Ook honderden kilo's hard drugs ongestoord land hinnen gelaten Meer samenwerking drugscriminaliteit Gemeenten houden fors over aan budget gehandicapten Van Aartsen en boeren niet dichter bij elkaar Verdeeldheid over vrije markt openbaar vervoer Opgepakt wegens drugshandel 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Mestoverleg levert te weinig op DEN HAAG (ANP) - Het overleg tussen het boere nactiecomité „Wij zijn 't zat" en minister Van Aart sen (landbouw) maandagmiddag over het voorgeno men mestbeleid heeft beide partijen niet dichter bij elkaar gebracht. „Wij zijn niet dichter bij elkaar ge komen", aldus Gerard Boenink, voorzitter van het actiecomité, na afloop. Ook een woordvoerder van Van Aartsen zei dat het standpunt van de bewindsman niet is ver anderd. Desondanks hoopt Boenink, die de minister diver se dreigende praktijkproble men heeft voorgehouden, dat de bewindsman de komende dagen zal terugkomen op zijn voorgenomen mestmaatrege- len. „Blijkens het feit dat de minis ter van de praktijk niet op de hoogte was, verwachten wij dat de minister zich ernstig zal gaan beraden op zijn plannen", aldus Boenink. Het actiecomi té wijst de voorgenomen mest- maatregelen af omdat ze te streng zijn en omdat ze niet zijn toegesneden op de boeren- praktijk. Dat hebben de boe ren geprobeerd Van Aartsen duidelijk te maken. Voorafgaand aan het overleg hebben Van Aartsen en colle ga's De Boer (milieu) en Zalm (financiën) onderling overlegd over het voorgenomen sane ringsfonds voor de veehoude rij. Dat overleg heeft echter niet geleid tot een akkoord. Het overleg wordt voortgezet. TERNEUZEN (ANP) - De politie in Zeeuws- Vlaanderen bespreekt verdergaande samenwerking met de collega's in België bij het optreden tegen de drugscriminaliteit. Dat hebben politiechefs maan dag gezegd bij de presentatie van het rapport Grens overschrijdende Criminaliteit in de Euregio Schel- demond. Minister Sorgdrager van justi tie pleitte maandag eveneens voor samenwerking tussen bei de apparaten omdat beide lan den in de aanpak van de pro blematiek veel gemeen heb ben. Haar Belgische collega Van de Lanotte (binnenlandse zaken) is het daarmee eens. Politiemensen constateren in het grensgebied van Zeeuws- Vlaanderen dat de drugshan del meer en meer in handen raakt van Turkse en Marok kaanse groeperingen, onder re gie van misdaad-syndicaten. Hun conclusie strookt met die van wetenschappers die vorige maand de commissie-Van Traa voorlichtten over de criminele kaart van Nederland. Woordvoerder P. Prince van de politie zegt de omvang van het aandeel van Turken en Marok kanen in de drugswereld niet aan te kunnen geven. „Daar ging het in dit onderzoek ook niet om. Het is puur een signa lering aan gezagsdragers met het advies die trend in de gaten te houden." Uit de analyse van de bij poli tie, justitie, bevolking en bur gemeesters van grensgemeen ten ingewonnen informatie blijkt dat met name het Zeeuw se grensgebied last heeft van drugscriminaliteit. Drugsde licten blijken daar in hoofd- Jorritsma meent dat als het concurrentiebeginsel in het stads- en streekvervoer wordt ingevoerd dit de kwaliteit er van kan verhogen. Volgens haar zullen vervoerbedrijven er dan alles aan doen om meer reizigers binnen te halen. De minister onderschrijft het advies van de commissie- Brokx dat aanbesteding van Datum Hoogwater Laagwater lijd stand tijd stand ZIERIKZEE 4 oktober 11.15 123 04.55 -105 17.35 -132 5 oktober 00.10 154 06.25 -109 