GRATIS ADVERTENTIE UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND :s6cj Brouwershaven wil beheer jachthaven overdragen aan watersportvereniging 'Minder bezoekers, maar we gaan volgend jaar wel door' 1 h ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 3 5 9 Strand Westerschouwen met olie verontreinigd Man scheurt rugwervels dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie tussen 1 oktober en 31 december 1995 deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 0111-416551 DINSDAG 3 OKTOBER 1995 152e JAARGANG NR 25851 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Sprake van oneigenlijke gemeentelijke taak'' Het Brouwse college stelt voor om de vissersboot te kopen die in de Oude Haven tegenover het Tonnenmagazijn ligt. Op die locatie zouden dan extra ligplaatsen voor jachten kunnen worden gerealiseerd. (Foto: Joop van Houdt) BROUWERSHAVEN - Het Brouwse college van burgemeester en wethouders wil het beheer van de Brouwse jachthaven .overdragen aan de Watersportvereniging Brouwershaven. Het college is namelijk van mening dat het beheer van een jachthaven een 'oneigenlijke' gemeentelijke taak is. Dat blijkt uit de Brouwse gemeentebegroting 1996. Een stuk waarin het college zijn plannen voor volgend jaar uiteen zet. Het laatste jaar van Brouwershaven als zelfstandige gemeente. De herin deling waarmee Schouwen-Duiveland op 1 januari 1997 één gemeente wordt drukt zijn stempel op de begroting. Enerzijds omdat een aantal voorstellen van het college de afronding vormen van reeds eerder ingezet beleid. Ander zijds omdat een aantal plannen slechts de inleiding vormen voor beleid waarover het nieu we gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland na 1 ja nuari 1997 definitief moet be slissen. Een aantal plannen, dat verband houdt met de toe komst van de Brouwse jacht haven en het gebied daarom heen, zit daar precies tussenin. Zo blijkt uit de begroting dat het college reeds met de Water sportvereniging Brouwersha ven aan het praten is over een mogelijke overdracht van het beheer van de Brouwse jacht haven, terwijl de definitieve beslissing daarover naar ver wachting zal worden genomen door het gemeentebestuur van de nieuwe gemeente Schou wen-Duiveland. Momenteel wordt de jachthaven beheerd door de gemeente Brouwersha ven, maar het college wil daar vanaf omdat het geen gemeen telijke taak zou zijn. Een be langrijk probleem bij een mo gelijke overdracht van de jachthaven aan de watersport vereniging, is het feit dat de jachthaven ligt ingebed in een openbare ruimte. De nieuwe gemeente Schou wen-Duiveland beslist even eens over het plan om op het parkeerterrein tussen de Nieu we Haven en het Tonnenmaga- zijn woningen en winkels te re aliseren. Door deze 'fysieke verbinding' zou het gebied bij de nieuwe haven volgens het Brouwse college sociaal wor den ontsloten. Het is ook aan het nieuwe gemeentebestuur om te beslissen over het verleg gen van de weg langs de Nieu we Haven. Op die manier zou Jangs het water ruimte komen \>oor de bouw van een nieuw toiletgebouw/annex clubhuis voor de watersportvereniging. Over de stijl van dat gebouw en die van de nieuw te bouwen woningen moet respectievelijk worden beslist door de water sportvereniging en de nieuwe gemeente. Een plan dat het Brouwse col lege nog voor de herindeling wil realiseren is de aankoop van de sportvissersboot die te genover het Tonnenmagazijn ligt. Op die manier komen in de jachthaven meer ligplaat sen voor schepen. De meerop brengst aan lig- en passanten- gelden, die dat oplevert, weegt volgens het college ruim schoots op tegen het verlies dat ontstaat doordat de gemeente de boot weer verkoopt (maar dan zonder ligplaats). Voor het toeristenseizoen 1996 wil het Brouwse college ook een nieuw havenkantoor realise ren op de sluis die de ingang vormt van de jachthaven. Het huidig kantoor dat daar staat is in een zeer slechte staat van onderhoud. Volgens burge meester en wethouders bedra gen de kosten voor nieuwbouw van een havenkantoor onge veer 275.000 gulden. Voor Schouwen-Duiveland één gemeente wordt wil het Brouwse college de ambtswo ning van de burgemeester aan