Zoveelste bestand voor Bosnië moet zijn waarde nog bewijzen Asielbeleid schiet tekort 125 jaar Op Dreef Nieuw uitgebreid team voor aanpak criminaliteit 250 ton bieten gestolen Drugsbende in Friesland opgerold 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE (Vervolg van pagina 1) ,,Zij hebben de school mede ge maakt tot wat ze nu is. Een fij ne school waar kinderen tot hun recht kunnen komen. Het is goed om waardering uit te spreken voor het werk wat door hen in en buiten school tijd gedaan wordt. De ouder commissie en de medezeggen schapsraad vormen een onmis bare schakel in het reilen en zeilen van de school", aldus De Waal. Vooruitblikkend naar de na bije toekomst wacht naar de mening van de voorzitter een nieuwe uitdaging. Diverse sombere toekomstscenario's doen de ronde waarbij de eigen zelfstandigheid onder druk komt te staan. Omstreden overheidsbeslissingen, minis teriële nota's en een dreigende grotere financiële verantwoor delijkheid zijn aan de orde van de dag. Bovendien heeft de re gionale schoolraad op Schou- wen-Duiveland geadviseerd om te fuseren tot een groot schoolbestuur op het eiland. Bruinisse geeft er als wijd en zijd bekend de voorkeur aan om de eigen boontjes te dop pen. De Waal: ,,De overkoepelende Besturenraad roept: schaal vergroting, fusies van scholen en besturen. Het besturen moet efficiënter. Moderne be stuurders moeten deskundige managers zijn, gespecialiseerd in financiën, onderwijskunde, bestuursrecht en personeelsbe leid. Hoewel vijf besturen op het eiland besloten om samen te gaan, willen Zierikzee en Bruinisse vooralsnog op eigen benen blijven staan. Niet om dat we zo overtuigd zijn van het eigen kunnen of omdat Bru altijd dwars ligt. De directe be trokkenheid van de bestuur ders bij de school zoals die 125 jaar geweest is, de korte lijnen tussen bestuurders en de school en de daaruit voort vloeiende gemoedelijkheid en het ontbreken van bestuurlij ke vormèlijkheid en bureau cratie is ons meer waard dan efficiency en modern manage ment." Op Dreef Burgemeester A. Vogelaar, stelde vast dat Op Dreef uitste kend op dreef is. Daarmee draagt de school volgens de burgervader een belangrijk steentje bij aan het goede on derwijs waarover Bruinisse zich in brede zin kan verheu gen. Op Dreef heeft haar be staansrecht in de afgelopen 125 jaar volgens hem dan ook dui delijk bewezen. Met belang stelling zei hij uit te zien naar het herdenkingsboekje dat binnenkort ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan op de markt zal worden gebracht. Verder brachten oud-voorzit ter H. Schot, Hervormd predi kant ds. J. Smit en J. Glerum, praeses van de Gereformeerde Kerk, hun felicitaties over ter gelegenheid van deze heuglij ke mijlpaal. De leerlingen uit de groepen 7 en 8 wisten de ge nodigden na afloop van het of ficiële gedeelte te binden met een perfect opgevoerde musi cal over het verleden, het he den en de toekomst van het 'basisschool-college Bru, avenue Vogelaar' in Bruinisse. Na afloop was er gelegenheid om onder het genot van een hapje en een drankje in de school een overzichtstentoon stelling te bewonderen. SCHIPHOL (ANP) - De marechaussee op Schiphol werkt vanaf deze maand met een nieuw uitgebreid team aan de bestrijding van bagage- en autodiefstal op de luchthaven. Marechaussees in burger zijn nu steeds op het luchthaventerrein aanwezig voor aan pak van de kleine criminaliteit. Sinds twee jaar bestaan op Schiphol speciale teams die zakkenrollerij, bagagédiefstal en diefstal van en uit auto's moeten tegengaan. Die teams zijn 'samengevoegd