de zuidhoek 'Ze zijn zich bewust van hun capaciteiten VRIJDAG 6 OKTOBER 1995 NR 25853 ZIERIKZEE - Veertig jaar geleden kreeg de sociale werkvoorziening op Schouwen-Duiveland gestalte. Middels een gemeenschappelijke regeling gingen de gemeenten over tot het instellen van wat toen nog heette de Centrale Werkplaats Schouwen-Duive land. In veertig jaar is er veel veranderd in de socia le werkvoorziening op het eiland. Waar vroeger in twee oude schoolgebouwen in het centrum van Zie- rikzee cocosmatjes gevlochten werden en garnalen- kistjes werden getimmerd, worden nu op het indus trieterrein met behulp van machines hoogwaardige produkten in elkaar gezet. Tot 1955 waren het vooral de kerkelijke of ideële instellin gen die bedrijfjes stichtten waar gehandicapten konden werken. In 1955 kregen de ge meenten echter de wettelijke plicht werk te creëren voor mensen die vanwege een han dicap in het reguliere bedrijfs leven niet aan de slag kwamen. De gemeenten op Schouwen- Duiveland sloegen de handen ineen en via een gemeenschap pelijke regeling werd de Centrale Werkplaats Schou wen-Duiveland opgericht, 't Schooltje, werd het toen ge noemd, omdat onderkomen werd gevonden in twee oude schoolgebouwen in de Man huisstraat en Wevershoek in Zierikzee. 't Schooltje is na veertig jaar veranderd in een volwaardig bedrijf waar in totaal 188 men sen (173 SW-ers en vijftien ambtenaren) werken en per jaar een bruto omzet van zo'n vier miljoen gulden wordt ge haald. De meeste medewer kers, ongeveer zestig, zijn werkzaam op de metaalafde ling van de Zuidhoek. Vijftig vinden emplooi op de elektro- afdeling, veertig in de groen voorziening en 35 op de varia- afdeling. Steeds meer opdrachten .voor de Zuidhoek zijn afkomstig uit de directe omgeving van het werkvoorzieningsschap. Op dit moment wordt tachtig pro cent van de omzet uit de regio gehaald. En dat percentage wordt volgens drs. P. J. de Groot, directeur van de Zuid hoek, nog steeds hoger. Een ontwikkeling die hem tevre den stemt. Bedrijven ver weg brengen immers alleen maar meer problemen met zich mee, luidt zijn oordeel. Niet gelukkig is hij met het feit dat zo weinig medewer kers van de Zuidhoek door stromen naar het reguliere be drijfsleven. De Groot beschikt nog niet over recente cijfers, maar in 1993 was het uit stroompercentage 1,16 pro cent. „En dat zal vorig jaar niet veel hoger zijn geweest. Dat kun je eigenlijk niet ver kopen, wanneer je bedenkt dat het landelijke uitstroom percentage op zes procent ligt", aldus De Groot. De doorstroming is echter al geruime tijd een probleem. De Groot: „In het verleden wer den vaak SW-ers gedetacheerd bij de plantsoenendienst van de gemeenten en wanneer er een vacature ontstond namen de gemeenten deze mensen over. Dat werd steeds minder en in het kader van de gemeen telijke herindeling is het nu helemaal van de baan." Dat betekent niet dat medewer kers van de Zuidhoek niet meer werken voor de gemeen ten. De afdeling groenvoorzie ning van de Zuidhoek heeft immers in een aantal gemeen ten een of meerdere sectoren van het openbaar groen in on derhoud. Brouwershaven heeft de Zuidhoek zelfs het on derhoud van het openbaar groen volledig in handen gege ven. Het meest ideale is volgens De Groot, wanneer gemeenten he le wijken uit handen geven. „Dan kunnen we zelf het tem po en de inzet van de mensen bepalen. De mensen zitten ten slotte niet voor niets in de Zuidhoek. Wanneer ze mee moeten in het tempo van een medewerker van gemeente werken dan gaat het slechts een paar dagen goed. Daarna kunnen ze het niet meer bijbe nen." Omdat er zo weinig mensen doorstromen naar het be drijfsleven is de wachtlijst van de Zuidhoek inmiddels ge groeid tot zo'n 33 personen. In eerste instantie wordt de wachtlijst echter veroorzaakt door het grote aanbod van mensen die een beroep doen op de sociale werkvoorziening. Dat heeft volgens De Groot veelal te maken met de veran Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Zuid hoek wordt zaterdag 14 oktober een muziek- en zangavond gehouden in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Naast (oud)me- dewerkers, relaties en opdrachtgevers zijn ook andere be langstellenden welkom om samen met de Zuidhoek feest te vieren. Aan deze avond wordt meegewerkt door: Koninklijke Har monie Kunst en Eer uit Zierikzee, Maarten Bruijnes, Ad Hagesteijn, John Prins, W. van Gilst (Wullum uut Bru), het Bruinisser Visserskoor en het duo Blik en Veger. De aanvang van deze feestavond is 19.30 uur. Veertig jaar Werkvoorzieningsschap de Zuidhoek Sinds jaar en dag worden er op de metaalafdeling van de Zuidhoek onderdelen voor Koni geassembleerd. deringen in en de onzekerheid rond de WAO. „Waar vroeger de mensen de WAO ingingen besluiten ze nu om zich toch maar aan te bieden voor de so ciale werkvoorziening." Toch heeft De Groot ook een stille hoop dat de wachtlijst ten dele te maken heeft met het verlagen van de drempel van de SW-bedrijven. Vroeger was het imago van de sociale werk plaats erg