Af Vertier voor 75 honden met bazen op het strand van Westenschouwen Project van Zeeuwse Stichting Gehandicaptenbeleid uitgevoerd Mogelijkheden rapen mosselzaad ingeperkt TALENT MAANDAG 2 OKTOBER 1995 NR 25850 Najaarswandeling Kynologenclub Zeeland Klein en groot, rashond en bastaard deden zaterdag mee aan de najaarswandeling van de Kynologenclub Zeeland. (Foto: Marijke Folkertsma). BURGH-HAAMSTEDE - Van Beagle tot Gol- den Retriever, van Border Collie tot Rottweiler en natuurlijk het oude vertrouwde 'vuilnisbak kie': stuk voor stuk deden ze zaterdag mee aan de najaarswandeling die de Kynologenclub Zeeland op het strand van Westenschouwen had georganiseerd. In totaal kwamen 75 honden compleet met hun haasje op het jaarlijks terug kerend festijn af om broederlijk op het zand en door het water te dollen. De Kynologenclub belegt de wandelingen voornamelijk voor de gezelligheid. Daar naast ook om honden de gele genheid te geven te socialise ren. En dat kan bijna niet beter dan door een heleboel trouwe viervoeters bij elkaar te halen en er samen op uit te gaan. Ook al gaat het dan om een aanzien lijke meute, problemen zijn er bijna nooit. „De meeste men sen gooien hun honden los, houd je ze aan de riem, dan is zo'n wandeling natuurlijk bij na niet te doen", vertelt Jac queline Verkaart van de acti viteitencommissie van de Zeeuwse Kynologenclub. De wandeling duurde een klei ne anderhalf uur en werd over het strand van Westenschou wen, vanaf het parkeerterrein bij De Punt afgelegd. Wie wil de kon terug door de Boswach- terij Westerschouwen, maar niemand maakte van deze rou te gebruik. Alle deelnemende honden en bazen kwamen zon der kleerscheuren, weer terug over het strand. De meeste wandelaars kwa men van Walcheren en de Be- velanden. Wat het aantal deel nemers betreft, is Verkaart tevreden. '„Dat viel alles mee. Wel wat minder dan vorig jaar, toen hadden we er honderd, maar beslist niet slecht gezien het slechte weer dat was afge geven", zegt ze. De wandelaars hielden het al met al, net droog. Bij het gebruikelijke drankje in een lokale horeca gelegenheid ter afsluiting, be gon het te regenen. Plezier De Kynologenclub Zeeland telt momenteel 1000 leden en dat aantal groeit nog steeds.. „Mensen nemen vaker een jon ge hond, waarmee ze bij ons op puppycursus komen. Ook een tweede hond komt tegenwoor dig steeds vaker voor", vertelt Verkaart. De afdeling Schou- wen-Duiveland van de Kyno logenclub houdt op het eiland verschillende activiteiten waar baas en viervoeter van kunnen leren en plezier in en van hebben. Naast, de puppycursus, organi seert de Kynologenclub de cur sussen fly-ball, behendigheid en gehoorzaamheid. Bastaard of rashond: alle soorten en ma ten honden zijn welkom. Eerstvolgende extra activiteit van de Kynologenclub is een lezing over ENBO bij honden. De lezing wordt op donderdag 26 oktober gehouden in de kan tine van de club in Wilhelmina- dorp en begint om 20.00 uur. Netwerk van werkgroepen GOES - In de afgelopen periode is in opdracht van de Zeeuwse Stichting Gehandicaptenbeleid een project uitgevoerd om een aanzet te geven voor uitbreiding en versterking van het netwerk van lo kale en regionale werkgroepen aangaande het gehandicaptenbeleid. Het project heeft als doel om de ondersteuningsaanvragen te inventariseren en aanbeve lingen te doen. Het is de bedoe ling dat daarop een netwerk tot stand komt waarin naar een model gewerkt kan wor den. Daarna kan, afhankelijk van de financiering, de aan stelling van één of meer regio- consulenten worden voorbe reid. Voor de inventarisatie zijn ge sprekken gevoerd met