Zoekplaatje GRATIS ADVERTENTIE Adviesgroep onderneemt actie voor liften in Borrendamme elelfe?® Protest tegen verdeling oesterpercelen Duinvalleien in onderhoud Demonstratie in Den Haag Weststraat krijgt behalve riolering een nieuw wegdek VRIJDAG 6 OKTOBER 1995 NR 25853 3 Verwachting t/m dinsdag 10 oktober NEDERLAND BELT TOT TIEN' GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie tussen 1 oktober en 31 december 1995 deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 0111-416551 drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 Zierikzee Tel. 0111 416551 Nieuwerkerk 0111-641368 UNAstraat 10 Brouwershaven 0111-691634 Noorddijkstraat 8 technisch installatieburo verkoop en reparatie St. Domusstraat 79 ZlERIKZEESCHEia NIEUWSBODE Bi Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 0111-417314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tof 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vz% B.T.W. WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 70% Kans op neerslag 10% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht zuid 4 Maandag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 22 graden Windkracht zuid 3 Dinsdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht z.oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 7okt. Zon op 06.51, onder 18.04 Maan op 17.26, onder 05.19 8okt. Zon op 06.52, onder 18.01 Maan 17.51onder 06.31 9okt. Zon op 06.54, onder 17.59 Maan op 18.18,onder 07.41 Volle Maan: 8 okt. (16.53) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De komende dagen is een hogedrukgebied boven midden Eu ropa bepalend voor het weer. Het is rustig, droog en de zon schijnt regel matig. Maar in de nacht en vroege ochtend nemen de mistkansen toe. Morgen laat de zon nog grotendeels verstek gaan. Wolkenvelden, beho rend bij een randstoring boven de Britse Eilanden, trekken over het land. In het noordwesten kan het af en toe wat motregenen. Het zuiden krijgt in de loop van de dag de zon weer te zien. Daar kan het plaatselijk 20 graden worden. Vlak aan zee is het met een aanvankelijk krachtige zuidwestenwind frisser. Zondag wordt de invloed van het hogedruk gebied overal merkbaar. De ochtend begint met een enkele mistbank. Daarna schijnt overal volop de zon. De aanleg van de riolering vormt onderdeel van het basis- rioleringsplan. De Weststraat is de eerstvolgende straat die aan de beurt is. In deze straat ligt nog geen riolering. Het col lege wil van de gelegenheid ge bruik maken om ook het weg dek te verbeteren. De West straat vormt de hoofdverbin ding tussen Poortambacht en het centrum. De bewoners van de straat hebben in hun wonin gen last van trillingen van het gemotoriseerd verkeer. De aanleg van de riolering en het verbeteren van het wegdek van de Weststraat komt maan dag 9 oktober aan de orde in de vergadering van de commissie openbare werken en milieu. In deze vergadering wordt de leden van de commissie ook advies gevraagd over de ver nieuwing en aanpassing van de riolering in een gedeelte van de Sint Domusstraat, de Fon- teine en de Pieterseliestraat, fase tien vaan het basisriole- ringsplan. Om de bestekvoor bereiding te starten is een kre diet van 40.000 gulden nodig. Advertentie Advertentie Een kruispunt dat er vanuit de lucht behoorlijk ingewikkeld uitziet, maar op de grond kan dat heel anders lijken. Wie weet waar Joop van Houdt bovenstaand Zoekplaatje maakte? Het Zoekplaatje van vorige week leverde zestien inzendingen op. Buiten kijf is dat het gaat om een gedeelte van een golfbaan", schreef een Nieuwsbodelezer uit hel Noordhollandse Wieringer- werf. Vanuit het hoge noorden gokte hij op de approachgolfbaan Molenberg in Burgh-Haamstede. Maar dat was verkeerd. Alle andere inzenders meldden de juiste oplossing: op het Zoekplaatje was een deel van de golfbaan Grevelingenhout in Bruinisse te zien. Een lezer wist zelfs dat het ging om hole nummer zeventien en de a/slag uan hole achttien en een ander schreef dat de 'reu- zenvoetstappen' zogenaamde bunkers ofwel zandbakken voor de VIP's zijn. Informatie die ook voor Joop van Houdt nieuiü loas. Uit de stapel goede inzendingen werd de kaart van J. van Klin- ken-Goudzwaard, Raveslootstraat 32, 4301 GL Zierikzee als win naar getrokken. Naar haar wordt de cadeaubon van 25 gulden toegestuurd. Wie weet welke locatie is te zien op bovenstaand Zoekplaatje maakt daar ook katis op. Kaarten of briefjes met oplossingen kunnen worden gestuurd naar redactie Zierikzeesche Nieuwsbo de, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee of in de brievenbus aan het Jan newekken 11 worden gegooid. De oplossingen moeten uiterlijk woensdag 11 oktober bij de redactie binnen zijn. Aan de buiten zijde graag het