slecht. Wanneer je daar terecht kwam deugde er niet veel aan je. Zo dacht ten minste het pierendeel van de bevolking erover. De Groot: „Dat stigma is er af. Dat zie je met name tijdens een open dag. Iedereen beschouwt het toch als een gewoon en volwaardig bedrijf. Ook het reguliere be drijfsleven doet dat. Zij hou den bij het binnenhalen van een order al in een vroeger sta dium rekening met wat het SW-bedrijf kan betekenen in het produktieproces, dan een aantal jaren geleden het geval was. Nog steeds veel te laat naar mijn oordeel. Maar het wordt steeds beter." In de loop der jaren heeft de Zuidhoek met verschillende opdrachtgevers een uitsteken- de relatie opgebouwd. Met een aantal «van hen, zoals Delta Elektronika uit Zierikzee en Koni uit Oud-Beijerland duurt de relatie al tientallen jaren. Gevraagd naar het waarom van deze trouw antwoordt De Groot gekscherend: „Mis schien omdat we het zo goed doen". Hij heeft echter wel een idee waar de honkvastheid van de klanten vandaan komt. „We onderscheiden ons van de grotere SW-bedrijven in onze kleinschaligheid. Dat probe ren we ook uit te buiten. De lij nen zijn erg kort en daardoor kunnen we snel inspelen op de wensen vart de klanten en daardoor zeer klantgericht werken. Op een andere manier kunnen we niet tegen de grote re verbanden op." Waar de Zuidhoek ook bijna niet tegenop kan zijn de bezui nigingen waarmee de SW-be drijven de laatste jaren te kampen hebben. Aan de ene kant heeft De Groot wel begrip voor de handelwijze van het rijk. In zijn ogen nam de Socia le Werkvoorziening immers een wel zeer riante positie in, in vergelijking met andere vormen van gesubsidieerde ar beid. Door de bezuinigingen worden de SW-bedrijven ech ter gedwongen efficiënter te werken, hetgeen het gevaar in zich houdt dat de 'onderkant', de verstandelijk gehandicap ten, tussen de wal en het schip terecht komt. „En voor deze groep mensen is het toch al zo moeilijk om passend werk te krijgen", aldus De Groot. Of ficieel luidt het dat: „Het SW- bedrijf voor betaald werk zorgt voor mensen met een in de persoon gelegen handicap en dat het dit wil blijven doen. Daarnaast wil het SW-bedrijf zijn deskundigheid en organi satie facilitair inzetten voor andere personen met een grote afstand tot de arbeidsmarkt." In simpele bewoording is dat zoiets als „arbeid bieden aan mensen met een handicap die in het normale bedrijfsleven niet aan de bak komen.Aldus De Groot. Maar het gaat niet alleen om het bieden van arbeid. Uit gangspunt is nog steeds de ar beidsgeschiktheid van de men sen te bevorderen en te behouden. De laatste jaren is dit echter onder druk komen te staan van de bezuinigingen, maar volgens De Groot komt de doelstelling in de nieuwe wet die per 1 januari 1997 van kracht wordt, weer wat promi nenter naar voren. „De over heid gaat weer meer gebruik maken van de mogelijkheden die de sociale werkvoorziening heeft. En dat is maar goed ook, want het uiteindelijke doel is toch dat zo veel mogelijk men sen uit het SW-bedrijf een plaats vinden in het vrije be drijf." Aan de mensen zelf zal dat vol gens hem niet liggen. „Deze zijn in de afgelopen jaren steeds mondiger geworden. Ze zijn zich bewust van de capaci teiten die ze hebben en de mo gelijkheden binnen het be drijfsleven. Wij spelen daarop in en proberen ze dan ook lei dinggevende functies te geven. Dat was tien tot vijftien jaar geleden ondenkbaar." Dat heeft overigens niet alleen te maken met bewustwording van de medewerkers. Ook de kortingen op de financiering van het rijk spelen hierin een rol. Of hier in het kader van de nieuwe wet iets aan verandert is nog onzeker. Zeker is echter wel dat de SW-bedrijven er wat dit betreft niet op vooruit gaan. Sinds 1989, toen de bud getfinanciering een feit werd, zijn ze er financieel alleen maar op achteruit gegaan. Dat het zover gekomen is, heeft volgens De Groot te maken met de groei van het aantal SW-ers aan het eind van de ja ren zeventig en begin jaren tachtig. „Toen ging de SW de overheid toch wel veel geld kosten en daar hebben ze in Den Haag maatregelen tegen genomen. De kortingen waar toen tot besloten werd gaan ook nu nog onverkort door." Ondanks dit alles is de Zuid hoek nog steeds in staat'het te kort terug te verdienen. Maar dat het werkvoorzienings schap niet in een riante positie verkeert mag duidelijk zijn. Daar komt nog eens bij dat wanneer de tekorten stijgen de gemeenten zo met het vinger tje omhoog staan. Zij zijn het tenslotte die het, ook na veer tig jaar, nog steeds voor het zeggen hebben. Tekst: Ad Hagesteijn Foto's: Marijke Folkertsma Voor het bewerken van het metaal beschikt de Zuidhoek over een uitgebreid machinepark. Twee vrouwelijke medewerkers aan het werk op de varia-afdeling; de damesafdeling zeggen ze in de Zuidhoek. De fronten en kasten die voor Delta Elektronika gemaakt worden zijn een voorbeeld van de vele contacten die er zijn tussen de Zuidhoek en het regionale bedrijfsleven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 11