en uitge breid met tien mensen. In to taal houden nu 24 marechaus sees zich permanent met dief stallen bezig. Volgens coördi nator criminaliteitspreventie J. Pijnenburg is daarvoor geko zen om mee te gaan met de groei van Schiphol en omdat berovingen op de luchthaven een grote invloed op reizigers hebben. De aanpak van de criminaliteit door de teams is al succesvol gebleken. Het aantal diefstal len daalt. In 1993 waren er nog 1722 aangiften van bagage diefstal of zakkenrollerij, vo rig jaar waren dat er 1209 en dit jaar naar verwachting rond de 800. Volgens Pijnenburg opereren internationale bendes uit voor malig Joegoslavië, Zuid- Amerika en Noord-Afrika op Schiphol en andere Europese luchthavens. Ze reizen tussen de luchthavens en bestelen pas sagiers van hun bagage. Bende leden leiden reizigers bij voor beeld af door een gesprek te be ginnen, vervolgens steelt een compaan een tas die op de grond of een bagagewagen staat en geeft de buit snel door aan een ander. Er is ook contact met de thuisbasis in het eigen land door middel van het ver zenden van kaarten. Als die niet meer aankomen is er ie mand opgepakt. Waar de buit precies terecht komt is onduidelijk. Met ande re luchthavens in Europa be staat inmiddels samenwerking bij de aanpak van de bendes, door uitwisseling van informa tie over dadergroepen. Diefstal van en uit auto's loopt ook terug op Schiphol. Vorig jaar waren er 292 aangiften van inbraak in auto's, terwijl er dit jaar tot en met de zomer 89 ge teld zijn. En er verdwenen dit jaar tot 1 september 74 auto's van de parkeerterreinen, tegen 185 in 1994. Toch stijgt het aantal aanhou dingen niet drastisch. In 1994 werden er 82 mensen gear resteerd voor bagagediefstal en 9 voor autocriminaliteit. Over dit eerste half jaar waren er respectievelijk 42 en 8 aan houdingen. Pijnenburg verklaart de ken nelijk succesvolle aanpak door samenwerking tussen de mare chaussee, luchthaven, justitie en andere bij de projecten be trokken instanties. ,,Als je het aantal aangiftes zet tegenover het bezoek van ruim twintig miljoen passagiers, is Schiphol veilig." Tijden en standen volgens getijdetabei Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogv /ater Laagwalei lijd stand tijd stand 7 oktober 02.20 178 08.20 -116 14.45 163 20.45 -148 8 oktober 03.10 181 08.55 -115 15.25 170 21.20 -146 9 oktober 03.50 181 09.30 -117 16.05 176 21.55 -143 7 oktober 00.35 181 07.05 -111 12.55 166 19.20 -147 8 oktober 01.20 190 07.35 -115 13.35 179 19.55 -149 9 oktober 01.55 194 08.10 -120 14.10 188 20.35 -148 7 oktober 02.45 189 08.20 -125 15.10 175 20.45 -157 8 oktober 03.35 195 09.00 -125 16.00 185 21.20 -156 9 oktober 04.20 196 09.35 -127 16.40 189 21.55 -153 7 oktober 02.30 185 08.25 -121 14.55 170 20.45 -154 8 oktober 03.20 189 08.55 -121 15.40 178 21.20 -152 9 oktober 04.00 189 09.35 -123 16.20 182 21.55 -149 Springtij: 10 oktober Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Holbrooke wil vrede tegen elke prijs DEN HAAG (ANP) - Het is de Amerikaanse bemid delaar Holbrooke toch gelukt, ondanks onenigheid tot het laatste moment en ondanks het doorgaan van de gevechten: de strijdende partijen in Bosnië heb ben in principe ingestemd met een bestand dat aan staande dinsdag van kracht wordt. De komende dagen kunnen partijen dus nog monter door vechten om een zo gunstig mo gelijke startpositie te bereiken in de onderhandelingen tussen moslims, Kroaten en Serviërs, die op 25 oktober in de VS moe ten beginnen. Want één ding is zeker: de manier waarop de Amerikaanse regering aan kijkt tegen