verte genwoordigers van de zes al bestaande werkgroepen in Zeeland. Dit om een inzicht te krijgen in de behoeften. Er is gekozen voor open gesprekken met aandachtspunten als lei draad voor het gesprek. Voor deel van deze manier is dat wat de werkgroepen het meest be zig houdt ook de meeste aan dacht krijgt. De werkgroepen zijn actief in West Zeeuws Vlaanderen, Walcheren, De Be- velanden, Schouwen-Duive- land en twee lokale werkgroe pen in Terneuzen en Goes. Bij de meeste werkgroepen voert het realiseren van toe gankelijkheid voor gehandi capten binnen allerlei vormen van het maatschappelijk ver keer de boventoon. Participan ten van de werkgroepen zijn gehandicapten, ouderenorga- nisaties, patiëntenverenigin gen, huurdersverenigingen en WAO/uitkeringsgerechtigden. Bovendien zit er een aantal le den op persoonlijke titel in een werkgroep. Relatie gemeenten De wet Voorzieningen gehan dicapten is van grote betekenis geweest bij het beleid in de ge meenten. Alle werkgroepen hebben wat subsidies betreft een relatie met een gemeente. De werkgroepen zijn tevreden over de ambtelijke contacten aangaande de kwesties om trent toegankelijkheid. Struc tureel contact op bestuurlijk niveau zit in een beginfase. De helft heeft afspraken voor een jaarlijks of halfjaarlijks ge sprek met Wfetreffende wethou der of het college van b en w. De leden van de werkgroep Schouwen-Duiveland voeren overleg met de uitvoeringsin stantie voor de WVG. Twee werkgroepen sturen uitnodi gingen voor vergaderingen naar raadsfracties. In beide ge vallen zijn raadsleden van sommige fracties af en toe bij een vergadering aanwezig. Uitgangspunt blijft, om de participatie van gehandicap ten in de gemeente te vergro ten, daartoe moeten de werk groepen samenwerkingspart ners blijven voor het gemeen telijk gehandicaptenbeleid. Adviseur De meeste werkgroepen be schouwen de Zeeuwse Stich ting Gehandicaptenbeleid als adviseur. Volgens de ZSG wordt hun aanwezigheid bij werkgroepvergaderingen op prijs gesteld. De ZSG hecht aan zelfstandigheid en autono mie van de werkgroepen. Al te sterk sturen wil men voorko men. Met advies en begelei ding wordt een proces in gang gezet, de verdere invulling is afhankelijk van de reacties van betreffende werkgroep en andere invloeden van buiten af. De ZSG kan hulp bieden bij het maken van een voorstel voor een werkplan. De aanbe veling is om advies en begelei ding op maat te gaan leveren. Als deelnemer met betaalde krachten verzorgt de ZSG de organisatie van het provinci aal overleg. Er is een mogelijk heid dat de stichting infor matie van de werkgroepen bundelt of een notitie maakt waarin een voorstel wordt voorzien van mogelijkheden. Het liefst zag ze drie regiocon sulenten aangesteld ter onder steuning van de werkgroepen. Het ontwikkelen van een net werkstructuur is bereikt. De ontwikkeling om collectieve belangen te behartigen met een meer gestructureerde aan pak is in alle werkgroepen zichtbaar geworden. Advies en begeleiding kunnen afgestemd worden op de be hoefte en ontwikkeling van de diverse werkgroepen. Aan dachtspunt voor de gemeenten is de samenwerking met de werkgroepen, zij kunnen hel pen om het gehandicaptenbe leid te stimuleren en te garan deren,. BRUINISSE/ZIERIKZEE - De mosselsector moet zich realise ren dat zij met vuur speelt als er zaad en halfwasjes van handmatige rapers wordt over genomen. Mosselvoorman J. Louwerse uit Yerseke heeft bij alle kwekers er op aangedron gen om geen zaad van handma tige rapers in te kopen. „Bij de evaluatie in 1997 zal dat veel onnodig roet in het eten gooi en", zegt Louwerse. Louwerse