woord Zoekplaatje melden. (Foto: Joop van Houdt) maakt worden door aanne mers, dus op zijn vroegst kan de verbouwing pas begin vol gend jaar beginnen. De ge meente heeft samen met de ei genaar, de NCHB een plan ontwikkeld om de gevraagde liften aan te kunnen brengen." De Adviesgroep Woonbelan- gen Senioren bestaat ongeveer vijf jaar. Ze heeft al een aantal keren de nieuwbouw van pro jecten begeleid, in een aantal gevallen vanaf de tekentafel tot aan de oplevering. De groep adviseerde bij de bouw van het servicewoningencomplex voor ouderen Steenzwaenshof in Nieuwerkerk, De Veste in Zie rikzee en de zestien servicewo ningen, die gekoppeld zijn aan het dorpshuis in Dreischor. BRUINISSE - ,,Het is voor ons een onbegrijpelijke en onaan vaardbare zaak dat uitsluitend bedrijven die thans meer dan 40 hectare geschikte oester- grond huren in aanmerking komen voor een toewijzing van extra oppervlakte." Dat schrijft het bestuur van Zevi- bel in een brief aan minister J. J. van Aartsen van landbouw, natuurbeheer en visserij. Zevi- bel is van mening dat alle huurders voor meer grond in aanmerking moeten komen. De Zeeuwse belangenvereni ging legt zich niet bij de voor gestelde herverdeling van oes terpercelen neer, omdat de grote bedrijven in het voorstel gelijkgesteld worden met 'een bedrijf van enkele hectares dat nooit enige activiteit heeft ont plooid'. In de praktijk is de kans groot dat sommige be drijven met een moeizaam op gebouwd exportgebied in pro- duktie achteruit zullen gaan. Zevibel pleit er voor dat het ministerie de produktiecijfers in de basisjaren 1990-1995 mee laat tellen voor alle huurders. Verder vraagt Zevibel zich af wat er met de onverhuurde percelen, die de kwekers geza menlijk in gebruik hebben, gaat gebeuren. Bedoeld wordt de gronden, buiten de gepachte percelen, waarop kleine oes- tertjes werden gevisd, die daar op natuurlijke wijze terecht waren gekomen, een deel van deze grond wordt inmiddels als verwaterpercelen ge bruikt. Zodra de onverhuurde percelen na 1 mei 1996 ver huurd worden, betekent dat een extra verlies voor de totale oestersector. Zevibel wijst in de brief op gebieden boven de mosselpercelen, die daar vaak zeer geschikt voor zijn. BURGH-HAAMSTEDE - De werkgroep Actief Terrein beheer gaat op zaterdag 14 ok tober aan de slag om het wil genstruweel uit de Verklikker duinen te verwijderen. Omdat het om groot terrein gaat zijn de leden op zoek naar vrijwilli gers die hen hierbij kunnen helpen. In de Verklikkerduinen liggen enkele mooie duinvalleien; het konijnencircus, de binnenver- klikker en de buitenverklik ker. Het totale gebied is eigen dom van Rijkswaterstaat en wordt beheerd door Staatsbos beheer. Deze valleien worden onderhouden door de werk groep Actief Terreinbeheer, een onderdeel van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Dui- veland. Zij worden daarbij ge holpen door de vrijwilligers van de Stichting Landschaps verzorging Zeeland. Door het verwijderen van het wilgen struweel komt er plek vrij voor de typische planten die in natte duinvalleien voorkomen zoals parnassia, verschillende orchideeën en duizendgulden- kruid. Staatsbosbeheer heeft deze terreinen in maaibeheer en zorgt voor verdere verschra ling van de bodem, waardoor de vegetatie steeds interessan ter wordt. Vrijwilligers die mee willen helpen met het verwijderen van de wilgen kunnen zich aan melden bij Henk Dalebout, te lefoon 01119-2535 (na 19.00 uur). Het verzamelpunt is bij de hoofdingang van camping De. Duinhoeve, om 9.00 uur. Van daaruit gaan de vrijwilli gers per fiets naar de buiten verklikker. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse Vakbond Varkenshou ders (NVV) gaat vrijdagmid dag in Den Haag demonstreren tegen het voorgenomen mest beleid van het kabinet. Dat heeft een woordvoerder bevstigd. Hij verwacht dat ,,een paar honderd" boeren zich om 13.00 uur verzamelen in de buurt van het ministerie van landbouw voor een pro testactie. De woordvoerder wilde geen verdere details geven. Vrijdag middag lichten de ministers Van Aartsen (landbouw) en De Boer (milieu) hun mestplannen toelichten voor de media, na afloop van de wekelijkse ver gadering van de ministerraad. ZIERIKZEE - Het college van burgemeester en wethouders wil gelijktijdig met de aanleg van een riolering in de Weststraat in Zierikzee het wegdek van deze straat verbeteren. Op dit mo ment veroorzaakt het gemotoriseerd verkeer veel trillingen in de aanliggende woningen. Te vens wordt een aanvang gemaakt met de aan passing en vernieuwing van de riolering in een gedeelte van de Sint Domusstraat, de Fonteine en de Pieterseliestraat. Op 10 oktober veranderen meer dan 2 miljoen telefoonnummers. Wij hebben een unieke serie originele wijzigingskaarten. Stel uw relaties snel op de hoogte van uw nieuwe telefoon-, fax- en modemnummers. Wij adviseren u ook over uw andere handelsdrukwerk. Advertentie Toegankelijkheid bovenwoningen bepleit De Adviesgroep Woonbelangen Senioren Schouwen-Duiveland wil dat er een lift wordt aangebracht in verzorgingshuis Borrendam me. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - „Het is ieders toekomst, het oud worden en wij voelen ons geroepen de belangen van de oudere mens te behartigen", aldus Jaap van Wezel, voorzitter van de Adviesgroep Woonbe langen Senioren Schouwen-Duiveland. De AWS heeft in een brief aan de eigenaar van verzor gingshuis Borrendamme uiting gegeven aan haar onvrede. De adviesgroep wil met deze actie de aandacht vestigen op het uitblijven van definitieve uitspraken over het aanbrengen van liften in het te renoveren gebouw. De adviesgroep heeft geconstateerd, dat de bovenwoningen van Borren damme moeilijk toegankelijk zijn voor mensen, die slecht ter been zijn. De Adviesgroep Woonbelan gen Senioren werd zo'n vijf jaar geleden opgericht. „Onge veer 50 procent van de bevol king van Zeeland bestaat uit 65-plussers", aldus voorzitter Van Wezel, „allicht dat er dan op een dag een belangengroep uit de bus komt rollen en er is wat dat betreft heel wat werk te verzetten hier in de omge ving." De adviesgroep bemoeit zich met nieuwbouw die ge pleegd wöf*dt ten behoeve van senioren en de voorzitter is zeer ontevreden over de gang van zaken zoals die is bij ver zorgingshuis Borrendamme. „Een aantal mensen is daar ja ren geleden gaan wonen in de bovenwoningen, maar .onder tussen zijn ze natuurlijk heel wat ouder geworden en een aantal van hen is zeer slecht ter been. Er zijn nogal wat 80-plus- sers bij en die moeten nu over die stenen trappen omhoog en omlaag. Een jaar of vier gele den hebben we al aan de bel ge trokken over dit ongemak. Ei genlijk is het een schandalige zaak, dat we nu na al die jaren nog gewoonweg aan het lijntje gehouden worden." Volgens Van Wezel heeft de Adviesgroep Woonbelangen Senioren al verscheidene ke ren aangeklopt bij het college van b en w en de gemeenteraad van Zierikzee: „Een beslissing wordt steeds op de lange baan geschoven, terwijl de subsidies voor een aanpassing in Borren damme bij wijze van spreken voor het grijpen liggen. Het lijkt me dat we het over een kwetsbare groep in de samen leving hebben, als we over 80- plussers praten. Het is het dub bel en dwars waard om aandacht aan hun belangen te besteden. De subsidieregeling Heerma, die bedoeld is om in dergelijke gevallen de finan ciële ruimte te verschaffen om liften te plaatsen, vervalt per 31 december. Er is dus haast geboden." Nadat de advies groep zo weinig respons van de gemeente en het bestuur van Borrendamme kreeg, is er be sloten om de eigenaar van het verzorgingshuis een 'brand brief' te schrijven. In deze brief schrijft de advies groep, dat de bovenwoningen zo slecht toegankelijk zijn, dat ze geheel niet of zeer moeilijk zijn te verhuren aan nieuwe kandidaten. „Dat is een pro bleem voor de eigenaar. Wat we minstens zo kwalijk vinden is het feit, dat de zittende be woners, die steeds ouder wor den en dus minder-valide, hun woning niet meer op een fat soenlijke manier kiinnen be reiken, omdat trap lopen zeer moeilijk wordt," aldus de ad viesgroep in haar brief. „Reeds jaren heeft onze ad viesgroep aangedrongen op maatregelen tot plaatsing van een lift in dit project. We ach ten de situatie voor wat betreft de toegankelijkheid zo drin gend dat directe maatregelen noodzakelijk zijn, waarop wij aandringen op onmiddellijke actie om de toegankelijkheid zodanig te maken dat de zitten de bewoners geholpen zijn. Een verder uitstel achten wij onaanvaardbaar. We nemen aan dat we betreffende de voortgang der besprekingen op de hoogte worden gehou den", zo eindigt de brief. De eigenaar is de Stichting Ne derlandse Centrale voor Huis vesting van Bejaarden in Am sterdam. Deze stichting exploiteert honderden huizen in het hele land. De stichting heeft als doelstelling om werk zaam te zijn in het belang van de volkshuisvesting in Neder land, in het bijzonder op het gebied van de bejaardenhuis vesting. Volgens directeur H. F. Zeegers van Borrendamme heeft ook hij al sinds zijn aan treden vier jaar geleden klach ten geuit over deze toestanden. „De gebouwen voldoen ge woon niet meer aan de eisen van deze tijd," aldus Zeegers. „Op 10 oktober zal er een eind gesprek plaatsvinden be treffende de renovatie en even tuele nieuwbouw van aanleunwoningen bij het ver zorgingshuis. De lift moet vóór decmber gekocht zijn. Eerst moeten er nog offertes ge- tot tien" kaarten 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3