het Bosnië-conflict, verschilt fundamenteel van het volmondige Agressie mag niet lonen dat president Bush tij dens de Golfcrisis liet horen. Resultaat Holbrooke is, volgens mensen die hem goed kennen, iemand die vrede bijna tegen elke prijs wil. Hij wil een resultaat zien, en een zo rechtvaardig mogelij ke oplossing is daarbij niet zijn eerste prioriteit. Hij zal in ver gaande mate rekening houden met de realiteit. President Clinton lijkt zijn ondermi nister van buitenlandse zaken tot nu toe volledig te steunen. In het verleden waren er ook in West-Europa veel stemmen die zich verzetten tegen een belo ning" voor agressie. Mede daardoor hebben eerdere be middelaars zoals Lord Carring- ton, Lord Owen en Thorvald Stoltenberg uiteindelijk ge faald. De komende weken moet blijken of er in de publie ke opinie inmiddels meer be reidheid is tot het aanvaarden van een pragmatische oplos sing voor de inmiddels 42 maanden durende oorlog. Vrijwel elke realistische rege ling zal punten bevatten die in strijd zijn met het rechtvaar- digdheidsgevoel, want duizen den zullen niet naar hun huis kunnen terugkeren en geen schadeloosstelling ontvangen voor het aangedane leed. Maar in een eerste fase moet het staakt-het-vuren zelf wer ken. Struikelblok bij elk van de tientallen bestanden tot nu toe was de praktische uitvoe ring. Hierover zullen moeilijke onderhandelingen volgen tus sen de VN-troepen ter plekke en de strijdende partijen, waarin in het verleden sommi ge straten en wegen elk afzon derlijk ter sprake kwamen. Een mogelijk twistpunt tekent zich nu al af: de Bosnische re gering heeft aan het bestand de voorwaarde verbonden van herstel van de gas- en stroom voorziening voor Sarajevo. De Duitse minister van buiten landse zaken, Klaus Kinkel, heeft in zijn eerste reactie op het bestand gezegd dat het „snel,, alomvattend en contro leerbaar moet worden toege past". Daarvan hangt volgens hem af of betrokkenen de weg naar vrede, die zich nu duide lijker dan ooit aftekent, kun nen vervolgen. Ook al gaan de politieke lei ders akkoord met een staakt- het-vuren, onzeker is of deze hun mannen in het veld in be dwang kunnen houden. Ooit is gezegd dat één dronken Servi sche officier op de heuvels rond Sarajevo een staakt-het-vuren in één klap aan flarden kan schieten. Ook waren er vorig jaar op één dag 917 schendin gen van een toen geldend be stand. Partijen schonden het afgelopen jaar aan akkoord vaak al terwijl de drukinkt van de kranten die erover be richtten nog niet droog was. Een fundamenteel verschil met toen is dat de NAVO sinds deze zomer garanties geeft die het afdwingen van een bestand kunnen steunen. Blijft de vraag of Holbrooke, afkomstig uit een land met een optimistische volksaard, de maakbaarheid van vrede in ex- Joegoslavië niet te hoog in schat. „Wat de VS als 100- meter-sprint zijn begonnen, is inmiddels een marathon", schreef de in Sarajevo verschij nende krant Oslobodjenje deze week. Nationale haat, hon derdduizenden vluchtelingen, voortdurende aanspraken op grondgebied en onoprechte on derhandelaars kunnen nog veel roet in het eten gooien. IJZENDIJKE (ANP) - In het Zeeuws-Vlaamse IJzendijke is donderdag een berg van 250 ton suikerbieten ontvreemd. Het is een merkwaardige dief stal: afgezien van de tijd die nodig is voor het laden, zijn naar schatting zeven vrachtwa gens nodig om de partij te ver voeren. De politie heeft dat la ten weten. De bieten lagen langs de open bare weg te wachten op trans port naar de fabriek. De hele hoeveelheid is door onbeken den opgeladen en afgevoerd. De