uitte zijn zorg nadat begin deze week een handvol mosselrapers onder Ameland is gesignaleerd. Hoewel de ra pers op een legale manier ac tief zijn, is het volgens de mos selvoorman de hoogste tijd dat aan deze mogelijkheid paal en perk wordt gesteld. Nu de gebieden onder de Wad denzee door de reguliere sector worden ontzien is het naar zijn mening niet langer acceptabel dat anderen de droogvallende bestekken wel mogen betre den. Hoewel de Zeeuwse mossel kwekers zijn geadviseerd om geen zaad van rapers uit de door de sector vrijwillige ge sloten gebieden te kopen, is het niet uitgesloten dat dat toch ge beurt. Louwerse houdt het hart vast omdat dat bij een evalua tie over een gereguleerde visse rij in de kustwateren in het na deel van de totale sector zal uit pakken. „En dat kunnen we als sector niet gebruiken", al dus Louwerse. Erg slordig G. J. Smits, algemeen mede werker van de Vereniging tot behoud van de Waddenzee, noemt het 'erg slordig' van de Directie Visserijen dat er nog steeds geen regeling is voor het rapen van mosselzaad in geslo ten gebieden. „Wij zullen extra druk op de minister uitoefenen om hier op korte termijn ade quaat tegen op te treden. Het is niet juist dit aan de welwil lendheid van de bedrijfstak over te laten", aldus Smits. Staatscourant Beleidsmedewerker A. Kou- wenhoven van het ministerie van LNV verklaarde desge vraagd dat de beschikking met een verbod op het rapen van mosselen volgende week in de Staatscourant zal worden ge publiceerd. ZIERIKZEE Thema-avond vrijheid De Interkerkelijke Werkgroep Zierikzee houdt op dinsdag 3 oktober een thema-avond over vrijheid. Deze bijeenkomst vindt plaats in het Hervormd Kerkcentrum aan het Haven plein in Zierikzee om 20.00 uur. GOES Kerstmarkt jeugdwerk Het Oecumenisch Centrum voor Jeugd- en Jongerenwerk Zeeland houdt op donderdag 5 oktober een kerst- en materia- lenmarkt in de Westerkerk, Westerwal 4 in Goes. Tijd: tus sen 18.30 en 22.00 uur. Op deze markt kunnen leiding van clubwerk, kindernevendienst, zondagsschool, leden van litur giecommissies en andere vrij willigers in het jeugd- en jon gerenwerk terecht voor kerst en adventmateriaal. Behalve kerstmateriaal is er ook pro grammamateriaal voor groe pen tussen de 7 en 23 jaar te koop of ter inzage. Jeugdwer kadviseurs van het Oecu menisch Jeugdwerkburo zijn op deze avond aanwezig om ad vies te geven. MIDDELBURG Oranjezon De Stichting Educatief Toeris me Zeeland Oranjezon ver zorgt dit jaar een aantal cul tuurhistorische workshops en excursies in het kader van de Zeeland Nazomer Festivals, die in de periode van 1 septem ber tot en met 14 oktober in di verse plaatsen in Zeeland wor den gehouden. Op zaterdag 7 oktober kunnen belangstellen den zich opgeven voor het pro gramma Zeeland en de Strijd met het Water. Deze omvat een inleiding en een bustocht. Plaats en start van de bustocht is bij het Ramschip aan de Los- kade in Middelburg. Zaterdag 14 oktober is er een wandeling door Brouwershaven met een voordracht over Jacob Cats on der de titel Lessen voor het leven. Voor inlichtingen en aanmelding: Oranjezon, School straat 4, Oostkapelle. Telefoon 01188-1507. Boekenmarkt Onder de Graanbeurs aan de Dam in Middelburg wordt op zaterdag 7 oktober een grote boekenmarkt gehouden tussen 10.00 en 15.00 uur. Deze is geor ganiseerd door de Zeeuwse Stichting Steun aan Israël en de opbrengst is ten bate van het ontginningsproject Paran in de Negev-woestijh. De steun wordt gegeven in samenwer king met het Joods Nationaal Fonds in Amsterdam. Nieuw bij deze beurs is dat men van tevoren kan melden naar wel ke boeken