12.40 138 18.55 -142 ROOMPOT BUITEN 4 oktober 10.10 117 03.45 97 22.45 148 17.00 -123 5 oktober 11.20 132 05.40 -100 23.45 165 18.05 -134 BRUINISSE 4 oktober 11.20 134 04.50 -111 i 17.45 -137 5 oktober 00.05 163 06.30 -116 12.40 146 19.00 -149 WEMELDINGE 4 oktober 11.25 130 04.55 -109 17.40 -136 5 oktober 00.15 160 06.30 -113 Doodtij: 3 oktober 12.45 144 19.00 -147 zaak begaan door jongeman nen afkomstig uit Oost- en West-Vlaanderen (voor twee derde deel) en uit Frankrijk (voor eenvijfde deel). Belgen en Fransen hebben ook bijna de helft van de drugs'verwante ci*i- minaliteit, zoals autodiefstal len, op hun geweten. Omge keerd zijn er weinig Nederlan ders die aan de Belgische kant van de grens hun slag slaan, blijkt uit het onderzoek. De Belgische politie meent dat dat vooral komt omdat het Ne derlandse beleid tolei-anter is. Voor de Belgische politie is het moeilijk werken omdat Belgi sche dealers en gebruikers makkelijk in Nederland te recht kunnen voor hun bevoor rading. De burgemeesters van Sas van Gent en Terneuzen stellen in het rapport dat het onveilig- heidsgevoel in hun gemeenten steeds toeneemt, als gevolg van het groeiend drugstoerisme. Met name in de Terneuzense binnenstad heeft dat volgens burgemeester R. Barbe zeer ernstige proporties aangeno men omdat „de drugscène deze buurt beheerst". Zeeland, Oost- en West- Vlaanderen hebben het onder zoek gezamenlijk gefinan cierd. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer twijfelt of het stads- en streekvervoer zijn plaats moet vinden in een door het kabinet voorgestelde vrije markt. Minister Jorritsma van verkeer kon deze twijfels maandag niet wegnemen na het debat over de advie zen van de commissies Brokx (Marktwerking in het openbaar vervoer) en De Boer (Naar een vitaal en be taalbaar openbaar vervoer). bus-, tram- en metrovervoer no dig is. Dit moet gebeuren door vervoerbedrijven concessies met een duur van vijf jaar te verstrekken om het vervoer in bepaalde regio's te mogen rege len. Als'maatschappijen onder ling moeten concurreren om een vervoervergunning te krij gen zal het openbaar vervoer goedkoper en klantgerichter worden, zo stelt de commissie. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Parlementaire enquêtecommissie DEN HAAG (ANP) - Politie, FIOD en douane heb ben de afgelopen jaren enorme hoeveelheden drugs in het criminele circuit laten verdwijnen. Het is een fabeltje dat het daarbij alleen maar ging om hon derdduizenden kilo's hasj en marihuana, zoals uit de rapportage van de commissie-Wierenga blijkt. Wel degelijk is onder regie van politie en justitie oogluikend toegestaan dat ook honderden kilo's hard drugs ongehinderd werden ingevoerd. Een aan-, zienlijk gedeelte daarvan ver dween via het criminele milieu op de markt. Dat schokkende beeld ont stond maandag voor de parle mentaire enquêtecommissie opsporingsmethoden. Eerst meldde H. Huisman, hoofd van het in Vlaardingen gevestigde Douane Informatie Centrum (DIC), dat in de jaren 1993 en 1994 in opdracht van de Fiscale Inlichtingen- en Opsporings Dienst (FIOD) 23 containers met in totaal ten minste hon derdduizend kilo soft drugs „met rust" zijn gelaten. Nieuw Vervolgens maakte R. Karstens, bij de Centrale Re cherche Informatiedienst (CRI) verantwoordelijk voor de 25 Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 politie-infiltranten waar de po litie mee werkt, bekend dat vo rig jaar in het westen van het land tussen de honderd en de vijfhonderd