dichters 'Tussen gemeenten onderling zijn vaak grote verschillen College b en w verbaasd over kritiek fracties op plan Scharendijke-West 'Niet achter de geraniums gaan zitten en denken we hoesten het zelf wel op' kerkberichten Zuidhoek krijgt order van BEMA bij produktie nieuwe Azaronstick DINSDAG 3 OKTOBER 1995 NR 25851 5 Gehandicaptenorganisaties op Schouwen-Duiveland: ZIERIKZEE - „De gehandicapten en arbeidsongeschikten op Schouwen- Duiveland moeten meer voor zichzelf opkomen en gebruik maken van de mogelijkheden die er zijn." Dat is de conclusie van mevrouw M. Timmer man-van der Wekken, secretaris van de ANIB afdeling Schouwen-Duive land. De ANIB en andere gehandicaptenorganisaties waren afgelopen zaterdag tijdens de opening van het MFC in Zierikzee met een stand aan wezig om bekendheid te geven aan de landelijke actie Pechkoffer. „Alsof u volstrekt niet op de hoogte bent van de weerbarsti ge problematiek en onze bijge stelde tijdsplanning", aldus het college in antwoord op de algemene beschouwingen. Het college stelt dat het deze frac ties toch ook bekend moet zijn dat een poging om vooruit te lopen op de provincie op de weg naar uitvoering van de plannen, destijds schipbreuk heeft geleden. „Onder goed keuring door uw raad, is beslo ten tot de huidige aanpak, neergelegd in het door u vast gestelde stappenplan", bena drukt het dagelijks bestuur van Middenschouwen. Het college bespeurt nu in elk geval voldoende draagvlak on der de fracties om voor het op tijd realiseren van de rondweg bij Scharendijke, een bedrag van 828.000 gulden beschik baar te stellen. Te weten het aandeel van de opbrengst van de bungalowverkoop in het plan Zeeland Village dat ten goede van de gemeente komt. B en w willen nu dat de frac ties de suggestie, die het colle ge al eerder deed, onderschrij ven, zodat geprobeerd kan worden dit onderdeel van Scharendijke-West bij de pro vincie naar voren te halen. De Zeeuwse afdeling van de Federatie Nederlandse Vakbe weging heeft een aantal uit gangspunten geformuleerd. Deze dienen voor een stimule ringsbeleid om het toetreden tot de arbeidsmarkt te bevor deren. De vakbeweging heeft in een aantal gebieden de uit gangspunten getoetst aan de bestaande situatie. Langdurig werklozen De stimulering moet zich in eerste instantie richten op mensen die het contact met de arbeidsmarkt al voor langere tijd hebben verloren. Ter sti mulering van het aannemen van uitkeringsgerechtigden geldt een premiesysteem. Voor Schouwen-Duiveland is een aantal gemeenten verenigd in een Intergemeentelijke So ciale Dienst (ISD Schouwen- Duiveland) en wordt door de In antwoord op de constate ring van de VVD dat er in buurgemeenten meer van de grond komt in de recreatieve sfeer dan in Middenschouwen, stellen b en w dat die partij ap pels met peren vergelijkt. Het college wijst er op dat de ge meente dicht bij de damaanzet van de Brouwersdam ligt en binnen het gebied valt waar voor de provincie een streek planuitwerking aan het voor bereiden is. En die heeft weer vertragend gewerkt op de ont wikkeling van plannen in Mid denschouwen, aldus b en w. Veiligheid Wat betreft het hoofdstuk Po litie meldt het college dat het naar zijn oordeel terecht is ge weest dat het tunneltje bij Scharendijke deze zomer tijde lijk helemaal werd afgesloten in verband met ordeverstorin gen. „Dat door dit besluit een risico ontstond bij het overste ken van de N57 ontkennen wij niet", aldus b en w. Het college overlegt momenteel met de wegbeheerder en de politie om voor het volgend' seizoen tot een voor iedereen aanvaardba re oplossing te komen. Verder willen b en w nu ook FNV als een éénheid be schouwd. Wat betreft de premie relate rend aan het aantal gewerkte uren komt Schouwen-Duive land volgens de vakbond goed uit de bus. De ISD betaalt de premie in twaalf maandelijkse termijnen uit, of op verzoek na zes maanden. De gemeenten hebb.en een stimuleringsrege ling. Voor oude gevallen is er een overgangsregeling getrof fen. Er is gekozen voor een fa segewijze afbouw. In Zeeland heeft alleen de gemeente Veere