Bouwen op tuinbouwgrond vereist lange termijnvisie Onsterfelijkheid: ver weg Uw dossier doorgelicht Ouderorganisatie: niet meer dan 28 leerlingen per klas Escort Cosworth verbeterd I DINSDAG 3 OKTOBER 1995 NR 25851 Volgens Landbouw Economisch Instituut Onttrekking van glastuinbouw grond voor extra woningbouw hoeft geen negatieve gevolgen te hebben. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Onttrekking van grond aan de glastuinbouw voor extra woningbouwlocaties hoeft niet automatisch negatieve gevolgen te hebben voor het functioneren van de glastuin bouwcentra. Als er goede hervestigingsmoge lijkheden zijn, kan de Nederlandse centrum functie behouden blijven. Landelijke coördinatie en fase ring in de tijd zijn daarvoor noodzakelijke voorwaarden. Onttrekking van grond in de bollenstreek heeft behalve voor de hyacintenteelt nauwe lijks gevolgen voor het econo misch en ruimtelijk functione ren van de Nederlandse bollenteelt. De toeristische kwaliteit van het gebied wordt er wel door aangetast. Gevolgen Regionaal economisch heeft onttrekking van tuinbouw grond wel ingrijpende gevol gen. Dit zijn enkele conclusies uit een tweetal studies, die het Landbouw-Economisch Insti tuut (LEI-DLO) heeft verricht in opdracht van het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) De resulta ten van deze studies vormen bouwstenen voor de stand puntbepaling van LNV over de onttrekking van tuinbouw grond in het kader van de actu alisering van de VINEX bouw locaties). Extra behoefte aan woningen na 2005 leidt tot een bijstelling van de ruimte, die gereser veerd moet worden voor de functies wonen en werken. Ex tra claims op huidige of toe komstige gronden voor de glastuinbouw en bollenteelt in de Randstad behoren tot de mogelijke keuzes. Dit heeft uiteenlopende gevolgen voor het economisch en ruimtelijk functioneren van de centra voor de glastuinbouw en voor de bollenteelt. Modernisering van het Zuid hollands Glasdistrict brengt door een grotere ruimtebeslag voor werkruimtes, bassins, en dergelijke in komende decen nia een daling van, het areaal glas van 700 ha in dit gebied met zich mee. Indien boven dien de infrastructuur en de landschappelijke aankleding aangepast worden, daalt het areaal glas nogmaals met een zelfde omvang. Uit onderzoek is gebleken, dat het glastuinbouwcomplex op nationaal en ten dele zelfs Noordeuropees niveau functio neert. Maar ook dat er vol doende kwalitatief goede loca ties zijn om deze 1.400 ha elders in Nederland te plaatsen. De Nederlandse glastuinbouw wordt door deze modernise ring versterkt en beter toege rust voor de concurrentie. Hervestiging van glastuin- bouwconcentraties vereist een coördinatie op landelijk ni veau met alle belanghebben den, zodat de gekozen aanpak haalbaar, betaalbaar en be heersbaar is. De opties voor VINEX-bouwlocaties van maximaal 600 ha vergroten de omvang van het ,,uit te plaat sen" glasi Deze onttrekking van tuinbouwgrond heeft ook geen invloed op het functione ren van het Nederlands glas tuinbouwcomplex. Ruimtegebrek Overigens zullen op korte ter mijn de beschikbare glastuin- bouwlocaties binnen de Rand stad benut worden, zodat de glastuinbouw ook in de ko mende decennia in dit gebied omvangrijk en belangrijk blijft. De huidige onttrekking van bollengrond in de Bollenstreek wordt door het ruimtegebrek nu reeds als een nadeel gezien. Een grotere onttrekking als ge volg van de VINEX-bouwloca ties leidt met namc-tot een da ling van het areaal hyacinten. Voor de overige bollen zijn ge schikte gronden elders in Ne derland aanwezig.Naar ver wachting zal ook bij een omvangrijke onttrekking van tuinbouwgrond een groot deel van de handel in de bollen streek gevestigd blijven. Eco nomisch gezien behoeft een omvangrijke onttrekking van bollengrond niet tot blijvende schade van het nationale bol- lencomplex te leiden. Een ne gatieve invloed wordt ver wacht op de toeristische kwaliteiten van deze streek door de sterke verkleining van het areaal bollen. Mondiaal gezien is de combinatie bollen velden, keukenhof en bloe mencorso een uniek attractie- punt. Mens al eeuwenlang op zoek DEN HAAG (ANP) - Al zo lang de mens leeft is hij op zoek naar de eeu wige jeugd en onsterfelijkheid. Chinese alchimisten speurden eeuwen geleden