kilo hard drugs door mocht gaan. Ook voor de parlementaire enquêtecommis sie was dat nieuw. Van Traa kondigde aan de gegevens die Karstens verstrekte tot op de bodem te zullen uitzoeken. Karstens, die vorige week van minister Sorgdrager niet voor de enquêtecommissie mocht verschijnen, trad maandag aan met een pruik, een nepsnor, op gevulde wangen en veel make up. Hij sprak via een stemver vormer. In de loop van het ver hoor lieten de technici op de achtergrond zijn stemgeluid weer een andere klank aanne men. Uit de verklaringen van Huis man werd voor het eerst tij dens de openbare verhoren dui delijk dat de FIOD een promi nente rol speelt bij het onder regie van politie en justitie binnenlaten van verdovende middelen. Huisman kreeg in 1993 van de FIOD de opdracht bij negen containers, waarvan ook de douaniers wisten dat er drugs in zaten, de „andere kant" op te kijken. Vorig jaar moest de douane zelfs in veer tien gevallen werkeloos toe zien dat „besmette" containers „met rust" werden gelaten. In 70 procent van de gevallen kreeg Huisman te horen dat de FIOD handelde op verzoek van politie en justitie Kennemer- land. Zorgen Tot voor kort ging Huisman er blindelings vanuit dat de door gelaten drugs uiteindelijk niet in het criminele milieu terecht zouden komen. Weliswaar voel de hij „nattigheid" en maakte hij bij zijn superieuren „zijn zorgen" kenbaar, maar nadat begin dit jaar topmensen van de douane, FIOD en het minis terie van financiën hem had den gerustgesteld, geloofde hij heilig dat de politie „op enig moment" doorgelaten partijen drugs in beslag zou nemen. Volgens Huisman, die maan dag in de uren voor zijn ver hoor in Vlaardingen de enquê tecommissie tekst en uitleg verschafte over de werkzaam heden in de Rotterdamse ha ven, heeft de FIOD hem dat scenario steeds voorgehouden. Daarmee was voor hem de kous af. „Dat was voor mij vol doende. Verder gaat mijn ver antwoordelijkheid ook niet', aldus de enigzins naïeve Huis man, die pas in maart hoorde dat de inhoud van de contai ners soms ook bestemd 'was voor de criminele markt. De voormalige IRT-officier van justitie mr. M. van Capelle ver klaarde voor de commissie dat hij nooit van plan is geweest hard drugs in het criminele mi lieu te laten verdwijnen. Het IRT had wel het plan om de be ruchte Delta-organisatie op de invoer van hard drugs te pak ken. Onder regie van het IRT en met behulp van een crimine le infiltrant verdwenen in het Delta-onderzoek tonnen hard drugs in het criminele milieu. De Haarlemse politiecommis saris Broer schreef maandag in NRC Handelsblad dat dat maximaal 50 ton is geweest. Van Capelle gaf toe dat hij on voldoende zicht heeft gehou den op de verdiensten van de infiltrant, die via het Delta- onderzoek uitgroeide tot een crimineel van aanzien. „Ach teraf gezien had ik daar scher per op moeten zijn", aldus de officier. GRONINGEN (ANP) - De poli tie heeft het afgelopen week end een 33-jarige gedetineerde met elektronisch huisarrest in zijn woning in Groningen aan gehouden wegens handel in drugs. De man heeft kans gezien om gedurende de korte tijd dat hij zijn woning mocht verlaten, verdovende middelen te ver handelen. Hij zit nu weer in een gesloten inrichting. „Bui tengewoon jammer, maar geen reden het experiment met elek tronisch huisarrest stil te zet ten", aldus R.K. Boelens, pro jectleider elektronisch huisar rest van de reclassering. In Groningen en Friesland loopt sinds juli dit jaar een proef met elektronisch