alleenstaande ouders in een bijzondere groep onderge bracht. Die gemeente kijkt naar wat de positie en de moge lijkheden zijn van de doel groep. De ISD op Schouwen geeft vol gens de FNV, gezien de hoogte van het bedrag van de premie, wellicht de voorkeur aan een volledige baan ten behoeve meewerken aan de formatie van een duikgroep op Schou wen-Duiveland. Kamperen Het college stelt dat de ge meenten op Schouwen-Duive land van plan zijn om wat be treft het kamperen bij de boer, hetzelfde beléid te voeren, dat niet veel afwijkt van het huidi ge. Stacaravans worden toege laten op terreinen waarvoor een kampeervrijstelling geldt, terwijl het aantal eenheden en de duur van het seizoen, het zelfde blijft. Wel zal elk jaar een nieuwe vrijstelling voor het kamperen bij de boer moe ten worden aangevraagd. Het verkrijgen van zo'n vrijstel ling is straks ook weggelegd voor anderen dan agrariërs, mits de aanvrager voldoet aan de eisen qua aantallen en als de omgeving nog mogelijkheden biedt. Dit nieuwe beleid van zone ring en quotering past volgens het college beter omdat hier mee de locaties bepaald kun nen worden waar uitbreiding van het kleinschalig kamperen met een vrijstelling, nog plaats kan vinden. Ook ontstaan er dan geen problemen als een van de werklozen, in plaats van een part-time dienstbe trekking. Mensen die thuis kinderen te verzorgen hebben worden ge stimuleerd om een deeltijd baan aan te nemen. Kinderop vang dient vergoed te worden uit de bijzondere bijstand. Op Sëhouwen-Duiveland kan men de stimuleringspremie verlen gen zo lang het jongste kind jonger is dan 6 jaar. Hierbij heeft men het dan over een part-time dienstbetrekking. Mensen die geen sollicitatie plicht hebben, zoals moeders met kinderen onder de 5 jaar en herintreedsters, zijn ook van een premie verzekerd, als ze terug wensen te keren op de arbeidsmarkt. De FNV meent dat de om schrijving van regelingen van premieverstrekking zó moet zijn, dat de doelgroepen er rechten aan moeten kunnen ontlenen. Volgens de vakbond is dat nog niet altijd goed gere geld. Vrijwilligerswerk Om het vrijwilligerswerk te stimuleren bieden Schouwen- agrariër met kampeervrijstel ling, stopt met zijn agrarische activiteiten en hij geen vrij- stelling meer zou Kunnen krij gen als dit recht alleen maar voor agrariërs telt. Bedrijventerrein De Provinciale Planologische Commissie heeft moeite met de vestiging van een bedrij venterrein in Kerkwerve, meldt het college. Tijdens een werkbezoek van gedeputeerde J. G. van Zwieten aan Midden schouwen op 18 oktober, bren gen b en w dit punt naar voren. Op de vraag van de PvdA over het onderzoek naar de vervui ling bij de voormalige stort plaats in Scharendijke, ant woordt het college dat de voormalige stortplaats is aan gemeld bij de provincie. De provincie gaat een verkennend bodemonderzoek houden bij alle oude Zeeuwse stortplaat sen. De begroting wordt behandeld tijdens een openbare raadsver gadering op donderdag 12 ok tober. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis in Scharendijke en begint om 19.30 uur. Duiveland en Tholen premies aan. De discussie over dit vraagstuk is binnen de FNV nog niet afgerond. Voorstan ders kijken vooral naar de doelgroep voor wie het heel be langrijk kan zijn dat zij regel matig contact met de samenle ving onderhouden om zo de 'buitenspelval', het gevoel er niet meer bij te horen, te door breken. Tegenstanders stellen dat het op deze manier gemeenten wel heel gemakkelijk wordt ge maakt, om werk waarvoor men niet wil betalen door bij standsgerechtigden te laten doen. Voor de FNV staat één ding vast: vrijwilligerswerk moet vrijwillig zijn en blijven, dat wil zeggen, men moet vrij zijn ermee op te houden zodra men dat wil. Het valt de vakbond op, dat de cliënten zelf de aanvraag moe ten indienen voor de premie- verwerving. Ze moeten de no dige bewijsstukken kunnen overleggen, om aan te kunnen tonen dat ze recht op premie hebben. Van alle onderzochte gemeenten geeft alleen de ge meente Goes premie voor het volgen van noodzakelijk ge achte scholing. De