eigenaar, een landbouwer uit Oostburg, is door de dief stal voor enkele tienduizenden guldens gedupeerd. LEEUWARDEN (ANP) ■- Met de aanhouding van zeven ver dachten denkt het openbaar ministerie een omvangrijke drugshandel in het Friese Kol- luin te hebben opgerold. Hoofdverdachte is een 28- jarige man uit deze plaats. Hij en de andere zes verdach ten worden verdacht van het handelen in XTC-pillen, cocaï ne en hennep vanaf november vorig jaar. De hoofdverdachte is geen bekende van de politie. Naar aanleiding van klachten van de bevolking heeft de poli tie de afgelopen twee maanden ongeveer dertig bezoekers van een drugspand in Kollum ge hoord. Zij waren regelmatige bezoekers van het drugspand. Daarbij zaten ook jongeren van 14 en 15 jaar. De gehoorden waren afkomstig uit de ge meenten Achtkarspelen, Dan- tumadeel en Kollumerland. Het drugspand is inmiddels ge sloten. Algemene Rekenkamer: DEN HAAG (ANP) - Het asielbeleid schiet in de praktijk ernstig te kort. Momenteel wachten ongeveer 50.000 mensen op uitsluitsel of ze wel of niet in Nederland mogen blijven. De gemiddelde wachttijd is elf maanden. Dat is langer dan zorgvuldig kan worden genoemd. Dat stelt de Algemene Rekenkamer in een donderdag uitgebracht rapport over het asielbeleid. In een tegelijkertijd versche nen rapport van onderzoeks bureau Regioplan staat dat de herziene Vreemdelingen wet, die op 1 januari 1994 van kracht werd, nog niet heeft geleid tot beperking en verkortingvan de procedu res, zoals de bedoeling was. In sommige gevallen heeft de wet zelfs een averechts ef fect. Geen uitwisseling Het schort volgens de Reken kamer behoorlijk aan de uit wisseling van informatie tussen de Immigratie- en Na turalisatiedienst (IND), die verantwoordelijk is voor de toelatingsprocedure, en het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA), die de opvang verzorgt in centra en de plaatsing in reguliere wo ningen. Ook daardoor lopen de procedures nodeloos ver traging op, waarbij de Re kenkamer aantekent dat er ook sprake is van een ge brekkige communicatie tus sen deze instanties en de rechterlijke macht. De IND zit met een werk- voorraad die zes maal groter is dan de dienst aankan. De rechtbanken kunnen mo menteel het aantal beroeps zaken nog wel aan, maar de Rekenkamer voorziet grote problemen aan het einde van dit jaar. Dan sijpelt de ach terstand van de IND door naar de rechtbanken. Die kunnen rond de 6000 be roepszaken gaan behande len, terwijl er tegen decem ber 17.000 zaken op de rol zullen staan. De Rekenkamer wijt het gro te aantal nog onbesliste ge vallen aan de onverwacht grote aantallen asielzoekers in 1993 en 1994. Bovendien had de IND zijn handen vol aan interne problemen en re organisaties. Dit jaar is er sprake van een daling van de instroom. Die kans moet worden benut om orde op za ken te stellen. Dat vereist een strakkere sturing van de verantwoordelijke bewinds lieden, aldus de Rekenka mer, die pleit voor een con creet „stappenplan". Regioplan stelt vast dat de herziene Vreemdelingenwet zelfs procedures uitlokt. Vreemdelingen met vier pro cedures tegelijk zijn geen uitzondering. Regioplan con cludeert dat er soms in eerste instantie teveel, op wordt ge rekend dat zaken „simpel" kunnen worden afgedaan, terwijl later blijkt dat een goede inhoudelijke beoorde ling een beroepszaak had kunnen voorkomen. Toch pleiten de bij de evaluatie betrokken instanties niet voor nieuwe wetgeving. Ze willen rust aan het front die moet leiden tot een geleide lijke vei'betering van de uit- voering van de wet. Wel vin