al naar een geneesmiddel tegen het oud worden. Mythologische helden schuimden de zeeën af in hun speurtocht naar het levenselixer. Zoals zij faalden op hun zoek tochten, zo zoeken ook 4e we tenschappers van vandaag nog steeds vruchteloos naar het middel om veroudering tegen te gaan. De wetenschap weet het verouderingsproces wel steeds beter te ontrafelen, maar het onderzoek op dit ter rein staat feitelijk nog in de kinderschoenen. Geen doorbraak Weliswaar melden de media met een zekere regelmaat de ontdekking van alweer een nieuw gen dat afsterven van menselijke cellen zou tegen gaan, maar een echte door braak blijft uit. De processen zijn te ingewikkeld voor de hapklare oplossingen waar sommige laboranten graag goede sier mee maken. ,,Er zijn veel oorzaken van het ouder worden, alles grijpt in elkaar, achter elke gevonden sleutel wacht een nieuw slot". „Iedereen die suggereert HET middel tegen verouderen te hebben gevonden is een zalfjes en smeerseltjes verkopende charlatan", aldus prof. dr. D. Knook, directeur van het TNO- instituut voor ouderdom-on- derzoek. Niet iedereen is ervan overtuigd dat de dood ons allen onverbiddelijk komt ha len. Sommmige mensen gok ken op toekomstige ontwikke lingen in de wetenschap en laten zich na hun overlijden in vriezen. Zij hopen op een ontdekking die hen weer tot leven zal wek ken. Miljoenen anderen heb ben het water uit de bron der jeugd en het levenselixer ver vangen door vitamines, hor moonpreparaten en speciale diëten. Knook denkt er het zij ne van en richt zich vooral op de kwaliteitsverbetering van het leven op hoge ouderdom. In Nederland wordt naar zijn weten geen serieus weten schappelijk onderzoek gedaan naar het onsterfelijk maken van de mens. Hij gelooft niet in de oneindigheid van het men selijk lichaam, maar denkt dat de gemiddelde mens nog heel wat jaartjes ouder kan wor den. Voordat hij uitwijdt over de stand der wetenschap, wil Knook twee dingen onder scheiden: de levensverwach ting en de maximale levens duur van de soort. Het eerste is het aantal jaren dat iemand bij zijn geboorte mag verwachten te leven. „Momenteel ligt dat voor een Nederlandse vrouw op 80 jaar. Een jongetje dat nu geboren wordt, kan veronder stellen 74 jaar te worden." De ze getallen lagen begin van de ze eeuw nog op respectievelijk 53 en 51 jaar. Knook sluit niet uit dat zijn achterkleinkinde ren een levensverwachting van rond de honderd jaar zullen hebben. Niet ouder De maximale levensduur is daarentegen sinds het begin van de eeuw nauwelijks geste gen. Er mogen dan steeds meer mensen steeds ouder worden, dat zegt niets over de hoogst mogelijke ouderdom. Knook legt de magische grens rond de 120 jaar. Ouder is naar bekend nog nooit iemand geworden. Hoe oud iemand wordt, hangt globaal van drie dingen af: de erfelijke aanleg tot snelle afta keling, de leefomgeving/leef wijze en tenslotte de vatbaar heid voor ziektes. Iemand die gezond eet, genoeg beweging neemt, niet ziekelijk is en wiens vader zeer oud is gewor den, maakt een goede kans een hoge leeftijd te bereiken. Voor waarde is wel dat hij geen For- myle-1 coureur is. Een van de belangrijkste theo rieën is die van de Vrije Radi calen. Deze incomplete, agres sieve moleculen razen als ongerichte projectielen door het lichaam. Zij missen een elektron en stelen dit terug van andere moleculen, waarbij grote schade wordt aange bracht aan de structuur van het lichaam. Dit proces is niet te stoppen, maar als een deel van de radi calen weg wordt gevangen voordat ze schade kunnen ver oorzaken, veroudert de mens langzamer dan normaal. „Be paalde vitamines zijn daartoe een goed middel", aldus Knook. Door de natuurlijke verdediging tegen de radicalen te verbeteren slaagden weten schappers er in bepaalde stam men van het zeer vluchtige ba- nanenvliegje dubbel zo lang te laten leven als andere. Niet al leen worden de geselecteerde vliegjes weken ouder dan hun soortgenoten, ook zijn ze ge zonder, vliegen ze harder en zijn ze beter bestand tegen stress. In de wetenschap dat ze meer tijd hebben, houden de beest jes zich op seksueel gebied in: voortplanten gebeurt pas op latere leeftijd. Als een vrijen de hoogbejaarde die in twee uur de marathon van New York loopt beleven de vliegjes hun laatste dagen. En