bedoeling van actie Pech koffer is zoveel mogelijk ge handicapten en arbeidsonge schikten de gelegenheid te geven hun dagelijkse proble men met betrekking tot de uit voeringsorganen van AAW/ WAO, herkeuringen en de Wet Voorzieningen Gehandicapten kenbaar te maken. Zij kunnen dit doen door middel van het invullen van een formulier. Deze formulieren worden ver zameld en in de zogenaamde Pechkoffer gedeponeerd. Na een tour door Nederland deze maand zullen de formulieren door de ANIB aan de verant woordelijke bewindslieden in Den Haag worden aangebo den. Hierdoor hoopt de organi satie de regering duidelijk te maken wat de individuele ge volgen zijn van de beslissingen die in Den Haag worden geno men. „Jammer genoeg was de be langstelling afgelopen zater dag niet erg groot," vertelt me vrouw Timmerman. „Er zijn maar vijftien formulieren in gevuld en dat is wel erg wei nig. Het is duidelijk dat het probleem alleen leeft bij de mensen die zelf gehandicapt zijn of in hun directe omgeving BEMA Kunststoffen kreeg be gin dit jaar van- AKZO/Nö- beldochter Chefaro uit Rotter dam, de producent van Azaron, de order voor de pro- duktie van de Azaronstick. Volgens bedrijfsleider R. Pe ters loopt het Zierikzeese be drijf al jaren te vlassen op de produktie van de stick. Deze werd voorheen in Duitsland geproduceerd. Dat het uitein delijk gelukt is, heeft te maken met het feit dat Chefaro, vol gend jaar met een nieuwe stick op de markt komt, met een to taal andere vormgeving. Met de order is voor de BEMA een investering gemoeid van zeven ton. Voor de assemblage en de ver pakking van de stick heeft BE MA de Zuidhoek aangetrok ken. „Hiervoor hebben wij geen apparatuur in huis", al Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Woudri- chem: C. Hendriksen, kandi daat te Well. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Roosen daal: drs. W. Lolkema te Drachten: naar Andijk: dr. S. Alblas te Ten Boer. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Katwijk in com binatie met Valkenburg (ZH): P. Groen te Bruchterveld. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Leerdam: A. Bac te Bodegraven; te Arnhem: J. Driessen te Woerden, die be dankte voor Rotterdam-Zuid- wijlc. Bedankt voor Capelle aan den IJssel-West: A. Moerkerken te Gouda. Gereformeerde Gemeente OOSTÉRLAND - Donderdag 5 oktober, 15.00 uur ds. Chr. v. d. Poel, huwelijksbevestiging. AMSTERDAM (ANP) - SBS 6, het commerciële televisiestati on dat sinds eind augustus op de Nederlandse kabel zit, is te vreden over de bescheiden kijkcijfers. met een gehandicapte of ar beidsongeschikte te maken hebben. Duidelijk is wel dat de meeste klachten betrekking hebben op de eigen bijdrage en de vervoersvoorzieningen." Vechten De eigen bijdrage zou volgens mevrouw Timmerman afge schaft moeten worden: „Van het geld dat de regering be schikbaar heeft gesteld voor de WVG is nog zoveel over, je zou het kunnen gebruiken om de eigen bijdrage af te schaf fen. Wij zijn bang dat het in plaats daarvan voor bijvoor beeld de verlaging van een stoeprandje gebruikt wordt. Dit is natuurlijk handig voor een rolstoel maar ook voor fietsers en kinderwagens. Het geld moet dan uit het potje Al gemene Middelen gehaald wor den." Het WVG-geld op Schouwen- Duiveland staat voorlopig in reserve, maar waakzaamheid is geboden vinden de gehandi capten-organisaties. De actie gaat daarom door totdat de WVG door de regering in be handeling wordt genomen. Me dus Peters. Dat de keus op de Zuidhoek is gevallen heeft me de te maken met de goede rela tie die beide Zierikzeese be drijven al jarenlang hebben met elkaar. Overigens is Chefaro voor de Zuidhoek geen onbekënde. Tot een aantal jaren geleden pro duceerde de Zuidhoek Predic tor voor het Rotterdamse be drijf. In verband met de steeds strengere eisen op het gebied van hygiëne kwam hieraan een einde. De Zuidhoek moet voor de as semblage twee nieuwe machi nes aanschaffen, met een maxi male capaciteit van 200.000 stuks per week. Handmatige assemblage is niet mogelijk. Met deze investering is onge veer één ton