de Kromwal in Brouwersha ven en de Stadswaag verko pen. Om de ambtenaren te ont lasten, die het vanwege de herindeling extra druk heb ben, stelt het college voor om in plaats van tijdrovende notu len slechts besluitenlijsten te laten maken van raads- en commissievergaderingen. Wat precies is gezet is na te luiste- ren op de cassettebandjes die tijdens elke vergadering wor den opgenomen. Het college stelt verder voor om het aantal commissievergaderingen te beperken tot één per maand. Bij elke' vergadering zou ook de vordering van de gemeente lijke herindeling op de agenda moeten staan. Om de nadelen van één ge meente Schouwen-Duiveland zoveel mogelijk te beperken wil het Brouwse college de mo gelijkheid van gemeentelijke servicepunten laten onderzoe ken. Dit om te voorkomen dat te veel afstand ontstaat tussen bestuurders en inwoners. Het instellen van dorpsraden waarmee men eveneens dit doel nastreeft kost volgens het college bijna 70.000 gulden. Ondanks een bijdrage van het provinciaal bestuur komt de gemeente 20.000 gulden te kort. Burgemeester en wethou ders stellen voor dit bedrag ten laste van de post onvoorzien te brengen. Optimistisch Wat de financiële positie van de gemeente betreft zijn burge meester en wethouders opti mistisch. Dit in tegenstelling tot het provinciaal bestuur dat enkele weken geleden tot de conclusie kwam dat de beurs van Brouwershaven bijna leeg is. Volgens het college hield het provinciaal bestuur geen rekening met de 'stille reser ves5 die onderdeel uitmaken van het eigen vermogen van de gemeente Brouwershaven. De begroting 1996 sluit in elk ge val met een post onvoorzien van ruim 425.000 gulden. Dat houdt in dat de financiële weerbaarheid van de gemeente voldoende is. In de begroting worden desondanks enkele be lastingverhogingen aangekon digd. Zo wil het college het riool recht verhogen van 76 naar 88 gulden per woning. De overige verhogingen betreffen vooral toeristen. Zo gaat de toeristen belasting omhoog van tachtig naar 85 cent per persoon per nacht en de woonforensenbe- lasting (voor tweede woning bezitters) van 157,50 naar 165 gulden. De precariobelastin- gen en leges voor terrassen gaan omhoog met vijf procent. Wat de diverse raadsfracties vinden van de plannen van het college blijkt binnenkort uit de algemene beschouwingen, waarmee zij schriftelijk reage ren op de begrotingsplannen voor 1997. Laatste Musi Voca-concert dit seizoen DREISCHOR - De Stichting Musi Voca heeft met haar jaarlijkse reeks van vier concerten in de Nederlandse Hervormde kerk in Dreischor, min der bezoekers binnen weten te halen dan in voorgaande jaren. Gemid deld kwamen zo'n zeventig belangstellenden op de uitvoeringen af. En dat zijn er volgens secretaresse van Musi Voca, mevrouw W. van Schel- ven-Kallewaard, eigenlijk dertig te weinig. „Zitten we op zo'n honderd mensen gemiddeld, dan gaat het ons goed", zegt ze. Het Politie Mannenkoor Zeeland en Oosterlands Fanfare sloten zaterdagavond de serie concerten van Musi Voca af. (Foto: Marijke Folkertsma) Maar van stoppen met het or ganiseren van de reeks concer ten wil de secretaresse niets weten. „Zolang we subsidie krijgen, gaan we door", bena drukt ze. Musi Voca draait op een garantie-subsidie van de gemeente Brouwershaven, een bijdrage van een sponsor en de entree-gelden voor de uitvoe ringen. Verder geven 57 dona teurs geld aan de stichting, die volgens Van Schelven zeggen 'Ga maar door met de concer ten'. Musi Voca werd in 1989 in het leven geroepen met als doel concerten te organiseren in de kerk van Dreischor, waarbij zowel muziek als zang te belui steren is en waarvoor een lage' entreeprijs geldt. „De kerk kent een prachtige akoestiek, artiesten komen altijd graag terug. Ook professionele men sen willen hier graag optreden, maar die zijn voor ons meestal niet te betalen", vertelt Van Schelven. De stichting nodigt dan ook meestal gezelschappen uit die niet op professionele basis werken. „Maar ook al zijn ze niet professioneel, ze kosten toch geld. Denk alleen maar aan het vervoer hier naartoe", aldus de secretaresse. Musi Voca opende de reeks jaarlijkse concerten afgelopen 14 mei, met