in dit tijdsbesef zit 'm volgens gods dienstsocioloog prof. dr. G. van Tillo nu juist de kneep: Hij weet dat de kans nihil is, maar mocht de mens ooit onsterfe lijk worden, dan zal iedereen alles uitstellen tot morgen, overmorgen en volgend jaar. Hij constateert dat de prikkel tot werken ligt in het besef van de beperkte tijd. „De zinge ving van ons leven bestaat uit limitering. Wat moet je met le ven als er geen einde aan zou komen? Veel ouderen weten nu al niet wat te doen met de hun resterende jaren." Tweede nadeel van een maat schappij der bijna onsterfelij- ken is dat er geen doorstro ming meer zal zijn. De nieuwelingen kunnen hun le ven maatschappelijk alleen zinnig invullen door de oudere generaties „over de kling te ja gen". De natuurlijke evolutie maakt dan plaats voor revolu tie, de huidige generatiekloof zal verbleken bij wat ons te wachten staat indien we de ge droomde staat der onsterfe lijkheid bereiken, aldus Van Tillo. „De natuur zal ook dan zichzelf reguleren. Moord en doodslag nemen de plaats in van natuurlijke sterfte. Ieder zinnig mens die langer dan een seconde nadenkt zal zijn aan vankelijke 'ja' tegen eeuwige jeugd ogenblikkelijk vervan gen door een hartgrondig nee." Ouders COO DEN HAAG (ANP) - Maximaal 28 kinderen per klas, hooguit anderhalf uur huiswerk per dag en een systeem van studiefinanciering dat stu denten hoogstens 30.000 gulden studieschuld opzadelt. Dat zijn enkele wensen van Ouders &COO, een organisatie voor ouders in het chris telijk onderwijs. Het is de opvolger van de OP- CO, de ouderraad die deel uit maakte van de koepelorgani satie in het protestants- christelijk onderwijs, de BP- CO. De organisatie besloot zich los te maken van de koe pel om beter voor de belangen van ouders op te kunnen ko men. Ondersteuning De BPCO richtte zich naar de smaak van de OPCO te veel op de ondersteuning van school besturen en schoolleiding. Ou- ders&COO wil meer aandacht voor ouderraden en medezeg genschapsraden. De nieuwe organisatie presenteerde don derdag een lijstje met wensen. Die hebben niet alleen betrek king op het onderwijs. Zo pleit Ouders&COO voor een vrijwillige mediacode die ertoe moet leiden dat kinderen niet onbeperkt bloot komen te staan aan geweld. De ouderor ganisatie wil een wettelijk maximum stellen aan het aan tal leerlingen per klas in het basisonderwijs. Wenselijk zou een norm van 24 kinderen per klas zijn, maar 28 is wat be treft de ouders het maximum. Nu telt 17 procent van de scho len klassen van 35 of meer leer lingen. Ook zouden ouders niet meer dan 200 gulden per jaar moeten bijdragen aan het ver voer van hun kinderen als die zijn aangewezen op een school buiten hun woonplaats. Op het wensenlijstje prijken ook enkele ideeën ten aanzien van het hoger onderwijs. Zo wil Ouders&COO een plaats voor ouders in de nieuwe be stuursstructuur van de univer siteiten. Het maximum van 30.000 gulden dat de ouders ge steld willen zien aan de studie schuld van hun kinderen is ge baseerd op het maximale krediet dat banken doorgaans willen verstrekken aan een re delijk verdienende jonge aca demicus. Bescherming van medische gegevens ZIERIKZEE - Persoonlijke gegevens zijn be schermd in Nederland. Dat betekent dat nie mand zomaar een kijkje mag nemen in deze ge gevens. Zo zal de bank echt niet aan uw buurman vertellen wat er op uw rekening staat en ook niet aan u hoeveel die buurman verdient. Iedereen kan hier met een gerust hart op ver trouwen. Ook als het gaat om médische gegevens gelden een aantal re gels. Juist met deze gegevens hebben anderen immers niets te maken. Daarom is het een en ander wettelijk vastgelegd. In de Wet Geneeskundige Behan delingsovereenkomst staan de spelregels op papier, bijvoor beeld hoe lang medische gege vens bewaard moeten worden en wie ze mogen bekijken. Al uw medische gegevens sa men vormen het medisch dos sier. Hierin staan alle gege vens die van belang zijn voor uw behandeling. Bijvoorbeeld wat uw klachten precies zijn, hoe uw operatie is verlopen of de uitslag van een onderzoek. Elke arts of andere hulpverle ner i§ verplicht zo'n dossier goed bij te houden. Zo wordt er niets vergeten en is het moge lijk om bij de behandeling betrokken hulpverleners zorg vuldig te informeren. De hulp verlener mag niemand