gemoeid. Het gaat vrouw Timmerman: „Veel mensen denken te gauw dat iets niet kan. Als ze een afwij zing krijgen op een aanvraag, beseffen ze niet dat ze nog in beroep kunnen gaan, men is te gelaten. Er is zoveel stil ver driet, je moet niet achter de ge raniums kruipen en denken we hoesten het zelf wel op. Je moet er voor vechten, gehandi capt zijn kost al zoveel extra." Stem Ook de vervoersvoorzieningen zijn een doorn in het oog van de ANIB. Het kost nog steeds te veel geld en het collectieve ver voer veroorzaakt nogal wat problemen en organisatiever mogen. Mevrouw Timmerman: „Ik hoop dat zolang de actie nog loopt meer mensen het for mulier in willen vullen. Het gaat hierbij niet alleen om de WVG, maar ook om kortingen op AAW en WAO. Nu we onze stem kunnen laten horen, moe ten we dat niet nalaten." Formulieren voor de actie Pechkoffer zijn verkrijgbaar bij mevrouw Timmerman-van der Wekken, Roggenplaat 35, 4301WZ in Zierikzee. Telefoon: 01110-12175. om eenvoudige hulpapparaten die bij een machinefabriek in Colijnsplaat worden geprodu ceerd. Betekenis De order levert voor de Zuid hoek op jaarbasis voor tien tot twaalf personen werkgelegen- heid op. Voor de Zuidhoek is de order van grote betekenis. „De laatste jaren is het steeds moeilijker geworden binnen de sociale werkvoorzienings schappen eenvoudig werk te krijgen voor de zwakste ar- beidsgroepen. Deze order is ty pisch geschikt voor mensen met een verstandelijke handi cap en daar ben ik enorm blij mee." Aldus De Groot. Voor BEMA betekent de order volgens Peters „een'behoorlij ke aanvulling op het werkaan bod". Hij verwacht niet dat de order extra werkgelegenheid oplevert. De produktie van de nieuwe stick gaat eind oktober van start. Voor het begin van het zomerseizoen moet de jaar- produktie van drie miljoen stuks worden gehaald. „Een hele klus" volgens Peters. De verwachting is dat de produk tie in de toekomst oploopt tot ruim vier miljoen stuks. ROTTERDAM (ANP) - Een 23- in de buurt van een avondwin- jarige man is maandagmiddag kei en een café, waar zich op omstreeks half zes doodgescho- dat tijdstip veel voorbijgan- ten op het Zuidplein in Rotter- gers bevonden. De dader is ge- dam. De moord werd gepleegd vlucht in een auto. v 0) m Oude man Zwaar leunt hij op zijn stok, hijgt. Kijkt naar verten, zonder wrok, zwijgt. Gaat zo eenzaam heen en keert, 't huis. Dat hij nimmer heeft begeerd, kruis? Laat die man 't verzorgingsoord, beziet! Zijn laatste rust mag niet verstoord, niet! P. C. Noordhoek, Zierikzee Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus I, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht Opbrengst Zeeland Village voor aanleg rondweg' De gemeente Middenschouwen wil een rondweg aanleggen om de Elkerzeeseweg te ontlasten. (Foto: Joop van Houdt) SCHARENDIJKE - Het college van b en w van de gemeente Middenschouwen is verbaasd over de bezorgdheid die de fracties van CDA, PvdA en VVD in hun algemene beschouwingen uitspreken over de voortgang van het plan Scharendijke-West en alles wat daarmee verband houdt. Het colle ge begrijpt best dat de fracties bepaalde zaken nog voor de gemeentelijke herindeling gereali seerd wil zien, maar ergert zich aan de toon waarop die bezorgdheid wordt gebracht. Order levert werk aan tien tot twaalf personen ZIERIKZEE - Werkvoorzieningsschap de Zuid hoek in Zierikzee heeft van BEMA Kunststof fen, eveneens uit Zierikzee, een order gekregen voor het assembleren en verzenden van de nieu we Azaronsticks. Het gaat om een contract van vier jaar, met een optie voor nog eens vier jaar. De order biedt werk aan tien tot twaalf mede werkers van de Zuidhoek op jaarbasis. FNV over werkgelegenheidsbeleid gemeenten: ZIERIKZEE - Tussen gemeenten onderling zijn voor wat betreft het beleid met betrekking tot de werkloosheid grote verschillen en daaruit vloeit rechtsongelijkheid voort. Het is dan ook mogelijk dat men het in de ene gemeente „be ter" kan hebben dan in een andere. Dat is de conclusie van een rapport van de FNV. -1 *s N

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5