men zoekt. De orga nisatie houdt deze dan apart. Belangstellenden kunnen in formatie aanvragen bij het se cretariaat van de stichting, Postbus 5047, 4380 KA in Vliss- ingen. Gnosis Het Lector.ium Rosicrucianum houdt op dinsdag 10 een open bare thema-avond en op don derdag 26 oktober een lezing. Het thema voor beide avonden is De roep van de universele gnosis. De bijeenkomsten vin den plaats in de Zeeuwse Bibli otheek in Middelburg. Aan vang is om 20.00 uur. Suriname Op dinsdag 10 oktober, om 20.00 uur, wordt in de Wandel- kerk in Middelburg een bijeen komst gehouden over de recen te ontwikkelingen in de - samenwerking tussen Neder land en Suriname. Deze bijeen komst is georganiseerd door het Centrum voor Internatio nale Samenwerking (COS) Zeeland, in samenwerking met de Provinciale Werkgroep Plu riforme Samenleving. Dit in verband met de tentoonstel ling Suriname, weten hoe het gegaan is. LAVA-activiteiten De organisatie van Lesbische* en Andere Vrouwen Activitei ten (LAVA) heeft in de maand oktober een aantal activiteiten op het programma staan. Op zondag 8 oktober is er een strandwandeling van Cad- zand-Bad naar Breskens. De tocht duurt drie a vier uur en het vertrek is om 9.50 uur bij de pont naar Breskens in Vliss- ingen. In Breskens gaat het met een taxi-busje naar Cad- zand en vandaar wordt er te ruggelopen. Eten en drinken meenemen. Voorinformatie en opgave: 01180-12439. Op zaterdag 21 oktober vindt het LAV A-jaarfeest plaats met als thema: Van baby naar peu ter. Deze derde verjaardag van de vrouwenorganisatie wordt gevierd met een swingfeest in gebouw De Schakel, Bachten Steene 14 in Middelburg. Aan vang is 21.30 uur. De café-avonden vinden plaats op iedere laatste vrijdagavond van de maand in het Schutters hofcafé in Middelburg. Fiom-cursus Mannen onder elkaar. Dat is de titel van een nieuwe cursus van de Fiom Zeeland. Door veranderingen in de samenle ving en in relaties kunnen mannen het gevoel hebben dat dingen hen overkomen. Tij dens de cursus leren mannen kameraadschap te zien. De cur sus is bedoeld voor mannen die gaan scheiden of gescheiden zijn, stiefvader zijn, spannin gen hebben op hun werk, werkloos zijn of problemen hebben met relaties. De cursus neemt tien avonden in beslag. De cursus wordt gegeven in het Fiom-pand aan de Bellinks- traat in Middelburg. De eerste cursusbijeenkomst is op dins dag 7 november. Wie meer wil v/eten kan bellen met Fiom Zeeland (01180-27311) Blues unplugged In het Arsenaaltheater in Vlis- singen is op vrijdag 6 oktober het Blues Unplugged-project te zien en te horen. Dit project behelst een optreden van live- acts van een blanke en een zwarte blues-muzikant, afge wisseld met historische film fragmenten van legendarische bluesartiesten als Lightnin Hopkins en Sonny Terry Brownie McGhee. Aan het pro ject werken onder anderen mee: Doug MacLeod, Nat Ree- se Howard Armstrong en John Moony. De voorstelling begint om 20.00 uur en kaarten zijn verkrijgbaar bij de VVV/ANWB in Vlissingen. Vanaf acht dagen voor het con cert kan telefonisch gereser veerd worden op 01184-19275. Toen ik toegreep dat de voorzitter van de Ka mercentrale van de WD-Zeeland aan de lijn was ging ik er echt voor zitten. Nu zou het toch eindelijk gebeuren. 'Regelmatig lezen wij uw stukjes en nu dachten we zo...' 'Die goeie, ouwe WD' lachte ik vertederd. WD- ers hebben altijd al een fijne neus voor talent gehad. Wat verstandig om, nu er toch een burgemeester voor Schouwen-Duiveland moet komen, eerst eens met mij in contact te treden. 'Meneer Marzas, de WD-Zeeland is op zoek naar jong talent en daarbij dachten we aan uw..' Mijn hart begon sneller te klop pen. 