een uitvoering door het Vocaalensemble Sint- Laurens en Oosterlands Fanfa re. In juni volgde het Jeugd- symphonieorkest Hoekse- waard en in juli Sander van Marion op orgel en saxofoniste Corina van Ewijk. „Een bij zonder concert omdat je een or gel en saxofoon bijna nooit sa men hoort", zegt Van Schel ven. Van Marion en Van Ewijk trokken ongeveer 150 bezoe kers, de anderen gemiddeld zo'n zeventig. De secretaresse: „Al met al minder bezoekers dan voorgaande jaren. Waar het aan ligt, weet ik ook niet. We organiseren ook een con cert ter afsluiting van de Vlas dag en dat loopt altijd uitste kend. Dit jaar hadden we bijvoorbeeld vijfhonderd men sen binnen." De reeks van vier concerten van Musi Voca, werd zaterdag avond afgesloten met een con cert van het Politie Mannen Koor Zeeland en Oosterlands Fanfare. Het Politie Mannen Koor is opgericht in 1990, on der het motto Samen werken, samen zingen. Een soort voor loper dus van de nieuwe poli tieregio Zeeland. Het koor telt twintig leden, staat onder leiding van Corrie Buijze en wordt begeleid door Ineke Marijs. Het reperfoire van het koor is erg gevarieerd, van blues tot operettemuziek, van klassiek tot modern. De afgelopen drie jaar heeft Musi Voca ook een kerstcon cert georganiseerd in de kerk van Dreischor. Op zondag 17 december aan staande vindt er wederom een dergelijk muzikaal festijn plaats. Het Vocaalensemble Sint Laurens en Oosterlands Fanfare treden dan aan in de kerk. Bij dit concert wordt een open schaal collecte gehouden. Alles verandert, niets vergaat. Af en toe zon 13 HET WEER In de nacht veel bewolking en plaat selijk een bui. Min. temp. omstreeks 14 graden. Af en toe zon en tot de avond op de meeste plaatsen droog. Middagtemp. ongeveer 19 graden. Zuidenwind, toenemend tot vrij krachtig, 5, langs de kust krachtig, 6. DRUGS Honderden kilo's hard drugs ongestoord land binnen gelaten. o ZELFSTANDIGHEID Einde zelfstandigheid Bruinisse rode draad in al gemene beschouwingen. VERBAASD College van b en w Middenschouwen verbaasd over kritiek op plan Scharendijke-West. ZWEMMEN Zwemclub Onderdak superieur in eerste wed strijd zwemcompetitie. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Druppels van kwartjes tot schoteltjes WESTENSCHOUWEN - Het strand van Wester schouwen is sinds gistermiddag over de gehele lengte verontreinigd met druppels olie, varië rend in grootte van een kwartje tot een schotel tje. Vanmiddag heeft de gemeente Westerschou wen waarschuwingsborden geplaatst en de grootste plakken opgeruimd. De druppels olie werden gis termiddag ontdekt. Vannacht is er met hoogwater een kleine hoeveelheid bijgekomen. De druppels liggen over het gehe le strand tussen de Storm vloedkering en de Brouwers- dam, verspreid over een strook van vijf meter breed. Gezien de grootte van de druppels is opruimen van de druppels vrij wel niet mogelijk; handmatig noch machinaal. Wel zijn van middag door medewerkers van gemeentewerken van Wester schouwen de grootste plakken weggehaald. Bovendien zijn er waarschuwingsborden bij alle duinovergangen geplaatst. Volgens J. Geluk van Rijkswa terstaat gaat het in totaal slechts om een kleine hoeveel heid verse stookolie. Het is nog niet bekend of er monsters van de olie genomen worden om hiermee de herkomst ervan te bepalen. Hierover moet nog overleg worden gevoerd met de directie Noordzee van Rijkswaterstaat. „We blijven de boel echter wel in de gaten houden", aldus Geluk. DREISCHOR - Bij een be drijfsongeval aan de Blinde- weg in Dreischor liep een in woner van Helmond gisteren een aantal gescheurde rug wer vels op. De man viel vaii een hoogte van zeven meter van een ladder. Het slachtoffer was bezig met het plaatsen van vangnetten in verband met de bouw van een schuur. Deze netten dienen ter beveiliging van de arbeiders. De man is vervoerd naar het ziekenhuis in Zierikzee. Daar constateerde men een aantal gescheurde rugwervels. In ver band hiermee mag hij niet wor den vervoerd. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement met autom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee i II

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1