den ze dat het hoger beroep voor afgewezen asielzoekers moet worden hersteld. De bewindslieden van justitie kondigden al eerder aan hier onder voorwaarden aan te willen werken. Begrijpelijk In een reactie op beide rap porten zegt staatssecretaris Schmitz van justitie, die het asielbeleid coördineert, de kritiek op onderdelen van het beleid en uitvoering „be grijpelijk" te vinden. Ze wijst erop dat er al het nodi ge is gedaan maar dat het nog wel een jaar duurt voor dat het asielbeleid soepél verloopt. Waar nodig is ze bereid om het beleid in over leg met de Tweede Kamer aan te passen. De fractie van GroenLinks overweegt om een parlemen tair onderzoek te vragen naar de uitvoeringspraktijk en opvang van asielzoekers, aldus kamerlid Sipkes in een eerste reactie. Het beeld dat de Rekenkamer schetst van het asielbeleid is volgexis haar dat van een „puin hoop". De regeringsfracties PvdA, VVD en D66 willen in over leg met Schmitz en andere betrokken bewindslieden nagaan welke maatregelen nodig zijn om de uitvoering van het asielbeleid te verbe- teren. Suske en Wiske HET KOSTBARE KADER' door Wiliy Vandersteen [ttoj too meter lot san de top. Doorbijten, Bikske' J Uc lijn er... Daar staat professor Barabas om 'de lijd op ti nemen... Vrijdag 6 oktober Zierikzee Schrijfster Lieneke Dijkzeul in boekhandel De Vries. 15.00- 15.30 uur. Burgh-Haamstede Vertrek excursie Afvalverwer king Rijnmond (NVvH). De Schutse. 08.45 uur. Oosterland Lampionoptocht in het cen trum. Start om 19.45 uur vanaf de school aan Van de Abeele- straat. Bruinisse Fancy-fair. Cbs Op Dreef. 13.30 tot 15.00 uur. Zaterdag 7 oktober Zierikzee Rommelmarkt videoteam Bor- rendamme bij het verzorgings huis. Van 09.00 - 15.00 uur. Kinderkledingbeurs in 't Kof schip. 10.00 tot 11.30 uur. Evangelisatiemiddag. De Beu- ze. 13.30 tot 15.30 uur. Concertserie Ars Musica. Ro- Sa-kwartet in Lutherse kerk. 20.00 uur. Hans Liberg in de Concertzaal. 20.00 uur. Bejaardendag op het CJV- kamp. Van 09.30 -17.00 uur. Brouwershaven Oud papier ophalen. Vanaf 09.00 uur. Nieuwerkerk Start weekend auto puzzel- tocht. Start bij Rehoboth. 14.30 uur. Start weekend jeugdpuzzel- tocht. Start bij De Schakel. 14.30 uur. Oud papier ophalen. Vanaf 08.30 uur. Lampionoptocht. Start bij de muziektent. 19.00 uur. Filmavond Open Jeugdwerk. Het Kompas. 19.30 uur. Zondag 8 oktober Brouwershaven Lazy River Jazzband in Eet café 't Swarte Schaep. 15.00 uur. Nieuwerkerk Startweekend kerkdienst. Ja- cobuskerk. 10.00 uur. Maandag 9 oktober Zierikzee Vergadering commissie wel zijn en sociale zaken in de com missiekamer van het stadhuis. 19.30 uur. Vergadering commissie open bare werken en milieu in de raadzaal van het stadhuis. 19.30 uur. Brouwershaven Commissie ruimtelijk beheer en algemene zaken. Stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 10 oktober Zierikzee Vergadering commissie be stuurszaken in de raadzaal van het stadhuis. 20.00 uur. Renesse Beleggingssymposium. Hotel De Zeeuwse Stromen. 20.00 uur. Woensdag 11 oktober Zierikzee Begin cursus patchwork strip- quilting. De Vismarkt. 9.15 uur. Koffieochtend Leger des Heils, over opvoeden.'Poststraat 37. 09.45-11.15 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB. In de zaal van het Herv. Kerk centrum, achter de Gasthuis- kerk. 14.30 uur. Donderdag 12 oktober Zierikzee Themamiddag PCOB in het Multifunctioneel Centrum aan de De Huijbertstraat over de ziekte van Alzheimer. Aan vang 14.15 uur. Brouwershaven Commissie financiën. Stad huis. 19.30 uur. INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2