'Hahaha!' lachte ik in een WD-toon- soort. 'Nou, helaas ben ik niet meer jong, maar Frits was volgens mij ook pas 42 toen hij lid van de partij werd, en..' zei ik quasi nede rig, talentvol, ach, dat ben ik toch niet zo!' 'Daarin is de WD het volkomen met u eens' schalde het aan de andere .kant van de lijn. Maar omdat de WD-Zeeland op zoek is naar jonge talenten en niet naar latente ouwetjes dachten we wel dat u eens een stukje zou kunnen schrijven om aan nieuw talent te komen.' Van teleurstelling en woede liep ik blauw aan. Het was helemaal geen tip voor een leuke WD-job. Het werd helemaal niet lachen, gie ren, brullen met de paarse 'dames in Den Haag. Het was weer zo'n bemoeial die vindt dat ik een stukkie ergens over moet schrijven. Als iemand me vertelt dat een kerkelijke syno de na het diner nota bene van een heidense 'godenspijs' smult, roept een ander: Dat lezen we maandag vast in de Nieuwsbode!' En als je ziet dat iemand zich letterlijk uit de naad lacht, roept het vuurrode slachtoffer angstig 'Niet in de Nieuwsbode schrijven hoor!' Maar ik schrijf zulke dingen niet in de krant. Ik kan zelf wel bepalen waarover ik schrijf. 'Nee, meneer Balkestein of hoe u ook mag heten. Ik kan daar niet aan beginnen. Mijn rubriek is geen zendtijd voor politieke rampijen. Mijn beroep is stoorzender en nu ik u zo aan de lijn hoor, voel ik een zekere inspi ratie al diep bij mijn navel opkomen.' 'Maar meneer Marzas!' jankte de WD-er.' De WD- Zeeland is in nood! We hebben maar 1800 leden in Zeeland en ondanks alle acties wil niemand erbij komen.' 'Houen zo!' riep ik uit wraak om mijn miskende talent. 'Als u wist hoe erg het is zou u wel anders praten' klaag de Jeremia aan de^andere kant. Stel dat er elke minuut een Zeeuw langs uw huis loopt, weet u hoe lang u dan moet wachten voordat er een WD-lid passeert? Drie uur en twintig minuten.' 'Zo kort maar?' sneerde ik nog, maar op dat moment kreeg ik intens medelijden met de WD-Zeeland. Stel je voor dat de zwerm van het losgerukte kiezersvolk straks weer neer strijkt bij de WD. Stel je voor dat al die zap pende kiezers op een toevallig moment alle maal op het kanaal van de liberalen afstemmen. De champagne bruist hevig, maar van binnen weet iedereen dat al die zap pers geen poot willen uitsteken voor diezelf de WD. Wel stemmen, niet steunen. Wel op het feestje komen, maar aan het eind lallen ze 'busje komt zo'. Te beroerd om de rotzooi op te ruimen en te helpen afwassen. 'U bent zeker niet op de vergadering in Dreischor ge weest waar staatssecretaris Van de Vonder voort sprak' ging de voorzitter zuchtend ver der 'Eh..nee?' aarzelde ik en ik zei maar niet dat ik nog nooit van het lieve mens gehoord had. 'Nou, daar was ook een wethouder uit Noord-Brabant en die zei dat we in de toe komst voor raadsleden van hoge kwaliteit moesten zorgen. Dat we zelf nieuwe raadsle den moeten opleiden. Maar hoe kun je nou voor de klas staan als de kinderen voor de te levisie hangen? Meneer Marzas, wilt u voor een keer een beetje reclame voor de WD maken?' Ik bleef echter keihard. Wat moet ik dan schrijven? Moet ik roepen: 'Woon in de Voor hoeve', 'Schuil in de Dijkstal' of 'Vlucht op de Terpstra'? Moet ik met een ondeugende knipoog pasgetrouwde stelletjes erop wijzen dat er voor hen een belangrijke taak ligt weg gelegd voor de toekomst van de WD? Dat zij in zekere zin een partij van de arbeid moeten zijn? Nee, beste voorzitter, ik schrijf maandag geen woord over de WD. Einde verhaal. Ofwel: Taai-end.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5