton minder dan in de voorgaande week. De aangeboden partijen werden alle aan de handel verkocht. De gemiddelde prijs bedroeg ƒ147,57 per ton, ruim acht gulden minder dan een week eerder. De verzending was voor zover bekend: België 4.688 ton, Frankrijk 1.295 ton, diverse landen 1.640 ton en de binnenlandse handel ontfermde zich over 4.889 ton. Maandag 25 september waren zeven verschillende vaartui gen goed voor acht Zeeuwse la dingen. De YE 79 loste de grootste vracht, namelijk 1.088 brutotonnen verdeeld over twee ruimen. Delta Mossel schreef voor deze partijen met een stukstal van 130 en een vleesgewicth van rond de 28 ki lo het hoogst in. Delta Mossel tastte eveneens het diepst in de buidel voor 553 brutotonnen van de YE 1. Bij een stukstal van 112 telden de ze schelpdieren een vleesge wicht van 26,7 kilo. De handel betaalde op maandag prijzen tussen 74,- en 303,- per ton. Dinsdag gaven acht aanvoer ders acte de présence, waarvan de helft afkomstig uit het noor den. Vanaf de Waddenzee ver schenen de BRU 40 (Leuschel, 818 ton), de YE 69 (880 ton), de YE 57 (1.553 ton) en de YE 157 (1.178 ton). Eén partij van de YE 69, bestaande uit 307 ton uit de Meep, bevatte een stuks tal van 84. Deze partij met een stukstal van 33 kilo verhuisde naar de verwaterpercelen van Delta Mossel. Uit het westelijk deel van de Oosterschelde arri veerde onder meer de BRU 19 (N. L. en L. de Keijser) met 528 brutotonnen. Bij een stukstal van 116 kookte deze lading een vleesgewicht van 19,7 kilo. De volgende dag maakte de handel keuze uit 21 partijen, waarvan het overgrote deel uit het noorden. Hollestelle toon de woensdag onder meer de meeste belangstelling voor een partij van 1.145 ton, gevist door de YE 30 in de Meep. Bij een stukstal van 145 noteerde deze vracht een vleesgewicht van ruim 34 kilo. Uit de Balgen arriveerde dezelfde dag de YE 39 met 1.072 tonnen. Het stuks tal kwam uit op 171, het vlees gewicht op bijna 37 kilo. Grote aanvoerders bleken verder de ZZ 3 (Fa. Schot-de Jonge, 1.022 ton), de YE 87 (1.356 ton), de YE 73 (1.342 ton) en de YE 20 (1.466 ton). De prijzen varieer den tussen 80 gulden en 249 gulden per ton. Tijdens de eerste donderdag- markt gingen drie partijen on der de hamer, één ervan werd aangeboden door de YE 89 en verder passeerde een partij van de YE 19 en de YE 182 over de klok. Deze zwarte schelp dieren arriveerden over de weg in Yerseke. Later op de dag volgde een tweede ver koopronde met in totaal 21 ladingen. Voor de grote ladin gen waren de volgende vaar tuigen verantwoordelijk: YE 38 (1.026 ton), BRU 8 (J. en C. Padmos, 1.432 ton), YE 70 (1.043 ton), BRU 2 (De Koning, 1.000 ton), YE 116(1.572 ton) en YE 79 (975 ton). De prijzen schommelden die dag tussen 58,88 en ƒ359,99 per ton. O'p vrijdag tenslotte verwissel den vijf ladingen schelpdieren van eigenaar. De YE 89 was die dag goed voor 185 ton, de YE 57 voor 387 ton, de YE 18 voor 997 ton en de YE 156 voor 400 ton. Delta Mossel betaalde in week 39 de hoogste prijs van 439,19 per ton aan een kweker uit Yerseke. Morgen, zaterdag, is het open huis in het dierenasiel aan de Zandweg in Zierikzee. In heel Neder land zetten de dierenasiels hun deuren open voor het publiek. In Zierikzee is men welkom tussen 11.00 en 16.00 uur. Vrijwilligers zijn aanwezig om tekst en uitleg te geven. In het dierenasiel in Zie rikzee zitten momenteel 55 katten en drie honden opeen nieuw tehuis te wachten. (Foto- Joop van Houdt) 5

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5