huisar rest, die tot 1997 duurt. Dat houdt in dat een gedetineerde thuis blijft en een band om zijn enkel krijgt. Daarin zit een zender, in zijn huiskamer is een ontvanger geïnstalleerd. Met deze apparatuur valt vanuit een centrale meldkamer te re gistreren of de man thuis is. Met de gedetineerde bestaan dwingende afspraken over de tijden dat deze van huis moet in verband met werk, therapie of iets anders. Met dit systeem hoopt justitie de kosten van detentie te be perken. Voor de reclassering is een voordeel dat de delinquen ten hiermee gemakkelijker kunnen terugkeren naar de maatschappij. Aan het experi ment kunnen twee categorieën veroordeelden mee doen: men sen die in de laatste fase van hun straf zitten en mensen die hun gehele straf via het elek tronisch huisarrest uitzitten. In de regel draagt justitie gede tineerden voor bij de reclasse ring. Volgens ondersoek minister Melkert DEN HAAG (ANP) - De gemeenten hebben vorig' jaar in totaal 230 miljoen gulden over gehouden aan de Wet Voorziening Gehandi capten (WVG). Dat blijkt uit een onderzoek dat minister Melkert van sociale zaken maandag naar de Tweede Kamer heeft ge stuurd. Dat er geld over is, komt on der meer doordat minder 65- jalussers gebruik maken van de regeling dan was voor zien. De gemeenten zijn sinds 1 april vorig jaar ver antwoordelijk voor de voor zieningen voor gehandicap ten, zoals woningaanpas sing, rolstoelen en vervoer. Niet opgemaakt Uit onderzoek van de SP- fractie bleek eerder al dat de gemeenten het budget hier voor niet opmaken. Volgens de SP komt dat doordat de gemeenten te zuinig aan doen en doordat de beschik bare middelen niet goed ver deeld zijn. Uit het rapport van Melkert blijkt dat de gemeenten van het beschikbare bedrag van 770 miljoen 540 miljoen heb ben uitgegeven in 1994. Er bleef geld over doordat vorig jaar minder ouderen dan ge raamd een beroep deden op de WVG. In de eerste helft van dit jaar is het aantal aan vragen echter gestegen. Volgens het onderzoek van Sociale Zaken is er boven dien geld over doordat veel gehandicapten vlak voor de WVG van kracht werd een nieuwe rolstoel hebben aan gevraagd. Qok daalde de rol- stoelprijs met 10 procent en hebben veel gemeenten rol stoelen goedkoop van de aanvullende verzekeringen van ziekenfondsen overge nomen. Daarnaast besparen gemeenten door rolstoelen te huren of leasen. Volgens het departement is dat echter op lange termijn duurder dan kopen. Uit het onderzoek komt naar voren dat driekwart van de genen die een voorziening krijgen krachtens de WVG daar redelijk tot zeer tevre den over is. In de onderzoch te periode hebben circa 250.000 mensen een aanvraag ingediend. In totaal zijn 266.0000 voorzieningen toe gekend aan 85 procent van de aanvragers. De rest van de aanvragen is afgewezen of nog in behandeling. Voor WVG-voorzieningen kunnen gemeenten een eigen bijdrage vragen. Die 'kan variëren van maximaal 186 gulden voor iemand met een minimuminkomen tot maxi maal 500 gulden voor ie mand met anderhalf maal het minimum. Ongeveer de helft van degenen die moes ten bijdragen vindt dat be drag redelijk. Het kabinet zal binnenkort met een standpunt komen naar aan leiding van het onderzoek. AMSTERDAM (ANP) - Water- world, de film met Kevin Cost- ner in de hoofdrol, is in de eer ste vier dagen in Nederland door 90.000 mensen bekeken. De belangstellenden waren goed voor een omzet van ruim een 1 miljoen gulden. Water- world, de duurste film aller tij den. AMSTERDAM (ANP) - Zange res en actrice Heddy Lester ziet af van de hoofdrol in de nieuwe Nederlandse musical- Antarcti ca. De rol is te zwaar voor haar, zo meldt Eddy van der Schouw Theaterprodukties. Hilde de Mildt, alias Sylvia Merx uit Goede Tijden Slechte Tijden, vervangt Lester, BREDA (ANP) - Een grote uit slaande brand heeft in de nacht van maandag op dinsdag het kantoor en enkele tonnen oud papier van papiergroothandel Puijfelik op het industrieter rein Spinveld in Breda-noord in de as gelegd. De brand is ontdekt door een voorbijgan ger. Brouwershaven Suske en Wiske ''DE BEGEERDE BERG'' door Willy Vandersteen Lazy River Jazzband in Eet café 't Swarte Schaep. 15.00 uur. thuis, nn hfsiheid eenonEn TE HEBBEK YM THEOFIEL 7e uitten een grote uarme-tuihh balt on tuten mi ken met in het groot mijn en Suskes portret erop !J Ahea, duur uordt met over gesproken' Jk est met die uilgever eens een hartig uoordje gaan pratenUat denkt die vei Dinsdag 3 oktober Zierikzee Thema-avond over vrijheid. Hervormd Kerkcentrum. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Lezing over ikonen bij NVvH. De Schutse. 14.00 uur. Nieuwerkerk Modeshow Agnes Mode en Van Oeveren op bijeenkomst NBvP, afdeling Duiveland in Ons Dorpshuis. 19.30 uur. Oosterland Verkoping zendingskrans in Oosterhof14.00-17.00 en 19.00- 21.00 uur. Woensdag 4 oktober Zierikzee Start Kinderboekenweek. Bi bliotheek De Stolpe. Gratis spreekuur FNV. MFC- gebouw, Huybertstraat 35. 10.00-11.30 uur. Kenteken graveren. Parkeer terrein. Mosselboomgaard. 11.00 tot 18.00 uur. Kindertheater de Mare speelt Gewenst is gewenst in Bro- gum. Leeftijd: 6-10 jaar. 14.00 uur. Mini-instuif CJV. Gebouw De Driehoek. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Start Kinderboekenweek. De Schutse. Bruinisse Start Kinderboekenweek. De Zaete. Donderdag 5 oktober Zierikzee Kenteken graveren. Parkeer terrein. Mosselboomgaard. 11.00 tot 18.00 uur. Lezing feministisch (moraal theologe Irmgard Busch in De Lichtboei (MFC). Aanvang 19.30 uur. Burgh-Haamstede Begin cursus decoratieve verf technieken. 13.30 uur of 19.30 Vrijdag 6 oktober Zierikzee Schrijfster Lieneke Dïjkzeul in boekhandel De Vries. 15.00- 15.30 uur. Burgh-Haamstede Vertrek excursie Afvalverwer king Rijnmond (NVvH). De Schutse. 08.45 uur. Oosterland Lampionoptocht. Van de Abee- lestraat. Start 19.45 uur. Fancy-fair. Cbs Op Dreef. 13.30 tot 15.00 uur. Zaterdag 7 oktober Zierikzee Kinderkledingbeurs in 't Kof schip. 10.00 tot 11.30 uur. Concertserie Ars Musica. Ro- Sa-kwartet in Lutherse kerk. 20.00 uur. Hans Liberg in de Concertzaal. 20.00 uur. Lampionoptocht. Start bij de muziektent. 19.00 uur. Filmavond Open Jeugdwerk. Het Kompas. 19.30 uur. Zondag 8 oktober Maandag 9 oktober Brouwershaven Commissie ruimtelijk beheer en algemene zaken. Stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 10 oktober Renesse Beleggingssymposium. Hotel De Zeeuwse Stromen. 20.00 uur. Woensdag 11 oktober Zierikzee Begin cursus patchwork strip- qui'lting. De Vismarkt. 9.15 uur. Koffieochtend Leger des Heils, over opvoeden. Poststraat 37. 09.45-11.15 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB. In de zaal van het Herv. Kerk centrum, achter de Gasthuis- kerk. 14.30 uur. Vrijdag 13 oktober Burgh-Haamstede Oprichting golfclub. Restau rant De Molenberg. 20.15 uur. Zaterdag 14 oktober Zierikzee Dromen workshop. De Licht boei. Multifunctioneel Cen trum. 10.00-16.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2