anders iets vertellen, dat hoort bij zijn beroepsgeheim. Het dossier gaat over üw lichaam en ge zondheid. Logisch dat iemand anders niet zomaar in uw dos sier mag kijken. Tenminste, niet zonder uw uitdrukkelijke toestemming. U zelf mag het dossier uiteraard wel inzien. Maar niet alles. Gegevens uit vertrouwelijke gesprekken met bijvoorbeeld uw partner of ouders di$ in het dossier zijn opgenomen, haalt de arts er vooraf uit. Ook deze privacy moet gerespecteerd worden. Als u dingen leest die volgens u niet kloppen, kunt u hem vra gen om ze te veranderen. De ge gevens staan er zoals de hulp verlener ze ziet. Het kan best zijn dat u een andere mening heeft. Als de hulpverlener ze niet wil veranderen, zal hij u uitleggen waarom. Een andere mogelijkheid is om u eigen vi sie op de 'behandeling op te schrijven. Deze verklaring wordt dan aan het dossier toe gevoegd. Bij normaal weggebruik beter bruikbaar ZIERIKZEE - Ford heeft de zestienkleps turbomotor van de Escort RS Cosworth onder handen genomen om de prestaties bij normaal wegge bruik beter bruikbaar te maken. Het belangrijkste daarbij is de toepas sing van een nieuwe Garrett turbocompressor, die dankzij zijn kleinere diameter sneller reageert op het gas. Als standaarduitrusting werd oorspronkelijk een Garrett T35 turbocompressor gemon teerd, om in wedstrijden het potentieel van de krachtbron ten volle te benutten. Deze is nu vervangen door een kleiner exemplaar, een Garrett T25. De geringere massa van de ro tors, snellere gasstromen en een nieuwe overboost-strate- gie reduceren de turbotraag heid aanzienlijk. Feller Daardoor reageert de Cos worth feller op het gaspedaal, maar daalt ook het gemiddelde brandstofverbruik. De be langrijkste reden om de turbo compressor te verruilen voor een kleiner exemplaar was het reduceren van het turbo lag, de reactietijd van de turbo op het gas, vooral bij lagere motor toerentallen, onder normale rijomstandigheden op de openbare weg. Hoewel deze veranderingen vrijwel geen invloed hebben op de al zeer snelle acceleratie van 0-100 km/h - in 6,1 secon den namelijk - wordt de acce- leratietijd van 0-160 km/h met bijna een volle seconde be kort: slechts 14,4 in plaats van 15,3 seconden. Het verschil in de acceleratietijden in één ver snelling, die realistischer zijn bij het gebruik in het dage lijks verkeer, is echter veel Een agressief ogend monster: de Escort Cosivorth. aanzienlijker. De acceleratie- tijd van 50-100 km/h in de vier de versnelling wordt er door van 14,4 seconden terugge bracht naar slechts 9,4 secon den. De carrosserie van de Escort RS Cosworth is gebaseerd op die van de driedeurs Escort, maar ruim 50 jorocent van de carrosseriedelen zijn uniek voor de Cosworth. De carrosse rie is uitzonderlijk stijf. De voor- en achterschermen zijn breder dan bij het standaard model, om de grotere spoor breedte en de grotere wielen te herbergen. De brandstoftank heeft met zijn 65 liter een 10 li ter grotere capaciteit. Het onderstel van de Escort RS Cosworth zorgt voor een uit zonderlijke goede wegligging en voor een uitnemende veilig heid. De banden voor de Escort Cosworth zijn geselecteerd na een jarenlang proces van tes ten en elimineren, waarbij is proefgereden op afgesloten cir cuits, testbanen en op de open bare weg. Een goede grip 'op nat' had daarbij een hoge prio riteit. Uiteindelijk is de keuze gevallen op een speciaal voor de Cosworth gemaakt versie van de Pirelli P Zero. De remmen, inwendig geventi leerde schijven rondom (278 mm doorsnee voor en 273 mm achter), worden bediend via een hydraulische hogedruk- bekrachtiging, met ABS. Luchtkanalen in de voorspoi ler brengen koellucht naar de voorste schijven. De Escort Cosworth heeft een eigen, uniek instrumentarium. Het omvat dezelfde instrumenten als dat van de RS2000, plus een extra paneel met drie meters - voor oliedruk, turbodruk en voltage. Het interieur van de RS Cos worth onderscheidt zich ver der van de standaard-Escorts door een leren stuurwiel, een aparte middenconsole en een zeer comfortabele achterbank. De voorstoelen zijn van een speciaal ontwerp, dat een per fecte zijdelingse steun biedt en ook op zeer lange trajecten ui terst comfortabel blijft. ,,r. w si

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 7